با افزایش سن، بافت‌های پوستی دچار آسیب می‌شوند. از جمله آسیب‌های پوستی در دوران پیری، می‌توان به نازک شدن پوست، ایجاد خطوط در صورت به خصوص در اطراف دهان، بینی، گونه‌ها و چشم‌ها اشاره کرد. چین و چروک‌هایی واضح و عمیق که به زیبایی چهره، لطمه وارد می‌کنند. به طور کلی با افزایش سن، حجم پوست کاهش می‌یابد.

تزریق ژل یا فیلر ، راه حلی است که برای جبران کاهش حجم پوست و ترمیم چین و چروک‌های اطراف چشم، دهان و بینی به کار می‌رود. فیلر یا پرکننده ها  البته کاربردهای دیگری هم دارد از جمله کاربردهای دیگر  فیلر می‌توان به افزایش حجم لب‌ها، لیفت ابرو، برطرف کردن گودی‌های صورت و… اشاره نمود.

تزریق پرکننده

فیلر چیست؟

حجم دهنده‌های پوستی که به آن‌ها، فیلر یا پرکننده هم گفته می‌شود موادی هستند که از نظر ساختاری شبیه به ژل هستند. این فیلر یا حجم دهنده‌ها یا ژل‌ها جهت جوانسازی پوست به کار گرفته می‌شوند. این ژل‌ها هم‌چنین می‌توانند حجم از دست رفته پوست را جبران کنند و با برطرف ساختن چین و چروک‌های صورت به چهره شادی و نشاط بخشند. پرکننده ها همچنین می‌توانند انحناها و گودی‌های سطح پوست را بپوشانند.

فیلر ماده‌ای ژلاتینی مانند است که با هدف جبران تحلیل چربی، رفع چین و چروک‌های پوست، زیباسازی و جوانسازی و… زیر پوست، تزریق می‌شود و دارای کاربردهایی از قبیل از بین بردن خطوط پیری، رفع ناهمواری‌های صورت، چاق کردن صورت، پرکردن فرورفتگی‌ها و گودی‌های موجود در پوست صورت، پر کردن جای زخم‌ها و خوش فرم کردن صورت است.

کاربردهای تزریق ژل

به طور کلی کاربردهای ژل و تزریق آن را می‌توان بدین ترتیب فهرست نمود.

1- تزریق ژل به منظور افزایش حجم

از جمله آثار و نشانه‌های پیری که خود را در پوست نشان می‌دهد می‌توان کاهش حجم صورت را نام برد. این اثرات در لب‌ها، گونه‌ها و پلک‌ها بسیار واضح و مشخص است.

با تزریق ژل می‌توان این آثار را در صورت، محو کرد. هم‌چنین می‌توان از تزریق ژل، جهت رفع گودی و سیاهی اطراف چشم‌ها، لیفت ابرو و برطرف شدن افتادگی پوست صورت و گردن، استفاده کرد.

در این مورد هدف از تزریق فیلر و ژل برجسته سازی و حجم دهی به اعضایی از قبیل لب‌ها، چانه و گونه‌هاست. این کاربرد ژل، به عنوان پروتز نیز معروف و زبانزد است.

2- رفع چین و چروک‌های پوستی

با تزریق ژل می‌توان چین و چروک‌های پوستی از جمله خطوط پیشانی، خط اخم، خط خنده و خطوطی که در اطراف لب‌ها و بینی تشکیل شده است را از بین برد.

4- جوانسازی پوست دست‌ها

با تزریق پرکننده ها می‌توان به جوانسازی بخش‌هایی از پوست که دچار آسیب شده‌اند و یا ترمیم آن بخش‌ها خصوصا پوست دست‌ها و یا گردن، دست یافت.

تزریق ژل به دست

5- تزریق ژل بینی

در این زمینه بدون اینکه جراحی و یا عمل زیبایی انجام شود با تزریق ژل، فرم بینی اصلاح می‌شود. این روش یکی از پرکاربردترین موارد تزریق ژل است.

دسته بندی ژل‌ها

به طور کلی ژل‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنند که این تقسیم بندی بر مبنای میزان ماندگاری ژل و دوام آن بر پوست و بر اساس اجزای تشکیل دهنده آن‌هاست.

بسیاری از ژل‌ها(فیلرها) تاثیری موقت و گذرا بر پوست ایجاد می‌کنند. چرا که در ساخت آن‌ها موادی به کار رفته که به مرور زمان در بدن، جذب می‌شوند و یا تخریب می‌گردند.

بدین ترتیب و بر اساس میزان دوام ژل تزریق شده بر پوست، ژل‌های دائمی و غیر قابل جذب و تخریب در بدن و ژل‌های موقت قابل جذب در بدن، تشکیل می‌شود.

1- ژل‌های دائمی و غیر قابل جذب در بدن

درباره ژل‌های دائمی و غیر قابل جذب در بدن مجموعه نکاتی قابل ذکر است. اولین نکته در تزریق این نوع ژل، این است که استفاده از ژل ‌های دائمی تنها برای چین و چروک‌های عمیق پوست مجاز است و استفاده از آن‌ها برای رفع چین و چروک‌های سطحی پوست در سراسر جهان ممنوع اعلام شده است. از طرف دیگر این ژل‌ها ممکن است عوارضی دائمی به همراه داشته باشند و خطرات بسیاری را برای فرد مراجعه کننده در پی داشته باشند. این عوامل سبب شده که ژل‌های دائمی و غیر قابل جذب در بدن، کاربردها و طرفداران کم‌تری داشته باشد.

از میان انواع ژل‌های دائمی تولید شده در سراسر جهان، تنها نمونه آرته فیل، مورد تائید FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده) واقع شده است و سایر ژل‌های دائمی، مهر تائید این سازمان‌ها را ندارند.

از مواد تشکیل دهنده ژل‌های دائمی می‌توان کلاژن گاوی را نام برد.

عوارض ژل‌های دائمی

این شکل از تزریق(تزریق ژل دائمی غیر قابل جذب)، دارای عوارضی از قبیل تورم، کبودی، قرمزی، خارش و درد خفیف در ناحیه تزریق شده می باشد. این عوارض معمولا در طی 24 ساعت پس از تزریق برطرف می‌شود. در بعضی مواقع نیز برآمدگی و حساس شدن پوست در بلند مدت اتفاق می‌افتد.

از جمله عوارض دیگر که گاه افرادی که ژل تزریق نموده‌اند به آن اشاره دارند، این است که در مواردی مشاهده شده است که پس از تزریق ژل دائمی و غیر قابل جذب مواد تزریق شده در زیر پوست یا درون لب‌ها گلوله گلوله می‌شود. این عارضه در موارد محدودی مشاهده شده است که برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی باید حتما به انتخاب کلینیکی که برای تزریق انتخاب کرده‌ایم و متخصصی که قرار است این کار را انجام دهد دقت کنیم.

کلینیک زیبایی ره یا این خدمات را زیر نظر پزشک متخصص ارائه نماید. جهت دریافت خدمات ویزیت و مشاوره رایگان با شماره  های 02122027245 – 02122027186 – 02172803 تماس بگیرید.

ژل‌های تزریقی دائمی، انواع دیگری هم دارند از جمله: روغن سیلیکون که تا کنون مورد تائید جهانی واقع نشده است.

2- ژل‌های تزریقی موقت یا قابل جذب در بدن

جنس این ژل‌ها معمولا از هیالورونیک اسید، کلاژن، پلی لاکتیک اسید یا چربی بدن مراجعه کننده و… است. در زیر، هر یک از این انواع ژل معرفی می‌گردند.

  •  کلاژن

یکی از اساسی‌ترین اجزاء پوست و بافت‌های بدن که نقش تعیین کننده‌ای در جوان ماندن پوست ایفا می‌کند کلاژن است. کلاژن در حقیقت نوعی پروتئین است که باعث سفتی و قوام و استحکام پوست و استخوان می‌شود. وقتی پوست دچار پیری می‌شود و یا افزایش سن رخ می‌دهد در حقیقت رشته‌های کلاژن پوست دچار تجزیه و تغییر می شوند.

کلاژنی که در تزریق فیلر به کار می‌رود از منابع حیوانی(مخصوصا گاوی) و یا از سلول‌های انسانی به دست می‌آید. به گفته متخصصین، تزریق این ژل به پوست دارای هیچ‌گونه آثار سوئی نیست و کاربرد این ماده برای پوست کاملا ایمن است.

از جمله اشکالات این ماده این است که تاثیر ماندگار و ثابتی ایجاد نمی‌کند و به زودی آثار آن در بدن مراجعه کننده از بین می‌رود. معمولا اثر این ماده در بدن، 3 تا 4 ماه است. در حقیقت، در میان انواع فیلر (ژل‌ها)، این ماده، کم‌ترین میزان ماندگاری و دوام را دارد. بنابراین نمی‌توان کلاژن را به صورت خالص تزریق کرد.

  • هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید ماده‌ای قندی که در بسیاری از بافت‌های بدن از جمله پوست و غضروف‌ها وجود دارد. وقتی ماده هیالورونیک اسید با آب مخلوط شود حجمش افزایش می‌یابد و پس از حجیم شدن ساختاری شبیه ژل پیدا می‌کند. لذا هیالورونیک اسید، از نظر ساختار طبیعی‌ترین ساختار ژلی را دارد. استفاده از این ماده برای تزریق فیلر ، کاربردهای زیاد و طرفداران بسیاری دارد و در حقیقت پرطرفدارترین پرکننده هم برای مراجعین و هم برای متخصصین است.

چراکه تزریق این ژل آسان‌تر است. دارای عوارض کم‌تری است. درمان عوارض ناشی از آن نیز ساده‌تر است و از طرفی حساسیت‌های ایجاد شده پس از تزریق ژل به وجود آمده از هیالورونیک اسید، بسیار کم‌تر از سایر ژل‌هاست.

تزریق فیلر

هیالورونیک اسید معمولا در آزمایشگاه و با کمک باکتری‌ها به وجود می‌آید اما منبع حیوانی نیز دارد و گاه از طیور به دست می‌آید. بهترین این مواد آن‌هایی هستند که به کمک واکنش‌های شیمیایی تغییراتی در ساخت و سازشان ایجاد می‌شود. این تغییرات موجب می‌گردد تا ماندگاری و دوام هیالورونیک اسید بیشتر گردد. ژل‌هایی که با هیالورونیک اسید ساخته می‌شوند ، می‌توانند 6 تا 12 ماه ماندگاریشان را حفظ کنند.

  • هیدروکسی آپاتیت کلسیم

هیدروکسی آپاتیت کلسیم نوعی ماده معدنی است که در دندان‌ها و استخوان‌های بدن موجود است. کاربرد این ماده در کنار کلاژن به استحکام و دوام بیشتر آن منجر می‌گردد. این ماده را در محلولی ژل مانند قرار داده و حل می‌کنند. سپس از هیدروکسی آپاتیت حل شده برای رفع چین و چروک‌های پوستی و جوانسازی استفاده می‌کنند.

تزریق ژل ساخته شده از هیدروکسی آپاتیت کلسیم دوام بالایی دارد و تا 18 ماه می‌تواند دوام و ماندگاری خود را حفظ کند. نکته قابل ذکر در تزریق این ژل، این است که نباید جهت افزایش حجم لب‌ها از این نوع ژل استفاده کرد.

  • پلی لاکتیک اسید

این ماده در حقیقت نوعی پلیمر مصنوعی است که زیست تخریب پذیر و سازگار با بافت‌های بدن است. از ماده پلی لاکتیک اسید برای ساخت بخیه‌هایی که جذب بدن می‌شوند و همچنین پیچ‌های استخوانی استفاده می‌شود. تزریق ژل ساخته شده از ماده پلی لاکتیک اسید معمولا به شکل چند تزریق پیاپی در چند ماه انجام می‌شود. این ژل می‌تواند تا 2 سال پایداری خود را حفظ کند.

نکات مهم برای تزریق فیلر و ژل

1- به عنوان مراجعه کننده، شما باید میزان ماندگاری و دوام ژل را انتخاب کنید اما انتخاب برند و جنس مناسب ژل بر عهده متخصص این کار است. او تجربه و سابقه این کار را دارد و بهتر می‌تواند در این زمینه تصمیم بگیرد.

2- انتخاب کلینیک مناسب برای تزریق فیلر ژل و دیگر عمل های زیبایی نظیر لیزر موهای زائد و غیره بسیار مهم است. باید کلینیکی انتخاب کنید که تمامی مجوزهای لازم از وزارت بهداشت را برای انجام خدمات زیبایی دریافت کرده باشد.

رعایت استاندارهای جهانی در خدمات زیبایی از جمله تزریق ژل بسیار ضروری است. همچنین رعایت قوانینی که در وزارت بهداشت بر آن‌ها تاکید شده است برای انتخاب ژل مناسب بسیار ضروری است که بر عهده متخصص انجام کار است.

3- بعد از انتخاب کلینیک مناسب برای انجام خدمات زیبایی، باید مطمئن شوید که تزریق فیلر ، بهترین گزینه برای ترمیم پوست شما و حل این مشکل است.  در غیر اینصورت روشهای جایگزین دیگر به شما پیشنهاد می شود. این اطلاعات را پزشک متخصص در جلسه‌ای با شما در میان می‌گذارد.

در این زمینه در نظر گرفتن وضعیت پوست، سن مراجعه کننده، سلامت عمومی وی، سابقه تزریق قبلی از جمله تزریق بوتاکس و…، مصرف دخانیات و…. همه مسائلی هستند که باید قبل از تزریق پرکننده ها در نظر گرفته شوند.