کاشت ریش و سبیل

کاشت ریش و سبیل

کاشت ریش و سبیل  یکی از بهترین راه ­ها برای پرپشت کردن موهای صورت (برای کسانیکه ریش و سبیل کم­ پشت دارند یا بخش­ هایی از صورت آنها دچار طاسی است و یا بطور کلی ریش و سبیل ندارند) می باشد. این روش کاشت ریش و سبیل، طبیعی ، قابل رشد و دائمی ­است.

مهمترین علل ریزش ریش و سبیل

عوامل بسیاری می‌تواند در از دست دادن موی صورت آقایان نقش داشته باشد، از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- عوامل فیزیکی، سوختگی، ضربه، بریدگی پوست صورت، اعمال جراحی، اسکار زخم و …

2- طاسی مادرزادی یا هیپوتریکوزیس که در آن پوست به صورت مادرزادی فاقد فولیکول‌های مویی است. این مورد از ریزش موی صورت مهمترین عامل از دست دادن ریش و سبیل در آقایان است.

البته این مسئله برای آقایان بستگی به ضخامت و پرپشتی و رویش ریش یا سبیل در خانواده مادری دارد. در این مورد نمی‌توان از دارودرمانی استفاده کرد و معمولا روش‌های دارویی روی این مورد خاص پاسخگو نخواهد بود. بنابراین نباید فریب تبلیغات گول زننده داروهای گیاهی، لوسیون‌ها، هورمون تراپی‌ها و مزوتراپی‌ها را خورد. روش هایی مانند مزوتراپی مو برای رفع کم پشتی موی سر بکار می رود.

3- مشکلات و یا کمبود هورمون مردانه (آندروژن) قبل از سن بلوغ. هورمونی که روی رشد ریش و سبیل مردان تاثیر دارد هورمون تستسترون است. این هورمون در پوست به هورمون DHT یا دی هیدرو تستسترون تبدیل می‌شود و همان اثر تستسترون را روی موهای صورت مردان دارد. اصولا DHT در کسانی که ریزش موی آنها ارثی است، باعث ریزش ریش و سبیل و پرپشت شدن و رویش مو در نواحی دیگر بدن می شود.

4- در اکثر آقایان ممکن است رشد ریش یا سبیل بسیار کم باشد یا موهای صورت آنها بسیار کم و ضعیف باشد. برخی از مردان نیز در ناحیه گونه‌ها دچار ریزش مو می‌شوند، دلیل این مسئله آن است که خونرسانی به این ناحیه از صورت معمولا کمتر است و به همین دلیل مواد مغذی و هورمون‌های کمتری به فولیکول‌های این ناحیه می‌رسد و در نتیجه در گونه ها از مو خالی می‌شود.

5- آلوپسی، آره آتا یا ریزش موی سکه‌ای هم یکی از عوامل کم‌مویی یا ریزش موی صورت مردان است.

پروسه کاشت ریش و سبیل

با پیشرفت تکنولوژی و توسعه علم پزشکی بسیاری از مشکلات سلامتی یا زیبایی بسیار ساده و با سهولت قابل درمان هستند، یکی از موارد بسیار آزار دهنده کم‌مویی صورت در آقایان است چرا که ریش و سبیل نماد مردانگی است و نقش بسیار زیادی در جذابیت ظاهری آقایان دارد. به همین دلیل از بین رفتن موی صورت مردان به هر دلیلی، می‌تواند در اعتماد به نفس آنها نقش اساسی داشته باشد.

کاشت ریش و سبیل

از نظر پروسه انجام کاشت، کاشت ریش و سبیل نیز کاملا شبیه کاشت مو ی سر است، البته باید از دقت و حساسیت بیشتری برخوردار باشد، یکی از مواردی که در کاشت ریش باید به آن توجه کرد، زاویه قرار گرفتن موها است تا زمانی که مو رشد می کند، موها در زاویه درستی قرار بگیرند؛ توجه به این مورد می‌تواند باعث شود که کاشت ریش و سبیل بسیار طبیعی جلوه کند.

برای کاشت ریش و سبیل ابتدا فولیکول‌های مو از قسمت انتقال دهنده استخراج شده و از یکدیگر جدا می‌شوند. سپس با استفاده از سوزن‌های مخصوص و بسیار ظریف، روی صورت شکاف‌هایی در جهت رشد مو ایجاد شده و سپس فولیکول‌های استخراج شده با دقت و بدون آسیب رسیدن به وسیله سوزن در این شکاف‌ها قرار داده می‌شوند یا اصطلاحا به پوست پیوند زده می‌شود.

عمل کاشت ریش و سبیل معمولا با بی‌حسی موضعی انجام گرفته و با توجه به تکنیکی که پزشک برای کاشت از آن استفاده می‌‌کند بین 7 تا 10 ساعت زمان می‌برد.

انواع روش های کاشت ریش و سبیل

برای کاشت مو در ناحیه صورت از دو روش پیوندی استفاده می‌شود. روش FUT که در آن پیوند واحد فولیکول صورت میگیرد و روش FUE که استخراج واحد فولیکولی است.

نکته مهمی که به عنوان تفاوت کاشت مو در سر و صورت در روش‌های مختلف کاشت می‌توان به آن اشاره کرد این است که شکاف‌های ایجاد شده روی پوست برای کاشت ریش و سبیل مانند کاشت ابرو بسیار ظریف‌تر و کوچکتر هستند و باقی مراحل کاشت نیز مانند کاشت موی سر خواهد بود. تفاوت در روش‌های کاشت ریش و سبیل در نحوه برداشت فولیکول‌ها و ابزاری است که هنگام کاشت از آنها استفاده می‌شود.

مراحل کاشت ریش و سبیل

کاشت موی صورت دارای 5 مرحله است که شامل برنامه‌ریزی، بی‌حسی، برداشت، آماده‌سازی و کاشت است.

1- برنامه‌ریزی

اولین چیزی که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که برای رسیدن به تراکم دلخواه به چند گرافت نیاز است. برای این کار پزشک روی صورت بیمار یک مثلث یا مستطیل فرضی در نظر گرفته و موهای موجود در آن را شمارش می‌کند، به این روش می‌توان تعداد گرافت مورد نیاز را تخمین زد.

کاشت ریش و سبیل طبیعی

نکته دیگری که در این مرحله وجود دارد انتخاب فولیکول‌های مناسب است، چرا که ریش و سبیل دو خصیصه متفاوت از موی سر دارند: اولا موهای صورت ضخیم تر از موی سر هستند و دوم این که واحدهای فولیکولی موجود در سر بین یک تا چهار فولیکول دارند در حالی که واحدهای ریش و سبیل دو فولیکولی هستند، بنابراین باید در انتخاب فولیکول‌ها به این مسئله دقت داشت.

2- بی‌حسی موضعی

مراحل استخراج و کاشت فولیکولها با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. این بی حسی موضعی به وسیله تزریق مایع بی‌حسی به پوست قسمت بانک مو و نواحی گیرنده صورت می‌گیرد.

3- برداشت فولیکول‌ها

چگونگی برداشت و کاشت فولیکول‌ها انواع روش‌های کاشت را ایجاد می کند. این قسمت با توجه به روشی که پزشک شما برای کاشت مو انتخاب می کند انجام می‌شود.

4- آماده‌سازی گرافت

این مرحله نیاز به دقت، توجه و ظرافت زیادی دارد. در این مرحله پزشک با استفاده از میکروسکوپ واحدهای فولیکولی حاوی یک یا دو تار مو را جدا کرده و برای کاشت در ناحیه مورد نظر آماده می‌کند.

5- کاشت گرافت‌ها در ناحیه دلخواه

این مرحله باید با دقت بسیار زیادی صورت گیرد. البته روش‌های مختلف کاشت در این مرحله دارای تفاوت‌هایی است. پزشک برای کاشت گرافت‌ها باید به زاویه رویش موها، خط ریش و تراکم کاشت دقت داشته باشد.

شیوه برداشت فولیکول پیوندی

دو روش مختلف برای برداشت فولیکول‌های اهدایی از بانک مو وجود دارد:

1- برداشت نواری

این مدل از برداشت فولیکول در روش FUT استفاده می‌شود. در این روش ابتدا پوست را به شکل نواری برش می‌زنند، سپس پوست قسمت بالا و پایین ناحیه را بخیه می‌کنند. این روش با درد و خونریزی همراه است.

2- برداشت واحدهای فولیکولی

برداشت واحدهای فولیکولی در انواع روش‌های کاشت مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش هر فولیکول به صورت مجزا و با استفاده از ابزارهایی ظریف از پوست خارج می شود و از خونریزی و بخیه خبری نیست و کمترین آسیب به پوست وارد می‌شود. به این شیوه روش بدون جراحی می‌گویند و حداقل تهاجم را در میان روش‌های کاشت دارد.

انواع دستگاه‌های کاشت ریش و سبیل

ابزارها و وسایل مختلفی برای کاشت مو وجود دارد که در مرحله برداشت فولیکول از آنها استفاه می‌شود، در مرحله استخراج فولیکول می‌توان از روش‌های دستی یا اتوماتیک استفاده کرد، این مسئله اصلی‌ترین تمایز میان روش‌های کم تهاجمی کاشت مو است.

1- روش FIT

استفاده از پانچ و انبرک‌های دستی برای برداشت فولیکول‌ها در این روش معمول است. کاشت ریش به روش FIT یکی از روش های محبوب دنیای پزشکی است.

در این روش از پانچ های مخصوصی استفاده می کنند که گرافت ها را با کیفیت مناسب برداشت می کند. برای کاشت ریش، می توان در یک جلسه بین 500 تا 1500 گرافت برداشت کرد که هم برای کاشت ریش و هم برای پیوند سبیل کافی است. معمولا برای کاشت سبیل 350 تا 500 گرافت و 600 تا 700 گرافت برای ریش کافی است.

2- روش SUT

در این روش از پانچ ماشینی و سیستم ساکشن برای برداشت فولیکول‌ها استفاده می‌شود. کاشت ریش و سبیل به روش SUT بهترین و آخرین تکنیک کاشت ریش و سبیل است.

در روش SUT دیگر نیازی به جراحی های طولانی مدت، خونریزی های شدید، درد، عوارض های جانبی، دوران نقاهت و … نبوده و صفر تا صد پروسه برداشت با دستگاه انجام می شود. در کاشت ریش و سبیل به روش sut می توان در تمامی مناطق از قبیل (چانه، پشت لب، خط ریش و …) کاشت و پیوند مو را انجام داد.

3- روش Micro FIT

میکرو اف آی تی (Micro FIT) یا MFIT آخرین دستاورد تکنیکی در حوزه کاشت مو در ایران است. کلمه میکرو (Micro) به معنی «کوچک و ظریف» بوده و اف آی تی (FIT) نیز نام یکی از روش‌های مشهور کاشت مو است که در بالا گفته شد.در این روش از دستگاه پانچ ماشینی با قابلیت تغییر سایز و ساکشن در برداشت فولیکول‌ها استفاده می شود.

آمادگی برای کاشت ریش و سبیل

قبل از این که وارد پروسه کاشت شوید، دستورالعمل‌هایی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید تا تجربه موفق‌تری داشته باشید. این موارد به شرح زیر است:

 • به فاصله ده روز قبل از عمل کاشت، مکمل‌های ویتامین E و یا مولتی ویتامین‌های حاوی این ویتامین را به همراه آسپرین مصرف نکنید.
 • مصرف الکل قبل از انجام عمل کاشت توصیه نمی‌شود.
 •  از داروهای ضد التهابی مثل ایبوپروفن استفاده نکنید.
 • برای بهبود سریع‌تر پزشکان توصیه می‌کنند که 1 هفته قبل و بعد از عمل پیوند مو سیگار نکشید.
 • قهوه یا انواع نوشیدنی‌های کافئین دار را نباید مصرف کرد چرا که احتمال حساسیت‌های دارویی را بالا برده و افزایش خونریزی را به همراه دارد.
 • اگر در حال انجام عمل هایی مانند بوتاکس و یا تزریق ژل و یا  مزوبوتاکس بر روی صورت خود هستید ، حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید تا فاصله زمانی مناسب رعایت شود.

مراقبت های بعد از کاشت ریش و سبیل

معمولا دوره بهبودی پیوند ریش یا سبیل بین 1 تا 2 هفته طول می‌کشد. ممکن است طی چند روز نخست بعد از عمل کاشت، قرمزی، خارش، تورم و ناراحتی را تجربه کنید که طبیعی است و خیلی زود برطرف می‌شود.

در دوره ریکاوری معمولا بخش اعظمی از ریش‌های کاشته شده می‌ریزند که البته همانطور که اشاره کردیم این امر طبیعی است و معمولا بعد از 4 ماه این موهای ریخته شده مجددا رشد می‌کنند.

در دوران نقاهت باید مراقبت درستی از پوست ناحیه کشت و همچنین موهای کاشته شده به عمل آورید. مراقبت‌های معمول بعد از کاشت شامل موارد زیر است:

 • موهای پیوندی را نباید زیاد تحریک کرد، بنابراین مالیدن یا خارش قسمت کاشت شده ممنوع است.
 • صورت خود را مقابل نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
 • فعالیت‌های شدید بدنی نداشته باشید.
 • کشیدن سیگار و نوشیدن الکل در دوران نقاهت ممنوع است.
 • از رقیق کننده‌های خون نباید استفاده شود.
 • استفاده از سونا و یا شنا در آب گرم ممنوع است.
 • 5 روز بعد از زمان کاشت نباید نواحی کاشته شده را شستشو داد.
 • دستورالعمل‌های پزشک معالج خود را باید به خوبی رعایت کنید.
 • نواحی انتقال مو و همچنین برداشت مو را به خوبی تمیز کنید تا دچار عوارض نشود.
 • استفاده از پمادهای آنتی‌بیوتیک مطابق با نظر پزشک معالج بلامانع است.
 • در روزهای اول بعد از کاشت باید حتما به پشت خوابید تا ناحیه صورت تحت فشار و تماس قرار نگیرد.

تفاوت کاشت موی طبیعی و مصنوعی

کاشت موی طبیعی یک مزیت بسیار عالی دارد و آن این که در کاشت فولیکول مو، از یک تار موی طبیعی استفاده می‌شود. به این ترتیب سال‌ها بعد از کاشت نیز این مو به رشد خود ادامه می‌دهد و شخص می‌تواند آن را کوتاه کرده و یا مدل‌های مختلف ریش و سبیل را امتحان کند. نواحی کاشته شده معمولا تا آخر عمر دچار ریزش مو نمی‌شود چرا که معمولا از فولیکول‌های مقاوم به ریزش مو برای کاشت استفاده می‌شود.

تفاوت کاشت موی طبیعی و مصنوعی

مزایای کاشت ریش و سبیل

1- کاشت مو تنها روش درمانی موثر، دائمی و قطعی برای کسانی است که دچار ریزش مو در نواحی مختلف صورت و سر می‌شوند.

2- معمولا در روش کاشت مو  نرخ موفقیت بالا است و بین 70 تا 100 درصد گرافت‌ها با موفقیت کاشت می‌شوند. البته باید توجه داشت که نرخ موفقیت کاشت گرافت‌ها به سلامت پوست نیز بستگی دارد. برای مثال در کاشت ریش برای جای اسکار زخم یا سوختگی نرخ موفقیت بین 40 تا 70 درصد خواهد بود.

3- کاشت مو بدون نیاز به جراحی، درد و خونریزی صورت می‌گیرد و شخص در حین انجام پروسه کاشت احساس ناراحتی نمی‌کند. چرا که برای کاهش درد از روش بی حسی موضعی استفاده می‌شود.

4- از آنجایی که روش‌های کاشت مو امروزه بسیار کم تهاجم هستند، قرمزی، التهاب و تورم ناحیه زیر کشت مو خیلی زود برطرف می‌شود و تقریبا از روز دوم بعد از کاشت می‌توان به فعالیت های روزمره پرداخت.

5- مهمترین مزیت استفاده از روش کاشت نیز آن است که ریش و سبیل را می‌توان مطابق با الگوی دلخواه شخص کاشت و این موهای کاشته شده رشد کرده و امکان اصلاح آنها نیز وجود دارد.

معایب کاشت ریش و سبیل

مناسب‌ترین فولیکول‌ها که برای کاشت در نواحی مختلف از آنها استفاده می‌شود، موهای پشت سر است، اگر بخواهید از این فولیکول‌ها در کاشت ریش و سبیل استفاده کنید، ذخیره بانک مو کاهش یافته و در آینده اگر بخواهید برای کاشت موی سر از آن استفاده کنید فولیکول‌های کمتری در اختیار خواهید داشت.

ریش‌ها معمولا سه هفته بعد از کاشت می‌ریزند. البته جای نگرانی وجود ندارد و این یک امر کاملا طبیعی است و خیلی زود فولیکول‌های کاشته شده تار موهای جدید می‌سازند و جای خالی موها پر می‌شود.

نکات مهم درباره کاشت ریش و سیبیل

در کاشت مو در ناحیه صورت یا حتی سر مواردی وجود دارد که شما با دانستن آنها راحت تر می‌توانید در مورد شرایط خود تصمیمگیری کنید. در این بخش به بیان نکاتی در این مورد خواهیم پرداخت

تعداد جلسات کاشت ریش و سبیل

برای کاشت ریش با تراکم بالا معمولا بیش از یک روز زمان لازم است، در مورد افرادی که قصد کاشت ریش و سبیل روی ناحیه اسکار، سوختگی یا آسیب‌های پوستی دارند گاهی بیش از 2 جلسه درمانی برای کاشت زمان لازم است.

تراکم پیوند

میزان تراکم کاشت، بستگی به نظر شما دارد، البته این مسئله به جنس پوست صورت و ناحیه کاشت نیز بستگی دارد، معمولا برای کاشت سبیل 200 تا 300 گرافت احتیاج است و در مورد ریش در ناحیه چانه این تعداد به 500 تا 600 عدد می‌رسد. برای سایر قسمت ها نیز معمولا بالای 2500 گرافت نیاز است.

جهت رشد مو

مهمترین نکته در مورد کاشت موی صورت، توجه به جهت رویش مو و اصطلاحا خواب مو است. باید بسیار دقت شود تا موها در جای درستی قرار گیرند، ممکن است در سال اول بعد از کاشت جهت رشد موها کمی غیرطبیعی به نظر برسد اما بعد از گذشت دو سال ظاهر ریش و سبیل کاملا طبیعی خواهد بود.

ضخامت مو

معمولا موهای ریش و سبیل از موهای سر ضخیم‌تر هستند، در کاشت ریش و سبیل معمولا از فولیکول‌های پشت سر استفاده می شود، این قسمت ضخیم ترین موهای سر را در بر دارد، ممکن است ضخامت ریش یا سبیل کاشته شده به اندازه موهای طبیعی این قسمت نرسد اما به مرور زمان کمی ضخیم‌تر شده و جلوه بهتری خواهد داشت.

هزینه کاشت ریش و سبیل

معمولا هزینه کاشت ریش و سبیل با توجه به نوع روش کاشت که پزشک انتخاب می‌کند و همچنین تراکم مورد نظر و روش کاشت، متغیر خواهد بود، عوامل دیگری مثل مهارت و تبحر پزشک، ابزار و تکنولوژی مورد استفاده پزشک و کیفیت آنها در نرخ هزینه کاشت ریش و سبیل تاثیر دارد. در هرصورت در جلسه اول مشاوره می‌توان به یک تخمین دقیق از میزان هزینه‌ای که برای کاشت ریش و سبیل لازم است رسید.

هزینه کاشت ریش و سبیل

جمع بندی نهایی

استفاده از روش‌های پزشکی و تکنولوژی روز برای حل معضل ریزش موی سر یا صورت می‌تواند راه حل مناسبی برای درمان باشد، در هر صورت انتخاب پزشک مناسب و با تجربه، روش دقیق کاشت، توجه به دستورالعمل‌های پزشکی و همچنین رعایت نکاتی که موفقیت پیوند را تضمین می‌کنند از جمله مواردی است که به شما کمک می‌کند تا به نتیجه دلخواه برسید.

بهترین راه برای انجام کاشت ریش و سبیل تحقیق و بررسی پیرامون عمل کاشت، پیدا کردن پزشک متخصص و با تجربه و ماهر در زمینه انواع روش‌های کاشت، انجام مشاوره جهت آماده شدن برای پروسه کاشت و بعد از آن انجام کاشت ریش و سبیل خواهد بود.

شما می توانید با توجه به شرایط ریزش موی سر و صورت و همچنین تراکم مورد نظر خود با کمک پزشک یکی از روش‌های کاشت را انتخاب کرده و از داشتن ریش و سبیل پرپشت و دلخواه خود لذت ببرید.

کلینیک زیبایی ره یا با مدیریت دکتر رحمانی و با بهره برداری از تجهیزات روز دنیا خدمات کاشت ریش و سبیل طبیعی ، دائمی و قابل رشد ارائه می دهد. برخی دیگر از خدما این مرکز شامل لیفت صورت ،  لیزر موهای زائد ، جوانسازی پوست ، مزوژل ، لاغری با دستگاه کول اسکالپتینگ و … جهت ویزیت و مشاوره رایگان با شماره های 02122027245 – 02122027186 – 02172803 تماس بگیرید.

فهرست
مشاوره غیر حضوری

 • شماره تماس خود را وارد کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند