پاکسازی پوست و فیشیال

فیشیال و پاکسازی پوست

پوست یکی از حساس‌ترین ارگان‌های بدن است که سلامت و زیبایی آن تاثیر بسیار زیادی در افزایش اعتماد به نفس و جذابیت اشخاص دارد، به همین دلیل رسیدگی و بهداشت پوست یکی از مسائل قابل توجه در میان افراد و به ویژه خانم‌ها است. یکی از راه‌های داشتن پوست شفاف، درخشان و سالم استفاده از خدماتی مثل پاکسازی پوست یا فیشیال است. در این مقاله کلینیک زیبایی ره یا شما را با بسیاری از نکات مهم مربوط به پاکسازی و فیشیال پوست آشنا می‌کنیم.

عملکرد پاکسازی پوست

فیشیال و پاکسازی پوست از جمله مواردی است که بسیاری از پزشکان متخصص زیبایی و آرایشی در مورد آن صحبت کرده و افراد را تشویق به انجام آن می‌کنند. اما برای این که بتوانیم به خوبی از مزیت‌های پاکسازی پوست بهره‌مند شویم، باید بدانیم که پاکسازی و فیشیال پوست دقیقا چه فرآیندی است و چگونه انجام می‌گیرد.

پاکسازی یک واژه عمومی است که شامل ترکیبی از خدمات مراقبتی پوست می‌شود که با سه هدف اصلی انجام می‌گیرد. این اهداف شامل موارد زیر است:

1- برداشت سلول‌های مرده یا اگزفولیشن

سطح پوست پوشیده از سلول‌های مرده یا لایه شاخی است، این سلول‌ها در سطحی‌ترین بخش پوست قرار می‌گیرند. وظیفه سلول‌های مرده محافظت از پوست است و در اصل باید گفت این سلول‌ها نگهبانان بدن در مقابل عوامل خطرساز بیرونی هستند. در حالت نرمال بدن تقریبا ماهی یک‌بار سلولهای شاخی شکل را به طور کامل حذف کرده و سلول‌های جدیدتری را جایگزین آنها می‌کند. به همین دلیل این سلولهای مرده روی پوست تجمع کرده و باعث کاهش درخشندگی و شادابی پوست می‌شوند. برداشت این سلول‌ها به شما کمک می کند تا پوست شفاف‌تری داشته باشید.

البته باید اضافه کنیم که فرآیند برداشت سلول‌های مرده از روی پوست یک کار کاملا تخصصی است و در صورت انجام غیر اصولی باعث ایجاد تورم و قرمزی در سطح پوست می‌شود. بد نیست بدانید که التهاب پوستی یکی از عوامل تسریع پیری زودرس پوست و ظهور چین و چروک‌های کوچک روی سطح پوست است. بنابراین در یک فرآیند صحیح اگزفولیشن علاوه بر این که پوست پاکسازی می‌شود باید مراقب بود که این عمل باعث ایجاد تورم و قرمزی و التهاب پوستی نشود.

پاکسازی پوست و فیشیال

فیشیال درمانی هست که شما حتی اگز درمان های دیگر زیبایی پوست نظیر تزریق ژل و یا مزوژل و … را نیز انجام داده باشید ، باز هم پوستتان نیازمند پاکسازی می باشد.

2- پاکسازی آلودگی، چربی و مواد اضافه روی پوست

پوست به صورت طبیعی دارای یک لایه چربی است که باعث حفظ رطوبت روی سطح پوست می‌شود و از طرفی دارای خواص ضد میکروبی نیز می‌باشد. در برخی افراد چربی زیاد تجمع یافته روی سطح پوست باعث مسدود شدن منافذ پوستی و ایجاد جوش و آکنه می‌شود. پاکسازی مناسب، می‌تواند باعث حذف چربی‌های اضافه سطح پوست شود.

یکی دیگر از مشکلات پوست تجمع آلودگی‌ها و مواد اضافه روی پوست است، معمولا پوست صورت نسبت به سایر مناطق بدن در معرض آسیب‌های بیشتری از جمله آلودگی‌ها قرار می‌گیرد چرا که این قسمت از بدن بدون پوشش است و در معرض مستقیم تماس با آلودگی‌ها قرار دارد.

بسیاری از محصولات لایه‌بردار با ادعای پاکسازی و فیشیال پوست و لایه‌برداری و چربی‌زدایی به دست مصرف‌کنندگان می‌رسند. البته شاید این محصولات تاثیر خوبی در لایه‌برداری داشته باشند اما از آنجا که اکثر افراد به صورت افراطی اقدام به استفاده از این محصولات می‌کنند معمولا نتیجه عکس داده و باعث می‌شوند که پوست آسیب بیشتری ببیند. بنابراین در استفاده از اسکراب‌ها و لایه‌بردارهای دارویی و امثال آن باید نهایت اعتدال را در نظر داشت.

3- کمک به طراوت و درخشندگی با آبرسانی، تغذیه و خونرسانی به پوست

بیشتر روش‌های پاکسازی پوست شامل مواردی نظیر بخور یا ماساژ پوست صورت هستند که خونرسانی به پوست را تسریع کرده و بهبود می‌بخشد. ماساژ پوستی علاوه بر بهبود خونرسانی باعث می‌شود که عوامل ضد التهابی و ضد پیری پوست آزاد شده و باعث جوانسازی پوست صورت می‌شود. ماساژ پوستی به قدری در تسریع خونرسانی تاثیر دارد که در بسیاری از پژوهش‌های علمی گفته می شود این عمل باعث جلوگیری از ریزش مو شده و پوست را به شکل معجزه‌آسایی تقویت کرده و باعث کاهش چین و چروک‌های سطحی پوست می‌شود.

فیشیال پوست

برخی کرم‌ها و لوسیون‌ها نیز نقش مهمی در روش های مختلف پاکسازی پوست دارند، این محصولات معمولا به منظور آبرسانی ، ویتامین رسانی و تغذیه پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع روش پاکسازی پوست

در واقع باید گفت پایه و اساس تمام روش‌های فیشیال و پاکسازی پوست یکسان است. معمولا وجه تمایز این روش‌ها در استفاده از ابزار و ادوات مختلف برای انجام پاکسازی یا فیشیال است. اگر بخواهیم پاکسازی پوست را به دسته‌های مختلفی تقسیم کنیم می توان سه دسته متفاوت برای پاکسازی در نظر گرفت که شامل موارد زیر است.

1- روش‌های خانگی پاکسازی پوست

روش‌های خانگی معمولا باعث پاکسازی سطح پوست می شوند، نیاز به تخصص و تجربه خاصی ندارند و بسیاری از این روش‌ها را به راحتی می‌توانید در اینترنت جستجو کرده و در خانه انجام دهید.

2- روش‌های آرایشگاهی

استفاده از این روش‌ها نیز در سالن‌های زیبایی و آرایشگاه ها مرسوم است. در این روش معمولا از دستگاه بخور، ماساژ، کرم‌های مختلف و لوسیون‌ها استفاده می‌شود. سطح پاکسازی در این روش نسبت به روش‌های خانگی عمیق تر است اما هنوز هم با آنچه به صورت تخصصی پاکسازی پوست صورت نامیده می‌شود فاصله دارد.

این دو روش پاکسازی پوست معمولا در خانه‌ها یا سالن‌های زیبایی انجام می‌گیرد؛  از مواد طبیعی، گیاهی و مواد شیمیایی یا دارویی ضعیف استفاده می‌شود؛ ابزارهای استفاده شده در این روش پاکسازی پوست معمولی و غیر تخصصی هستند؛ معمولا محیط‌ها و لوازم استفاده شده در این روش استریل نیستند و خطر انتقال بیماری به ویژه در محیط‌های آرایشگاهی وجود دارد ؛ افرادی که در این روش کار پاکسازی پوست را انجام می‌دهند معمولا متخصص نیستند و تنها در دوره‌های آموزشی شرکت کرده و تجربه تخصصی ندارند؛ اثرات پاکسازی در این روش کوتاه مدت است و ماندگاری زیادی ندارد، این روش‌های پاکسازی را می‌توان به صورت روزمره و با فواصل کم نیز انجام داد.

3- روش‌های کلینیکی

این روش‌های فیشیال و پاکسازی که توسط متخصصین زیبایی و پوست انجام می‌گیرد، نیازمند مهارت و تجربه بسیار بالا در زمینه پوست و مو است و باید توسط اشخاصی که دارای مجوز و مدرک بهداشت و درمان هستند انجام گیرد. معمولا از روشهای کلینیکی پاکسازی پوست تحت عنوان فیشیال یاد می شود.

پاکسازی پوست در کلینیک

روش‌های کلینیکی با ابزار و وسایل تخصصی صورت می‌گیرند و انواع مختلفی دارد. روش‌های فیشیال پوست نباید در خارج از مطب‌ها و کلینیک‌ها انجام شود چرا که ممکن است باعث ایجاد عوارضی مثل حساسیت‌ها شده و برای افراد ایجاد خطر کند.

در کلینیک‌ها و مطب‌ها فیشیال و پاکسازی پوست پروسه ای کاملا متفاوت خواهد داشت، مهمترین مزیت استفاده از پاکسازی یا فیشیال پوست در کلینیک انجام این کار توسط فرد متبحر و همچنین استفاده از لوازم و وسایل استریل و مناسب است. ضمن این که پاکسازی و فیشیال پوست در این روش کاملا عمیق بوده و نتیجه بهتری خواهد داشت. مراحل پاکسازی کلینیکی به شرح زیر است:

1- در ابتدا پوست با شوینده‌های حرفه‌ای و استاندارد شستشو داده می‌شود.
2- با توجه به شرایط پوست، سلولهای مرده پوست با روش‌های مختلفی پاکسازی می‌شود.
3- ماساژ کاملا استاندارد پوست جهت خونرسانی و تحریک کلاژن‌سازی پوست
4- استفاده از ماسک‌های درمانی و شفاف‌کننده پوست مثل ماسک لیفت صورت ، روشن‌کننده و آبرسان پوست.

مزایای پاکسازی پوست در کلینیک

  • مواد استفاده شده در این روش نیاز به نسخه یا مدرک پزشکی معتبر دارند.
  • از ابزارهای تخصصی برای انجام کار استفاده می‌شود.
  • پاکسازی  پوست با روش‌های تخصصی در محیط استریل و با استفاده از وسایل استریل انجام می‌گیرد.
  • فردی که عملیات پاکسازی پوست را انجام می‌دهد باید دارای مدرک پزشکی یا مجوزهای لازم بهداشت و درمان باشد.
  • اثرات پاکسازی پوست در کلینیک بسیار بلندمدت است و ماندگاری بالایی دارد.

انواع روشهای پاکسازی پوست در کلینیک

1- پیلینگ شیمیایی

لایه‌بردارهای شیمیایی که در کلینیک‌ها استفاده می شوند قدرت پاکسازی بسیار بالایی دارند. این ترکیبات می‌توانند جای جوش و انواع لکه‌های پوستی را از بین ببرند. پیلینگ یا لایه برداری بسته به نوع و عمق آن بین یک تا چهارده روز طول خواهد کشید، در این مدت بعد از پوسته ریزی، پوست جدید جایگزین شده و عمق این پاکسازی به نوع داروهای شیمیایی و مدت زمان استفاده آنها روی پوست بستگی دارد.

2- پیلینگ مکانیکی

در این روش پوست به وسیله ابزار الکترومکانیکی مورد لایه‌برداری قرار می‌گیرد. این روش برای از بین بردن جای اسکار زخم‌ها روی پوست بسیار مناسب است.

3- پیلینگ لیزری

این روش به دو صورت لیزر دی‌اکسید کربن و لیزر اربیم یاگ انجام می‌گیرد، در این روش از خواص تبخیر آب و نکروز گرمایی بهره برده می‌شود.

انواع سطح پیلینگ

پاکسازی پوستی از نظر عمقی انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

1- پیلینگ سطحی

این نوع لایه برداری کاملا سطحی است و سرپایی انجام می‌شود و بدون نیاز به بی‌حسی صورت می‌گیرد، این لایه برداری بیشتر به منظور رفع کک و مک، چین و چروک سطحی و لکه‌های پوستی استفاده می‌شود. پوسته‌ریزی در این مدل پاکسازی بین 3 تا 5 روز طول می‌کشد و بعد از یک هفته باید دوباره تکرار شود.

2- پیلینگ متوسط

این نوع لایه‌برداری دارای خواص بیشتری است و ترمیم آن نیز هشت روز به طول می‌انجامد، البته باید بعد از چند هفته دوباره آن را تکرار کرد. درواقع پیلینگ متوسط همان سوختگی درجه دو پوستی است و نیاز به استراحت دارد، بعد از انجام این نوع پاکسازی پوست و لایه‌برداری ، صورت دچار تورم نسبی به ویژه در اطراف چشم‌ها می‌شود.

3- پیلینگ عمیق

برای افرادی که دارای پیری پوست هستند و چین و چروک‌های پوستی زیادی دارند، این روش بسیار مناسب است، عوارض کمتری نسبت به جراحی دارد اما دوران نقاهت و استراحت آن نسبت به دو روش قبلی بیشتر است. اگر میزان چین و چروک بسیار شدید باشد پس از انجام پاسکازی پوست روشهایی مانند بوتاکس یا تزریق چربی توصیه می شود.

کلینیک زیبایی ره یا با مدیریت دکتر امید رحمانی خدمات پاکسازی پوست را بصورت حرفه ای ارائه می دهد. جهت ویزیت و مشاوره رایگان در این مرکز با شماره های 02122027245 – 02122027186 – 02172803 تماس بگیرید. ره یا کلینیک مرکز تخصصی ارائه خدمات زیبایی پوست و مو از جمله کاشت مو ، کاشت ریش و سبیل ، کاشت ابرو ، مزوتراپی مو ، لیزر موهای زائد و … می باشد.

 

فهرست
مشاوره غیر حضوری

  • شماره تماس خود را وارد کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند