گلوله گلوله شدن ژل و حرکت آن در صورت و لب: علت، درمان و پیشگیری

اگر متوجه گلوله‌های سفت و کوچک و سفت شدن پوست دور ناحیه تزریق ژل شدید، ممکن است گلوله شدن ژل علامت این باشد که ژل کمی حرکت کرده یا مقدار بیش از حدی از ژل تزریق شده است. به فرایند پخش شدن یا حرکت کردن ژل به ناحیه دیگری خارج از محل تزریق، حرکت کردن یا گلوله شدن ژل می‌گویند. اگرچه مشکل حرکت ژل عموماً برای تزریق ژل لب و صورت پیش می‌آید، در هر نقطه‌ای از بدن که ژل تزریق شده باشد، احتمال گلوله شدن ژل وجود دارد.

کلینیک ره یا: تزریق ژل با کمک متخصصین مجرب

دلایل حرکت و گلوله شدن ژل

دلایل حرکت و گلوله شدن ژل

گلوله شدن ژل در روزهای نخست پس از تزریق ژل در بخش‌های مختلف صورت، مانند لب بالا، گونه‌ها و چانه کاملاً عادی است؛ همچنین زمانی‌که ژل در امتداد چین و چروک‌ها و خطوط ریز برای لیفت یا بالا کشیدن ناحیه‌های چروک شده تزریق می‌شود نیز، عموماً گلوله شدن ژل تا چند روز مشاهده می‌شود. اما این وضعیت معمولاً ظرف یکی دو هفته برطرف می‌شود.

در ادامه با شایع‌ترین دلایل گلوله شدن ژل و حرکت آن در صورت و لب آشنا می‌شوید.

تزریق مقدار بیش از حد ژل

مشکل گلوله شدن ژل اکثراً در بیمارانی مشاهده می‌شود که برای تزریق ژل در لب به متخصص بی‌تجربه مراجعه کرده‌اند. اگر مقدار بسیار زیادی ژل یک‌باره تزریق شود، لب نمی‌تواند حجم زیاد ژل را نگه دارد؛ بنابراین ژل رو به بالا حرکت می‌کند و از ناحیه لب فوقانی خارج می‌شود؛ درنتیجه لب‌ها به شکل «اردکی» درمی‌آید یا حالت «سبیل مانند» ایجاد می‌شود. برخی بیماران نیز مقدار بسیار زیادی ژل زیر چشم‌های‌شان تزریق شده است، ازآن‌جا که پوست این ناحیه بسیار نازک است، گلوله‌هایی در اثر تزریق مقدار زیاد ژل تشکیل می‌شود.

بیشتر بخوانید: تزریق چربی بهتر است یا تزریق بوتاکس؟

تزریق ژل در فاصله‌های بسیار نزدیک به‌هم

متخصص کم‌تجربه و ناوارد ممکن است بین دفعات تزریق ژل فاصله کافی در نظر نگیرد و در نتیجه ناحیه‌هایی از پوست بسیار سریع یا با حجم بسیار زیادی از ژل پر شود. برای آن‌که بهترین نتیجه ممکن از تزریق ژل به دست بیاید، جراح با تجربه چند هفته بین جلسه‌های تزریق ژل فاصله می‌اندازد تا پوست بتواند ژل را «جذب کند».

دستکاری و ماساژ بیش از اندازه

متأسفانه فیلم‌هایی در فضای مجازی درباره مراقبت‌های پس از تزریق ژل منتشر شده است که ممکن است عمل کردن طبق آنها برای درمان خاص شما مناسب نباشد. در بسیاری از این فیلم‌ها به بیماران توصیه می‌شود که ناحیه درمان را بلافاصله پس از تزریق ماساژ بدهند، اما احتمال دارد این ماساژ فوری مضر باشد. در بعضی موارد به بیماران‌مان توصیه می‌کنیم که ژل را پس از تزریق ماساژ بدهند، تا ژل زیر پوست صاف شود؛ اما ماساژ زودهنگام و بیش از اندازه می‌تواند کمی باعث گلوله شدن ژل شود.

تزریق ژل اشتباه

تزریق ژل اشتباه

تمام ژل‌ها به یک شکل تولید نمی‌شوند و مانند هم نیستند، تشخیص دادن ژل مناسب برای درمان مشکل‌های پوستی متفاوت یک علم اکتسابی است. ژل‌های زیر از جمله ژل‌های مناسب به شمار می‌آیند:

 • ژل‌های بر پایه هیالورونیک اسید (HA): ژل‌های هیالورونیک اسید بهترین ژل برای درمان جای جوش، گونه‌های فرورفته، خط اندوه و چین نازولبیال یا خط خنده هستند.
 • ژل کلسیم هیدروکسیل‌آپاتیت (CaHA): این نوع ژل برای پر کردن چین و چروک‌های عمیق صورت و برجسته کردن گونه‌ها ایده‌آل است.
 • ژل پلی-ال-لاکتیک اسید (PLLA): این نوع ژل برای جوان‌سازی پایین صورت، برای مثال از بین بردن خط خنده و چین‌های عمیق نازولبیال فوق‌العاده است.

تکنیک نامناسب تزریق

بسیار مهم است که متخصص ژل را به روشی تدریجی و کنترل‌شده تزریق کند. تزریق بسیار سریع ژل باعث می‌شود فشار بیش از حدی به موضع درمان وارد شود؛ درنتیجه احتمال حرکت کردن ژل بیشتر می‌شود. همچنین ضروری است که متخصص شناخت کاملی از آناتومی انسان داشته باشد و بداند ژل را در چه عمقی باید تزریق کند. عمق تزریق ژل به حجم و میزان از بین رفتن چربی در یک ناحیه خاص و نوع ژل بستگی دارد. ژل‌های مختلف باید در عمق‌های متفاوتی از پوست تزریق شوند؛ تکنیک اشتباه تزریق می‌تواند مشکلاتی را در ماه‌های پس از تزریق ایجاد کند.

واکنش ایمنی

هرچند کمی ورم پس از تزریق ژل عادی است، درصد بسیار کمی از بیماران به دلیل واکنش سیستم ایمنی در اثر ابتلا به بیماری، آلرژی یا واکسن، با ورم متوسط تا شدیدی مواجه می‌شوند. ورم در موارد نادر باعث می‌شود ژل کمی حرکت کند و گلوله شود، البته این مشکل غالباً فقط در بیمارانی مشاهده می‌شود که تزریق ژل را ظرف 6 تا 12 ماه گذشته انجام داده‌اند.

اگرچه واکنش شدید سیستم ایمنی به فیلر ارتباطی با تکنیک تزریق ندارد، از طریق غربالگری جذب بیمار غالباً می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد. متخصص باتجربه و ماهر پرونده پزشکی بیمار، شامل کلیه داروهای مصرفی، سابقه حساسیت و آلرژی و واکسن‌های تزریق‌شده یا درنظرگرفته‌شده برای تزریق (از جمله واکسن کووید-19) را برای غربالگری با دقت بررسی می‌کند تا تعیین کند که آیا بیمار در معرض خطر واکنش ایمنی شدید قرار دارد یا خیر.

درمان گلوله شدن ژل

درمان گلوله شدن ژل

مشکل حرکت کردن و گلوله شدن ژل معمولاً ظرف یک هفته برطرف می‌شود.

در چند روز نخست پس از تزریق ژل:

 • می‌توانید ورم را با گذاشتن کمپرس سرد کاهش دهید.
 • نباید به گلوله ژل دست بزنید، چون این کار می‌تواند وضعیت را بدتر کند.

اگر گلوله ژل پس از گذشت یک هفته همچنان وجود داشت:

 • چنانچه متوجه گلوله ژلی فراتر از ورم اولیه شدید، وقتش رسیده است که با متخصص تماس بگیرید.

برای درمان گلوله شدن ژل از آنزیم هیالورونیداز استفاده می‌شود. آنزیم هیالورونیداز، هیالورونیک اسید موجود در ژل را تجزیه می‌کند. البته استفاده از هیالورونیداز برای حل کردن ژل تزریق‌شده در واقع کاربردی تأیید نشده است. با این‌ حال تزریق هیالورونیداز، استاندارد طلایی پزشکی زیبایی برای درمان حرکت ژل و دیگر عوارض فیلرها و ژل‌ها محسوب می‌شود. آنزیم هیالورونیداز ژل‌های بر پایه هیالورونیک اسید را تجزیه می‌کند.

ناحیه‌های مختلفی که ممکن است مشکل حرکت ژل در آنها پیش بیاید

ناحیه‌های مختلفی که ممکن است مشکل حرکت ژل در آنها پیش بیاید

از ژل عموماً برای جوان‌سازی ناحیه‌های مختلف صورت استفاده می‌شود. البته ژل برای دیگر بخش‌های بدن و رفع نقص‌های پوستی نیز کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین مارک بوتاکس در ایران

ناحیه‌های صورت

 • چین و چروک
 • برجسته و قلوه‌ای کردن لب
 • اسکار یا جای زخم فرورفته: جای زخم پس از جراحی یا آسیب‌دیدگی، جای جوش، جای آبله مرغان و بیماری‌های دیگر
 • خوش‎فرم کردن صورت و بهبود انحناهای تعریف‌کننده صورت
 • چشم‌های گود و فرورفته و سیاهی دور چشم
 • بیماری‌های پوستی: التهاب و زخم شدن گوشه لب، آتروفی پوست، ایدز و لیپودیستروفی
 • پتوز یا افتادگی گوش و آتروفی لاله گوش
 • فرورفتگی بینی

دیگر ناحیه‌های بدن به‌جز صورت

 • گردن
 • ناحیه دکولته
 • دست
 • پینه و میخچه: تزریق ژل نقاط تماس، درد و خطر زخم شدن را کاهش می‌دهد.

چگونه از گلوله شدن و حرکت کردن ژل پیشگیری کنیم‌؟

راه‌حل ایده‌آلی وجود ندارد، اما بهترین راه برای این که مطمئن شوید ژل تزریق‌شده در لب در همان نقطه‌ای که می‌خواهید، باقی می‌ماند، این است که برای تزریق به متخصص ماهری مراجعه کنید که در زمینه تزریق ژل تخصص و مهارت دارد. به‌طور کلی لازم است از باتجربه بودن متخصص مطمئن شوید و با پشتکار و دقت درباره متخصص انتخابی‌تان تحقیق کنید؛ برای مثال بررسی کنید که در چه دوره‌های آموزشی‌ای شرکت کرده‌اند یا معمولاً کدام ناحیه از بدن را درمان می‌کنند. رویکرد زیبایی‌شناختی و نتایج باید شخصی‌سازی شود و تزریق متناسب با چهره و زیبایی هر بیمار انجام شود.

اگرچه انتخاب متخصص ماهر و مناسب اولین و مهم‌ترین اقدام برای دستیابی به نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز است، عامل‌های دیگری نیز وجود دارند که برای به حداقل رساندن احتمال گلوله شدن ژل باید از آنها آگاه باشید:

 • بفهمید که متخصص چه فیلری را می‌خواهد در لب‌تان تزریق کند. فیلرهای بر پایه هیالورونیک اسید (HA) تنها ژل‌های مناسب برای تزریق در لب هستند. اگرچه برندهای تزریقی متفاوت بسیاری وجود دارد، فقط فیلرهای HA برای ناحیه لب ایمن هستند. ژل‌های تزریقی محرک زیستی مانند رادیس و اسکالپترا برای لب مناسب نیستند.
 • گران‌روی مناسب ژل نیز نقش مهمی دارد. تزریق ژل نامناسب در سطح اشتباه لب‌ها می‌تواند باعث جابه‌جا شدن ژل شود. گران‌روی و چگالی ژل مهم است. به‌طور کلی هرچه چگالی و گران‌روی فیلر کمتر باشد، احتمال حرکت کردنش کمتر است. فقط و فقط متخصص می‌تواند بهترین فیلر را برای تزریق در لب انتخاب کند.
 • رویکرد «کمتر بیشتر است» را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید لب‌های‌تان از حدی طبیعی، برجسته‌تر باشد، رویکرد آهسته و پیوسته همواره بهترین خواهد بود. بهتر است هر بار مقدار کمی ژل تزریق کنید تا این‌که مقدار فراوانی ژل را به یک‌باره دریافت کنید.
 • تکنیک تزریق اهمیت فراوانی دارد. احتمالاً مهم‌ترین قانونی که متخصص باید از آن پیروی کند، محل تزریق ژل است. اگرچه مقدار ژل تزریقی نیز مهم است، تکنیک و جایابی تزریق نیز به همان اندازه برای جلوگیری از گلوله شدن ژل اهمیت دارد.

بعد از تزریق فیلر برای جلوگیری از گلوله شدن ژل بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • از یخ استفاده کنید: همواره توصیه می‌شود که پس از تزریق ژل از یخ برای کاهش ورم استفاده کنید، حتی اگر ژل گلوله نشده است یا توده‌ای در موضع تزریق ژل حس نمی‌کنید، باز هم بهتر است یخ روی محل تزریق بگذارید. کمپرس سرد هم کار یخ را می‌کند.
 • صورت‌تان را هنگام خوابیدن روی بالش نگذارید: اگر روی شکم یا به پهلو بخوابید و صورت‌تان به بالش فشرده شود، فشار مضاعفی به نقاط تزریق وارد می‌شود. تا چند هفته پس از درمان سعی کنید به پشت بخوابید تا هنگام خواب از صورت‌تان محافظت کنید.
 • به ژل فرصت بدهید: گلوله ژل عموماً ظرف یک تا دو هفته خودبه‌خود ناپدید می‌شود. پس یکی دو هفته برای رفع مشکل فرصت بدهید و در این مدت به طور مرتب از یخ استفاده کنید.
 • با متخصص زیبایی مشورت کنید: هنگام انتخاب کلینیک زیبایی برای انجام اولین تزریق مطمئن شوید متخصصی را انتخاب می‌کنید که خدمات پس از درمان خوبی ارائه می‌دهد و بنابراین هر وقت نیاز داشتید، در دسترس هستند و توصیه‌های مناسبی می‌کند.

بیشتر بخوانید: تزریق بوتاکس به چانه

پرسش‌های پرتکرار

مشکل گلوله شدن و حرکت ژل در صورت و لب، خودبه‌خود برطرف می‌شود؟

از لحاظ نظری، بله، اما واقعیت قدری پیچیده‌تر است. آنزیمی به نام هیالورونیداز برای حل کردن ژل تزریق می‌شود. هیالورونیداز به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد، به همین دلیل است که ژل لب در نهایت خودبه‌خود تجزیه می‌شود.

حرکت کردن ژل تا چه حد شایع است؟

حرکت ژل مشکل نادری است و زمانی پیش می‌آید که ژل از نقطه تزریق به ناحیه دیگری از بدن برود. حرکت کردن و گلوله شدن ژل عارضه جانبی بسیار نادری است و با مراجعه به متخصص ماهر می‌توان از آن جلوگیری کرد.

سرعت حرکت ژل در صورت و لب چقدر است؟

متابولیسم ژل‌هایی مانند ژوویدرم و رستیلن به‌طور متوسط بین شش ماه تا یک سال به طور طبیعی در بدن انجام می‌شود، البته اثرهای تزریق ژل ممکن است بیش از دو سال باقی بماند.

ممکن است ژل در اثر لمس حرکت کند؟

ژل در موارد بسیار نادر در صورت اعمال فشار مداوم و کافی حرکت می‌کند. به همین دلیل به بیماران توصیه می‌کنیم که درمان‌های زیبایی صورت، ماساژ پوست موضع درمان یا میکرودرم ابریژن را تا دو هفته پس از تزریق ژل انجام ندهند.

چقدر طول می‌کشد تا گلوله ژل از بین برود؟

خبر خوب این است که ژل نیمه‌دائمی است. بسته به زمان تزریق کردن ژل انتظار می‌رود که گلوله ژل پس از تقریباً 6 الی 18 ماه از بین برود. اگر درمان خاصی انجام ندهید، متابولیسم و تجزیه شدن ژل در این مدت به تدریج و به طور طبیعی رخ می‌دهد.

چه مدت پس از حرکت ژل می‌توان تزریق ژل را دوباره انجام داد؟

وقتی ژل گلوله می‌شود، حل کردن و از بین بردن ژل اقدام واضحی به نظر می‌رسد، اما این کار باعث می‌شود که لب‌های‌تان دیگر مانند سابق برجسته نباشد یا استخوان‌های گونه‌تان فرم زیبایش را از دست بدهد. بهتر است پس از تزریق هیالورونیداز حداقل 48 ساعت صبر کنید، سپس ژل بیشتری تزریق کنید.

ژل حل می‌شود یا فقط حرکت می‌کند؟

به مرور زمان و همان‌طور که حرکت صورت در ناحیه‌هایی مثل لب یا گونه بیشتر می‌شود، ژل تجزیه می‌شود و با سرعت بالاتری حل می‌شود. در نتیجه ژل در ناحیه‌های فعال‌تر صورت سریع‌تر ناپدید می‌شود.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *