روش های پزشکی و زیبایی

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش درمانی بسیار ساده، ایمن، موثر و موفقیت‌آمیز است. این تکنیک در ابتدا برای جوانسازی پوست ارائه شد، اما اکنون در زمینه‌های بسیار گسترده‌ای کاربرد دارد. از آن برای رفع علائم جوش، آکنه، زخم اسکار پس از سانحه و سوختگی، آلوپسی، تزریق دارو، هایپرهیدروز و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود.

علاوه‌بر این، در طول 10 سال گذشته، نوآوری‌های جدیدی در طراحی ابزارهای اولیه این تکنیک ارائه شده است. این امر زمینه را برای اثربخشی این شیوه درمانی افزایش داده است.

از سویی دیگر، این روش را می‌توان با تکنیک‌های زیبایی دیگر ترکیب کرد تا نتایج بهتری به دست آورد. به طور خاص ، این یک روش بسیار ایمن برای انواع پوست تیره است. در شرایطی که رنگ پوست تیره است، خطر رنگدانه سازی پس از التهاب با سایر تکنیک‌هایی که به اپیدرم آسیب می‌رسانند بسیار زیاد است.

میکرونیدلینگ یک روش نسبتاً تهاجمی بوده که شامل سوراخ شدن سطحی و کنترل شده پوست است. در طی آن سوزن های ‎ظریف مینیاتوری بر روی پوست غلتانده می‌شوند. این تکنیک در طی یک دوره کوتاه مدت، محبوبیت و مقبولیت گسترده‌ای پیدا کرده است زیرا یک روش ساده، ارزان، ایمن و موثر است که نیاز به حداقل آموزش دارد.

به طور سنتی از آن به عنوان یک درمان القایی کلاژن برای جای زخم صورت و جوان سازی پوست استفاده می‌شود. در حال حاضر نیز به عنوان یک سیستم تزریق دارو کاربرد دارد. با استفاده از آن به راحتی می‎توان اقدام به تزریق داروهای درمانی و واکسن نمود.

میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

تاریخچه میکرونیدلینگ

تاریخچه میکرونیدلینگ

از آنجا که در میکرونیدلینگ از سوزن بر روی سطح پوست استفاده می‎شود، می‎توان آغاز پیدایش آن را به طب سوزنی نسبت داد. در این روش نیز سوزن‌ها در نقاط خاصی از بدن فرو برده می‎شوند و منجر به درمان بیماری خواهند شد. به طور خاص می‎توان گفت مفهوم میکرونیدلینگ به سال 1995 باز می‌گردد. در این زمان متخصصان پوست سعی کردند با استفاده از سوزن‎های ظریف و اریب، اقدام به رفع جای زخم اسکار بر روی پوست نمایند. هدف آنها زیبایی پوست نبود، بلکه تنها در پی آن بودند تا جریان خون در ناحیه مورد نظر بهبود ببخشند.

در سال 1997 یک جراح پلاستیک، از ابزار خالکوبی بدون جوهر، برای رفع زخم‎های پس از جراحی استفاده کرد. در این مرحله نیز زیبایی و جوانسازی پوست هدف نبود. تکنیک میکرونیدلینگ در سال 2000 و 2006 توسط یک مخترع و جراح پلاستیک آلمانی شکل دیگری به خود گرفت. متخصص آلمانی دکتر شوارز، دستگاهی به نام درمارولر را اختراع کرد. این دستگاه یک لوله چرخ‎دار بوده که تقریبا 2.5 سانتی‎متر قطر داشت.
بر روی این غلتک، سوزن‎های ریزی تعبیه شده بود که با حرکت دستگاه بر روی پوست فرو می‌رفتند. در سال‌های بعد از آن، متخصصان متوجه شدند که در ناحیه مورد نظر، غشای درم از ضخامت خوبی برخوردار بوده و این امر جوانسازی پوست را در پی داشته است. تا این مرحله دستگاه به صورت خشک به کار می‎رفت، یعنی خبری از تزریق دارو بوسیله سوزن‌های ظریف نبود.

در سال 2006، دکتر شوارز، به این فکر افتاد که با استفاده از این سوزن‎ها اقدام به تزریق کلاژن به پوست نماید. در واقع این ایده نیز در درجه اول برای از بین بردن جای زخم اسکار بر روی پوست بود.

میکرونیدلینگ سنتی

در حال حاضر میکرونیدلینگ، به دو روش سنتی و مدرن استفاده می‎شود. در روش سنتی سوزن‎ها بر روی دستگاه درمارولر قرار می‎گیرند. درمارولر پزشکی استاندارد دارای یک دسته 12 سانتیمتری همراه با یک استوانه درام شکل به ابعاد 2 × 2 سانتیمتر بوده که در انتهای آن تعبیه شده است. بر روی آن سوراخ‌های ریزی قرار دارد که محل تعبیه سوزن‌ها هستند.

با توجه به عمق نفوذ، سوزن‎های مناسب بر روی آن تعبیه خواهند شد. هر چقدر سوزن‎ها طول بیشتری داشته باشند، یعنی عمق نفوذ آنها بیشتر خواهد بود. این دستگاه باید به آرامی بر سطح پوست حرکت داده شود.

در واقع باید بدانید که درمارولر روش خانگی برای میکرونیدلینگ است. برای این منظور باید به خوبی با طرز کار درمارولر آشنایی داشته باشید. زمانی که از این وسیله در منزل استفاده می‎کنید باید انتظارات خود را تا همان حد نگه دارید. انتظار نداشته باشید نتیجه میکرونیدلینگ در مطب با نتیجه درمارولر در منزل یکسان باشد. به طور حتم پزشک متخصص فاکتورهای زیادی را برای جوانسازی پوست در نظر می‌گیرد که از نگاه مردم عادی پنهان است. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که سلامت و شادابی پوست برای آنها مهم است، درمارولر می‎تواند به شما کمک کند.

میکرونیدلینگ مدرن

در روش مدرن و مکانیزه از درماپن استفاده می‌شود. این ابزار شبیه یک قلم بوده که تعدادی سوزن بر روی آن قرار دارد. با حرکت رفت و برگشتی قلم، سوزن‌ها به پوست نفوذ می‌کنند. در این شرایط می‎توانید عمق نفوذ سوزن‌ها را تغییر دهید. این در حالی است که در درمارولر چنین امکانی را نخواهید داشت.

از دیگر مشکلات درمارولر این است که امکان دسترسی به همه جای صورت نیز وجود ندارد. میکرونیدلینگ عموما با استفاده از درماپن در مطب پزشک استفاده خواهد شد. در هر دو تکنیک سعی می‎شود تا کلاژن سازی در پوست تحریک شود.

مزایای استفاده از میکرونیدلینگ چیست؟

رفع آکنه

رفع آکنه

از آکنه به عنوان یکی از شایع‎ترین بیماری‌های پوستی یاد می‎شود. در این حالت بر روی پوست جوش‎های سر سفید، سر سیاه و قرمز ایجاد خواهد شد که معمولا با درد نیز همراه هستند. این بثورات پوستی در ناحیه صورت بیش از هر جای دیگری در بدن دیده می‎شوند. برخی افراد نیز آکنه را بر روی بازوها، قفسه سینه و کمر تجربه می‌کنند. این ناراحتی پوستی، تهدیدی برای زندگی نیست، اما به پوست ظاهری نامناسب خواهد داد. علت بروز آن چربی بیش از حد پوست و بسته شدن منافذ زیر آن است.

کنترل ریزش مو

از ریزش مو به عنوان آلوپسی نیز یاد می‎شود. برای جلوگیری از آن روش‌های مختلفی مانند مزوتراپی مو و کاشت مو نیز وجود دارد. پزشک با توجه به الگوی طاسی سعی می‌کند بهترین روش را برای کنترل ریزش مو انتخاب نماید. میکرونیدلینگ نیز می‎تواند در این زمینه کاربرد داشته باشد. این تکنیک با تحریک کلاژن، باعث ایجاد سلول‎های بنیادین خواهد شد. این سلول‎ها در رشد و تقویت تارهای مو موثر هستند. همچنین ماینوکسیدیل ماده‎ایی است که در تحریک رشد مو موثر است. این تکنیک سبب می‎شود تا جذب این ماده افزایش یابد.

میکرونیدلینگ - کنترل ریزش مو
رفع لکه‌های تیره بر روی پوست ( هایپرپیگمنتیشن)

رفع لکه‌های تیره بر روی پوست ( هایپرپیگمنتیشن)

از هایپرپیگمنتیشن به عنوان یکی دیگر از بیماری‎های شایع پوستی یاد می‎شود. این عارضه پوستی زمانی ایجاد می‎شود که ملانین بالاتر از حد طبیعی خود در بدن وجود دارد. ملانین همان رنگدانه‎ایی است که منجر می‎شود، پوست، چشم و موی انسان رنگ‎های مختلفی داشته باشد. افرادی که پوست تیره دارند، ملانین بیشتری نسبت به افراد بور دارند. معمولا این ماده به صورت یکنواخت و یکسان در پوست وجود دارد، اما گاهی اوقات این توازن مختل خواهد شد. این امر سبب ایجاد لکه‎های پوستی، ملاسما و کک و مک می‌شود. هایپرپیگمنتیشن می‎تواند در اثر رسوب سایر رنگدانه‎های موجود در پوست نیز ایجاد شود. تغییرات هورمونی، مصرف برخی از داروهای خاص و قرار گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید نیز باعث ایجاد این عارضه خواهد شد. برخی از التهابات پوستی نظیر سوختگی، بریدگی، لوپوس و آکنه نیز می‎توانند منجر به هایپرپیگمنتیشن شوند.

رفع منافذ بزرگ پوستی

میکرونیدلینگ در درمان منافذ بزرگ پوستی نیز موثر است. این منافذ اغلب در نواحی چانه، بینی و پیشانی دیده می شوند. علت اصلی بروز آنها فعالیت غدد چربی پوست است. زمانی که پوست چربی بیش از حد تولید می‎کند به طریقی باید آنها را خارج نماید. منافذ پوستی بهترین راه برای انجام آن است. با خارج شدن چربی، این منافذ نیز از نظر سایز و ابعاد بزرگتر خواهند شد. شاید در نگاه اول این مشکل چندان جدی به نظر نرسد، اما اگر به فکر درمان آن نباشید بروز آکنه دور از انتظار نخواهد بود.
رفع منافذ بزرگ پوستی
حفظ خاصیت ارتجاعی پوست

حفظ خاصیت ارتجاعی پوست

با از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، کشش آن از بین رفته و پوست حالتی شل و افتاده به خود می گیرد. با بالارفتن سن این مشکل بیش از هر زمان دیگری خود را نشان می دهد. روش‎های متعددی برای کنترل آن وجود دارد. در همه آنها سعی می‎شود تا کلاژن‎سازی پوست تقویت شود. به این ترتیب می‎توان شادابی و طراوت آن را تامین کرد. قطعا نمی‎توان با روند پیری مبارزه کرده و از آن جلوگیری نمود، اما این شانس وجود دارد تا دیرتر با علائم ظاهری آن مواجه شویم.

اطلاعات بیشتر در باره میکرونیدلینگ

در میکرونیدلینگ با استفاده از درماپن و یا درمارولر، سوزن‎های مینیاتوری به درم و یا همان لایه میانی پوست نفوذ خواهند کرد. این امر سبب می‎شود تا زخم‌های کوچکی بر روی پوست ایجاد شود. در واقع متخصص سعی می‌کند بدون آسیب رساندن به اپیدرم، یک آسیب پوستی کنترل شده ایجاد کند.

نفوذ سوزن به پوست منجر به خونریزی سطحی خواهد شد. در این حالت بدن سعی می‎کند به طور طبیعی اقدام به ترمیم و بازسازی خود نماید. این امر باعث آزادسازی فاکتو‌های مختلف رشد در سطح پوست خواهد شد. فاکتورهای رشد آلفا و بتا (TGF-α TGF-β ) ، پروتئین فعال کننده بافت همبند ، فاکتور رشد فیبروبلاست FGF ) و فاکتور رشد مشتق شده از پلاکت PGF از جمله آنها هستند. سوزن‌ها همچنین رشته‌های زخم سخت شده قدیمی را تجزیه کرده و اجازه می‌دهند دوباره عروق پیدا کنند.

به زبان ساده می‎توان گفت در طی میکرونیدلینگ، سوزن‎ها براساس عمق و سرعتی که برای آنها تعریف شده است به عمق پوست نفوذ خواهند کرد. انتخاب عمق و سرعت به نوع پوست و هدف درمانی بستگی دارد. در طی آن بدن شروع به ساختن کلاژن و الاستین خواهد کرد. این دو ماده برای حفظ جوانی و شادابی پوست حیاتی هستند. آنها سبب می‎شوند تا جای زخم و سایر مشکلات پوستی از بین برود. البته برای رفع آنها به زمان و مراقبت لازم است.

برای اینکه درمان نتیجه بهتری داشته باشد، ممکن است پزشک ابزار را بر روی سطح پوست، چندین بار در جهات مختلف حرکت دهد. همچنین به منظور تحریک کلاژن سازی، متخصص از موادی مانند سرم ویتامین C و یا اسید هیالورونیک نیز استفاده خواهد کرد.
پزشکان توصیه می‌کنند پس از هر جلسه درمانی، باید به پوست فرصت کافی داد تا کلاژن سازی نماید. به همین دلیل بهتر است یک فاصله چهار تا شش هفته‌ایی بین آنها وجود داشته باشد. به این ترتیب می‌توان از میکرونیدلینگ نتیجه بهتری را انتظار داشت.

نمی‎توان گفت میکرونیدلینگ درد غیر قابل تحملی دارد. فرو رفتن سوزن‎های ریز قطعا باعث می‎شود تا شما کمی احساس درد داشته باشید. شدت آن زیاد نیست، به همین دلیل گفته می‎شود، روشی ایمن و بدون درد است. اینکه در طی آن احساس درد داشته باشید یا نه، تا حدود زیادی به شما بستگی خواهد داشت.

برخی نسبت به کوچکترین تهاجم، احساس درد می‌کنند و برخی دیگر به راحتی آن را تحمل خواهند کرد. در هر صورت برای اطمینان از اینکه بیمار در طی این روش دردی را حس نکند، از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. برای این منظور ممکن است پزشک از پمادهای بی‌حسی استفاده نماید.

فراموش نکنید که اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا در حال انجام سایر عمل های زیبایی نظیر بوتاکس ، لیزر موهای زائد ، کاشت ابرو و …. بر روی صورت خود هستید حتما پزشک خود را از این موارد مطلع کنید.

جامعه پزشکی به طور کلی میکرونیدلینگ را ایمن و موثر می‌داند ، اما هنوز هم خطرات زیادی وجود دارد. خطر اصلی تحریک پوست پس از عمل است. سایر عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تورم
 • سرخی
 • کبودی
 • خشکی
 • پوسته پوسته شدن پوست
 • معمولا خونریزی یک واکنش غیرمعمول در میکرونیدلینگ است، این اتفاق بیشتر زمانی می‌افتد که نفوذی عمیق صورت گرفته باشد.
  خونریزی ممکن است برای افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند و یا از داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند خطر بیشتری داشته باشد. به همین دلیل مهم است که این اطلاعات را قبل از دریافت این روش درمانی به پزشک اطلاع دهید.

از عوارض جانبی جدی‌تر این تکنیک می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت
 • تغییر رنگدانه‌های پوستی
 • واکنش به داروهای موضعی که در طول درمان استفاده می‌شود.
تعداد جلسات درمانی میکرونیدلینگ با توجه به وضعیت هر بیمار تعیین خواهد شد. به طور کلی می‎توان گفت در طی 3 تا 7 جلسه می‎توانید از مزایای درمانی آن استفاده نمایید. این روش تنها برای ترمیم پوست صورت کاربرد ندراد. شما می‎توانید از آن برای درمان ترک‌های پوستی در ناحیه شکم، دست، گردن و … استفاده نمایید.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

سؤالات متداول