مراقبت های بعد از تزریق ژل و فیلر | بایدها و نبایدها

بعد از تزریق ژل، خود مراقبتی بسیار مهم است. پزشک اطلاعاتی در مورد مراقبت پس از تزریق ارائه می‌دهد و این نکات در مورد چگونگی کنترل درد، تمیز کردن ناحیه تزریق شده و درمان این ناحیه است. به طور کلی، باید از گرما و دماهای بالا اجتناب کنید، از لمس کردن و ساییدگی پوست به منظور کاهش تحریک و ورم آن پرهیز کنید و اگر هر نوع علائم غیر معمولی داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

باید بدانید که در مورد ژل‌هایی که به صورت تزریق می‌شوند، قوانین کلی وجود دارند که باید رعایت شوند. در این مقاله ما تمامی نکاتی که باید برای مراقبت پس از تزریق فیلر در نظر بگیرید را بررسی می‌کنیم.

خدمات کلینیک ره یا: تزریق ژل بهترین قیمت ممکن در ایران

مراقبت و رفع عوارض شایع بعد از تزریق ژل

مراقبت و رفع عوارض شایع بعد از تزریق ژل

بلافاصله بعد از درمان ممکن است متوجه چند مورد از موارد زیر شوید:

 • ورم
 • کبودی
 • نقاط قرمز سر سوزنی
 • عدم تقارن
 • حساسیت به لمس
 • خارش

متخصص پوست نوشیدن مقدار زیادی آب را برای چند روز پس از تزریق ژل توصیه می‌کند. از ماساژ دادن صورت اجتناب کنید، مگر اینکه متخصص گفته باشد. آبرسانی مناسب به بدن به روند طبیعی ترمیم آن کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: ژل رووفیل: انواع محصولات، ماندگاری و قیمت فیلر Revofil

برای تسکین درد

بعد از تزریق ژل، درد معمولاً خفیف و گاهی متوسط است. اگر نیاز به مسکن دارید، ممکن است Tylenol (استامینوفن) مناسب باشد. Advil (ایبوپروفن) یا Aleve (ناپروکسن) مصرف نکنید.

برای تسکین ورم

در روزی که درمان انجام می‌شود، کمپرس سرد را برای ده دقیقه در هر ساعت روی ناحیه تحت درمان قرار دهید. کمپرس سرد معمولاً در 24 ساعت اول پس از تزریق ممکن است به کاهش مقدار ورم کمک کند. برخی بیماران قبل و بعد از درمان از آرنیکا برای کاهش ورم استفاده می‌کنند.

برای تسکین کبودی

کبودی در ناحیه تحت درمان یکی از عوارض جانبی مرسوم ژل‌ها است. این امر ممکن است چند هفته زمان ببرد. تجربه بیماران ثابت کرده که آرنیکا به کاهش کبودی کمک می‌کند. این محصول پایه گیاهی دارد و معمولاً می‌توان آن را به عنوان لوسیون یا ژل استفاده یا به عنوان قرص هومیوپاتی مصرف کرد.

در مورد تبخال

احتمال کمی وجود دارد که این روش باعث ایجاد تبخال در بیماران دارای سابقه تبخال صورت شود. اگر بعد از درمان تبخال زدید، لطفا برای جلسه تکمیلی مراجعه کنید.

استفاده از دارو بعد از تزریق فیلر

استفاده از دارو بعد از تزریق فیلر

مسکن‌هایی مانند Tylenol معمولاً برای کنترل درد و ورم بعد از تزریق ژل لب مناسب هستند. از مصرف مسکن‌های NSAID مانند ایبوپروفن و Motrin باید اجتناب شود، زیرا مانند رقیق کننده خون عمل می‌کنند و می‌توانند کبودی و ورم را افزایش دهند.

می‌توان از پماد آرنیکا برای کاهش کبودی در ناحیه تحت درمان استفاده کرد. مکمل‌های ویتامین E می‌توانند کبودی را بدتر کنند، بنابراین باید تا چند روز بعد از تزریق از مصرف آنها اجتناب کرد.

بهترین درمان برای کنترل درد و ورم استفاده از یخ روی لب‌ها است. بسته یخ را داخل حوله یا پارچه پیچانده و چندین بار در روز به آرامی روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل لب مدل چاک‌دار: نحوه تزریق، ماندگاری و قیمت

ورزش و تمرینات فیزیکی بعد از تزریق ژل

ورزش بعد از تزریق ژل

هرچند ورزش برای پوست مفید است و حتی می‌تواند به تنظیم پیری سلول کمک کند، اما متخصص پوست از شما می‌خواهد که حداقل تا 4 ساعت بعد از درمان ورزش (حتی خم شدن یا دراز کشیدن) را انجام ندهید. با این حال، بهترین زمان برای ورزش کردن 24 ساعت پس از درمان است که این کار را برای شما بی‌خطر می‌کند. چندین دلیل برای اینکه چرا باید بعد از تزریق ژل ورزش نکنید وجود دارد.

تاثیر محصولات ممکن است زودتر از بین برود

ژل‌ها معمولاً تا 6 ماه ماندگار هستند. با این حال، پزشکان متوجه شده‌اند که دوام ژل‌ها در افرادی که ورزش سنگین انجام می‌دهند، کاهش می‌یابد. دلیل این اتفاق مشخص نیست، اما باز هم قبل از انجام ورز‌ش‌های سخت بهتر است به ژل فرصت جایگزین شدن بدهید.

ممکن است نتیجه دلخواه را نگیرید

ورزش سنگین بعد از تزریق ژل می‌تواند باعث حرکت ژل شود. زمانی که ژل تزریق می‌شود، پروتئین‌های مختلفی به محل تحت درمان منتشر می‌شوند. افزایش جریان خون در زمان ورزش می‌تواند این مواد را قبل از انتشار متابولیزه کند.

فشار وارده بر روی صورت به علت ورزش دلیل دیگر این مورد است. از آنجایی که عضلات صورت حالات خاصی را ایجاد می‌کنند، محصولات زیبایی ممکن است به قسمت دیگری از صورت حرکت کرده و باعث تغییر ناخواسته شوند. بهتر است حتی از ورز‌ش‌های سبک مانند یوگا یا پیلاتس نیز در 4 ساعت اول خودداری کنید، زیرا این حرکات موقعیت سر را تغییر می‌دهند.

ممکن است زودتر کبود شوید

ورزش‌ها باعث افزایش پمپاژ خون و فشار خون می‌شوند که ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی مانند کبودی یا ورم بعد از تزریق شوند. برای ژل‌ها زمان لازم است تا در پوست جا بیفتند. ژل‌ها آب را از بافت‌ها جذب کرده و خود را با حرکات طبیعی عضله صورت تطبیق می‌دهند. اما ورزش کردن ممکن است این فرایند را تسریع کند، گسترش سریعتر ژل را تقویت کرده و در این فرایند رگ‌های خونی را پاره کند. اگر مستعد کبودی هستید، بهتر است قبل از ورزش کردن 24 ساعت استراحت کنید.

احتمال عفونت افزایش می‌یابد

از انجام شنا و دیگر فعالیت‌های جسمانی که باعث تعرق می‌شوند، باید حداقل تا 48 ساعت اجتناب کرد. در این مرحله، هنوز باکتری‌ها می‌توانند وارد ناحیه تزریق شده پوست شوند و در بدن عفونت ایجاد کنند. برای پیشگیری از هر نوع عوارض پس از درمان، از هر نوع ورزشی بعد از تزریق ژل خودداری کنید. می‌توانید از خدمات پوست کلینیک هم بهره برده و روند درمانی خود را بهتر پیش ببرید.

ممکن است روی ناحیه تزریق شده فشار بیاورید

بعد از تزریق فیلر، پزشک از شما می‌خواهد تا 4 ساعت دست به صورت خود نزنید. ایجاد فشار می‌تواند از ترکیب طبیعی ژل با بافت جلوگیری کند. تغییر در وضعیت سر نیز ممکن است سخت باشد، زیرا صورت حساس است و بعد از درمان احساس درد دارد.

عینک محکم یا ماسک صورت، می‌توانند باعث ایجاد فشار روی نواحی مختلف صورت شوند، بنابراین شنا کردن و دوچرخه سواری ممنوع هستند. حتی پاک کردن عرق از روی پیشانی نیز می‌تواند باعث یک ماساژ کوچک در ناحیه تحت درمان شود و شما باید از انجام آن اجتناب کنید. یکی از دستورالعمل‌هایی که می‌توانید انجام دهید این است که بعد از تزریق در حالت ایستاده بمانید و دراز نکشید.

تغذیه بعد از تزریق فیلر

تغذیه بعد از تزریق ژل

غذاها و نوشیدنی‌هایی وجود دارند که باید در چند روز اول بعد از تزریق فیلر از خوردن آنها اجتناب کنید.

الکل

اگر به نوشیدن علاقه دارید و الکل بخش جدا نشدنی زندگی شماست، بعد از تزریق احتمالاً مدتی زمان می‌برد تا متوجه شوید الکل دوست شما نیست. الکل باعث ورم، سوزن سوزن شدن و سوزش لب‌ها می‌شود. این امر به خاطر گشاد شدن رگ‌های خونی توسط الکل است.

غذاهای قندی و نمکی

ممکن است نیاز باشد که از خوردن غذاهای قندی و نمکی مانند چیپس و چیزهای ترد، ساندویچ تند و شکلات اجتناب کنید. زیرا این غذاها ورم صورت را بدتر می‌کنند. بنابراین اگر بعد از شام طبق معمول همیشه تکه‌ای شکلات می‌خورید، ممکن است ورم صورت شما بدتر شود.

به علاوه، غذاهای نمکی رطوبت زیادی را از بدن خارج می‌کنند و می‌تواند منجر به خشک تر و نازک تر به نظر رسیدن لب‌ها نسبت به حالت طبیعی آنها شوند. هیدراته نگه داشتن بدن باعث می‌شود ژل‌ها ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین، به رژیم غذایی خود در روزهای پس از تزریق فیلر توجه کنید.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل لب مدل قلوه ای: نحوه تزریق، مراقبت ها و ماندگاری

نوشیدنی‌های داغ و غذاهای تند

اگر در روزهای سرد نوشیدنی داغ می‌نوشید، ممکن است نیاز به بازنگری در مورد آن داشته باشید. نوشیدنی‌های داغ و غذاهای تند ممکن است باعث ورم صورت شوند. سعی کنید فنجان قهوه را با لیوان آب جایگزین کنید و ببینید که ورم لب‌ها کمتر می‌شود.

کافئین

ممکن است حتی متوجه نشوید که در طول روز چه مقدار کافئین مصرف می‌کنید. برخی از عادات روزانه ما، مانند خوردن لاته بعد از کار، یا کاپوچینو در آخر هفته، ممکن است منجر به ورم صورت و حس سوزش شود. قانون مناسب برای رعایت میزان کافئین در روز مصرف 200 میلی‌گرم از آن است. این مقدار کمتر از دو فنجان چای یا قهوه می‌شود.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل

نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل

هرچند هیچ قانون جدی در مورد حالت خوابیدن بعد از تزریق ژل وجود ندارد، اما بهتر است به مدت یک هفته یا بیشتر، مراقبت بیشتری از صورت خود داشته باشید، مخصوصاً اگر برای اولین بار ژل تزریق می‌کنید.

نکات زیر را برای خوابیدن پس از انجام تزریق ژل توصیه می‌کنیم:

 • حداقل به مدت یک هفته به کمر بخوابید.
 • با استفاده از دو بالش سر را بالاتر بیاورید.
 • به منظور پیشگیری از غلتیدن روی صورت دور خود حصار بالشی بسازید.
 • از خوابیدن به پهلو به مدت یک هفته پرهیز کنید.
 • از خوابیدن به شکم یا صورت به مدت دو هفته پرهیز کنید.

دراز کشیدن روی شکم یا پهلو در زمان جایگزین شدن ژل در محل خود، می‌تواند آن را جابجا کرده و در نتایج دلخواه شما تغییراتی ایجاد کند. خوابیدن روی کمر به نگه داشتن ژل‌ها در جای خود در هنگام جایگزینی کمک می‌کند. خوابیدن روی کمر و بالا آوردن سر نیز به جلوگیری از جمع شدن مایعات در سر کمک می‌کند که در نتیجه به کاهش ورم و کبودی کمک می‌شود.

اگر عادت به خوابیدن روی شکم یا پهلو دارید، ممکن است در هنگام خوابیدن روی کمر احساس راحتی نکنید، اما این کار می‌تواند تفاوت بزرگی در نتایج تزریق ژل و فیلر ایجاد کند. این نوع خوابیدن فقط برای یک دوره زمانی کوتاه است و در مقایسه با سرزندگی و جوانی که برای سال‌ها به شما می‌دهد، کم است. ظاهری با طراوت ارزش این کار را دارد.

استحمام بعد از تزریق فیلر

استحمام بعد از تزریق فیلر

بعد از تزریق ژل و فیلر هیچ محدودیتی برای دوش گرفتن وجود ندارد. برای کاهش احتمال بروز عفونت، صورت خود را تمیز نگه دارید. اما موارد احتیاطی نیز وجود دارد.

از محصولات و تمیزکننده‌های بدون عطر و ملایم استفاده کنید. زمانی که صورت را می‌شویید مراقب باشید. از محصولات لایه بردار استفاده نکنید. در هنگام دوش گرفتن صورت خود را لمس نکنید.

از دماهای بالا پرهیز کنید. از آب ولرم استفاده کنید و از رفتن به سونای بخار، سونا خشک یا وان آب گرم اجتناب کنید. دماهای بالا می‌توانند جریان و فشار خون را افزایش دهند و ممکن است ورم و کبودی را بدتر کنند. تعرق نیز می‌تواند لب‌ها را آزرده کند.

سیگار کشیدن بعد از تزریق فیلر

هیچ تحقیق مشخصی در مورد اینکه آیا سیگار کشیدن روی ماندگاری ژل تاثیر دارد یا خیر انجام نشده است. اما سیگار کشیدن به خودی خود یا تاثیر سیگار روی پوست ممکن است باعث شود نتیجه دلخواه ایجاد نشود یا نسبت به فرد غیر سیگاری، نتایج ماندگاری نداشته باشد. هر پُک سیگار باعث هجوم رادیکال‌های آزاد می‌شود. رادیکال‌های آزاد اتم‌های بی‌ثبات اکسیژن هستند و الکترون را از سلول‌های سالم می‌ربایند. سپس باعث می‌شوند که سلول‌های سالم ما بی‌ثبات شوند.

سلول‌های ناپایدار با از بین بردن کلاژن و الاستین، پیری زودرس را ایجاد می‌کنند. سیگار کشیدن جریان خون را کاهش داده، اکسیژن پوست را کم می‌کند که باعث تاخیر در ترمیم زخم می‌گردد. در همین راستا برای از بین بردن چین و چروک های صورت حتما روی ترک سیگار فکر کنید.

استفاده از محصولات پوستی بعد از تزریق ژل

استفاده از محصولات پوستی بعد از تزریق ژل

برای 24 ساعت اول، از مصرف محصولات مراقبت از پوست با ترکیباتی که ممکن است ناحیه تحت درمان را تحریک کنند، خودداری کنید. این مواد شامل اسیدهای بتا و آلفا هیدروکسی و ویتامین C می‌شوند. از تمیزکننده‌های ملایم استفاده کنید و اگر بیرون از منزل می‌روید، ضد آفتاب مصرف کنید. بهترین کار پرهیز از آرایش تا 24 ساعت است، اما اگر باید آرایش کنید، آرایش سبک انجام دهید.

نتیجه گیری

فیلرها و ژل‌ها راهی عالی برای بازگرداندن ظاهری جوان هستند. این راه سریع و بی درد است و بدون درمان و دوره نقاهت، نتایج عالی را به همراه دارد. حتما مراقبت های لازم بعد از تزریق ژل و فیلر را انجام دهید تا بیشترین مزیت را از نتایج این درمان بدست آورید.

سوالات پرتکرار‌‌

چه مدت بعد از تزریق ژل‌های زیبایی می‌توانم حمام آفتاب بگیرم؟

به مدت یک هفته بعد از تزریق ژل، از حمام آفتاب، تخت آفتاب و گرمای شدید (مثلاً سونا و حمام ترکی) پرهیز کنید. اگر بیرون می‌روید و در آفتاب قرار می‌گیرید، تمام مدت از ضد آفتاب استفاده کنید.

تا یک هفته بعد از درمان، نباید پوست خود را در معرض سرمای شدید قرار دهید.

چه مدت بعد از تزریق ژل می‌توانم با هواپیما سفر کنم؟

بعد از تزریق ژل نباید مشکلی با پرواز کردن داشته باشید. اگرچه نگرانی‌هایی در این مورد که فشار هوا در کابین هواپیما می‌تواند روی ژل تاثیر بگذارد وجود دارد، اما هیچ مدرکی برای اثبات این مورد وجود ندارد.

آیا بعد از تزریق ژل لب می‌توانم بوس کنم؟

بوسیدن می‌تواند فشار زیادی به لب وارد کند و احتمال بروز عفونت را افزایش دهد (باکتری‌های زیادی در دهان وجود دارند). بنابراین بهتر است 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق ژل از بوسیدن اجتناب کنید. لب‌های شما احتمالاً مقداری حساس به لمس بوده و ورم داشته باشد. بنابراین بوسیدن ممکن است زیاد جذاب نباشد.

آیا بعد از تزریق ژل می‌توانم شنا کنم؟

شنا کردن ورزشی سخت در نظر گرفته می‌شود که احتمال عفونت را افزایش می‌دهد، بنابراین حداقل برای سه روز از رفتن به استخر و شنا کردن پرهیز کنید.

بعد از تزریق ژل، چه چیزی به بهبودی سریعتر لب‌ها کمک می‌کند؟

بدن را هیدراته نگه دارید. مقدار زیادی آب بنوشید تا به ترمیم بدن کمک کند. مقدار زیادی غذا و سبزیجات آبرسان مصرف کنید.

بعد از تزریق ژل لب آیا می‌توانم بخندم؟

بله. در حقیقت، بعد از تزریق ژل لب، ما از شما می‌خواهید لبخند بزنید و لب‌ها را دو تا سه بار در روز ماساژ دهید. این کار به پخش شدن ژل و ایجاد ظاهری طبیعی‌تر کمک می‌کند.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *