عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک و باز کردن پشت چشم

همانطور که سن بالا می‌رود، پوست به تدریج کشسانی خود را از دست می‌دهد. کمبود کشسانی با نیروی دائمی جاذبه ترکیب شده و باعث تجمع پوست اضافی در پشت پلک‌های بالایی و پایینی می‌شود. پوست اضافی در پلک پایین باعث ایجاد چین و چروک و برجستگی می‌شود. در پلک‌های بالایی، تاخوردگی اضافی پوست می‌تواند روی مژه‌ها قرار گرفته و دید را محدود کند. برجستگی روی پلک‌های بالایی و پایینی می‌تواند به علت چربی‌ای باشد که باعث ایجاد فاصله بین کره چشم و حفره چشم می‌شود.

عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک و باز کردن پشت چشم (بلفاروپلاستی)، جراحی‌ای است که پوست افتاده و اضافی را بر می‌دارد. مؤثر بوده و در صورتی که توسط جراح مجرب و ماهر انجام شود، نتایج عالی خواهد داشت. این عمل جراحی عوارض بسیار کمی داشته و دوران نقاهت بعد از آن کوتاه می‌باشد.

خدمات کلینیک ره یا: لیفت پلک و لیفت ابرو با بهترین کیفیت

عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک چیست؟

بلفاروپلاستی چیست؟

عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک روش جراحی می‌باشد که در آن برجستگی پلک‌های پایین کاهش یافته و افتادگی پلک‌های بالا بهبود می‌یابد. عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک بالا جراحی متفاوتی نسبت به ترمیم پتوز پلک می‌باشد و افتادگی پلک بالایی را رفع می‌کند. عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک، اغلب برداشتن پوست، عضله و چربی زیر بافتی اضافی نامیده می‌شود، اما گاهی ممکن است به جای برداشته شدن بافت‌ها، آنها را تغییر موقعیت داد.

هرچند در درجه اول بلفاروپلاستی درمان زیبایی می‌باشد، اما روش مؤثری برای بهبود بینایی بیمارانی که افتادگی پلک فوقانی آنها دید را مسدود کرده نیز است. این مورد را جراح متخصص افتالمولوژیست/چشم پزشکی یا اکولوپلاستیک انجام می‌دهد.

مزایای عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک

مزایای بلفاروپلاستی

مزایای زیادی در عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک وجود دارد، بعد از این درمان می توانید تأثیرات زیر را مشاهده کنید:

 • جوانتر به نظر رسیدن: دلیل متداولی که چرا مردم به دنبال انجام بلفاروپلاستی هستند، جوانتر به نظر رسیدن می‌باشد.
 • کمتر خسته به نظر می رسید؛ ابروهای افتاده دیگر چهره شما را خسته یا ناراحت نشان نمی‌دهند.
 • تقویت اعتماد به نفس با ظاهری جدید و بهتر.
 • اصلاح نقص بصری، مزایای این درمان بیش از اثرات روحی و زیبایی هستند.
 • تأثیر طولانی مدت؛ به راحتی می‌توانید انتظار 5 تا 10 سال (و در برخی موارد مادام العمر) ماندگاری را داشته باشید.
 • جای زخم جزئی؛ نیازی به نگرانی در مورد ایجاد جای زخم روی صورت نیست.

چه کسی به عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک نیاز دارد؟

چه کسی به بلفاروپلاستی نیاز دارد؟

عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک در درجه اول برای بیمارانی که روشی برای جلوگیری از پیری می‌خواهند انجام می‌شود. افتادگی پوست اطراف چشم بخش طبیعی از سالخوردگی است، اما اگر این موضوع را دردسرساز می‌بینید، ممکن است این نوع جراحی مناسب شما باشد. اگر برجستگی چشمگیری را در زیر چشم‌ها یا ابروها دارید، این روش مناسب شما است.

برای برخی، بلفاروپلاستی بیش از نگرانی در مورد زیبایی است. اگر این حالت روی بینایی شما تأثیر گذاشته، ممکن است این روش مناسب شما باشد. برخی ممکن است اظهار کنند که با وجود پوست آویزان، وقتی به سمت بالا نگاه می‌کنند، پلک‌ها دیدشان را مسدود می‌کنند.

برای کاهش احتمال بروز عوارض، اگر سیگار نمی‌کشید یا بیماری مزمنی ندارید که روی بهبودی تأثیر بگذارد، ممکن است این روش مناسب شما باشد.

آمادگی برای عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک

آمادگی برای بلفاروپلاستی

تمامی بیماران بی‌حسی موضعی و آرامبخش یا بی‌هوشی کامل دریافت کرده و نباید تا هفت ساعت قبل از جراحی چیزی بخورند یا بنوشند. در روز جراحی پلک، نباید آرایش کرده یا از کرم استفاده کنید. تمامی بیماران باید از قبل برای برگشت به خانه برنامه ریزی کرده باشند و از دوست یا عضوی از خانواده بخواهند که آن‌ها را همراهی کنند.

قبل از جراحی، از بیماران در مورد پیشینه پزشکی، مثلاً داروهایی که استفاده می‌کنند، آلرژی، عادات استعمال دخانیات، جراحی پیشین و غیره سؤال می‌پرسند. هر بیماری که آسپرین یا داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا ولتارول (Voltarol) مصرف می‌کند، نباید تا دو هفته قبل از جراحی آنها را استفاده کند.

اگر دارویی برای درمان بیماری‌های قلبی ضروری می‌باشد، مراجعه کننده باید حتماً به پزشک اطلاع دهد. به بیماران توصیه می‌شود که به مدت معلومی قبل و بعد از جراحی سیگار نکشند.

روش انجام عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک

روش بلفاروپلاستی

عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی همراه با آرامبخش یا بی‌هوشی کامل انجام شود.

اگر دارویی مصرف می‌کنید که احتمال لخته شدن خون را کاهش می‌دهد، مثلاً آسپرین یا وارفارین، باید به جراح اطلاع دهید.

جراحی پلک بالا معمولاً به صورت زیر است:

 • ایجاد برش در طول تاخوردگی طبیعی پلک
 • برداشتن پوست، چربی یا عضله اضافی
 • بستن برش؛ زخم معمولاً با تاخوردگی طبیعی پلک پوشیده می‌شود.

در مجموع جراحی پلک زیرین به صورت زیر است:

 • ایجاد برش درست زیر مژه‌های پایینی یا داخل پلک پایین
 • تغییر موقعیت یا برداشتن چربی و گاهی مقدار کمی پوست از پلک زیر چشم
 • پشتیبانی از عضلات و تاندون پلک در صورت لزوم
 • بخیه کردن برش

بعد از جراحی، به منظور پشتیبانی از پلک‌ها، پزشک معمولاً نوارهای چسبنده نازکی به نام بخیه چسبی را استفاده می‌کند. این نوارها معمولاً 1 هفته بعد از جراحی برداشته می‌شوند.

بلفاروپلاستی فوقانی ممکن است یک ساعت زمان برد. جراحی برداشتن پوست اضافی پشت پلک پایینی نیز ممکن است 2 ساعت زمان برد. اکثر بیماران در همان روز می‌توانند به خانه بروند.

مراقبت‌ها و بهبودی پس از عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک

ریکاوری عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک، در مقایسه با دیگر جراحی‌ها نسبتاً کوتاه است. بلافاصله بعد از این درمان به بخش ریکاوری منتقل می‌شوید. برای بررسی عوارض جانبی تحت نظر قرار می‌گیرید و اگر مشکلی نبود، در همان روز مرخص می‌شوید.

بلافاصله بعد از جراحی، استراحت چند روزه بسیار مهم می‌باشد. ممکن است مقداری درد و ورم داشته باشید. برای رفع این علائم، پزشک ممکن است به شما مصرف ایبوپروفن را توصیه کند. ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد تا علائم کاملاً رفع گردند. جراح ممکن است استفاده از پک یخ را برای چند روز نیز توصیه کند.

دید تار یا حساسیت به نور نیز ممکن است از عوارض جانبی کوتاه مدت باشند. اگر این علائم بیش از یک یا دو روز طول کشیدند، به پزشک مراجعه کنید.

بعد از جراحی پلک نمی‌توانید تا دو هفته از لنز تماسی چشم استفاده کنید. حتماً جایگزینی مانند عینک تجویز شده در دسترس داشته باشید.

در تمام دوره بهبودی نیاز نیست چشم‌های خود را بپوشانید، اما ممکن است برای محافظت از ناحیه تحت درمان، گاز استریل روی آن قرار دهید و مرخص شوید. حتماً ناحیه تحت درمان را به آرامی بشوئید و تمیز نگه دارید. بعد از چند روز، دوباره برای ارزیابی و در صورت لزوم کشیدن بخیه‌ها به پزشک مراجعه می‌کنید.

نتایج عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک

نتایج بلفاروپلاستی

باید بدانید قبل از دیدن نتایج نهایی، باید مدتی صبر کنید. بعد از اینکه ورم و کبودی‌ها درمان شدند و بخیه‌ها کشیده شدند، می‌توانید نتایج نهایی عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک را مشاهده کنید.

نتایج دائمی هستند. البته چشمان شما بعد از این درمان باز هم روند سالخوردگی خود را ادامه می‌دهند. جراحی پلک فوقانی حداقل برای 5 تا 7 سال ماندگار است. جراحی پلک زیرین نیز به ندرت نیاز به تکرار دارد. اگر پلک‌ها دوباره افتادگی داشتند، لیفت ابرو یا پیشانی ممکن است به لیفت مجدد چشم ترجیح داده شود.

عوارض جانبی و مشکلات

همانند بسیاری از روش‌های جراحی، در این روش نیز خطراتی وجود دارد. عوارض و نتایج نامناسب در عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک نادر هستند، اما گاهی اتفاق می‌افتند. مشکلاتی که ممکن است اتفاق بیفتند عبارتند از: خونریزی، عفونت، خشکی چشم‌ها، تغییر رنگ غیرعادی پلک‌ها، چین خوردگی غیرطبیعی در داخل یا بیرون پوست پلک، عدم توانایی در بستن کامل چشم‌ها، کشیدگی به سمت پایین، نامرتبی خط مژه پلک پایین یا احتمال از دست دادن بینایی. هرچند این موارد ممکن است نادر باشند، اما باید در مورد عوارض احتمالی این جراحی، قبل از انجام آن، هوشیار بود. اکثر بیماران بعد از عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک نتایج رضایت بخشی دارند.

هزینه‌ها

هزینه عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک به ارزیابی نیاز داشته و بعد از اینکه پزشک پلک‌ها را معاینه کرد و درمان مناسب را مشخص کرد، تعیین می‌گردد. شما هزینه را برای مواردی مانند دستمزد پزشک، هزینه بیمارستان، داروهای احتمالی و البته اعتبار کلینیکی که انتخاب می‌کنید و محلی که قرار دارد، پرداخت می‌کنید.

باید توجه کنید اکثر بیمه‌ها هزینه درمان زیبایی را پوشش نمی‌دهند، بنابراین احتمالاً باید هزینه درمان را خودتان پرداخت کنید.

درمان‌های جایگزین

هرچند جراحی پلک درمانی دائمی است و نتایج خوبی به همراه دارد، اما ممکن است به هر دلیلی نخواهید آن را انجام دهید، مثلاً به خاطر عوارض بی‌حسی یا ترس از جراحی. گزینه‌های جایگزین دیگری برای لیفت ابروها نیز وجود دارند که به صورت زیر هستند:

تزریقات زیبایی

تزریقات زیبایی

استفاده از فیلرها/ژل‌های پوستی تزریقی و از بین برنده‌های چین و چروک می‌تواند نتایج عالی بدون دوره نقاهت قابل توجهی ایجاد کند. اغلب ترکیب فیلرها و بوتاکس می‌تواند به رفع مشکلات مختلف، مثلاً گودی زیر چشم، کاهش تیرگی زیر چشم، حلقه‌های تیره زیر چشم و چین و چروک یا خطوط پنجه کلاغی دور چشم، به دستیابی به بهترین نتایج کمک ‌کند.

پی آر پی درمانی

پی آر پی درمانی

جایگزین خلاقانه دیگر برای جوانسازی چشم‌ها بدون جراحی، درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) است. در طی میکرونیدلینگ همراه با PRP، مقدار کمی از خون بیمار کشیده می‌شود. پلاسمای غنی شده با پلاکت توسط سانتریفیوژ خاصی، از دیگر ترکیبات خون جدا می‌گردد. در این زمان، دستگاه میکرونیدلینگ روی صورت قرار گرفته تا منافذ ریزی ایجاد کند و رشد سلول‌های جدید و سالم سطح پوست را تحریک کند. در نهایت، سرم PRP به داخل پوست ماساژ داده شده، فرایند ترمیم بدن و کلاژن و الاستین سازی را برای بافت و رنگ پوست جوانتر و محکم‌تر، تحریک می‎‌کند.

لیزر لایه برداری پوست

لیزر لایه برداری پوست

چندین روش لیزر درمانی بسیار پیشرفته و غیرسایشی، می تواند به بیماران با هر نوع رنگ و نوع پوست کمک کند تا مشکلات خفیف تا شدید پوست خود را برطرف کنند و به اهداف مورد نظر خود دست یابند. لایه برداری با لیزر سایشی برای علائم شدیدتر، مانند آسیب شدید پوستی و خطوط عمیق در نظر گرفته می‌شوند، اما درمان‌های غیر سایشی مشکلات خفیف را برطرف کرده و به بازسازی پوست و تقویت کلاژن سازی کمک می‌کنند.

میکرونیدلینگ RF

میکرونیدلینگ RF

این فرایند، سلول‌های پوست را مختل کرده و رشد سلول‌های پوستی جدید و سالم را تحریک می‌کند که منجر به ایجاد پوستی درخشان‌تر، جوان‌تر و محکم‌ می‌شود. به‌علاوه، انرژی فرکانس رادیویی سلول‌ها را در سطح عمیق پوست تحریک می‌کند تا کلاژن و الاستین سازی را تحریک کرده و نتایج را در چندین هفته بعد بهتر کند. از آنجایی که شدت میکرونیدلینگ RF کاملاً قابل تنظیم است، به اندازه‌ای ملایم است که می‌توان از آن روی پلک‌های ظریف بالا و پایین نیز استفاده کرد، که این روش را به جایگزینی غیر جراحی و عالی برای بلفاروپلاستی تبدیل کرده است.

نکته

افتادگی پلک با پوست اضافی، دیگر مشکل اساسی به حساب نمی‌آید، زیرا می توانید با اعتماد به یک پزشک مجرب، ظاهر زیبا و جوان خود را بازگردانید.

می‌توانید بلفاروپلاستی که نتایج قابل توجهی دارد را به عنوان درمان دائمی افتادگی چشم خود انتخاب کنید.

سؤالات پرتکرار

آیا عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک و باز کردن پشت چشم بی‌خطر است؟

بله. هرچند ممکن است مقداری درد و عوارض جانبی کوتاه مدتی در رابطه با این درمان وجود داشته باشد، اما معمولاً روشی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود.

آیا عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک و باز کردن پشت چشم دائمی است؟

نتایج سالها ماندگار خواهند بود و گاهی مادام العمر می‌شوند، اما پوست دوباره سالخورده می‌شود و ممکن است نتایج را محو کند.

آیا عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک و باز کردن پشت چشم دردناک است؟

داروهای بی‌حسی دریافت می‌کنید و در طی درمان دردی نخواهید داشت. اگر درد خفیف حس کردید، با پزشک خود در مورد داروهای کاهنده درد و روش‌های دیگر مشورت کنید.

بعد از عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک، چه مدت باید سر را در هنگام خواب بالاتر از بدن قرار داد؟

بعد از عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک، به شما توصیه می‌کنیم که به مدت حداقل 3 تا 4 هفته در هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. این کار به کاهش ورم پلک کمک کرده و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.

بعد از عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک، از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

از انجام فعالیت‌هایی که فشار خون را افزایش می‌دهند، مانند خم شدن، بلند کردن اجسام و ورزش‌های سخت خودداری نمایید. انجام فعالیت‌ها را به مدت 3 تا 5 روز کم کنید، از فعالیت‌های شدید به مدت 2 تا 3 هفته پرهیز کنید. بعد از 2 تا 3 روز می‌توانید تلویزیون ببینید یا مطالعه کنید.

آیا عمل برداشتن پوست اضافی پشت پلک، تنها راه برداشتن پوست اضافی پلک است؟

گرچه این روش یکی از بهترین روش‌های ممکن است، اما روش‌های دیگری مانند تزریق ژل، لیزر درمانی، PRP یا میکرونیدلینگ نیز وجود دارند.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *