روش های رفع و درمان لک صورت

روش های رفع و درمان لک صورت

لک صورت یا هایپرپیگمانتاسیون در نقاطی از صورت ایجاد می‌شود که ملانین بیشتری داشته باشند. ملانین عامل ایجاد رنگ در چشمان، پوست و مو است. لک صورت عامل نگرانی نیست، اما بعضی افراد به دلایل زیبایی ترجیح می‌دهند که آن‌ها را بردارند. روش‌های موثری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا این لکه‌ها را از بین ببرید، در این مقاله به بررسی روش‌های رفع و درمان لک صورت خواهیم پرداخت تا بتوانید بهترین گزینه را برای رفع لک صورت انتخاب کنید.

خدمات کلینیک ره یا: خدمات پوست با تاثیرگذاری ماندگار

دلایل بروز لک صورت چیست؟

دلایل بروز لک صورت

دلایل مختلفی برای بروز لک صورت وجود دارند که بعضی از آن‌ها در ادامه بررسی می‌شوند:

 • صدمات ناشی از آفتاب

افراد ممکن است در نتیجه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب یا دستگاه سولاریوم با لک صورت مواجه شوند. نقاطی از بدن مثل صورت، کف و ساق دست یا بازوها بیش از باقی نقاط در معرض تشکیل لک هستند.

 • تغییرات هورمونی

ملاسما مشکلی است که منجر به تغییر رنگ قسمت‌های کوچکی از پوست می‌شود و بیشتر در زنان و به خصوص در دوره بارداری رخ می‌دهد.

 • عوارض جانبی داروها

بعضی داروهای خاص باعث افزایش رنگدانه‌های پوست و ایجاد لک‌های تیره روی صورت می‌شود. از جمله این داروها می‌توان به داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID)، تتراسایکلین‌ها و داروهای افسردگی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: میکرودرم ابریژن چیست و چگونه عمل می کند

 • التهاب

یکی دیگر از عوامل تشکیل نقاط تیره می‌تواند التهاب پوستی باشد. التهاب ممکن است به دلایل مختلفی مثل اگزما، پسوریازیس، صدمات پوستی و آکنه ایجاد شود.

 • ترمیم زخم

لک پوست حتی ممکن است بعد از ترمیم محل گزیدگی حشره، سوختگی یا بریدگی نیز ایجاد شود که البته با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

 • خراشیدگی

بعضی محصولات مراقبتی و بهداشتی پوست و مو نیز می‌تواند منجر به خراشیدگی پوست صورت و ایجاد نقاط تیره در آن شود.

 • دیابت

دیابت می‌تواند باعث تیره‌تر شدن پوست شود. دیابت ممکن است با مشکلاتی مثل آکانتوز نیگریکانس همراه شود که منجر به تیرگی، مخملی شدن یا لکه‌های تیره و یا درموپاتی دیابتی می‌شود که با لکه‌های پیری اشتباه گرفته می‌شود.

 • عوامل ژنتیکی

افراد گاهی اوقات علاوه بر موارد ذکر شده، به صورت مادرزادی با لک صورت متولد می‌شوند.

تشخیص علت لک صورت

تشخیص علت لک صورت

یک پزشک یا متخصص پوست معمولاً با معاینه و بررسی سوابق پزشکی بیمار می‌تواند دلیل ایجاد لک صورت را تشخیص دهد. متخصص در طول معاینه شاید پوستتان را با چراغ وود آزمایش کند و لکه‌ها را با دستگاه منتشر کننده نور سیاه معاینه کند.

روش‌های درمان لک صورت

بهترین روش درمان لک صورت به علت ایجاد، اندازه لکه‌ها و اینکه کدام قسمت بدن باشد بستگی دارد. پزشک ممکن است که یکی از روش‌های زیر را برای درمان لک پوستی پیشنهاد کند:

رفع لک صورت با لیزر

رفع لک صورت با لیزر

می‌توان از لیزرهای با انرژی بالا به شکلی ایمن و موثر برای رفع لک صورت (لکه های قرمز و قهوه‌ای) شامل لکه کبدی، لک آفتاب سوختگی، پارگی مویرگ‌ها صورت، لک‌های مادرزادی و آنژیوم (لک قرمز) استفاده کرد. با انجام لیزر صورت، به رنگ پوست هموارتری دست پیدا می‌کنید.

جلسات لیزر درمانی معمولاً با توجه به اندازه، رنگ و عمق لک‌ها و همچنین تعداد آن‌ها از 15 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. اکثر جلسات لیزر درمانی به استفاده از ماده بی‌حسی نیازی ندارد و به صورت سرپایی انجام می‌شود. لک‌های قرمز معمولاً بعد از یک تا دو جلسه درمانی از بین می‌روند، اما لک قهوه‌ای به دو تا سه جلسه درمان نیاز دارد. پارگی مویرگ یا اسکارهای قرمز رنگ به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارند. لیزرها تنها روی بعضی انواع لک صورت (عمدتاً آنهایی که مرز مشخصی دارند) موثر است. اگر تناژ پوستی غیریکنواختی داشته باشید و یا دچار تغییر رنگ پوست شده باشید، احتمالاً گزینه خوبی برای استفاده از لیزر خواهید بود.

از بین بردن لک صورت با درم ابریژن

از بین بردن لک صورت با درم ابریشن

درم ابریژن یک روش جوانسازی پوست با استفاده از ابزاری برای برداشتن لایه خارجی پوست است. پوستی که بعد از این لایه برداری تشکیل می‌شود، هموارتر خواهد بود و لک هم نخواهد داشت. درم ابریژن را می‌توان به تنهایی یا در کنار روش‌های درمانی زیبایی دیگر استفاده کرد. پزشک در طول درم ابریژن، پوست را با مواد بی‌حسی، بی‌حس می‌کند. همچنین با توجه به گستردگی درمان می‌توانید از آرامبخش یا حتی داروی بیهوشی استفاده کنید. پوست تحت درمان با درم ابریژن تا چند هفته حساس، ملتهب و دارای جوش خواهد بود.

بیشتر بخوانید: لیفت سینه با نخ

 درمان لک صورت با میکرودرم ابریژن

درمان لک صورت با میکرودرم ابریشن

میکرودرم ابریژن یک روش درمانی زیبایی با استفاده از کریستال‌های ریز و یک دستگاه مکش برای از بین بردن لایه سلول‌های مرده پوست است. از این روش می‌توان در صورت، گردن، سینه، کمر و دستان استفاده کرد. در این روش از یک اپلیکاتور خاص با سطح ساینده برای تراشیدن لایه خارجی پوست و جوانسازی آن استفاده می‌شود. در تکنیک میکرودرم ابریژن برای دستیابی به نتایج مناسب، متخصص، ذرات ریز آلومینیوم اکسید یا سدیم بی‌کربنات را از طریق دستگاه مکش بر روی پست اعمال می‌کند.

از بین بردن لک صورت با میکرونیدلینگ

از بین بردن لک صورت با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش کم تهاجمی با استفاده از سوزن‌های نازک است که به رفع لک صورت کمک می‌کند. در این روش پزشک با استفاده از سوزن‌های نازک سوراخ‌های یکنواختی بر روی پوست ایجاد می‌کند. بدن در واکنش به این سوراخ‌ها و برای ترمیم آن‌ها تولید کلاژن و الاستین تازه را افزایش می‌دهد.

درمان دارویی

درمان دارویی لک صورت

استفاده از پماد سفید کننده تجویزی (هیدروکینون) به تنهایی یا به همراه رتینوئید (ترتینوئین) و یک داروی استروئیدی ملایم می‌تواند به تدریج به رفع لک صورت در طول چند ماه کمک کند. این روش درمانی ممکن است که با خارش، قرمزی، سوزش و خشکی موقتی همراه شود.

بهترین روش ‌برای درمان لک صورت

بهترین روش ‌برای درمان لک صورت

احتمال بروز لک صورت در پوست‌های روشن بالاتر است، اما هر پوستی ممکن است که دچار لک شود. پزشک بهترین روش درمان لک صورت را با توجه به رنگ و نوع پوست یا موارد دیگر تعیین می‌کند. اما در جدول زیر یک مقایسه ساده در بین روش‌های مختلف انجام شده است.

بیشتر بخوانید: رفع خط اخم با لیزر

روش درمانی طول دوره درمان عوارض
لیزر درمانی بین 3 تا 5 سال قرمزی

جوش

عفونت

تغییر رنگ پوست

باقی ماندن جای زخم

درم ابریژن چند هفته یا حتی چند ماه جوش

بزرگ شدن حفرات پوستی

تغییر رنگ پوست

باقی ماندن جای زخم

میکرودرم ابریژن حدود یک ماه قرمزی

تورم و کبودی خفیف

میکرونیدلینگ 4 تا 6 هفته تورم

قرمزی و لایه لایه شدن کوتاه مدت پوست

مصرف دارو بسته به دلیل لک صورت ممکن است دائمی باشد. قرمزی

سوزش یا گزگز کردن پوست

خشکی شدید

ترک خوردگی یا خونریزی پوست

تغییر رنگ پوست به آبی یا سیاه

پیشگیری از لک شدن صورت

شاید پیشگیری از بروز لک صورت ممکن نباشد؛ برای مثال نمی‌توان جلوی تغییرات هورمونی در دوره بارداری و بروز ملاسما را گرفت. اما با انجام بعضی کارها می‌توان احتمال بروز لک صورت و یا تیره‌تر شدن آن را کاهش داد.

 • استفاده روزانه کرم ضدآفتاب با SPF حداقل 30، حتی اگر به نظر هوا آفتابی نباشد.
 • استفاده از یک کلاه لبه‌دار بزرگ و عینک آفتابی برای پیشگیری بیشتر در مقابل آفتاب
 • درمان مشکلات پوستی مثل آکنه که به التهاب منجر می‌شود.
 • عدم قرارگیری در معرض آفتاب از 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که شدت آفتاب بیشتر است.

هزینه درمان لک صورت چقدر است؟

هزینه درمان لک صورت به پارامترهای مختلفی مثل روش رفع لک صورت که هر کدام قیمت متفاوتی دارند، محل قرارگیری مرکز درمانی و مهارت پزشک بستگی دارد.

سوالات متداول

آیا امکان درمان طبیعی لک صورت وجود دارد؟

محققان یک تحقیق جامع از مطالعات بالینی بر روی درمان طبیعی لک صورت را منتشر کردند. آن‌ها مواد مختلفی شامل نیاسینامید (نوعی از ویتامین B3)، سویا، عصاره شیرین بیان و توت را بررسی کردند. اگرچه این مطالعات محدود بود، اما نظر محققان آن بود که تاثیر این مواد در کمرنگ کردن لک صورت امیدوارکننده بود.

آیا لک صورت دائمی است؟

شاید بعضی از آن‌ها دائمی باشند، اما اکثرشان به خودی خود و یا با درمان از بین می‌روند؛ البته ممکن است خیلی طول بکشد.

چه ویتامین‌هایی لک صورت را از بین می‌برند؟

سه تا از بهترین ویتامین‌ها برای کمرنگ کردن لکه‌های تیره پوست، ویتامین سی، ویتامین B12 و ویتامین E است.

رفع لک صورت چقدر طول می‌کشد؟

این موضوع به جنس پوست و وضعیت لکه‌ها بستگی دارد، اما به طور کلی از 6 تا 12 ماه طول می‌کشد.

آیا عدم درمان لک صورت خطرناک است؟

پزشک باید این موضوع را بررسی کند تا عامل مهمی باعث ایجاد لک صورت نشده باشد.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *