تزریق چربی

تزریق چربی

روش های پزشکی و زیبایی

تزریق چربی

بیشتر مردم بر این باور هستند که مهمترین نشانه‌های پیری چین و چروک شدن پوست و افتادگی آن در نواحی مختلف بدن بخصوص صورت است. اما با بالا رفتن سن با مشکل جدی‌تری نیز مواجه خواهیم شد که به اندازه چین و چروک، پیر شدن را به رخ ما می‌کشد و آن از دست دادن حجم صورت است. کاهش حجم صورت می‌تواند منجر به برجسته شدن خطوط استخوانی شقیقه‌ها و اطراف چشم شود که سبب می‎شود گونه‌ها صاف‎تر به نظر برسند.
تزریق چربی
تزریق چربی
خطوطی که در چهره ظاهر می‎شوند، متاثر از عوامل ژنتیکی نیز هستند. یعنی گاهی ژنتیک سبب می‎شود تا در چهره خلاهایی وجود داشته باشد. به همین دلیل برخی از افراد دارای چانه و استخوان برجسته هستند، در حالی که دیگران صورت گردتر و گونه‌های پرتری دارند. مهم نیست شما به دلیل بالا رفتن سن و با هدف جوانسازی پوست اقدام به تزریق چربی گرفته‌اید و یا می‎خواهید چهره بهتری داشته باشید. در هر حال به نظر می‎رسد این تکنیک می‌تواند شما را راضی نگه دارد.

تزریق چربی چیست؟

ممکن است تزریق چربی را تحت عنوان پیوند چربی نیز بشنوید. این تکنیک یک عمل جراحی کم تهاجمی برای انتقال چربی است. در طی آن چربی در نواحی که انباشته شده، برداشته خواهد شد و به نواحی از بدن مانند صورت که حجم خود را از دست داده، تزریق می‎شود.

با استفاده از تکنیک‌های مدرن لیپوساکشن چربی به آرامی از نواحی مانند ران، شکم و باسن جدا خواهد شد، پس از فرآوری به مایع تبدیل شده و به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. این امر منجر به ایجاد ظاهری بسیار طبیعی برای فرد خواهد شد. در این شیوه درمانی خطر بروز عفونت در حداقل میزان خود قرار دارد.

از این تکنیک تحت عنوان پیوند اتولوگ نیز یاد می‎شود. یعنی چربی از بدن شما به دست آمده است و به بدن شما نیز تزریق خواهد شد. این امر خطر بروز واکنش‌های پوستی را کاهش خواهد داد و بنابراین می‎توان انتظار داشت که درمان با نتیجه مثبت همراه خواهد بود. این شیوه درمانی ایمن است و به همین دلیل افراد زیادی را وسوسه می‎کند تا از آن برای رفع عیوب ظاهری و جوانسازی پوست استفاده کنند.

تاثیر تزریق چربی در جوانسازی

با افزایش سن، میزان کلاژن و الاستین پوست کاهش خواهد یافت، به همین دلیل چین و چروک‎ها بیشتر شده، خاصیت ارتجاعی پوست کمتر می‎شود و صورت حجم زیادی را از دست داده و حالتی افتاده و استخوانی به خود می‌گیرد.

برای حل این مشکل باید به سراغ روشی رفت که پوست را تحریک کرده و زمینه را برای تولید کلاژن و الاستین فراهم آورد. تزریق چربی از جمله روش‌هایی است که می‎تواند به شما در رسیدن به این اهداف کمک کند.

تحقیقات و تجربه‎های پزشکی اینطور نشان داده‎اند که این روش می‎تواند نقایص زیبایی را برطرف کرده و منجر به جوانسازی نیز شود. این روش تزریقی به طور قابل توجهی چین و چروک‌ها را کاهش داده و لاغری صورت را برطرف می‌کند. در این حالت فرد، گونه‎ایی برجسته داشته، خطوط لبخند حذف می‎شود و تا حدودی می‎توان گفت با لیفت صورت نیز مواجه خواهیم شد. البته بدیهی است که این تکنیک باید تحت نظر متخصص انجام شود، در غیر این صورت احتمال بروز عوارض جدی دور از انتظار نخواهد بود.

کاربردهای تزریق چربی

جوانسازی پوست یکی از کاربردها و اهداف تزریق چربی به‌شمار می‎رود. استفاده از این تکنیک برای بازسازی پستان نیز مورد توجه است. چربی تزریق شده در ناحیه پستان ممکن است با گذشت زمان توسط بدن دوباره جذب شود و پستان مقداری از حجم خود را از دست بدهد. به همین دلیل است که برخی از جراحان پلاستیک در ابتدا ممکن است بیش از آنچه فکر کنید چربی به این ناحیه اضافه می‌کنند. اگرچه تزریق ژل نیز در این زمینه ها کاربرد دارد اما تزریق چربی یک روش ایمن تر و بی خطر می باشد.

تزریق چربی به سینه با هدف زیبایی اندام صورت می‎گیرد. در واقع می‎توان گفت همه افرادی که به نوعی از شکل ظاهری اندام خود در این ناحیه راضی نیستند، می‎توانند از تزریق چربی به سینه استفاده نمایند.
برای این موضوع باید در وضعیت سلامت مناسبی قرار داشته باشید. این شیوه برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی‎شود. برای اینکه با نتایج مثبت عمل مواجه شوید، لازم است مراقبت‎های پس از آن را جدی بگیرید. همچنین قبل از هرگونه اقدامات پزشکی زیبایی، انتظارات واقع‌گرایانه داشته باشید. برای انجام این عمل باید به اندازه کافی در بدن چربی داشته باشید. برخی افراد لاغر بوده و نمی‎توان از اندام‌هایی نظیر ران، باسن و یا شکم چربی به دست آورد.

اگر چه عمل هایی مانند تزریق بوتاکس ، مزوبوتاکس و مزوژل نیز می توانند در درمان چین و چروک موثر باشند اما کاربردهای تزریق چربی در جوانسازی صورت بیشتر از صرفا محو کردن چین و چروک هاست.

جشنواره کلینیک زیبایی ره یا

در جشنواره لاغری با دستگاه کول اسکالپتینگ ثبت نام کن

نواحی تزریق چربی

نواحی تزریق چربی

مراحل تزریق چربی

در این روش درمانی ابتدا چربی از نقاط مختلف بدن به کمک روش لیپوساکشن استخراج می‌شود. چربی استخراج شده استریل و خالص سازی شده و سپس با استفاده از سرنگ‌های خاصی به محل مورد نظر تزریق می‌شود. به این ترتیب مراحل تزریق چربی را باید در سه مرحله توضیح بدهیم:
استخراج چربی

استخراج چربی

برای تزریق چربی از روش لیپوساکشن برای جدا کردن بافت چربی استفاده خواهد شد. این درمان به صورت سرپایی انجام می‎شود و نیاز به بیهوشی عمومی نیست، اما تحت بی‌حسی موضعی قرار خواهید گرفت. چنانچه در شرایط خاصی قرار داشته باشید، ممکن است پزشک از بیهوشی عمومی نیز استفاده نماید. این موضوع به وضعیت جسمانی متقاضی بستگی خواهد داشت. باید بدانید که پزشک حجم معینی از چربی را می‎تواند از نواحی مختلف بدن برداشت نماید. این موضوع در طی جلسات درمانی با شما در میان گذاشته خواهد شد.

خالص‌سازی و انتقال

پس از برداشت چربی، آنها با استفاده تکنیک سانتریفیوژ فراوری می شوند. به این ترتیب خون و سایر مایعات از چربی جدا خواهد شد. این امر سبب می‎شود تا چربی غلیظ‎‌تری برای پیوند مهیا شود. هنگام تزریق نیز از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. اگر قرار باشد تزریق در ناحیه صورت اتفاق بیفتد، معمولا بی‌حسی از درون دهان انجام خواهد شد، دقیقا مانند آنچه که در دندانپزشکی رخ می‌دهد. به محض اینکه سلول‌های چربی وارد بدن شدند، بوسیله خونرسانی، جذب بافت پوست خواهند شد.
خالص‌سازی و انتقال چربی
جایگذاری چربی

جایگذاری

جراح یا متخصص پوست با استفاده از سرنگ مخصوص تزریق چربی را به بخش‌های مورد نظر انجام خواهد داد.تکنیک های مختلفی در این مرحله بکار گرفته می شود. همچنین تزریق چربی به یکباره انجام نخواهد شد. ممکن است پزشک در طی چندین مرحله حجم مشخصی از آن را به بدن تزریق نماید. به محض اینکه سلول‌های چربی وارد بدن شدند، بوسیله خونرسانی، جذب بافت پوست خواهند شد.

اقدامات قبل از تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی

اطلاعات بیشتر درباره تزریق چربی

همانطور که اشاره شد، برای تزریق چربی از روش لیپوساکشن برای جدا کردن بافت چربی استفاده خواهد شد. این درمان به صورت سرپایی انجام می‎شود و نیاز به بیهوشی عمومی نیست، اما تحت بی‌حسی موضعی قرار خواهید گرفت. چنانچه در شرایط خاصی قرار داشته باشید، ممکن است پزشک از بیهوشی عمومی نیز استفاده نماید. این موضوع به وضعیت جسمانی متقاضی بستگی خواهد داشت.

چربی از نظر متابولیکی بافتی فعال و پر خون است. به همین دلیل هنگام برداشت باید سعی شود تا ساختمان آن حفظ شود. به این ترتیب می‎توان انتظار داشت که در محل پیوند، بافت چربی بیشتری وجود خواهد داشت. به همین دلیل از لیپوساکشنی استفاده می‌شود که در طی آن سلول‌های چربی از بین نرود.

عمل لیپوساکشن به شیوه‌های مختلفی انجام خواهد شد. در برخی از آنها از امواج مافوق صوت استفاده می‎شود. این امر سبب می‌شود تا ساختار سلول‎های چربی از بین برود و امکان تزریق آنها در محل پیوند وجود نداشته باشد.

برای لیپوساکشن محل مورد نظر استریل شده و با ابزار پزشکی سوراخی کوچک در ناحیه مورد نظر ایجاد خواهد شد. سپس با استفاده از کانول‌های مخصوص اقدام به برداشت چربی می‌شود.

پس از برداشت چربی، آنها فرآوری شده و با استفاده از سوزن‎های خاصی به محل پیوند تزریق می‎شوند. برای این منظور از تکنیک سانتریفیوژ استفاده می‎شود. به این ترتیب خون و سایر مایعات از چربی جدا خواهد شد. این امر سبب می‎شود تا چربی غلیظ‎‌تری برای پیوند مهیا شود. هنگام تزریق نیز از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. اگر قرار باشد تزریق در ناحیه صورت اتفاق بیفتد، معمولا بی‌حسی از درون دهان انجام خواهد شد، دقیقا مانند آنچه که در دندانپزشکی رخ می‌دهد.

در صورتیکه این مراحل به درستی و با دقت انجام شود، می‌توان امیدوار بود که سلول‌های چربی تا 90 درصد زنده خواهند بود. باید بدانید که پزشک حجم معینی از چربی را می‎تواند از نواحی مختلف بدن برداشت نماید. این موضوع در طی جلسات درمانی با شما در میان گذاشته خواهد شد.

همچنین تزریق چربی به یکباره انجام نخواهد شد. ممکن است پزشک در طی چندین مرحله حجم مشخصی از آن را به بدن تزریق نماید. به محض اینکه سلول‌های چربی وارد بدن شدند، بوسیله خونرسانی، جذب بافت پوست خواهند شد.

تزریق چربی برای کلیه افرادی که وضعیت سلامتی مطلوبی دارند، مناسب خواهد بود. اگر حس می‎کنید چین و چروک‌های زیادی در صورت دارید، و یا به دنبال روشی هستید که دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشد، تزریق چربی شاید گزینه مناسبی برای شما باشد. این روش برای بازسازی سینه نیز پیشنهاد می‎شود.
مدت زمان عمل تزریق چربی به عواملی نظیر مهارت پزشک و ناحیه ترمیم بستگی خواهد داشت. به طور کلی اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، می‎توان گفت این عمل حدود یک تا سه ساعت به طول خواهد انجامید. همانطور که ذکر شد، این عمل سرپایی بوده و نیازی به بستری شدن بیمار ندارد.
از جمله ویژگی‌های تزریق چربی این است که به بخیه نیاز نداشته و در عین حال پانسمانی نیز برای آن در نظر گرفته نخواهد شد.

به طور کلی گفته می‎شود، ماندگاری تزریق چربی بالا است. اما واقعیت این است که پاسخ این سوال به چند فاکتور اساسی بستگی خواهد داشت. در مرحله اول وضعیت سلامتی متقاضی و نوع آسیب مورد توجه قرار می‎گیرد. از آنجا که در این روش از چربی بدن فرد استفاده می‎شود، خطر بروز حساسیت به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت و می‎توان با اطمینان بالایی گفت که بدن آن را بدون هیچ مشکلی قبول خواهد کرد.

در مرحله بعد لازم است که این روش درمانی نزد یک متخصص انجام شود. تزریق چربی، یک عمل دو مرحله‎ایی است که برای موفقیت باید به نکات پزشکی خاصی توجه شود. گرچه این عمل جزو عمل‌های زیبایی محسوب می‎شود اما موضوعی کاملا پزشکی بوده و به دانش و مهارت نیاز دارد.

در مرحله بعد باید بدانید که ماندگاری این شیوه تا حدود زیادی به مراقبت‎های پس از آن بستگی خواهد داشت. بنابراین حتما به توصیه‌های پزشکی در این زمینه دقت کرده و آنها را به خوبی رعایت کنید.

اگر مجموعه این عوامل به درستی رعایت شود، تزریق چربی با نتایج مثبت مواجه شده و از ماندگاری طولانی مدت آن بهره خواهید برد. البته محل تزریق نیز در مدت زمان ماندگاری تاثیر خواهد داشت. به طور کلی نواحی که تحرک بیشتری دارند، پیوند چربی ماندگاری کمتری خواهد داشت. این در حالی است که دوام آن در مناطقی مانند گونه و پشت دست که حرکت محدودی دارند، بیشتر است.

میزان ماندگاری پیوند چربی به تعداد دفعات تزریق نیز بستگی خواهد داشت. گاهی اوقات ممکن است پزشک توصیه کند که در فواصل چند ماهه اقدام به تزریق نمایید. در این صورت واضح است که میزان دوام و ماندگاری آن بیشتر خواهد شد. ممکن است بپرسید آیا در هر جلسه باید عمل لیپوساکشن و برداشت چربی انجام شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر شرایط مهیا باشد، می‌توان تنها در یک جلسه اقدام به برداشت چربی نمود و از آن در جلسات درمانی آینده استفاده کرد. برای این منظور لازم است چربی در دمای خاصی نگهداری شده و در طی حداکثر 3 تا 4 جلسه از آن استفاده نمود.

یکی از نکات مثبت تزریق چربی این است که از بافت چربی خود فرد به عنوان حجم‎دهنده استفاده می‎شود، بنابراین از این لحاظ بر تزریق ژل برتری دارد. این چربی کاملا طبیعی بوده و احتمال اینکه بدن نسبت به آن واکنش حساسیت‎زا نشان دهد، بسیار پایین است. این چربی‌ها به سرعت پیوند خورده و بنابراین امکان جابه‌جایی آنها وجود نخواهد داشت.

این عمل نسبت به تزریق فیلرها، ایمن‎تر بوده و هزینه کمتری را به شخص تحمیل می‎کنند. این عمل قابل تکرار بوده و عوارض بسیار کمی در پی خواهد داشت. از نظر ماندگاری نیز می‎توان گفت، فیلرها دوام کمتری نسبت به این شیوه دارند. به همین دلیل متخصصان تمایل بیشتری دارند تا برای حجم‎دهی از این روش استفاده کنند.

گرچه فیلرها ویژگی‎های خاص خود را داشته و نمی‎توان اهمیت و کاربردی بودن آنها را انکار کرد. اما در هر صورت، آنها جسمی خارجی بوده که وارد بدن می‎شوند و احتمال اینکه بدن در برابر آنها واکنش نشان دهد، بسیار زیاد است. در تزریق چربی، پزشک به راحتی و با هزینه‎ایی مقرون‎به‎صرفه به منبع چربی دسترسی خواهد داشت. این در حالی است که اگر بخواهیم از فیلرها در حجم بالا استفاده کنیم باید هزینه بسیار بیشتری برای آنها پرداخت نماییم.

تزریق چربی از جمله روش‌های ایمن برای بازسازی و جوانسازی پوست است. در طی آن بدن با کمترین میزان تهاجم مواجه خواهد شد. یعنی از برش و جراحی‌های عمیق استفاده نمی‎شود. با این حال ریسک مربوط به خود را دارد. تزریق چربی و هر نوع عمل دیگر زمانی خطرناک است که به دست افراد غیر متخصص انجام شود. قبل از هر اقدامی مطمئن شوید به مرکزی مراجعه می‎کنید که حفظ سلامتی بیمار ( متقاضی) بر هر چیز دیگری ارجحیت دارد.
بسیاری از افراد که برای مشاوره درباره جوانسازی پوست با تزریق چربی به مطب مراجعه می کنند درباره عوارض این روش می پرسند که باید به آن ها بگوییم این روش جوانسازی پوست اگر توسط متخصص ماهر انجام پذیرد هیچ عارضه ای نداشته و تنها عارضه آن تورم و کبودی می باشد که امری طبیعی بوده و به مرو زمان رفع می شود و جای نگرانی وجود ندارد.
هزینه تزریق چربی با توجه به دستمزد پزشک ، ناحیه تحت درمان ، جلسات معاینه و هزینه دارو ها و غیره تعیین می شود. به این نکته توجه کنید که صرفا به خاطر هزینه کمتر به هر پزشکی مراجعه نکرده و ابتدا درباره او تحقیق کنید.

سؤالات متداول

مقالات تخصصی در مورد تزریق چربی