روش‌های پزشکی و زیبایی

درمان سلولیت

سلولیت پوست ناصاف و پرتغالی مانند ران، لگن، باسن و شکم می‌باشد که از نظر سلامتی هیچگونه ضرری برای بدن ندارد، اما ظاهر ناخوشایندی دارد. این وضعیت در زنان شیوع بیشتری دارد و بسیاری از افراد سعی می‌کنند از طریق کاهش وزن، ورزش، ماساژ و کرم‌هایی که به عنوان راه حلی برای درمان سلولیت در بازار عرضه می‌شود، ظاهر پوست خود را بهبود بخشند.

اما بسیاری از این روش‌ها بسیار زمان بر بوده ونتایج آن‌ها به خوبی و تاثیر گذاری روش‌های کلینیکی نیست. از این رو در این مقاله بهترین روش‌های درمان سلولیت را بررسی خواهیم کرد.

درمان سلولیت
درمان سلولیت

علائم سلولیت چیست؟​

هنگامی که پوست ناهموار، که ناشی از انباشت چربی غیر متابولیزه، آب و مواد زائد به دام افتاده در زیر پوست است به سمت بافت همبند فیبری فشار می‌آورد و باعث گودی یا برجستگی پوست می‌شود. این وضعیت به عنوان سلولیت و گاهی اوقات به عنوان بافت پنیر کوک یا پوست پرتقالی توصیف می‌شود. سلولیت خفیف می‌تواند ظاهر ناخوشایندی ندارد؛ اما در وضعیت‌های شدیدتر سلولیت باعث می‌شود پوست بسیار ناهموار شود. داشتن سلولیت بیشتر در نواحی ران و باسن رخ می‌دهد. اما بر روی سینه و شکم و بازوها نیز می‌تواند رخ بدهد.

علت ایجاد سلولیت چیست؟

در مورد علل ایجاد سلولیت اطلاعات کمی داریم. سلولیت شامل تارهای همبند فیبری است که پوست را به عضله زیر آن متصل کرده و در بین این دو چربی قرار دارد. همانطور که سلول‌های چربی جمع می‌شوند، به پوست فشار می‌آورند و در همین حین تارهای محکم و بلند به پایین کشیده می‌شوند. این موضوع باعث ایجاد سطحی ناهموار یا فرو رفته می‌شود.

بعلاوه، عوامل هورمونی نقش مهمی در ایجاد سلولیت دارند و ژنتیک ساختار و بافت پوست و نوع بدن را مشخص می‌کند. دیگر عوامل، مانند وزن و تناسب عضلانی روی داشتن یا نداشتن سلولیت اثر می‌گذارد، هرچند حتی افرادی با فرم بدنی مناسب می‌توانند سلولیت داشته باشند.

عدم درمان سلولیت مشکلی برای عملکرد بدن شما به وجود نمی‌آورد اما اگر وجود سلولیت شما را آزار می‌دهد کلینیک زیبایی ره یا برای رفع سلولیت روش‌های مختلفی استفاده می‌کند که در ادامه در این مقاله بررسی خواهد شد.

روش‌های درمان سلولیت​

روشهای متعددی برای رفع و درمان سلولیت ارائه شده است که بهترین و سریع ترین آن‌ها درمان‌های کلینیکی می‌باشد.

ورزش

داشتن عضله بیشتر باعث می‌شود پوست صاف و محکم به نظر برسد. جایگزینی چربی با عضله همچنین می‌تواند باعث کاهش سلولیت شود.

اما این روش به راحتی موثر نیست، از نظر فیزیولوژی، با ورزش کردن، کاهش چربی (از جمله کاهش سلولیت) در بخشی از بدن غیر ممکن است.

ورزش کردن در دراز مدت می‌تواند باعث بهبود ظاهر سلولیت شود، اما نمی‌تواند به طور موضعی آن را درمان کند.

کرم و لوسیون

محققان دریافته‌اند که برخی از کرم‌ها و لوسیون‌ها ممکن است برای درمان سلولیت تأثیر بگذارند. پیش از استفاده از کرم یا لوسیون سلولیت، آن را روی یک ناحیه کوچک آزمایش کنید. برخی از افراد واکنش پوستی آلرژیک دارند. اگر در مدت ۴۸ ساعت پوست شما واکنشی نشان نداد، می‌توانید مقدار بیشتری از محصول را استفاده کنید. محصولات حاوی کافئین ممکن است باعث کم آبی بدن سلول‌ها شوند که باعث می‌شود سلولیت کمتر مشخص شود. برای حفظ نتایج باید هر روز محصول را استفاده کنید. محصولی که حاوی ۰٫۳٪ رتینول است نیز ممکن است تاثیری در رفع سلولیت داشته باشد. رتینول می‌تواند به ضخیم شدن پوست کمک کند که ممکن است میزان سلولیت را کاهش دهد. قبل از اینکه بفهمید رتینول می‌تواند به شما کمک کند باید این محصول را به مدت ۶ ماه یا احتمالاً بیشتر استفاده کنید. افرادی که از دستگاه استنشاقی آسم استفاده می‌کنند قطعاً باید از مصرف هر محصولی که حاوی آمینوفیلین است خودداری کنند. حتی کرم حاوی آن می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود

کاهش وزن

وزن اضافی می‌تواند سلولیت را بیشتر نمایان کند. برای برخی از افراد کاهش وزن و ماندن در وزن سالم باعث کاهش میزان سلولیت می‌شود. اگر در هنگام کاهش وزن پوستی شل پیدا کنید سلولیت بیشتر قابل توجه است.

روش‌های ذکر شده به سریعی و موثری روش‌های زیر نیستند، برای نتیجه‌گیری زودتر باید روش‌های زیر را امتحان کنید:

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی با دستگاه استورز که دستگاه عالی برای درمان سلولیت است، انجام می‌شود. درمانی غیرتهاجمی است که فرایند طبیعی ترمیمی بدن را تحریک می‌کند. این درمان عمدتا برای کنترل سلولیت در ران‌ها و باسن دراستفاده می‌شود. در این فرایند، قبل از قرار گرفتن پروب‌ها روی ناحیه تحت درمان سلولیت، ژل هادی روی ناحیه مورد نظر قرار می‌گیرد. امواج به بافت فیبری نفوذ کرده باعث تجزیه آن‌ها می‌شوند. بنابراین بدن می‌تواند آن‌ها را دفع کند. فرایندهای طبیعی بدن دفع این سلول‌ها را انجام می‌دهد. احتمالا بعد از سه ماه متوجه اثر کامل این درمان خواهید شد.

دیگر روشهای درمان سلولیت

لیزر

انواع مختلفی از لیزر درمانی برای درمان و درمان سلولیت استفاده می‌شود. در طی روش درمانی لیزر با حداقل تهاجم یک فیبر لیزر کوچک زیر پوست شما قرار می‌گیرد. انرژی لیزر نوارهای سخت زیر پوست را که باعث می‌شود سلولیت را ببینیم، می‌شکند. این روش درمانی همچنین می‌تواند پوست شما را ضخیم کند. پوست اغلب در جایی که سلولیت تشکیل می‌شود نازک می‌شود. ضخیم شدن پوست می‌تواند به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند.

لیزر
درمان سلولیت با سلفینا

درمان سلولیت با سلفینا​

این روش پزشکی شامل فرو بردن یک سوزن در زیر پوست برای شکستن نوارهای محکم زیر پوست است که باعث ظاهر شدن سلولیت شده است. سلفینا (Cellfina dim) باعث کاهش گودی پوست می‌شود و به این وسیله می‌تواند ظاهر سلولیت را بهبود ببخشد.

اندولیفت​

در درمان با اندولیفت از فیبرهای نوری استفاده می‌شود که به آسانی به زیر پوست نفوذ می‌کنند. این فیبرها میکرو کانال‌هایی ایجاد می‌کنند که به عنوان مسیر نفوذ در پوست عمل کرده، به دستگاه امکان انتقال انرژی لیزر را به طور موثرتری نسبت به هدف گیری آب و چربی در بدن می‌دهد. هدف از ایجاد این برش تقویت سفتی و محکمی پوست به وسیله جمع کردن و کاهش شلی آن است، زیرا در طول درمان، انرژی لیزری کلاژن سازی را تحریک کرده و با این کار سلولیت را درمان می‌کند.

اندولیفت
کربکسی تراپی

کربوکسی تراپی​

کربوکسی تراپی می‌تواند سلولیت را درمان کند. این درمان شامل تزریق گاز دی اکسید کربن به لایه‌های پوستی و زیرپوستی، با استفاده از سوزن‌های ظریف است و با بهبود متابولیسم و پرفیوژن بافت موضعی عمل می‌کند.

رفع سلولیت با اندرمولوژی​

اندرمولوژی درمانی پیشرفته است که برای کاهش سلولیت بدون جراحی طراحی شده است. با حرکت دادن مایعات بدن و کشش بافت هم‌بندی، این درمان می‌تواند درخشندگی پوست را بهبود بخشد و در همین حین عضلات را شل کرده و اسکارها را هموار کند.

رفع سلولیت با اندرمولوژی
لیپوساکشن با کمک لیزر​

لیپوساکشن با کمک لیزر​

لیپوساکشن یک روش پزشکی تهاجمی است که برای از بین بردن مقادیر کمی چربی به خوبی عمل می‌کند. در حالی که لیپوساکشن می‌تواند چربی ناخواسته را به طور بسیار موثری از بین ببرد. اما برای از بین بردن سلولیت توصیه نمی‌شود. این روش می‌تواند فرورفتگی‌های پوست را واضح تر کند. با این حال افزودن لیزر درمانی به لیپوساکشن ممکن است به خلاص شدن از سلولیت کمک کند. بطور قطعی نمی‌توانیم بگوییم لیپوساکشن با کمک لیزر موثر است یا خیر.

مزوتراپی

مزوتراپی داخل پوستی امروزه یکی از موثرترین روش‌های موجود برای کاهش سلولیت است. در مزوتراپی، پزشک مواد خاصی را مستقیما به نواحی دارای سلولیت تزریق می‌کند، به همین دلیل می‌توانند برای درمان نواحی انتخابی، بسیار گزینشی عمل کنند. نتیجه این عمل، پوست صاف و هموار و کاهش قابل توجه سلولیت به طبیعی‌ترین شکل ممکن است.

مزوتراپی

هزینه درمان سلولیت چقدر است؟

هزینه دقیق درمان توسط پزشک مشخص می‌گردد، دلیل آن به خاطر این است که هر روش درمانی ذکر شده متفاوت است. هر نوع شرایط سلولیتی هم متفاوت است، بنابراین برای فهمیدن در مورد هزینه دقیق درمان باید به پزشک مراجعه کنید.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

سوالات پرتکرار

آیا سلولیت پا می‌تواند خود به خود رفع گردد؟

بله. با برخی روش‌های کلینیکی از جمله شاک ویو تراپی، مزوتراپی و اندولیفت می‌توان سلولیت را درمان کرد.

آیا سلولیت را می‌توان برای همیشه رفع کرد؟

هیچ راهی برای حذف کامل سلولیت وجود ندارد، روش‌های ذکر شده باید تکرار شوند تا سلولیت دوباره ایجاد نگردد.

آیا با بوتاکس می‌توان سلولیت را درمان کرد؟

پزشکان بوتاکس را مناسب درمان سلولیت نمی‌دانند، زیرا سلولیت نه عضله است و نه ارتباطی به فعالیت عضلانی دارد.

کدام روش درمانی سلولیت را باید انتخاب کنم؟

یافتن بهترین روش درمانی برای سلولیت به شرایط پوست و عوامل شخصی بستگی دارد. بنابراین باید توسط پزشک مشخص گردد.

چگونه از ایجاد سلولیت پیشگیری کنم؟

ورزش منظم، خوردن غذاهای سالم و رژیم غذایی متعادل ممکن است مفید باشد، اما کاملا پیشگیرانه نیستند.

چه مدت طول می‌کشد تا سلولیت درمان شود؟

ممکن است 3 تا 4 ماه طول بکشد تا متوجه کاهش قابل توجه سلولیت شوید.

سؤالات متداول