تنگ کردن واژن و رفع گشادی آن: هزینه، روش ها، عوارض و مراقبت ها

زنان در طول زندگی بر اثر بارداری، زایمان، یائسگی یا مشکلات مربوط به باروری، ممکن است دچار گشادی واژن شوند. این ممکن است برای هر زنی اتفاق بیفتد. با این حال بسیاری از زنان این مسئله را با پزشک در میان نمیگذراند، زیرا خجالت میکشند یا تصور میکنند تنها راه تنگ کردن واژن، جراحی است. رفع گشادی واژن از این نظر اهمیت دارد که داشتن واژن سالم، بر سلامت لگن و سلامت کلی، روحیه و اعتماد به نفس فرد بسیار تأثیرگذار است. خوشبختانه برای تنگ کردن واژن و رفع گشادی آن، روش‌های درمانی مؤثری وجود دارد که آسان، فاقد درد و طبیعی هستند.

خدمات کلینیک ره یا: تزریق ژل با استفاده از بهترین مواد

علت‌های گشادی واژن

علائم گشادی واژن‌

نوسانات هورمونی و فشار فیزیکی یا وارد شدن استرس به واژن و دیگر اندام های داخل لگن میتواند منجر به گشاد شدن واژن شود.

علت‌های شایع گشادی واژن عبارتند از:

 • زایمان طبیعی باعث کشیدگی عضلات، تاندون ها و جداره واژن میشود.
 • کاهش سطح استروژن ناشی از یائسگی.
 • کاهش سطح استروژن ناشی از برخی بیماری‌ها.
 • پیر شدن عضلات و تاندون ها که باعث ضعف عضلات کف لگن میشود.
 • ساختار فیزیکی بدن زن با توجه به ژنتیک او.

علائم گشادی واژن‌

علائم گشادی واژن ممکن است شامل این موارد باشد:

 • خشکی واژن
 • درد و ناراحتی در واژن حین رابطه جنسی
 • خونریزی غیرمعمولی واژن پس از رابطه جنسی
 • روان نبودن واژن در رابطه جنسی
 • بی‌اختیاری ادرار
 • سوزش حین تخلیه ادرار
 • نیاز غیرمنتظره و فوری به تخلیه ادرار
 • عفونت مکرر دستگاه ادراری
 • ترشحات غیرنرمال واژن
 • سوزش یا خارش در واژن
 • کاهش یافتن میل جنسی
 • عدم تحریک جنسی
 • کاهش رضایت جنسی حین رابطه جنسی

بیشتر بخوانید: اندولیفت غبغب

مزایای تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن فواید بسیاری دارد، از جمله:

رضایت بیشتر از رابطه جنسی

تنگ کردن واژن باعث میشود خاصیت ارتجاعی و قدرت عضلات در کف لگن و واژن بازیابی شود و کانال واژن تنگ‌تر گردد. به این ترتیب واژن بهتر منقبض میشود و کیفیت رابطه جنسی بهبود می‌یابد و در نتیجه طرفین از رابطه جنسی لذت بیشتری تجربه میکنند.

بهبود خشکی و خارش در واژن

با از دست رفتن خاصیت ارتجاعی واژن، فرد دچار خشکی و خارش در این ناحیه میشود. تنگ کردن واژن میتواند این مشکلات را برطرف کند.

درمان بی‌اختیاری ادرار ناشی از استرس

در افرادی که دچار بی‌اختیاری ادرار ناشی از استرس هستند، خندیدن، عطسه کردن یا حتی نشستن یا ایستادن میتواند منجر به تخلیه غیرارادی ادرار شود. با تنگ کردن واژن، عضلات کف لگن تقویت میشود و فرد میتواند عملکرد مثانه و تخلیه ادرار خود را کنترل کند. به این ترتیب مشکل بی‌اختیاری ادرار ناشی از استرس رفع میشود.

تنگ کردن واژن، گزینه‌ای مناسب برای کسانی است که این علائم را تجربه میکنند: خشکی واژن، خارش واژن، کاهش قدرت عضلات لگن و واژن، بی‌اختیاری ادرار که می‌تواند در اثر تغییرات هورمونی ناشی از افزایش سن یا زایمان باشد.

روش‌های تنگ کردن واژن و رفع گشادی

روش‌های زیادی برای رفع گشادی واژن و تنگ کردن آن وجود دارد که در میان آنها عمل تنگ کردن واژن و روش‌ های غیر جراحی نتیجه بهتری دارند.

 تنگ کردن واژن با روش‌های غیرجراحی

خوشبختانه برای درمان گشادی یا سستی واژن روش‌های غیرجراحی آسان، فاقد درد و طبیعی وجود دارند.

تزریق ژل

میتوان به لابیا، فیلر درمال، مانند ژوویدرم، اسکالپترا و رستیلن تزریق کرد. این کار سایز لابیا را افزایش میدهد و علاوه بر اینکه آن را متقارن میکند،‌ میزان هیدراته بودن، گشادی و چین و چروک را نیز در این ناحیه بهبود میدهد.

در طول انجام این درمان، برای راحتی بیشتر فرد، به لب‌های واژن بی‌حس کننده موضعی اعمال میشود. سپس متخصص پوست، فیلر درمال را به نقاط خاصی از واژن تزریق میکند تا لابیا حجیم تر شود. این درمان حدودا 20 تا 30 دقیقه زمان میبرد و اثربخشی درمان بلافاصله قابل مشاهده خواهد بود.

لیزردرمانی

لیزردرمانی روشی غیرتهاجمی است. در این روش با استفاده از حرارت لیزر و به شیوه‌ای کنترل شده، بافت داخل واژن را تحریک میکنند تا کلاژن بیشتری تولید کند و خون‌رسانی در آن ناحیه به جهت بهبود حجم و خاصیت ارتجاعی جداره واژن افزایش یابد. پرتوهای لیزر به صورت پالس منتشر میشوند. این مسئله باعث میشود به جداره واژن آسیبی نرسد. این پرتوها منجر به رشد الیاف الاستین و افزایش تولید کلاژن در لایه‌های عمیق‌تر جداره واژن میشود. از این طریق، لیزردرمانی درد ناشی از خشکی واژن حین رابطه جنسی را تسکین میدهد.

هر جلسه درمانی حدود 30 دقیقه زمان میبرد. تنها لازمه شروع این درمان این است که پزشک پیش از شروع جلسات لیزردرمانی، لگن فرد را معاینه کند.

لیفت واژن با نخ

این روش از جدیدترین روش‌های لیفت واژن به شمار میرود و درمانی سریع و غیرجراحی است که در آن لابیا با استفاده از نخ‌های مخصوص لیفت، مانند نخ آپتوس (APTOS)، جوانسازی و ترمیم میشود. این نخ‌ها قابل جذب‌اند و برای احیا و حجیم کردن لب‌های بزرگ واژن به کار میروند و پس از قرارگیری، فرم و خاصیت ارتجاعی خود را حفظ میکند. لیفت با نخ، درمانی ساده و سریع است و در مدت زمان بسیار کوتاهی قابل انجام است. معمولاً پس از انجام این درمان، فرد دوره نقاهت نخواهد داشت. اثربخشی این درمان بر روحیه و اعتماد به نفس فرد تأثیر بسیاری میگذارد.

تنگ کردن واژن از طریق لیفت با نخ APTOS معمولاً 18 ماه زمان میبرد.

تنگ کردن واژن با فرکانس رادیویی

تنگ کردن واژن با فرکانس رادیویی

از فرکانس رادیویی برای گرم کردن پوشش داخلی واژن استفاده میشود. این روش تولید کلاژن و الاستین را در ناحیه تحت درمان افزایش میدهد، گردش خون را بهبود میبخشد و رطوبت واژن را بیشتر میکند در نتیجه موجب تنگ شدن واژن و بهبود توانایی انقباض بافت‌های این ناحیه میشود. با افزایش تولید کلاژن و الاستین، جداره واژن قوی‌تر و واژن تنگ میشود.

هر جلسه درمانی معمولاً 15 تا 20 دقیقه طول میکشد. پزشک شما اطمینان حاصل میکند که روند درمان بدون عجله و با دقت بالا پیش رود تا بیمار تا حد ممکن احساس آرامش و راحتی داشته باشد. پس از این درمان، دوره نقاهت نخواهید داشت و میتوانید بلافاصله به فعالیت‌های روزمره‌تان بپردازید.

نتایج این شیوه درمانی، معمولاً بین 1 تا 2 سال ماندگار خواهد بود. توجه داشته باشید که سبک زندگی شما و نحوه رعایت توصیه‌های مراقبتی پزشک پس از درمان بر روی طول این دوره تأثیر خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید: لیفت گردن بدون جراحی

تنگ کردن واژن با هایفوتراپی

در هایفوتراپی، برای تنگ کردن واژن با امواج اولتراسوند غیرتهاجمی متمرکز، لامیا مخاطی و لایه‌های عضلانی واژن را هدف قرار میدهند. میتوان از این امواج و قدرت نفوذ بالای آنها در ناحیه کانونی به عنوان منبع انرژی استفاده کرد. در طول هایفوتراپی در کسری از ثانیه دمای ناحیه تحت درمان تا کمی بیشتر از 65 درجه سانتی گراد بالا میرود و به این ترتیب تولید کلاژن در این ناحیه افزایش پیدا میکند در حالی که به بافت طبیعی در خارج از ناحیه کانونی این امواج هیچ آسیبی نرسیده است. با افزایش تولید کلاژن، لایه‌های عمیق بافت‌های ناحیه تحت درمان بازسازی میشوند. در نهایت اثربخشی مطلوب که همان تنگ شدن واژن است از این درمان حاصل میشود.

نتایج هایفوتراپی بلافاصله پس از درمان قابل مشاهده است. البته برای مشاهده نتایج نهایی این درمان باید یک ماه صبر کنید. ماندگاری نتیجه هایفوتراپی 6 تا 8 ماه پس از درمان است.

تنگ کردن واژن با تزریق چربی

تنگ کردن واژن با تزریق چربی

تزریق چربی به واژن، به تنگ شدن کانال واژن کمک میکند و سیستم عصبی را نیز تقویت میکند. تزریق چربی به لابیا و تنگ شدن واژن اعتماد به نفس فرد را افزایش میدهد، رضایت را از کیفیت رابطه جنسی بالا میبرد و بدن را جوانسازی میکند.

این درمان تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام میشود. جراح متخصص، عمل لیپوساکشن را انجام میدهد. چربی لازم برای تزریق را از شکم یا ران فرد میگیرند. جراح ناحیه تحت درمان را به دقت بخیه میزند تا اطمینان حاصل کند که بعداً هیچگونه جای زخمی باقی نمی‌ماند. چربی جدا شده پیش از تزریق، با روش جداسازی، خالص میشود و در نهایت به واژن تزریق میگردد.

چربی تزریق شده به واژن تا پایان عمر فرد ماندگار است؛ با این حال بخشی از این چربی پس از تزریق حل میشود.

تنگ کردن واژن با کربوکسی تراپی

در کربوکسی تراپی برای تحریک رشد مویرگ‌های جدید از 5 تا 6 تزریق میکرو دی اکسید کربن در ناحیه تحت درمان استفاده میشود. این درمان جریان خون را مجدداً پر میکند، گردش خون را در ناحیه تحت درمان بهبود میدهد و از این طریق منجر به بازیابی عملکرد و حجم بافت‌ها در آن ناحیه میشود. کربوکسی تراپی، ظاهر ناحیه درمان شده را بهتر میکند؛ زیرا بافت را حجیم میکند. فواید دیگر کربوکسی تراپی عبارتند از: بهبود فرم و عملکرد واژن، کاهش خشکی واژن، کاهش عفونت، بهبود حس واژن و افزایش ارگاسم و میل جنسی، بهبود توانایی تخلیه ادرار، کاهش بی‌اختیاری استرسی و فوری، دفع بهتر ادرار، بهبود علائم PMS و کاهش احساس گر گرفتگی به دلیل افزایش استروژن به صورت موضعی.

داشتن سبک زندگی سالم باعث میشود نتایج کربوکسی تراپی تا 6 ماه ماندگار باشد. معمولاً لازم است هر 4 ماه یک بار این درمان تکرار شود.

عمل تنگ کردن واژن

عمل تنگ کردن واژن

عمل جراحی واژینوپلاستی به طور خاص برای تنگ کردن واژن طراحی شده است. در این عمل جراحی، جراح، بخشی از پوست اضافه در پشت واژن (هم در داخل هم در دهانه واژن) را جدا میکند و بعد بافت‌های زیر لایه بالایی پوست را به یکدیگر میدوزد. در آخر نیز پوست بافت های عمیق تر بخیه میشود.

دوره نقاهت پس از عمل واژینوپلاستی ممکن است زمان زیادی طول بکشد، به همین خاطر باید پیش از اقدام به دقت بررسی کنید که در این مقطع از زندگی انجام این عمل جراحی برایتان مناسب است یا خیر. پس از این عمل باید حداقل تا 6 هفته از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین خودداری کنید.

توجه داشته باشید که جراحی واژینوپلاستی تنها به زنانی توصیه میشود که دیگر قصد فرزندآوری ندارند.

نتایج عمل جراحی واژینوپلاستی معمولاً مادام العمر است و قابل برگشت نیست.

روش‌‌های خانگی تنگ کردن واژن

روش‌های خانگی بسیاری هستند که برخی ادعا میکنند میتوانند واژن را تنگ کنند. این روش‌ها اغلب شامل استفاده از حرارت، مواد شیمیایی و یا خوراکی است. توجه داشته باشید که استفاده از این روش‌ها ممکن است منجر به سوختگی یا عفونت شود. هرگز از موارد زیر برای تنگ کردن واژن کمک نگیرید:

 • آب داغ
 • بخار
 • سرکه سیب
 • لانه زنبور
 • معجون های گیاهی
 • آلوئه ورا
 • خمیر دندان

حرکات ورزشی برای رفع گشادی واژن

حرکات ورزشی برای رفع گشادی واژن

رایج ترین حرکاتی که برای تنگ کردن واژن استفاده میشوند حرکات مربوط به عضلات کف لگن است. این حرکات که با نام کگل نیز شناخته میشوند. بسیار خوب و کم خطر هستند و میتوان در هر زمانی از روز آنها را انجام داد. با این حال اثربخشی تمرینات کگل به اندازه درمان‌های پزشکی نیست. نحوه انجام حرکات کگل:

 • ماهیچه‌های واژن را طوری که انگار قصد دارید ادرار خود را نگه دارید منقبض کنید.
 • به مدت 3 تا 5 ثانیه در این وضعیت بمانید و بعد رها کنید. رها کردن بسیار مهم است. انقباض طولانی مدت عضلات واژن اصلاً خوب نیست.
 • این حرکت را در هر ست 10 بار تکرار کنید. روزانه 3 ست انجام دهید.

مانند انجام هر حرکت ورزشی دیگری، هنگام انجام حرکات کگل باید به بدن خود گوش دهید و زیاد از حد از آن کار نکشید. با این حال اگر قصد دارید کمی بیشتر تمرین کنید میتوانید در تمرینات خود از وزنه هم کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: لیفت با نخ سیلوئت

ماندگاری تنگی واژن

مدت ماندگاری نتایج تنگ کردن واژن معمولاً به درمانی که پزشک برایتان تجویز کرده است بستگی دارد. سفت کردن واژن از طریق جراحی از روش‌های درمانی غیرجراحی، نتایج ماندگارتری دارد. با این حال، جراحی هزینه و خطر بیشتری دارد به همین خاطر اکثر خانم‌ها روش‌های غیرجراحی را ترجیح میدهند.

عوارض تنگ کردن واژن

مانند هر روش جراحی دیگری، زمانی که خانمی تصمیم میگیرد عمل جوانسازی واژن را انجام دهد، خطرات خاصی نیز با این تصمیم همراه خواهد بود. دو مورد از شایع ترین خطرات عبارتند از: ایجاد عفونت و دشواری در کنترل خونریزی پس از جراحی.

تنگ کردن واژن با درمان‌های غیرجراحی نسبت به روش جراحی معمولاً عوارض جانبی کمتری دارد. به همین خاطر است که درمان‌های غیرجراحی محبوبیت بیشتری دارند.

هزینه تنگ کردن واژن

هزینه تنگ کردن واژن با توجه به روش به کار رفته متفاوت است. روش جراحی به طرز چشم‌گیری از روش‌های غیرجراحی گرانتر خواهد بود. به طور کلی هزینه رفع گشادی واژن معمولاً به روش درمانی، مدت زمانی که انجام درمان طول میکشد، هزینه‌های پزشک و محل کلینیک بستگی دارد.

سؤالات پرتکرار

جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن اصطلاحی است که به روش‌های درمانی مختلفی اشاره دارد که برای درمان گشادی واژن به کار میروند. این روش‌ها را با هدف زیباسازی یا برای حل مشکلاتی که بر اثر بالا رفتن سن ایجاد میشوند (مانند بی اختیاری در کنترل ادرار) انجام میدهند.

آیا برای تنگ کردن واژن، دارویی وجود دارد؟

بله، قرص‌های بسیاری در بازار موجود هستند که برای تنگ کردن واژن استفاده میشوند. این قرص‌ها حاوی فیتواستروژن هستند و استروژن به کار رفته در ساخت آنها از منبع گیاهی ساخته شده است. با مصرف این قرص‌ها ممکن است بتوانید واژن را تنگ‌تر کنید. با این حال تأثیر این داروها در تنگ کردن واژن محدود است.

آیا تنگ کردن واژن بی‌خطر است؟

اکثر روش‌ها در صورتی که توسط پزشکی که در آن زمینه تجربه دارد انجام شود بی‌خطر هستند.

آیا تنگ کردن واژن کیفیت زندگی جنسی فرد را بهبود میدهد؟

اکثر روش‌های درمانی برای تنگ کردن واژن میتوانند حساسیت جنسی، اُرگاسم، اعتماد به نفس و میزان تنگی واژن را بهبود دهند و پس از انجام این روش‌ها، ظاهر واژن زیباتر و جذاب‌تر خواهد شد.

کدام روش تنگ کردن واژن برای من مناسب است؟‌

اینکه بهترین روش درمانی برای تنگ کردن واژن کدام روش است به شرایط فرد بستگی دارد. برای تعیین جواب این سؤال بهتر است از پزشک متخصص پوست کمک بگیرید.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *