درمان لک و تیرگی پوست با لیزر مزایا و قیمت

درمان لک و تیرگی پوست با لیزر | مزایا و قیمت

لکه‌های پوستی نواحی تیره کوچک و صاف روی پوست هستند. اندازه آنها متفاوت است و معمولا روی نواحی که در معرض نور خورشید قرار دارند مانند صورت، دست‌ها، شانه‌ها و بازوها ظاهر می‌شوند. همچنین در برخی افراد پوست بعضی از نواحی بدن مانند زیر بغل یا کشاله ران تیره‌تر از نواحی دیگر است.

لیزر درمانی روشی مناسبی برای این مشکل است. درمان نور لیزر فلاش شبیه فلاش دوربین است. فرکانس آن نور به بهترین وجه توسط رنگ دانه لکه‌های تیره در پوست جذب می‌شود.

خدمات کلینیک ره یا: خدمات پوست توسط متخصصین مجرب

پوست روشن اطراف که رنگ دانه ندارد آن نو را به خوبی دریافت نمی‌کند بنابراین سلول‌های رنگ دانه تیره تقریبا نور را به سمت خود جذب می‌کنند و به سادگی پس از چند روز جدا می‌شوند.

مزایای درمان لک و تیرگی پوست با لیزر

مزایای درمان لک و تیرگی پوست با لیزر

مزایای لیزر درمانی برای لکه‌ها و تغییر رنگ پوست عبارتند از:

 • سریع و آسان انجام می‌شود

اولین مزیت لیزر درمانی برای لکه‌ها و تغییر رنگ پوست این است که این روش ساده و سریع انجام می‌شود. لیزر درمانی یک روش سرپایی است یعنی شما می‌توانید پس از اتمام درمان به خانه بازگردید و لازم نیست در بیمارستان بستری شوید. اغلب این روش حتی در بیمارستان هم انجام نمی‌شود بلکه در یک مرکز جراحی سرپایی انجام می‌شود. این مسئله همچنان باعث می‌شود که درمان زمان کمتری نیاز داشته باشد. با وجود تمام اثر بخشی این روش یک فرآنید شگفت انگیز، راحت و موثر است.

بیشتر بخوانید: از بین بردن غبغب

 • پوست شما بسیار زیبا به نظر میرسد

در نهایت دلیل اینکه شما تحت درمان لیزری پوست قرار می‌گیرید از بین بردن لکه‌های پوستی است تا پوست شما روشن و عالی به نظر برسد. لیزر درمانی می‌تواند موثرترین نتایج را در این زمینه به شما بدهد. برخلاف کرم‌های مراقبتی پوست این روش در واقع پوست شما را برای همیشه تغییر می‌دهد و هر گونه مشکل را از بین می‌برد. لیزر درمانی به جای پوشاندن یا پنهان کردن لک‌ها و چین و چروک‌های ناخواسته در واقع آنها را از بین می‌برد.

 • نتایج دائمی

نتایج دائمی این روش احتمالا بزرگترین مزیت لیزر درمانی برای لکه‌ها و تغییر رنگ پوست است. ظاهر جدید شما اصلا موقتی نیست این روش ماندگار است و نتایج چشمگیر آن مانند بسیاری از راه حل‌های مراقبت از پوست دیگر یک شبه محو نمی‌شود.

بر خلاف کرم‌های نتایج لیزر دائمی است. پوست جدید شما دیگر لکه‌های و اسکارهای قبلی را ندارد. دقت کنید که این بدان معنا نیست که لایه جدید پوست شما دیگر پیر نمیشود اما به حالت سابق برنمی‌گردد. بنابراین باید با محافظت از پوست و حفظ رطوبت آن از ظاهر جوان جدید خود مراقبت کنید.

لایه برداری پوست با لیزر باعث میشود یک لایه پوست کاملا جدید روی صورت شما ایجاد شود و در عین حال کلاژن پوست را احیا می‌کند که زندگی و زیبایی را به چهره شما می‌بخشد.

لیزر درمانی در کنار مزایای ذکر شده در درمان لک و تغییر رنگ پوست مزایای زیر را هم به همراه دارد:

لک و تیرگی کدام نواحی پوست را می‌توان با لیزر درمان کرد؟

لیزر درمانی را می‌توان برای درمان لکه‌ها و تغییر رنگ در نواحی زیر استفاده کرد:

 • صورت

لک و تیرگی کدام نواحی پوست را می‌توان با لیزر درمان کرد؟

پوست تیره و لکه‌ها در نواحی مختلف صورت ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید، افزایش سن و دلایل مختلف ایجاد شوند. لیزر درمانی می‌تواند در درمان این مشکلات بسیار موثر باشد.

 • زیر بغل

زیر بغل

می‌توان از لیزر برای روشن کردن ناحیه زیر بغل استفاده کرد. این کار معمولا برای جوان سازی پوست استفاده می‌شود. لیزر به محو شدن تدریجی رنگ دانه‌های زیر بغل کمک می‌کند.

 • دست‌ها

دست ها

هرگونه پیگمانتاسیون ناخواسته یا لکه‌های قهوه ای را می‌توان با لیزر درمان کرد. این مشکلات اغلب در یک یا دو درمان برطرف می‌شوند و ظاهری یکنواخت‌تر و بدون لکه به پوست می‌دهند.

بیشتر بخوانید: نحوه شستشوی موی سر بعد از کاشت مو طبیعی

 • واژن: هدف از سفید کردن واژن با لیزر حذف دائمی بافت‌های تیره رنگ در ناحیه واژن است. این عمل با استفاده از آخرین نسل لیزر بسته به وضعیت بیمار در سه یا چهار جلسه انجام میشود.
 • کشاله ران: تیره شدن قسمت داخلی ران به دلیل رنگ دانه بیش از حد ملانین یعنی رنگ دانه ای که به پوست انسان رنگ می‌دهد ایجاد می‌شود. همچنین افرادی که دارای اضافه وزن هستند ممکن است هنگام راه رفتن یا دویدن به دلیل ساییده شدن این ناحیه کشاله ران آنها دچار تیرگی شود که به راحتی با لیزر قابل درمان است.

لیزر درمان لک و تیرگی پوست برای چه کسانی مناسب است؟

لیزر درمان لک و تیرگی پوست برای چه کسانی مناسب است؟

اگر مشکلات جزئی پوستی مانند نواحی تیره و لکه‌هایی دارید که بر کیفیت پوست شما تثیر گذاشته است لازم نیست با این رنگ پوست زندگی کنید عوض می‌توانید پوست خود را روشن کنید و ظاهری سالم و جوان داشته باشید.

اگر در حال بررسی این روش هستید با یک پزشک با تجربه درباره نیازهای خاص خود و درمان‌های موجود صحبت کنید. لیزر درمانی برای افرادی که:

 • داروی آکنه ایزوترتینوئین را در سال گذشته مصرف کرده‌اند.
 • بافت همبند یا بیماری خود ایمنی یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 • سابقه اسکار کلوئیدی دارند.
 • پرتودرمانی انجام داده‌اند.
 • مستعد ابتلا به تبخال هستند یا اخیرا تبخال یا ویروس تبخال داشته‌اند.
 • پوست قهوه ای یا مشکی تیره‌تری دارند یا خیلی برنزه هستند.
 • باردار یا شیرده هستند.
 • سابقه برون برگشتگی پلک یا اکتروپیون دارند.

توصیه نمی‌شود.

آمادگی‌های لازم برای لیزر رفع تیرگی و لک پوست

قبل از لیزر درمانی پزشک احتمالا موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • درباره سابقه پزشکی شما می‌پرسد: برای پاسخ به سوالات درباره شرایط فعلی و قبلی سلامتی و هر دارویی که مصرف می‌کنید یا اخیرا مصرف کرده اید صادق باشید. پزشک شما همچنین ممکن است درباره روش‌های زیبایی قبلی که انجام داده اید و نحوه واکنش پوست شما به قرار گرفتن در معرض نور خورشید بپرسد. برای مثال آیا پوست شما به راحتی درچار آفتاب سوختگی می‌شود یا خیر؟
 • معاینه فیزیکی: پزشک پوست شما و ناحیه ای که تحت درمان قرار می‌گیرد را معاینه می‌کند. این کار به تعیین اینکه چه تغییراتی می‌تواند ایجاد شود کمک می‌کند. نوع ویژگی‌های پوست مانند رنگ و ضخامت ممکن است بر نتایج درمان تاثیر گذار باشد.
 • انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارید: با پزشک خود درباره انگیزه‌ها، انتظارات و خطرات احتمالی صحبت کنید. با هم می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا لیزر برای شما مناسب است یا خیر و بهتر است از کدام روش استفاده کنید. مطمئن شوید که روند بهبودی چقدر طول می‌کشد و نتایج ممکن است چگونه باشد.

قبل از لیزر ممکن است به موارد زیر هم نیاز داشته باشید:

 • برای جلوگیری از عوارض دارو مصرف کنید: اگر درحال انجام لیزر فرسایشی یا لیزر غیرابلاتیو هستید و سابقه تبخال در اطراف دهان خود دارد پزشک قبل و بعد از درمان یک داروی ضد ویروسی را برای جلوگیری عفونت ویروسی تجویز می‌کند. بسته به سابقه پزشکی شما ممکن است به مصرف داروهای دیگری هم نیاز داشته باشید.
 • از قرار گرفتن بدون محافظ در معرض نور خورشید خودداری کنید: آفتاب بیش از حد تا دو ماه قبل از عمل می‌تواند باعث ایجاد رنگ دانه‌های نامنظم دائمی در نواحی تحت درمان شود. درباره محافظت از آفتاب و قرار گرفتن در معرض نور خورشید قابل قبول با پزشک خود صحبت کنید.
 • سیگار نکشید: اگر سیگار می‌کشید سعی کنید حداقل دو هفته قبل و بعد از درمان خود آن را ترک کنید. این کار احتمال عوارض را کاهش می‌دهد و به بهبودی بدن شما کمک می‌کند.
 • برای بازگشتن به منزل از کسی کمک بگیرید: اگر قرار است در حین درمان آرام بخش مصرف کنید از کسی بخواهید تا شما را حین برگشتن به منزل همراهی کند.

درمان لک و تیرگی پوست با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

درمان لک و تیرگی پوست با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

برای درمان و رفع لک‌ها و تیرگی‌های پوست از لیزر فرکشنال استفاده می‌شود. فرایند لیزر فرکشنال شامل موارد زیر می‌شود:

ابتدا در ناحیه تحت درمان، بی حسی موضعی اعمال می‌شود. همچنین کولینگ دستگاه نیز درد و احساس گرما را به حداقل می‌رساند.

در طول درمان، پزشک یا تکنسین ژل مخصوصی را روی پوست شما میمالد که این ژل به عنوان روان کننده برای حرکت لیزر روی پوست عمل می‌کند. سپس پالس‌های لیزر در ناحیه مد نظر تابیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین سن کاشت مو چه زمانی است

مراقبت‌های لازم بعد از لیزر لک و تیرگی پوست

پس از درمان بیمار باید موارد زیر را رعایت کند:

 • بعد از 24 ساعت اول ناحیه درمان را تمیز کنید و سپس چهار تا پنچ بار در روز
 • برای جلوگیری از ایجاد دلمه پس از تمیز کردن از پماد‌هایی مانند وازلین استفاده کنید.

پس از بهبودی کامل ناحیه درمان بیمار باید:

 • حداقل دو تا سه ماه فقط از لوازم آرایش فاقد چربی استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید و کرم ضد آفتاب مناسب را روی ناحیه مورد نظر بمالید.
 • پوست جدید را به خوبی مرطوب نگه دارید.

عوارض درمان لک و تیرگی پوست با لیزر

مانند هر درمان دیگری این روش هم خطراتی دارد اما اگر به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید احتمال خطر به حداقل می‌رسد. عوارض احتمالی لیزر درمانی عبارتند از:

 • قرمزی، تورم، خارش و درد: پوست تحت درمان ممکن است متورم شده یا دچار خارش و احساس سوزش شود، قرمزی ممکن است شدید باشد و چند ماه طول بکشد.
 • آکنه: استفاده از کرم‌ها و بانداژ‌های ضخیم بعد از درمان می‌تواند آکنه را بدتر کند یا باعث ایجاد برجستگی‌های سفید (میلیا) موقت روی پوست شود
 • عفونت: لیزر درمانی می‌تواند منجر به عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی شود. شایع‌ترین عفونت ویروس تبخال است، در بیشتر موارد ویروس تبخال در پوست وجود دارد اما فعال نیست.
 • تغییر در رنگ پوست: لیزر درمانی می‌تواند باعث تیره شدن یا روشن‌تر شدن پوست درمان شده نسبت به قبل از درمان شود.
 • جای زخم: لیزر درمانی خطر کمی برای ایجاد جای زخم دارد.

هزینه درمان لک و تیرگی پوست با لیزر چقدر است؟

هزینه درمان لک و تیرگی پوست با لیزر چقدر است؟

برای تخمین هزینه درمان باید با پزشکتان صحبت کنید. هزینه‌ها ممکن است بسته به محل کلینیک، تجربه، تخصص و شهرت پزشک، نتایج درمان و عوامل دیگر مانند کیفیت لیزر مورد استفاده و غیره به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

سوالات پرتکرار

لیزر لکه‌های پوستی چقدر طول می‌کشد؟

معمولا بسته به کاری که باید انجام شود بین 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد.

آیا می‌توان از لیزر برای لکه‌های و تغییر رنگ پوست کل بدن استفاده کرد؟

خیر. وقتی صحبت از برخی نواحی بدن به میان می‌آید ممکن است سوء‌تفاهم ایجاد شود. بنابراین لیزر را تنها می‌توان برای برخی نواحی خاص انجام داد.

آیا لیزر درمانی درد دارد؟

از آنجایی که برای لیزر از یک بی حس کننده استفاده می‌شود دردناک نیست اما می‌تواند کمی ناخوشایند باشد.

برای درمان لکه‌ها و تغییر رنگ پوست چند جلسه لیزر لازم است؟

کک و مک و لک‌های ناشی از افزایش سن، رایج‌ترین لک‌های درمان شده با لیزر هستند که معمولا تنها به 1 تا 2 جلسه درمان نیاز دارند. اما برای روشن کردن پوست معمولا تا 6 جلسه درمان لازم است.

نتایج درمان لیزر برای لکه‌های پوستی و تغییر رنگ پوست چقدر ماندگار است؟

در صورتی که از نتایج درمان به خوبی مراقبت شود می‌تواند دائمی باشد.

آیا بعد از لیزر ممکن است باز هم لکه‌ها و تغییر رنگ پوست ظاهر شود؟

بله. اگر به درستی از پوست خود مراقبت نکنید ممکن است. به عنوان مثال آسیب جدید خورشید یا روند طبیعی پیری هم می‌تواند نتایج شما را معکوس کند.

آیا دستگاه لیزر دیگری برای درمان لکه‌ها و تغییر رنگ پوست وجود دارد؟

دستگاه‌های دیگر هم وجود دارد که به اندازه لیزر فرکشنال کارآمد نیستند که ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • لیزر کیوسوییچ ان دیاگ کم اثر
 • نور پالسی شدید (IPL)
 • لیزرهای ابلیتیو (CO2 و Er-YAG)
 • لیزر الکساندرایت
 • لیزر کیوسوییچ

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *