همان‌طور که می‌دانیم کاشت مو تنها درمان ریزش مو است، اما اگر ریزش مو شدید و گسترده باشد، نمی‌توان درمان را در یک جلسه انجام داد و در این شرایط مشکل کافی نبودن بانک مو نیز وجود دارد. ما به خود می‌بالیم که پس از سال‌ها پژوهش مستمر در زمینه تکنیک‌های کاشت مو توانسته‌ایم درمانی را نیز برای ریزش موی شدید ارائه دهیم که در آن از هر دو روش متداول کاشت مو بهره گرفته می‌شود. کاشت موی ترکیبی تلفیقی همزمان از دو روش FUE و fut (کاشت باریکه مو) است. با روش کاشت موی ترکیبی می‌توان موهای بیشتری را کاشت و به این ترتیب ریزش موی شدید را درمان کرد، در اکثر موارد می‌توان در یک جلسه بیش از چهار هزار گرفت را در پوست سر قرار داد.

پس از آن که تصمیم گرفتید برای کاشت مو اقدام کنید، باید تکنیک مناسب را نیز انتخاب کنید. بیمار و جراح تمام موارد مربوطه را در جلسه مشاوره بررسی می‌کنند و بهترین روش را تعیین می‌کنند. بیمار باید از تمام روش‌های کاشت مو و مزایا و معایب هر یک آگاه باشد تا بتواند تصمیمی آگاهانه را اتخاذ نماید. چنانچه تعداد گرافت‌های بیشتری لازم باشد، متخصصین ما در کلینیک زیبایی ره یا روشکاشت موی ترکیبی را برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن توصیه می‌کنند.

کاشت مو در کلینیک ره یا

 کاشت مو تخصصی در 1 جلسه

 بدون جای زخم

تراکم فوق العاده بالا

طبیعی بودن خط رویش مو

بـدون جراحــی ، درد و خونـریـزی

انجــام کاشــت مـو در یک جلســه

بدون نیاز به سپری کردن دوره نقاهت

زیر نظر دکتر امید رحمانی پزشک کاسمتولوزیست از فرانسه و عضو آکادمی زیبایی شناسی آمریکا و اروپا با بیش از ۱۵ سال تجربه و سابقه کاری ، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران ، متخصص متبحر در جراحی درباره کاشت مو

در حال بارگذاری...

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید: 02122027245 – 02122027186 – 02172803

روش کاشت موی ترکیبی برای چه افرادی مناسب است؟

یکی از پی‌آمدهای ریزش موی شدید محدود شدن ناحیه‌های اهدا کننده و بانک مو است، از طرفی این بیماران به تعداد گرافت‌های بیشتری نیاز دارند. در این شرایط بازدهی پیوند باید به حداکثر رسانده شود و از ناحیه اهدا کننده نیز محافظت شود. در چنین وضعیتی بهترین راه‌حل غالباً کاشت مو به روش ترکیبی FUT و FUE است. کاشت موی ترکیبی در شرایط زیر توصیه می‌شود:

بیمارانی با ناحیه‌های اهدا کننده مناسب که می‌خواهند تعداد زیادی گرافت (کاشت مگا یا گیگا) در یک جلسه در پوست سرشان قرار داده شود، برای مثال پنج هزار گرفت یا بیشتر باید برای کاشت از ناحیه اهدا کننده استخراج شود. برای برآورده کردن این خواسته باید در عین این که برداشت باریکه FUT به حداکثر رسانده می‌شود، اصول ایمنی نیز از نظر پهنای باریکه مو رعایت شود؛ در روش کاشت موی ترکیبی هم حداکثر گرافت‌ها به دست می‌آید و هم ازآنجایی که باقیمانده گرافت‌های لازم را می‌توان به روش FUE استخراج کرد، ایمنی حفظ می‌شود. در روش ترکیبی نیمی از گرافت‌ها به روش جراحی باریکه  FUT  و نیم دیگر به روش FUE استخراج می‌شود. به این ترتیب گرافت‌های بیشتری به دست می‌آید، متخصص تعادل مناسب را بین دو روش FUE و FUT ایجاد می‌کند.

بیمارانی که نیاز به تعداد مشخصی گرافت، برای مثال ۲۵۰۰ گرافت، دارند، اما متخصص نمی‌خواهد خود را محدود به آن چیزی کند که فقط از روش باریکه FUT به دست می‌آید. متخصص به روش کاشت موی ترکیبی می‌تواند برداشت باریکه FUT را در نهایت احتیاط انجام دهد و باریکه‌های پیوند را با عرض مناسب از پوست سر جدا کند تا کشش مربوط به جوش خوردن زخم به حداقل برسد و جای زخم (اسکار) خط باریکی باشد که بتوان آن را با مو پوشاند. برای مثال متخصص باریکه مویی را با طول و پهنای مناسب حاوی ۱۸۰۰ گرفت از پوست سر جدا می‌کند و ۷۰۰ گرافت باقیمانده را نیز به روش FUE استخراج می‌نماید. این گرافت‌ها به روشی متعادل و یک‌دست استخراج می‌شود تا از ناحیه اهدا کننده نیز محافظت شود.

بیمارانی که بانک موی محدود و ناحیه‌های دریافت کننده بزرگ دارند، برای این که به نتیجه مناسبی دست یابند، باید حداکثر تعداد گرافت‌ها از پوست سرشان جدا شود. در این شرایط کاشت مو به روش کاشت موی ترکیبی بهترین درمان است و به این ترتیب از کم پشت شدن بیش از حد ناحیه اهدا کننده نیز جلوگیری می‌شود.

تکنیک‌های کاشت مو

در تکنولوژی کاشت مو دو تکنیک اصلی وجود دارد که در ادامه توضیح داده می‌شود.

1- کاشت واحد فولیکولی (FUT)

متخصص در تکنیک FUT  باریکه کوچکی از بافت را از پشت سر جدا می‌کند؛ سپس فولیکول‌های موی اهدایی را از این باریکه استخراج می‌کند. گروهی از جراحان ماهر و مجرب فولیکول‌های مو را از باریکه اهدایی استخراج یا جدا می‌کنند و آنها را یک به یک در ناحیه‌های کم‌پشت سر می‌کارند.

2- استخراج واحد فولیکولی (FUE)

متخصص در تکنیک FUE واحدهای فولیکولی را یک به یک مستقیماً از پوست سر جدا می‌کند، بنابراین در این روش هیچ باریکه بافتی وجود ندارد. فولیکول‌های مو به صورت تصادفی درآورده می‌شود.

روش کاشت موی ترکیبی

هر دو روش FUE و FUT مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگرچه بحث‌های دیرپایی در زمینه برتری هر یک از این دو روش پرطرفدار بر دیگری وجود دارد، اما بهترین روش را باید روش ترکیبی دانست.

روش کاشت موی ترکیبی به ویژه برای بیماران دچار مشکل طاسی پیشرفته مفید است. ابتدا جراح استخراج را به روش FUT یا باریکه شروع می‌کند تا جایی که دیگر هیچ موی اهدایی مشاهده نشود، پس از آن عمل به روش FUE ادامه می‌یابد. مشخص است که در روش ترکیبی تعداد موهای استخراج و کاشته شده بسیار بیشتر از تک تک روش‌ها است.

با این توصیف بهتر است که مقایسه و بحث بر سر مزایای هر یک از این روش‌ها را به پایان رساند و همزمان از هر دو بهره گرفت تا تعداد موهای موجود برای کاشت به حداکثر برسد. بیمارانی که به روش کاشت موی ترکیبی درمان می‌شوند، از موهایی پرپشت و نتایجی چشمگیر و طبیعی برخوردار می‌شوند که دستیابی به آن با انجام هر روش به تنهایی ممکن نبود.

دوران بهبود

ناحیه درمان شده پوسته پوسته می‌شود. دو روز اول برای التیام یافتن زخم‌های ناحیه اهدا کننده و دریافت کننده حیاتی است. حتماً از دستورات متخصص پیروی کنید. مراقبت از مو و شستن مو از روز سوم شروع می‌شود.

پوسته‌ریزی ناحیه‌های اهدا و پذیرنده ده روز پس از شستن سر شروع می‌شود. دوران التیام هر دو ناحیه تا ۱۵ روز بعد ادامه دارد و هیچ علامتی از انجام عمل باقی نمی‌ماند. ۷۰ ـ ۶۰ % از موهای کاشته شده پس از سه هفته می‌ریزد. موهای کاشته شده و ریخته شده در پایان هفته هشتم و دوازدهم دوباره می‌روید و این فرایند تا یک سال ادامه می‌یابد.

نتایج

اکثر موهای کاشته شده دو تا شش هفته پس از کاشت موی ترکیبی می‌ریزد، اما فولیکول‌های مو زیر پوست باقی می‌ماند. موهای جدید تقریباً ده هفته پس از کاشت از فولیکول‌های موجود درمی‌آید. هشت تا دوازده ماه پس از کاشت مو بهترین زمان برای ارزیابی نتایج است. در این زمان موها ضخیم‌تر از نخستین موهای روییده است و تقریباً به ضخامت موهای پشت گردن است.

موهای کاشته شده به مراقبت خاصی نیاز ندارد و می‌توان آنها را مانند موهای طبیعی کوتاه کرد، شست، حالت داد، رنگ کرد و فراورده‌های مختلف را روی آنها به کار برد. پس از گذشت یک سال موهای کاشته شده تفاوتی با موهای طبیعی نخواهد داشت و تا پایان عمر روی سر باقی خواهد ماند.

افراد مناسب برای انجام این روش

در حالی که افزایش محبوبیت کاشت مو با روش FIT  نشان می‌دهد که افراد بیشتری خط مو  را دوباره به دست آورده و  درمان طاسی را بطور موفق بدست می‌اورند، واقعیت این است که برای اینکه متقاضی مناسبی برای انجام این درمان باشید، بیش از طاسی شرط لازم بیشتری وجود دارد. البته این یک عامل مهم است ، اما شرایط بسیار زیادی وجود دارد که جراحان و بیماران نیاز دارند که در نظر داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که این درمان مناسبی است و نتایج دلخواه را برآورده خواهد کرد.

سن

در حالی که محدودیتی برای افرادی که تحت درمان کاشت مو قرار می‌گیرند وجود ندارد، اما این عامل نقش مهمی ایفا کرده و بهترین متقاضی افراد بالای ۳۰ سال هستند. برخی از کاندیداها ممکن است در سنینجوانی موهای خود را از دست بدهندف و تمایل دارند که هرچهسریعتر درمان را شروع کنند. با این حال،افراد جوان در اواخر دوره نوجوانی ، اوایل بیست سالگی هنوز ریزش موی رشد نیافته راتجربه می‌کنند و مشخص نشده است که چگونه با بالا رفتن سن بهبود می‌یابد. اگر  در سنین جوانی تحت درمان قرار بگیرند، آنها ممکن است نیاز به درمان‌های دوباره در آینده خواهند داشت تا از طاسی بیشتر جلوگیری کنند.

نوع ریزش مو

بهترین متقاضی برای کاشت مو افرادی هستند که از الگوی ریزش موی زنانه و مردانه رنج می‌برند. این یک مشکل ژنتیکی استکه عمدتاً بخش‌هایی از پوست سر را و نه همه آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، که برای بیماران سطح خوبی از ناحیه اهداکننده فولیکول مو باقی می‌گذارد. در مقابل، افرادی که دچار طاسی سکه‌ای بدون الگو هستند، بهتر است از کاشت مو استفاده نکنند، چرا که ناحیه اهدا کننده بسیار کمی دارند، که باعث می‌شود کاشت موی موفقیت‌آمیزی نداشته و پول و زمان خود را هدر دهند.

ارزیابی ریزش مو

همچنین، شدت ریزش مو در  انتخاب متقاضی مناسب کاشت مو ، همچنین مقدار موی سالم موجود برای کاشت موی fit   نقش مهمی ایفا می کند. برای اینکه بتوان مو را از یک ناحیه به پوست سر در ناحیه تحت تاثیر پیوند زد، بطور اجتاب ناپذیری باید منبع خوبی از فولیکول موی سالم وجود داشته باشد. ارزیابی سطح ریزش مو و کیفیت و کمیت ناحیه اهداکننده یک بخش اساسی از کشف این موضوع است که آیا متقاضی مناسبی برای کاشت مو هستید یا خیر .

سلامت عمومی

چون پیوند مویک جراحی است، برای اینکه متقاضی مناسبی برای انجام اینکار باشید، باید سلامت عمومی خوبی داشته باشید. انحام مداوم ورزش ، خوردن غذای سالم، مراقبت از خود و انتخاب سبک زندگی سالم همه در بهبود سیستم ایمنی شما مؤثر است. اینکار به تسریع دوران بهبودی کاشت مو کمک می‌کند چرا که بدن برای تسریع سریع خود را تجهیز کرده است. همچنین اگر شما از هر مشکل سلامتی طولانی مدت رنج می‌برید،  باید حتماً به پزشک اطلاع دهید.

نوع مو

جالب است که همچنین نوع موی شما می‌تواند در انجام کاشت مو تفاوت ایجاد کند. گرچه امکان اینکه کاشت مو برای تمامی انواع مو  وجود دارد، هرچه موها ضخیم‌تر باشد، پوشش آن در ناحیه طاسی بیشتر است و موهای مشابه که فر یا موج دار هستند نیز  پوشش خوبی در نواحی تحت درمان ایجاد می‌کند.

مراقبت بعد از کاشت

اگر دستورات پس از عمل به دقت دنبال شوند، در بیشتر بیماران، پیوند مو پس از ده روز به سختی قابل تشخیص است. به بیماران برای ورم در طول زمان جراحی ریزش مو دارو داده می‌شود، اما با این وجود برخی بیماران هنوز هم در برآمدگی بینی و اطراف چشم دچار تورم هستند. در صورت بروز چنین اتفاقی تقریبا همیشه در پایان هفته‌ی اول پس از عمل تورم از بین می‌رود. موهای تازه پیوند شده در حدود ۱۰ هفته شروع به رشد می‌کنند. پس از حدود ۶ ماه می‌توان موها را آراست و در بیشتر موارد پس از یک سال بطور کامل رشد می‌کنند. در چند ماه پس از جراحی مو به روش FUE قبل از اینکه موهای جدید شروع به رشد کنند، ممکن است برخی از موهای اصلی بریزند به طوری که ممکن است ناحیه پیوند به طور موقت کمی کم پشت‌تر شود. این وضعیت موقت است. موهای ریخته شده همزمان با رشد موهای تازه پیوند شده شروع به رشد می‌کنند. این موضوع نباید علت نگرانی باشد.

طی ۱۰ روز بعد، از قرار دادن گرافت‌های پیوندی یا پوسته‌های کوچک نقطه‌ای شکل در ناحیه‌ی اهدا کننده در معرض هر گونه نیروی کششی اجتناب کنید (برای مثال، کشیدن حوله بر روی سر). از خاراندن هر یک از نواحی درمان شده خودداری کنید حتی اگر خارش در این بخش پوست سر شما را تحریک کند. ۱۰ روز بعد موهایتان را با احتیاط شستشو دهید. به این واقعیت که گرافت‌های پیوند مو نباید در معرض تماس طولانی مدت با آب قرار بگیرند توجه زیادی داشته باشید. حداکثر در روز اول پس از درمان موهای خود را نشویید.

دوست دارید که کاشت موی شما کاملاً طبیعی به نظر برسد و  همینطور خواهد بود. به همین دلیل است که پزشکان می‌دانند که طراحی کاشت مو  اهمیت دارد. روند مشاوره به پزشک این امکان را می‌دهد تا ریزش موی شما را بررسی کرده و بهترین مکان برای گرفتن موی اهداکننده را مشخص کند، و  همچنین ریزش موی احتمالی در آینده را نیز ارزیابی کند. پزشک می‌تواند تعیین کند که چه تعداد پیوند نیاز خواهید داشت تا ظاهری کاملاً پوشیده از مو  در ناحیه دریافت کننده را ایجاد کرده و همچنین ریزش مو در آینده را نیز در نظر می‌گیرند. در طول درمان، تیمی از پزشکان کارشناس که سالها تجربه دارند و در مو تخصص داشته و قرار دادن پیوند در زاویه و حجم مناسب که با موی اصلی شباهت داشته باشد. اینکار باعث ایجاد شباهت کامل به الگوی موهای طبیعی و  واقعی خواهد شد.

چه افرادی برای انجام کاشت مو به روش FIT مناسب نیستند؟

با توجه به اتحادیه بین المللی جراحان کاشت مو ممکن است واضح به نظر برسد اما افرادی که سر آنها موهای زیادی دارد برای کاشت مو  مناسب نیستند. اگر از طاسی الگوی مردانه یا زنانه رنج می‌برید (طاسی آندروژنی) و  طاس هستید ، یا در حال طاس شدن هستیدف و پوست سر شما دیده می‌شود، زمان شما برای انجام مشاوره کاشت مو به هدر خواهد رفت. در پشت این مسئله ، اگر شما ناحیه اهداکننده ضعیفی دارید، پس نمی توان کار زیادی برای شما انجام داد. متخصصین توصیه می‌کنند که گرچه موی پشت سر معمولاً بکار گرفته می‌شود اما تجربه ما به ما این امکان را می‌دهد تا زمانی که قابل اجرا باشد از موی بدن استفاده کنند.

این مسئله نیز  وجود دارد که اگر مو بطور پراکنده ریخته شده باشد، افرادی که دچار ریزش موی بی‌ثبات هستند، باید یک دوره ثبات را طی کنند. با استفاده از دارو، بطور طبیعی حدود شش تا نه ماه زمان نیاز است تا به مرحله ای برسید که هیچ تار مویی ریزش نداشته یا رشد نکند، و  زمانی که الگوی ظاهری  قابل تشخیص باشد. موضوع دیگری که باید هنگام گاشت مو در نظر گرفته شود، این است که باید انتظارات خود را مدیریت کنید. گاهی اوقات به دلایل ذکر شده در بالا یا چون انتظارات فرد برآورده نمی‌شود، آنها برای انجام این درمان مناسب نیستند. شما نمی‌توانید خط رشد مو را پایین بیاورید یا اگر ناحیه اهداکننده شما محدود است، نباید انتظار داشته باشید که نتیجه کار سری با موهای کاملاً پر و پوشیده باشد. در آخر اینکه، تکرار می‌کنیم که تنها بیمارانی که دچار ریزش مو هستند و یا تا حدی دچار طاسی شده‌اند برای کاشت مو متقاضی مناسبی می‌باشند. نا امید نشوید، اگر شما جزو یکی از گروه‌های ذکر شده در بالا هستید، و در مورد ریزش موی خود نگرانی دارید، گزینه‌های درمانی بیشتری برای شما نیز وجود دارد.

فقط به این دلیل که شما نمی‌توانید کاشت مو انجام دهید، به این معنی نیست که چاره ای برای مشکل شما وجود ندارد. اگر در مراحل اولیه ریزش مو هستید، پوست سر شما هنوز مشخص نشده است، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. پزشک در مورد پوست سر و سلامت مو تخصص داشته و باید برای هر نوع مشکل مرتبط با مو باید اولین نفری باشد که به او مراجعه می‌کنید.

آیا خطر و  عوارض جانبی در کاشت مو وجود دارد؟

مانند هر روش جراحی دیگر، انجام جراحی کاشت مو خطر عفونت خفیف و خونریزی را به همراه دارد. برخی از بیماران به دلیل ورم در ناحیه پیوند کمی درد را احساس می‌کنند، اما با مصرف دارو و کمپرس سرد توسط پزشک کاشت مو مدیریت شده و معمولاً به سرعت برطرف می‌شود. برخی از بیماران ممکن است کمی التهاب یا عفونت در فولیکول مو در زمانی که موهای تازه شروع به رشد می‌کنند، مشاهده کنند، اغلب این عفونت ناشی از موهای رشد نکرده است. به جز ورم طبیعی و درد خفیف هیچ عوارض جانبی دیگری در این روش درمانی وجود ندارد.

تعیین هزینه

در طول مشاوره با پزشک ، او درباره اهداف شما از انجام اینکار اطلاعاتی را دریافت می‌کند. درک نگرانی شما و هدف نهایی به پزشک این امکان را می‌دهد تا هزینه درمان شما را تخمین بزند. عوامل مؤثر که قیمت را مشخص می‌کنند عبارتند از :

  • تکنیک کاشت مو
  • تعداد پیوندهای مورد نیاز
  • تجربه و آموزش جراح
  • مراقبت‌های قبل و پس از کاشت
  • داروهای مورد نیاز و بی‌حسی

به دلیل روش‌های شخصی و تفاوت نیاز بیماران، قیمت از فردی تا فرد دیگر متفاوت خواهد بود. برخی ممکن است تحت روش fut  ، fue ترکیبی از هر دو یا یک گزینه اضافی قرار بگیرند.

سوالات رایج

چه مدت طول می‌کشد تا موهای کاشته شده، رشد کنند؟

معمولاً  پوست زخم در ۱۰ تا ۱۴ روز می‌ریزد . رشد موهای تازه از هفته ۱۲ تا ۱۴ آغاز شده و سپس به رشد خود ادامه داده و دائمی هستند.

آیا کاشت مو بر بقیه موها اثر می‌گذارد؟

خیر. ریشه مو بسیار قوی است و می‌تواند جراحی یا هر آسیب دیگری را تحمل کند.

پس از کاشت مو  برای موهای موجود چه اتفاقی رخ می‌دهد ؟

گرچه موهای کاشته شده دائمی هستند، موهای اصلی موجود ممکن است به ریزش خود ادامه داده اما پزشک برای جلوگیری از ریزش موی بیشتر توصیه‌های لازم را به شما ارائه خواهد داد.

قبل از جراحی چه کاری باید انجام دهیم؟

موی پشت سر شما باید طول کافی داشته باشد. اندازه مو باید حداقل چند سانتی متر باشد. پیوند اهداشده از این ناحیه برداشته خواهد شد و باید انتظار پوشش پس از درمان را داشته باشید.

این درمان دردناک است؟

این درمان درد خفیفی دارد. درمان تحت بی‌حسی انجام شده و بیمار در طول درمان بیدار است. نیاز به داروهای بیشتر برای درد کم است و شب اول نیاز به کمی مسکن خواهید داشت.