روش کاشت مو ترکیبی FIT و FUT: مزایا، ماندگاری و مراقبت های آن

کاشت مو ترکیبی FUT و FIT روشی است که در آن موی اهدایی از ناحیه جمجمه به روش برش نواری و استخراج یک‌به‌یک واحدهای فولیکولی از ناحیه‌ای از جمجمه و گاهی منطقه‌ای دیگر جمع‌آوری می‌شود. روش ترکیبی کاشت مو فرصت بیشتر کردن و دسترسی به حداکثر تعداد گرافت‌ها را حتی در صورت ضعیف بودن بانک اهدای مو و شل بودن پوست سر در سطوح بالای آلوپسی آندروژنیک در اختیار می‌گذارد. تکنیک جداسازی فولیکولی (FIT) و کاشت واحد فولیکولی (FUT) دو مورد از محبوب‌ترین روش‌های کاشت مو به شمار می‌آیند. با ترکیب این دو تکنیک می‌توان بهترین نتیجه ممکن را خلق کرد.

کلینیک ره یا: کاشت مو با بهترین قیمت

تکنیک کاشت مو ترکیبی FIT و FUT

تکنیک کاشت مو ترکیبی FIT و FUT

برای آن‌که با روش ترکیبی کاشت مو آشنا شوید، ابتدا لازم است هر یک از دو تکنیک مورد استفاده را بشناسید.

کاشت مو به روش FUT

روش کاشت واحدهای فولیکولی (FUT) به این شکل انجام می‌شود که جراح باریکه‌ای از پوست پشت سر، معمولاً به طول چند سانت، را با تیغ جراحی می‌برد؛ سپس زخم ایجاد شده را بخیه می‌زند و می‌بندد.

جراح بخش جدا شده از پوست سر را در مرحله بعد با استفاده از ذره‌بین و چاقوی تیز جراحی به تکه‌هایی کوچک تقسیم می‌کند. کاشتن این تکه‌ها به دستیابی به رشد طبیعی مو کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: کاشت مو با روش سلول های بنیادی

کاشت مو به روش FIT

تکنیک جداسازی فولیکولی (FIT) یکی از کارآمدترین و اثربخش‌ترین روش‌های مدرن کاشت و ترمیم مو است. FIT برخلاف جراحی باریکه مو یا FUT، جای زخمی خطی را در پشت سر باقی نمی‌گذارد. بیمارانی که کاشت مو را به روش FIT انجام می‌دهند، آزادی عمل بیشتری برای کوتاه کردن مو دارند و مرحله استخراج را نیز با روشی با حداقل تهاجم پشت سر می‌گذارند.

پزشک واحدهای فولیکولی را یک‌به‌یک با نهایت دقت و مهارتی ایده‌آل‌گرایانه با استفاده از ابزاری دقیق برمی‌دارد. سپس برش‌ها را در ناحیه دریافت‌کننده آماده می‌کند، یکایک گرافت‌ها را هنرمندانه در ناحیه طاس‌شده قرار می‌دهد.

تمام افرادی که می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان به بهترین نتیجه برسند و افرادی که از طاسی شدید ناراحت هستند، می‌توانند از مزایای کاشت مو ترکیبی برخوردار شوند. تکنیک ترکیبی کاشت مو دستیابی به بالاترین تراکم و پرپشتی را ممکن می‌سازد.

چون تعداد گرافت‌های موی استخراج‌شده در هر یک از دو روش محدود است، متخصصان کاشت مو دو روش را برای دستیابی به بهترین نتیجه با هم ترکیب می‌کنند تا بتوانند گرافت‌های بیشتری را استخراج کنند و عمل کاشت مو را سریع‌تر و بهتر انجام بدهند. بنابراین اگر می‌خواهید موهای کاشته‌شده پرپشت‌تر باشند و ظاهری طبیعی‌تر داشته باشد، می‌توانید کاشت مو را به صورت ترکیبی انجام بدهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

کاشت مو به روش FUT معمولاً در روز اول انجام می‌شود و تکنیک FIT در روز بعد به کار برده می‌شود. روش FIT گاهی اوقات همزمان با FUT انجام می‌شود. ترتیب و زمان انجام روش‌ها باید پس از انجام معاینات لازم توسط پزشک تعیین شود.

مزایای کاشت موی ترکیبی با دو روش FIT و FUT

مزایای کاشت موی ترکیبی با دو روش FIT و FUT

کاشت موی ترکیبی تلفیقی از دو روش موفق کاشت مو است و متقاضیان کاشت مو را از مزایای هر دو روش برخوردار می‌سازد:

 • ترکیبی از دو روش موفق که بهترین نتیجه را به دست می‌دهد.
 • باقی نگذاشتن جای زخم آشکار.
 • محدودیت نداشتن در تعداد گرفت‌ها: تا 4500 گرافت را می‌توان در یک جلسه استخراج کرد.
 • امکان استخراج تعداد بیشتری از فولیکول‌های مو.
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه (5 تا 7 روز): دوره نقاهت پس از کاشت موی ترکیبی به دلیل کم‌تهاجمی بودن این روش، بسیار کوتاه است.
 • احتمال استخراج گرافت‌های باکیفیت در این روش بالاتر است.
 • آسیب ندیدن فولیکول‌های مو.
 • ضروری نبودن تراشیدن سر.
 • امکان استخراج فولیکول‌های موهای نازک.

متقاضیان ایده‌آل روش کاشت مو ترکیبی FIT و FUT

کاشت موی ترکیبی روشی مفید است که می‌تواند برای متقاضیان زیر مناسب باشد:

 • آقایانی که در دهه سوم و چهارم زندگی‌شان هستند، نمی‌خواهند سرشان را بتراشند و می‌خواهند مدل موهای‌شان را حفظ کنند. این گروه از متقاضیان عموماً ترجیح می‌دهند جای زخم‌های آشکار کمتری روی پوست سرشان باقی بماند تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند. به‌علاوه این افراد بی‌صبرانه می‌خواهند موهای‌شان را هر چه سریع‌تر به مدل قبلی برگردانند.
 • افرادی که به دلیل آسیب‌دیدگی یا سوختگی دچار طاسی شدید هستند.
 • بیماران مبتلا به اختلال کشیدن مو.
 • افراد درگیر الگوهای طاسی خاص.
 • اشخاصی که می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان به بهترین نتیجه برسند.
 • متقاضیانی که می‌خواهند پرپشت‌ترین موها را داشته باشند.
 • افراد با بانک موی ضعیف
 • متقاضیانی که به دنبال روشی ارزان‌تر از FIT می‌گردند.

بیشتر بخوانید: تزریق بوتاکس به چانه

اگر طاسی الگوی خاصی نداشته باشد، روش ترکیبی کاشت مو بهترین نتیجه ممکن را به دست نخواهد داد.

آماده شدن برای درمان کاشت مو ترکیبی FIT و FUT

آماده شدن برای درمان کاشت مو

 • ماساژ دادن سر: ماساژ سر را از دو هفته قبل از درمان شروع کنید و هر روز سرتان را به مدت 10 الی 20 دقیقه ماساژ بدهید. این کار کمک می‌کند تا جراحی موفق‌تری داشته باشید. ماساژ، فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند و خاصیت کشسانی پوست سر را افزایش می‌دهد.
 • دوری از نور خورشید: فراموش نکنید که نباید پوست‌تان را قبل از عمل در معرض تابش نور خورشید و عناصر مختلف قرار بدهید. عمل باید بر روی پوست سالم و نسوخته انجام شود. پس کلاه به سر بگذارید، چتر بالای سر بگیرید یا در خانه بمانید تا روز عمل فرابرسد.
 • الکل ممنوع: نوشیدن مشروبات الکلی از یک هفته قبل از کاشت مو ممنوع است. این توصیه هم‌سو با رویه‌های استاندارد پزشکی است.
 • قطع مصرف مکمل‌ها: همین قاعده درباره آنتی‌بیوتیک‌ها هم صدق می‌کند. مسلماً نمی‌خواهید مکمل‌های مصرف‌شده با داروهایی که قبل و بعد از جراحی کاشت مو برای‌تان تجویز می‌شود، تداخل پیدا کند. جراح از شما می‌خواهد که مصرف مکمل‌ها و داروهای خاص را قبل از عمل کاشت مو متوقف کنید.
 • ترک سیگار: سیگار کشیدن فرایند التیام را آهسته می‌کند. بهترین کار این است که سیگار کشیدن را حداقل از دو هفته قبل از کاشت مو ترک کنید.
 • قطع مصرف تایلنول: دقیقاً مانند زمانی که قرار است بیهوش شوید، لازم است مصرف داروهای رقیق‌کننده خون را قطع کنید. به‌این‌ترتیب چنانچه اتفاق نادری حین جراحی کاشت مو رخ بدهد، خطر خونریزی شدید کمتر می‌شود.
 • قطع مصرف داروهای درمان ریزش مو.

مراحل کاشت مو به روش ترکیبی FIT و FUT

مراحل کاشت مو به روش ترکیبی FIT و FUT

برای کاشت مو به روش FUT لازم است که جراح باریکه‌ای از پوست پشت یا کنار سر را ببرد و فولیکول‌ها را یک‌به‌یک زیر میکروسکوپ جدا کند. سپس جراح زخم ایجاد شده را بخیه می‌زند.

در مرحله بعد جراح بخش جدا شده‌ی پوست سر را با ذره‌بین و چاقوی تیز جراحی به تکه‌های کوچکی تقسیم می‌کند. وقتی این تکه‌ها در ناحیه کم‌پشت و طاس کاشته می‌شوند، به رشد مو با ظاهری طبیعی کمک می‌کند. سپس جراح این فولیکول‌ها را در ناحیه‌های طاس سر قرار می‌دهد. کاشت مو به روش FUT بهترین روش برای پوشش خط رویش موهای عقب‌رفته‌ ناشی از طاسی با الگوی مردانه است. حداکثر 3000 واحد فولیکولی را در عمل FUT می‌توان استخراج کرد.

جراح عمل کاشت مو به روش FIT را در روز بعد یا همان روز شروع می‌کند.

گرافت‌های مو در روش FIT به این شکل استخراج می‌شوند که جراح چند سوراخ را در سر ایجاد می‌کند و از این گرفت‌ها برای پر کردن ناحیه‌های طاس سر استفاده می‌کند. روش کاشت FIT جای زخم بزرگی را روی سر باقی نمی‌گذارد. حداکثر 1500 واحد فولیکولی را در این روش می‌توان از سر استخراج کرد.

اشخاصی که به تراکم بالاتری نیاز دارند و طاسی شدید دارند، می‌توانند کاشت مو را به روش ترکیبی انجام بدهند تا به بهترین نتیجه ممکن برسند؛ در روش ترکیبی کاشت مو می‌توان تقریباً 4500 واحد را در یک جلسه استخراج کرد.

دوران بهبود پس از کاشت مو ترکیبی

دوران بهبود پس از کاشت ترکیبی مو

پوست سر پس از جراحی کاشت مو به شدت به لمس حساس خواهد بود و باید تا چند روز مسکن مصرف کنید. جراح سرتان را پانسمان می‌کند و سر باید حداقل یک یا دو روز بسته باشد. همچنین ممکن است جراح آنتی‌بیوتیک یا داروی ضدالتهابی برای چند روز تجویز کند. اکثر بیماران می‌توانند دو تا پنج روز پس از کاشت مو به محل کار برگردند.

موهای کاشته‌شده ظرف دو تا سه هفته پس از جراحی می‌ریزند، البته جایی برای نگرانی نیست، چون رشد موهای جدید ظرف چند ماه شروع می‌شود. 60% موهای جدید در اکثر موارد پس از شش تا نه ماه می‌روید. برخی جراحان داروی رشد موی ماینوکسیدیل (روگین) را برای رشد مو پس از جراحی کاشت مو تجویز می‌کنند، اما اثربخشی دقیق این دارو مشخص نیست.

می‌توانید بلافاصله پس از جراحی کاشت موی ترکیبی حمام کنید، اما باید پوست سرتان را خشک نگه دارید. پس از 48 ساعت می‌توانید ناحیه کاشت مو را با احتیاط بشویید، اما نباید بگذارید آب دوش مستقیماً روی موهای پیوندی جدید بریزد. پس از یک هفته می‌توانید دوش بگیرید و سرتان را مانند همیشه بشویید.

بیشتر بخوانید: تزریق چربی بهتر است یا تزریق بوتاکس؟

بهتر است فعالیت‌ها و ورزش‌هایی را که باعث عرق کردن می‌شود، تا ده روز انجام ندهید، چون دوران نقاهت کاشت موی ترکیبی طولانی‌تر از تکنیک‌های دیگر مانند FIT است.

عمر موهای کاشته‌شده چقدر است؟

پس از اتمام دوره نقاهت می‌توانید از داشتن موهایی طبیعی و زیبا لذت ببرید. البته نرخ موفقیت جراحی کاشت مو برای تمام بیماران یکسان نیست. اگر کاشت مو را در کلینیکی معتبر و توسط تیمی حرفه‌ای انجام داده باشید، نتایج کاشت مو مادام‌العمر خواهد بود.

عوارض جانبی کاشت مو به روش ترکیبی

مشکلات و عوارض جانبی معمول کاشت ترکیبی مو مانند دیگر روش‌های کاشت مو است، البته روش ترکیبی به دلیل انجام شدن هم‌زمان دو تکنیک گران‌تر است.

کاشت مو نیز مانند هر جراحی دیگری با خطرهایی مانند خونریزی و عفونت همراه است. همچنین احتمال باقی ماندن جای زخم و غیرطبیعی بودن رشد موهای جدید وجود دارد.

تقریباً همان زمانی که رشد دسته‌های جدید مو شروع می‌شود، برخی افراد با مشکل التهاب یا عفونت فولیکول‌های مو یا اصطلاحاً عارضه فولیکولیت روبه‌رو می‌شوند. مصرف آنتی‌بیوتیک و استفاده از کمپرس می‌تواند مشکل را حل کند. همچنین گاهی مقداری از موهای اصلی بیمار در ناحیه رویش دسته‌های جدید مو ناگهان می‌ریزد؛ به این وضعیت ریزش ناشی از شوک می‌گویند؛ البته این وضعیت دائمی نیست.

هزینه کاشت مو به روش ترکیبی FIT و FUT

انتظار می‌رود که قیمت کاشت مو ترکیبی بیشتر از قیمت هر کدام از دو روش باشد، چرا که در روش ترکیبی هر دو تکنیک هم‌زمان به کار برده می‌شود. البته روش ترکیبی کاشت مو کمی ارزان‌تر از FIT است. لازم است بدانید که شرکت‌های بیمه هزینه درمان کاشت مو را نمی‌پردازند.

همچنین عامل‌های دیگری مانند کلینیک انتخابی، منطقه جغرافیایی و گستردگی عمل بر هزینه نهایی کاشت ترکیبی مو اثر می‌گذارد. حتماً به متخصص مراجعه کنید و کاشت مو را برای پرداخت هزینه کمتر هرگز در سالن‌های زیبایی که بهداشت را به خوبی رعایت نمی‌کنند و توسط افراد بی‌تجربه مدیریت می‌شود انجام ندهید، چون ممکن است با عوارض شدیدی روبه‌رو شوید.

سخن پایانی درباره کاشت مو ترکیبی FIT و FUT

اگر از ریزش یا کم‌پشت شدن موهای‌تان ناراحت هستید، خوشحال باشید، چون روش‌هایی برای درمان ریزش مو وجود دارد. بهتر است دو روش کاشت مو FUT و FIT را با هم ترکیب کنید تا به بهترین نتیجه ممکن برسید.

اگر با پزشک درباره روش‌های درمان مشورت کرده‌اید یا متوجه شده‌اید که از دیگر درمان‌های رایج رویش مجدد مو جواب نمی‌گیرید، بهتر است به کاشت موی ترکیبی FIT وFUT  فکر کنید.

پرسش‌های پرتکرار

کاشت مو به روش ترکیبی FIT و FUT دردناک است؟

خبر خوش این است که خیر، کاشت مو دردناک نیست. ناحیه‌ای از سر که کاشت مو قرار است متمرکز بر آن باشد، به صورت موضعی بی‌حس می‌شود، در نتیجه فقط کمی فشار یا حرکت را در طول درمان حس خواهید کرد، اما درد نخواهید داشت.

اما در دوران نقاهت، مانند اکثر جراحی‌های دیگر، همان‌طور که بدن شروع به التیام یافتن و بهبود می‌کند، در نقاط برش درد یا ناراحتی حس خواهید کرد. جراح بهترین روش‌ها را برای مدیریت درد توصیه می‌کند و روش‌های دیگری را نیز برای به حداقل رساندن عوارض جانبی یا واکنش‌های منفی پیشنهاد می‌دهد.

پیش از جراحی کاشت موی ترکیبی لازم است موهایم را کوتاه کنم یا سرم را بتراشم؟

موی اهدایی قبل از جراحی کوتاه یا تراشیده می‌شود تا جراح به راحتی به ناحیه اهدا دسترسی داشته باشد. به‌علاوه به‌این‌ترتیب جراح مطمئن می‌شود که فولیکول‌های کاشته‌ شده در ناحیه گیرنده (بخش طاس) با ناحیه اهدا همخوانی خواهند داشت. بنابراین جراح باید زاویه موها را کنترل کند، این کار تنها در صورتی ممکن می‌شود که مو از قبل کوتاه شده باشد.

جراحی کاشت مو چقدر طول می‌کشد؟

به شدت ریزش موهای‌تان بستگی دارد. درحالی‌که بعضی عمل‌ها سه ساعت طول می‌کشند، عمل کاشت مو گاهی ده ساعت زمان می‌برد. برخی بیماران به بیش از یک جلسه درمان نیاز دارند، بنابراین دوره درمان‌شان یک سال طول می‌کشد. کاشت موی ترکیبی بیشتر از روش‌های کاشت موی معمول زمان می‌برد، چون لازم است دو جراحی FUT وFIT  انجام شود که اولی بسته به شدت ریزش مو تقریباً 4 تا 8 ساعت زمان می‌برد و روش دوم نیز 2 تا 8 ساعت طول می‌برد.

دیگران متوجه می‌شوند که جراحی کاشت مو انجام داده‌ام؟

بستگی به میزان طاسی دارد، اگر موهای‌تان تازه شروع به ریختن کرده باشد، کاشت مو به حدی پیشرفت کرده است که تشخیص دادن کاشتن یا نکاشتن مو برای دیگران دشوار خواهد بود. نتایج کاشت مو بسیار طبیعی است و با بقیه موهای‌تان تفاوت فاحشی ندارد.

موهای جدید کی رشد می‌کند؟

سه ماه طول می‌کشد تا متوجه رشد مو شوید. موهای جدید در ابتدا بسیار نازک خواهند بود، اما نگران نباشید، چون موها به مرور زمان ضخیم‌تر و شبیه موهای خودتان می‌شود.

جای زخم در روش کاشت موی ترکیبی بزرگ است؟

بزرگی جای زخم به روش کاشت مو بستگی دارد. واحدهای فولیکولی در روش FIT یک‌به‌یک جدا می‌شوند، بنابراین حداقل جای زخم باقی می‌ماند. اما جراح در روش‌های کاشت باریکه یا نواری، مانند FUT، برش کوچکی را پشت سر برای برداشتن باریکه ایجاد می‌کند. نگران نباشید، چون بعد از این‌که مو رشد کند، اسکارها (جای زخم‌ها) دیگر دیده نخواهند شد.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *