تزریق ژل به چانه: ماندگاری، عوارض و هزینه

فیلرها نه تنها برای کاهش خطوط ریز و چین و چروک مفید هستند، بلکه کارآیی آن‌ها بسیار فراتر از اصلاح چهره می‌باشد. از آنجایی که چانه یکی از اجزای اصلی صورت ماست، اگر نقصی در آن باشد، می‌تواند کل هارمونی صورت را از بین ببرد. بنابراین، اگر شکل چانه خود را دوست ندارید، این روش می‌تواند راه حل مناسبی باشد. تزریق ژل به چانه یک گزینه سریع و آسان برای تغییر شکل و بازسازی ظریف چانه و ایجاد ظاهری جوان‌تر بدون جراحی و بدون درد است. این مقاله را بخوانید تا در مورد جنبه‌های مختلف تزریق ژل به چانه بیشتر بدانید.

کلینیک ره یا: تزریق ژل با بهترین مواد و متریال

تزریق ژل به چانه

فیلر چانه، که به عنوان بزرگ کننده چانه به صورت غیرجراحی نیز شناخته می‌شود، وظیفه‌اش کانتور کردن و تغییر شکل چانه است. در واقع، این تزریق راهی عالی برای اصلاح فوری شکل و عیوب چانه می‌باشد. بیشتر فیلرهای پوستی مورد استفاده از مواد ژل مبتنی بر اسید هیالورونیک هستند. این مولکول (اسید هیالورونیک) می‌تواند 1000 برابر وزن خود را در آب نگه دارد. و از آنجایی که اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن ما تولید می‌شود، به موقع جذب می‌شود و خطر عوارض جانبی کمی دارد. با این حال، فیلرهای چانه عموماً غلیظ‌تر و سفت‌تر از فیلرهای مورد استفاده برای لب‌ها هستند؛ زیرا اساساً قرار است روی استخوان تزریق شوند. با این حال، فیلر پوستی مورد استفاده در زیر پوست باید بافت ملایم‌تری داشته باشد تا به خوبی با بافت‌های زیر پوستی ترکیب شود. همچنین، هنگامی که فیلرهای پوستی تزریق می‌شوند، فراتر از حجم دادن عمل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند تولید کلاژن شما را تحریک کنند و به پوست شما ظاهری حجیم و سفت بدهند که منجر به صاف شدن خطوط و چین و چروک می‌شود.

مزایای تزریق ژل به چانه

مزایای تزریق ژل به چانه

فیلرهای پوستی در نقاط استراتژیک مختلف به چانه تزریق می‌شوند:

 1. تزریق به چانه کوتاه (از جلو قابل مشاهده است) که آن را کشیده‌تر کرده تا ظاهری طبیعی و زیبا داشته باشد. کشیده شدن چانه حتی به اندازه چند میلی‌متر، باعث می‌شود چهره کمتر گرد به نظر برسد.
 2. برآمدگی چانه را بهبود می‌دهد (از نمای جانبی قابل مشاهده است) تا چانه یا فک کوچک شده پایین (میکروگناتیا) را در جایی که چانه در مقایسه با لب‌ها خیلی کوتاه‌تر است، تغییر شکل دهد. همچنین زاویه بین ابروها، بینی و چانه باید حدود 165 تا 175 درجه باشد. اگر این زاویه کمتر باشد، چانه به برآمدگی بیشتری نیاز دارد.
 3. چین چانه را کاهش می‌دهد (از نمای جلو و جانبی قابل مشاهده است). چین عمیق به شکل «C» که بسیاری از بیماران با افزایش سن روی چانه‌شان نقش می‌بندد.
 4. عرض پایین چانه را کم یا زیاد می‌کند. چانه زیبا برای خانم‌ها، چانه‌ای گرد است، در حالی که آقایان با چانه‌ای قوی و مربعی به بهترین شکل به نظر می‌رسند.
 5. فرورفتگی‌های چانه را پر می‌کند و قسمت‌های فرورفته مانند خطوطی که از چانه به سمت گونه‌ها می‌روند را پر می‌کند.
 6. برای بهبود هماهنگی صورت، چانه بیش از حد برجسته و جلو زده را به عقب می‌برد.

بیشتر بخوانید: تزریق چربی بهتر است یا تزریق بوتاکس؟

به طور خلاصه، پرکننده‌های چانه، به چانه وضوح و حجم بیشتری اضافه می‌کنند و نمایه‌ای متعادل‌تر از صورت ایجاد می‌کنند.

کاندیدای مناسب برای تزریق ژل به چانه

کاندیدای مناسب برای تزریق ژل به چانه

افراد بالای 21 سال که دوست دارند خط فک خود را بهتر مشخص کنند، ظاهر چانه خود را بهبود دهند یا چین و چروک‌ها و خطوط اطراف چانه را پر کنند، کاندیداهای خوبی برای تزریق ژل به چانه هستند. این افراد باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند، هیچ آلرژی یا بیماری خاصی نداشته باشند، سیگار نکشند و باید بتوانند به خوبی از پوست خود پس از درمان مراقبت کنند. زنان باردار و شیرده نباید از تزریق ژل به چانه استفاده کنند، زیرا می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در جریان خون و همچنین تورم شود.

آمادگی‌های لازم پیش از تزریق فیلر به چانه

آمادگی‌های لازم پیش از تزریق فیلر به چانه

قبل از بزرگ کردن چانه بدون جراحی، شما یک جلسه مشاوره خواهید داشت تا در مورد این عمل، اهداف زیبایی شناختی و خطرات و عوارض آن صحبت کنید. همچنین، اولین جلسه مشاوره به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا واجد شرایط این روش هستید یا خیر کمک می‌کند. مانند سایر تزریقات فیلر پوستی، بیماران باید حداقل به مدت 24 ساعت از مصرف الکل اجتناب کنند. همچنین، چند روز قبل از تزریق، باید از استفاده از استعمال موضعی موادی مانند رتینول، اسید گلیکولیک و سایر محصولات ضد پیری خودداری کنید. اگر مکمل‌های روزانه، از جمله آسپرین، داروهای مشابه ایبوپروفن و رقیق‌کننده‌های خون مصرف می‌کنید، باید به پزشک خود اطلاع دهید و به‌طور موقت آن‌ها را متوقف کنید تا احتمال کبودی کاهش یابد.

نحوه تزریق فیلر به چانه

نحوه تزریق فیلر به چانه

درمان معمولاً بسیار سریع است و بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. تزریق فیلر به چانه، روش به نسبت ساده‌ای است که در مطب یا کلینیک انجام می‌شود. ابتدا پزشک، چانه شما را علامت گذاری می‌کند و با استفاده از سوزن یا کانولا فیلر را در سطوح مختلف بافت نرم چانه، تزریق می‌کند. او از 1 تا 3 نقطه تزریق در بالای استخوان و در لایه‌های زیر پوست استفاده می‌کند. تزریق به هیچ عنوان نباید این در عروق خونی و اعصاب انجام شود. هر فیلر چانه بسته به فرمی که می‌خواهید به چانه خود دهید برای شما متفاوت خواهد بود. همچنین، دوز تزریق فیلر (ژل) از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است، اگرچه به طور متوسط به 2 تا 3 میلی‌لیتر نیاز دارید. سایر بیماران ممکن است به 4 تا 6 میلی‌لیتر تزریق در یک یا چند جلسه نیاز داشته باشند. فیلر را می‌توان در قسمت زیرین چانه تزریق کرد تا آن را کشیده و به زاویه‌سازی خط فک کمک کند. برعکس، تزریق فیلر در ناحیه قدامی چانه به درمان چین و خطوط لب‌ها کمک می‌کند.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل به چانه: بایدها و نبایدها

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل به چانه

پس از درمان، حتماً به مدت 24 تا 48 ساعت از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید، انجام ورزش شدید و فعالیت بدنی سنگین خودداری کنید. به محل‌های تزریق دست نزنید و حتماً پوست این ناحیه را تمیز نگه دارید. اگر اندکی درد دارید، می‌توانید از کمپرس یخ یا تیلنول استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تزریق بوتاکس به چانه

نتایج تزریق و ماندگاری

نتایج تزریق و ماندگاری

پرکننده‌های چانه یک روش بی خطر هستند و خطرات آن بسیار کم است. با این حال، مانند هر درمان پرکننده پوستی، احتمال تورم و کبودی برای 2 تا 3 روز وجود دارد. همچنین، اگرچه بسیار نادر است، اما خطر جابجایی، برآمدگی، یا آسیب پوست به دلیل تزریق بی‌دقت به رگ خونی وجود دارند (به احتمال زیاد وقتی توسط پزشکان بی تجربه انجام شود). به همین دلیل است که باید تزریق ژل به چانه را توسط یک متخصص انجام دهید. فراتر از کمی حساسیت و تورم، بیماران می‌توانند بلافاصله به روال روزانه خود بازگردند. با این حال، پزشکان توصیه می‌کنند که بدن خود را هیدراته نگه دارید، از آرایش خودداری کنید و به مدت 24 ساعت ورزش کنید. از جویدن سخت نیز باید اجتناب شود. می‌توانید انتظار داشته باشید که پس از دو هفته پس از ته نشین شدن فیلرها، نتایج نهایی را مشاهده کنید. نتایج حاصل از پرکننده اسید هیالورونیک می‌تواند بین 9 تا 12 ماه و حتی 15 ماه دوام داشته باشد، اما برای حفظ نتایج خود باید جلسات بعدی بیشتری را رزرو کنید. با این حال، محصولات ضخیم‌تر که عمیق‌تر تزریق می‌شوند، ممکن است عمر بیشتری داشته باشند.

خطرات و عوارض جانبی احتمالی

اگرچه فیلرهای پوستی حداقل خطرات را به همراه دارند، اما همه کارهای زیبایی عوارض خود را دارند. این عوارض احتمالی شامل:

 • خارش
 • کبودی
 • ورم
 • عفونت
 • تزریق بیش از حد
 • چرخش
 • جای زخم
 • آبسه
 • حرکت فیلر به نقاط دیگر

گاهی اوقات، سیستم ایمنی بدن با فیلر تزریق شده مانند یک جسم خارجی رفتار می‌کند. این بدان معناست که بدن ممکن است گرانولوم‌های جسم خارجی ایجاد کند که توده‌‌ای شکل هستند یا گره‌های غیرالتهابی که توده‌هایی سفت هستند.

در موارد نادر، فرد ممکن است عوارضی مانند زیر را داشته باشد:

 • آسیب بافت نرم
 • کوری
 • سکته

انتخاب یک متخصص حرفه‌ای و با سابقه در زمینه تزریق ژل به چانه، به کاهش احتمال تجربه این عوارض کمک خواهد کرد.

بهترین برندهای ژل برای تزریق به چانه

برخی از بهترین فیلرهای مورد استفاده برای ناحیه چانه، فیلرهای ژلی مبتنی بر HA (هیالورونیک اسید) مانند Juvederm Voluma (ژوویدرم ولوم) و Restylane Defyne (رستیلان دفین) هستند. این دو، از ایمن‌ترین و موثرترین فیلرهای مورد تایید FDA برای تزریق به چانه هستند. این ژل‌ها حاوی اسید هیالورونیک هستند و به طور طبیعی تجزیه‌پذیرند چراکه از ذخایر اسید هیالورونیک طبیعی خود بدن تقلید می‌کنند. هنگامی که درست در زیر سطح پوست تزریق می‌شوند، در حالی که پوست را نرم و آبرسانی می‌کنند، نواحی مورد نظر را حجم‌دهی می‌کنند.

همچنین باید بدانید که نتایج ژل ژوویدرم بلافاصله قابل مشاهده است. ولی بعد از تزریق ژل رستیلان، ممکن است چند روز طول بکشد تا نتایج کامل را ببینید. ماندگاری تزریق ژل رستیلان تا 12 ماه است، در حالی که ژوویدرم می‌تواند تا دو سال ماندگاری داشته باشد. تزریق ژل به چانه همچنین به تولید کلاژن و الاستین، دو پروتئین طبیعی حیاتی که حجم پوست را حفظ می‌کنند، کمک می‌کند. زیبایی هر دوی این ژل‌ها این است که برای دریافت نتایج طولانی‌مدت و موثر فوق‌العاده شهرت دارند، بنابراین پس از تزریق ژل به چانه و فک، ظاهری زیبا  و جذاب خواهید داشت.

البته، فیلرهای مصنوعی مانند فیلر Radiesse (ریدیس)، ساخته شده با هیدروکسی آپاتیت کلسیم (CaHA)، و Sculptra (اسکالپترا)، ساخته شده با پلی-ال-لاکتیک اسید (PLLA)، در اصلاح بدفرمی‌های چانه و خط فک پایین موثر هستند. طول عمر این مواد بیشتر از فیلرهای مبتنی بر هیالورونیک اسید است. بدین صورت که 9 تا 15 ماه برای ژل ریدیس و حداکثر دو سال برای اسکالپترا.

هزینه تزریق ژل به چانه

هزینه تزریق ژل به چانه بسته به عوامل مختلفی متفاوت است، از جمله:

 • تخصص و صلاحیت پزشک
 • زمان و تلاش مورد نیاز
 • نوع فیلر
 • نوع روش انجام
 • موقعیت جغرافیایی مطب

اکثر افراد برای دستیابی به نتایج مطلوب به تزریق چندین ویال فیلر نیاز دارند. بنابراین هزینه تزریق، فرد به فرد می‌تواند متفاوت باشد.

جمع بندی

افرادی که از ظاهر فک و چانه صورت خود ناراضی هستند، شاید بهتر باشد از فیلر چانه برای بهبود کانتور و شکل چانه خود استفاده کنند. وقتی صحبت از فیلر چانه به میان می‌آید، مهم‌ترین نکته این است که یک دکتر با تجربه با زیبایی شناسی مناسب برای چنین تزریقی صورت پیدا کنید که سعی کند قبل از تزریق، نیازهای شما را به خوبی بشناسد و طبق آنچه که به صورت شما می‌آید، تزریق را انجام دهد.

سوالات متداول

چند ویال فیلر برای چانه مورد نیاز است؟

تعداد دقیق ویال‌های مورد نیاز برای چانه متفاوت است و به آناتومی صورت هر فرد و همچنین نتیجه‌ای که می‌خواهند به دست آورند بستگی دارد.

آیا فیلر چانه صورت را لاغر می‌کند؟

تزریق ژل به چانه می‌تواند چنان به نظر برسد که گویی شما چند کیلو وزن کم کرده‌اید؛ زیرا صورت شما را کشیده و ظاهر چانه دوتایی را بهبود می‌دهد و باعث می‌شود صورت شما بسیار باریک‌تر به نظر برسد. این فیلرها همچنین باعث می‌شوند که ظاهر صورت شما واضح‌تر و متقارن‌تر به نظر برسد و حالت V شکل صورت شما را برجسته‌تر کند.

تزریق ژل به چانه چقدر درد دارد؟

این تزریق به نسبت بدون درد است. همچنین در برخی از فیلرهای چانه لیدوکائین، داروی رایج بی‌حس‌کننده، وجود دارد. باید بدانید که با تزریق فیلر، کمی احساس درد خواهید کرد، هرچند که این ناراحتی موقتی است. پس از انجام تزریق نیز، کمی تورم و حساسیت در چانه حس خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین مارک بوتاکس در ایران

آیا بعد از تزریق ژل به چانه، صورت طبیعی به نظر می‌رسد؟

تزریق ژل به چانه، زمانی که توسط متخصص زیبایی ماهر  و به درستی انجام شود، می‌تواند ظاهری بسیار طبیعی به همراه داشته باشد. همچنین چانه اغلب همراه با فک اصلاح می‌شود تا چهره را برجسته و مشخص کند.

آیا تزریق فیلر به چانه، لبخند شما را تغییر می‌دهد؟

به طور معمول، تورم پس از تزریق فیلر پوستی اتفاق می‌افتد و معمولاً در 24 تا 48 ساعت به اوج خود می‌رسد. این تورم ممکن است روی لبخند شما تأثیر بگذارد. خبر خوب این است که تورم معمولاً تا یک هفته بعد کاملاً برطرف می‌شود و لبخند شما باید به حالت عادی بازگردد.

آیا تزریق ژل به چانه، استخوان را تغییر شکل می‌دهد؟

بعید است که فیلرها بتوانند ساختار استخوانی چانه را تغییر دهند؛ چراکه این فیلرها دقیقاً در بالای استخوان و زیر عضله در ناحیه چانه تزریق می‌شوند.

آیا فیلر تزریق شده به چانه، می‌تواند به گردن منتقل شود؟

بله. متأسفانه، فیلر تزریق شده در چانه و در امتداد خط فک می‌تواند در حین تزریق در صورت عدم دقت پزشک، حرکت کرده و به سمت گردن بیاید.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *