تزریق چربی دائمی(صورت، دست، سینه و باسن)|عوارض و هزینه+ماندگاری

تزریق چربی دائمی

در روش انتقال چربی، از طریق افزایش حجم، چین و چروک‌ها کاهش یافته و صورت ظاهری جوان‌تر پیدا می‌کند. در طی این روش حجم از دست رفته صورت، در اثر افزایش سن، بازیابی می‌شود. همچنین این روش باعث بهبود کیفیت و بافت پوست هم می‌شود. جوانسازی صورت با انتقال چربی معمولاً در نواحی مانند گونه ها، لب ها، پلک ها، شقیقه ها و برای چین و چروک های اطراف دهان استفاده می شود.
البته می‌توان چربی را به بدن هم تزریق کرد. می‌توان چربی‌های اضافی را ار نواحی مانند شکم و ران‌ها خارج کرد، از آن‌ها برای حجم دادن یا صاف کردن سایر نقاط بدن مثل سینه‌ها و… و نیز جوانسازی دست‌ها استفاده کرد.

 

تزریق چربی
تزریق چربی

تزریق چربی چیست؟

قبل و بعد تزریق چربی

ممکن است تزریق چربی را تحت عنوان پیوند چربی نیز بشنوید. این تکنیک یک عمل جراحی کم تهاجمی برای انتقال چربی است. در طی آن چربی در نواحی که انباشته شده، برداشته خواهد شد و به نواحی از بدن مانند صورت که حجم خود را از دست داده، تزریق می‎شود.

با استفاده از تکنیک‌های مدرن لیپوساکشن چربی به آرامی از نواحی مانند ران، شکم و باسن جدا خواهد شد، پس از فرآوری به مایع تبدیل شده و به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. این امر منجر به ایجاد ظاهری بسیار طبیعی برای فرد خواهد شد. در این شیوه درمانی خطر بروز عفونت در حداقل میزان خود قرار دارد.

از این تکنیک تحت عنوان پیوند اتولوگ نیز یاد می‎شود. یعنی چربی از بدن شما به دست آمده است و به بدن شما نیز تزریق خواهد شد. این امر خطر بروز واکنش‌های پوستی را کاهش خواهد داد و بنابراین می‎توان انتظار داشت که درمان با نتیجه مثبت همراه خواهد بود. این شیوه درمانی ایمن است و به همین دلیل افراد زیادی را وسوسه می‎کند تا از آن برای رفع عیوب ظاهری و جوانسازی پوست استفاده کنند.

کاربردهای تزریق چربی


با افزایش سن، میزان کلاژن و الاستین پوست کاهش خواهد یافت، به همین دلیل چین و چروک‎ها بیشتر شده، خاصیت ارتجاعی پوست کمتر می‎شود و صورت حجم زیادی را از دست داده و حالتی افتاده و استخوانی به خود می‌گیرد. برای حل این مشکل باید به سراغ روشی رفت که پوست را تحریک کرده و زمینه را برای تولید کلاژن و الاستین فراهم آورد. تزریق چربی از جمله روش‌هایی است که می‎تواند به شما در رسیدن به این اهداف کمک کند. تحقیقات و تجربه‎‌های پزشکی اینطور نشان داده‌‎اند که این روش می‎تواند نقایص زیبایی را برطرف کرده و منجر به جوانسازی نیز شود. این روش تزریقی به طور قابل توجهی چین و چروک‌ها را کاهش داده و لاغری صورت را برطرف می‌کند. در این حالت فرد، گونه‌ه‎ایی برجسته داشته، خطوط لبخند حذف می‎شود و تا حدودی می‎توان گفت با لیفت صورت نیز مواجه خواهیم شد. استفاده از این تکنیک برای بازسازی پستان نیز مورد توجه است. چربی تزریق شده در ناحیه پستان ممکن است با گذشت زمان توسط بدن دوباره جذب شود و پستان مقداری از حجم خود را از دست بدهد. به همین دلیل است که برخی از جراحان پلاستیک در ابتدا ممکن است بیش از آنچه فکر کنید چربی به این ناحیه اضافه می‌کنند. اگرچه تزریق ژل نیز در این زمینه ها کاربرد دارد، اما تزریق چربی یک روش ایمن تر و بی خطر می باشد.

اگر چه عمل هایی مانند تزریق بوتاکس ، مزوبوتاکس و مزوژل نیز می توانند در درمان چین و چروک مؤثر باشند، اما کاربردهای تزریق چربی در جوانسازی صورت بیشتر از صرفاً محو کردن چین و چروک هاست.

به طور کلی تزریق چربی بیشتر برای اهداف زیر انجام می‌شود:

 • برای برجسته کردن لب ها، چانه و گونه
 • حجیم کردن سینه ها
 • تزریق چربی به زیر چشم به منظور رفع فرو رفتگی
 • برای رفع خطوط خنده و خطوط اطراف دهان
 • ترمیم جای اسکارهایی که پس از بهبود دچار تو رفتگی شده اند.
 • تزريق چربی در ناحیه پشت دست
 • تزريق چربی به باسن
قبل و بعد از تزریق چربی

تزریق چربی برای چه افرادی مناسب است؟

تزریق چربی برای چه افرادی مناسب است؟

اگر چربی اضافی در سایر نقاط بدنتان دارید به احتمال زیاد به راحتی می‌توانید از روش تزریق چربی استفاده کنید. اما اگر چربی اضافی در بدنتان ندارید، باید قبل از انجام عمل تزریق چربی مقداری وزن اضافه کنید.
مناسب‌ترین افراد برای انجام عمل تزریق چربی، افرادی بین ۳۰ تا ۶۵ سال هستند که مشکلات گردش خون ندارند. لازم به ذکر است که شما باید انتظارات واقع بینانه‌ای نسبت به نتایج این عمل داشته باشید. تزریق چربی برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی‎شود.

آمادگی‌های لازم قبل از تزریق چربی

 • بیمار به مدت یک هفته قبل از تزریق از داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین استفاده نکند.
 • به مدت یک هفته قبل از تزریق چربی از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز نماید.
 • بانوان بدون آرایش صورت برای تزریق مراجعه کنند.
 • در صورتی که بیماری خاصی دارید و دارو استفاده می کنید حتماً به اطلاع پزشک مورد نظر خود برسانید.

مراحل تزریق چربی

مراحل تزریق چربی

در این روش درمانی ابتدا چربی از نقاط مختلف بدن به کمک روش لیپوساکشن استخراج می‌شود. چربی استخراج شده استریل و خالص سازی شده و سپس با استفاده از سرنگ‌های خاصی به محل مورد نظر تزریق می‌شود. به این ترتیب مراحل تزریق چربی را باید در سه مرحله توضیح بدهیم:

استخراج چربی

برای تزریق چربی از روش لیپوساکشن برای جدا کردن بافت چربی استفاده خواهد شد. این درمان به صورت سرپایی انجام می‎شود و نیاز به بیهوشی عمومی نیست، اما تحت بی‌حسی موضعی قرار خواهید گرفت. چنانچه در شرایط خاصی قرار داشته باشید، ممکن است پزشک از بیهوشی عمومی نیز استفاده نماید. این موضوع به وضعیت جسمانی متقاضی بستگی خواهد داشت. باید بدانید که پزشک حجم معینی از چربی را می‎تواند از نواحی مختلف بدن برداشت نماید. این موضوع در طی جلسات درمانی با شما در میان گذاشته خواهد شد.

خالص‌سازی و انتقال

پس از برداشت چربی، آنها با استفاده تکنیک سانتریفیوژ فرآوری می شوند. به این ترتیب خون و سایر مایعات از چربی جدا خواهد شد. این امر سبب می‎شود تا چربی غلیظ‎‌تری برای پیوند مهیا شود. هنگام تزریق نیز از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. اگر قرار باشد تزریق در ناحیه صورت اتفاق بیافتد، معمولاً بی‌حسی از درون دهان انجام خواهد شد، دقیقاً مانند آنچه که در دندانپزشکی رخ می‌دهد. به محض اینکه سلول‌های چربی وارد بدن شدند، به وسیله خونرسانی، جذب بافت پوست خواهند شد.

جایگذاری

جراح یا متخصص پوست با استفاده از سرنگ مخصوص تزریق چربی را به بخش‌های مورد نظر انجام خواهد داد. تکنیک های مختلفی در این مرحله به کار گرفته می شود. همچنین تزریق چربی به یکباره انجام نخواهد شد. ممکن است پزشک در طی چندین مرحله حجم مشخصی از آن را به بدن تزریق نماید. به محض اینکه سلول‌های چربی وارد بدن شدند، به وسیله خونرسانی، جذب بافت پوست خواهند شد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

بعد از تزریق چربی احتمالاً دچار تورم و کبودی در محل تزریق خواهید شد، اما این علائم در عرض چند هفته برطرف می‌شود. دوران نقاهت بعد از عمل تزریق چربی به تعداد نواحی که از طریق لیپوساکشن، از آن‌ها چربی خارج شده، بستگی دارد.  ممکن است به مدت ۱ تا ۳ هفته بعد از عمل تورم و کبودی داشته باشید. در این مدت نباید ورزش کنید و بهتر است که ۱ تا ۲ هفته سر کار نروید. ممکن است چند روز یا حتی یک تا دو هفته بعد از تزریق چربی، در محل احساس درد داشته باشید؛ اما درد هم مانند تورم و کبودی کاملاً طبیعی است.

 • برای کاهش کبودی و تورم بعد از تزریق چربی تا دو روز هر ساعت به مدت 15 دقیقه از ژل یخ استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از ورم اضافه تر در هنگام دراز کشیدن دو بالشت زیر سر خود قرار دهید.
 • از روز دوم به بعد می توانید، استحمام کنید.
 • از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن ناحیه تزریق شده جداً خودداری کنید.
 • احساس درد اندکی در ناحیه تزریق شده طبیعی می باشد و با گذشت زمان بهبود می یابد، فرد می تواند برای کاهش درد از مسکن استفاده کند.
 • طی 3 الی 4 روز بعد از تزريق چربی از خم کردن سر به مدت طولانی اجتناب کنید.
 • در صورتی که تزريق چربی در دست ها انجام شده است تا دو هفته بعد از تزریق از انجام کارهای غیر ضروری خودداری کنید.

ماندگاری تزریق چربی

ماندگاری تزریق چربی
 • به طور کلی گفته می‎شود، ماندگاری تزریق چربی بالا است. اما واقعیت این است که پاسخ این سوال به چند فاکتور اساسی بستگی خواهد داشت. در مرحله اول وضعیت سلامتی متقاضی و نوع آسیب مورد توجه قرار می‎گیرد. از آنجا که در این روش از چربی بدن فرد استفاده می‎شود، خطر بروز حساسیت به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت و می‎توان با اطمینان بالایی گفت که بدن آن را بدون هیچ مشکلی قبول خواهد کرد.
 • در مرحله بعد لازم است که این روش درمانی نزد یک متخصص انجام شود. تزریق چربی، یک عمل دو مرحله‎‌ای است که برای موفقیت باید به نکات پزشکی خاصی توجه شود. گرچه این عمل جزو عمل‌های زیبایی محسوب می‎شود، اما موضوعی کاملاً پزشکی بوده و به دانش و مهارت نیاز دارد.
 • در مرحله بعد باید بدانید که ماندگاری این شیوه تا حدود زیادی به مراقبت‎های پس از آن بستگی خواهد داشت. بنابراین حتماً به توصیه‌های پزشکی در این زمینه دقت کرده و آنها را به خوبی رعایت کنید.
 • اگر مجموعه این عوامل به درستی رعایت شود، تزریق چربی با نتایج مثبت مواجه شده و از ماندگاری طولانی مدت آن بهره خواهید برد. البته محل تزریق نیز در مدت زمان ماندگاری تأثیر خواهد داشت. به طور کلی نواحی که تحرک بیشتری دارند، پیوند چربی ماندگاری کمتری خواهد داشت. این در حالی است که دوام آن در مناطقی مانند گونه و پشت دست که حرکت محدودی دارند، بیشتر است.
 • ماندگاری نتایج روش انتقال چربی از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ اما در اکثر افراد نتایج تا سال‌ها باقی می‌مانند و افراد می‌توانند تا سالیان سال از بدن زیبای خود لذت ببرند. مسلماً مهمترین کاری که می‌توانید برای ماندگاری نتایج تزریق چربی انجام داد، ثابت نگه‌داشتن وزن و نیز جلوگیری از نوسانات وزنی است. چون افزایش یا کاهش وزن می‌تواند باعث جابه‌جایی، بزرگ شدن یا کوچک شدن سلول‌های چربی شود و این می‌تواند به شدت نتایج عمل شما را تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است در این صورت به تزریق مجدد چربی نیاز پیدا کنید.

هزینه تزریق چربی

هزینه تزریق چربی با توجه به دستمزد پزشک، ناحیه تحت درمان، جلسات معاینه و هزینه دارو ها و غیره تعیین می شود. به این نکته توجه کنید که صرفاً به خاطر هزینه کمتر به هر پزشکی مراجعه نکرده و ابتدا درباره او تحقیق کنید.

سؤالات متداول

مدت زمان عمل تزریق چربی به عواملی نظیر مهارت پزشک و ناحیه ترمیم بستگی خواهد داشت. به طور کلی اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، می‎توان گفت این عمل حدود یک تا سه ساعت به طول خواهد انجامید. همانطور که ذکر شد، این عمل سرپایی بوده و نیازی به بستری شدن بیمار ندارد.

از جمله ویژگی‌های تزریق چربی این است که به بخیه نیاز نداشته و در عین حال پانسمانی نیز برای آن در نظر گرفته نخواهد شد.

میزان ماندگاری پیوند چربی به تعداد دفعات تزریق نیز بستگی خواهد داشت. گاهی اوقات ممکن است پزشک توصیه کند که در فواصل چند ماهه اقدام به تزریق نمایید. در این صورت واضح است که میزان دوام و ماندگاری آن بیشتر خواهد شد. ممکن است بپرسید آیا در هر جلسه باید عمل لیپوساکشن و برداشت چربی انجام شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر شرایط مهیا باشد، می‌توان تنها در یک جلسه اقدام به برداشت چربی نمود و از آن در جلسات درمانی آینده استفاده کرد. برای این منظور لازم است چربی در دمای خاصی نگهداری شده و در طی حداکثر 3 تا 4 جلسه از آن استفاده نمود.

یکی از نکات مثبت تزریق چربی این است که از بافت چربی خود فرد به عنوان حجم‌‎دهنده استفاده می‎شود، بنابراین از این لحاظ بر تزریق ژل برتری دارد. این چربی کاملاً طبیعی بوده و احتمال اینکه بدن نسبت به آن واکنش حساسیت‌‎زا نشان دهد، بسیار پایین است. این چربی‌ها به سرعت پیوند خورده و بنابراین امکان جابه‌جایی آنها وجود نخواهد داشت.

این عمل نسبت به تزریق فیلرها، ایمن‎ تر بوده و هزینه کمتری را به شخص تحمیل می‎کند. این عمل قابل تکرار بوده و عوارض بسیار کمی در پی خواهد داشت. از نظر ماندگاری نیز می‎توان گفت، فیلرها دوام کمتری نسبت به این شیوه دارند. به همین دلیل متخصصان تمایل بیشتری دارند تا برای حجم‎‌دهی از این روش استفاده کنند.

گرچه فیلرها ویژگی‎های خاص خود را داشته و نمی‎توان اهمیت و کاربردی بودن آنها را انکار کرد. اما در هر صورت، آنها جسمی خارجی بوده که وارد بدن می‎شوند و احتمال اینکه بدن در برابر آنها واکنش نشان دهد، بسیار زیاد است. در تزریق چربی، پزشک به راحتی و با هزینه‌‎ای مقرون‎ به ‎صرفه به منبع چربی دسترسی خواهد داشت. این در حالی است که اگر بخواهیم از فیلرها در حجم بالا استفاده کنیم باید هزینه بسیار بیشتری برای آنها پرداخت نماییم.

تزریق چربی از جمله روش‌های ایمن برای بازسازی و جوانسازی پوست است. در طی آن بدن با کمترین میزان تهاجم مواجه خواهد شد. یعنی از برش و جراحی‌های عمیق استفاده نمی‎شود. با این حال ریسک مربوط به خود را دارد.

تزریق چربی و هر نوع عمل دیگر زمانی خطرناک است که به دست افراد غیر متخصص انجام شود. قبل از هر اقدامی مطمئن شوید به مرکزی مراجعه می‎کنید که حفظ سلامتی بیمار (متقاضی) بر هر چیز دیگری ارجحیت دارد.

اکثر نواحی صورت و بدن، به جز لب‌ها و خط خنده، به خوبی به تزریق چربی جواب می‌دهند. البته تزریق چربی در لب‌ها و خط لبخند هم قابل انجام است، اما برای مشاهده نتایج به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارید.

اکثر سلول‌های چربی ظریف هستند و به طور محدودی با منبع خون در ارتباط‌‌‌‌ اند،  در نتیجه وقتی که این سلول‌ها به محلی از بدن تزریق می‌شوند، به احتمال زیاد زنده می‌مانند و رشد می‌کنند، چون می‌توانند به راحتی دوباره با خون ارتباط برقرار کنند.

مقدار چربی مورد نیاز برای عمل انتقال چربی، به ناحیه مورد درمان و نیز مقدار چربی اضافی موجود در بدن شما بستگی دارد. اگر در بدن خون مقدار چربی زیادی دارید، برداشتن چربی و انتقال‌ آن به سایر نقاط بدن راحت‌تر خواهد بود. اما اگر چربی کافی در بدن شما وجود نداشته باشد، پزشک به شما توصیه می‌کند که وزن اضافه کنید تا عمل انتقال چربی قابل انجام شود.

بعد از برداشت چربی از سایر نقاط بدن، تنها درصد معینی از سلول‌های چربی زنده می‌مانند. معمولاً جراح تعداد سلول‌هایی که زنده نمی‌مانند را در نظر گرفته و به همان نسبت چربی بیشتری از بدن خارج می‌کند. در نتیجه دیگر به استخراج چربی در حین عمل نیازی نخواهد بود.

در اکثر موارد این عمل با تزریق مسکن‌های داخل وریدی صورت می‌گیرد. اما در صورت گسترده بودن ناحیه ممکن است به بی‌هوشی عمومی نیاز باشد. البته لازم به ذکر است که در صورت جزئی بودن این عمل بی‌حسی موضعی هم کافی است.

در برداشت چربی، هیچ نقطه‌ای از بدن نسبت به سایر نقاط برتری ندارد. در نتیجه معمولاً پزشکان چربی را از محلی استخراج می‌کنند که یا ظاهر بهتری در نهایت ایجاد کند و یا اینکه چربی بیشتری داشته باشد مثل شکم.

بدن انسان چربی را بر خلاف سایر پروتز‌های مصنوعی به خوبی می‌پذیرد. در نتیجه چربی تزریق شده می‌تواند به خوبی به سایر بافت‌ها بپیوندد و با برقراری ارتباط خونی جایگاه چربی در بدن تثبیت می‌شود.

کلینیک زیبایی ره یا با مدیریت دکتر امید رحمانی و با بهره گیری از تجهیزات و امکانات روز دنیا به ارائه خدمات زیبایی پوست و مو از قبیل لیزر موهای زائد خانمها و آقایان، کاشت ریش و سبیل، کاشت مو، لاغری و … می پردازد.
برای ویزیت و مشاوره رایگان با شماره های 021220272450212202718602172803 تماس بگیرید.

تماس