خانه » کاشت مو » از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است ؟
آخرین مقالات

از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است ؟

از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است

فهرست مطالب

کشف علت اصلی ریزش موهای سر، قدم اول برای شروع درمان این سندرم و در ادامه، کاشت مو به شمار می‌رود. اما از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است؟ در واقع ریزش مو سر با دلایل هورمونی، نشانه‌‌های واضحی دارد. نشانه‌هایی که هم در مردان و هم در زنانی که تجربه ریزش موی هورمونی داشته‌اند، مشابه بوده است. البته برای ریشه‌یابی دقیق در مورد دلایل ریزش مو، بهترین کار مراجعه به پزشک و معاینه دقیق شما توسط ایشان می‌باشد.

در این مقاله از وب سایت کلینیک ره یا، ما تصمیمی داریم تا به یکی از سوالات رایج بیماران در فضای مجازی پاسخ دهیم. بنابراین با ما همراه باشید تا با مهمترین دلایل ریزش مو آشنا شده، و تفاوت‌های آن را با ریزش موی هورمونی بررسی کنیم.

دلایل ریزش مو

بد نیست بدانید ریزش موی سر تا 100 تار مو در روز، طبیعی شمرده می‌شود و جای نگرانی از بابت آن وجود ندارد. با این حال، زمانی فرا خواهد رسد که متوجه می‌شوید ریزش موی سر شما از حد طبیعی خارج شده است. این وضعیت کم و بیش برای اکثر افراد پیش خواهد آمد. مهمترین دلایل ریزش مو معمولا مواردی از این دست است:

 • آسیب‌های فیزیکی به پوست سر می‌توانند فولیکول‌های مو را از بین ببرند. سوختگی، زخم‌های عمیق و حتی قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد شیمیایی قوی، گرد و غبار و مواردی از این دست، موجب از دست دادن مو خواهند شد.
 • اختلالات هورمونی هم یکی از دلایل اصلی کاهش تراکم موهای سر است. ریزش مو هورمونی زنان معمولا در اثر افزایش سطح تستسترون خون به وجود می‌آید. البته دلایلی مثل بارداری یا مصرف داروهای خاص هم می‌توانند این اثر را به همراه داشته باشند. با این حال، معمولا کنترل سطح هورمون تستسترون راه حل مناسبی برای درمان ریزش مو مردان جوان به شمار نمی‌آید.
 • مشکلات سلامت عمومی را باید از دلایل دیگر ریزش مو دانست. مصرف بی‌رویه‌ی ویتامین A، کمبود پروتئین و ویتامین B، کم خونی فقر آهن، کم کاری یا پرکار تیروئید، نوسان شدید در وزن، بیماری‌هایی مثل لوپوس، پسوریازیس یا درماتیت سبورئیک و بسیاری موارد دیگر ممکن است دلیل ریزش موهای سر شما باشد.

از کجا بفهمیم ریزش مو در مردان هورمونی است

البته علاوه بر الگوهای فوق، اصلی‌ترین علت ریزش موی وسط سر در مردان طاسی با الگوی مردانه یا آلوپسی آندروژنتیک است. البته نباید نقش ریزش موی عصبی را در سرعت بخشیدن به این روند فراموش کرد. با وجود شباهت‌های این دلایل در نتیجه‌ی اصلی تفاوت ریزش موی ارثی و هورمونی را می‌توان از راه‌های خاصی متوجه شد.

تفاوت ریزش موی ارثی و هورمونی

پیش از هر چیز، باید بگوییم که تست تشخیص ریزش مو تنها روش قطعی تشخیص دلیل از دست دادن موها است. در این تست، با آزمایش هورمون برای ریزش مو می‌توان سطح هورمون‌های دخیل در ریزش مو را اندازه‌گیری و در صورت امکان، راهکارهای مقابله‌ای مناسب را برای آن در نظر گرفت.

ریزش موی هورمونی در مردان و زنان، به شکل‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد. در مردان، روند طاسی از روی شقیقه‌ها، بالا و جلوی سر آغاز می‌شود. در حالی که ریزش موی هورمونی خانم‌ها از فرق سر و تاج موها شروع به گسترش کرده؛ با نازک شدن تدریجی موها ادامه می‌یابد.

نکته‌ای قابل توجه در اینجا آن است که معمولا ریزش مو در خانم‌ها نشانه‌ای اختلالات جانبی دیگری است. در حالی که آ‌قایان معمولا تنها با آلوپسی آندروژنتیک رو به رو شده‌اند.

علائم ریزش موی هورمونی در زنان

ریزش موی هورمونی در زنان، باید با معاینه و تحلیل شرح حال بالینی و انجام آزمایشات تأیید شود. مهمترین مواردی که ممکن است در ریزش موی هورمونی دیدیه شود، شامل این موارد است:

 • شروع روند ریزش مو به صورت تدریجی
 • عدم وجود زمینه ارثی یا دیگر زمینه‌های مرتبط در فرد
 • اختلال در سلامت پوست و ناخن‌ها به صورت همزمان
 • شکنندگی موها در اثر نازک شدن و سستی ریشه‌ی مو
 • وجود موهای زائد
 • آکنه و یا جوش زدن پوست
 • اختلال در عادات ماهانه
 • سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

علائم ریزش موی هورمونی در زنان

از کجا بفهمیم ریزش مو در مردان هورمونی است

شمار زیادی از افرادی که به کلینیک ما برای کاشت مو مراجعه می‌کنند، آقایان با سن کمتر از ۵۰ سال هستند. معمولا روند ریزش مو در آقایان از سنین بیست و اندی سالگی آغاز، و طی پنج الی شش سال به اوج خود می‌رسد. البته این موضوع بستگی به بیمار دارد؛ چرا که ریزش مو در برخی دیگر تا پس از پنجاه سالگی هم خود را نشان نمی‌دهد.

همچنین با وجود آن که مهمترین دلیل از دست دادن تراکم و طاسی سر در آقایان، الگوی ریزش موی مردانه و آلو.پسی‌های خوشخیم است، باید پیش از شروع درمان ریزش مو مردان جوان حتما با انجام آزمایشات لازم، دلیل ریزش مو را در آن‌ها مشخص نمود.

آزمایش هورمون برای ریزش مو

برای تست تشخیص ریزش مو ما عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. آزمایشات ریزش مو در مردان باید موارد مختلفی مثل آزمایش هورمون برای ریزش مو را تحت پوشش قرار دهد. آزمایش هورمون برای ریزش مو در مردان علاوه بر بررسی سطح هورمون‌های مختلف، عوامل دیگری را که ممکن است منجر به ریزش مو شود را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.

تست تشخیص دلیل ریزش مو در زنان نیز تقریبا روال مشابهی دارد. با این تفاوت که، در نتایج این تست، ما به پارامترهای خاص دیگری توجه نشان می‌دهیم. مهمترین مواردی که در آزمایش خون پیش از کاشت مو مورد بررسی قرار می‌گیرد، شامل این موارد است:

 • آزمایش سطح اسید فولیک، ویتامین دی و روی (زینک) خون
 • هورمون‌های تیروئیدی تی ۳ و تی ۴ و هورمون محرک تیروئید
 • هورمون‌های جنسی مثل تستوسترون فری و تستوسترون توتال، دی هیدروکسیل اتیل آندروستندیون (DHEA)، پرولاکتین (Prolactin)، محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین (LH)
 • شمارش کامل واحدهای خونی سی بی سی، سطح هموگلوبین و هماتوکریت
 • آهن سرم (Fe, Serum Iron)، ظرفیت کل اتصال آهن به گلبول قرمز (TIBC) و فریتین (Ferritin)
 • آزمایش VDRL برای تشخیص بیماری سیفلیس
 • آزمایش بیوپسی سر برای نمونه‌برداری از پوست
 • آزمایش تراکم‌سنجی و کشش مو

علاوه بر این موارد، ممکن است آزمایشات تکمیلی دیگری برای بررسی عملکرد کبد و کلیه، میزان تری گلیسیرید و کلسترول و بررسی سطح بعضی از آنتی‌بادی‌ها برای تشخیص بیماری‌های خود ایمنی نیز انجام شود. از جمله، باید به آزمایش DHEA یا دهیدرواپی آندروسترون سولفات، پروژسترون (25OH Progesterone) و آزمایش آسپارتات آمینوترانسفراز AST اشاره کرد.

قیمت آزمایش خون برای ریزش مو

قیمت آزمایش خون برای ریزش مو بسته به آزمایشگاه و تعداد آزمایش‌هایی که انجام می‌شود، متفاوت است. با این حال حدود هزینه انجام کامل این آزمایش در بهار 1401 و در تهران، حدود 600 هزار تومان است.

آزمایش هورمون برای ریزش مو

درمان ریزش موی هورمونی

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که آیا برای ریزش موی هورمونی درمانی نیز وجود دارد؟ پاسخ این است که بله! اولین راهکار در این شرایط، تلاش برای بازگرداندن سطح هورمون‌ها به شرایط عادی است. برای این کار می‌توان از داروهای مختلف (مانند لووتیروکسین) یا تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی استفاده کرد.

البته ممکن است داروهایی مثل ماینوکسیدیل، فیناستراید یا دوتاستراید توسط برخی پزشکان محترم برای کنترل روند ریزش مو مورد استفاده قرار گیرد. با این حال به شما عزیزان توصیه اکید می‌شود که از مصرف خودسرانه و بی‌رویه‌ی دارو خودداری نموده و در اسرع وقت به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. چرا که برخی از داروها مثل موارد بالا یا اسپیرونولاکتون در صورت سوءمصرف، می‌توانند عوارضی جدی را در بر داشته باشند.

در صورتی که درمان‌های فوق پاسخگو نباشند، می‌توان از روش‌های مؤثرتری مانند کاشت مو و ابرو، پی آر پی یا مزوتراپی مو استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید:

آیا ریزش موی هورمونی برگشت پذیر است

آیا برای درمان ریزش مو، راه حلی به جز کاشت مو وجود دارد؟ برگشت پذیری ریزش مو، چه به دلایل هورمونی و چه به غیر از آن، یکی از نگرانی‌های عمده کسانی است که با این مشکل دست به گریبان هستند. همچنین خیلی از این عزیزان به دلایل نمی توانند کاشت مو انجام دهند. باید بدانید که ترجیح پزشکان و متخصصان پوست و مو نیز در وهله اول و قبل از انجام درمان‌های تهاجمی مثل کاشت مو، بر عکس کردن روند ریزش مو است.

چه کنیم تا موهای ریخته شده دوباره رشد کنند

در واقع باید گفت در شرایط خاصی، ریزش موی هورمونی برگشت پذیر است. البته نمی‌توان ادعا کرد که درمان قطعی ریزش مو در زنان یا مردان همواره ممکن است. ریزش مو در اثر لیکن پلان، لوپوس، برخی انواع آلوپسی و عفونت پیاز مو معمولا برگشت‌ناپذیر محسوب می‌شوند. با این حال، با بررسی تجربه درمان ریزش مو خصوصا کسانی که تجربه ریزش موی هورمونی داشته اند، می‌توان متوجه شد که به کمک درمان‌های جدید، امکان احیای موهای از دست رفته وجود دارد.

هشدار! در حال حاضر شما می‌توانید در فضای مجازی تبلیغات مختلفی را در مورد جدیدترین داروی گیاهی ریزش مو و یا درمان‌های این چنینی پیدا کنید. باید بدانید که بسیاری از این افراد، با بی‌مسئولیتی تمام و بدون داشتن تخصص پزشکی، اقدام به ارائه‌ی درمان‌های تأیید نشده و مضر می‌کنند. به شما توصیه می‌کنیم از مصرف سرخود قرص برای ریزش مو هورمونی خودداری کرده و تنها به توصیه‌های پزشک معالج خود، عمل کنید.

رزرو وقت مشاوره

درمان قطعی ریزش موی هورمونی چیست؟

معمولا برای درمان ریزش مو هورمونی، داروهایی مثل ماینوکسیدیل و فیناستراید تجویز می‌شوند. در حال حاضر ماینوکسیدیل یا روگین از معدود داروهای مورد تأیید FDA برای کنترل ریزش مو، خصوصا الگوی ریزش موی زنانه است. البته ماینوکسیدیل برای ریزش موی هورمونی را باید دارویی بحث‌برانگیز برشمرد؛ چرا که اثرات جانبی آن قابل توجه بوده و در صورت قطع مصرف، ممکن است با تشدید ریزش مو مواجه شویم. به همین دلیل فیناستراید از این نظر بیشتر مورد توجه پزشکان است.

در مجموع نمی‌توان به شکل قطعی در مورد بهترین قرص ضد ریزش مو برای زنان و یا مردان، اظهار نظری کرد. چرا که شرایط هر بیمار با دیگری متفاوت بوده و ممکن است مشکلات آن‌ها دلایل گوناگونی داشته باشد. بنابراین اکید توصیه می‌شود که برای کشف دلیل ریزش موهای خود، به پزشک متخصص مراجعه کرده و از مصرف قرص برای ریزش مو هورمونی و داروهایی که اطلاعی درباره عوارض جانبی آن ندارید، خودداری کنید. 

برای جلوگیری از ریزش مو چه قرصی بخوریم

با این حال، بد نیست تا در این قسمت، نگاهی به مهمترین درمان‌های دارویی که برای ریزش موی هورمونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، داشته باشیم. داروهای ضد ریزش مو، معمولا مستقیما عامل ریزش موها که ممکن است هورمونی یا غیرهورمونی باشند را هدف قرار می‌دهند. به عنوان مثال، مصرف فیناستراید برای کنترل آلوپسی آندروژنتیک مورد تأیید بسیاری از گایدلاین‌های معتبر پزشکی است. البته برخی هم به عنوان قرص ضد استرس برای ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • قرص اسپیرونولاکتون یا آلداکتون برای ریزش مو در برخی از موارد ممکن است برای کنترل ریزش مو مورد استفاده قرار گیرد. این دارو به عنوان داروی آنتاگونیست گیرنده آلدوسترون معرفی شده و می‌تواند اثرات آندروژن را روی پوست مسدود کند. اسپیرونولاکتون از بهترین قرص های ریزش مو برای زنان است.

البته در مواردی، ممکن است پزشکان آمپول پروژسترون برای ریزش مو تجویز کنند. 

درمان های خانگی برای تعدیل اثرات ریزش موی هورمونی

با این حال برخی از درمان‌های خانگی ممکن است در مراحل ابتدایی ریزش موی هورمونی و یا در موازات درمان‌های پزشکی، مفید واقع شوند. همچنین بسیاری از بیماران نیز نسبت به این مراقبت‌ها کنجکاو هستند. در پاسخ به سوال برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم معمولا همیشه به چهار گروه مواد غذایی اشاره می‌شود:

 • مواد غذایی حاوی پروتئینی که به جز گوشت (خصوصا برای گیاهخواران عزیز) شامل لوبیا، سویا، کلم بروکلی، نان کامل، کره بادام‌زمینی، برنج قهوه‌ای، عدس و کینوآ می‌شود.
 • آهن که به جز گوشت و ماهی می‌توان آن را با مصرف کلم بروکلی، اسفناج و کلم تأمین کرد.
 • ویتامین سی که در بسیاری ا میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد
 • دیگر مواد مورد نیاز بدن مانند امگا ۳، زینک و بیوتن 

همچنین یکی دیگر از درمان‌هایی که برای تعدیل ریزش موی هورمونی و افزایش اثرات درمان‌های اصلی درباره آن توصیه می‌شود، توجه به شامپو برای جلوگیری از ریزش مو مناسب است. بهترین شامپو برای رشد مجدد موهای ریخته شده شامپوهای بدون سولفات هستند. در کنار این موارد، بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو، قرص زینک پلاس است.

درمان گیاهی ریزش موی هورمونی

یکی دیگر از درمان‌های خانگی ریزش موی مورمونی، استفاده از داروهای گیاهی درمان ریزش مو است. البته مجددا باید یادآور شویم که این گون درمان‌ها تنها نقش مکمل را دارند و باید تنها برای ریزش‌های خفیف مو که علت آن نیز مشخص شده است مورد استفاده قرار گیرند. مهمترین درمان‌های ریزش مو خانگی گیاهی که بیشترین اثر گذاری را از خود نشان می‌دهند شامل این سه دسته هستند.

 • ماسک حنا می‌تواند به تقویت رشه مو کمک زیادی کند
 • تخم شنبلیله و مساک موی تهیه شده از آن، برای تقویت فولیکول‌های مو و تحریک به رشد بیشتر اثرات مثبتی دارد.
 • آب پیاز گفته شده است که گوگرد موجود در پیاز، برای تقویت ریشه مو مفید است. همچنین پایز پوست را برای تولید کلاژن و گردش بهتر خون تحریک می‌کند. البته در آب پیاز مواد التهاب آور نیز وجود دارند؛ بنابراین با احتیاط از ان استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، همین الان با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *