تزریق ژل بهتر است یا چربی؟ | مزایا، معایب، نتیجه

اگر می‌خواهید پوستی صاف و جوان داشته باشید یا تقارن کلی برخی نواحی بدن خود را بهبود بخشید می‌توانید از تزریق ژل یا چربی استفاده کنید. تصمیم برای تزریق فیلر یا چربی یک تصمیم شخصی است. باید بدانید که آیا این روش‌های درمانی شما را به هدفتان می‌رساند و آیا خطرات و عوارض احتمالی فیلر‌های پوستی را می‌توانید بپذیرید یا خیر.

خدمات کلینیک ره یا: تزریق چربی همراه با تخفیف

تفاوت تزریق ژل و تزریق چربی

تفاوت تزریق ژل و تزریق چربی

فیلرهای پوستی موادی هستند که برای بازگرداندن حجم یا تغییر شکل صورت یا ناحیه خاصی از بدن به پوست تزریق می‌شوند. فیلرها روشی غیر تهاجمی هستند و معمولاً با یک تزریق ساده انجام می‌شوند. استفاده از فیلرهای تزریقی آرایشی می‌تواند لب های نازک را حجیم کند، خطوط کم عمق صورت را تقویت کند، چین و چروک‌های صورت را برطرف کند یا ظاهر اسکارهای فرورفته را بهبود بخشد. بسیاری از فیلرها هم می‌توانند به سادگی حل شوند.

بیشتر بخوانید: میکرودرم ابریژن چیست و چگونه عمل می کند

تزریق چربی هم همین کارکرد را دارد و می‌تواند روشی موثر برای کاهش چین و چروک، کاهش جای جوش و ایجاد ظاهری جوان باشد. جراحان زیبایی با تزریق چربی که از بدن خود بیمار گرفته شده است به صورت حجم می‌دهند، چین و چروک‌های صورت را برطرف می‌کنند، لب ها را حجیم می‌کنند و خطوط کم عمق را برطرف می‌کنند. تزریق چربی همچنین برای سایر نواحی بدن مانند دست، سینه و باسن هم امکان پذیر است.

در ادامه تزریق ژل و چربی را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

نحوه تزریق ژل و چربی

نحوه تزریق ژل و چربی

روش تزریق چربی معمولاً 30 دقیقه تا یک ساعت یا بیشتر طول می‌کشد. زمان درمان به وضعیت بیمار، حجم تزریق و اقدامات اضافی که همزمان انجام می‌شود بستگی دارد. چربی از نواحی خاصی از بدن خارج می‌شود و سپس از طریق سوزن تزریقی به نواحی خاصی که نیاز به تقویت دارند تزریق می‌شود.

تزریق چربی یک روش غیر جراحی است که معمولاً با بی حسی موضعی انجام می‌شود، اما اگر نیاز به برداشتن چربی بیشتر از طریق لیپوساکشن باشد ممکن است از بی حسی همراه با آرام بخش استفاده شود.

بیشتر بخوانید: لیفت سینه با نخ

در مقابل تزریق ژل نیازی به لیپوساکشن ندارد. ژل از طریق سوزن به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. کل فرایند درمان فقط چند دقیقه طول می‌کشد. شما می‌توانید بیشتر فعالیت‌های عادی خود را پس از درمان از سر بگیرید. بسته به شرایط شخصی شما می‌توانید پس از درمان بلافاصله به محل کار خود بازگردید.

مراقبت‌های پس از تزریق

کسانی که تزریق چربی انجام می‌دهند بلافاصله پس از درمان می‌توانند زندگی عادی خود را سر بگیرند. ایجاد کبودی، تورم یا قرمزی هم در ناحیه اهدا کننده و هم در ناحیه تزریق چربی طبیعی است. این علائم معمولاً چند هفته باقی می‌مانند.

دوره نقاهت ممکن است بر اساس استفاده لیپوساکشن و میزان چربی برداشته شده طولانی تر باشد. در طول دوره نقاهت باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.

تزریق ژل باعث ایجاد تورم و قرمزی می‌شود. برای کنترل این عوارض می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید. عوارض بعد از تزریق ژل تا چند ساعت بعد کاهش می‌یابند.

در هر دو روش تزریق ژل و چربی باید از نکات مشابهی برای نحوه خوابیدن و سبک زندگی پیروی کنید. مصرف نمک را کاهش دهید و آب زیادی بنوشید. همچنین باید حداقل 24 تا 48 ساعت از پرواز، انجام تمرینات ورزشی و آرایش ناحیه تزریق خودداری کنید.

نتیجه تزریق فیلر (ژل) و چربی

مقایسه نتایج تزریق چربی و تزریق فیلر

نتایج تزریق چربی بلافاصله قابل مشاهده است، اما نواحی مورد نظر ممکن است ابتدا به دلیل تورم بیش از حد بزرگ به نظر برسند. معمولاً در عرض سه تا چهار ماه می‌توانید نتایج واقعی را مشاهده کنید. پس از این مدت ممکن است چربی های تزریق شده را از دست بدهید.

نتایج تزریقی ژل نیز بلافاصله قابل مشاهده است، اما بسته به اینکه چه نوع ژلی استفاده می‌کنید، نتایج شما متفاوت خواهد بود. اثر بخشی تزریق ژل از شش ماه (مانند اسیدهای هیالورونیک) تا بیش از یک سال (با استفاده از PMMA) متغیر باشد.

علاوه بر این دوران نقاهت بعد از تزریق ژل کوتاه است. شما می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را بلافاصله بعد از تزریق از سر بگیرید (البته ممکن است به شما گفته شود تا 24 ساعت از ورزش کردن خودداری کنید).

ماندگاری

معمولاً حدود 65 درصد از چربی تزریق شده طی سه تا شش ماه پس از تزریق به بدن جذب می‌شود، اما 35 درصد باقی مانده معمولاً تا سال‌های آینده باقی می‌ماند. برای طولانی تر شدن نتایج ممکن است به چندین جلسه تزریق چربی طی چند ماه نیاز داشته باشید.

نتایج تزریق ژل دائمی نیستند. نتایج به طور معمول حدود 6 تا 12 ماه ماندگارند. در این مدت اسید هیالورونیک پایدار معمولاً پس از چند ماه تجزیه می‌شود. این فرایند بیولوژیکی در درمان‌های بعدی بسیار کندتر از درمان اول اتفاق می‌افتد.

بهترین راه برای اطمینان از نتایج در هر دو روش تکرار درمان است.

عوارض پس از تزریق

تزریق چربی مانند هر عمل جراحی دیگری خطراتی دارد. عوارض احتمالی تزریق چربی عبارتند از:

 • عفونت
 • کیست ها چربی
 • خون ریزی
 • آمبولی چربی
 • سروما
 • تغییر رنگ دائمی پوست در اثر کبودی
 • تورم
 • کبودی

بلافاصله بعد از تزریق قرمزی و تورم ناحیه تزریق یک عارضه شایع است، اما ایجاد عوارض شدید در این روش بسیار نادر است. خطرات احتمالی بسته به نوع ژل  مورد استفاده و ماندگاری نسبی ژل متفاوت است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • جوش های پوستی شبیه آکنه
 • عدم تقارن و کبودی
 • خونریزی از محل تزریق یا عفونت
 • آسیب به پوست که منجر به زخم و احتمال اسکار یا توده میشود.
 • قابل لمس بودن فیلر در زیر سطح پوست
 • نکروز پوست (زخم یا از بین رفتن پوست در اثر اختلال در جریان خون)
 • بثورات پوستی همراه با خارش، قرمزی پوست یا تورم که معمولاً موقتی است.

در بسیاری از موارد نادر ممکن است به طور تصادفی به جای تزریق به زیر پوست به رگ‌های خونی شما تزریق شود و جریان خون را مسدود کند. همه این خطرات توسط جراح شما توضیح داده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: رفع خط اخم با لیزر

تفاوت بین تزریق ژل و چربی از لحاظ قیمت

تفاوت بین تزریق ژل و چربی

تزریق چربی روشی گسترده تر از تزریق ژل است چون از تکنیک‌های لیپوساکشن استفاده میشود. این تکنیک‌ها برای استخراج چربی قبل از تزریق استفاده میشود.

همچنین هزینه تزریق ژل بسته به نوع محصول و تعداد واحد مورد نیاز بسیار متفاوت است.

تزریق ژل بهتر است یا چربی؟

این که تزریق ژل بهتر است یا چربی باید براساس هدف شما و سلامت جسمی شما بعد از جلسه‌ی مشاوره توسط پزشک تعیین شود. برای دریافت وقت مشاوره می‌توانید با کلینیک تماس حاصل فرمایید.

نتیجه گیری

تزریق ژل و تزریق چربی هر دو برای جوانسازی صورت انجام می‌شوند. نتایج تزریق ژل فوری است و به طور منظم باید ترمیم شود. پیوند چربی روشی پیچیده تر است چون یک فرایند دو مرحله‌ای است و نتایج  نهایی آن سه تا شش ماه بعد درمان قابل مشاهده است. نتایج تزریق چربی دائمی است، اما در برخی موارد ممکن است نیاز به تکرار درمان داشته باشید. برای داشتن بهترین نتیجه باید با یک متخصص یا جراح پلاستیک با تجربه صحبت کنید.

سوالات پرتکرار

آیا تزریق چربی طبیعی تر از تزریق ژل به نظر می‌رسد؟

از آنجایی که برای تزریق چربی از سلول‌های چربی زنده بدن خود شما استفاده می‌شود، مواد تزریق شده در چربی موجود در ناحیه درمان ادغام می‌شوند تا نتایج طبیعی و ماندگاری داشته باشند. این روش یک امتیاز مثبت دیگر دارد: ناحیه‌ای که چربی از آن برداشته می‌شود ظاهری خوش فرم تر خواهد داشت.

برای تزریق چربی به چند جلسه درمان نیاز دارم؟

نتایج بعد از دو تا سه جلسه مشخص می‌شوند و این جلسات باید حداقل چهار هفته فاصله داشته باشند. اما بسته به اندازه و شدت ناحیه ممکن است تا شش جلسه نیاز داشته باشد.

آیا تزریق چربی مضر است؟

نگرانی اصلی این است که چربی تزریق شده می‌تواند باعث انسداد یک رگ خونی در ریه‌ها (آمبولی ریه) شود و ممکن است کشنده باشد. علاوه بر خطرات مشابه با سایر درمان‌های تزریق چربی خطرات اضافی عبارتند از: عفونت جدی پوست (سلولیت) و اسکار توده ای (بد شکلی کانتور).

تورم بعد از تزریق چربی چقدر طول میکشد؟

این تورم در عرض دو هفته برطرف میشود.

چرا تزریق ژل یک روش محبوب است؟

بسیاری از افراد تزریق ژل را انتخاب می‌کنند، چون نتایج این روش فوراً قابل مشاهده است و زمان نقاهت بسیار کوتاهی دارد. تزریق ژل مانند هر درمان زیبایی دیگری عوارض جانبی خاص خود را دارد.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *