روش‌های-درمان-فرورفتگی-جای-جوش

روش‌های درمان فرورفتگی جای جوش

خود جوش زدن به اندازه کافی آزاردهنده است، اما جای فرورفتگی ناشی از آن واقعا ناامید کننده است. خبر خوب آن است که می توان جای فرورفتگی را درمان کرد، اما قبل از شروع به درمان باید یکبار و برای همیشه از شر جوش خلاص شوید، چرا که جوش های جدید می تواند به معنای جای فرورفتگی جدید باشد.

ترکیب بعضی روش‌های درمان فرورفتگی جای جوش که در ادامه به آن می پردازیم، با داروهای مرسومی که برای جوش استفاده می شوند، هم‌خوانی ندارند و التهاب ناشی از جوش جدید می تواند باعث کاهش اثرگذاری درمان شود. بنابراین حتما قبل از درمان فرورفتگی جای جوش، باید جوشهایتان را درمان کنید.

خدمات کلینیک ره یا: جوان‌سازی پوست با تخفیف ویژه

چرا جای جوش دچار فرورفتگی می‌شود؟

چرا-جای-جوش-دچار-فرورفتگی-میشود

به فرورفتگی جای جوش اصطلاحاً اسکار آتروفیک می‌گویند. اسکار آتروفیک به فرورفتگی ایجاد شده در زمان درمان جوش گفته می شود که پایین تر از سطح نرمال بافت پوست خواهد بود. در این حالت، پوست قادر بازسازی بافت محل اسکار آتروفیک نخواهد بود و در نتیجه آن در پوست، ناهمواری ایجاد می‌شود. اسکار آتروفیک معمولا در نتیجه جوش های شدید، آبله مرغان یا کنده شدن جوش ایجاد می‌شود.

انواع اسکار آتروفیک

انواع اسکار آتروفیک

سه نوع اسکار آتروفیک وجود دارد:

 • اسکار باکس کار: این اسکارها به صورت فرورفتگی‌هایی با کف مسطح و حدود مشخص (شبیه به یک سوراخ کوچک) است که 20 تا 30 درصد اسکارهای آتروفیک را تشکیل می دهند.
 • اسکار آیس‌پیک: اسکارهای نازک و عمدتا عمیقی است که شبیه به V می شوند و 60 تا 70 درصد اسکارهای آتروفیک را شامل می‌شوند.
 • اسکار رولینگ: این اسکارها مرز و حدود مشخصی در مقایسه با دو مورد دیگر ندارند و عریض‌تر هستند. 15 تا 25 درصد از اسکارهای آتروفیک را این نوع از اسکار تشکیل می‌دهد.

فواید درمان فرورفتگی جای جوش

 فواید-درمان-فرورفتگی-جای-جوش

شاید دیدن فرورفتگی جای جوش برایتان آزاردهنده باشد و به دنبال درمان آن باشید. تصمیمتان برای درمان فرورفتگی جای جوش مزایایی هم دارد که عبارتند از:

 • وضعیت بهتر پوست
  درمان اسکار آتروفیک می تواند به داشتن پوستی نرم تر، بافتی بهتر و نتیجتا پوستی زیباتر منجر شود.
 • افزایش اعتماد به نفس
  قطعا اگر ظاهر بهتری داشته باشید، حس بهتری هم خواهید داشت، با درمان اسکار، پوست بهتری خواهید داشت و ظاهر بهتر به معنای اعتماد به نفس بالاتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل به باسن

روش‌های درمان فرورفتگی جای جوش

اسکار آتروفیک رایج ترین نوع فرورفتگی جای جوش محسوب می‌شود و درمان آن به وضعیت پوست و عمق اسکارها بستگی دارد. درمان اسکار آتروفیک می‌تواند دشوار باشد و تکرار جلسات درمانی در بازه‌های زمانی مختلف نیاز داشته باشد.

یک پزشک مجرب و معتبر می‌تواند شما را در طول درمان راهنمایی کند و توصیه‌هایی برای سریعتر شدن دوره ریکاوری ارائه دهدو در صحبت درباره گزینه های درمان با یک متخصص پوست، باید بدانید که هر درمانی با خطراتی همراه است و شاید همه روش‌ها روی همه افراد با اثرگذاری مشابهی همراه نباشد و حتی جای زخم های جدیدی برایتان به همراه بیاورد.

تزریق ژل 

تزریق-ژل

فیلرهای بافت نرم هم یک روش رایج درمانی، به خصوص برای اسکار آتروفیک رولینگ به شمار می‌رود. از تزریق ژل می توان در هموار کردن فرورفتگی جای خوش و هم سطح کردن آن با پوست اطراف استفاده کرد. ژل به زیر پوست تزریق می‌شود و نتایج فوری را نیز به همراه می‌آورد. تزریق ژل در طول زمان می تواند حجم پوستی رابهبود ببخشد و ظاهر اسکار را کاهش دهد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی است که در آن سوراخ‌های بسیار ریزی در پوست ایجاد می‌شود و همین روند منجر به بازسازی و تشکیل لایه ای سالم‌تر می‌شود. در روش میکرونیدلینگ از یک رول حاوی تعداد زیادی سوزن استفاده می‌شود که در مسیرهای مختلف بر روی پوست حرکت می‌کند. فرو رفتن صدها سوزن و ایجاد حفرات ریز بر روی پوست، منجر به کلاژن سازی در آن می‌شود.

از این روش درمانی برای جوانسازی و افزایش کلاژن سازی – یک پروتئین ضروری برای حفظ کش‌سانی و سلامت پوست استفاده می‌شود.

مزونیدلینگ

مزونیدلینگ

مزونیدلینگ مشابه میکرونیدلینگ است با این تفاوت که در طول آن مواد خاصی نیز به پوست تزریق می‌شود که باعث کلاژن سازی و جوانسازی پوست می‌شوند. در روش درمانی مزونیدلینگ از مواد مغذی و قدرتمندی در محل فرورفتگی جای جوش استفاده می‌کند و بعد از سه تا چهار جلسه می‌توان شاهد نتایج قابل توجه آن بود.

مزونیدلینگ یک روش ساده و سریع برای درمان فرورفتگی جای جوش است که هر جلسه آن در حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. تعداد جلسات درمان بسته به شدت فرورفتگی جای جوش متفاوت خواهد بود. معمولا این میکروتزریق ها هر دو هفته یکبار و تا رسیدن به نتایج مد نظر انجام می‌شود.

درمان فرورفتگی جای جوش با لیزر

درمان-فرورفتگی-جای-جوش-با-لیزر

از درمان فرورفتگی جای جوش با لیزر برای دستیابی به نتایج مد نظرتان استفاده می‌شود. درمان فرورفتگی جای جوش با لیزر را می‌توان یکی از موثرترین روش‌های رفع اسکار آتروفیک دانست که به از بین بردن بافت‌های آسیب دیده و جایگزینی آن با سلول‌های تازه و سالم کمک می کند.

بیشتر بخوانید: ژل الانسه چیست و چه کاربردی دارد؟

مقایسه روش‌های درمان فرورفتگی جای جوش

روش

نتایج آن چه زمانی دیده می شود

عوارض جانبی

ماندگاری نتایج

تزریق ژل

اگرچه میزان نتیجه و زمان آن در افراد مختلف با هم فرق می کند، اما اکثر افراد در فاصله 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق نتایج آن را میبینند.

کبودی، قرمزی، تورم، درد، حساسیت، خارش، جوش

 

تقریبا 12 ماه

میکرونیدلینگ

بین چهار تا شش هفته

تورم، قرمزی و پوسته پوسته شدن موقتی

حدود سه تا پنج ماه

مزونیدلینگ

در حدود سه هفته

حالت تهوع، خستگی، بیحسی، تعرق، سردرد، خون مردگی، خونریزی، درد و حساسیت موضعی در محل تزریق

12 تا 18 ماه

لیزر دو تا سه هفته قرمزی، تورم، خارش و درد. ممکن است با تورم، خارش یا احساس سوزش در محل درمان مواجه شوید. عفونت، تغییر رنگ پوست و باقی ماندن جای اسکار

نتایج این درمان دائمی است.

مراقبت‌های بعد از درمان فرورفتگی جای جوش

محصولات مراقبت از پوستی وجود دارند که باید برای دستیابی به بهترین نتایج، در طول دوره درمان استفاده کنید:

 • آلفا هیدروکسی اسید

آلفا هیدروکسی اسید (AHA) به از بین بردن پوست مرده و بستن شدن حفرات پوستی کمک می‌کند و معمولا در محصولات درمان جوش پیدا می شود. AHA همچنین به کمرنگ تر شدن جای جوش نیز کمک می‌کند؛ اسید ضعیف موجود در این محصول، لایه بیرون پوست را برای بهبود تغییر رنگ ایجاد شده و زبری پوست، از بین می‌برد.

 • اسید لاکتیک

یک مطالعه کوچک در سال 2010 نشان داد که لایه برداری با اسید لاکتیک توسط متخصصین پوست که هر دو تا سه ماه یکبار انجام شود، به بهبود بافت، ظاهر و رنگ پوست و روشن تر شدن محل اسکار جوش کمک می‌کند.

 • رتینوئید

رتینوئیدها گزینه‌های درمانی دیگری هستند که به هموارتر شدن پوست کمک می‌کند. بنا به مطالعه ای در سال 2017، این مواد علاوه بر تسریع بازسازی سلولی و بهبود بافت پوست، به کاهش تغییر رنگ و هموارتر شدن فرورفتگی جای جوش کمک می‌کند.

اما رتینوئیدها، پوستتان را در مقابل نور خورشید حساس می‌کنند، بنابراین در زمان استفاده از محصولات حاوی رتینوئید باید از ضدآفتاب استفاده کنید.

 • سالیسیلیک اسید

احتمال آنکه تا الان از سالیسیلیک اسید برای درمان جای جوش استفاده کرده باشید، بالا است. از پدهای حاوی سالیسیلیک اسید گرفته تا درمان های موضعی و لوسیون های پاکسازی پوست، تقریبا می توان آن را این روزها در هر محصول درمان جای جوش پیدا کرد. سالیسیلیک اسید به پاکسازی حفرات پوستی، کاهش تورم و قرمزی کمک می کند و در صورت مالیدن موضعی باعث لایه برداری آن می‌شود و به عنوان یکی از بهترین گزینه های درمانی فرورفتگی جای جوش در نظر گرفته می‌شود.

 • کرم ضدآفتاب

استفاده روزانه از کرم ضدآفتاب بر روی محل اسکارها ضروری است؛ نور آفتاب باعث تیره شدن پوست و بارزتر شدن اسکارها شود.

البته این روشهای درمانی، گزینه های بسیار موثری برای رفع فرورفتگی جای جوش نیستند و باید برای پیدا کردن بهترین روشهای درمانی به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از فرورفتن جای جوش

اگرچه جوش زدن عمدتا تحت تاثیر عوامل ژنتیکی است، اما شدت آن را می توان با کنترل فاکتورهای محیطی، مدیریت کرد. یک رژیم غذایی متعادل و کم کربوهیدرات (شکر) در کاهش شدت فرورفتگی جای جوش موثر است. برای کاهش التهاب باید از آن دسته از محصولات مراقبت پوست استفاده کنید که حساسیت زا نباشد و باعث آسیب دیدگی پوست نشود. به همین دلیل استفاده از اسکراب صورت برای بیماران مبتلا به آکنه و جوش توصیه نمی‌شود.

بعضی محصولات مراقبت پوست بدون نسخه در کاهش التهاب و تغییر رنگ پوست موثر هستند، اما نتایج آن به جنس پوست بستگی دارد. برای مثال محصولات آب پابه برای پوست های چرب توصیه می‌شود.

هزینه درمان فرورفتگی جای جوش چقدر است؟

هزینه درمان فرورفتگی جای جوش به فاکتورهای مختلفی مثل وضعیت پوست و عمق اسکار بستگی دارد؛ همچنین روش و طول درمان نیز در این موضوع موثر است.

کلام آخر

اسکار آتروفیک، شایع ترین نوع فرورفتگی جای جوش است که بخشی از زندگی افراد به شمار می‌رود و آن را به موضوعی طبیعی تبدیل می‌کند. پیروی از دستورات پزشک می تواند به شکل موثری در کاهش فرورفتگی جای زخم و تغییر رنگ جای اسکار موثر باشد، پس آن را ادامه دهید.

سوالات متداول

آیا می‌توان فرورفتگی جای جوش را درمان کرد؟

با درمان مناسب می توان بعد از چند هفته یا چندماه، بعضی فرورفتگی‌های جای جوش را از بین برد. اما بعضی دیگر، با توجه به جنس پوستتان و شدت فرورفتگی، تا چند سال هم باقی بماند.

بیشتر بخوانید: بهترین برند ژل

آیا تزریق بوتاکس به درمان فرورفتگی جای جوش کمک می‌کند؟

تزریق بوتاکس به درمان فرورفتگی جای جوش کمکی نمی‌کند، اما تزریق ژل می‌تواند درمان موقتی برای آن باشد.

بهترین درمان فرورفتگی جای جوش چیست؟

بهترین گزینه درمان به شرایط بیمار و جنس پوست و تناسب آن با وضعیت بیمار بستگی دارد.

درمان فرورفتگی جای جوش چقدر طول می‌کشد؟

بسته به روش درمان انتخاب شده برای رفع فرورفتگی جای جوش، می‌تواند از 24 ساعت تا شش هفته طول بکشد.

آیا رتینول به رفع فرورفتگی جای جوش کمک می‌کند؟

اگرچه استفاده از رتینول موضعی – یا رتینوئیدهای دیگر – می‌تواند در بهبود اندک ظاهر فرورفتگی جای جوش موثر باشد، اما این نتایج قابل توجه نخواهند بود. برای درمان موثر جای اسکار باید با پزشکتان صحبت کنید و تحت درمان قرار بگیرید.

آیا می‌توان از بروز فرورفتگی جای جوش جلوگیری کرد؟

خیر، فرقی ندارد که چقدر تلاش کنید زیرا بعضی مشکلات به باقی ماندن اسکار منجر می‌شود. اما با انجام اقدامات پیشگیرانه می‌توان از شدت بروز آن کاست و فرایند درمان را ساده تر کرد.

اگر روش‌های درمانی برای رفع فرورفتگی جای جوش موثر نبود، چه باید کرد؟

نگران نباشید؛ همانطور که پیش تر هم گفته شد، این فرایند زمان بر است بنابراین باید صبر داشته باشید تا به نتایج دست پیدا کنید.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *