تزریق بوتاکس:عوارض، قیمت، ماندگاری، تصاویر قبل و بعد

تزریق بوتاکس:عوارض، قیمت، ماندگاری، تصاویر قبل و بعد

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس با ریلکس کردن عضلاتی که باعث ایجاد چروک شده‌اند، باعث جوانسازی و بهبود ظاهر می‌شود. در بوتاکس از سمی به نام بوتولینوم نوع A برای بی‌حرکت کردن موقت عضلات استفاده می‌شود و به این طریق موجب رفع وکاهش چین و چروک صورت و جلوگیری از ایجاد چروک‌ها و خطوط جدید بر روی پوست صورت می‌شود.

از تزریق بوتاکس برای درمان برخی از بیماری‌ها، مانند میگرن و مشکلات چشم نیز استفاده می‌شود. برای نتیجه گرفتن باید درمان تکرار شود.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس یکی از برندهای شناخته شده‌ی سم بوتولینوم است. بوتاکس دارویی است که از سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. سم بوتولینوم نوعی نوروتوکسین است که روی عصب‌ها اثر گذاشته و باعث ضعیف شدن عضلات می‌گردد. ممکن است برای اهداف زیبایی یا درمانی از تزریق سم بوتولینوم استفاده کنید. پزشکان مقدار کمی بوتاکس را به عضلات خاصی تزریق می‌کنند تا چروک‌ها را برطرف کرده، از سردردهای میگرنی جلوگیری کنند و مشکلات متعدد دیگری را درمان کنند.

انواع بوتاکس

نام‌های تجاری مختلفی برای سم بوتولینوم وجود دارند. همه‌ی محصولات کاربرد مشابهی ندارند و برای درمان مشکل مشابهی ساخته نشده‌اند. پزشکتان می‌تواند برای انتخاب بهترین گزینه برای مشکلتان به شما کمک کنند:

 • دیسپورت (آبو بوتولینومتوکسین نوع A)
 • زئومین (اینکو بوتولینوم توکسین نوع A)
 • ژیوو (پرا بوتولینوم توکسین نوع A)
 • مسپورت (مصپورت)

فواید تزریق بوتاکس


فواید تزریق بوتاکس

یکی از مزایای مهم استفاده از بوتاکس این است که راهی ساده برای بهبود زیبایی طبیعی شماست. بوتاکس در درمان‌های ضدپیری استفاده می‌شود، چون راه ساده‌ای برای کاهش چروک‌هاست.

بوتاکس علاوه بر بهبود ظاهر می‌تواند بیماری‌های زیادی را نیز درمان کند. برخی از این مشکلات عبارتند از: اسپاسم گردن، تعریق زیاد (هایپر هیدروزیس)، پرکاری مثانه و تنبلی چشم. همچنین با تزریق بوتاکس می‌توان از میگرن مزمن پیشگیری کرد.

تزریق بوتاکس برای اهداف زیبایی گزینه‌ی مناسبی است چون غیرتهاجمی و سریع می‌باشد.

بسیاری از افرادی که می‌خواهند ظاهرشان را فوراً بهتر کنند از بوتاکس استفاده می‌کنند، چون تقریباً سریع نتیجه می‌دهد. بعد از تزریق بوتاکس، بعد از 3 الی 4 روز نتایج را خواهید دید.

همچنین تزریق بوتاکس، مخصوصاً در مقایسه با جراحی‌های زیبایی، درمان زیبایی ارزانی است.

بگذارید خیال شما را آسوده کنیم، از نظر سازمان FDA، وزارت بهداشت ایران و تقریباً تمامی سازمانهای نظارتی درمان و سلامت، تزریق بوتاکس برای استفاده‌های درمانی یا جوانسازی پوست، ایمن و بی‌خطر شناخته میشود.

نکته مهم بعدی این است که شاید استفاده دارویی از بوتاکس کمی خطرناک باشد، اما در استفاده زیبایی از این ماده دوز مورد استفاده به قدری کم است که هیچ عوارضی در پی نخواهد داشت مگر حساسیت به بوتاکس که آن هم درصد بسیار ناچیزی از کاربران را شامل می شود که با توجه به حجم زیاد استفاده از این روش جوانسازی پوست واقعاً جای نگرانی ندارد.

البته به شرطی که این کار توسط یک پزشک متخصص انجام شود، در سالهای اخیر شاهد رواج مراکز زیبایی پوست در سالنهای آرایشی هستیم که متأسفانه استفاده ناآگاهانه و غیر علمی از این ماده در چنین فضاهایی میتواند باعث ایجاد مشکلات جدی در افراد شود، پس اگر به دنبال روشی ماندگار، مؤثر و ایمن هستید حتماً جوانسازی به وسیله بوتاکس صورت را تنها در مراکز طبی و توسط متخصص در این زمینه انجام دهید.

کاربرد بوتاکس در زیبایی


کاربرد بوتاکس در زیبایی

بوتاکس زیبایی برای درمان علائم پیری استفاده می‌شود. این روش درمانی می‌تواند باعث صاف شدن چروک‌ها و خطوط ریز در نواحی مختلف صورت شود که عبارتند از:

 • ابروها
 • پیشانی
 • بینی
 • چشم‌ها (پنجه کلاغی)
 • لب‌ها
 • چانه
 • فک
 • گردن

 

تزریق بوتاکس برای چه افرادی توصیه نمی‌شود و ضرر دارد؟


توصیه میشود که افرادی که در هر یک از گروههای زیر حضور دارند از انجام بوتاکس صورت صرف نظر کنند:

 • مبتلایان به اختلالات سیستم عضلانی یا سیستم عصبی.
 • افرادی که که عفونت فعال در ناحیه تزریق دارند یا دچار تبخال در ناحیه هستند.
 • خانمهای باردار و شیرده همچنین کسانی که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف است.
 • افرادی که به دلایلی از دوزهای بالای داروی ضدانعقاد استفاده میکنند، اما کسانی که از دوز کمتری استفاده میکنند، مشکلی برای تزریق بوتاکس صورت ندارند.
 • کسانی که افتادگی پلک (پتوز) دارند یا عضلات صورت ضعیفی دارند.

 

آمادگی‌های لازم قبل از تزریق بوتاکس


همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم تزریق بوتاکس یک فرآیند کاملاً سرپایی است، بنابراین نمیتوان شرایط خاصی برای قبل یا بعد از آن در نظر گرفت و تنها چند نکته کوچک وجود دارد که توجه به آنها میتواند به تزریق مؤثر و بی‌خطر کمک کند.

اولین نکته قبل از انجام بوتاکس صورت این است که از پزشک خود در این باره مشورت بگیرید، اگر داروی خاصی مصرف می کنید، به داروهایی حساسیت دارید یا بیماری‌های خاصی دارید حتماً با پزشک در میان بگذارید بهتر است.

یک هفته قبل از تزریق بوتاکس مصرف این مواد دارویی و خوراکی را متوقف کنید: آسپیرین، ایبوپروفن، ادویل، آلیو، یا موترین، اکسیدیرین، سنت جان وارت، ویتامین E، روغن ماهی یا امگا 3، گینکو بیلوبا و زنجبیل. این کار باعث به حداقل رساندن هر نوع اقدام پس از تزریق بوتاکس میشود.

اگر شما باید داروی مسکن بخورید، تیلنول مؤثر است.

میتوانید قبل از تزریق بوتاکس از بی حس کننده‌های موضعی مثل پماد یا اسپری استفاده کنید، بهتر است قبل از بوتاکس صورت خود را تمیز کنید و ترجیحاً بدون آرایش باشید، قبل از تزریق کمپرس یخ کمک میکند که درد کمتری احساس کنید.

نحوه تزریق بوتاکس


نحوه تزریق بوتاکس

بیمار روی تخت می‌خوابد و سرش تقریباً کمی بالا قرار داده می‌شود و محل‌های مورد نظر برای تزریق با تمیزکننده‌ی غیرالکلی تمیز می‌شوند. برخی از پزشکان در این مرحله از کرم بی‌حس کننده استفاده می‌کنند؛ سپس بوتاکس به قسمت‌های مورد نظر تزریق می‌شود. روش معمولی تزریق بوتاکس شامل 4 یا 5 ناحیه در دو طرف پیشانی و 2 یا 3 ناحیه در اطراف هر چشم است. بسته به نوع چروک‌ها و نتایج مدنظر بیمار، پزشکان ماهرتر می‌توانند بوتاکس را به نواحی بیشتری تزریق کنند. اگر از محل تزریق خون بیاید، آن ناحیه کمی فشار داده خواهد شد.

مراقبت‌های لازم بعد از تزریق بوتاکس


بعد از تزریق، بیمار حدود 2 تا 5 دقیقه صاف می‌نشیند یا نیمه خوابیده روی تخت می‌ماند تا مشخص شود که مشکلی ندارد و سپس باید 2 تا 4 ساعت از دراز کشیدن اجتناب کند. اگر فرد نگران کبودی است، در صورت امکان نباید بعد از تزریق، آسپرین یا داروهای دیگر مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف کند تا احتمال بروز کبودی به حداقل برسد.

شستن صورت بعد از بوتاکس

می‌توانید بعد از تزریق بوتاکس صورتتان را بشویید. باید صورتتان، مخصوصاً جای تزریق را تمیز نگه دارید تا دچار التهاب و عفونت نشوید. فقط در زمان شستن صورت خیلی مراقب باشید.

فقط از شوینده‌های ملایم استفاده کنید. از ماساژ دادن و مالیدن صورت خودداری کنید چون باعث التهاب خواهد شد. فقط صورت را در زمان شستن به آرامی لمس کنید. برای جلوگیری از تماس با گرما، به جای آب داغ، از آب گرم یا خنک استفاده کنید.

از درمان‌های دیگر صورت، مانند ماساژ، لایه‌برداری شیمیایی یا میکرودرم ابریژن تا 24 ساعت بعد از تزریق اجتناب کنید.

خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

در برخی موارد نادر مالش، ماساژ دادن یا فشار بر صورت بعد از تزریق بوتاکس، باعث پخش شدن این محصول در نواحی دیگر شده و نتایج زیبایی نامطلوبی خواهند داشت. به همین دلیل بیماران باید حداقل به مدت 1-2 شب بعد از تزریق بوتاکس طاق‌باز بخوابند و سرشان را کمی بالا قرار دهند.

ورزش بعد از تزریق بوتاکس

بهتر است که بنا به دلایل متعددی حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از ورزش‌های سنگین دوری کنید.

فعالیت فیزیکی و تحرک باعث افزایش گردش خون می‌شود و این امر منجر به تجزیه‌ی سریع‌تر بوتاکس خواهد شد؛ همچنین باعث افزایش فشار خون می‌شود و افزایش فشار خون نیز باعث افزایش احتمال تورم محل تزریق خواهد شد. عرق کردن می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را بالا ببرد و باعث التهاب و تحریک پوست در نواحی تزریق شود. پس بهتر است به بوتاکس فرصت دهید تا تثبیت شده و تأثیرات سفت کردن پوست شروع شوند.

در اکثر موارد، 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس می‌توانید ورزش کردن را شروع کنید. اگر بتوانید توصیه می‌شود که یک هفته‌ی کامل بعد از تزریق بوتاکس صبر کنید و سپس ورزش را شروع کنید. این کار باعث می‌شود که بوتاکس زمان کافی برای تثبیت داشته باشد، نتایج بهتری بگیرید و خطر عوارض جانبی در اثر ورزش کردن به طور چشمگیری کاهش یابد.

رژیم غذایی بعد از تزریق بوتاکس

توصیه می‌شود که 24 ساعت قبل و بعد از تزریق از نوشیدن الکل، مخصوصاً شراب قرمز خودداری کنید. نوشیدن الکل باعث افزایش احتمال بروز کبودی شده و بدنتان را کم‌آب (دهیدراته) خواهد کرد. کم‌آبی تأثیرات منفی بر روند بهبودی دارد.

همچنین باید قبل و بعد از تزریق از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید؛ چون کافئین باعث افزایش ضربان قلب شده و افزایش جریان خون می‌تواند منجر به تجزیه‌ی سریع‌تر بوتاکس شود.

مصرف دارو بعد از تزریق بوتاکس

تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای رقیق کننده‌ی خون خودداری کنید، مگر اینکه پزشک مصرف آن را منع نکند. همچنین تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، از مصرف آسپرین یا مسکن‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی یا NSAIDs (مانند ایبوپروفن) خودداری کنید. به جای آن‌ها از تیلنول برای کنترل درد و تورم استفاده کنید.

ماندگاری بوتاکس


ماندگاری بوتاکس

حدوداً در ماه سوم یا چهارم متوجه کاهش اثرات بوتاکس خواهید شد. معمولاً ماندگاری نتایج بوتاکس برای زیبایی صورت 4 تا 6 ماه است.

همچنین برای افرادی که اولین بار است بوتاکس تزریق می‌کنند، ماندگاری نتایج زیاد نخواهد بود و بعد از تزریق‌های بعدی ماندگارتر خواهد شد.

اما عواملی میتواند در افزایش این مدت زمان تاثیرگذار باشند که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد.

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به صورت کلی بی‌خطر است، اما احتمال بروز عوارض خفیف نیز وجود دارد. پس از تزریق بوتاکس ممکن است محل تزریق متورم یا کبود شود. همچنین ممکن است احساس سرماخوردگی با حالت تهوع داشته باشید.
امکان جا به جا شدن بوتاکس نیز وجود دارد. اگر بوتاکس توسط فردی کم تجربه تزریق شود و یا نکات لازم برای مراقبت‌های ‌بعد از تزریق بوتاکس به خوبی رعایت نشود، ممکن است باعث عوارضی مانند افتادگی پلک شود.
اگر میزان بوتاکس تزریق شده بیش از مقدار لازم باشد ممکن است فرد نتواند عضلات صورت خود را حرکت دهد و اصطلاحاً چهره‌ای یخ زده پیدا کند.
این عوارض معمولاً خود به خود بر طرف می‎شوند، اما اگر با گذشت زمان بر طرف نشدند و یا دچار عوارض جدی‌تری مانند تنگی نفس، تاری دید یا دوبینی شدید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

عوامل مؤثر بر ماندگاری بوتاکس

جنس پوست

مؤثرترین عامل ماندگاری تزریق بوتاکس صورت، جنس پوست و عادات حرکتی عضلات صورت است، در برخی از مراجعه کنندگان جنس ماهیچه‌ها و عضلات صورت بسیار ضخیم است که این امر باعث کاهش اثرگذاری مدت زمان بوتاکس خواهد بود، در این افراد باید دوز بیشتری از بوتاکس مورد استفاده قرار گیرد که این امر باید حتماً توسط متخصص با تجربه انجام گیرد.

ناحیه تزریق

یک عامل تأثیرگذار دیگر در افزایش ماندگاری اثر بوتاکس ناحیه‌ای است که تزریق انجام میگیرد، مثلاً در بوتاکس پیشانی ماندگاری تنها 6 الی 8 ماه و در بهترین حالت تا 10 ماه خواهد بود. چرا که پیشانی یکی از اعضای بسیار فعال صورت محسوب میشود و عضلات آن به طور دائم در حال فعالیت هستند. انجام کارهایی مثل کمتر اخم کردن یا خط انداختن پیشانی میتواند ماندگاری تزریق به این قسمت را افزایش دهد.

هرچه ناحیه تزریق بوتاکس وسیعتر باشد و عضلات بزرگتری داشته باشد، تأثیر ماندگاری تزریق کمتر خواهد بود، این مسئله در مورد تزریق بوتاکس به گونه‌ها نیز صدق میکند.

سبک زندگی

سبک زندگی عامل تعیین کننده اصلی جوانی پوست است، افرادی که ورزشهای سنگین انجام میدهند، از ضد آفتاب استفاده نمیکنند و عادتهای غلطی چون ریز کردن چشمها یا اخم و چین انداختن پیشانی دارند کسانی هستند که تأثیرگذاری بوتاکس در آنها ماندگاری کمی خواهد داشت، تغذیه مناسب، حفظ شادابی پوست و رسیدگی به آن از جمله مواردی است که کمک می کند تا ماندگاری اثر بوتاکس افزایش یابد.

میزان چین و چروکها

مقدار چین و چروکهای پوست صورت و انتخاب درست محل تزریق و البته عمق آن در کنار دوز مناسب میتواند عامل دیگری در تأثیرگذاری و ماندگاری بوتاکس صورت باشد، هرچه چین و چروکها عمیق تر و بیشتر باشند، مسلماً ماندگاری و تأثیر بوتاکس روی آنها کمتر خواهد بود.

قیمت و هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟


قیمت و هزینه تزریق بوتاکس

عواملی چون نواسانات بازار، افزایش قیمت تجهیزات پزشکی و دارو در اثر تحریمها و برندها از تأثیرگذارترین عوامل در قیمت گذاری بوتاکس صورت هستند، برای این که در این زمینه اطلاعات دقیقی داشته باشید میتوانید قبل از انجام به صورت حضوری یا تلفنی با کلینیک ارتباط برقرار کرده و مشورت بگیرید، معمولاً این هزینه‌ها بستگی به چند عامل مهم دارد که شامل:

 • میزان تزریق بوتاکس
 • میزان چین و چروک
 • دستمزد پزشک
 • برند بوتاکس مصرفی

اکثر بیمه‌ها درمان‌های بوتاکس برای میگرن، بی‌اختیاری ادرار یا بیماری‌ها و مشکلات دیگر را پوشش می‌دهند، اما بیمه کنندگان، تزریق بوتاکس برای اهداف زیبایی را پوشش نمی‌دهند.

جمع بندی

تزریق بوتاکس صورت شیوه‎ایی ایمن برای جوانسازی پوست است، اما برای موفقیت به دانش و شناخت آناتومی صورت نیاز است.

در میزان ماندگاری بوتاکس صورت، مهارت متخصص، میزان حساسیت بدن به دارو و مراقبت‎های پس از آن، از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

سؤالات متداول


بوتاکس از چه چیزی ساخته شده است؟

نوروتوکسین‌های استفاده شده در بوتاکس توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شوند. پزشکان از نوع خاصی از این باکتری (نوع A) برای تزریق استفاده می‌کنند.

سم بوتولینوم به طور طبیعی در خاک و غذاهای آلوده یافت می‌شود. اگر مقدار زیادی از این سم را مصرف کنید یا این باکتری از طریق زخم وارد بدن شود دچار بوتولیسم خواهید شد. این اختلال جدی سیستم عصبی تنفس را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای بالا بردن ایمنی و تأثیر بوتاکس، این محصول در آزمایشگاه تولید می‌شود. متخصصین سم بوتولینوم را رقیق و استریلیزه می‌کنند تا باعث بوتولیسم نشود.

فاصله‌ی تزریق بوتاکس چقدر باید باشد؟

نتایج بوتاکس به طور متوسط 3 تا 4 ماه ماندگار خواهند بود. در این زمان درمان مجدد توصیه می‌شود. با این حال بعد از مدتی عضلات شما کمتر منقبض خواهند شد؛ در نتیجه فاصله‌ی درمان‌ها می‌تواند بیشتر شود. پزشک با توجه به نیازهای شما به شما خواهد گفت که فاصله‌ی جلسات تزریق چقدر خواهد بود.

اثر بوتاکس بعد از چند روز قابل مشاهده است؟

اکثر افراد 3 تا 4 روز بعد از تزریق بوتاکس نتایج را خواهند دید. نتایج نهایی 10 تا 14 روز بعد از تزریق مشخص خواهند شد.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

سوزن‌هایی که برای تزریق بوتاکس استفاده می‌شوند بسیار کوچک هستند؛ در نتیجه اکثر افراد در طول درمان دردی حس نمی‌کنند. برخی افراد احساس نیشگون یا نیش مانندی خواهند داشت. اگر نگران درد هستید پزشک از ژل بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد.

آیا در دوران بارداری می‌توان بوتاکس تزریق کرد؟

احتمال اینکه بوتاکس باعث آسیب به جنین شود کم است. با این حال اکثر پزشکان توصیه می‌کنند برای تزریق بوتاکس تا بعد از زایمان صبر کنید.

آیا در دوران شیردهی می‌توان بوتاکس تزریق کرد؟

متخصصین نمی‌دانند که بوتاکس تأثیری روی شیر مادر خواهد داشت یا خیر، اما برای ایمنی کودکتان، پزشکتان توصیه می‌کنند که در دوران بارداری بوتاکس تزریق نکنید.

تفاوت بوتاکس و فیلر پوست چیست؟

نتایج زیبایی بوتاکس و فیلر یکسان هستند؛ هر دو باعث کاهش چروک و خطوط ریز می‌شوند. بوتاکس از سم بوتولینوم ساخته شده و فیلرها از مواد طبیعی یا شیمیایی دیگر مانند: کلاژن، هیالورونیک اسید و هیدروکسی‌آپاتیت کلسیم ساخته شده‌اند. بوتاکس عضلات را موقتاً فلج می‌کند تا چروک را کاهش دهد ولی فیلرها با افزایش حجم و حفظ آب این کار را انجام می‌دهند. پزشکتان می‌تواند مزایا و معایب هر روش را به شما بگوید و به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که کدام روش را انتخاب کنید.

بهترین برند و مارک بوتاکس کدام است؟

بوتاکس ها انواع مختلفی دارند و در هر کشور با توجه به نیاز و وجود شرکت های دارویی متفاوت و ژنتیک مردم آن کشور، نوع خاصی از بوتاکس شناخته شده و محبوب است.

شاید جالب باشد بدانید که بوتاکس نام یک برند است که توسط شرکت Allergan ساخته شده است و از آنجا که اولین بار در بازار چنین محصولی ارائه میشد، اکنون به طور کلی این اسم مترادف با سم بوتولینوم است. مارک‌های معتبر دیگر در این زمینه شامل: AZZALURE ،BOCOTURE ،XEOMIN و DYSPORT می‌باشند.

بهترین سن تزریق بوتاکس چه سنی است؟

شما باید به پوست خود و مشکلات آن توجه کنید. به محض اینکه متوجه شدید خطوط ریزی در حال به وجود آمدن هستند باید تزریق بوتاکس را شروع کنید. اگر می‌خواهید از تبدیل خطوط ریز ابتدایی به چروک‌های عمیق جلوگیری کنید باید بوتاکس پیشگیرانه انجام دهید.

بوتاکس برای استفاده در افراد 18 سال و بزرگتر تأیید شده است و اکثر متخصصین معتقدند که افرادی که در اواسط یا اوخر بیست سالگی یا اوایل 30 سالگی هستند، کاندیدهای مناسبی برای تزریق بوتاکس پیشگیرانه می‌باشند. احتمال اینکه قبل از اوایل یا اواسط 20 سالگی چروک‌هایی داشته باشید که نگران کننده باشند کم است، در نتیجه تزریق بوتاکس قبل از این سن ضرورتی ندارد.

چند بار می‌توان بوتاکس انجام داد؟

شما می‌توانید هر 3 ماه یکبار یا هر چقدر که لازم است بوتاکس انجام دهید. این امر کاملاً به هدف شما و انتظاراتتان بستگی دارد. برای دستیابی به نتایج مطلوب توصیه می‌شود که به محض مشاهده‌ی اولین اثرات بازگشت چروک‌ها و خطوط و بازگشت توانایی حرکت، درمان را تکرار کنید.

چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس می‌توانم آرایش کنم؟

برای جلوگیری از بروز عفونت و عوارض جانبی بهتر است که تا 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس آرایش نکنید. اگر لازم است که زودتر از آن آرایش کنید، حداقل 30 دقیقه صبر کنید تا جاهای تزریق بسته شوند.

اگرچه وسوسه می‌شوید که با آرایش مقداری از تورم را مخفی کنید، اما بهتر است اجازه دهید تا پوستتان استراحت کند. با این حال اگر سختتان است بدون آرایش باشید، حتماً از پزشکتان بپرسید که چقدر باید صبر کنید.

دلیل افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس چیست و چگونه برطرف می‌شود؟

گاهی بعد از تزریق، سم می‌تواند جابه‌جا شود و به نواحی برود که لازم نیست. در برخی موارد ممکن است دچار افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس شوید.

بوتاکس درمانی موقتی است. ماندگاری این درمان 3 تا 7 ماه می‌باشد، اما افتادگی پلک اغلب بعد از 4 تا 6 هفته برطرف خواهد شد.

علاوه بر صبر کردن روش‌های دیگری نیز برای درمان این مشکل وجود دارند:

 • قطره‌های چشمی مانند آپراکلونیدین (ایوپیدین) که می‌توانند در موارد افتادگی پلک و نه ابرو کمک کنند.
 • بوتاکس بیشتر که می‌تواند در صورت تزریق در جای درست باعث انقباض عضلات فلج شده‌ی ابرو شود.

 

چند روز بعد از تزریق بوتاکس می‌توان صورت را اصلاح کرد یا بند انداخت؟

برخی از متخصصین زیبایی توصیه می‌کنند که 1هفته صبر کنید. 2 هفته بعد از تزریق بوتاکس می‌توانید صورت و ابروهایتان را اصلاح کنید و بند بیندازید. حتماً هر سؤال و نگرانی دارید از پزشکتان کمک بگیرید.

سؤالات متداول

مقالات تخصصی در مورد تزریق بوتاکس