لیزر موهای زائد از روش‎های پزشکی و زیبایی است که طی آن با استفاده از اشعه دستگاه لیزر ، فولیکول‌های مو هدف قرار می گیرند. رنگدانه‌ موجود در فولیکول‌ مو ، انرژی لیزر را جذب کرده و در نتیجه از بین می روند. اگر شما هم از رشد موهای زائد در قسمت‎های مختلف بدن خسته شده‎اید و به دنبال راهی هستید که برای مدت طولانی با آنها خداحافظی کنید، لیزر موهای زائد، انتخابی درست و بجاست.

لیزر مو

نکته مهم این است که می‎توانید از لیزر مو در هر نقطه‎ایی از بدن استفاده نمایید و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد. استفاده از آن نسبت به سایر روش‎های دیگر، مقرون‎به صرفه‎تر است چرا که برای مدت زمانی طولانی از شر موهای زائد خلاص خواهید شد. این در حالی که است که ماندگاری سایر روش‎های موجود کوتاه است.

لیزر موهای زائد چگونه عمل می کند؟

در لیزر موهای زائد از پرتوهای لیزر با حرارت بالا در قالب یک تابش خفیف استفاده می‎شود. در طی آن، گرمای اشعه‎های لیزر منجر به آسیب و تخریب فولیکول‌های مو خواهند شد.
فولیکول‎های مو دقیقا در زیر پوست قرار دارند. آنها مسئول تولید تارهای جدید مو هستند. اگر فولیکول‌ها از بین بروند ، تولید و رشد مو نیز از کار خواهد افتاد. حتی برخی از موهای شما نیز ممکن است در طی چند روز از اولین جلسه درمانی ریخته شوند. در مقابل آن استفاده از موچین، اصلاح و اپیلاسیون موها را به صورت سطحی از بین می‌برند، در این روش‎ها فولیکول‌های تولیدکننده مو، مورد هدف قرار نخواهند گرفت.
به طور کلی، لیزر یک فرآیند نسبتاً سریع محسوب می‎شود. درمان برای نواحی کوچکتر، مانند لب بالایی، ممکن است چند دقیقه طول بکشد. در نواحی بزرگتر مانند پشت یا سینه، به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.
اگر متخصص از ژل مسکن موضعی استفاده کند ، ممکن است حضور شما در مطب کمی بیشتر به طول بیانجامد.
با وجود میزان موفقیت بالای لیزر موهای زائد ، سرانجام فولیکول های مو بهبود می‎یابند و این امر منجر به تولید موی جدید می‎شود. برای کسب نتیجه بهتر لازم است چندین جلسه درمانی داشته باشید.

آنچه تاثیرگذاری ایمن لیزر مو را تضمین می کند انتخاب متخصص و کلینیک زیبایی معتبر و مطمئن برای انجام کار است.

مزایای لیزر موهای زائد چیست و چرا بهتر است موهای زائد را لیزر کنیم؟

از مزایای لیزر موهای زائد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دقت بالا

با استفاده از لیزر موهای تیره و درشت به طور انتخابی مورد هدف قرار خواهند گرفت. این امر سبب می‎شود تا از آسیب‎دیدگی پوست اطراف به طور قابل ملاحظه‎ایی پیشگیری شود.

• سرعت

این روش در کوتاه‎ترین زمان ممکن انجام خواهد شد. هر پرتوی لیزر در کسری از ثانیه اقدام به از بین بردن موهای زائد می‌کند. همچنین همزمان می‎توان تعداد تارهای زیادی را حذف کرد. مدت زمان لازم بستگی زیادی به اندازه منطقه‎ای دارد که هدف قرار گرفته است. به عنوان مثال ، برای از بین بردن مو در ناحیه‎ایی مانند کمر ، مسلماً زمان طولانی‎تری نسبت به برداشتن مو از لب بالا یا ابروها نیاز است.

مزایای لیزر موهای زائد

• نتایج ماندگار هستند

برخلاف سایر روش های سنتی برای از بین بردن موها مانند اپیلاسیون ، موم و یا اصلاح ، که در آن موها طی چند روز یا چند هفته رشد می‌کنند. موهایی که با استفاده از لیزر برداشته می‌شوند معمولاً برای چند ماه و حتی گاهی سالها ظاهر نخواهند شد. چنانچه موها دوباره رشد کنند ، بسیار نازکتر بوده و ریشه سستی خواهند داشت. در برخی افراد، مو به طور دائمی از بین می‎رود.

چه کسانی می توانند لیزر موهای زائد انجام دهند؟

لیزر موهای زائد برای همه افرادی که از رشد موهای اضافی رنج می‎برند، مناسب است. برای این منظور تفاوت جنسیتی وجود نخواهد داشت، اما باید بدانید که برای لیزر کردن موهای زائد باید بیش از 12 سال سن داشته باشید. البته برخی افراد به دلیل داشتن ویژگی‎های فردی کاندیدای بهتری برای لیزر هستند.

برای مثال اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که موهای پرپشت ، درشت و تیره دارید، نتیجه بهتری در انتظار شما خواهد بود. چرا که در این حالت حرارت اشعه بسیار بهتر توسط فولیکول‌های مو جذب خواهد شد و در نتیجه اثر تخریبی بهتری خواهد داشت. همچنین برخی افراد به بیماری‌های زمینه‌ایی و یا ناراحتی‎های پوستی خاصی دچار هستند، بنابراین لیزر مو به آنها پیشنهاد نخواهد شد.

چه کسانی نباید لیزر موهای زائد انجام دهند؟

لیزر درمانی به عنوان یکی از محبوب‎ترین راه‎حل‎های رفع موهای زائد معرفی شده است. این محبوبیت به دلیل اثر بخشی سریع، بدون درد و عوارض بسیار محدود و نادر آن است. در حالی که اکثر افراد با خیالی راحت می‎توانند به از بین بردن موهای زائد با لیزر فکر کنند ، برخی دیگر کاندیدای مناسبی برای این کار نخواهند بود:

1- افرادی که پوست و موی روشنی دارند

طبیعت مو و پوست شما می‌تواند بر نتیجه لیزر موهای زائد تاثیرگذار باشد. دستگاه‌های زیادی برای انجام این عمل وجود دارند ، بعضی از آنها برای نوع خاصی از پوست مناسب‌تر هستند. . به عنوان مثال ، اگر پوست تیره‌ایی دارید ، ممکن است به شما توصیه شود از لیزر Nd-YAG استفاده نمایید، زیرا آسیب کمتری به پوست وارد خواهد کرد.

2- انواع پوست و تغییر رنگدانه

از شایع‌ترین عوارض جانبی لیزر، تحریک پوست و یا تغییر رنگدانه‌های آن است. اگر پوست شما به راحتی تغییر رنگ می‌دهد، توصیه نمی‌شود موهای زائد را با لیزر از بین ببرید. برای جلوگیری از این مسئله ، باید قبل از انتخاب روش، با پزشک خود در مورد خطرات و عوارض درمان مشورت نمایید. پزشک ممکن است آزمایشی را برای دیدن واکنش پوست شما در برابر درمان پیشنهاد دهد.

3- افرادی که به بیماری پوستی مبتلا هستند.

به طور کلی ، لیزر موهای زائد برای افرادی که بیماری پوستی مبتلا بوده و یا عفونت دارند توصیه نخواهد شد. برخی از داروهایی که برای ناراحتی‌های پوستی استفاده می کنید ، مانند ایزوترتینوئین ، سبب حساسیت به نور می‌شود. قبل از درمان باید موضوع را به پزشک اطلاع دهید.
لیزر موهای زائد به افراد زیر نیز پیشنهاد نمی شود.

افراد زیر نیز کاندیدای مناسبی برای لیزر موهای زائد نخواهند بود:

• افرادی که به اختلالات هورمونی مبتلا هستند.
• افرادی که داروهای خاص مصرف می‌کنند.
• اشخاصی که به بیماری‎های خاص مبتلا هستند.
• افرادی که با بیماری لوپوس درگیر هستند.
• افرادی که تاتو و کک و مک در ناحیه مورد نظر دارند.
• زنان باردار

آیا نتایج لیزر موهای زائد دائمی است؟

یکی از سوالات مهمی که در مورد لیزر موهای زائد مطرح می‎شود این است که آیا این روش منجر به حذف دائمی موهای زائد در نقاط مختلف بدن می‎شود؟ به این سوال به طور قطع نمی‎توان پاسخ مثبت داد. برخی از موها، چنان ساختار محکم و مقاومی دارند که در برابر پرتوهای لیزر از خود مقاومت نشان می‎دهند.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است

برخی دیگر پس از گذشت مدت زمانی، دوباره توان رشد پیدا می‌کنند. شاید همه افراد با چنین شرایطی مواجه نشوند، اما احتمال بروز آن وجود خواهد داشت. به همین دلیل بسیاری از متخصصان ترجیح می‎دهند، اصطلاح تاثیرات طولانی مدت را به جای اثر دائمی بکار ببرند.