روش‌های پزشکی و زیبایی

پاکسازی پوست و فیشیال

پوست یکی از حساس‌ترین ارگان‌های بدن است که سلامت و زیبایی آن تاثیر بسیار زیادی در افزایش اعتماد به نفس و جذابیت اشخاص دارد، به همین دلیل رسیدگی و بهداشت پوست یکی از مسائل قابل توجه در میان افراد و به ویژه خانم‌ها است.

یکی از راه‌های داشتن پوست شفاف، درخشان و سالم استفاده از خدماتی مثل پاکسازی پوست یا فیشیال است.برای پاک سازی و فیشیال صورت روش‌های مختلفی وجود دارد. برای اطلاع از این روش‌ها تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پاکسازی - صورت - فشیال
پاکسازی - صورت - فشیال

فواید پاکسازی پوست صورت چیست؟

فواید پاکسازی پوست صورت چیست؟​

پاکسازی و فیشیال پوست مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

سطح پوست پوشیده از سلول‌های مرده یا لایه شاخی است، این سلول‌ها در سطحی‌ترین بخش پوست قرار می‌گیرند. وظیفه سلول‌های مرده محافظت از پوست است و در اصل باید گفت این سلول‌ها نگهبانان بدن در مقابل عوامل خطرساز بیرونی هستند. در حالت نرمال بدن تقریبا ماهی یک‌بار سلولهای شاخی شکل را به طور کامل حذف کرده و سلول‌های جدیدتری را جایگزین آنها می‌کند. به همین دلیل این سلولهای مرده روی پوست تجمع کرده و باعث کاهش درخشندگی و شادابی پوست می‌شوند. برداشت این سلول‌ها به شما کمک می‌کند تا پوست شفاف‌تری داشته باشید.

البته باید اضافه کنیم که فرآیند برداشت سلول‌های مرده از روی پوست یک کار کاملا تخصصی است و در صورت انجام غیر اصولی باعث ایجاد تورم و قرمزی در سطح پوست می‌شود. بد نیست بدانید که التهاب پوستی یکی از عوامل تسریع پیری زودرس پوست و ظهور چین و چروک‌های کوچک روی سطح پوست است. بنابراین در یک فرآیند صحیح اگزفولیشن علاوه بر این که پوست پاکسازی می‌شود باید مراقب بود که این عمل باعث ایجاد تورم و قرمزی و التهاب پوستی نشود.

فیشیال درمانی هست که شما حتی اگز درمان های دیگر زیبایی پوست نظیر تزریق ژل و یا مزوژل و … را نیز انجام داده باشید، باز هم پوستتان نیازمند پاکسازی می‌باشد.‌

پوست به صورت طبیعی دارای یک لایه چربی است که باعث حفظ رطوبت روی سطح پوست می‌شود و از طرفی دارای خواص ضد میکروبی نیز می‌باشد. در برخی افراد چربی زیاد تجمع یافته روی سطح پوست باعث مسدود شدن منافذ پوستی و ایجاد جوش و آکنه می‌شود. پاکسازی مناسب، می‌تواند باعث حذف چربی‌های اضافه سطح پوست شود.

یکی دیگر از مشکلات پوست تجمع آلودگی‌ها و مواد اضافه روی پوست است، معمولا پوست صورت نسبت به سایر مناطق بدن در معرض آسیب‌های بیشتری از جمله آلودگی‌ها قرار می‌گیرد چرا که این قسمت از بدن بدون پوشش است و در معرض مستقیم تماس با آلودگی‌ها قرار دارد.

بسیاری از محصولات لایه‌بردار با ادعای پاکسازی و فیشیال پوست و لایه‌برداری و چربی‌زدایی به دست مصرف‌کنندگان می‌رسند. البته شاید این محصولات تاثیر خوبی در لایه‌برداری داشته باشند اما از آنجا که اکثر افراد به صورت افراطی اقدام به استفاده از این محصولات می‌کنند معمولا نتیجه عکس داده و باعث می‌شوند که پوست آسیب بیشتری ببیند. بنابراین در استفاده از اسکراب‌ها و لایه‌بردارهای دارویی و امثال آن باید نهایت اعتدال را در نظر داشت.

بیشتر روش‌های پاکسازی پوست شامل مواردی نظیر بخور یا ماساژ پوست صورت هستند که خون رسانی به پوست را تسریع کرده و بهبود می‌بخشد. ماساژ پوستی علاوه بر بهبود خون رسانی باعث می‌شود که عوامل ضد التهابی و ضد پیری پوست آزاد شده و باعث جوانسازی پوست صورت می‌شود.

ماساژ پوستی به قدری در تسریع خون رسانی تاثیر دارد که در بسیاری از پژوهش‌های علمی گفته می شود این عمل باعث جلوگیری از ریزش مو شده و پوست را به شکل معجزه‌آسایی تقویت کرده و باعث کاهش چین و چروک‌های سطحی پوست می‌شود.
برخی کرم‌ها و لوسیون‌ها نیز نقش مهمی در روش های مختلف پاکسازی پوست دارند، این محصولات معمولا به منظور آبرسانی ، ویتامین رسانی و تغذیه پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فیشیال و پاک سازی پوست در بهبود ظاهر اسکار جوش و اختلالات پوستی دیگر موثر است. پوست بعد از لایه برداری، ظاهری جوان تر، پف دار تر و تمیز خواهد بود و شدت جای جوش را هم کم می کند.

انواع روش پاکسازی پوست

در واقع باید گفت پایه و اساس تمام روش‌های فیشیال و پاکسازی پوست یکسان است. معمولا وجه تمایز این روش‌ها در استفاده از ابزار و ادوات مختلف برای انجام پاکسازی یا فیشیال است. اگر بخواهیم پاکسازی پوست را به دسته‌های مختلفی تقسیم کنیم می‌توان سه دسته متفاوت برای پاکسازی در نظر گرفت که شامل موارد زیر است.

روش‌های خانگی پاکسازی پوست

روش‌های خانگی پاکسازی پوست

روش‌های خانگی معمولا باعث پاکسازی سطح پوست می‌شوند، نیاز به تخصص و تجربه خاصی ندارند و بسیاری از این روش‌ها را به راحتی می‌توانید در اینترنت جستجو کرده و در خانه انجام دهید.

روش‌های آرایشگاهی

استفاده از این روش‌ها نیز در سالن‌های زیبایی و آرایشگاه ها مرسوم است. در این روش معمولا از دستگاه بخور، ماساژ، کرم‌های مختلف و لوسیون‌ها استفاده می‌شود. سطح پاکسازی در این روش نسبت به روش‌های خانگی عمیق‌تر است اما هنوز هم با آنچه به صورت تخصصی پاکسازی پوست صورت نامیده می‌شود فاصله دارد.

این دو روش پاکسازی پوست معمولا در خانه‌ها یا سالن‌های زیبایی انجام می‌گیرد؛  از مواد طبیعی، گیاهی و مواد شیمیایی یا دارویی ضعیف استفاده می‌شود؛ ابزارهای استفاده شده در این روش پاکسازی پوست معمولی و غیر تخصصی هستند؛ معمولا محیط‌ها و لوازم استفاده شده در این روش استریل نیستند و خطر انتقال بیماری به ویژه در محیط‌های آرایشگاهی وجود دارد ؛ افرادی که در این روش کار پاکسازی پوست را انجام می‌دهند معمولا متخصص نیستند و تنها در دوره‌های آموزشی شرکت کرده و تجربه تخصصی ندارند؛ اثرات پاکسازی در این روش کوتاه مدت است و ماندگاری زیادی ندارد، این روش‌های پاکسازی را می‌توان به صورت روزمره و با فواصل کم نیز انجام داد.

روش‌های آرایشگاهی - فیشیال
فیشیال - کلینیکی

روش‌های کلینیکی

این روش‌های فیشیال و پاکسازی که توسط متخصصین زیبایی و پوست انجام می‌گیرد، نیازمند مهارت و تجربه بسیار بالا در زمینه پوست و مو است و باید توسط اشخاصی که دارای مجوز و مدرک بهداشت و درمان هستند انجام گیرد. معمولا از روش‌های کلینیکی پاکسازی پوست تحت عنوان فیشیال یاد می‌شود.

روش‌های کلینیکی با ابزار و وسایل تخصصی صورت می‌گیرند و انواع مختلفی دارد. روش‌های فیشیال پوست نباید در خارج از مطب‌ها و کلینیک‌ها انجام شود چرا که ممکن است باعث ایجاد عوارضی مثل حساسیت‌ها شده و برای افراد ایجاد خطر کند.

در کلینیک‌ها و مطب‌ها فیشیال و پاکسازی پوست پروسه ای کاملا متفاوت خواهد داشت، مهمترین مزیت استفاده از پاکسازی یا فیشیال پوست در کلینیک انجام این کار توسط فرد متبحر و همچنین استفاده از لوازم و وسایل استریل و مناسب است. ضمن این که پاکسازی و فیشیال پوست در این روش کاملا عمیق بوده و نتیجه بهتری خواهد داشت.

مراحل پاکسازی کلینیکی به شرح زیر است:

1- در ابتدا پوست با شوینده‌های حرفه‌ای و استاندارد شستشو داده می‌شود.

2- با توجه به شرایط پوست، سلول‌های مرده پوست با روش‌های مختلفی پاکسازی می‌شود.

3- ماساژ کاملا استاندارد پوست جهت خون رسانی و تحریک کلاژن‌سازی پوست

4- استفاده از ماسک‌های درمانی و شفاف‌کننده پوست مثل ماسک لیفت صورت، روشن‌ کننده و آبرسان پوست.

فشیال کلینیکی
مزایای پاکسازی پوست در کلینیک

مزایای پاکسازی پوست در کلینیک

روش‌های پاکسازی و فیشیال پوست

انواع روش‌های پاکسازی و فیشیال پوست عبارت‌اند از:

پیلینگ مکانیکی

پیلینگ مکانیکی، ریز جریان های زیر پوست را فعال، و فرایند لایه برداری طبیعی پوست را تشدید می‌کند و این کار به سادگی انجام می‌دهد. این روش در مقایسه با پیلینگ شیمیایی هیچ عارضه جانبی ندارد و امکان استفاده از آن تقریبا برای هر نوع پوستی ممکن است. پیلینگ مکانیکی برای تلانژکتازی یا بیماری رزاسه یا مشکلات مشابهی که  بافت های پیوندی سطحی پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد، توصیه نمی‌شود. در پوست هایی که جوش زیادی می‌زند باید از لایه برداری آنزیمی استفاده کرد. خراشیدن پوست و لایه برداری موقتی از روی آن منجر به افزایش اتلاف آب ترانس اپيدرمال (TEWL) می‌شود و استفاده از یک کرم محافظتی حاوی مواد مرطوب کننده را ضروری می‌کند.

پیلینگ مکانیکی
پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی

مواد لایه بردار شیمیایی از محصولات زیبایی درمانی است که روی صورت مالیده می‌شود. از این مواد برای بهبود ظاهر و حس پوست استفاده می‌شود. محلول شیمیایی در لایه برداری بر روی ناحیه درمان مالیده و لایه ای از روی آن برداشته می‌شود. پوست زیر لایه اول، ظاهری هموارتر و چین و چروک کمتری دارد. لایه برداری برای مقاصد مختلفی استفاده می‌شود که از این جمله عبارتند از:

دلایل زیادی برای استفاده از پیلینگ  

 • چین و چروک و خطوط ریز صورت
 • صدمات ناشی از آفتاب
 • جای زخم جوش
 • لک پوست (هایپرپیگمنتاسیون)
 • اسکار
 • ملاسما
 • قرمزی یا اختلاف تون رنگی پوست

لایه برداری با مواد شیمیایی معمولا در مطب انجام می‌شود. در ابتدا موهایتان در پشت سرتان بسته می‌شود؛ صورتتان تمیز می‌شود و ابزار محافظت از چشم مثل عینک یا گاز استریل بر روی چشمتان گذاشته می‌شود. سپس پزشک محل درمان را با استفاده از کرم بیحسی موضعی، بیحس می‌کند‌.

پیلینگ لیزری

لایه برداری با لیزر برای برداشتن لایه های خارجی پوست و حرارت دادن لایه های زیرین پوست، درم، استفاده می‌شود. این روش درمانی معمولا برای کمک به کاهش چین و چروک عمیق، جای زخم جوش، صدمات ناشی از آفتاب بر روی پوست و مشکلات عمیق دیگر پوست استفاده میشود.

لایه برداری با لیزر کربنی یکی از موثرترین راههای جوانسازی و پاکسازی عمیق پوست است. فرایند پاکسازی عمیق به کمک ترکیبی از فناوری های لیزری و کربن پزشکی انجام می‌شود. چین و چروک، حفرات بزرگ و جای زخم و جوش را می‌توان با پیلینگ با لیزر کربنی رفع کرد. بعلاوه این نوع پیلینگ برای ترمیم پوست های چرب، بسیار مناسب است.

در درمان پوست با لیزر، انرژی حرارتی لیزر بر حفرات کوچک پوست تابانده می‌شود. گرم شدن بافت منجر به فعال شدن فیبروبلاست و نتیجتا، تسریع کلاژن سازی و دستیابی به سفتی و کشسانی پوست می‌شود. فرکشنال یعنی تنها بخشی از محل درمان، خراشیده می‌شود. در استفاده از لیزر، جای زخمی باقی نمی‌ماند و آسیبی به بافتهای اطراف وارد نمی‌شود. اربیوم فناوری بسیار ظریفی است که صدمات و درد ناشی از لیزر را حداقل می‌کند.

پیلینگ لیزری

درم ابریشن اولتراسونیک

لایه برداری با اولتراسونیک رک روش غیرتهاجمی برای برداشتن آلودگی ها و باز کردن حفرات بسته شده در انواع پوست ها محسوب می‌شود. برداشته شدن لایه سلولهای مرده پوست، ظاهری جوان‌تر و درخشان‌تر به پوست می‌دهد و شرایط آن را بهتر می‌کند. اگرچه این روش پاک سازی یک روش عمیق است، اما آسیبی به سطح پوست وارد نمی‌شود. سیستم لنفاوی و جریان خون پوست در ناحیه فیشیال بهبود پیدا می‌کند و به مولفه‌های فعال، امکان نفوذ عمیق‌تر و تقویت بازسازی بافت و متابولیزم را می‌دهد.

انواع سطح پیلینگ

پیلینگ صورت برای پاک سازی پوست سطوح مختلفی برای انجام دارد؛ که توسط پزشک شما تعیین می‌شود. این سطوح عبارت است از:

پیلینگ سطحی

این نوع لایه برداری کاملا سطحی است و سرپایی انجام می‌شود و بدون نیاز به بی‌حسی صورت می‌گیرد، این لایه برداری بیشتر به منظور رفع کک و مک، چین و چروک سطحی و لکه‌های پوستی استفاده می‌شود. پوسته‌ریزی در این مدل پاکسازی بین 3 تا 5 روز طول می‌کشد و بعد از یک هفته باید دوباره تکرار شود.

پیلینگ متوسط

این نوع لایه‌برداری دارای خواص بیشتری است و ترمیم آن نیز هشت روز به طول می‌انجامد، البته باید بعد از چند هفته دوباره آن را تکرار کرد. درواقع پیلینگ متوسط همان سوختگی درجه دو پوستی است و نیاز به استراحت دارد، بعد از انجام این نوع پاکسازی پوست و لایه‌برداری، صورت دچار تورم نسبی به ویژه در اطراف چشم‌ها می‌شود.

پیلینگ عمیق

برای افرادی که دارای پیری پوست هستند و چین و چروک‌های پوستی زیادی دارند، این روش بسیار مناسب است، عوارض کمتری نسبت به جراحی دارد اما دوران نقاهت و استراحت آن نسبت به دو روش قبلی بیشتر است. اگر میزان چین و چروک بسیار شدید باشد پس از انجام پاکسازی پوست روش‌هایی مانند بوتاکس یا تزریق چربی توصیه می‌شود.

بهترین روش فیشیال و پاک سازی صورت کدام است؟

بهترین روش فیشیال و پاک سازی توسط پزشک و براساس نوع پوست تعین می‌شود، اما می‌توانیم با مقایسه روش‌های زیر یک تخمین کلی از بهترین روش فیشیال و پاک سازی برای خودتان داشته باشید.

دیدن نتایج چقدر طول می‌کشد؟

عوارض جانبی

مزایا

روش

7 تا 14 روز

قرمزی

باقی ماندن جای زخم

 تغییر رنگ پوست

  عفونت

بافت و تون پوست را بهبود می‌دهد و چین و چروک ریز را نیز کمتر می‌کند. نتایج این روش جزئی است اما با تکرار درمان، تقویت می‌شود. پوست با یک پیلینگ شیمیایی متوسط، هموار و نرم‌تر خواهد شد.

پیلینگ شیمیایی

3 تا 4 روز

احساس سنگینی موقت، سوزش خفیف و قرمزی که معمولا به سرعت از بین می‌رود و لایه ریزی و قرمزی که تا چند روز بعد از پاک سازی ادامه پیدا می‌کند.

 • Smoother skin, and wrinkles are smoothed out
 • پوست نرم و هموارتر
 • حذف بافت های کراتینی (هایپر کراتینوز)
 • حذف سلولهای آسیب ناشی از نور و لک
 • کاهش اندازه حفره های پوستی
 • افزایش ترشح فیبروبلاست و تشکیل رشته های کلاژن و الاستین
 • نرم شدت جوش و دمل ها و ساده‌تر شدن پاکسازی کامل پوست، که اتفاقا برای پوست های مستعد آکنه بسیار مهم است.

پیلینگ مکانیکی

دو تا سه هفته

 قرمزی

 عفونت

 تغییر رنگ پوست

 باقی ماندن جای زخم

نشانه‌های پیری زودرس پوست را بهبود می‌دهد. پوست رنگ رفته، کدر شده و بافت پوست را اصلاح می‌کند. چین و چروک ریز را کمرنگ‌تر می‌کند. پوست چرب را بهبود می‌دهد. لک های تیره پوست را اصلاح می‌کند. جای جوش خفیف را کمرنگ‌تر می‌کند

پیلینگ لیزری

بلافاصله می‌توانید نتایج آن را ببینید

قرمزی

حساسیت پوست

تورم

این روش درمانی، ترمیم و نوسازی سلولی، تون عضلات صورت، افزایش گردش خون و ترشح لنفاوی را تقویت می‌کند و با پف و تورم مقابله می‌کند؛ این فرایند به نفوذ بهتر محصولات مراقبت پوستی منجر می‌شود.

فیشیال و پاک سازی اولتراسونیک

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

چند جلسه درمانی برای فیشیال پوست پیشنهاد می‌شود؟

پیشنهاد می‌شود که در طول 10 الی 14 روز تحت  5 جلسه پاکسازی شیمیایی (اسیدی) قرار بگیرید. متخصص تعداد روش‌های استفاده شده (مکانیکی، اولتراسونیک یا لیزر) و تعداد جلسات هر یک از آنها را با توجه شرایط پوست فرد (برای پوست جوان و بدون مشکل شاید حتی یک جلسه هم کافی باشد).

آمادگی برای فیشیال و پاک سازی پوست چطور است؟

فیشیال و پاک سازی پوست به آمادگی و آماده سازی نیازی ندارد.

جلسه فیشیال و پاک سازی چقدر طول می‌کشد؟

جلسه فیشیال و پاک سازی چیزی بین 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد.

آیا فیشیال و پاک سازی پوست در خانه هم امکان پذیر است؟

روش‌های خانگی نیز برای فیشیال و پاک سازی پوست وجود دارد اما معمولاً نسبت به روش‌های کلینیکی تاثیر کمتری دارند. این روش‌ها شامل ماسک‌های لایه بردار و روتین پوستی می‌باشند.

نتایج فیشیال و پاک سازی معمولا چطور است؟

اگر فیشیال و پاک سازی به درستی و توسط فرد متخصص انجام شود، نباید شاهد آکنه و جوش خاصی در پوست باشید. پوست بعد از فروکش کردن قرمزی، هموارتر، لطیف‌تر و سالم‌تر می‌شود، فرایند پیری پوست کند می‌شود و پوست با جوش و نقاط سیاه کمتر می‌تواند ظاهر درخشان‌تری به خود بگیرد.

آیا می‌توان فیشیال و پاکسازی پوست را در سالن‌های زیبایی انجام داد؟

برخی از سالن‌های زیبایی برای مشتریان خود فیشیال و پاکسازی انجام می‌دهند. توصیه ما به شما این است که برای پیشگیری از بروز هر نوع عارضه، برای پاکسازی پوست خود به کلینیک های معتبر مراجعه کنید.‌

کلینیک زیبایی ره یا با مدیریت دکتر امید رحمانی و با بهره گیری از تجهیزات و امکانات روز دنیا به ارائه خدمات زیبایی پوست و مو از قبیل لیزر موهای زائد خانمها و آقایان، کاشت ریش و سبیل، کاشت مو، لاغری و … می‌پردازد
برای ویزیت و مشاوره رایگان با شماره های 02122027245 – 02122027186 – 02172803 تماس بگیرید‌

تماس و مشاوره