کاشت ابرو روی زخم، اسکار، شکستگی، بخیه چگونه امکان پذیر است؟

امکان ریزش ابرو هم در مردان و هم در زنان وجود دارد و بیشتر بر اثر اسکار ناشی از صدمه یا تروما، نامتعادل بودن هورمون‌ها، کندن بیش از حد ابروها با موچین، وراثت و یا پیری به وجود می آید. اگر تا به حال بر اثر تروما یا صدمات، بخشی از ابروی خود را از دست داده‌اید، خبر خوبی برایتان داریم، شما می‌توانید روی ناحیه اسکار یا زخم خود کاشت ابرو انجام دهید. ابروها در بخش بالای صورت و اطراف چشم‌ها یک قاب متقارن ایجاد می‌کنند. وجود اسکار در ابروها ممکن است تقارن و زیبایی صورت شما را دچار مشکل کند. برای بررسی تنظیم بودن گردش خون در بافت ناحیه آسیب دیده لازم است با پزشک خود مشورت کنید. در این مقاله به مقدمات و روش‌های کاشت ابرو روی زخم، اسکار، شکستگی و بخیه می‌پردازیم.

کلینیک ره یا: کاشت ابرو با قیمت‌گذاری عالی

آیا کاشت ابرو روی زخم و اسکار امکان پذیر است؟

کاشت ابرو در ناحیه ی اسکار

وجود اسکار در ناحیه ابروها می‌تواند برای بسیاری از افراد مشکل ساز باشد و در مواردی که در ناحیه آسیب دیده دیگر مویی رشد نمی‌کند، مشکلات بسیاری برای فرد ایجاد می‌شوند. اگرچه بافت اسکار به خودی خود مانع رویش مجدد مو می‌شود، اما اگر در آن ناحیه فولیکول‌های مو به دقت پیوند زده شوند امکان رویش مو در بافت اسکار وجود دارد. تروما، جریان خون بافت زیرین خود را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین علت  لازم است به پزشک مراجعه کنید تا برای پیوند بافت ابروی مناسب نواحی با فشار خون پایین به شما تاییدیه بدهد. می‌توان با کاشت ابرو در محل اسکار ناشی از سوختگی، آسیب دیدگی و ضربه، تصادف، جراحی، اشعه و دیگر عوامل به رویش مجدد مو در اینگونه نواحی کمک کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین سن کاشت ابرو چقدر است؟

می‌توان پیوند مو را در هر بخشی از بدن مانند پوست سر مو انجام داد. علت رشد نکردن مو روی اسکار یا جای بخیه این است که در اینگونه بافت‌ها مویی وجود ندارد. با این وجود اگر مو و ریشه آن را از دیگر بخش‌های بدن همچون پوست سر، پاها، بازوها، پشت یا سینه برداریم می‌توانیم آن را به ناحیه دارای اسکار پیوند بزنیم. در صورتی که اهدا کننده مو دارای فولیکول باشد می‌توان این موها را به ناحیه دارای اسکار و گرافت‌های درحال رشد پیوند زد.

معمولاً ناحیه‌ای که دچار اسکار است به اندازه کافی خونرسانی نمی‌شود. به همین خاطر برای ایجاد تراکم موی مناسب در ناحیه مورد نظر به دو عمل نیاز خواهد بود؛ چراکه پیوند باید نسبت به نواحی فاقد اسکار تا حدی گسترده تر انجام شود. همچنین پزشک سعی دارد اطمینان حاصل کند که در ناحیه مورد نظر برای حمایت از رشد موهای پیوند زده شده گردش خون به اندازه کافی وجود دارد. با کاشت مو در نواحی آسیب دیده جای زخم باقی مانده کمتر قابل مشاهده است به طوری که در برخی موارد دیگر قابل تشخیص نخواهد بود.

روش کاشت ابرو در ناحیه ی اسکار، زخم، شکستگی و بخیه

روش کاشت ابرو در ناحیه ی اسکار ، زخم ، شکستگی و بخیه

روش کاشت ابرو روی زخم، اسکار، شکستگی و بخیه، تفاوتی با روش‌های دیگر نمی‌کند. گاهاً ممکن است با صلاح دید پزشک برای تست و بررسی ناحیه زخم، یک کاشت کوچک FUE انجام شود تا در صورت وجود شک درباره رشد مو در این ناحیه سلامت بافت اسکار بررسی شود. با رشد موفقیت آمیز موها کاشت ابرو به طور کامل انجام شده است.

جراح کاشت مو در پروسه FUT یا FUE استاندارد دسته‌های کوچکی از فولیکول مو را از کنار یا پشت سر فرد برمی‌دارد. سپس این فولیکول‌ها را در نواحی که موهای ابرو ریزش داشته است می‌کارد.

برخی از دیگر روش‌های کاشت ابرو عبارتند از:

  • SUT: این روش به روش پیوند موی FUT شبیه است، اما در روش SUT برای انتقال مو و کاشت فولیکول‌های مو از ابزارهایی کاملاً اتوماتیک استفاده می‌شود.
  • FIT: در این روش برای برداشتن فولیکول‌های مو از میکرو پانچ استفاده می‌شود، اما برخلاف روش FUE بیمار باید موهای خود را کوتاه تر از 1 میلی متر کرده باشد.
  • Super FUE:‌ این روش هم مشابه روش FUE است، اما پزشک برای پیوند مو از ابزارهایی مدرن و یک اسکنر پیشرفته کمک می‌گیرد.
  • میکرو گرافت: این روش از نوآورانه ترین روش‌های پیوند مو است. در روش میکروگرافت برای انتقال فولیکول‌های مو از میکرو پانچ هایی مشابه FUE استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: ورزش و فعالیت بدنی سنگین بعد از کاشت ابرو

دشواری‌های کاشت مو در ناحیه زخم و اسکار

کاشت مو در ناحیه زخم و اسکار

برخی از عوارض موجب پیچیده شدن فرایند کاشت مو روی بافت زخم می‌شوند.

مشخص نبودن جای فولیکول‌ها و سخت بودن بافت ابرو

هنگامی که پوست زخم می‌شود، معمولاً فولیکول‌های موی آن از بین می‌روند. این بدان معناست که تشخیص محل رویش موهای اصلی آن ناحیه دشوار می‌شود. پزشک با توجه به جهت و محل قرارگیری موهای ابروی شما سعی می‌کند تا حد امکان موهای جدید را طوری قرار دهد تا ظاهری طبیعی داشته باشند. هدایت موهای جدید بدون وجود فولیکول‌های قبلی کار دشواری است.

این مشکل می‌تواند گاهاً باعث خواب نادرست ابرو و بیرون زدگی برخی فولیکول‌ها از چهارچوب ابرو شود.

علاوه بر این، سفت بودن بافت زخم باعث می‌شود که کاشت با دقت موها سخت‌تر شود. بنابراین کاشت مو در بافت اسکار اغلب وقت گیر است و انجام آن دشوار است.

جریان خون ناکافی

زمانی که فولیکول‌ها به بافت اسکار پیوند زده می‌شوند، موهای تازه کاشته شده برای آنکه رویششان شروع شود باید دارای ریشه باشند و بتوانند به مویرگ‌های اطراف خود متصل شوند. بافت زخم معمولاً مستعد ضعف در خون رسانی است به همین خاطر دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای رشد سالم موهای تازه پیوند شده دشوار خواهد بود.

پزشکان برای اینکه خون کافی برای تغذیه موهای پیوند شده به بافت اسکار برسد، اغلب فضای بیشتری بین پیوندهای مو در این ناحیه قرار می‌دهند.

بسیاری از بیمارانی که قصد دارند در ناحیه اسکار که دچار ریزش مو شده است مو بکارند، به انجام جراحی‌های متعددی نیاز دارند. گرچه ناحیه ابرو نسبتاً کوچک است، اما ممکن است لازم باشد روند درمان را حداقل دوبار انجام دهید. تکرار روند درمان به پزشک اجازه می‌دهد تا در فضای خالی میان موهای پیوند شده قبلی نیز فولیکول قرار دهد. همچنین با توجه به اینکه بقای موی پیوند شده در ناحیه زخم بسیار کمتر است ممکن است برای به دست آوردن تراکم مورد نظر به بیش از یک پیوند مو نیاز داشته باشید.

با وجود اینکه کاشت ابرو در ناحیه زخم و بخیه همیشه به سادگی دیگر درمان‌ها نیست، شواهد بسیاری نشان می‌دهند که این درمان می‌تواند موفقیت آمیز باشد.

نکاتی که برای یک کاشت ابرو موفق روی زخم و بخیه بایستی رعایت کنید

کاشت ابروی موفق روی زخم و بخیه

شما باید مراقبت ویژه‌ای از ابروی کاشته شده روی زخم، اسکار، شکستگی و بخیه بکنید. این مراقبت ممکن است شامل موارد زیر شود:

  • گرفتن مرخصی بیشتر از محل کارتان پس از کاشت ابرو
  • انتظار بیشتر پس از کاشت ابرو پیش از اینکه ورزش کردن را از سر بگیرید
  • مراقبت مناسب از موهای تازه کاشته شده ضروری است. این امر خصوصاً در نواحی دارای بافت اسکار صادق است، چراکه احتمال جابجایی تصادفی فولیکول‌ها افزایش می‌یابد.
  • پس از جراحی پیوند مو حداقل تا 7 روز نباید به این ناحیه دست بزنید. ناحیه مورد نظر را باید با اسپری مخصوصی که برایتان تجویز شده است مرطوب کنید تا سریعتر بهبود یابد و رشد موها نیز بهینه تر گردد.
  • پس از پیوند ابرو باید تا ماه‌ها و سال‌ها با پزشک خود در تماس باشید تا پیشرفت رویش موهای این ناحیه تحت نظر پزشک باشد و درباره نحوه مراقبت از ابرو توصیه‌های لازم را از پزشک خود دریافت کنید.

پس از کاشت ابرو روی زخم، اسکار، شکستگی و بخیه  باید به میزان کافی استراحت کنید تا فولیکول‌های کاشته شده برای بقا در بافت اسکار شانس کافی داشته باشند.

ماندگاری کاشت ابرو روی جای زخم، شکستگی و بخیه چگونه است؟

ماندگاری کاشت ابرو روی جای زخم و اسکار

در کاشت ابرو روی زخم و اسکار، خونرسانی به فولیکول‌های تازه کاشت شده محدود است، لذا ممکن است بعد از کاشت برخی از فولیکول‌ها از بین بروند، اما جای نگرانی نیست؛ زیرا می‌توان فرآیند کاشت را دوباره تکرار کرد. بررسی اسکار و تایید کاشت ابرو بر عهده پزشک می‌باشد، با صلاح دید پزشک شما کاشت ابرو دوباره انجام خواهد گرفت. به طور کلی بعد از دوبار کاشت ابرو جای زخم پوشش قابل قبولی خواهد یافت.

نتیجه گیری

ناحیه ابرو می‌تواند به دلایل متفاوتی دچار شکستگی و زخم شود که نیاز به بخیه داشته باشد و در نهایت اسکار بر روی ابروهای شما پدید می‌آید. برای پوشاندن اسکار ناشی از انواع زخم‌ها، کاشت ابرو موثرترین روشی است که می‌تواند حالت قبلی ابروهایتان را به شما بازگرداند. بعد از کاشت ابرو بر روی جای زخم، شکستگی و یا بخیه حتماً به میزان کافی استراحت کنید و از ابروهای خود به خوبی مراقبت کنید. هرگونه تغییر را با پزشک خود در میان بگذارید و بعد از سپری کردن دوران نقاهت خود به فعالیت‌های روزانه خود بپردازید. کلینیک ره‌یا همراه شماست تا هرگونه خدمات زیبایی از جمله کاشت ابرو و رفع اسکار را به زیباجویان عزیز ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: عوارض کاشت ابرو چیست

سوالات پرتکرار

آیا کاشت ابرو باعث ایجاد جای زخم می‌شود؟

این تکنیک هیچ گونه جای زخمی در پشت سر برجای نمی‌گذارد. در واقع پس از اینکه موها در ناحیه اهدا کننده رشد کنند، اصلاً مشخص نیست که قبلاً از آن ناحیه فولیکول مو استخراج شده است.

آیا می‌توان روی بافت اسکار پیوند مو انجام داد؟

بله پیوند زدن مو به بافت اسکار کاملاً امکان پذیر است. البته کاشت مو روی بافت اسکار با پیوند مو روی بافت سالم تفاوت دارد. علت این مسئله این است که اسکار داری بافتی متفاوت از پوست سالم است.

آیا استفاده از ماینوکسیدل می‌تواند باعث رویش مو روی جای زخم شود؟

خیر، ماینوکسیدل تنها زمانی که موها در شرایط مناسب رشد قرار داشته باشند با ارسال سیگنال به آنها باعث رویششان می‌شود. بافت زخم و اسکار شرایط مناسبی برای رویش مو فراهم نمی‌کند و موها در نهایت توسط این بافت از بین می‌روند و خونرسانی در بافت اسکار بسیار ضعیف است و ذخیره سلول‌های بنیادی فولیکول مو کاهش مب‌یابد. استفاده از ماینوکسیدل در نزدیکی بافت اسکار می‌تواند رویش مو و خون رسانی را در این ناحیه تقویت کند.

چه مدت زمان لازم است تا موها در ناحیه زخم شده دوباره شروع به رشد کنند؟

به طور کلی روی بافت اسکار مویی رشد نمی‌کند. اگر احتمال رشد مو در اطراف اسکار وجود داشته باشد ممکن است حدوداً یک سال زمان ببرد تا فولیکول‌های مو مجدداً به طور کامل شروع به رشد کنند.

آیا می‌توان برای کاهش جای زخم پیش از کاشت ابرو از میکرونیدلینگ کمک گرفت؟

ثابت شده است که میکرونیدلینگ می‌تواند اسکارهای مختلف صورت و دیگر بخش های بدن را کاهش دهد. معمولاً انجام 1 تا 6 جلسه میکرونیدلینگ با فاصله یک ماه میان هر دو جلسه توصیه می‌شود. به طور میانگین پس از انجام 2.5 جلسه میکرونیدلینگ وضعیت بافت اسکار 50 درصد بهبود می‌یابد. پس از اینکه به کمک میکرونیدلینگ وضعیت بافت اسکار بهبود پیدا کرد، می‌توان در این ناحیه پیوند ابرو نیز انجام داد.

آیا کاشت ابرو روی جای زخم تتو امکان پذیر است؟

بله کاشت ابرو روی تتو و زخم‌ها نیز امکان پذیر است، اما بایستی حداقل یک ماه صبر کنید تا التهاب زخم‌ها از بین برود.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *