پی آر پی صورت

پی آر پی صورت | فواید، عوارض و قیمت PRP

همراه با افزایش سن، تغییرات زیادی در پوست صورت رخ می‌‌دهد و این تغییرات، آشکارا دیده می‌‌شوند. اگر در صورت خود، چین و چروک و خطوط ریز دارید که می‌‌خواهید بدون جراحی آن‌ها را برطرف نمائید، تزریق پی آر پی (PRP)، به صورت، ممکن است که راه حل مشکل شما باشد. این کار، باعث تحریک کلاژن می‌‌شود و روند تولید، رنگ و بافت پوست را بهبود می‌‌بخشد.

PRP، دارای غلظت بالایی از پلاکت است. که امکان تشکیل و آزادسازی فاکتورهای رشد و پروتئین‌های فعال را فراهم می‌‌نماید و باعث بهبودی می‌‌شوند. این روش، به طور گسترده‌ای، برای جوانسازی پوست صورت استفاده می‌‌گردد.

خدمات کلینیک ره یا: خدمات پوست همراه با تاثیرگذاری زیاد

پی آر پی صورت چیست؟

پی آر پی صورت چیست؟

احتمالاً در مورد تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به صورت، که به عنوان PRP صورت نیز، شناخته می‌‌شود، شنیده‌اید. مرحله اولیه این فرآیند، گرفتن خون بیمار، توسط تکنسین و سپس استفاده از یک سانتریفیوژ برای جداسازی گلبول‌های قرمز، می‌ باشد. پلاسمای غنی از پلاکت، از این فرآیند باقی می‌‌ماند و این، همان چیزی است که در پی آر پی، برای صورت، استفاده می‌‌شود.

به عبارت ساده تر، در پی آر پی صورت، از پلاکت‌ها و پلاسمای خون شما، روی صورت خودتان استفاده می‌‌گردد. مواد شیمیایی طبیعی موجود در پی آر پی شما، بر روی صورتتان ریخته می‌‌شود و سپس پوست با سوزن‌های ریز، سوراخ می‌‌شود (این شامل سوراخ کردن مکرر پوست با سوزن‌های ریز و استریل است.) این ماده، در یک زمان کوتاه، وارد پوست می‌‌شود. هنگامی‌ که پلاسما وارد پوست صورت شود، کار خود را برای جوان سازی کل صورت، سفت کردن مناطق چروکیده و صاف کردن ظاهر کلی صورت، انجام می‌‌دهد. این کار امکان پذیر است، زیرا اجزای اصلی شیمی‌ایی پی آر پی، رشد کلاژن را تحریک می‌‌کند.

بیشتر بخوانید: میکرودرم ابریژن چیست و چگونه عمل می کند

فواید پی آر پی صورت چیست؟

فواید پی آر پی صورت

این درمان، در بسیاری از مشکلات زیبایی بسیار مفید است و می‌‌توان از آن در تمام نواحی صورت استفاده کرد. از مزایای تزریق پی آر پی صورت می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش تولید کلاژن: پس از ۲۵ سالگی، میزان تولید کلاژن در بدن شما به شدت کاهش می‌‌یابد. و این روند کاهش، تا پایان عمر با سرعت، ادامه می‌‌یابد مگر اینکه کاری برای تحریک مجدد میزان تولید آن انجام دهید. علاوه بر این، کیفیت کلاژن تولید شده نیز، پائین می‌‌آید. و اینها منجر به ایجاد ظاهر پوستی ناسالم می‌‌گردند.

اگر از خطوط ریز، چین و چروک‌های متوسط یا چین‌های عمیق در پوست خود، ناخشنود باشید، و یا از سایر مشکلات پوستی قابل مشاهده شکایت داشته باشید، شانس زیادی وجود دارد که پی آر پی از طریق افزایش تولید کلاژن، کیفیت پوست شما را بهبود بخشد. هنگامی‌ که آسیب سلولی، به پوست، وارد شود، بدن برای تولید کلاژن تحریک می‌‌گردد. این اتفاق، در حین انجام پی آر پی صورت، رخ می‌‌دهد، به این شکل که، سوزن‌های کوچک به لایه‌های بالایی پوست شما، بوسیله درمان میکرونیدلینگ، نفوذ می‌‌کنند.

به محض اینکه سوزن‌ها به پوست شما نفوذ کند، کلاژن موجود، شروع به التیام پوست می‌‌نماید. در همان زمان، بدن شما شروع به تولید کلاژن جدید، قوی تر و سالم تر می‌‌کند. چند هفته طول می‌‌کشد تا این کلاژن با کیفیت بالاتر، تولید شود. با این حال، بلافاصله متوجه سفت شدن پوست خود، خواهید شد. سپس، متوجه خواهید شد که نتایج درمان شما، تا چند هفته پس از درمان همچنان بهتر می‌‌گردد.

 • کاهش خطوط ریز و چین و چروک: اصلاح خطوط و چین و چروک‌ها، یکی از رایج ترین دلایلی است باعث می‌‌شود که افراد به دنبال انجام پی آر پی صورت باشند. این نشانه‌های رایج افزایش سن، با افزایش عملکرد سلولی درمان می‌‌شوند. سلول‌های قدیمی‌ پوست، بازیابی می‌‌شوند و سلول‌های جدید پوست، همراه با کلاژن و الاستین، تشکیل می‌‌شوند. خطوط ریز و چین و چروک‌ها، تا حدودی از بین می‌‌روند؛ زیرا پوست صورت شما به طور طبیعی در پاسخ به آسیب‌های ریز ناشی از این درمان، سفت می‌‌شود. ظاهر چین‌های عمیق‌تر صورت نیز، با ترمیم شدن نواحی گود رفته صورت، بهبود می‌‌یابد.
 • پوست سفت‌تر و محکم‌تر: همانطور که قبلاً گفته شد، کلاژن برای ایجاد پوست سفت و محکم نیز ضروری است. با افزایش سن، پوست شما شروع به افتادگی می‌‌کند، اما چین و چروک و خطوط، همیشه ایجاد نمی‌‌شوند. پوست صورت، اغلب با افزایش سن، نازک می‌‌شود و قسمت‌های خاصی از صورت مانند لب‌ها و گونه‌ها احتمالاً باریک و لاغر می‌‌شوند. کلاژن، پوست را حجیم می‌‌کند. بعضی از افراد، ممکن است از درمان پی آر پی صورت، برای حجیم کردن لب‌های خود استفاده نمایند. بعضی دیگر، از آن برای کانتور کردن مجدد گونه‌های خود، بدون نیاز به یک روش پزشکی تهاجمی‌ استفاده می‌‌کنند. صرف نظر از بررسی خطرات پوستی این درمان، حتماً از پزشک بپرسید که چگونه پی آر پی صورت، می‌‌تواند در رسیدن به نتایج زیبایی ایده آل شما، کمک کند.
 • حفظ رطوبت مناسب پوست: هرچه پوست شما قوی‌تر و ضخیم‌تر باشد، لایه‌های عمیق‌تر پوست شما در برابر عوامل تحریک‌کننده خارجی بهتر محافظت می‌‌شوند. همچنین، وجود یک سد قوی پوستی، به حفظ رطوبت آن، کمک می‌‌کند. علاوه بر این، به باز کردن منافذ پوست شما کمک می‌‌‌نماید و پوست شما را نسبت به کرم‌های مرطوب‌کننده‌ تجویزی، بیشتر مرطوب می‌‌نماید. اثرات پی آر پی صورت، روی منافذ پوست، کمی‌ گیج کننده است زیرا این درمان، در واقع می‌‌تواند ظاهر منافذ را نیز کوچک کند. با این حال، شما می‌‌توانید از کوچک شدن منافذ و منافذ باز نشده بهره‌مند شوید و جذب داروهای تجویزی را برای افزایش زیبایی آسان تر کنید.
 • بهبود رنگ و بافت پوست: اگر جای زخم آکنه، زخم جراحی، اسکار ناشی از آسیب ترومایی، ترک‌های پوستی،‌ هایپرپیگمانتاسیون و سایر اشکالات پوستی و یا بافت ضعیف داشته باشید، می‌‌توانید از اصلاح صورت با پی آر پی بهره‌مند شوید. هنگامی‌‌که، سلول‌های قدیمی‌ پوست، سلول‌های جدید و سالمی‌ را به وجود می‌‌آورند، تنها چند روز پس از انجام یک بار پی‌ آر پی، از بهبود چشمگیر در ظاهر پوست خود، شگفت‌زده خواهید شد.
 • بدون درد است: پزشک، یک بی حس کننده موضعی را در محل درمان اعمال می‌‌کند. درست است که پوست نازک و ظریف اطراف چشم، خط مو و دور دهان شما، بسیار حساس هستند؛ اما، در حالی که احساس می‌‌کنید که درمان، بر روی پوست شما اعمال می‌‌شود، اما هیچ درد یا ناراحتی احساس نخواهید کرد.
 • درمان به سرعت انجام می‌‌شود: فرآوری، شامل تمیز کردن خون است تا آماده انتقال، تزریق و جداسازی اجزای خون باشد. خون گرفتن از شما، زیاد طول نمی‌‌کشد. بعد از آن، تنها سه تا پنج دقیقه زمان می‌‌برد تا خون شما در سانتریفیوژ، پردازش شود. در نهایت، بسته به اندازه و تعداد مناطقی که می‌‌خواهید تزریق کنید، درمان فقط بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌‌کشد.
 • نتایج ماندگار: برای رسیدن به نتایج زیبایی ایده آل خود، به تعداد کمتری درمان‌، با پی آر پی، نسبت به میکرونیدلینگ سنتی، برای صورت نیاز دارید.
 • بدون نیاز به دوران نقاهت: با استفاده از درمان با پلاسمای غنی از پلاکت، دیگر نیازی به صرف دوران نقاهت ندارید. به لطف PRP، آسیب‌های ناشی از روش میکرونیدلینگ، اساساً به همان سرعتی که ایجاد می‌‌شوند، بهبود می‌‌یابند.
 • آمادگی زیادی لازم نیست: یکی دیگر از مزایای خارق العاده پی آر پی صورت، این است که کار زیادی برای آماده شدن قبل از درمان، انجام نمی‌‌شود.

 پی آر پی صورت برای چه کسانی مناسب است؟

پی آر پی صورت برای چه کسانی مناسب است؟

یکی از مزایای پی آر پی صورت، که کمتر مورد توجه قرار گرفته، این است که تقریباً برای همه مناسب می‌‌باشد. ممکن است کاندیدای خوبی برای PRP صورت باشید اگر:

 • از زخم آکنه رنج می‌‌برید.
 • مبتلا به‌ هایپرپیگمانتاسیون هستند.
 • می‌‌خواهید خطوط ریز و چین و چروک را کاهش دهید.
 • اگر بخواهید پوست سفت‌تر و محکم‌تری داشته باشید.
 • رنگ پوست ناهماهنگی داشته باشید.
 • برای عمل لیفت صورت، آماده نباشید.
 • پوست خشکی داشته باشید.
 • احساس کنید که پوست شما، پیرتر از آنچه باید به نظر می‌‌رسد.

مانند اکثر روش‌های زیبایی، بهترین کاندیدا برای پی‌ آر پی صورت، خانم‌هایی هستند که باردار یا  شیرده نباشند و قصد باردار شدن نداشته باشند. به‌علاوه، این درمان برای افرادی که تحت درمان‌های ضد انعقاد قرار می‌‌گیرند، از شرایط خودایمنی رنج می‌‌برند، یا به هر نوع سرطان مبتلا شده‌اند، کم‌خونی شدید، تعداد پلاکت پایین، عملکرد غیرطبیعی پلاکت‌ها و عفونت سیستمیک فعال دارند، توصیه نمی‌‌شود.

آمادگی‌های لازم برای تزریق پی آر پی صورت

ابتدا، هفت روز قبل از درمان، هر زمان که بیرون می‌‌روید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. دوم، از سه روز قبل از درمان، روزانه مقدار مناسبی آب بنوشید. در نهایت، با صورت تمیز، در جلسه درمان حاضر شوید. از آرایش کردن و استفاده از مرطوب کننده و سایر محصولات مراقبت از پوست خودداری کنید. به یاد داشته باشید، صورت شما قبل از درمان تمیز می‌‌شود.

بیشتر بخوانید: لیفت سینه با نخ

نحوه تزریق پی آر پی به صورت

نحوه تزریق پی آر پی به صورت

پس از نشستن، پزشک، به طور خلاصه به شما توضیح می‌‌دهد که قرار است چه اتفاقی بیفتد. در اینجا طرح کلی درمان ذکر شده است:

 • یکی از اعضای تیم پزشکی، نمونه کوچکی از خون شما را می‌‌گیرد و آن را در یک سانتریفیوژ قرار می‌‌دهد تا پلاسما و پلاکت‌ها را از گلبول‌های قرمز جدا کند. از گلبول‌های قرمز، در این روش استفاده نمی‌‌شود. این پلاسمای غنی از پروتئین، همان چیزی است که به تحریک تولید کلاژن، با تزریق به پوست صورت شما کمک می‌‌کند.
 • پزشک، از یک کرم موضعی، برای بی حس کردن پوست شما، حدود ۲۰ دقیقه قبل از درمان استفاده می‌‌کند.
 • اولین تزریق، با اسید هیالورونیک و یا فیتو بوست (phyto-boost)، انجام می‌‌شود تا اطمینان حاصل شود که پوست کاملاً هیدراته شده و رنگدانه ندارد.
 • قبل از مرحله بعدی، پلاسما در تمام صورت پخش می‌‌شود.
 • تکنسین پزشکی، از یک دستگاه میکرونیدلینگ روی پیشانی، گونه‌ها و سایر قسمت‌های صورت شما استفاده می‌‌کند تا مطمئن شود که ماده غنی از پروتئین می‌‌تواند به عمق پوست نفوذ کند.
 • انجام میکرونیدلینگ، به خودی خود به تحریک رشد کلاژن کمک می‌‌کند، بنابراین هنگامی‌ که در کنار تزریق پی آر پی استفاده شود، اثر مضاعفی در تقویت تولید کلاژن را دریافت می‌‌نمائید.
 • وقتی کار تمام شد، ممکن است کمی‌ درد سطحی روی صورت، و کبودی جزئی ناشی از تکنیک میکرونیدلینگ مشاهده کنید.
 • برای خطوط عمیق و سایر نواحی مشکل‌ساز پوست صورت، تیم ما ممکن است از تزریق فیلرها یا بوتاکس برای رفع کم حجمی‌ پوست و چین و چروک‌های کوچک استفاده کند.

مراقبت‌های بعد از تزریق پی آر پی صورت

توصیه می‌‌شود که بیماران شروع به مصرف آرنیکا کنند، این یک داروی هومیوپاتی است که به طور طبیعی، کبودی و تورم را پس از اقدامات پزشکی، کاهش می‌‌دهد.

به مدت ۳ روز پس از عمل:

 • آرایش نکنید.
 • به جز برای پاکسازی ملایم، محل تزریق را لمس نکنید.
 • شنا یا هر ورزش شدیدی را انجام ندهید.
 • به مدت طولانی، در معرض نور خورشید قرار نگیرید.
 • در سونا یا جکوزی ننشینید.
 • خود را در معرض دمای شدید یا سرما و نوسانات دما قرار ندهید.
 • فقط از محصولات ملایم مراقبت از پوست، برای شستشوی ناحیه تحت درمان برای ۳ روز اول مانند پاک کننده ملایم Cetaphil، استفاده نمائید. پس از آن می‌‌توانید مراقبت عادی از پوست خود را از سر بگیرید.
 • استفاده از لوازم آرایش پس از عمل Oxygenetix، با ضد آفتاب به عنوان پوشش توصیه می‌‌شود (در صورت نیاز پس از عمل).
 • از مصرف نوشیدنی‌های بسیار گرم یا سرد به مدت ۳ روز، خودداری کنید.
 • حداقل به مدت یک ماه، تحت سایر درمان‌های زیبایی مانند: لایه برداری شیمیایی، لیزر درمانی و غیره، قرار نگیرید.

نتیجه تزریق پی آر پی به صورت

نتیجه تزریق پی آر پی به صورت

روش جوانسازی پی آر پی صورت، به طور طبیعی تولید کلاژن بدن شما را تحریک می‌‌کند و حدود سه ماه طول می‌‌کشد تا حداکثر بازسازی کلاژن اتفاق بیفتد. اکثر بیماران در ماه اول پس از درمان، متوجه بهبود بافت پوست خود می‌‌شوند. توصیه می‌‌شود که ۲ تا ۳ جلسه درمان، با فواصل ۶ تا ۸ هفته، انجام دهید. نتایج روش جوان‌سازی PRP، طولانی‌مدت است و اکثر بیماران درمان‌های پی در پی را در یک سال دریافت می‌‌کنند تا تولید کلاژن را بیشتر تحریک نمایند و جوان‌سازی صورت را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید: رفع خط اخم با لیزر

عوارض تزریق پی آر پی صورت

جوانسازی صورت با PRP، یکی از کم خطرترین روش‌های درمانی است؛ زیرا این فرآیند شامل تزریق ماده‌ای است که منبع آن، از بدن خود شما است. کبودی، تورم یا قرمزی خفیف، در محل تزریق، ممکن است رخ دهد، اما معمولاً پس از ۳ تا ۷ روز، پس از عمل برطرف می‌‌شود؛ و می‌‌توان آن را پس از مدت کوتاهی بعد از درمان، با آرایش پنهان کرد. سایر عوارض جانبی، شامل عفونت و درد در محل تزریق است.

ماندگاری پی آر پی صورت چقدر است؟

از آنجایی که درمان‌های زیبایی به کیفیت پوست هر بیمار بستگی دارد، این امر، بر ماندگاری نتایج شما تأثیر می‌‌گذارد. معمولاً شما نتایج را، به خصوص پس از اولین درمان، پس از حدود ۶ تا ۱۲ ماه، مشاهده خواهید کرد. نتایج پی آر پی صورت، معمولاً در عرض چند هفته قابل مشاهده است و با گذشت زمان بهتر نیز می‌‌شود. اما پس از انجام مکرر این درمان، با تکمیل یک برنامه درمانی کامل، و مراقبت‌های بعدی مناسب، نتایج تا سه سال ماندگاری دارد.

برای ماندگاری طولانی‌تر نتایج، باید با یک پزشک حرفه‌ای، برای تنظیم یک برنامه مراقبت از پوست طولانی‌مدت، که شامل چندین تزریق PRP صورت است، همکاری کنید. سبک زندگی، سن، ژنتیک و سایر عوامل نیز، در میزان خوب بودن نتایج و مدت زمان ماندگاری آن‌ها، نقش دارند.

مقایسه پی آر پی صورت با سایر روش‌های جوانسازی پوست

پی آر پی، ساخت کلاژن در پوست شما را تحریک می‌‌کند تا جوانسازی کامل صورت را ارائه دهد، به جای بهبودی فقط در یک ناحیه خاص. در مقابل، فیلرهای اسید هیالورونیک، با استفاده از مواد جامد که خطوط و چین‌های پوستی صورت را پر می‌‌کند، کار می‌‌کند. این فیلرها برای نرم کردن خطوط عمیق‌تر، مانند چین‌های اطراف دهان یا حجیم شدن لب‌ها، استفاده می‌‌شوند. نتایج فیلر‌ها، معمولاً بین ۶ تا ۱۸ ماه طول می‌‌کشند. درمان‌های مکرر برای پر کردن مجدد ناحیه، مورد نیاز است.
درمان PRP صورت، برای حجم دادن به صورت، حجیم کردن فرورفتگی‌های گونه، نرم کردن گودی‌های زیر چشم، بهبود حالت کلی پوست، سفت شدن بافت پوست و پرکردن مناطقی که فیلرهای اسید هیالورونیک نمی‌‌توانند به آن دست یابند و یا استفاده از آنها ایمن نیست، موثرتر است.

در مقایسه با بوتاکس، اثرات PRP، علاوه بر ایمن‌تر بودن و ایجاد نتایج طبیعی‌تر، می‌‌تواند بیشتر از بوتاکس باقی بماند.  به طور متوسط، یک سری از درمان‌های پی آر پی، می‌‌تواند ظاهری با طراوت و جوان تر را تا ۱۸ ماه ارائه دهد، در حالی که نتایج بوتاکس تنها ۳ تا ۴ ماه دوام می‌‌آورد. بنابراین، پی آر پی، می‌‌تواند گزینه‌ای مقرون به صرفه تر و کوتاه مدت‌تر، برای جوانسازی صورت باشد.

هزینه پی آر پی صورت چقدر است؟

هزینه دقیق این درمان، به عوامل زیادی بستگی دارد. از آنجایی که نوع پوست صورت و شرایط هر فردی مختلف است، مراحل مورد نیاز، ممکن است بسیار متفاوت باشد. عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌‌توانند در هزینه نهایی موثر باشند. برای مثال، مهارت پزشک و مکان کلینیکی که انتخاب می‌‌کنید.

سؤالات متداول

هر چند وقت یکبار باید درمان‌ پی‌ آر پی صورت را انجام دهم؟

برای به دست آوردن بهترین نتایج ممکن، توصیه می‌‌شود حداقل ۳ ماه متوالی، درمان تزریق PRP را انجام دهید. البته این ممکن است بسته به اینکه پوست شما به چه میزان به تزریق پی آر پی پاسخ می‌‌دهد متفاوت باشد.

آیا این روش نیاز به تکرار دارد؟

بسته به ناحیه تحت درمان، ممکن است تکرار این درمان، برای ادامه اثرات مورد نظر ضروری باشد. روش‌های جوان‌سازی صورت، بسته به نوع درمان، ممکن است به ۱ تا ۳ درمان در سال نیاز داشته باشد.

روش تزریق PRP صورت، چقدر طول می‌‌کشد؟

 بسته به اندازه و تعداد مناطقی که می‌‌خواهید تزریق کنید، درمان فقط بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌‌کشد.

آیا ممکن است بدن شما تزریق PRP به صورت را رد کند؟

هیچ امکانی وجود ندارد که بدن شما، آن را به عنوان یک ماده خارجی رد کند؛ زیرا یک ماده درونی بدن شما است.

آیا PRP صورت، می‌‌تواند پوست را مانند جراحی لیفت صورت، صاف کند؟

اگر انتظار دارید دقیقاً همان نتایج جراحی لیفت صورت را داشته باشید، ممکن است کاندید خوبی برای پی آر پی، نباشید. اما همانطور که گفته شد این یک روش غیرتهاجمی‌ برای افرادی است که نمی‌‌خواهند درد زیادی را تجربه کنند.

به جز جوانسازی صورت، PRP، برای جوان سازی چه نواحی دیگری از بدن، می‌‌تواند کمک کند؟

نواحی دیگر ممکن است شامل، دست و گردن باشد.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *