تزریق فیلر چیست و چه کاربردی دارد؟

از تزریق فیلر به عنوان روشی مفید برای مبارزه با پیری و چین و چروک‌های صورت یاد می‌شود. ممکن است آنها را با نام پرکننده‌های پوستی نیز بشنوید. اگر از آنها به درستی استفاده شود، می‎توانند جوانی را به شما هدیه دهند. این مواد لبهای نازک را اصلاح خواهند کرد، ابروها را لیفت کرده، استخوان‎های گونه را برجسته می‎کنند، حلقه و چین و چروک‌های اطراف چشم را برطرف می‌کنند، خطوط لبخند را صاف کرده و در نهایت سبب شادابی و جوانسازی پوست میشوند.

فیلر چیست

فیلر یا پرکننده‌های صورت موادی مصنوعی یا طبیعی هستند که به داخل خطوط، چین و چروک‌ها و بافت‌های صورت تزریق می‌شوند. اکثر این مواد پرکننده قابل جذب هستند. بنابراین، نتایجی که از آن به دست می‎آید، موقتی است و با توجه به محصول و وضعیت پوست متقاضی، ماندگاری آن می‎تواند از ماهها تا چند سال به طول بیانجامد.

برای تهیه فیلر ها معمولا مواد طبیعی انسانی و یا مصنوعی استفاده می شوند. میزان غلظت آنها سبب می‎شود تا عملکردهای متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند. در حالت کلی می‎توان گفت برای برطرف کردن خطوط عمیق چهره مانند خط اخم و یا خنده، از انواع غلیظ آن استفاده خواهد شد.

تزریق فیلر

پرکننده های صورت چه کاربردهایی دارد؟

با بالا رفتن سن و همچنین برخی از عادات نادرست زندگی مانند سیگار کشیدن، از میزان چربی عضلات مختلف صورت به طور قابل توجهی کاسته خواهد شد. این امر سبب کاهش حجم در بسیاری از نواحی مانند پیشانی، اطراف دهان و چشم و گونه‌‌ها می‎شود. تزریق فیلر در این نواحی باعث حجم دهی آنها شده و از افتادگی پوست جلوگیری خواهد کرد. از جمله کاربردهای پرکننده صورت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ادامه مطلب  سریعترین روشهای لاغری کدامند

• از بین بردن خط اخم
• برطرف کردن فرورفتگی در ناحیه شقیقه‌ها
تزریق ژل با هدف گونه‌گذاری
• برطرف کردن گودی زیر چشم
• زاویه دار کردن فک
• درمان خطوط اطراف دهان
• برطرف کردن خط خنده و خط ماریونت ( خط غم)
• برجسته کردن لب و چانه

مدت زمان مانندگاری فیلر ها

پرکننده‎های صورت از نظر مدت زمان ماندگاری به صورت زیر تقسیم‎بندی خواهند شد:
• پرکننده‌های صورت کوتاه مدت. دوام آنها بین 4 تا 6 ماه است.
• پرکننده‌های بلند مدت. این مواد 6 تا 12 ماه ماندگاری دارند.
• فیلرهای نیمه دائمی. ماندگاری آنها بین یک تا دو سال است.
• فیلرهای دائمی. این مواد به صورت دائمی در ناحیه مورد نظر باقی خواهند ماند. در تزریق فیلر های دائمی از مواد سیلیکونی استفاده می‏‎شود. استفاده از آنها احتمال بروز واکنش‎های آلرژیک را در فرد افزایش خواهد داد. از این ماده پرکننده برای صاف شدن چین و چروک های عمیق اطراف دهان استفاده می‌شود. بدن نمی‌تواند این نوع پرکننده را جذب کند، بنابراین نیازی به تزریق مجدد ندارد.

اگرچه برای رفع چین و چروک ها درمان های دیگری نظیر بوتاکس ، مزوبوتاکس ، آر اف فرکشنال و … نیز استفاده می شوند اما مزیت تزریق فیلر حجم دهی آنها در کنا رفع چین و چروک ها می باشد.

عملکرد فیلر ها

پرکننده‎های صورت براساس نوع عملکرد به دو دسته زیر تقسیم‎بندی خواهد شد:

• حجم دهنده
• محرک

مواد فیلرها

فیلرها بر اساس نوع ماده دارای تقسیم‎بندی زیر هستند:

مواد فیلر

• اسید هیالورونیک
• کلسیم هیدروکسید
• اسید پلی لاکتیک
• چربی
• پلی‌متیل متاکریلات

1- اسید هیالورونیک

ماده‌ای شفاف در بدن ؛ از این ماده تحت عنوان هیالورونان و یا همان HA نیز یاد می‌شود. اسید هیالورونیک، ماده‌ایی شفاف، چسبناک و الاستیکی است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‎شود. بیشترین مقدار آن در پوست، بافت همبند و چشم وجود دارد. این ماده فضای بین فیبرهای الاستین و کلاژن را پر خواهد کرد.

عملکرد اسید هیالورونیک چیست؟

• این ماده سبب آبرسانی و در نتیجه حفظ رطوبت بافت میشود
• تامین مواد مغذی برای سلول‌های پوستی
• حفاظت از پوست در برابر آسیب‌های شیمیایی و مکانیکی

دوام ، شیوه استفاده و عوارض اسید هیالورونیک

پرکننده‎های صورت که بر پایه اسید هیالورونیک ساخته میشوند از ایمنی مناسبی برخوردار بوده و کمترین میزان واکنش‌های آلرژیک را برای فرد در پی خواهند داشت، به همین دلیل می‎توان گفت امکان استفاده از آن برای همه افراد وجود دارد، بخصوص آن دسته از افرادی که به کلاژن گاوی حساسیت نشان می‎دهند.

ادامه مطلب  مهم ترین نکات بوتاکس صورت چیست؟

این ماده به شیوه تزریق در ناحیه مورد نظر استفاده خواهد شد. اسید هیالورونیک خاصیت جذب داشته و بنابراین تاثیرات آن دائمی نخواهد بود. به طور معمول ماندگاری آن بین 8 تا 9 ماه به طول خواهد انجامید.

هنگام تزریق، در صورت نیاز از بی‌حسی موضعی استفاده می‎شود. عوارض ناشی از تزریق این ماده چندان جدی نبوده و در کوتاه‎ترین زمان از بین خواهد رفت. درد، تورم و قرمز شدن ناحیه تزریق از جمله مهمترین عوارض آن هستند.

کاربرد اسید هیالورونیک

• رفع خطوط اخم بين ابروها
• رفع خطوط گوشه و اطراف دهان و خط خنده
• رفع خطوط پیشانی
• درمان زخم‌هاى اسکار و پوستى مانند آکنه
• رفع خطوط پاکلاغی اطراف چشم
• رفع گودی زیر چشم
• برجسته کردن چانه و گونه‌ها
• افزایش حجم لب‌ها و فرم‌دهی به آنها

2- کلسیم هیدروکسید

این پرکننده صورت نیز مانند اسید هیالورونیک، به طور طبیعی در استخوان‎های بدن وجود دارد، به همین دلیل از آن به عنوان یکی از سنگین‎ترین فیلرها نام برده می‎شود. این محصول به عنوان یک ماده بیوسنتتیک شناخته شده است، یعنی محصولی حیوانی و انسانی نبوده و به همین دلیل احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک بسیار پایین است.

دوام ، شیوه استفاده و عوارض کلسیم هیدروکسید

از این ماده پرکننده برای زاویه‌دار کردن خط فک ، بازگرداندن حجم گونه‌ها و درمان چین و چروک‌های عمیق پوستی استفاده می‌شود. نتایج در صورت استفاده برای کانتورینگ حداکثر تا یک سال و برای پر کردن چین و چروک‌ها سه سال به طول می‌انجامد.

این نوع ماده فیلر نیز به شیوه تزریق در ناحیه مورد نظر استفاده خواهد شد، نتایج آن بسیار طبیعی بوده و ریسک جابجایی مواد بسیار کم خواهد بود.
عوارض آن بیشتر مربوط به تزریق خواهد بود. به همین دلیل ممکن است با درد، تورم و قرمزی در ناحیه تزریق مواجه شوید.

3- اسید پلی لاکتیک

از این پرکننده صورت نیز به عنوان یک فیلر سنتتیک یاد می‎شود. استفاده از آن کلاژن‎سازی در بدن را فعال خواهد کرد. از ویژگی‌هایی بارز این ماده، تاثیر تدریجی آن است. در سایر پرکننده‌های صورت نتایج به صورت آنی و یا در کوتاه‎ترین زمان ممکن ایجاد خواهند شد.

ادامه مطلب  مزوتراپی یا آر اف فرکشنال ؟ کدام بهتر است؟

اما این ماده به عنوان یک محرک شناخته شده است، یعنی بدن را برای کلاژن‎سازی تحریک خواهد کرد. به همین دلیل برای دیدن نتایج آن باید کمی بیشتر صبر داشته باشید. معمولا برای رسیدن به نتیجه مطلوب، سه تزریق در ماه توصیه می‎شود. پس از گذشت 4 تا 6 هفته، آثار مثبت آن را در بدن مشاهده خواهید نمود.

دوام، شیوه استفاده و عوارض اسید پلی لاکتیک

این نوع ماده فیلر نیز به صورت تزریق، مورد استفاده قرار می‎گیرد. بیشتر افراد می‎توانند به مدت تقریبا 5 سال، از نتایج کلاژن سازی آن بهره ببرند، البته این امر در صورتی است که تزریق به درستی انجام شده باشد. عوارض رایج آن نیز معمولا به محل تزریق بازخواهد گشت. چنانچه پس از آن با کهیر، هماتوم و یا تغییر شکل کیستیک مواجه شدید، باید به متخصص مراجعه نمایید.

4- فیلر چربی

در این روش از طریق لیپوساکشن، چربی از قسمت زیرین شکم یا سایر نواحی برداشته می‌شود و سپس از طریق برش‌های کوچک به گونه، شقیقه، لب‌ها یا پیشانی تزریق خواهد شد. ممکن است اثرات تزریق چربی دائمی باشد. اما دستیابی به نتایج مطلوب معمولاً به بیش از یک جلسه تزریق نیاز خواهد داشت.

5- پلی متیل متاکریلات

از پلی‌متیل متاکریلات به عنوان فیلرهای دائمی نام برده می‌شود. آنها برای برطرف کردن خطوط خنده، ماریونت ( غم) و برجسته کردن گونه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بهترین نوع فیلر

محصولات پرکننده پوست زیادی در بازار وجود دارد. یافتن مورد مناسب برای شما به بودجه، تجربه و اولویت پزشک و تفاوت‌های ظریف در پوست بستگی دارد. به عنوان مثال می‎توان به فاکتورهایی نظیر میزان آفتاب‎سوختگی و یا شدت خاصیت الاستیکی و کشسانی پوست اشاره کرد.

بهترین نوع فیلر

طول عمر کدام نوع فیلر بیشتر است؟

ماندگاری انواع تزریق فیلر، به فاکتورهایی نظیر نوع ژل، برند ، میزان و نوع آسیب پوست، میزان ژل مصرفی، ناحیه درمان و سرعت جذب پرکننده‌های صورت بستگی خواهد داشت. همچنین بدن افراد مختلف، به شکل‌های گوناگون به این مواد واکنش نشان می‌دهند. براین اساس می‎توان بازه زمانی زیر را برای آنها ارائه داد:

فیلرهایی با طول عمر شش ماه و کمتر از آن: برندهایی نظیر بلترو ، ژوویدرم و رستیلن در این گروه قرار می‎گیرند.
فیلر هایی با  6 تا 12 ماه ماندگاری: این نوع از فیلرها یا پرکننده‌ها عموما در ناحیه لب مورد استفاده قرار می‎گیرند. برندهای رستیلن سیلک و جوودرم ولبلا در این گروه قرار خواهند گرفت.
پرکننده‌ها یا فیلر صورت با یک تا دو سال ماندگاری: جوودرم ولوما، اسکالپترا و رادیسه از جمله برندهایی هستند که محصولات آنها از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است. معمولا تزریق فیلر هایی که بر پایه کلسیم هیدروکسی آپاتیت ساخته می‎شوند، از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار هستند.

ادامه مطلب  بانک مو چیست ؟ گرافت مو چیست؟

تفاوت فیلرها از نظر هزینه

به طور کلی می‌توان گفت تزریق فیلر هایی که بر پایه اسید هیالورونیک و هیدروکسی کلسیم ساخته می‌شوند، از قیمت بیشتری برخوردار هستند. علت نیز به ساختار طبیعی و در عین حال نتایج مثبت آن باز می‌گردد. معمولا سه فاکتور مهم در تعیین قیمت مواد تزریق فیلر تاثیرگذار هستند:

• داشتن تاییدیه از سوی سازمان غذا و دارو
• داشتن اثرات مثبت
• داشتن کمترین عوارض جانبی

کدام نوع فیلر برای زیر چشم مناسب تر است؟

پرکنندهای زیر چشم برای رفع سه مشکل اساسی تهیه شده‌اند:
• برطرف کردن سیاهی دور چشم
• رفع گودی زیر چشم
• از بین بردن چین و چروک‎های اطراف چشم

از پرکننده‌های اسید هیالورونیک به عنوان بهترین فیلر زیر چشم یاد شده است. آنها به خوبی به ناحیه مورد نظر حجم داده و در عین حال در ناحیه تزریق پخش نخواهند شد.

کدام نوع فیلر برای فرم دهی بینی مناسب تر است؟

با استفاده از تزریق فیلر می‎توان برخی از مشکلات و نواقص بینی مانند قوز خفیف و یا فرورفتگی و ناهمواری‎های سطحی را برطرف کرد. برای این منظور می‌توان از انواع اسید هیالورونیک، کلسیم هیدروکسید، اسید پلی لاکتیک و فیلرهای دائمی استفاده کرد.

کلینیک زیبایی ره یا انواع خدمات زیبایی پوست و مو و تناسب اندام نظیر تزریق فیلر ، لیفت صورت ، کاشت مو ، کاشت ریش و سبیل ، کاشت ابرو ، لیزر موهای زائد ، لاغری با دستگاه کول اسکالپتینگ ، مزوتراپی مو و …  را مطابق با استاندارهای روز دنیا و تحت نظر پزشکان متخصص ارائه می دهد. برای ویزیت و مشاوره رایگان با شماره های 02122027245 – 02122027186 – 02172803 تماس بگیرید.

 

با نظر دادن به این مقاله ما را در جهت بهتر دیده شدن کمک کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله رو خوندین؟
از نظر بسیاری از افراد ، نتیجه ویروس کرونا صرف…
همین حالا تماس بگیرید