بوتاکس ماده‎ایی است که از آن برای جوانسازی پوست در نواحی مختلف بدن، بخصوص صورت استفاده می‎شود. این ماده دارای نوعی سم است که برای اولین بار در سال 1989 برای درمان بلفارواسپاسم و سایر مشکلات عضلات چشم مورد تأیید قرار گرفت. در سال‌های بعد استفاده از آن برای از بین بردن خطوط اخم نیز تایید شد. به طور کلی می‌توان گفت این ماده، در ابتدا با هدف زیبایی و مبارزه با پیری طراحی شد. در سال‌های پس از آن محققان دریافتند که می‎توانند از خواص بوتاکس برای درمان برخی بیماری‌ها نیز استفاده کرد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی داروی تزریقی است که از سم بوتولینوم نوع A ساخته می‌شود. باکتری به نام Clostridium botulinum منجر به تولید آن خواهد شد. شاید بگویید این همان سمی است که منجر به مسمومیت غذایی می‎شود. باید بدانید برای اهداف پزشکی و زیبایی، از دوز محدودی استفاده خواهد شد، بنابراین تهدیدی برای سلامتی بدن به‌شمار نمی‌آید.

بوتاکس چیست

با تزریق این ماده، رابطه‎ بین عصب و عضله برای مدتی قطع خواهد شد. در واقع این ماده عضله را فلج کرده و مانع از انقباضات آن خواهد شد. این امر سبب می‎شود تا از بروز چین و چروک، به شکل قابل ملاحظه‎ایی پیشگیری شود. استفاده از این ماده ایمن بوده و با کمترین میزان تهاجم همراه است. مهم است که تزریق بوتاکس همزمان با درمان های دیگری نظیر لیزر موهای زائد صورت نباشد.

تزریق بوتاکس چه کاربردهایی دارد؟

برای بوتاکس دو نوع A و B در نظر گرفته می‎شود. هر کدام از آنها دارای خواص مربوط به خود بوده و کاربردهای مختلفی دارند. به طور مثال از آنها برای درمان مشکلات چشمی، گرفتگی و اسپاسم‌های عضلانی، میگرن، مثانه بیش فعال و …. استفاده خواهد شد. برای اینکه بدانید کدامیک از آنها برای شما مناسب است، لازم است با پزشک مشورت داشته باشید.

از رایج‌ترین کاربردهای این ماده می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربردهای زیبایی بوتاکس

از جمله کاربردهای زیبایی بوتاکس می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:
• از بین بردن چین و چروک‌های موقت
• رفع افتادگی پلک
• از بین بردن چین وچروک‌های پاکلاغی اطراف چشم
• رفع خط لبخند و اخم
• از بین بردن، چین و چروک‌های افقی و عمودی گردن
• بالا بردن ابروها
• بالا بردن گوشه‌های لب
• کم کردن میزان نمایش لثه در زمان لبخند زدن وخندیدن
• بالا بردن نوک بینی

1- بوتاکس صورت

بوتاکس صورت به منظور رفع چین و چروک‎ها، در نواحی مختلف آن بکار می‎رود. برای کسب نتیجه مثبت، مهارت متخصص و کیفیت مواد تزریقی از اهمیت خاصی برخوردار است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در هر مرکز و کلینیک زیبایی اقدام به انجام این امر نکنید. با تزریق آن، سطح ترشح ماده‌ایی به نام استیل کولین کاهش خواهد یافت. این ماده همان هورمونی است که بواسطه آن پیامهای عصبی بین عضلات و اعصاب رد و بدل می‎شوند.

بوتاکس صورت

ترشح مداوم این هورمون و در نتیجه انقباضات عضلات، سبب بروز چین و چروک در قسمت‎های مختلف صورت خواهد شد. شاید بتوان گفت، چین و چروک‌های اطراف چشم، زودتر از دیگر نقاط، خود را نشان می‌دهند.
از مزایای بوتاکس صورت می‌توان به کم تهاجمی بودن آن، مدت کوتاه درمان، اثر ماندگاری بلند مدت، حداقل ایجاد حساسیت و جوانسازی پوست اشاره کرد.

2- بوتاکس دور چشم

تزریق سم بوتولیسم دور چشم به منظور از بین بردن چین و چروک‌های اطراف آن است. از این ماده برای درمان سیاهی و پف زیر چشم ، استفاده نخواهد شد، چرا که تاثیری بر روی آن نخواهد داشت. پس از گذشت سه تا هفت روز، فرد تاثیرات بوتاکس را متوجه خواهد شد.

گاهی اوقات نیز به دلایل مختلف ممکن است با عوارض خاصی مانند افتادگی چشم، تورک پلک پایین، مشکل در باز و بسته کردن چشم و بی‌حسی مواجه شوید. این امر می‌تواند ناشی از عدم مهارت متخصص، کیفیت پایین ماده و یا کوتاهی در مراقبت‌های پس از تزریق بوجود بیاید.

3- بوتاکس و لبخند لثه ای

حتما با افرادی مواجه شده‌اید که هنگام لبخند زدن و یا خندیدن، لثه بالایی آنها بیش حد طبیعی در دید قرار می‌گیرد. علت این است که عضله لب بالایی بیش فعال بوده و لب را بیشتر از آنچه که نیاز است به سمت بالا می‌کشد، به همین دلیل دندان و لثه‌های بالایی در معرض دید قرار می‌گیرند. برای حل این مشکل سم بوتولینوم را به عضله بالابرنده لب تزریق کرده و به این ترتیب حرکت آن را کنترل خواهند کرد. این درمان عوارض خاصی در پی نخواهد داشت. ممکن است فرد در ناحیه تزریق با کبودی، درد و یا قرمزی پوست مواجه شود. این عوارض کوتاه مدت بوده و از بین خواهند رفت.

4- بوتاکس پیشانی

تزریق این ماده در پیشانی با هدف از بین بردن چین و چروک‌های افقی و خطوط اخم انجام می‌شود. در برخی موارد نیز، هدف پزشکی مد نظر است. برای مثال تزریق این سم به پیشانی در کاهش سردردهای میگرنی موثر خواهد بود.

بوتاکس پیشانی

میزان دوز دارو، به تشخیص پزشک بستگی دارد. آنچه مسلم است، برای هر ناحیه از صورت، مقدار متفاوت و مشخصی در نظر گرفته خواهد شد. به طور کلی تزریق این ماده دردی خاصی در پی نخواهد داشت. با این حال ممکن است از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده شود.

کاربردهای درمانی بوتاکس

از جمله کاربردهای درمانی بوتاکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- دیستونی دهانه رحم

در این شرایط عضلات دهانه رحم، دارای انقباضات غیر ارادی خواهد شد. این امر در زمان رابطه جنسی می‌تواند باعث بروز درد شود. به همین دلیل زنان تمایلی به برقراری رابطه نخواهند شد. یکی از راه‌های درمان، تزریق بوتاکس به عضلات این ناحیه است. شاید تاثیر این ماده موقتی باشد، اما می‎تواند در یک زمان محدود، مشکل بیمار را حل نماید. چنانچه مشکل خاصی وجود نداشته باشد، ممکن است پزشک تزریق مجدد را پیشنهاد کند.

2- چشم تنبل

از جمله ناراحتی‎های چشمی است که ممکن است افراد به صورت مادرزادی به آن مبتلا شوند. چنانچه این بیماری به درستی درمان نشود، زمینه برای انحراف چشم نیز فراهم خواهد شد. دراین بیماری، یک چشم دید ضعیفی داشته و چشم دیگر، به طور خودکار اقدام به جبران آن خواهد کرد. چننچه بیماری در زمان مناسب تشخیص داده نشود و مورد درمان واقع نگیرد، احتمال از دست دادن بینایی وجود خواهد داشت.

3- درمان تعریق بیش از حد

گاهی اوقات نیز افراد در ناحیه زیر بغل، کف دست و پا با تعریق بیش از حد مواجه می‎شوند. تزریق بوتاکس می‎تواند برای این افراد مفید باشد.

درمان تعریق با بوتاکس

4- درمان بواسیر و شقاق

این بیماری‌ها به دلیل یبوست شدید و فشار بیش از حد به ماهیچه مقعد بوجود می‌آیند. از آنجا که این ماهیچه خاصیت ارتجاعی دارد، به سختی ترمیم خواهد شد و در عین حال بیمار درد زیادی را تحمل می‌کند. روش‌های متعددی برای درمان شقاق و بواسیر وجود دارد، اما می‌توان گفت تزریق سم بوتولیسم از تهاجم کمتری برخوردار بوده و بیمار با درد کمتری مواجه خواهد شد، چراکه در طی آن عضله اسفنکتر مقعد فلج می‌شود.

5- درمان مثانه بیش فعال

از دیگر کاربردهای این ماده در پزشکی، درمان مثانه بیش فعال است. این امر به دلیل انقباضات نابجایی است که در عضله مثانه بوجود می‌آید. در این حالت بیمار مجبور است به دفعات به سرویس بهداشتی مراجعه کند.

6- اختلالات عصبی حرکتی

برخی افراد دارای اختلالات عصبی و حرکتی در ناحیه سر و گردن هستند. این عارضه می‌تواند در اثر حادثه یا تصادف بوجود آمده باشد. همچنین ممکن است افراد به دلایل ژنتیکی با آن درگیر باشند. به هر حال این عارضه سبب می‌شود انقباضات شدیدی در این ناحیه وجود داشته باشد. با تزریق بوتاکس ، می‌توان به این بیماران کمک کرد.

7- درمان دندان قروچه

دندان قروچه نیز از دیگر مشکلاتی است که در طولانی مدت، می‌تواند آزاردهنده باشد و در عین حال باعث بروز عوارض ثانویه شود. برای حل این مشکل، سم بوتولیسم به عضلات فک تزریق خواهد شد، به این ترتیب فشار از روی این ناحیه برداشته می‌شود.

8- درمان میگرن

درمان میگرن و سردرد، از دیگر کاربردهای این ماده است. برای این منظور لازم است در 31 نقطه پیشانی، تزریق صورت گیرد. میزان دوز دارو، با تشخیص و تایید پزشک انجام خواهد شد. این امر از بروز انقباضات نابجا در این ناحیه جلوگیری خواهد کرد.