روش های پزشکی و زیبایی

تزریق ژل

با افزایش سن، بافت‌های پوستی دچار آسیب می‌شوند. از جمله آسیب‌های پوستی در دوران پیری، می‌توان به نازک شدن پوست، ایجاد خطوط در صورت به خصوص در اطراف دهان، بینی، گونه‌ها و چشم‌ها اشاره کرد. چین و چروک‌هایی واضح و عمیق که به زیبایی چهره، لطمه وارد می‌کنند. به طور کلی با افزایش سن، حجم پوست کاهش می‌یابد.

تزریق ژل یا فیلر ، راه حلی است که برای جبران کاهش حجم پوست و ترمیم چین و چروک‌های اطراف چشم، دهان و بینی به کار می‌رود. فیلر یا پرکننده ها البته کاربردهای دیگری هم دارد از جمله کاربردهای دیگر فیلر می‌توان به افزایش حجم لب‌ها، لیفت صورت و لیفت ابرو ، برطرف کردن گودی‌های صورت و… اشاره نمود.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

تزریق-ژل
ژل-لب
تزریق-ژل-به-دست

فیلر چیست؟

حجم دهنده‌های پوستی که به آن‌ها، فیلر یا پرکننده هم گفته می‌شود موادی هستند که از نظر ساختاری شبیه به ژل هستند. فیلر یا حجم دهنده‌ها جهت جوانسازی پوست به کار گرفته می‌شوند. ژل های تزریقی تنها یکی از انواع فیلر می باشد که برای جبران حجم از دست رفته نواحی مختلف صورت بکار می رود.

این ژل‌ها هم‌چنین می‌توانند حجم از دست رفته پوست را جبران کنند و با برطرف ساختن چین و چروک‌های صورت به چهره شادی و نشاط بخشند. پرکننده ها همچنین می‌توانند انحناها و گودی‌های سطح پوست را بپوشانند.

فیلر ماده‌ای ژلاتینی مانند است که با هدف جبران تحلیل چربی، رفع چین و چروک‌های پوست، زیباسازی و جوانسازی و… زیر پوست، تزریق می‌شود و دارای کاربردهایی از قبیل از بین بردن خطوط پیری، رفع ناهمواری‌های صورت، چاق کردن صورت، پرکردن فرورفتگی‌ها و گودی‌های موجود در پوست صورت، پر کردن جای زخم‌ها و خوش فرم کردن صورت است. خدماتی مانند تزریق چربی و مزوژل نیز در گروه فیلرها قرار دارد.

کاربردهای تزریق ژل

تزریق ژل به منظور افزایش حجم

تزریق ژل به منظور افزایش حجم

از جمله آثار و نشانه‌های پیری که خود را در پوست نشان می‌دهد می‌توان کاهش حجم صورت را نام برد. این اثرات در لب‌ها، گونه‌ها و پلک‌ها بسیار واضح و مشخص است.

با تزریق ژل می‌توان این آثار را در صورت، محو کرد. هم‌چنین می‌توان از تزریق ژل، جهت رفع گودی و سیاهی اطراف چشم‌ها، لیفت ابرو و برطرف شدن افتادگی پوست صورت و گردن، استفاده کرد.

در این مورد هدف از تزریق فیلر و ژل برجسته سازی و حجم دهی به اعضایی از قبیل لب‌ها، چانه و گونه‌هاست. این کاربرد ژل، به عنوان پروتز نیز معروف و زبانزد است.

رفع چین و چروک‌های پوستی

با تزریق ژل می‌توان چین و چروک‌های پوستی از جمله خطوط پیشانی، خط اخم، خط خنده و خطوطی که در اطراف لب‌ها و بینی تشکیل شده است را از بین برد.
رفع چین و چروک‌های پوستی
رفع چین و چروک‌های پوستی

جوانسازی پوست دست‌ها

با تزریق پرکننده ها می‌توان به جوانسازی بخش‌هایی از پوست که دچار آسیب شده‌اند و یا ترمیم آن بخش‌ها خصوصا پوست دست‌ها و یا گردن، دست یافت.

تزریق ژل بینی

در این زمینه بدون اینکه جراحی و یا عمل زیبایی انجام شود با تزریق ژل، فرم بینی اصلاح می‌شود. لیفت بینی یکی از پرکاربردترین موارد استفاده تزریق ژل است.
تزریق-ژل-به-بینی

تزریق ژل چگونه انجام می‌شود؟

قبل از تزریق ژل باید محل مورد نظر کاملا تمیز و ضد عفونی شود. این ناحیه به صورت موضعی، بی حس می‌شود. بسیاری از انواع ژل‌ها حاوی لیدوکائین هستند. لیدوکائین نوعی داروی بی حسی ملایم است.

پزشک متخصص مقدار معینی از ژل را در نقطه‌ای که مناسب تشخیص داده است، زیر پوست تزریق می‌کند. نتیجه این تزریق، بسته به نوع ژل و ناحیه تحت تزریق، امکان دارد بلافاصله دیده شود و یا مدت زمانی طول بکشد.

برای بعضی از افراد پس از تزریق ژل، عوارضی اتفاق می‌افتد از جمله این عوارض می‌توان به ورم یا کبودی خفیف و… اشاره کرد که این آثار موقتی هستند و چند روز پس از تزریق از بین می‌روند.

بعضی از متخصصین معتقدند مراجعه کننده پس از تزریق ژل می‌تواند به فعالیت‌های معمولی زندگیش ادامه دهد ولی بعضی دیگر معتقدند به مدت تا چند روز باید از ورزش و فعالیت‌های سنگین فیزیکی اجتناب کند.

تزریق ژل چگونه انجام می‌شود؟

دسته بندی ژل‌ها

به طور کلی ژل‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنند که این تقسیم بندی بر مبنای میزان ماندگاری ژل و دوام آن بر پوست و بر اساس اجزای تشکیل دهنده آن‌هاست. بسیاری از ژل‌ها (فیلرها) تاثیری موقت و گذرا بر پوست ایجاد می‌کنند. چرا که در ساخت آن‌ها موادی به کار رفته که به مرور زمان در بدن، جذب می‌شوند و یا تخریب می‌گردند. بدین ترتیب و بر اساس میزان دوام ژل تزریق شده بر پوست، ژل‌های دائمی و غیر قابل جذب و تخریب در بدن و ژل‌های موقت قابل جذب در بدن، تشکیل می‌شود.

به طور کلی ژل‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنند :

1- ژل‌های دائمی و غیر قابل جذب در بدن

درباره ژل‌های دائمی و غیر قابل جذب در بدن مجموعه نکاتی قابل ذکر است. اولین نکته در تزریق این نوع ژل، این است که استفاده از ژل ‌های دائمی تنها برای چین و چروک‌های عمیق پوست مجاز است و استفاده از آن‌ها برای رفع چین و چروک‌های سطحی پوست در سراسر جهان ممنوع اعلام شده است. از طرف دیگر این ژل‌ها ممکن است عوارضی دائمی به همراه داشته باشند و خطرات بسیاری را برای فرد مراجعه کننده در پی داشته باشند. این عوامل سبب شده که ژل‌های دائمی و غیر قابل جذب در بدن، کاربردها و طرفداران کم‌تری داشته باشد.

از میان انواع ژل‌های دائمی تولید شده در سراسر جهان، تنها نمونه آرته فیل، مورد تائید FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده) واقع شده است و سایر ژل‌های دائمی، مهر تائید این سازمان‌ها را ندارند.

از مواد تشکیل دهنده ژل‌های دائمی می‌توان کلاژن گاوی را نام برد.

عوارض ژل‌های دائمی

این شکل از تزریق(تزریق ژل دائمی غیر قابل جذب)، دارای عوارضی از قبیل تورم، کبودی، قرمزی، خارش و درد خفیف در ناحیه تزریق شده می باشد. این عوارض معمولا در طی 24 ساعت پس از تزریق برطرف می‌شود. در بعضی مواقع نیز برآمدگی و حساس شدن پوست در بلند مدت اتفاق می‌افتد.

از جمله عوارض دیگر که گاه افرادی که ژل تزریق نموده‌اند به آن اشاره دارند، این است که در مواردی مشاهده شده است که پس از تزریق ژل دائمی و غیر قابل جذب مواد تزریق شده در زیر پوست یا درون لب‌ها گلوله گلوله می‌شود. این عارضه در موارد محدودی مشاهده شده است که برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی باید حتما به انتخاب کلینیکی که برای تزریق انتخاب کرده‌ایم و متخصصی که قرار است این کار را انجام دهد دقت کنیم. آقایانی که در در چند هفته گذشته کاشت ریش و سبیل انجام داده اند بهتر است تزریق ژل خود را به زمان دیگری موکول کنند.

کلینیک زیبایی ره یا این خدمات را زیر نظر پزشک متخصص ارائه نماید. جهت دریافت خدمات ویزیت و مشاوره رایگان با شماره های 02122027245 – 02122027186 – 02172803 تماس بگیرید.

ژل‌های تزریقی دائمی، انواع دیگری هم دارند از جمله: روغن سیلیکون که تا کنون مورد تائید جهانی واقع نشده است.

2- ژل‌های تزریقی موقت یا قابل جذب در بدن

جنس این ژل‌ها معمولا از هیالورونیک اسید، کلاژن، پلی لاکتیک اسید یا چربی بدن مراجعه کننده و… است. در زیر، هر یک از این انواع ژل معرفی می‌گردند.

جشنواره کلینیک زیبایی ره یا

در جشنواره لاغری با دستگاه کول اسکالپتینگ ثبت نام کن

انواع ژل تزریقی موقت یا قابل جذب

یکی از اساسی‌ترین اجزاء پوست و بافت‌های بدن که نقش تعیین کننده‌ای در جوان ماندن پوست ایفا می‌کند کلاژن است. کلاژن در حقیقت نوعی پروتئین است که باعث سفتی و قوام و استحکام پوست و استخوان می‌شود. وقتی پوست دچار پیری می‌شود و یا افزایش سن رخ می‌دهد در حقیقت رشته‌های کلاژن پوست دچار تجزیه و تغییر می شوند. کلاژنی که در تزریق فیلر به کار می‌رود از منابع حیوانی(مخصوصا گاوی) و یا از سلول‌های انسانی به دست می‌آید. به گفته متخصصین، تزریق این ژل به پوست دارای هیچ‌گونه آثار سوئی نیست و کاربرد این ماده برای پوست کاملا ایمن است. از جمله اشکالات این ماده این است که تاثیر ماندگار و ثابتی ایجاد نمی‌کند و به زودی آثار آن در بدن مراجعه کننده از بین می‌رود. معمولا اثر این ماده در بدن، 3 تا 4 ماه است. در حقیقت، در میان انواع فیلر (ژل‌ها)، این ماده، کم‌ترین میزان ماندگاری و دوام را دارد. بنابراین نمی‌توان کلاژن را به صورت خالص تزریق کرد.

هیالورونیک اسید ماده‌ای قندی که در بسیاری از بافت‌های بدن از جمله پوست و غضروف‌ها وجود دارد. وقتی ماده هیالورونیک اسید با آب مخلوط شود حجمش افزایش می‌یابد و پس از حجیم شدن ساختاری شبیه ژل پیدا می‌کند. لذا هیالورونیک اسید، از نظر ساختار طبیعی‌ترین ساختار ژلی را دارد. استفاده از این ماده برای تزریق فیلر ، کاربردهای زیاد و طرفداران بسیاری دارد و در حقیقت پرطرفدارترین پرکننده هم برای مراجعین و هم برای متخصصین است.

چراکه تزریق این ژل آسان‌تر است. دارای عوارض کم‌تری است. درمان عوارض ناشی از آن نیز ساده‌تر است و از طرفی حساسیت‌های ایجاد شده پس از تزریق ژل به وجود آمده از هیالورونیک اسید، بسیار کم‌تر از سایر ژل‌هاست.

هیالورونیک اسید معمولا در آزمایشگاه و با کمک باکتری‌ها به وجود می‌آید اما منبع حیوانی نیز دارد و گاه از طیور به دست می‌آید. بهترین این مواد آن‌هایی هستند که به کمک واکنش‌های شیمیایی تغییراتی در ساخت و سازشان ایجاد می‌شود. این تغییرات موجب می‌گردد تا ماندگاری و دوام هیالورونیک اسید بیشتر گردد. ژل‌هایی که با هیالورونیک اسید ساخته می‌شوند ، می‌توانند 6 تا 12 ماه ماندگاریشان را حفظ کنند.

هیدروکسی آپاتیت کلسیم نوعی ماده معدنی است که در دندان‌ها و استخوان‌های بدن موجود است. کاربرد این ماده در کنار کلاژن به استحکام و دوام بیشتر آن منجر می‌گردد. این ماده را در محلولی ژل مانند قرار داده و حل می‌کنند. سپس از هیدروکسی آپاتیت حل شده برای رفع چین و چروک‌های پوستی و جوانسازی استفاده می‌کنند. تزریق ژل ساخته شده از هیدروکسی آپاتیت کلسیم دوام بالایی دارد و تا 18 ماه می‌تواند دوام و ماندگاری خود را حفظ کند. نکته قابل ذکر در تزریق این ژل، این است که نباید جهت افزایش حجم لب‌ها از این نوع ژل استفاده کرد.
این ماده در حقیقت نوعی پلیمر مصنوعی است که زیست تخریب پذیر و سازگار با بافت‌های بدن است. از ماده پلی لاکتیک اسید برای ساخت بخیه‌هایی که جذب بدن می‌شوند و همچنین پیچ‌های استخوانی استفاده می‌شود. تزریق ژل ساخته شده از ماده پلی لاکتیک اسید معمولا به شکل چند تزریق پیاپی در چند ماه انجام می‌شود. این ژل می‌تواند تا 2 سال پایداری خود را حفظ کند.

نکات مهم برای تزریق فیلر و ژل

رعایت استاندارهای جهانی در خدمات زیبایی از جمله تزریق ژل بسیار ضروری است. همچنین رعایت قوانینی که در وزارت بهداشت بر آن‌ها تاکید شده است برای انتخاب ژل مناسب بسیار ضروری است که بر عهده متخصص انجام کار است.
در این زمینه در نظر گرفتن وضعیت پوست، سن مراجعه کننده، سلامت عمومی وی، سابقه تزریق قبلی از جمله تزریق بوتاکس و…، مصرف دخانیات و…. همه مسائلی هستند که باید قبل از تزریق پرکننده ها در نظر گرفته شوند.

کلینیک زیبایی ره یا با مدیریت دکتر امید رحمانی و با بهره گیری از تجهیزات و امکانات روز دنیا به ارائه خدمات زیبایی پوست و مو از قبیل لیزر موهای زائد خانمها و آقایان، کاشت ریش و سبیل ، کاشت مو ، لاغری و … می پردازد
برای ویزیت و مشاوره رایگان با شماره های 02122027245 – 02122027186 – 02172803 تماس بگیرید

همین حالا تماس بگیرید