ورزش بعد از جراحی زیبایی

ورزش بعد از جراحی زیبایی

در مورد اینکه آیا شما می توانید ورزش بعد از جراحی زیبایی انجام دهید و چه زمان و چه نوع تمریناتی قابل قبول است ، بحث های زیادی وجود دارد. در این مقاله ، این مورد را بررسی خواهیم کرد .

شما برای انجام عمل جراحی زیبایی هزینه و وقت صرف نکردید تا فقط در خانه بمانید. قطعا میخواهید بهبود پیدا کنید ، به زندگی خود برگردید و حتی ممکن است بخواهید برخی از روشهای جدید سلامتی و تناسب اندام را امتحان کنید. یک موضوع مورد سوال این است که چه مدت پس از جراحی زیبایی باید صبر کنیم تا دوباره بتوانیم به فعالیت های ورزشی خود برگردیم .

نکات مهم درباره ورزش بعد از جراحی زیبایی

هر آنچه که در ادامه می آید و با آنچه گه جراح به شما می گوید مغایرت دارد را نادیده بگیرید و انجام ندهید. این مقاله برای ارائه اطلاعات عمومی درباره ورزش بعد از جراحی زیبایی است و مطمئناً جراح شما دستورالعمل هایی دارد که با برخی از آنها مغایرت دارد. شما وقت خود را برای یافتن بهترین جراح اختصاص دادید ، بنابراین اکنون باید برای گرفتن بهترین نتیجه دستورالعمل های جراح خود را نیز مو به مو انجام دهید.

طول دوره بهبودی برای افراد مختلف می تواند متفاوت باشد ، همچنین دوره ریکاوری هر کدام از عمل های زیبایی مانند لیپوساکشن ، لیفت صورت ، کاشت ریش و سبیل و … متفاوت است. بنابراین بازه های زمانی بسیار کلی برای دوره بهبودی ارائه می شوند.

بسیاری از عوامل تاثیر گذار در تسریع روند بهبودی پس از جراحی زیبایی به این بر می گردد که آیا  شما قبل از انجام عمل جراحی مراقبت ها و دستورالعمل های لازم را به خوبی انجام داده اید یا نه. به عنوان مثال درمان بوتاکس ممکن است نیاز به کمی دستورالعمل متفاوت از سایر درمان های زیبایی داشته باشد. مطمئن باشید که پزشک شما می داند که شما از بوتاکس استفاده می کنید ؛ در اینصورت متخصص  شما می تواند بهترین دستورالعمل لازم را برای شما تجویز کند.

چه وقت و چقدر بعد از جراحی زیبایی ورزش کنید

به عنوان یک قاعده کلی ، بیماران پس از هر نوع  درمان زیبایی (چه به روش جراحی باشد چه غیر جراحی ) باید تا حدود 48 ساعت غیرفعال بمانند. پس از آن ، طی 1 تا 2 هفته آینده ، بدون توجه به روالی که طی کرده اید ، باید بسیار با دقت پیش بروید.

چه وقت و چقدر بعد از جراحی زیبایی ورزش کنیم

جراح شما احتمالاً توصیه می کند که هیچ فعالیتی یا ورزشی نداشته باشید و یا ممکن است انجام یک فعالیت بسیار سبک مانند قدم زدن یا پیاده روی بسیار آهسته روی تردمیل را توصیه کند. بسته به میزان توانایی  ، تا زمانی که در مورد مواردی مانند برداشتن اشیاء سنگین یا ورزش شدید مراقبت شود ، می توان یک کار “سبک” انجام داد.

بسته به نوع جراحی ، ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد تا انرژی لازم برای انجام مجدد هر نوع رژیم ورزشی را داشته باشید. در این شرایط انجام ورزش باید به خاطر لذت بردن از مزایای روانشناختی ورزش باشد تا کاربردهای جسمی، به این معنا که  بیشتر از اینکه ضربان قلب را بالا ببرید به منظور داشتن احساس خوب فعالیت کنید.

فعالیت های سبک مانند پیاده روی ، تردمیل آرام ، دوچرخه سواری آهسته (با دوچرخه ثابت) مثال های خوبی در مورد چگونگی انجام ورزش پس از جراحی زیبایی هستند. جراح شما مطمئناً توصیه های خاص تری در این باره خواهد داشت اما باز هم یک قانون کلی این است که هیچ فعالیتی را به مدت 48 ساعت پس از جراحی زیبایی انجام ندهید و سپس وقتی احساس کردید انرژی شما برگشته است ، فعالیت بسیار سبک را آغاز کنید.

به خاطر داشته باشید که ما در مورد هر گونه فعالیت صحبت می کنیم ، نه فقط فعالیت هایی که ناحیه عمل جراحی شما را هدف قرار می دهند. اغلب اوقات ، بیماران ممکن است فکر کنند که خب ، من لیفت سینه کرده ام ، بنابراین می توانم ورزش های مرتبط با پا را انجام دهم و خوب خواهد بود. یا اینکه ، من جراحی زیبایی بینی انجام داده ام ، بنابراین می توانم حرکات اسکات را انجام دهم و مشکلی نخواهد بود. این اشتباه است!

به یاد داشته باشید که بدن شما یک سیستم بهم پیوسته است و شما نمی توانید هیچ منطقه ای را تحت تأثیر قرار دهید بدون اینکه بر قسمت های دیگر تأثیر بگذارد. مطمئناً ، حرکات اسکات روی عضلات بینی شما انجام نمی شود(!!) ، اما ضربان قلب شما را بالا می برند و میزان تنفس شما را افزایش می دهند ، که هر دو می توانند بر بهبود جراحی زیبایی بینی تأثیر بگذارند. بله ، با انجام حرکت اسکات پا و پشت شما کار می کند اما باعث افزایش ضربان قلب ، تنفس و فشار روحی در بدن می شود ، بنابراین قطعا بلافاصله بعد از عمل لیفت سینه یا هر عمل جراحی زیبایی ایده خوبی نیست.

دستورالعمل های ورزش بعد از جراحی زیبایی

  • اگر کبودی دارید ، ورزش نکنید (اگر کبودی بیش از حد ادامه داشت ، ممکن است لازم باشد با جراح خود صحبت کنید)
  • اگر تورم دارید ، ورزش نکنید
  • اگر مناطق هنوز آسیب پذیر یا بیش از حد زخم هستند ، ورزش نکنید
  • برنامه ورزش پس از جراحی زیبایی برای چند هفته اول می تواند چیزی شبیه به اموارد زیر باشد:
  • هفته اول: هر روز از سه دور پیاده روی 5 دقیقه ای لذت ببرید
  • هفته دوم: هر روز از سه دور پیاده روی 10 دقیقه ای لذت ببرید
  • هفته سوم: هر روز از سه دور پیاده روی 15 دقیقه ای لذت ببرید
  • هفته چهارم: هر روز از چهار دور از پیاده روی 15 دقیقه ای لذت ببرید. در این مرحله با جراح خود صحبت کنید تا ببینید آیا می توانید سطح فعالیت خود را افزایش دهید
  • هفته پنجم: براساس توصیه های جراح ، ممکن است بتوانید دوباره به یک رژیم ورزشی بازگردید

دستورالعمل های ورزش بعد از جراحی زیبایی

این توصیه ها معمولا برای درمان های زیبایی غیر جراحی نظیر تزریق چربی و نیز جراحی هایی با بی حسی موضعی نظیر کاشت مو  و مزوتراپی مو  نیز صدق می کند.

با توجه به موارد بالا ، بیایید نگاهی به ورزش بعد از جراحی های زیبایی  خاص بیندازیم

ورزش بعد از لیپوساکشن

از آنجا که پس از لیپوساکشن افزایش وزن کاملاً امکان پذیر است ، تمرکز بر حفظ رژیم غذایی و ورزش مهم است. حتی اگر روش کاهش وزن شما غیر جراحی مانند لاغری با دستگاه کول اسکالپتینگ باشد باز هم  برای حفظ نتیجه بدست آمده و تناسب اندام حفظ رژیم غذایی و ورزش مهم است

لازم به یادآوری است که بعد از انجام لیپوساکشن ، هنگام انجام ورزش ، مناطق تحت درمان تا 6 ماه پس از عمل ، تورم بیشتری نشان می دهند. این مورد نتایج نهایی لیپوساکشن شما را به خطر نمی اندازد اما ممکن است انتظار برای دیدن نتایج واقعی طولانی تر شود. بسیاری از بیماران این موضوع را درک می کنند و بازگشت به یک برنامه ورزشی به قیمت تاخیر در دیدن نتایج قبول می کنند.

توصیه کلی در اینجا (با جراح خود مشورت کنید!) این است که پس از هفته اول یا هر زمان که احساس کردید به اندازه کافی استراحت کرده اید ، انرژی کافی دارید و خیلی زخمی نیستید ، می توانید پیاده روی سبک و یا تردمیل آرام را شروع کنید.

شما باید بعد از جراحی زیبایی از فعالیتهای ورزشی شدید مانند دویدن ، وزنه برداری یا فعالیت های  که زیاد شدن ضربان قلب می شوند مانند زومبا خودداری کنید. حدود 6 هفته باید در این سطح بمانید. این به شما امکان می دهد که بدون فشار آوردن بیش از حد به بدن ، مزایای روانشناختی ورزش را بدست آورید.

بعد از حدود 6 هفته ، اگر احساس رضایت دارید ، می توانید سطح فعالیت خود را افزایش دهید اما این کار را به آرامی انجام دهید. اگر در 6 هفته گذشته 25٪ از فعالیت طبیعی خود را داشتید ، ممکن است بخواهید برای چند هفته آن را تا حدود 50٪ برسانید. پس از آن می توانید به روال عادی خود برگردید.

جراح به شما توصیه می کند که رژیم و ورزش بعد از لیپوساکشن برای حفظ نتایج این روش مهم است. اگر بعد از جراحی زیبایی مراقب رژیم و ورزش نباشید، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که به همان شکل قبلی خود برگردید.

پس از کامل شدن روند بهبودی ، دویدن ، دوچرخه سواری و ایروبیک همراه با یک رژیم غذایی سالم ، نتایج ماندگاری لیپوساکشن شما را تضمین می کند.

ورزش بعد از جراحی زیبایی لیفت سینه

پس از هر نوع جراحی سینه ، نگرانی اصلی فعالیت بیش از حد عضلات سینه شما است. اگر عمل شما شامل ایمپلنت باشد ، جای نگرانی بیشتری وجود دارد زیرا ایمپلنت ها به زیر عضله می روند و برای بهبودی به زمان بیشتری نیاز دارند. با این ذهنیت ، لطفاً از توصیه های جراح خود پیروی کنید.

در اکثر موارد ، به شما توصیه می شود که از انجام هرگونه تمرین ورزشی بعد از جراحی زیبایی که برای مدت زمان مشخص عضلات سینه شما را درگیر می کند ، خودداری کنید.

ورزش بعد از جراحی زیبایی صورت

پس از انجام هر نوع جراحی زیبایی صورت یا روش جوانسازی پوست ، معمولاً به بیماران توصیه می شود حداقل چهار هفته از هر نوع ورزش یا حرکتی که بتواند ضربان قلب آنها را افزایش دهد ، خودداری کنند. در زیر پوست صورت ، پلک ها یا ابروها صدها رگ خونی کوچک  وجود دارند که پس از عمل شما در وضعیت شکننده ای قرار دارند.

افزایش فشار خون به دلیل ورزش می تواند به این رگ های خونی آسیب برساند ، موفقیت جراحی شما را به خطر بیندازد یا حتی منجر به جراحی اصلاحی شود. به عنوان یک قاعده کلی ، باید حدود 4 هفته برای شروع فعالیت سبک و حدود 6 هفته قبل از انجام فعالیت های شدیدتر صبر کنید.

استفاده از لوسیون ها و کرم های با کیفیت بالا می تواند به بهبودی کمک کند – به احتمال زیاد جراح لیستی از موارد قابل قبول برای استفاده در اختیارتان قرار می دهد بنابراین قبل از اقدام به فعالیت یا خرید هر محصولی جحتما با جراح خود مشورت کنید.

ورزش بعد از جراحی زیبایی بینی

روش جراحی زیبایی بینی باعث  آسیب رگ های خونی در بینی شما می شود و به همین ترتیب ، هر چیزی که ضربان قلب شما را بیش از حد بالا ببرد ، می تواند منجر به خون دماغ شدن شود و بر نتیجه نهایی تأثیر منفی بگذارد. به طور معمول می توانید پیاده روی سبک را بلافاصله پس از انجام جراحی بینی شروع کنید ، اما در برابر هرگونه فشار شدید که باعث می شود به راحتی تنفس نکنید یا فشار خون شما را بالا می برد، احتیاط کنید.

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که بهبودی استخوان های بینی تا شش هفته طول می کشد و هرگونه کبودی یا آسیب به این استخوان ها در طی روند بهبود می تواند باعث تغییر شکل بینی شما شود و یا نیاز به جراحی اضافی دارد.

جمع بندی نهایی

حتماً با جراح خود مشورت کنید و از توصیه هایی که به شما می شود پیروی کنید. ورزش بعد از جراحی زیبایی موضوعی است که باید در آن بسیار محتاط باشید ، اما اگر به درستی انجام شود ، می تواند فواید بسیار مثبتی داشته باشد.

فهرست
مشاوره غیر حضوری

  • شماره تماس خود را وارد کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند