ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟ | بررسی تاثیر محصولات مختلف و نواحی تزریق

ماندگاری ژل صورت، به نواحی که تزریق می‌شود و نوع محصول تزریق شده بستگی دارد. به‌علاوه، سبک زندگی و متابولیسم بدن شما نیز روی ماندگاری ژل اثر می‌گذارند. ژل‌های زیبایی ماندگاری طولانی مدتی دارند، اما دائمی نیستند.

اکثر بیماران 6 تا 12 هفته پس از تزریق اولیه برای رفع چین و چروک صورت، جلسات ترمیمی خواهند داشت. برای تزریق  یا بهبود ظاهر لب، ما توصیه می‌کنیم جلسه ترمیمی بعد از حدود 6 تا 9 ماه انجام شود.

خدمات کلینیک ره یا: تزریق ژل همراه با تخفیفات ویژه

در ادامه عوامل موثر بر ماندگاری فیلرها را بررسی می‌کنیم.

[toc]

ماندگاری بر اساس نوع فیلر

ماندگاری ژل بر اساس نوع فیلر

زمانی که سازمان غذا و دارو (FDA) ژلی را تایید می‌کند، مشخص می‌کند که نتایج آن نیز چه مدت ماندگار است. هرچند ماندگاری ممکن است بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو متفاوت باشد، اما دستورالعمل‌ها، برای متخصصین معیار خوبی هستند تا برنامه‌های درمانی را برای بیماران خود ایجاد کنند.

  • ژل‌های هیالورونیک اسید: ماندگاری ژل‌های هیالورونیک اسید به فرمول آن بستگی دارد، این مواد ژل مانند معمولاْ حدود 6 ماه تا 2 سال یا بیشتر دوام دارند. این مواد به تدریج تجزیه می‌شوند و بدن به طور طبیعی ذرات آن را جذب می‌کند.
  • ژل‌های هیدروکسی آپاتیت کلسیم: این ژل‌ها معمولاً حدود 12 ماه ماندگار هستند و بدن را نیز تحریک می‌کند تا کلاژن بیشتری تولید کند.
  • ژل‌های پلی ال-لاکتیک اسید (PLLA): PLLA معمولاْ به صورت عمیق‌تر از سایر ژل‌ها تزریق می‌گردد و برای تحریک تولید کلاژن مفید است. اسکالپترا (Sculptra Aesthetic) مرسوم‌ترین ژل PLLA مورد استفاده در ایالات متحده است.
  • ژل‌های پلی متیل متاکریلات (PMMA): اثرات تزریق این نوع ژل می‌تواند بیش از 5 سال در صورت مانده و برای اصلاح چین‌های نازولبیال موثر است، زیرا حتی زمانی که بدن دوباره ژل کلاژن را جذب می‌کند، میکروسفرها در جای خود باقی می‌مانند.

مقدار تزریق ژل

ممکن است به نظر منطقی برسد، اما تزریق با دوز کوچک سریعتر از دوزهای بزرگتر از بین می‌رود. نواحی که چندین تزریق در نزدیک هم دارند نیز ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل در ساق پا، مراحل، عوارض و هزینه‌ها و مقایسه

ماندگاری ژل بر اساس محل تزریق

ماندگاری ژل براساس محل تزریق

برای حمایت از ساختار صورت و ترمیم از دست رفتن آن، در نقاطی مانند گونه‌ها، پیشانی یا شقیقه‌ها، پزشک ممکن است محصولی ضخیم‌تر را انتخاب کند تا بافت شما را بیشتر پشتیبانی کند. این تزریق‌ها اغلب عمیق و در بالای استخوان انجام می‌شوند تا بیشترین نتایج ایجاد گردند.

برای خطوط و چین و چروک نزدیکتر به پوست، پزشک ممکن است محصول نازکتر را برای پر کردن و هموار کردن پوست انتخاب کند. این محصولات ممکن است زودتر متابولیزه شوند و 6 تا 12 ماه ماندگار هستند. مثلاً در نواحی صورت که  تحرک بیشتری دارند، مانند لب ها، حرکت مداوم ماهیچه‌ها باعث تجزیه و جذب ژل با سرعت بیشتری می‌گردد و ژل‌ها در این نواحی فعال سریعتر از بین می‌روند.

مزایای این تزریق‌های عمیق‌تر، اغلب کم درد بودن آنها است، باعث بروز کبودی کمتر شده و بیشتر از دیگر ژل‌ها ماندگاری دارند. تزریق‌های عمیق ممکن است تا 12 ماه ماندگار باشند و محصولات جدید موجود در بازار نیز ممکن است بیش از دو سال دوام بیاورند. در مجموع، بسیاری از عوامل می‌توانند روی ماندگاری ژل‌ها تاثیر بگذارند، اما بر اساس ناحیه تحت درمان، ما می‌توانیم ماندگاری ژل‌ها را به صورت کلی بیان کنیم.

اثرات استفاده از ژل‌های بر پایه هیالورونیک اسید تا 12 ماه، یا اگر برای درمان گودی زیر چشم باشند، حتی بیشتر دوام دارند. رستالین گزینه مرسومی برای درمان زیر چشم‌ها است، زیرا به اندازه کافی سفت است تا پوست نازک این ناحیه را پشتیبانی کند.

ژل‌های گونه

استفاده از ژل‌های هیالورونیک اسید مانند ژوویدرم ولوما نتایجی را ایجاد می‌کند که تا 24 ماه ماندگار هستند. انجام درمان ترمیمی پس از 12 ماه، به ماندگاری و حفظ نتایج کمک می‌کند. ولوما و رادیس ژل‌های غلیظی هستند که برای جوانتر به نظر رسیدن گونه‌ها استفاده می‌شوند. رادیس، با درمان ترمیمی پس از 7 ماه، تقریباً تا 15 ماه ماندگار است.

رینوپلاستی بدون جراحی با استفاده از ژل‌های اسید هیالورونیک مانند رستالین (Restylane)، با درمان‌های ترمیمی در هر ۶ ماه و جلسات بعدی، می‌تواند تقریباً ۹ تا ۱۲ ماه ماندگار باشند. Restylane ژلی سفت و رقیق‌تر است و تزریق کننده می‌تواند چین پوست بینی را به طور موثرتری نسبت به ژل‌های غلیظ‌تر شکل دهد.

ژل‌های لب

در حجم دهی به لب با استفاده از ژل، با چند جلسه ترمیم، تا 12 ماه ماندگاری خواهید داشت. معمولاً 3 جلسه نیاز است تا نتیجه دلخواه خود را بدست بیاورید، زیرا ژل استفاده شده در درمان‌های اول ممکن است فشرده شود. رستالین، رستالین سیلک و ژوویدرم، ژل‌های معروف برای حجم دهی لب هستند. ژل‌های نرم‌تری نیز وجود دارند. رستالین کیس گزینه‌ای جدیدتر است که حرکات و ظاهر طبیعی دارد و اثرات آن تا 12 ماه ماندگار هستند.

ژل‌های هیالورونیک اسید می‌توانند نتایجی را ایجاد کنند که با یک جلسه ترمیم پس از 6 ماه، تا یک سال ماندگار باشند. اکثر ژل‌ها می‌توانند نتایج خوبی در این ناحیه ایجاد کنند، اما اگر ژل‌های هیالورونیک اسید به صورت ناگهانی به رگ‌های خونی تزریق شوند (که به ندرت روی می‌دهد)، می‌توانند جذب شوند.

حجم دهی به چانه با استفاده از ژل‌هایی، مانند رادیس (RADIESSE) و ژوویدرم ولوما (JUVÉDERM VOLUMA) یا ترکیبی از محصولات، با درمان ترمیمی، می‌توانند نتایجی با ماندگاری ۱۵ تا ۲۴ ماه ایجاد کنند. حجم دهی به چانه عملی است که بانوان و آقایان هر دو از آن استقبال می‌کنند.

ماندگاری بر اساس متابولیسم بدن

در افرادی که سرعت متابولیسم بالایی دارند، ژل‌ها بسیار سریعتر از آنهایی که سوخت و ساز کمتری دارند، تجزیه و جذب می‌شوند. افراد دارای توده عضلانی بیشتر، مخصوصاً آقایان، ژل‌ها را بسیار سریعتر از افرادی که عضلات کمتر دارند، تجزیه می‌کنند. بنابراین آقایان همانند خانم‌ها ماندگاری نتایج را نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید: تزریق آنزیم برای از بین بردن ژل و تخلیه آن

ورزش

هرچند ورزش برای پوست مفید است و حتی می‌تواند به تنظیم پیری سلول کمک کند، اما متخصص پوست از شما می‌خواهد حداقل 4 تا 24 ساعت بعد از انجام تزریق‌ها، ورزش نکنید، تا خطری شما را تهدید نکند. بعد از این زمان، در حقیقت ورزش کردن تاثیر منفی روی اثر ژل نمی‌گذارد، اما در اینجا سوخت و ساز بدن که عامل اصلی و مستقیم تجزیه ژل‌ها است را باید در نظر بگیرید.

تاثیر تغذیه بر ماندگاری فیلر‌ها

تاثیر تغذیه بر ماندگاری فیلر‌ها

غذایی که می‌خورید مستقیماً روی ظاهر و سلامت پوست تاثیر دارد. برای به حداکثر رساندن اثرات تزریق ژل، از بیماران می‌خواهیم که غذاهای فراوری و بسته بندی شده استفاده نکنند و مقدار قند غذاهای خود را کاهش دهند. التهاب افزایش یافته که توسط این غذاها ایجاد می‌گردد در سلامتی عمومی پوست تاثیر می‌گذارد.

تاثیر سیگار کشیدن بر ماندگاری فیلر

تحقیقات شناخته شده‌ای در مورد اثرات سیگار کشیدن روی ماندگاری ژل‌ها وجود ندارد. با این حال، به نظر می‌رسد که سیگار کشیدن ممکن است روی ماندگاری ژل‌ها اثر بگذارد. این موضوع که این امر در نتیجه سیگار کشیدن باشد و یا اثر آن روی پوست است، هنوز مشخص نیست.

نکاتی برای افزایش ماندگاری تاثیر ژل

نکاتی برای افزایش ماندگاری تاثیر ژل

افراد زیادی ژل‌های تزریقی آرایشی را امتحان می‌کنند و پس از انجام این درمان باید مراقبت بیشتری از بدن خود داشته باشند تا نتایج برای مدت طولانی بمانند. اگر می‌خواهید اثرات این درمان زیبایی را بیشتر کنید، در اینجا کارهایی را که نیاز دارید انجام دهید بیان می‌شوند:

  • از پوست خود در مقابل آفتاب محافظت کنید: یکی از قوانین پایه مراقبت از پوست، اجتناب از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید است. آسیب نور خورشید می‌تواند باعث ایجاد لکه‌ها و دیگر علائم سالخوردگی شود. به نظر می‌رسد که تشعشعات UV موجود در نور خورشید نیز باعث تجزیه هیالورونیک است شود، بنابراین مقدار زیادی ضد آفتاب استفاده کنید و در سایه بمانید.
  • مراقبت‌های مستمر پوستی: سالم نگه داشتن و رطوبت رسانی به پوست می‌تواند به حفظ اثرات این درمان نیز کمک کند. نوشیدن مقدار زیادی آب می‌تواند پوست را رطوبت رسانی کرده و اثر ژل هیالوروینک اسید را بهبود بخشد. بعد از درمان، می‌توانیم محصولات مراقبت از پوستی که اثرات ژل شما را تکمیل می‌کند را توصیه کنیم.
  • داشتن درمان منظم: بهترین راه برای بیشتر کردن زمان ماندگاری نتایج، انجام ترمیم منظم است. قبل از از بین رفتن اثرات تزریق، انجام تزریق ترمیمی، می‌تواند به بهبود اثرات درمان کمک کند و در برخی موارد عضلات را ورزش دهد تا به طور موثرتری به مواد تزریق شده پاسخ دهند.
  • بدون استرس بودن: استرس در شرایط عادی هیچوقت خوب نیست، اما آیا می‌دانید که کورتیزول و دیگر هورمون‌های استرس در حقیقت می‌توانند در اثرگذاری فیلرهای جدید مداخله کنند؟ استرس روند سالخوردگی را تسریع می‌کند، بنابراین نیاز به یافتن راهی برای کاهش آن دارید. تنفس عمیق، مدیتیشن یا کم کردن تعهدات، راه هایی برای کنترل استرس هستند.
  • هیدراته بودن: هیدراته بودن نه تنها چین و چروک را از بین می‌برد، بلکه به ماندگاری اثر تزریق شما نیز کمک می‌کند. علاوه بر نوشیدن آب، پوست خود را با درمان‌های موضعی آبرسانی کنید. کرم مرطوب کننده هیالورونیک اسید انتخاب کنید تا التهاب را کاهش داده و روند تجزیه ژل را در بدن آهسته کند.

در جلسه تزریق فیلر، ما به شما کمک می‌کنیم که ژل خود را ماندگارتر کنید و توصیه‌هایی به شما در مورد مراقبت‌های بعدی مناسب و همچنین محصولات مراقبت از پوست و سایر درمان‌هایی که ممکن است مکمل ژل‌های پوستی شما باشند، می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: عوارض احتمالی تزریق ژل به صورت و بدن چیست؟

کلام آخر

به خاطر بسپارید که صورت با بالا رفتن سن ما شروع به از دست دادن حجم می‌کند، بنابراین حفظ بیشترین تاثیرات شامل افزودن حجم بیشتر می‌شود. ژل‌ها گزینه مناسبی برای جوانسازی پوست هستند، اما اهمیت مراقبت از پوست و سبک زندگی سالم را در تقویت نتایج فراموش نکنید.

سوالات پر تکرار

آیا دارویی وجود دارد که ماندگاری ژل‌ها را کمتر کند؟ مثلا گاباپنتین یا nozanan یا کلونازپام یا پرکوست؟

بر اساس تحقیقات موجود، اگر هر کدام از این داروها را مصرف کنید، نباید روی ماندگاری ژل تاثیری بگذارد.

اگر ورزش کنم، ژل صورت چقدر ماندگار خواهد بود؟

در افرادی که ورزش‌های سخت دارند، ملاحظه می‌شود که به خاطر افزایش جریان خون و تحرک عضلات صورت، ژل‌ها 3 تا 4 ماه ماندگاری دارند.

چرا ژل‌ها دائمی نیستند؟

ژل‌ها با استفاده از آنزیم‌های طبیعی مانند هیالورونیک اسید، تولید می‌شوند. به همین دلیل، به مرور زمان توسط بدن متابولیزه می‌گردند. سرعت متابولیسم شما به شدت روی ماندگاری نتایج تاثیر دارند.

زمانی که ژل جذب می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

در اکثر موارد، زمانی که ژل جذب می‌شود، پوست به شکل اصلی خود باز می‌گردد. در حقیقت، در برخی موارد، پوست حتی ممکن است بهتر از حالت طبیعی خود به نظر برسد.

چند بار نیاز به تمدید تزریق ژل دارم؟

برای داشتن تاثیر کامل، ما به بیماران پیشنهاد می‌کنیم که هر 6 تا 9 ماه تزریق ژل را تمدید کنند.

آیا می‌توان هیالورونیک اسید و رتینول را با هم استفاده کرد؟

برخلاف دیگر ترکیبات مراقبت از پوست موجود، هیالورونیک اسید و رتینول را می‌تواند در مراقبت از پوست استفاده کرد، اما این کار را یک یا دو هفته بعد از تزریق اولیه باید انجام داد.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *