رفع خطوط پیشانی معرفی 13 راهکار موثر!

رفع خطوط پیشانی | معرفی 13 راهکار موثر!

رفع چروک پیشانی با روش های متعددی انجام می شود، با بررسی و درمان چین و چروک های پیشانی می توانید سال ها جوانتر به نظر برسید و پوستی شفاف تر داشته باشید!

خطوط روی پیشانی می‌توانند ظاهر نامطلوب و ناخوشایندی ایجاد کنند. امروزه با کمک پزشکی زیبایی هر فردی می‌تواند باتوجه به شدت خطوط و شرایط پوست و سلامتی که دارد از روش‌های مختلفی مانند کرم‌های پوستی، لایه برداری، لیفت با نخ، تزریق ژل، بوتاکس و چربی یا جراحی خطوط پیشانی خود را رفع کند. اگرچه همیشه می‌شنویم که پیشگیری بهتر از درمان است اما برخی چیزها مانند ایجاد خطوط ناشی از افزایش سن با پیشگیری کاملا برطرف نمی‌شوند. برای انتخاب بهترین روش رفع خطوط پیشانی باید جنبه‌های مختلفی بررسی شوند، اما به طور کلی بهترین روش رفع خطوط پیشانی در موارد خفیف تزریقات زیبایی و در موارد شدید جراحی لیفت است.

خدمات کلینیک ره یا: لیفت صورت با تخفیف ویژه

انواع خطوط پیشانی را بشناسید

انواع خطوط پیشانی

به بخشی از پوست صاف پیشانی که بین و بالای دو ابرو قرار دارد، گلابلا (glabella) می‌گویند. هنگامی که حالتی به صورتتان می‌دهید، برای مثال اخم می‌کنید، عضله‌های پیشانی گلابلا را حرکت می‌دهند. در نتیجۀ حرکت کردن گلابلا خطوط و چین و چروک‌هایی روی پیشانی پدیدار می‌شود.

چین‌ها و خطوط روی پوست پیشانی می‌تواند افقی یا عمودی باشد. به خطوط افقی روی پیشانی خطوط گلابلار گفته می‌شود. چون خطوط عمودی روی پیشانی دو خط عمودی است که هنگام اخم کردن ایجاد می‌شود، این خطوط بیشتر با عنوان خط اخم یا یازده (11) شناخته می‌شود. البته اخم کردن تنها حالت چهره نیست که باعث پدیدار شدن این خطوط عمودی می‌شود.

[sp_easyaccordion id=”10860″]

مرور سریع روش‌های رفع چین و چروک پیشانی

 • استفاده از کرم‌های پوستی
 • استفاده از جید رولر و گواشا
 • لایه برداری فیزیکی
 • لایه برداری شیمیایی
 • تزریق بوتاکس
 • تزریق فیلرهای پوستی
 • لیزر درمانی
 • درم ابریژن
 • میکرونیدلینگ آر اف
 • تزریق چربی
 • لیفت پیشانی با نخ

برای رفع خطوط پیشانی از روش‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. شما باید باتوجه به نوع و شدت خطوط روی پیشانی روش مناسب را انتخاب کنید. در ادامه روش‌های مختلف رفع خطوط پیشانی را بررسی می‌کنیم. این روش‌ها بر حسب تهاجمی بودن از خفیف به شدید معرفی می‌شوند:

بیشتر بخوانید: روش‌های درمان فرورفتگی جای جوش

1.استفاده از کرم‌های پوستی

استفاده از کرم‌های پوستی

رتینوئیدها و رتینول یکی از بهترین موادی هستند که می‌توانند برای رفع خطوط پیشانی استفاده شوند. رتینوئیدها با افزایش سلول‌سازی بافت پوست را بهبود می‌بخشند. همچنین این مواد با تحریک تولید کلاژن و الاستین استحکام و حجم پوست را بیشتر کرده و اصطلاحا پوست پلامپ می‌شود. دیدن نتایج کرم‌های پوستی برای رفع خطوط پیشانی زمان‌بر است و تنها روی خطوط سطحی تاثیرگذار‌اند. از طرفی استفاده از کرم‌ها باید مداوم و همیشگی باشد تا نتایج به‌دست آمده حفظ شوند. بنابراین کرم‌های پوستی به تنهایی برای افراد میانسال و کسانی که خطوط عمیقی روی پیشانی دارند کارساز نیست.

[sp_easyaccordion id=”10861″]

2.استفاده از جید رولر و گواشا

استفاده از جید رولر و گواشا

حتما تا الان اسم سنگ یشم یا جید رولر و گواشا برای زاویه‌سازی و رفع خطوط صورت به گوشتان خورده‌است. این ابزارها برای ماساژ پوست استفاده می‌شوند. با افزایش گردش خون به دلیل ماساژ جید رولر و گواشا روی پوست، کلاژن‌سازی تحریک شده و خطوط سطحی روی پیشانی رفع می‌شوند. این روش بیشتر برای پیشگیری از ایجاد خطوط مفید است و برای رفع خطوط عمیق باید از روش‌های تهاجمی‌تری مانند تزریق ژل و بوتاکس استفاده کرد.

[sp_easyaccordion id=”10862″]

3.لایه برداری فیزیکی

لایه برداری فیزیکی

برخی مواقع می‌توان قبل از تثبیت دائمی خطوط پیشانی به کمک لایه برداری فیزیکی یا اسکراب از ماندگار شدن این خطوط روی پیشانی پیشگیری کرد و یا حتی خطوط ظریف را برطرف کرد. برندهای مختلف اسکراب‌های فیزیکی متفاوتی برای انواع پوست عرضه کرده‌اند. شما می‌توانید با مشورت یک پزشک پوست اسکراب فیزیکی متناسب با صورت خود را خریداری و طبق دستور از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: لیفت شکم با نخ

[sp_easyaccordion id=”10863″]

4.لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی شامل استفاده از یک ماده شیمیایی برای حذف ضایعات سطحی و بهبود بافت پوست در لایه‌های اپیدرم و درم است. بعد از تمیز کردن کامل پوست صورت و پیشانی این مواد لایه‌بردار که عموما شبیه به سرم‌های پوستی هستند روی پوست اعمال می‌شوند. در نظر داشته باشید که ترکیب شیمیایی لایه‌بردار باید متناسب با شرایط پوست و اهداف زیبایی مدنظر بهینه شده و در زمان مشخصی روی پوست باقی بماند. پس از گذشت مدت زمان لازم پوست دوباره تمیز شده و هرگونه مواد شیمیایی از روی آن برداشته می‌شود. شایان ذکر است که پزشکان لایه برداری با اسیدهای گلیکولیک و لاکتیک را برای از بین بردن خطوط پیشانی و برای خطوط خیلی عمیق از لایه بردارهای قوی‌تری مانند TCA استفاده می‌کنند. اسیدهای لایه‌بردار سلول‌های مرده را از روی پوست جدا می‌کنند و همچنین موجب جوانسازی پوست می‌شوند. برخی از اسیدها، مانند اسید گلیکولیک، حتی می توانند تولید کلاژن را نیز تحریک کنند.

[sp_easyaccordion id=”10864″]

5.تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس زیبایی می‌تواند با فلج کردن عضلات منقبض شده پیشانی موجب برطرف شدن خطوط آن شوند. برای تزریق بوتاکس پزشک ابتدا ناحیه تحت درمان را ضدعفونی می‌کند. در ادامه با کمک بی‌حسی موضعی ناحیه تزریق بی‌حس می‌شود تا فرد هیچگونه درد یا ناراحتی هنگام تزریق بوتاکس احساس نکند. سپس بوتاکس از طریق ویال‌ها و سوزن مخصوص در ناحیه پیشانی تزریق می‌شود. سم بوتولینوم (بوتاکس) از 7 نوع نوروتوکسین تشکیل شده‌است؛ اما فقط سموم A و B می‌توانند برای انسان استفاده شوند و معمولا نوع A بوتاکس برای اهداف زیبایی تزریق می‌شود. در واقع بوتاکس با جلوگیری از آزاد شدن استیل کولین موجب فلج شدن موضعی عضلات و رفع خطوط پیشانی می‌شود. نتایج تزریق بوتاکس معمولاً 24 ساعت تا دو هفته پس از تزریق مشخص شده و تا سه الی شش ماه ماندگاری خواهد داشت(منبع).

لطفا نکته زیر به صورت الرت بارگذاری بشه

نکته: در نظر داشته باشید که مراجعه به پزشک حاذق و استفاده از یک برند معتبر برای تزریق بوتاکس، احتمال بروز عوارض احتمالی را به حداقل می‌رساند. بنابراین توصیه می‌کنیم برای رفع خطوط پیشانی با تزریق بوتاکس حتما به پزشک یا یک کلینیک معتبر مراجعه کنید. برای گرفتن نوبت مشاوره از کلینیک زیبایی “ره یا” با شماره 02172803 در تماس باشید.

[sp_easyaccordion id=”10865″]

6.تزریق فیلرهای پوستی

تزریق فیلرهای پوستی

فیلرهای پوستی جزو محصولات تزریقی پزشکی هستند که برای رفع خطوط پیشانی تزریق می‌شوند. پزشک ابتدا ناحیه تزریق را ضدعفونی کرده و با کمک یک داروی موضعی بی‌حس می‌کند. سپس فیلر مورد نظر برای پر کردن فرورفتگی‌ها و رفع خطوط پیشانی به زیر پوست تزریق می‌شود. تزریق فیلرهای پوستی دومین فرآیند زیبایی غیرجراحی رایج در ایالات متحده است(منبع). پرکننده‌های پوستی گزینه‌ای عالی برای رفع کمبود حجم، خطوط و چین‌وچروک‌های پوست پیشانی هستند. انواع فیلرهای پوستی مختلفی در بازار موجودند که به منظور دستیابی به اهداف خاصی تولید شده‌اند. رایج‌ترین نوع فیلرها، انواع حاوی هیالورونیک اسید هستند. هیالورونیک اسید نوعی پروتئین طبیعی است که در بدن یافت می‌شود. با افزایش سن میزان هیالورونیک اسید موجود در زیر پوست کاهش می‌یابد به همین دلیل فرد دچار چین‌وچروک می‌شود.

بیشتر بخوانید: از بین بردن غبغب با لیزر

[sp_easyaccordion id=”10866″]

7.لیزر درمانی

لیزر درمانی

استفاده از لیزر به جای جراحی‌های پرتهاجمی مانند لیفت پیشانی یا صورت می‌تواند گزینه عالی برای افرادی‌که دوست ندارند با اسکار و جراحی درگیر شوند باشد. لیزر با ایجاد خراش‌هایی روی سطح پوست موجب لایه‌برداری و تحریک تولید کلاژن می‌شود. البته در نظر داشته باشید که برای ایجاد تغییرات شدید و خطوط بسیار عمیق یا افتادگی شدید پوست پیشانی لیزر کافی نیست. بهتر است در این موارد لیزر همراه با تزریقات زیبایی انجام شود تا خطوط عمیق پیشانی بهتر رفع شوند.

[sp_easyaccordion id=”10869″]

8.درم ابریژن

درم ابریژن

درم ابریژن و میکرودرم ابریژن هر دو روشی برای حذف آلودگی‌های سطحی و سلول‌های مرده پوست هستند. در واقع این دستگاه‌ها با سایش ملایم سطح پوست و مکش موجب حذف آلودگی و پوست‌های مرده می‌شود. در نظر داشته باشید که قدرت سایندگی دستگاه درم ابریژن بیشتر از میکرودرم ابریژن است به همین دلیل معمولا هنگام انجام درم ابریژن یک بی‌حسی موضعی روی پوست اعمال می‌شود تا فرد هیچگونه درد و ناراحتی احساس نکند. قدرت بیشتر دستگاه درم ابریژن موجب می‌شود خطوط و چروک ظریف روی پیشانی رفع شوند اما میکرودرم ابریژن تنها برای حذف سطحی آلودگی‌ها از پوست کاربرد دارد.

[sp_easyaccordion id=”10870″]

9.میکرونیدلینگ آر اف

میکرونیدلینگ آر اف

درمان‌های میکرونیدلینگ RF از ترکیب فناوری‌های رادیوفرکانسی و میکرونیدلینگ برای رفع خطوط و چین‌وچروک‌های پیشانی استفاده می‌کند. در طول انجام میکرونیدلینگ RF، سوزن‌های داغ و استریل شده‌ای به پوست زده می‌شوند تا کلاژن‌سازی تحریک شده و خطوط آن برطرف شوند.

[sp_easyaccordion id=”10871″]

10. تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی به پیشانی یکی از روش‌های رفع خطوط و چین‌وچروک است. پزشک ابتدا چربی را از نواحی مختلفی مانند شکم، پهلو و باسن فرد استخراج می‌کند. سپس این چربی با کمک تجهیزات مخصوصی فرآوری شده و برای تزریق به پیشانی آماده‌سازی می‌شود. فرآیند استخراج چربی به برش و بخیه احتیاج دارد به همین دلیل این روش جزو درمان‌های پرتهاجمی رفع خطوط پیشانی قرار می‌گیرد. همچنین باید در نظر داشته باشید که تزریق چربی تنها فرورفتگی ناشی از خطوط پیشانی را پر می‌کند و برخلاف بوتاکس تاثیری بر روی عضلات زیر پوست ندارد. یعنی در درازمدت و با حرکت عضلات صورت دوباره خطوطی روی پیشانی ایجاد می‌شوند.

[sp_easyaccordion id=”10872″]

11. لیفت پیشانی با نخ

لیفت پیشانی با نخ

پزشک می‌تواند با قرار دادن نخ‌های مخصوص پزشکی پوست پیشانی و بافت زیر آن را که موجب ایجاد خطوط شده‌اند را کشیده و این خطوط را محو کند. برای این‌کار ابتدا ناحیه ورود و خروج سوزن‌ها ضدعفونی و بی‌حس می‌شود. سپس نخ‌های مخصوص پزشکی که یا ساده و یا خاردار هستند با کمک سوزن‌های مخصوص در زیر پوست قرار می‌گیرند. در انتها برای تثبیت نخ در جای خود گره‌هایی زده می‌شود. در نظر داشته باشید برای اینکه این نخ‌ها موجب بروز حساسیت یا آلرژی نشوند معمولا از جنس مواد زیست‌تخریب‌پذیر ساخته می‌شوند به همین دلیل با گذشت زمان از بدن دفع شده و نتایج به‌دست آمده از لیفت پیشانی با نخ از بین می‌روند.

[sp_easyaccordion id=”10873″]

12.جراحی لیفت پیشانی

جراحی لیفت پیشانی

جراحی لیفت پیشانی تهاجمی‌ترین و دائمی‌ترین روش رفع خطوط پیشانی است. باتوجه به تکنیک جراحی پزشک برش‌هایی را برای لیفت و کشیدن پوست و بافت پیشانی ایجاد می‌کند. پس از باز شدن تمامی چروک‌ها این برش‌ها دوخته می‌شوند. این جراحی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود به همین دلیل باید حتما در اتاق عمل انجام شود. زمان دیدن نتایج نهایی باتوجه به شدت تغییرات و واکنش بدن زیباجو می‌تواند بین 6 الی 12 ماه طول بکشد. مدت زمان لازم برای استراحت و نقاهت این جراحی خیلی بیشتر از روش‌های قبلی است. به همین دلیل این جراحی معمولا برای افرادی‌که به دلیل افزایش سن یا رژیم لاغری دچار افتادگی شدید و خطوط عمیقی در پیشانی هستند توصیه می‌شود.

[sp_easyaccordion id=”10874″]

پیشگیری از ایجاد چین و چروک روی پیشانی

پیشگیری از ایجاد خطوط روی پیشانی

پیری فرایندی طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است، بااین‌حال بعضی عامل‌های سبک زندگی بر زمان چین و چروک افتادن پوست اثر می‌گذارند. چنانچه از این عامل‌ها اطلاع داشته باشید و تغییرهای خاصی را در سبک زندگی‌تان ایجاد کنید، تأثیر گذاشتن بر زمان ایجاد شدن و شدت چین و چروک‌ها ممکن می‌شود.

[sp_easyaccordion id=”10875″]

سوالات متداول

آیا می‌توان با ماساژ خطوط پیشانی را برطرف کرد؟

صادقانه خیر، ماساژ پوست نمی‌تواند خطوط استاتیک پیشانی را برطرف کند اما می‌تواند از دائمی شدن خطوط داینامیک پیشگیری کند. به همین دلیل می‌تواند کرم‌ها و روغن‌های مخصوص را روی پیشانی ماساژ داد تا از بروز خطوط عمیق جلوگیری شود.

از چه سنی باید برای رفع خطوط پیشانی اقدام کرد؟

توصیه می‌شود از اوایل 20 سالگی و قبل از دائمی شدن خطوط روی پیشانی از روش‌های درمانی و پیشگیری رفع خطوط و چین‌وچروک مانند استفاده از کرم، اسکراب، لیزر و… استفاده کنید.

آیا مردان نیز می‌توانند خطوط روی پیشانی خود را درمان کنند؟

بله، اما باید این را در نظر داشته باشید که پیشانی مردان عضلات قوی‌تری دارد بنابراین ممکن است زودتر از خانم‌ها دچار خطوط پیشانی شوند و معمولا با روش‌های غیرتهاجمی مانند کرم و اسکراب برطرف نمی‌شوند. آقایان می‌توانند از تزریق بوتاکس، فیلر یا سایر روش‌های رفع خطوط پیشانی برای بهبود این مشکل استفاده کنند.

آیا می‌توان با ورزش خطوط پیشانی را رفع کرد؟

خیر، اگرچه متاسفانه ممکن است در تبلیغات ببینیم که ورزش‌هایی مانند یوگا صورت می‌تواند خطوط صورت و پیشانی را رفع کند اما در واقعیت ورزش تنها می‌تواند روند ایجاد و شدت گرفتن خطوط پیشانی را کُندتر کند.

چه پزشکی می‌تواند راهکارهایی برای رفع خطوط پیشانی ارائه دهد؟

متخصصین پوست و پزشکان زیبایی از افرادی هستند که می‌توانند به شما برای رفع خطوط پیشانی مشاوره دهند.

روش‌های خانگی چقدر برای رفع خطوط پیشانی موثر هستند؟

به دلیل شرایط بدنی هر فردی، درمان‌های خانگی، ماساژ، کرم و اسکراب‌ها ممکن است نتایج متفاوتی برای افراد مختلف داشته باشند. به طور کلی روش‌های خانگی معمولا به پیشگیری و کُندتر شدن روند ایجاد خطوط پیشانی کمک می‌کنند.

آیا طب سوزنی می‌تواند به رفع خطوط پیشانی کمک کند؟

تکنیک‌های مدرن طب سوزنی مانند مزوامبدینگ می‌توانند ظاهر خطوط پیشانی را بهتر کرده و حتی آن‌ها را کامل رفع کنند.

آیا می‌توان با یخ خطوط پیشانی را رفع کرد؟

ماساژ دادن یخ روی پوست می‌توانند مقداری آب به سلول‌های پوستی تزریق و گردش خون را در ناحیه تحت درمان بیشتر کند. به همین دلیل اگر سینوزیت ندارید پیشنهاد می‌کنیم از ماساژ یخ برای رفع یا پیشگیری از بروز خطوط پیشانی کمک بگیرید. البته در نظر داشته باشید که خطوط عمیق و فرورفتگی‌های شدید با ماساژ یخ برطرف نمی‌شوند.

آیا استفاده از وازلین برای رفع خطوط پیشانی موثر است؟

وازلین دارای ترکیباتی همچون رتینول است که با آبرسانی می‌تواند موجب پلامپ شدن پوست و بهتر شدن خطوط پیشانی شوند. شایان ذکر است که نباید توقع معجزه و تغییرات خیلی شدید از وازلین باشید. وازلین می‌تواند تقریبا ظاهر خطوط پیشانی را کمی ملایم‌تر و بهتر کند.

بهترین روش رفع خطوط پیشانی چیست؟

برای انتخاب بهترین روش رفع خطوط پیشانی ابتدا باید نوع و شدت خطوط مشخص شده سپس باتوجه به شرایط روش مناسب انتخاب شود. به همین دلیل ممکن است بهترین روش برای یک فرد استفاده از کرم‌های پوستی باشد اما فرد دیگر به دلیل شدت بالا نیازمند به جراحی لیفت پیشانی باشد. مهم‌ترین نکته این است که واقع بین باشید و حتما با پزشک مشورت کنید. یک پزشک باتوجه به تجربه‌ای که دارد می‌تواند بهترین روش رفع خطوط پیشانی را برای هر فرد معرفی کند.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *