تزریق ژل به لب | راهنمای کامل به‌همراه مزایا و برندهای محبوب

برخی لب‌های پر، شیک و بی‌نقصی دارند. دیگران می‌توانند با استفاده از انواع ژل‌هایی که می‌توانند به لب‌ها و اطراف آنها تزریق کنند، لب‌های خود را زیباتر کنند. رایج‌ترین فیلر‌های امروزی محصولاتی هستند که حاوی موادی شبیه به هیالورونیک اسید هستند. ژل‌های لب هیالورونیک اسید قابل تزریق بوده و از اسید هیالورونیک مصنوعی ساخته می‌شوند. زمانی که به لب تزریق می‌شوند، از بافت لب پشتیبانی کرده، لب را زاویه دار و تقارن آن را اصلاح می‌کنند.

تزریق ژل به‌شکل کاملا بی‌خطر و کم تهاجمی، در میان محبوب‌ترین روش‌های زیبایی قرار دارد و قصد داریم که در این مطلب، نوع خاصی از آن را مورد ارزیابی قرار دهیم.

مزایای تزریق ژل به لب

مزایای تزریق ژل به لب

هیالورونیک اسید می‌تواند ظاهر لب‌ها را بهبود بخشد:

 • شکل
 • ساختار
 • حجم

زمانی که ژل تزریق شد، ژل موجود در فیلر بافت لب‌ها را شکل داده و پشتیبانی می‌کند. مزایای استفاده از ژل‌های هیالورونیک اسید شامل موارد زیر هستند:

 • کنترل حجم لب. مقدار ماده تزریق شده قابل کنترل است، بنابراین پزشک روی حجم لب کنترل بهتری دارد.
 • سرعت تدریجی درمان. تزریقات در طی جلسات متفاوت می‌توانند انجام شوند تا نتایج مطلوبی بدست آید.
 • برجستگی‌ها راحت‌تر از بین می‌روند. هر گونه نامنظمی که با حرکت لب‌ها ایجاد می‌گردد را می‌توان به راحتی حذف کرد.
 • کبودی کمتر. ممکن است کبودی و ورم کمتری در مقایسه با دیگر فیلرها ایجاد گردد.
 • نتایجی با ماندگاری معقول. نتایج به طور معقولی طولانی مدت هستند، اما دائمی نمی‌باشند.
 • احتمال حساسیت کم است. از آنجایی که ژل‌های هیالورونیک اسید از ماده‌ای شبیه به آنچه در بدن است ساخته می‌شوند، احتمال ایجاد حساسیت کم است. اما اگر به لیدوکائین حساسیت دارید، قبل از شروع درمان به پزشک اطلاع دهید.

خدمات کلینیک ره یا: تزریق ژل با تخفیف ویژه و بهترین اثرگذاری

کاندیدای مناسب برای تزریق ژل به لب

این روش برای بیماران جوانی که می‌خواهند لب‌های پرتر داشته باشند یا افراد بالغی که می‌خواهند با حذف چین و چروک صورت با بالا رفتن سن خود مقابله کنند مناسب است. باید از سلامتی مناسب برخوردار بوده و سیگار نکشید. لب‌های زیبا به دیگر اجزای صورت نیز مربوط است. اگر شخصی لب‌های بسیار نازک دارد، تزریق ژل به لب برای داشتن لب‌های پری همانند آنچه در فیلم‌ها می‌بینید، غیر طبیعی به نظر می‌رسد. مراجعین باید روی افزایش زیبایی خود تمرکز کنند، نه از ظاهری که در رسانه‌های اجتماعی دیده‌اند و با ویژگی‌های آنها مطابقت ندارد، تقلید کنند. اگر موارد زیر را دارید، احتمالاً حجم دادن به لب مناسب شما نباشد:

 • عفونت فعال مانند هرپس دهانی
 • دیابت
 • لوپوس
 • مشکلات لخته شدن خون

اگر تا به حال تبخال داشته‌اید (هرپس دهانی)، باید  قبل از انجام این روش به پزشک اطلاع دهید. اگر حساسیت ناشناخته‌ای دارید یا به لیدوکائین حساسیت دارید، قبل از انجام این روش به پزشک اطلاع دهید. در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای بدون نسخه و تجویز شده و مکمل‌های گیاهی، به پزشک اطلاع دهید.

فرمولاسیون فیلرهای مخصوص لب

اگر به تزریق ژل به لب فکر می‌کنید، اما نمی‌دانید کدام برند ژل مناسب شما است، ما لیستی از رایج ترین انواع فیلرهای لب را جمع آوری کرده‌ایم که می‌توانید برای داشتن لب‌های پر حجم‌تر و بهتر کردن ظاهر خود از آن‌ها استفاده کنید.

ژل‌های هیالورونیک اسید (HA)

فیلرهای هیالورونیک اسید شامل هیالورونیک اسید، ماده‌ای که به طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود، است. ژل‌های HA می‌توانند لب‌ها را حجیم کنند و شکل و ساختار آنها را بهبود بخشند. رستیلن و ژوویدرم در میان معروف‌ترین فیلر‌های لب HA در بازار هستند.

ژل‌های لب کلاژن

فیلرهای کلاژن لب که زمانی رایج ترین نوع ژل‌ها بودند، در سال های اخیر به دلیل راحتی و ظاهر طبیعی‌تر ارائه شده توسط فیلرهای HA، محبوبیت خود را از دست داده‌اند. با این حال، در مقایسه با ژل‌های HA، کلاژن ماندگارتر است و نوع جدیدتر آن به نظر بی‌خطرتر از انواع قبلی است. کلاژن لب‌ها را برجسته تر می‌کند، اما فیلرهای HA نه تنها لب‌ها را برجسته کرده، بلکه آب را در لب‌ها محبوس می‌کند تا ظاهری پرتر و واقعی‌تر ایجاد کند.

ژل‌های لب دائمی سیلیکونی

هرچند فیلرهای HA فقط برای 6 تا 12 ماه ماندگار هستند، اما ژل‌های لب دائمی سیلیکونی نیازی به تجدید شدن ندارند. این پروتزها شبه لب از طریق دو برش‌ ریز در لب‌ها وارد می‌گردند. علاوه بر این، برخلاف مواد قبلی مانند Alloderm، اگر مشکلی ایجاد کنند، پروتز‌های سیلیکونی اخیر را به راحتی می‌شود برداشت. با این حال، به خاطر حس غیر طبیعی‌تر بودن این پروتز‌ها، این فیلرهای در بین مراجعین کمتر محبوبیت دارند.

تزریق چربی به لب

تزریق چربی به لب می‌تواند اندازه، پری، بافت و تقارن لب‌ها را بهبود بخشد. جراحان فرآیند تزریق چربی را با گرفتن سلول‌های چربی از باسن، شکم یا ران بیماران (که همگی سرشار از چربی بدن هستند) شروع می‌کنند. سپس چربی پردازش شده و به لب تزریق می‌گردد. اگر می‌خواهید در مورد تفاوت بین تزریق چربی و فیلر HA بیشتر بدانید، لطفاً به اینجا مراجعه کنید.

همانند دیگر روش‌های زیبایی، قبل از انجام هر تزریق بدون جراحی به لب، باید با جراح معتبر و مجربی مشورت کنید. این کار خطرات را کاهش داده و شما را از داشتن نتایج طولانی مدت‌تر و مطلوب‌تر مطمئن می‌کند.

بیشتر بخوانید: روش‌های رفع و درمان لک صورت

بهترین برندهای ژل تزریق ژل برای لب

بهترین برندهای ژل تزریق ژل برای لب

بیماران می‌توانند از انواع متفاوت ژل‌های هیالورونیک اسید استفاده کنند. محصولات در غلظت، ماندگاری و ناحیه مورد استفاده متفاوت هستند. در بین تمامی آنها محصولات زیر نیز وجود دارند:

 • رستیلن (Restylane)، رستیلن-ال (Restylane-L)، رستیلن سیلک (Restylane Silk)
 • ژوویدرم اولترا (Juvederm Ultra)، ژوویدرم اولترا پلاس (Juvederm Ultra Plus)، ژوویدرم ولبلا (Juvederm Volbella XC)
 • بلترو بالانس (Belotero Balance)
 • هیلافرم (HylaForm)
 • Elevess
 • Prevelle Silk

تمامی این محصولات به روشی مشابه تزریق می‌شوند، نتایج یکسانی را ایجاد می‌کنند و در برخی از آنها لیدوکائین، بی‌حسی موضعی، نیز وجود دارد. با این حال، دو مورد از محبوب‌ترین برند‌های تزریق زیبایی قابل اعتماد برای حجم دهی به لب، رستیلن و ژوویدرم هستند.

آمادگی‌های لازم برای تزریق ژل به لب

آمادگی‌های لازم برای تزریق ژل به لب

قبل از درمان، پزشک ممکن است توصیه کند که برخی داروها و مکمل‌ها مانند رقیق کننده‌های خون را استفاده نکنید. او طرحی از لب شما را ایجاد می‌کند تا به برنامه ریزی برای تزریق به نواحی خاص کمک کند.

می‌توانید این دو مرحله را در طی تزریق فیلر هیالورونیک اسید به لب داشته باشید:

 1. ابتدا پزشک لب را با محلول ضدباکتریایی تمیز می‌کند.
 2. برای کاهش درد در هنگام و بعد از درمان، پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند.

نحوه تزریق ژل به لب

نحوه تزریق ژل به لب

قبل از توضیح در مورد روش‌های مختلف تزریق ژل به لب، نگاهی به آناتومی لب بیاندازیم تا نواحی مختلف آن را بشناسیم. لب بالا و پایین از سه بافت متفاوت ساخته شده‌اند که لب سفید، خط لب و قرمزی لب نام دارند. لب سفید (که به توپی لب نیز شناخته می‌شود) پوست بالای لب می‌باشد، قسمت اصلی همان لب قرمز است و خط لب، بین لب قرمز و سفید می‌باشد. فیلتروم بافت فرورفته ای است که از زیر بینی تا خط لب کشیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: فیلر بینی؛ مزایا، عوارض و مراقبت‌ها

در کل، در مطب پزشک، زمانی که بی‌حسی جذب پوست شد، پزشک فرایند درمان را شروع می‌کند. پزشک از سوزن‌های سفت با انتهای تیز برای تزریق ژل به مکان‌های خاصی استفاده می‌کند که ممکن است منجر به ایجاد خونریزی جزئی گردد. سپس به آرامی این ناحیه را ماساژ می‌دهد تا محصول به صورت یکنواخت پخش شده و احتمال بروز ورم کم شود. ژل‌های لب استاندار معمولاً به صورت افقی به لب تزریق می‌شوند که منجر به توزیع یکسان حجم و پری لب می‌گردند.

روش‌های مختلفی برای تزریق وجود دارند که منجر به ایجاد مدل‌های مختلف در انتهای درمان می‌شوند. این روش‌ها عبارتند از تزریق طبیعی، مدل لب روسی، مدل لب عروسکی، مدل لب چاک‌دار، مدل لب قلوه‌ای و جوانسازی لب.

مدل لب روسی

مدل لب روسی

در تزریق ژل به روش مدل لب روسی حجم اضافه شده و در وسط لب لیفت می‌شود. روش روسی قوس کوپید را شکل قلب می‌سازد که کناره‌های لب به طور منطقی در راستای صورت است.

لب عروسکی

لب عروسکی

در تزریق ژل به روش عروسکی، نتیجه نهایی شبیه به لب عروسک است، با این حال پری و برجستگی طبیعی دارد. در این روش به جای حجیم کردن کل لب به وسط لب توجه دارد و ظاهر عروسکی مورد نظر را ایجاد می‌کند.

ژل لب قلوه ای (Lip Tenting)

ژل لب قلوه ای

هدف روش تزریق فیلر لب قلوه‌ای، کنترل شکل و حجم داخل ناحیه عضلانی لب است تا ساختاری ستونی شکل برای برجسته شدن لب ایجاد کند، اما این روش رول سفید واقعی را پر نمی‌کند تا از برجسته شدن خط لب پیشگیری کند. این روش حجم و زاویه بندی لب را کنترل می‌کند.

مراقبت های لازم پس از تزریق ژل به لب

مراقبت های لازم پس از تزریق ژل به لب

اینکه بدانید در طی فرایند تزریق ژل به لب چه کاری باید انجام دهید، در دستیابی به بهترین نتایج مفید است.

زمانی که فیلر لب توسط یک پزشک حرفه‌ای و ماهر تزریق می‌گردد، عوارض جانبی کمی به وجود خواهد آمد که در طی چند روز برطرف می‌شوkد. لب‌ها به احتمال زیاد ورم می‌کنند و مقداری قرمزی یا کبودی در ناحیه تزریق به وجود می‌آید. با این حال برخی ژل‌های هیالورونیک اسید را به صورت اینترنتی تهیه می‌کنند و سعی می‌کنند خودشان تزریق کنند، یا برخی به دنبال سالن‌های زیبایی ارزان و بی‌تجربه هستند. زمانی که روش‌های نادرست استفاده گردد، می‌تواند منجر به ایجاد عوارض منفی مانند خونریزی و ورم شدید، عدم تقارن لب و شکلی نامنظم گردد.

بیشتر بخوانید: رفع لاغری صورت با تزریق چربی

در ابتدا باید بدن خود را هیدراته نگه دارید تا به فرایند ترمیم کمک کند. سپس باید بدانید که چه کاری می‌توانید انجام دهید تا ورم و کبودی را کاهش داده، احتمال عفونت کم شود و به تقویت فرایند ترمیم کمک گردد. در اینجا نکاتی برای کمک به کاهش ورم بیان شده است:

 • بعد از درمان، کیسه یخ را روی لب‌ها قرار دهید. در صورت نیاز هر شش ساعت، به مدت 5 تا 10 دقیقه از یخ استفاده کنید. حتماً توجه کنید که زمانی که ورم رفع شد، پری اولیه از بین می‌رود و لب‌های درشت، جدید و زیبای شما نمایان می‌گردند.
 • حتماً برای یخ محافظ قرار دهید تا به پوست نچسبد و درد بیشتری ایجاد نکند. ورم، خارش، کبودی و دیگر دردها که در نتیجه این درمان ایجاد شده‌اند، تسکین می‌یابند.
 • ورزش‌ها و فعالیت‌های سخت فشار خون و ضربان قلب را افزایش می‌دهد و چون ورم را بدتر می‌کنند، باید از انجام آنها اجتناب کرد.
 • سدیم مصرفی را کاهش دهید و از پرواز با هواپیما اجتناب کنید.
 • در هنگام خواب با استفاده از بالش‌هایی سر خود را بالا بیاورید. روی صورت خود نخوابید، زیرا نباید روی لب‌ها فشاری وارد شود.
 • حداقل به مدت 24 ساعت پس از درمان، از رژ لب استفاده نکرده و آرایش نکنید تا از ایجاد عفونت پیشگیری کنید.
 • نوشیدن الکل خون را رقیق می‌کند، بنابراین حداقل 24 ساعت قبل از تزریق ژل به لب، الکل ننوشید. الکل می‌تواند پوست را آزرده کرده، احتمال کبودی را افزایش داده و ورم را تشدید کند. چند روز قبل از درمان، همانطور که مشاور نیز توصیه می‌کند، از نوشیدن الکل اجتناب کنید.
 • از آنجایی که سیگار کشیدن می‌تواند احتمال بروز عفونت را افزایش دهد، بهتر است قبل از تزریق ژل آن را ترک کنید و همچنین توصیه می‌شود که کنار افراد سیگاری ننشینید، زیرا همنشین بودن با افراد سیگاری می‌تواند مشکلات پوستی که هنوز حساس هستند را بدتر کند.

به طور کلی، اگر بعد از عمل به خوبی از لب‌های خود مراقبت کنید، ژل معمولاً چند روز طول می‌کشد تا در جای خود قرار گیرد و به ظاهر نهایی و مطلوب خود برسد. اثر درمان تقریباً 6 ماه ماندگار است. اگر برای رویداد خاصی از ژل‌های لب استفاده می‌کنید، بین انجام درمان و آن رویداد فاصله زمانی زیادی قرار دهید تا لب های شما به خوبی ترمیم شوند.

فیلرهای لب بلافاصله اثر خود را نشان می‌دهند، اما به خاطر ورم اولیه، در ابتدا نتایج ممکن است متفاوت به نظر برسند. لب‌های با طراوت شما باید پس از 3 تا 5 روز، بعد از رفع ورم، شروع به شکل گیری کنند.

نتیجه تزریق ژل به لب و ماندگاری آن

نتیجه تزریق ژل به لب و ماندگاری آن

بسته به ترجیح بیمار نتایج متفاوت هستند. اگر نتایج چشمگیرتری می‌خواهید، ژل بیشتری می‌توان تزریق کرد. نتایج معمولاً حدود 9 ماه ماندگار هستند. در طی این دوره، معمولاً هیالورونیک اسید بعد از چند ماه تجزیه می‌شود. این فرایند زیستی با داشتن جلسات ترمیمی بسیار دیرتر از جلسه اول روی می‌دهد. با این حال، بسیاری از بیماران تا یک سال حجم دهی لب را حس می‌کنند. بعد از عادت کردن و رضایت از پری لب‌ها، درمان بعد از 3 تا 6 ماه تکرار می‌شود. پس از آن فاصله بین جلسات بعدی به طور متوسط ​​9 تا 12 ماه خواهد بود.

خطرات و عوارض احتمالی تزریق ژل به لب

عوارض جانبی فیلر‌های هیالورونیک اسید موقتی بوده و باید فقط چند روز طول بکشند:

 • خونریزی از جای تزریق
 • ورم و کبودی
 • قرمزی و حساسیت به لمس در جای تزریق
 • فعالیت مجدد تبخال یا تاول لب یا نواحی اطراف آن (هرپس سیمپلکس)

عوارض جانبی یا خطرات جدی‌تر ممکن است به صرت زیر باشند:

 • ورم یا کبودی طولانی مدت یا شدید که بیش از یک هفته یا ده روز طول بکشد.
 • عدم تقارن لب (بخش‌هایی از لب اندازه‌های متفاوت دارند)
 • برجستگی و بی نظمی در لب‌ها
 • عفونت
 • تزریق به داخل رگ خونی که باعث از دست رفتن بافت می‌شود.
 • ایجاد زخم، جای زخم یا سفتی در لب
 • حساسیت که باعث ایجاد قرمزی، ورم یا خارش در اطراف لب می‌شود.

اگر ورم شدید داشتید یا طب کردید، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. اگر مستعد تبخال زدن هستید، روش‌های حجم دهی لب می‌تواند باعث ایجاد تبخال شوند. پزشک ممکن است داروهایی را برای کاهش احتمال ایجاد تبخال بعد از درمان تجویز کند.

هزینه تزریق ژل به لب

هزینه حجم دهی لب بر اساس مواد ژل، محصول استفاده شده و تجربه پزشک متفاوت است. حجم دهی لب نباید تنها بر اساس هزینه تعیین شود. باید به حرفه‌ای و متخصص بودن پزشک نیز توجه گردد.

نتیجه گیری

ژل‌های هیالورونیک اسید بی‌خطر هستند، این درمان زیبایی و کم تهاجمی است که ظاهری طبیعی برای لب‌ها ایجاد می‌کند. جلسه مشاوره‌ای را با کلینیک ره یا برنامه ریزی کنید تا در مورد اهداف زیبایی شما و چگونگی دستیابی به آنها صحبت شود.

سوالات پرتکرار

آیا بعد از تزریق فیلر می‌توانم کسی را ببوسم؟

متخصصان پوست توصیه می‌کنند که حداقل تا 1 یا 2 روز بعد از تزریق ژل کسی را نبوسید. ژل باید جایگزین شده و با بافت لب ترکیب گردد، بنابراین باید از ایجاد فشار روی آن پرهیز کنید و از آنجایی که لب‌ها ممکن است در ابتدا ورم کنند یا درد داشته باشند، ممکن است بوسیدن مقداری دردناک باشد.

آیا بعد از تزریق ژل لب باید آنها را ماساژ بدهید؟

زمان که لب‌هایی که تازه فیلر تزریق کرده‌اند را ماساژ می‌دهید، احتمال جابجایی ژل وجود دارد و می‌تواند منجر به ایجاد نتایج نامناسب گردد. اگر اولین بار است که ژل لب تزریق می‌کنید، از مالیدن لب‌ها بلافاصله و احتمالاً تا 24 ساعت بعد از درمان خودداری کنید. با لب‌های جدید خود به آرامی رفتار کنید.

چگونه کبودی را بعد از تزریق فیلر برطرف کنم؟

روش‌هایی که به کاهش ورم کمک می‌کنند برای تسکین کبودی نیز مفید هستند. استفاده از کیسه یخ، اجتناب از ورزش، پرواز و آرایش کردن برای فرایند ترمیم مفید هستند.

اگر لب‌های جدید خود را دوست نداشته باشم، چه کار باید بکنم؟

اگر بیمار نتایج بدست آمده را نپذیرد، فیلرهای هیالورونیک اسید با تزریق آنزیم هیالورونیداز حل می‌شوند.

تکنیکی که قوس کمانی بالای لب را برجسته می‌کند چیست؟

روش اشتون شکل M را در لب بالا می‌سازد و هرچقدر شدیدتر لب بالا را به سمت بالا بکشید، لب چاکدارتر (قوس دارتری) در بالای لب ایجاد می‌کنید. هرچند لب‌های روسی نیز شکل M را در لب بالا ایجاد می‌کند، اما این روش قوس بهتری ایجاد می‌کند. این روش کشیدگی بیشتر را تا حد امکان در لب بالا ایجاد می‌کند.

ژل لب را در چه عمقی تزریق می‌کنید؟

برطبق یک قانون کلی به منظور ایمنی در اکثر مواقع، همانطور که در تحقیقات تشریحی بیان شده، تزریق به لب از خط لب انجام شده و هرگز عمیق‌تر از 2.5 میلی‌متری لب نیست.

آیا تزریق ژل‌های لب دردناک هستند؟

خیر. تزریق فیلر لب دردناک نیست. این فرایند معمولاً بدون درد است. به منظور کاهش درد و قبل از انجام این درمان، در ناحیه مورد نظر پماد بی‌حسی استفاده می‌شود. اگر در مورد درد این روش نگرانی دارید، می‌توانید قبل از درمان با پزشک مشورت کنید.

آیا تزریق ژل لب تاییدیه سازمان غذا و دارو را دارد؟

بله. سازمان غذا و دارو فیلرهای لب را برای مصرف بزرگسالان بالای 21 سال تایید کرده است.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *