کاشت مو با بانک موی دیگران: بررسی امکان، خطرات و روش های جایگزین

امروزه پیوند اعضا مسئله‌ای رایج است که برای حل بسیاری از مشکلات جدی یا حتی برای نجات جان افراد انجام می‌شود. اما آیا می‌توان موهای دیگران را پیوند زد؟ اگر ریزش موی ژنتیکی شما بسیار پیشرفته است، (به ویژه در موارد طاسی و الگوی ریزش موی مردانه) کاشت مو با استفاده از بانک موی خود شما احتمالاً غیر ممکن باشد؛ چون در ناحیه اهدا کننده موی کافی برای پیوند به ناحیه ریزش مو باقی نمانده است. در این مورد ممکن است ایده استفاده از موهای شخص دیگری به ذهن شما برسد. متأسفانه کاشت مو با پیوند موهای شخص دیگر حتی اگر از اعضای خانواده شما باشد غیر ممکن است.

خدمات کلینیک ره یا: کاشت مو با تاثیرگذاری ماندگار

چرا کاشت مو با بانک موی دیگران غیر ممکن است؟

چرا کاشت مو با بانک موی دیگران غیر ممکن است؟

سیستم ایمنی بلافاصله فولیکول‌های مو را به عنوان جسم خارجی تشخیص داده و به آنها حمله می‌کند. و بدون اینکه فولیکول‌ها فرصتی برای رشد داشته باشند موهای کاشته شده دوباره می‌ریزند.

سیستم ایمنی بدن ساختار بسیار پیچیده‌ای از مکانسیم‌های محافظتی و یادگیری است که با موفقیت از ابتلا به بیماری جلوگیری می‌کند. یکی از این مکانیسم‌های حفاظتی ذاتی این است که هر سلول در بدن دارای علامت خاصی است که سیستم ایمنی از طریق آن تشخیص می‌دهد که متعلق به بدن است یا یک جسم خارجی است.

در نگاه اول ممکن است منطقی به نظر نرسد که سیستم ایمنی به بافت‌های مرده مانند مو حمله می‌کند. اما این فقط خود مو نیست که کاشته می‌شود، بلکه فولیکول را هم در برمی‌گیرد. در واقع موهای اهدا شده دوباره از آن فولیکول‌ها رشد می‌کنند. فولیکول مو وقتی وارد پوست سر می‌شود به جریان خون وصل می‌شود در نتیجه سیستم ایمنی را فعال می‌کند. هر سلول سالم بدن ما علامت خاصی در بدن دارد. سلول‌های فولیکول‌های پیوندی این مشخصه را ندارند. بنابراین بلافاصله مورد حمله گلبول‌های سفید قرار می‌گیرند. علاوه بر این بدن شروع به تولید آنتی بادی علیه سلول‌های جدید می‌کند و باعث می‌شود فولیکول‌های موی خارجی سریع تر از بین بروند.

چگونه اهدای عضو امکان پذیر است، اما اهدای مو خیر؟!

در پیوند عضو، اندام‌های توسط بدن پس زده نمی‌شوند چون سیستم ایمنی به اصطلاح با سرکوب کننده‌های ایمنی سرکوب می‌شود. البته این داروها نه تنها دفاع ایمنی در برابر عضو پیوند شده بلکه کل سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند. در نتیجه افرادی که پیوند عضو انجام می‌دهند بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان هستند. برای وادار کردن بدن به پذیرش اندامی که برای زندگی حیاتی است مانند کبد یا قلب ارزش سرکوب سیستم ایمنی را دارد. موها که اهمیت کمتری دارند ارزش به خطر انداختن کل سیستم ایمنی دفاعی بدن را ندارند.

استفاده از بانک موی دیگران تنها در شرایط زیر امکان پذیر است

استفاده از بانک موی دیگران

  • دوقلوها: داشتن یک دوقلو یکسان به شما این شانس را می‌دهد که از بانک موی او استفاده کنید، چون شما ساختار DNA و ژنتیکی یکسانی دارید. بنابراین بدن شما فولیکول‌های دوقلو و بافت‌های پوست سر را به عنوان اجزای بیگانه تشخیص نمی‌دهد و آن را می‌پیذیرد.
  • به دنبال پیوند مغز استخوان: در طول پیوند مغز و استخوان، خون و سلول‌های ایمنی جایگزین می‌شوند. این عمل معمولاً در بیمارانی انجام می‌شود که بیماری‌های خاصی مانند سرطان دارند. اخیراً مطالعه‌ای در زمینه جراحی پوست منتشر شد که نشان می‌دهد پس از پیوند مغز استخوان بدن فرد موی پیوند شده را از همان اهدا کننده پس نمی‌زند.

پیوند مغز استخوان فقط برای بیمارانی که شرایط خاصی دارند ممکن است. افراد سالم نمی‌توانند پیوند مغز استخوان داشته باشند. علاوه بر این به جز در شرایط فوق نمی‌توان از موهای فرد دیگری برای پیوند استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: ماساژ موهای کاشته شده

روش‌های جایگزین برای افرادی که بانک موی ضعیفی دارند

روش های جایگزین برای افرادی که بانک موی ضعیفی دارند

برای افرادی که بانک موی ضعیفی دارند، چند روش وجود دارد که می‌تواند به آنها کمک کند. آنها می‌توانند بانک موی خود را مدتی تقویت کرده و بعداً از روش‌های کاشت مو استفاده کنند. یا چندین جلسه کاشت مو در فواصل مختلف داشته باشند تا به نتیجه‌ی دلخواه برسند.

همچنین می‌توانند از ریش و موهای بدن خود به عنوان بانک مو استفاده نمایند. یا از پروتز مو و موهای مصنوعی استفاده کنند. در نهایت نیز می‌توانند از میکروپیگمنتیشن برای تزریق رنگدانه به پوست سر خود استفاده کنند تا موهای سر پر تر به نظر بیایند.

روش های تقویت کردن بانک مو با تزریق پی آر پی، مزوتراپی و ماینوکسیدیل

این امکان وجود دارد که در ناحیه اهدا کننده به اندازه کافی فولیکول‌های اهدا کننده وجود داشته باشد، اما این فولیکول‌ها غیرفعال باشند. ممکن است این فولیکول‌ها در ترکیب با درمان PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) دوباره فعال شوند.

یکی دیگر از درمان های موثر می‌تواند مزوتراپی مو باشد. مزوتراپی یک روش درمانی است که با تزریق ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیب اسیدهای آمینه مورد نیاز مو به پوست سر انجام می‌شود. مزوتراپی یک روش غیر جراحی است که اخیراً به دلیل توانایی در جلوگیری از ریزش مو و ترمیم فولیکول‌های مو محبوبیت پیدا کرده است.

ماینوکسیدیل راه حل دیگری است که روند کوچک شدن فولیکول‌های مو را معکوس می‌کند. ماینوکسیدیل باعث افزایش جریان خون در اطراف فولکیول‌ها می‌شود و حرکت فولیکول‌ها تا مرحله رشد را تحریک می‌کند و مراحل رشد فولیکول را گسترش می‌دهد.

در این شرایط بعد از تقویت بانک مو می‌توانید اقدام به کاشت مو کنید.

کاشت مو به روش BHT

کاشت مو به روش BHT می‌توان از موهای بدن برای پیوند به سر استفاده کرد. در این روش می‌توان از موهای ریش، بازوها، پاها، قفسه سینه، شکم، ناحیه تناسلی و یا زیر بغل استفاده کرد. البته استفاده از موهای بدن برای پیوند احتمال موفقیت کمی دارد. به علاوه نتایج این روش دائمی نیستند.

FUE با استفاده از موهای بدن می‌تواند یک روش موثر کاشت مو برای بیمارانی باشد که دچار طاسی شدید هستند یا بانک موی آنها به اندازه کافی مو برای پیوند ندارد.

کاشت مو به روش ترکیبی FIT و FUT

این روش برای افرادی مناسب است که بانک موی خوبی ندارند و نیاز به تراکم بالاتری برای کاشت دارند. این روش در دو مرحله کاشت FUT و FIT در دو روز متوالی انجام می‌گیرد‌. در روش FUT پزشک بخشی از پوست سر به همراه فولیکول‌های مو را برای استخراج گرافت‌های مناسب جدا می‌کند. سپس برای افزایش تراکم موها از روش FIT استفاده می‌شود که نوعی استخراج فولیکول‌های مو توسط پانچ‌های ظریف است. درنهایت بیمار تراکم موی بیشتری خواهد داشت.

کاشت مو به روش HRT

کاشت مو به روش HRT در واقع همان ساخت موی مصنوعی یا پروتز موی مصنوعی برای بیمار است. در این روش موها و سر بیمار با دستگاه‌های پیشرفته اسکن شده و پروتز مویی کاملاً مناسب و شبیه به موهای سر بیمار ساخته خواهد شد.

این روش موقتی بوده و موهای بیمار رشد نخواهد داشت، بنابرای لازم است تا در صورت نیاز بیمار برای ترمیم موهای خود به پزشک مراجعه کند.

میکروپیگمنتیشن پوست سر

میکروپیگمنتیشن پوست سر یک درمان زیبایی برای نازک شدن مو یا ریزش مو است. گاهی اوقات به آن خالکوبی مو هم گفته می‌شود. تزریق رنگ تاتو باعث پرتر نشان دادن موهای می‌شود.

اگر بانک موی شما موی کافی برای پیوند ندارد میتوانید از میکروپیگمنتیشن پوست سر (SMP) کمک بگیرید.

کاشت مو با استفاده از سلول‌های بنیادی

کاشت مو با سلول‌های بنیادی مشابه کاشت موی سنتی است. اما به جای برداشتن تعداد زیادی از موها برای پیوند، نمونه پوست کوچکی که فولیکول‌های مو روی آن قرار دارند برداشته می‌شود.

سپس فولیکول‌ها در آزمایشگاه تکثیر می‌شوند و در نواحی ریزش مو به پوست سر پیوند زده می‌شوند. این کار اجازه می‌دهد تا مو هم در قسمتی که فولیکول‌های مو از آن گرفته شده‌اند و هم قمستی که کاشته شده‌اند رشد کنند.

پیوند مو با سلول های بنیادی در حال حاضر فقط به صورت تئوری وجود دارد. تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد. کاشت مو با استفاده از سلول‌های بنیادی در سال 2017 توسط محققان ایتالیایی با موفقیت انجام شد. با این حال هنوز به عنوان یک درمان رایج در جهان شروع نشده است. در سال‌های بعدی ممکن است فناوری آن پیشرفت کند و محبوبیت بیشتری پیدا کند.

بیشتر بخوانید: کاشت مو با تراکم بالا

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن تمام موارد گفته شده، می‌توان به صراحت ادعا کرد که کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران عملاً امکان پذیر نیست. اما همچنان امید هست تا فردی که بانک موی ضعیفی دارد یا اصلا بانک مو ندارد، رفته رفته موهای خود را احیا کند. می‌توان با تقویت بانک مو و تکرار فرآیند کاشت مو طی چندین جلسه تراکم موی بیمار را احیا نمود. همچنین می‌توان از روش‌های دیگری مثل استفاده از موهای بدن و یا پروتز مصنوعی استفاده کرد. کلینیک ره‌یا در کنار شماست تا بهترین و مناسب ترین مشاوره‌های کاشت مو را دراختیارتان قرار دهد. پس با شماره تلفن‌ها و واتساپ ما در تماس باشید تا از مشاوره‌ی متخصصین ما بهره‌مند شوید.

سوالات پرتکرار

آیا می‌توانم از یکی از اعضای خانواده‌ام پیوند مو دریافت کنم؟

حتی اهدا کنندگانی از یک خانواده یا با ساختار و رنگ موی مشابه،  ژنتیک متفاوتی را در سلول‌های خود دارند؛ بنابراین این کار ممکن نیست. فولیکول‌ها توسط سیستم ایمنی از بین می‌روند و موها دیگر نمی‌توانند رشد کنند و تلاش برای کاشت مو بیهوده خواهد بود.

آیا نتایج کاشت مو از بدن به پوست سر دائمی است؟

متأسفانه نتایج این نوع پیوند دائمی نیست. چرخه رشد موهای بدن با موهای سر متفاوت است و ممکن است بعد از 2 تا 3 سال تمام موهای جدید را از دست بدهید.

آیا پیوند مو بدن هزینه زیادی دارد؟

بله چون این کار بسیار وقت گیر و فشرده است. علاوه بر این به تجهیزات پزشکی سفارشی نیاز دارد که هزینه را بیشتر می‌کند.

پیوند موی استاندارد FUE چگونه کار میکند؟

در حال حاضر کاشت مو به روش FUE جدیدترین شکل ترمیم مو است و طبیعی ترین نتایج را ارائه می‌دهد.

این درمان با پیوند فولیکول‌های تکی انجام می‌شود، که معمولاً بین 1 تا 4 تار مو هستند و بیماران تحت بی حسی موضعی قرار می‌گیرند. برای برداشتن فولیکول‌ها از یک ابزار میکرو جراحی استفاده می‌شود که قطر آن بین 0.6 میلی تا 1.0 میلی متر است. اندازه ابزار و تکنیک مورد استفاده کمترین جای زخم را به جا می‌گذارد که تقریباً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست.

عملکرد FUE برای نواحی بدون مو چگونه است؟

با روش FUE می‌توان تک تک فولیکول‌ها را برداشت و به صورت استراتژیک به ناحیه دیگری پیوند زد. به این ترتیب در نواحی بدون مو دوباره میتوان شاهد رشد مو بود.

آیا بعد از جراحی پیوند BHT جای زخم قابل مشاهده خواهد بود؟

احتمال ایجاد جای زخم در قسمت‌های مختلف بدن وجود دارد، اما با گذشت زمان از بین می‌رود.

نتایج پیوند BHT چگونه است؟

شما باید بدانید با توجه اینکه موهای بدن نمی‌توانند به اندازه موهای سر رشد کنند و همیشه موهایی کوتاه خواهید داشت. بعد از دو ماه می‌توانید از قیچی برای حالت دادن به آنها استفاده کنید. با این حال برای استفاده از تیغ باید حداقل شش ماه صبر کنید.

در ابتدا ممکن است موها به دلیل کیفیت متفاوت واحدهای فولیکولی کج و کوله به نظر برسند. برای رنگ کردن موهای خود یا استفاده از کلاه گیس عجله نکنید. این موارد می‌توانند باعث آسیب دائمی به گرافت‌ها، تحریک پوست و افزایش عفونت شود.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *