زاویه سازی فک و صورت: روش‌ها، هزینه و عوارض احتمالی

زاویه‌سازی فک و صورت یکی از تاثیرگذارترین روش‌های زیبایی است که تنها مختص درمان علائم ناشی از پیری و سالخوردگی نبوده، بلکه حتی افراد جوان نیز برای اصلاح برخی از ویژگی‌های چهره خود به سراغ آن می‌روند. این تکنیک به روش‌های مختلفی اعم از تزریق چربی و بوتاکس انجام می‌شود که با حجم دهی به نواحی خاصی از صورت، که معمولاً این نواحی لبه‌های استخوانی فک پایین و اطراف چانه هستند، موجب زاویه دهی صورت و فک شده و فک را باریک‌تر نشان می‌دهد. بسته به اهداف درمانی مد نظر شما، گاهاً علاوه بر فیلر و ژل، از نخ نیز برای لیفت کردن صورت و  ایجاد چانه V شکل استفاده می‌شود.

خدمات کلینیک ره یا: تزریق بوتاکس همراه با تخفیف ویژه

هم مردان و هم زنانی که می‌خواهند خط فکی با ساختار و زاویه بهتری داشته و نمای کلی چهره آنها بهبود یابد می‌توانند از مزایای این تکنیک بهره‌مند شوند. از اینرو، در این مقاله به بررسی انواع روش‌ها و تکنیک‌های مختلف زاویه‌سازی فک و صورت و مزایای آنها می‌پردازیم.

زاویه سازی فک و صورت چیست؟

زاویه سازی فک و صورت

محبوبیت تکنیک زاویه سازی فک و صورت همواره رو به افزایش بوده و می‌توان این عبارت را به عنوان اصطلاحی برای تعریف گروهی از اقداماتی در نظر گرفت که برای زاویه دهی یا سفت کردن ناحیه یک سوم تحتانی صورت از جمله خط فک استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: مدت ماندگاری کاشت مو | کاشت مو چقدر دوام دارد

این تکنیک شامل گزینه‌های متعدد درمانی غیرجراحی می‌شود که می‌توان به‌وسیله آن‌ها خط فکی کشیده‌تر و چانه‌ای باریک‌تر ایجاد کرد. پس از معاینه بالینی و بسته به ناحیه‌ای که به اصلاح نیاز دارد، گزینه‌های درمانی غیرجراحی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تزریق فیلر پوستی
 • تزریق چربی
 • تزریق بوتاکس
 • لیفت صورت یا گردن با نخ
 • اندولیفت برای سفت کردن سریع پوست
 • سفت کردن پوست با رادیو فرکوئنسی (RF)
 • هایفوتراپی برای لیفت و سفت کردن پوست

مزایای زاویه سازی فک و صورت

مزایای زاویه سازی فک و صورت

تزریق فیلر به‌صورت هدفمند به نواحی خاصی از صورت، موجب حجم دهی به قسمت‌های خاصی از صورت شده، اثر لیفتینگ ایجاد کرده، خطوط و چین و چروک را پر می‌کنند و چانه را باریک‌تر نشان می‌دهند.

همچنین، زاویه سازی فک و صورت موجب بازیابی تعادل اجزای صورت، اصلاح عدم تقارن و حتی بهبود غبغب می‌شود.

علاوه بر این، زاویه سازی فک و صورت مزایای زیر را نیز دارد:

 • روشی غیر تهاجمی
 • بدون دوره نقاهت
 • نتایج فوری
 • نتایج طبیعی
 • لاغرتر دیده شدن صورت

زاویه سازی فک و صورت برای چه افرادی مناسب است؟

زاویه سازی فک و صورت برای چه افرادی مناسب است

زاویه سازی فک و صورت برای افرادی مناسب است که از نظر جسمانی سالم بوده و اهداف واقع بینانه‌ای از نتایج این درمان در ذهن دارند. در افراد سیگاری یا افرادی که به بیماری‌های خاصی مبتلا هستند ممکن است احتمال بروز عوارضی مانند عفونت بیشتر باشد. از اینرو، در طول جلسه مشاوره،‌ سابقه پزشکی و احتمال آلرژی شما بررسی می‌شود تا از بهترین روش درمانی ممکن برای شما استفاده شود. از طرفی، زاویه سازی فک و صورت بدون جراحی هم برای مردان و هم زنان مناسب است.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای زاویه سازی فک و صورت نیستند؟

افرادی که فک پهن و مربعی شکل دارند و احتمالاً به‌دنبال بهبود آن نیستند، کاندیدای مناسبی برای این روش درمانی نیستند. به غیر از افرادی که به هیالورونیک اسید یا سایر مواد موجود در فیلر آلرژی دارند، سایر افراد از نظر تئوری کاندیدای مناسبی برای زاویه سازی فک و صورت هستند.

آمادگی‌های قبل از زاویه سازی فک و صورت

فرقی ندارد که با نخ یا فیلر زاویه سازی صورت خود را انجام می‌دهید، این نکات را قبل از شروع فرآیند زاویه سازی خود انجام دهید:

 • تا چند روز پیش از انجام فرآیند از سیگار کشیدن و خوردن مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • چند روز پیش از زاویه سازی فک و صورت از مصرف داروهای رقیق کننده خون و مولتی ویتامین‌ها خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: لیفت ابرو با بوتاکس

روش‌های زاویه سازی فک و صورت

پزشک متخصص زیبایی، ابتدا نیازها و اهداف مد نظر شما را بررسی کرده و سپس کل فرآیند را به‌طور کامل برای شما توضیح می‌دهد. برای زاویه سازی فک و صورت روش‌های متعددی وجود دارند که محبوب‌ترین آنها زاویه سازی فک و صورت با فیلر یا ژل می‌باشد.

زاویه سازی فک و صورت با فیلر یا ژل

زاویه سازی فک و صورت با فیلر یا ژل

زاویه سازی فک و صورت با تزریق فیلر یا ژل نوعی عمل غیر جراحی زیبایی است که موجب افزایش حجم چانه و برجسته شدن آن می‌شود. در این روش، پزشک متخصص مواد بی‌خطری به‌نام فیلر یا ژل را به زیر پوست ناحیه مد نظر تزریق می‌کند. فیلر موجب افزایش حجم ناحیه می‌شود که در نتیجه آن پوستی صاف خواهید داشت که شما را جوانتر نشان می‌دهد.

این تزریق نسبتاً بدون درد بوده و ممکن است بیمار احتمالاً درد خفیفی در ابتدا حس کند، اما در عرض ۳۰ دقیقه این درمان به اتمام خواهد رسید. تزریق فیلر موجب زاویه‌سازی صورت و فک شده و موجب بازیابی تعادل اجزای صورت نیز می‌شود.

از طرفی، بدن بعد از گذشت مدتی به‌طور طبیعی فیلر را تجزیه کرده و جذب می‌کند. مدت زمان ماندگاری فیلر به نوع آن بستگی دارد:

 • فیلر هیدروکسی اپاتیت کلسیم (CaHA): ماندگاری تا 12 ماه
 • فیلر هیالورونیک اسید: ماندگاری ۶ تا 12 ماهه (و گاهاً تا ۲ سال)
 • PMMA (پلی متیل متاکریلات): ماندگاری تا ۵ سال

زاویه سازی فک و صورت با تزریق چربی

زاویه سازی فک و صورت با تزریق چربی

در روش زاویه سازی فک و صورت با تزریق چربی، چربی مورد نیاز برای تزریق از یک یا چند ناحیه دیگر بدن گرفته شده و به نواحی مد نظر تزریق می‌شود. می‌توان از این روش هم برای اهداف زیبایی و هم برای بازسازی یا برگرداندن حجم استفاده کرد. تزریق یا پیوند چربی روشی با حداقل خطر است که تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی چهره دارد.

با روش تزریق یا پیوند چربی ساختاری، می‌توان:

 • حجم از دست رفته در اطراف گردن، چانه و خط فک را بازیابی کرد.
 • چین و چروک را کاهش داده و به رفع افتادگی پوست کمک می‌کند.
 • زاویه یا برجستگی به خط چانه و فک اضافه کرد.

در این روش پزشک از لیپوساکشن برای برداشت چربی از ناحیه مد نظر استفاده می‌کند. سپس، چربی برداشته شده در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا موادی مانند روغن، آب و خون از چربی جدا شوند و این مایع تصفیه شود.

پس از تصفیه چربی، پزشک آنرا در مقادیر کم در نواحی مد نظر تزریق می‌کند. تزریق به مقدار کم این امکان را به پزشک می‌دهد تا حین انجام زاویه‌سازی، نتیجه مد نظر را نیز ارزیابی کند.

در روش تزریق چربی نیز، در ماه‌های اولیه بخش زیادی از چربی تزریق شده جذب خواهد شد، اما تاثیر نهایی آن تا حدود یک سال ماندگار خواهد بود.

زاویه سازی فک و صورت با بوتاکس

زاویه سازی فک و صورت با بوتاکس

در این تکنیک از تزریق سم بوتولینوم نوع A با نام تجاری بوتاکس برای فلج کردن موقت عضلات صورت استفاده می‌شود. در ناحیه فک نیز می‌توان از تزریق نوروتوکسین‌ها در عضله ماستر فک استفاده کرد. عضله ماستر جزو عضلاتی است که در عمل جویدن نقش داشته و زمانی که دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهید، می‌توان آنرا به‌صورت یک برجستگی در امتداد خط فک احساس کرد. این عضله در زمان دندان قروچه کردن نیز سفت شده و قابل لمس می‌شود.

تزریق سم بوتولینوم به این ناحیه موجب تضعیف عضله ماستر فک می‌شود. از جنبه زیبایی شناسی این امر باعث لاغرتر شدن عضله و ایجاد ظاهری باریک‌تر می‌شود. صورت شکلی مستطیلی گرفته و فرم مثلث معکوس به خود می‌گیرد.

برای تزریق بوتاکس بایستی در نظر داشت که ماندگاری بوتاکس نبستاً کمتر از دیگر روش‌ها می‌باشد و در بازه‌های 3 تا نهایتاً 6 ماه نیاز به تزریق مجدد دارد.

بیشتر بخوانید: رفع ترک پوستی شکم،سینه،بازو و ران پا پس از لاغری و بارداری

زاویه سازی فک و صورت با نخ

زاویه سازی فک وصورت با نخ

لیفت با نخ نیز نوعی عمل غیر جراحی است که برای درمان چین و چروک و افتادگی پوست صورت استفاده می‌شود. از این تکنیک می‌توان علاوه بر صورت در پیشانی، گونه، فک، ابرو، خط فک و چانه نیز استفاده کرد. اثرگذاری نخ در لیفت کردن صورت امری ثابت شده بوده و در واقع می‌تواند در موارد خفیف تا متوسط پتوز یا افتادگی خط فک نیز موثر باشد. این تکنیک کاملاً غیر تهاجمی بوده و می‌توان به‌وسیله جاگذاری نخ در زیر پوست، لیفت قابل توجهی به صورت بخشید. ماندگاری اثر لیفت با نخ تقریباً ۱۸ ماه خواهد بود.

زاویه سازی فک و صورت و از بین بردن غبغب

به طور کلی زاویه سازی فک و صورت با نیمه‌ی پایینی صورت شما سر و کار دارد و برای بهتر نشان داده شدن زاویه‌ی جدید فک، صورت و یا چانه ی شما، لیفت گردن می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد. از بین بردن غبغب و لیفت گردن افتاده، زاویه‌ی فک و صورت شما را به خوبی به نمایش خواهد گذاشت. می‌توانید به عنوان یک فرآیند مکمل آن را در نظر داشته باشید. اندولیفت، آر آف فرکشنال و هایفوتراپی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای لیفت گردن و از بین بردن غبغب باشند. به علاوه از این روش‌ها می‌توان برای لیفت بقیه قسمت‌های صورت نیز استفاده کرد.

اندولیفت

این روش اهداف متعددی دارد، که از جمله آنها می‌توان به بازسازی لایه‌های عمقی و سطحی پوست، تونینگ پوست، جمع کردن سپتوم‌های همبند، تحریک تولید کلاژن و در صورت لزوم کاهش چربی اضافی اشاره کرد. هدف اصلی اندولیفت سفت کردن پوست است. به عبارت دیگر این روش به لطف فعال کردن نئوکلاژنز و عملکردهای متابولیکی در ماتریکس خارج سلولی موجب جمع شدن و کاهش شلی پوست میشود.

هایفوتراپی

اگر مشکل اصلی پوست صورت شما افتادگی باشد و هدف شما لیفت کردن پوست باشد، بهتر است که سراغ هایفوتراپی بروید. سفت شدن پوست در اثر هایفوتراپی موجب لیفت شدن آن می‌شود. هایفوتراپی گزینه خوبی برای سفت کردن پوست شل شده اطراف گردن، بهبود غبغب و لیفت کردن ابروهاست.

رادیوفرکوئنسی یا آر اف

رادیوفرکوئنسی یا آر اف روشی با شدت کمتر است، که امواج آن برخلاف هایفو به بافت‌های عمیق نفوذ نمی‌کند و این روش می‌تواند گزینه بهتری برای برطرف کردن حجم از دست رفته یا درمان نواحی ظریفی مانند پلک پایینی و بالایی باشد. از اینرو، اگر شل شدگی پوست ندارید یا بسیار خفیف است، اما در صورت خود کاهش حجم دارید می‌توانید رادیوفرکوئنسی یا آر اف را انتخاب کنید. این روش علاوه بر سفت کردن پوست موجب حجم دهی بیشتر نیز می‌شود.

مراقبت‌های بعد از زاویه‌سازی فک و صورت

مراقبت های بعد از زاویه سازی فک و صورت

احتمال دارد که بعد از عمل کمی کبودی یا تورم داشته باشید. این دسته از عوارض طی چند روز برطرف می‌شوند. با این حال، تغییرات فوری و قابل توجهی را مشاهده خواهید کرد.

با اینکه روش‌های غیر جراحی زاویه سازی فک و صورت نیازی به دوره نقاهت و استراحت ندارند، اما پزشک توصیه خواهد کرد که تا چند روز پس از درمان، از مالیدن یا ماساژ دادن نواحی تحت درمان خودداری کنید. عوارض جانبی ناشی از تمامی این روش‌ها خفیف بوده و خودبه‌خود رفع می‌شوند.

پس از درمان، خوابیدن با بالاتر نگه داشتن سر به مدت یک یا دو شب می‌تواند به کاهش تورم کمک کند. اعمال کمپرس یخ نیز می‌تواند باعث شود که احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

تفاوت زاویه سازی فک و صورت در خانم‌ها و آقایان

تفاوت زاویه سازی فک و صورت در خانم ها و آقایان

به‌طور کلی، جذابیت چهره در زنان عمدتاً به استخوان گونه و ویژگی‌های ناحیه فوقانی صورت مربوط می‌شود که به آنها «نسبت طلایی» گفته می‌شود.

اما در مردان این امر برعکس بوده و جذابیت چهره مردانه عمدتاً با خط فک و چانه برجسته ایجاد می‌شود که در آن فرم صورت با پهنای چانه مطابقت بالایی داشته باشد.

از اینرو، ارزیابی کامل بیمار، داشتن دانش و درک عمیق از آناتومی، انتخاب صحیح محصول و عملکرد ایمن از جمله مواردی هستند که هم در درمان آقایان و هم زنان موجب دستیابی به نتایج مطلوب می‌شوند.

وجود تفاوت در ساختار آناتومیک مردان با زنان موجب می‌شود که در درمان مردان برای دستیابی به نتایج بهتر به لیفت بیشتری نیاز باشد. برای مثال، برای مردان در روش‌های غیرجراحی، ممکن است به تکنیک‌هایی نیاز باشد که لایه‌های عمیق‌تر بافت صورت و گردن را درگیر کنند تا با لیفت بیشتر پوست، نتایج بهتر و طبیعی‌تری حاصل شود.

در صورت مردان مویرگ‌ها و شبکه عروقی متراکمی برای حمایت از فولیکول‌های مو وجود دارد که این امر می‌تواند احتمال بروز هماتوم یا تجمع خون زیر پوستی پس از عمل را افزایش دهد.

خطرات و عوارض احتمالی زاویه سازی فک و صورت با روش‌های غیر تهاجمی

با اینکه بسیار نادر و غیر محتمل است، اما گاهاً زاویه سازی فک و صورت با روش‌های غیر تهاجمی دارای عوارض جانبی خفیفی مانند کبودی، تورم و درد هستند. عوارض جانبی نادر و شدید ناشی از این روش شامل واکنش‌های آلرژیک و عفونت می‌شود.

سایر عوارض نادر عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک به فیلر یا بوتاکس
 • ظاهر نامتقارن صورت
 • خونریزی
 • ایجاد برجستگی بعد از تزریق فیلر و بوتاکس
 • عفونت
 • بی حسی
 • زخم، آسیب یا اسکار پوستی
 • تغییر رنگ پوست، حساسیت و تورم (ادم)

هزینه روش‌های زاویه سازی فک و صورت

هزینه روش های زاویه سازی فک و صورت

هزینه‌ی انواع روش‌های زاویه سازی صورت با یکدیگر متفاوت است. با توجه به تعداد جلسات مورد نیاز، نوع مواد (ژل یا بوتاکس) و برند آنها (ایرانی، خارجی) و میزان مصرف شده، هزینه‌ی درمان شما متفاوت خواهد بود. به علاوه نرخ اختصاصی کلینیک مورد نظر و تجربه پزشکان بر هزینه‌ی نهایی تأثیر گذار است. برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات زیبایی کلینیک ره‌یا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره تلفن‌ها و واتساپ ما در تماس باشید.

حرف آخر

اگر به‌دنبال بهبود ظاهر صورت، چانه، گونه‌ها یا فک خود هستید، زاویه سازی غیر جراحی فک و صورت با تزریق فیلر گزینه عالی خواهد بود. برخی دیگر نیز ممکن است لیفت با نخ یا تزریق بوتاکس را ترجیح دهند. یکی از مزایای دیگر این روش این است که کانتورینگ طبیعی ایجاد کرده و موجب می‌شود صورت شما باریک‌تر دیده شود و غبغب نیز از بین برود. گاهاً برخی از افراد ترجیح می‌دهند که این روش را با سایر روش‌های لیفت صورت ترکیب کنند تا به اثر کانتورینگ یا زاویه ‌سازی بهتری دست یابند. اگر به تکنیک زاویه سازی فک و صورت علاقه دارید می‌توانید برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

پرسش‌های متداول

آیا زاویه سازی فک و صورت درد دارد؟

در تکنیک تزریق بوتاکس، چربی یا فیلر تنها درد ناشی از سوزن وجود دارد. این روش‌ها چندان دردناک نیستند، اما پزشک می‌تواند از مقداری کرم بی‌حس کننده لیدوکائین استفاده کرده یا بی‌حس کننده موضعی را مستقیماً در ناحیه مد نظر اعمال کند تا با بی حس شدن منطقه، درد و ناراحتی نیز به حداقل برسد. از اینرو، طی انجام این روش‌ها شما درد چندانی حس نخواهید کرد.

تنها حین هربار تزریق درد خفیفی ناشی از سوزن خواهید داشت و نه بیشتر.

زاویه‌سازی فک و صورت با تزریق فیلر چه مزایایی دارد؟

در مقایسه با جراحی‌های زیبایی تهاجمی، زاویه‌سازی فک و صورت با تزریق فیلر مزایای زیر را به‌همراه دارد:

 • روند سریع بهبودی با حداقل دوره نقاهت
 • دستیابی به نتایج فوری
 • حداقل خطر برای سلامتی
 • صرفه جویی در هزینه‌ها (هزینه کمتری نسبت به جراحی دارد)

آیا می‌توان زاویه سازی فک و چانه را همزمان انجام داد؟

بله، زاویه سازی خط فک به‌همراه چانه موجب دستیابی به نتایج بهتر و بهبود نیم‌رخ چهره می‌شود.

چند میلی لیتر فیلر برای زاویه‌سازی فک و صورت تزریق می‌شود؟

مقدار فیلر مورد نیاز برای زاویه‌سازی فک و صورت در افراد مختلف متفاوت است. برای دستیابی به نتایج طبیعی‌تر توصیه می‌شود که درمان با این مقادیر شروع شود:

زنان: 2 میلی لیتر در هر طرف

مردان: 4 میلی لیتر در هر طرف

گزینه‌های اصلی جراحی فک و صورت کدامند؟

برای زاویه‌سازی فک و صورت جراحی‌های متعددی وجود دارند. اما باید توجه داشته باشید که هر یک از این موارد طبق صلاحدید پزشک مجرب تعیین می‌شوند. گزینه‌های جراحی شامل موارد زیر می‌شود:

 • حذف چربی بوکال
 • لیپوساکشن سابمنتال/لیپوساکشن غبغب که به آن لیپوساکشن یا لیپو چانه نیز گفته می‌شود.
 • لیفت صورت یا گردن
 • بزرگ کردن فک با جاگذاری ایمپلنت
 • عمل استئوتومی فک پایین

آیا لیفت گردن موجب بهبود خط فک می‌شود؟

قطعاً لیفت گردن موجب بهبود وضعیت نواحی تحتانی صورت می‌شود. اگر هدف زاویه‌سازی فک و صورت باشد می‌توان لیفت کردن را با سایر روش‌ها به‌منظور ایجاد کانتورینگ و زاویه سازی بهتر ترکیب کرد.

آیا زاویه‌سازی فک و صورت برای افراد سن بالا نیز انجام می‌شود؟

این درمان برای هر فردی در هر سنی انجام می‌شود. زاویه‌سازی فک و صورت در افراد جوانتر نیز نوعی تکنیک برای برطرف کردن عیوب ژنتیکی چانه یا فک است.

این روش درمانی در بیماران بزرگسال که به‌دلیل افزایش سن دچار افتادگی چانه شده‌اند استفاده می‌شود. در بیماران سن بالا نیز ابتدا گونه‌ها پیش از فک اصلاح می‌شوند تا حمایت کافی از پوست صورت ایجاد شود.

آیا اثر تزریق فیلر برگشت پذیر است؟

هیالورونیک اسید (HA)، که فیلرهای تزریقی ما از این جنس هستند، نوعی ماده طبیعی است که در پوست وجود داشته و برای تزریق بهترین گزینه است. در صورت نیاز می‌توان آنرا با تزریق هیالورونیداز تجزیه کرد.

چند جلسه مراجعه برای زاویه‌سازی فک و صورت لازم است؟

اکثریت مراجعین تنها به یک جلسه نیاز دارند، اما گاهاً ممکن است پس از کاهش تورم به جلسه دوم هم نیاز باشد. تکنیک‌های ارائه شده موجب بهبود ویژگی‌های طبیعی صورت شما می‌شوند و به عنوان یک بهبود تلقی می‌شوند و نه نوعی درمان.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *