ژل پاژ چیست و چه عوارض دارد؟ + بررسی روش های تخلیه و جایگزینی

ژل پاژ چیست و چه عوارض دارد؟ + بررسی روش‌های تخلیه و جایگزینی

پلی آکریل آمید یا آکوامید نوعی فیلر غیر قابل جذب مخصوص تزریق به بافت نرم است. این نوع ژل از یک هیدروژل پلی آکریل آمید تشکیل شده که حدود ۱۵ تا ۲۰ سال پیش به عنوان فیلر صورت و بدن استفاده می‌شد، اما امروزه به دلیل عوارض بالای ان دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در این مقاله عوارض و روش‌های استفاده از این فیلر را مورد بررسی قرار می‌دهیم و همچنین در خصوص نحوه تخلیه آن نیز توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

خدمات کلینیک ره یا: تزریق ژل با تخفیف ویژه

ژل پاژ چیست؟

هیدروژل پلی آکریل آمید نوعی ژل آبی استریل سمی، پایدار و غیرقابل جذب است و از ۲.۵ درصد پلی آکریل آمید متقاطع و آب تشکیل شده است. ژل پاژ به عنوان فیلر در سالهای گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه به دلیل عوارض بالای آن دیگر تزریق نمی‌شود.

عوارض و خطرات ژل پاژ

به طور کلی فیلرهایی که توسط بدن جذب نمی‌شوند، به هیچ عنوان مناسب نیستند. فیلر مناسب قابل جذب و بی خطر بوده و همچنین دارای خصوصیت قابل برگشت است این در حالی است که نتایج حاصل از ژل پاژ غیرقابل بازگشت است. دلیل محبوبیت آن به دلیل مقرون به صرفه بودن آن بود. خطرات و عوارض ناشی از تزریق این فیلر عبارت است از:

  • ایجاد توده
  • درد
  • عدم تقارن درصورت، سینه‌ها و…
  • درد سینه و حرکت ژل
  • راه افتادن ژل
  • عفونت
  • ایجاد سمیت برای عصب و عضله
  • افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه برای بیمارانی که این ژل را به سینه تزریق می‌کنند.

هیدروژل پلی آکریل آمید از رشد فیبروبلاست جلوگیری کرده و حتی ممکن است موجب آپوپتوز آن شود در نتیجه احتمال سرطان زایی را نیز افزایش می‌دهد. این ژل همچنین می‌تواند پارامترهایی نظیر اندازه و دانه بندی فیبروبلاست‌های انسانی را تغییر داده و موجب افزایش بیان RNA پیام رسان c-myc شود که ژن تنظیم‌کننده فاکتور رونویسی و کنترل رشد را بر عهده دارد. علاوه بر آن عوارض بالینی نظیر سفتی، ایجاد توده و واکنش التهابی نیز ایجاد می‌کند. همچنین تزریق ژل پاژ در زنان شیرده موجب التهاب حاد و تشکیل توده‌های شیری در دوران شیردهی شود. مطالعات نشان داده است که ۷۲.۸ درصد از بیماران (۱۷۱نفر) پس از تزریق به طور همزمان دچار چندین عارضه شده‌اند:

روش تخلیه ژل پاژ

روش تخلیه ژل پاژ

به منظور تخلیه ژل پاژ از دو روش استفاده می‌شود:

جراحی

جراحی به عنوان یکی از روش‌های تخلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و سایر روش‌ها نظیر استفاده از آنزیم که برای حل کردن اسید هیالورونیک استفاده می‌شود برای ژل پاژ کارایی ندارند. پزشکان به منظور تخلیه این ژل از صورت یا بدن از جراحی استفاده می‌کنند، اما متاسفانه در ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد این ژل به طور کامل تخلیه نمی‌شود و ذرات در ناحیه باقی می‌مانند.

بیشتر بخوانید: پلاژن تراپی چیست و چه مزایایی دارد؟

روش تخلیه ژل پاژ عبارتند از:

در ابتدا بیماران به وسیله سونوگرافی معاینه می‌شوند و رادیولوژیست حجم، محل و عمق ژل را بررسی کرده و روی صورت و عکس بیمار علامت گذاری می‌کند. سپس کانول انتقال چربی را از طریق سوراخی در چین نازولبیال وارد می‌کند و با استفاده از نیروی خلاء ژل را تخلیه می‌کند. علاوه بر آن از یک تیغه سابسیژن به منظور جدا کردن بافت فیبروز استفاده کرده و در نهایت منطقه تخلیه شده با محلول مخصوص شستشو داده می‌شود.

تخلیه ژل پاژ با لیزر

با استفاده از نوع خاص لیزر می‌توان ژل پاژ را تخلیه کرد.

پس از بی حسی ناحیه عصبی، نوک فیبر نوری که توسط کانول فلزی سوراخ شده است، به وسیله یک سوزن وارد می‌شود و در نهایت لیزر فعال می‌شود. کانولا با الگوی باد بزنی در ناحیه حرکت داده شده و سپس خارج می‌شود. در نهایت بافت از بیرونی‌ترین بخش به سمت سوراخ فشرده می‌شود تا ژل را به سمت خارج هدایت کند.

بهترین جایگزین بعد از تخلیه ژل پاژ

بعد از تخلیه ژل پاژ شما می‌توانید از فیلر دیگری استفاده کرده و روش‌های جایگزین بهتر و کم‌ عارضه‌تر را امتحان کنید تا به نتایج دلخواه خود برسید. شما می‌توانید از روش‌های دیگر نظیر تزریق چربی، تزریق ژل، لیفت با نخ، اندولیفت و غیره استفاده کنید و در خصوص استفاده از آنها با پزشک خود مشورت کنید. پس از انجام فرآیند تخلیه، در نهایت سونوگرافی به منظور یافتن ذرات باقیمانده ژل پاژ انجام می‌شود. بخش‌های باقی مانده علامت گذاری شده و تزریق در آن مناطق انجام نمی شود. بقیه مراحل نیز به ترتیب انجام می‌شود:

تزریق چربی بعد از تخلیه ژل پاژ

تزریق چربی بعد از تخلیه ژل پاژ

تزریق چربی که با نام پیوند چربی نیز معروف است، نوعی عمل جراحی است که در آن چربی شخص از بخشی = به بخش دیگر بدن منتقل می‌شود. در این روش بخشی که دارای بی‌نظمی و چروک است بهبود یافته و پر می‌شود. این روش جایگزین خوبی نسبت به ژل پاژ محسوب می‌شود و چون از تزریق چربی خود فرد استفاده می‌شود، بی‌خطر است.

تزریق ژل هیالورونیک اسید بعد از تزریق ژل پاژ

تزریق ژل هیالورونیک اسید بعد از تزریق ژل پاژ

فیلر پوستی نوعی ماده ژل مانند است که به زیر پوست تزریق می‌شود. فیلرهای پوستی ظاهری صاف و پرتر را به همراه می‌آورند ودر مقایسه با ژل پاژ کم عارضه ترند زیرا مواد تشکیل دهنده آن طبیعی بوده و در بدن یافت می شوند. این ژل‌ها به مرور زمان جذب می‌شوند و به همین دلیل در صورت نارضایتی زیباجو، قابل بازگشت خواهند بود.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل رویتاکر

لیفت با نخ بعد از تخلیه ژل پاژ

لیفت با نخ بعد از تخلیه ژل پاژ

در روش لیفت با نخ، از بخیه‌های خاردار قابل جذب استفاده می‌شود و ظاهری زیبا و جوان را به چهره فرد اعطا می‌کند. این روش کم تهاجمی بوده و همچنین موجب تحریک تولید کلاژن در پوست شده و در نهایت پوستی سالم و محکم تر را ایجاد می‌کند در نتیجه لیفت با نخ خاردار نسبت به تزریق ژل پاژ دارای مزایای بسیار بیشتری است.

اندولیفت بعد از تحلیه ژل پاژ

اندولیفت بعد از تحلیه ژل پاژ

اندولیفت نوعی روش لیزری جدید و کم تهاجمی است که موجب بازسازی کل صورت می‌شود. این روش افتادگی خفیف پوست و چربی تجمع یافته در یک سوم پایینی صورت را نظیر غبغب، گونه، دهان، خط فک و گردن اصلاح می‌کند و همچنین برای کاهش شلی پوست پلک پایین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این روش پس از تخلیه ژل پاژ بی‌خطر است.

[sv slug=”alert”]برای اطلاع از این که کدام یک از روش‌های جایگزین برای شما مناسب است و چه مدت بعد از تخلیه ژل پاژ می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید، باید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.[sv slug=”alert1″]

سخن آخر

اگرچه ژل پاژ در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما دارای عوارض خطرناکی است. عوارض ناشی از تزریق ژل پاژ ممکن است ماه‌ها تا سال‌ها پس از تزریق باقی بماند و به همین دلیل بسیاری از افراد تصمیم به تخلیه آن می‌گیرند. اگرچه خارج کردن کامل ژل پاژ امری دشوار است، اما در هر صورت تخلیه و جراحی در کاهش بیشتر علائم موفقیت آمیز است. به همین خاطر برخی از روش‌های زیبایی نظیر فیلرهای پوستی و … به منظور جایگزین ژل پاژ توصیه می‌شوند.

بیشتر بخوانید: تزریق چربی به دست برای رفع چین و چروک پشت‌دست

سوالات متداول

آیا ژل پاژ می‌تواند به بدن یا صورت آسیب دائمی برساند؟

بله این امکان وجود دارد که این فیلر برای همیشه به بدن آسیب برساند.

مدت زمان تخلیه ژل پاژ چقدر است؟

انجام تخلیه ممکن است طی چند جلسه انجام شود و تا یک ماه طول بکشد. اما زمان دقیق آن بستگی به وضعیت زیباجو دارد.

خطرناک ترین ناحیه برای تزریق ژل پاژ چیست؟

تزریق به سینه بیشترین خطر را دارد.

آیا ممکن است بعد از تزریق ژل پاژ نتوان از سایر عمل‌های زیبایی استفاده کرد؟

احتمال دارد، اما در اغلب اوقات امکان تخلیه آن وجود دارد و پس از آن جایگزین کردن فیلر خطری نخواهد داشت.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *