ورزش بعد از کاشت مو

بهترین زمان شروع ورزش بعد از کاشت مو + ‌بایدها و نبایدها

قابل درک است که اگر ورزش بخش جدایی ناپذیری از برنامه روزتان را تشکیل می‌دهد، احتمالاً دلتان می‌خواهد که هر چه زودتر بعد از جراحی کاشت مو به روتین ورزشی‌تان برگردید. اما ورزش بعد از کاشت مو ممکن است که با عوارض جانبی همراه شود و نتایج کاشت مویتان را تحت تاثیر قرار دهد. اما این بدان معنا نیست که نباید هیچوقت ورزش کنید، صرفاً باید مدتی را از ورزش دور بمانید. بنابراین برای آگاهی از زمان دقیق برگشت به ورزش و آشنایی با فاکتورهای مهم در ورزش بعد از کاشت مو به خواندن این مطلب ادامه دهید.

خدمات کلینیک ره یا: کاشت مو همراه با ماندگاری

بهترین زمان ورزش کردن بعد از کاشت مو

بیماران بعد از گذشت 5 روز از کاشت مو می‌توانند فعالیت‌های سبک خود مثل پیاده روی و دوچرخه سواری آرام را شروع کنند. این یعنی تعریق و کشیدگی خفیف، مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. بیمار بعد از گذشت سه هفته می‌تواند کشش در بدن را شروع کند، اما نباید در ورزش‌های پربرخورد شرکت کند.

گذشت حداقل شش هفته از جراحی کاشت مو برای برگشت به ورزش‌های پربرخورد مثل راگبی، فوتبال یا بوکس ضروری است. برای آگاهی از زمان برگشت به روتین معمول فعالیت‌هایتان بهتر است با فرایند ترمیم بعد از کاشت مو آشنا شوید. اگرچه پزشکان، دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از درمان را برای همه بیماران ارائه می‌کنند، اما سعی می‌کنیم تا یک تایملاین کلی را در این مطلب ارائه کنیم. در اینجا به بعضی از بهترین تمرینات برای بازیابی قدرتتان اشاره خواهیم کرد.

ورزش کردن یک هفته بعد از کاشت مو

ورزش کردن یک هفته بعد از کاشت مو

همانطور که قبلاً هم گفتیم، پنج روز اول بعد از جراحی کاشت مو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مدت ورزش و برداشتن اجسام سنگین را کنار بگذارید و در صورت امکان از محل کارتان نیز مرخصی بگیرید تا به استراحت بپردازید. بعد از گذشت 5 روز می‌توانید ورزش‌های سبک‌تری مثل پیاده روی و یوگا را شروع کنید. یادتان باشد که فشار ناشی از ورزش بر نتایج جراحی کاشت مو تاثیر می‌گذارد، بنابراین از پیاده روی سریع یا برداشتن اجسام سنگین خودداری کنید. اگر فکر می‌کنید که تورم پوست سر با ادامه ورزش در حال بدتر شدن است، باید ورزش را متوقف کنید و سریعاً با پزشکتان تماس بگیرید. سعی نکنید که کارهای زیادی انجام دهید و از روزتان لذت ببرید.

ورزش کردن دو هفته بعد از کاشت مو

ترمیم محل جراحی کاشت مو شاید تا ده روز هم طول بکشد و مادامی‌ که سطح فعالیت‌هایتان را پایین نگاه دارید و کاری نکنید که با گرافت‌هایتان در تماس باشد، می‌توانید بعد از ده روز به روتین ورزشی‌تان برگردید. باید بدانید که وضعیت هر کس با دیگری متفاوت است و در جلسه مشاوره با متخصص کاشت مو مشخص می‌شود که کاشت مو گزینه مناسبی برای شما خواهد بود یا خیر. آن‌هایی که می‌خواهند به شنا یا ورزش‌های پربرخورد برگردند، باید زمان بیشتری را منتظر بمانند. روابط جنسی بعد از کاشت مو مشکلی ایجاد نمی‌کند.

ورزش سه هفته بعد از کاشت مو

بیماران بعد از گذشت سه هفته می‌توانند ورزش‌های با شدت متوسط را شروع کنند و تعریق و کشیدگی متوسط، مشکلی برایشان ایجاد نمی‌کند؛ بازگشت به شنا و بدنسازی هم ممکن خواهد بود.

اگرچه فولیکل‌های مویی کاشته شده در سه هفته قبل شروع به ریزش می‌کنند، اما هنوز امکان آسیب دیدگی آن‌ها وجود دارد. در صورت تمایل به شرکت در ورزش‌های پربرخورد پیشنهاد می‌شود که آن را به حداقل 6 هفته بعد از جراحی موکول کنید. تروما، حتی اگر فکر کنید که حالتان خوب شده هم می‌تواند صدمات طولانی مدتی برای پوست سر و فولیکل‌های مویی به همراه بیاورد.

بازگشت به روتین عادی ورزش بعد از کاشت مو

بعد از گذشت چهار هفته از جراحی کاشت مو می‌توانید هر ورزشی که دلتان می‌خواهد را انجام دهید، اما تا قبل از آن از دستورات پزشکتان پیروی کنید چون احتمال بروز صدمات به پوست سر و فولیکول مو وجود دارد. به همین دلیل قبل از انجام ورزشهای پربرخورد حتماً 4 هفته منتظر بمانید و سپس به روتین ورزشی‌تان برگردید. بعد از گذشت چهار هفته شاهد ریزش موهای کاشته شده خواهید بود که طبیعی است.

بیشتر بخوانید: ماساژ موهای کاشته شده

چرا نباید تا مدت مشخصی بعد از کاشت مو، ورزش و فعالیت سنگین انجام داد؟

ورزش و فعالیت سنگین بعد از کاشت مو

دلیل توصیه پزشکان بر عدم ورزش بلافاصله بعد از جراحی، محافظت از گرافت موهای جدید، کاهش خطر بروز عفونت و کمک به سلامت و رشد موهای کاشته شده است. به‌علاوه معمولاً بعد از ورزش به حمام می روید، در صورتیکه حمام کردن تا یک هفته بعد از جراحی توصیه نمی‌شود.

عوارض و خطرات ورزش کردن در زمان نامناسب بعد از کاشت مو

عوارض ورزش کردن در زمان نامناسب بعد از کاشت مو

برخی از خطرات احتمالی ناشی از ورزش بعد از کاشت مو عبارتند از:

  • تعریق: عرق کردن معمولاً بر نتایج جراحی کاشت مو تاثیری نمی‌گذارد، اما پوست سر در ایام بعد از جراحی خیلی حساس می‌شود و تعریق به ایجاد درد و ناراحتی منجر می‌شود. به‌علاوه امکان بروز عفونت در اطراف محل جراحی نیز وجود خواهد داشت.
  • کشیدگی: بعضی ورزش‌ها مثل دراز-نشست می‌تواند با کشیدگی یا فشار در پشت گردن همراه شود و خطر بروز کشیدگی در محل زخم بانک مو و به تعویق انداختن ترمیم را ایجاد می‌کند. پارگی بخیه‌های این نقطه می‌تواند منجر به خونریزی شود.
  • فشار خون: ورزش شدید باعث افزایش ضربان قلب و در نتیجه افزایش فشار خون می‌شود. افزایش فشار خون، افزایش جریان خون به پوست سر، تورم و خونریزی احتمالی را به دنبال خواهد داشت.
  • آسیب دیدگی سر: ورزش‌های پربرخورد مثل راگبی یا بوکس، خطر بروز آسیب دیدگی سر را افزایش می‌دهد و صدمات فولیکل‌های مویی منجر به تحت تاثیر قرار گرفتن نتایج جراحی کاشت مو می‌شود.
  • افتادن فولیکل‌ها: تحریک پوست سر در اثر فعالیت‌های شدید می‌تواند باعث شود که فولیکل‌های پیوند زده شده بیافتند. اگر زیاد در فعالیت‌های جسمانی شرکت کنید، می توان انتظار داشت که شاهد این موضوع باشید.
  • کشش: شاید عجیب باشد اما کشش ایجاد شده در بدن در زمان ورزش، احتمال درآمدن گرافت از پوست سر را افزایش می‌دهد و این موضوع در نتیجه افزایش فشار وارد بر پوست سر در طول این فرایند است. بهتر است از ورزش‌هایی که باعث ایجاد کشش در بدن می‌شوند، خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: کاشت مو با تراکم بالا

سوالات متداول

آیا گذاشتن کلاه یا موی مصنوعی در حین ورزش خوب است؟

در دو هفته اول بعد از کاشت مو نه باید از کلاه و نه از کلاه گیس استفاده کرد، زیرا این موارد به موی کاشته شده آسیب می‌زنند. استفاده پیوسته از کلاه گیس می‌تواند جلوی ترمیم مناسب موی کاشته شده را بگیرد و به همین دلیل هم پزشکان، آن را توصیه نمی‌کنند.

آیا ورزش بعد از گذشت یک ماه از کاشت مو به موی کاشته شده آسیب می‌زند؟

خیر، آسیب دیدگی موی کاشته شده بعد از گذشت یک ماه در نتیجه ورزش کردن بسیار نادر و غیرطبیعی است.

مضرترین ورزش بعد از کاشت مو چیست؟

همه ورزش‌های سنگین، به خصوص دویدن و شنا برای سلامت موی کاشته شده خطرناک محسوب می‌شوند و به موهای کاشته شده آسیب می‌زنند.

آیا می‌توانم برای برگشت زودتر به ورزش، فرایند ترمیم موهایم را تسریع کنم؟

خیر، در فرایند ترمیم بعد از کاشت مو باید صبور باشید.

اگر ورزش بعد از کاشت مو به موهای کاشته شده آسیب بزند، چکار باید بکنم؟

باید سریعاً به دیدن پزشکتان بروید و تا آن زمان به موهایتان دست نزنید.

آیا تعریق در حین ورزش می‌تواند موهای کاشته شده را کاملاً تخریب کند؟

خیر، موهای کاشته شده را کاملاً تخریب نمی‌کند، اما می‌تواند به آن آسیب بزند، بنابراین باید به زمان تمرینتان دقت کنید.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *