کاشت موی عروسکی: معایب و اصلاح آن + روش‌های جایگزین

کاشت موی عروسکی به فرایند کاشت مو در دهه 50 میلادی اشاره دارد که جراحان در آن، “پلاگ” (قسمت‌های دایره‌ای شکلی از پوست حاوی فولیکل مو) را از پشت سر بر می‌داشتند و آنها را به پوست ناحیه کچلی پیوند می‌زدند. همانطور که احتمالاً می‌توانید حدس بزنید، فرایند مراقبت و بهبود آنها ساده نبود و عمدتاً هم به یک ظاهر غیرطبیعی و عروسکی منجر می‌شد. در پلاگ مو خبری از موی مصنوعی نیست و از موی واقعی خودتان استفاده می‌شود. اما شکل استفاده از مو و اندازه فاصله بین آنها، ظاهری غیرواقعی به سر بیمار می‌دهد.

کلینیک ره یا: کاشت مو با تخفیف

تفاوت کاشت موی عروسکی با دیگر روش‌های کاشت مو چیست؟

تفاوت کاشت موی عروسکی با دیگر روش های کاشت مو

کاشت موی عروسکی در زمان خود یک روش انقلابی محسوب می‌شد، اما با ظهور روشهای جدیدتر از میدان خارج شد. سرعت اجرای روشهای جدید کاشت مو بالاتر است و نتایج بهتر و ماندگارتری را می‌توان کسب کرد.

تفاوت تعداد تار مو در فولیکول‌ها

دو مورد از رایج ترین روشهای امروزی کاشت مو، روشهای FUT و FUE است؛ در این روش‌ها از یک تا 4 فولیکل مو در هر تلاش برای کاشت مو استفاده می‌شود. کاشت موی عروسکی هم یک نوع کاشت مو است، اما روشهای مدرن کاشت مو را می‌توان شکل بسیار تکامل یافته تر پلاگ مو دانست. فناوری‌های مدرن و امروزی کاشت مو به جراحان اجازه می‌دهد تا به جای کندن تا 20 فولیکل مو، آنها را به صورت دانه‌ای یا چندتایی از محل بانک مو دربیاورد.

بیشتر بخوانید: ریزش مو سکه ای (آلوپسی)

روش‌های مدرن ظاهر طبیعی تری دارند

همانطور که شاید بتوانید تصور کنید، استفاده از این واحدهای فولیکولی باعث می‌شود که ظاهر فرد با موهای جدیدش، شکل طبیعی تری به خود بگیرد. در روشهای مدرن، وضعیت بهبود ناحیه بانک مو نیز بسیار متفاوت است و به جای مشخص بودن نواحی خالی در لابلای موها، بعد از گذشت یک هفته از کاشت مو به هیچ وجه نمی‌توان نقاط اهدا کننده را مشخص کرد. مدت کمی که بگذرد، نقاط قرمز باقیمانده ناشی از کندن گرافت نیز از بین می‌رود. نتیجه کاشت مو توسط یک جراح مجرب، کاملاً طبیعی و مطلوب نظر بیماران خواهد بود.

معایب روش کاشت موی عروسکی

معایب روش کاشت موی عروسکی

نتایج روشهای قدیمی کاشت مو معمولاً یک ظاهر عروسکی و غیرطبیعی می‌شد. به‌علاوه احتمال بروز خطرات و عوارض جانبی کاشت موی عروسکی نیز در مقایسه با امروز بالاتر بود و بعضی از آنها عبارتند از:

 • باقی ماندن جای زخم
 • عفونت
 • خونریزی
 • تورم
 • درد
 • بیحسی پوست سر
 • رشد نکردن موها و باقی ماندن جایشان به صورت نقاط قرمز رنگ
 • نتایج نامطلوب
 • ریزش موی موقت

به‌علاوه با توجه به بزرگی برش محل بانک مو، به زمان زیادی برای بهبود زخم نیاز بود و به همین دلیل شاید این فرایند چند هفته طول می‌کشید. به جلسات ترمیمی بیشتری برای پر کردن فضای بین پلاگها نیاز بود، ولی مشکل این بود که حجم موی بانک مو برای این منظور کافی نبود و یا ظاهری عروسکی و غیرطبیعی به سر بیمار می داد و یا تراکم مویی در نقاط مختلف سر یکسان نمی‌شد.

اصلاح کاشت موی عروسکی

اصلاح کاشت موی عروسکی

پزشکان می‌توانند با کاشتن گرافت‌های با ابعاد مختلف در نواحی کم مو، ظاهر عروسکی و غیرطبیعی ایجاد شده را اصلاح کنند. بیمار تصویر بالا تحت یک جلسه ترمیمی خط رویش مو قرار گرفته است. پزشک برای این منظور از ترکیب واحدهای فولیکولی و گرافت‌های چندتایی استفاده کرد. اگرچه شاید اصلاح مشکل بعضی از بیماران به بیش از یک جلسه ترمیمی نیاز داشته باشد، اما اکثر افراد با انجام یک جلسه به نتیجه دلخواهشان می‌رسند.

بیشتر بخوانید: بهترین کلینیک و مرکز کاشت مو

ریموو کردن کاشت موی عروسکی

ریموو کردن کاشت موی عروسکی

جراحان ما به تجربه زیادی در ریموو کردن موهای کاشته شده به روش عروسکی دست پیدا کرده‌اند و کل یا بخش زیادی از آن را از بین می‌برند. سپس از این فولیکول‌های از بین رفته برای کاشت آن در نقاط درست پوست سر استفاده می‌شود. فرایند برداشتن موهای کاشته شده شامل گامهای زیر است:

 • برداشتن گرافت‌های بزرگ و غیرطبیعی از محل خود
 • بستن سوراخ ایجاد شده، در نتیجه ریموو کردن موی کاشته شده عروسکی
 • تقسیم پلاگ‌های مو به واحدهای فولیکولی مجزا
 • کاشت مجدد این واحدهای فولیکولی در محل مناسب، با زاویه مناسب و به شکلی طبیعی تر

جراحان مجرب ما سوراخهای محل برداشته شدن پلاگ های مو را به دقت بخیه می‌کنند و با کاهش احتمال وقوع جای زخم، به بیمار در دستیابی به بهترین نتایج و کوچکتر کردن محل زخم کمک می‌کنند. برای نتایج بهتر توصیه می‌کنیم که بعد از ریموو کردن کاشت موی عروسکی، به مدت یک تا دو جلسه تحت FUT یا FUE قرار بگیرید.

شما حتی میتوانید بدون ریموو کردن کاشت قبلی خود نیز کاشت جدیدی انجام داده و کاشت موی غیر طبیعی قبلی را اصلاح کنید.

روش‌های جایگزین کاشت موی عروسکی

برای ترمیم و اصلاح کاشت موی عروسکی میتوان از روش‌های نوین جراحی کاشت مو استفاده نمود.

پیوند واحد فولیکولی

روش FUT شامل برداشتن یک برش هلالی شکل می‌شود و به این وسیله می‌توان تعداد گرافت‌های زیادی را بدون نیاز به تراشیدن مو و در یک جلسه به دست آورد. زخم ایجاد شده ناشی از این قسمت معمولاً با بخیه بسته می‌شود، اما جای زخم خطی آن باقی خواهد ماند، که البته با موهای اطرافش پوشانده می‌شود.

استخراج واحد فولیکولی

روش FUE یا استخراج واحد فولیکولی به کمک یک پانچ کوچک برای برداشتن هر فولیکول و گرافت استفاده می‌شود. این کار با توجه به ترجیح پزشک ممکن است به صورت دستی یا به کمک روبات انجام شود. جای زخم ناشی از گرافت‌ها در روش FUE باقی می‌ماند و شاید برای جمع آوری تعداد گرافت لازم، به چند جلسه نیاز باشد. اما خیلی از افراد به دلیل ماهیت کم تهاجم تر و قابلیت بیشتر آن در ایجاد یک خط رویش طبیعی و راحتی کوتاهی آن، باعث شده تا ترجیح مردم به این روش بیشتر باشد. احتمالاً لازم باشد تا برای این روش، موهایتان را بتراشید و بهتر است که این را از قبل بدانید.

کاشت موی مستقیم

کاشت موی مستقیم (DHI) را می‌توان یک نسخه بهبودیافته از روش FUE دانست که توسط شرکت Global Medical Group ایجاد شد. جراح در روش FUE معمولاً قبل از گرفتن فولیکول‌های مویی، برش‌هایی در پوست سر میزند. در فرایند DHI از یک ابزار خودکار مانند برای انجام همزمان هر دو کار استفاده می‌شود.

روش جداسازی فولیکولی

عبارت کاشت مو به روش جداسازی فولیکولی (FIT) به روش FUE اشاره دارد که از پانچ برای گرفتن گرافت استفاده می‌کند، اما عمق نفوذ در روش FIT با محدودیت همراه است. اگرچه مباحث مختلفی پیرامون اعمال محدودیت بر عمق نفوذ در گرفتن گرافت وجود دارد، اما اگر کل فرایند به طور کامل انجام نمی‌شود، شاید بهتر باشد تا به جای FUE از عبارت FIT استفاده کنیم.

کاشت مو به روش SUT

روش SUT یک حالت پیشرفته از روش FIT است که به جراحی نیازی ندارد. متخصص در این روش می‌تواند 14.000 تار را به سر بیمار پیوند بزند که چیزی در حدود سه برابر روشهای قبلی است. فولیکل‌ها در روش SUT به صورت دستی از پوست سر گرفته و کاشته نمی‌شود و از پانچ لیزری برای گرفتن گرافت از بانک مو (معمولاً پشت مو) استفاده می‌شود. با توجه به منجمد شدن فولیکول‌ها توسط متخصص، خطر آسیب دیدگی و تخریب برای آن وجود ندارد.

کاشت مو به کمک فولیکول‌های بدن (BHT)

در فرایند BHT از روش FUE و ابزار کوچک و سوزن مانند برای گرفتن فولیکول از بدن بیمار استفاده می‌شود و جای زخمی به شکل نقطه روی بدن باقی می‌ماند. از BHT، همانطور که در بالا هم به آن اشاره شد در کچلی پیشرفته و همچنین برای ترمیم ریش، سبیل و ابرو استفاده می‌شود. در این روش می‌توان برای دستیابی به تراکم بیشتر از موی بدن که با موی سر هماهنگ باشد نیز استفاده کرد.

جمع بندی

اولین قدم کاشت مو، بررسی و تحقیق درباره فرایند جراحی کاشت مو و پیشگیری از فریب خوردن توسط تبلیغات است. باید برای ملاقات حضوری با جراح، ترتیب یک قرار ملاقات را بدهید؛ پزشک در این جلسه، پوست سرتان را برای ارزیابی واقعیت بانک مو و سلامت بیمار برای اجرای فرایند معاینه می‌کند. پس از معاینه پزشک با توجه به شرایط شما روش مطمئن و مؤثری را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

بیمار می‌تواند سؤالات خود درباره روشهای مختلف کاشت مو و انتظاراتش از نتیجه کاشت مو را در جلسه مشاوره با جراح در میان بگذارد. در این صورت است که جراحی کاشت مو می‌تواند با نتایج بهینه همراه شود و رضایت حداکثری شما را به همراه بیاورد.

بیشتر بخوانید: کاشت و ترمیم مو به روش HRT

سوالات متداول

آیا کاشت موی عروسکی درد دارد؟

با توجه به بریده شدن بخش‌هایی از پوست سر به ابعاد چند میلیمتر، گرفتن پلاگ مو می تواند دردناک باشد. بیماران نه تنها در طول فرایند، بلکه حتی تا چند روز بعد از آن نیز ممکن است درد را تجربه کنند.

ماندگاری کاشت موی عروسکی چقدر است؟

اگرچه در تبلیغات کاشت موی عروسکی آمده که این یک راه حل دائمی است، اما نرخ موفقیت آن در مقایسه با روشهای مدرن تر کاشت مو پایین تر است. با انتخاب فناوری‌های مؤثرتر می‌توانید از دستیابی به ماندگاری بالای نتایج مطمئن شوید.

آیا مراقبت های بعد از کاشت موی عروسکی خیلی پیچیده است؟

بیمار احتمالاً بعد از کاشت موی عروسکی، دوره مراقبت نسبتاً آزاردهنده‌ای داشته باشد. در این فرایند شاید لازم باشد بر روی سرتان یخ بگذارید و تا چند روز روی سطحی شیبدار بخوابید تا سر و بالاتنه از پاهایتان بالاتر قرار بگیرد. ورزش، خم شدن و شستن سر نیز برای جلوگیری از خونریزی ممنوع است. شاید کاشت موی عروسکی، زمانی یک حرکت انقلابی محسوب می‌شد، اما امروزه منسوخ شده است.

آیا کاشت موی عروسکی هنوز انجام می شود؟

با پیشرفت فناوری و ظهور روش‌های جدیدتر FUT و FUE، کاشت موی عروسکی نیز کم کم منسوخ شد. این فناوری‌های جدید، مزایای زیادی مثل سرعت بالاتر، خطر کمتر بروز جای زخم و نتایج طبیعی‌تر را برای بیمار به همراه می‌آورد.

آیا ‌می‌توان به کمک کاشت موی عروسکی، کچلی مردان را درمان کرد؟

کاشت موی عروسکی هم مثل هر روش کاشت موی دیگری، تنها می‌تواند سرپوشی بر روی این مشکل بگذارد. یعنی دلیل ریزش مو همچنان پابرجا است و اگر کاری برای توقف ریزش مو نکنید، این ریزش ادامه خواهد یافت.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *