مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی و دروان نقاهت جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی یکی از مرسوم ترین درما‌ن‌های زیبایی صورت است که به منظور بهبود ظاهر نواحی اطراف چشم انجام می‌شود. کسانی که افتادگی پلک دارند، اکثراً برای اینکه چشمانشان کمتر خسته به نظر برسد یا تقارن بهتری پیدا کنند، به دنبال جراحی بلفاروپلاستی هستند. دانستن اینکه بعد از درمان، انتظار چه چیزی را می‌توان داشت مهم است و می‌تواند این فرایند را آسانتر کند.

خدمات کلینیک ره یا: لیفت پلک و ابرو با تخفیف ویژه

به منظور یادگیری در مورد فرایند بهبود بعد از جراحی زیبایی پلک، مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی و دوران نقاهت جراحی زیبایی پلک، مطالب زیر را مطالعه کنید.

بلافاصله بعد از بلفاروپلاستی

بعد از جراحی زیبایی پلک، به مدت یک ساعت در اتاق ریکاوری می‌مانید تا از ثبات وضعیت شما مطمئن شوند. بلافاصله بعد از جراحی، عوارض جانبی موقتی ممکن است رخ دهند که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • حساسیت به نور
 • تاری دید (به خاطر پماد لوبریکانت/بی حسی که به شما داده می‌شود).
 • آبریزش چشم
 • بی‌حسی و پف پلک
 • دید دوتایی
 • درد خفیف یا آزردگی
 • ورم یا کبودی (اغلب به‌صورتی است که به نظر زیر چشم شما کبود شده است)

بعد از جراحی پلک، شخصی باید همراه شما باشد و شما را به خانه ببرد. از کسی بخواهید در شب اول بعد از جراحی پلک پیش شما بماند.

دوره نقاهت جراحی زیبایی پلک

دوره نقاهت بلفاروپلاستی

دوره نقاهت جراحی زیبایی پلک می‌تواند به سه بخش تقسیم شود:

 1. کبودی: کبودی در ابتدا محو می‌شود و حدود 2 تا 3 هفته زمان می‌برد.
 2. ورم: ورم که بسیار متغیر است و تا 8 هفته یا بیشتر طول می‌کشد تا رفع گردد. کاهش تدریجی ورم آهسته می‌باشد.
 3. بهبود برش/اسکار

برگشتن به سرکار یا رفتن بین مردم 5 تا 10 روز پس از جراحی ممکن می‌شود و با سطح راحتی شما تعیین میگردد نه دلایل پزشکی.

باید توجه کنید که بعد از جراحی پلک، به خاطر برش جراحی، اسکار/جای بخیه خواهید داشت. یک سال یا بیشتر طول می‌کشد تا این اسکارها به بالاترین سطح بهبودی برسند. استفاده از روش‌های مناسب ریکاوری جراحی پلک می‌توانند این اطمینان را بدهند که پوست شما به طور مناسبی در این مدت ترمیم می‌شود.

مراقبت‌های پس از بلفاروپلاستی

حال که می‌دانید چه انتظاری باید از بلفاروپلاستی داشته باشید، چند نکته در مورد دوره نقاهت جراحی پلک در اینجا بیان می‌شود. با این نکات، می‌توانید دوره نقاهت را بهبود ببخشید و مطمئن شوید به خوبی درمان می‌شوید.

لطفاً از دستورات مخصوصی که پزشک می‌دهد پیروی کنید. تحت هیچ شرایطی این دستورات را تغییر ندهید، مگر اینکه با پزشک یا دستیار او به وضوح مشورت کرده باشید.

بیشتر بخوانید: لیفت ابرو با بوتاکس

مرخصی بگیرید

به یاد داشته باشید که دروه نقاهت جراحی زیبایی پلک شما از قبل ذکر می‌شود. باید برای مرخصی گرفتن از کار، مدرسه یا فعالیت‌های روزانه خود آماده باشید. شما به این زمان برای بهبودی مناسب نیاز دارید.

در صورت نیاز، از کسی بخواهید که برخی از کارهای شما را به عهده بگیرد. مثلاً ممکن است نیاز داشته باشید که شخصی بچه‌ها را از مدرسه بیاورد یا به آنجا ببرد. ممکن است به شخصی در سرکار نیاز داشته باشید که مسئولیت‌های شما را نیز مدیریت کند.

مطمئن شوید که قبل از جراحی، یخچال و انبار با غذاهایی که به راحتی آماده می‌شوند پر شده‌اند. در غیر اینصورت، برنامه خود را سبک کنید و برای دوران نقاهت خود وقت بگذارید.

از قطره چشم و کمپرس سرد استفاده کنید

قطره چشم و کمپرس سرد بعد از بلفاروپلاستی

قبل از بلفاروپلاستی، پرستار به شما و همراهتان نشان می‌دهد که چگونه از کمپرس سرد و قطره سالین استریل استفاده کنید. پرستار محلول سالین استریل (نرمال سالین)، قطره چشمی و پدهای گاز استریل را نیز به شما می‌دهد.

بعد از جراحی، این مراحل را برای استفاده از کمپرس سرد انجام دهید:

 1. قبل از استفاده از کمپرس سرد یا قطره چشمی، دستان خود را حداقل به مدت 20 ثانیه بشویید.
 2. با استفاده از محلول سالین/آب نمک استریل روی یک گاز استریل، کمپرس سرد را تهیه کنید. می‌توانید بطری نرمال سالین را در یخچال، فریزر یا روی یخ نگهدای کنید.
 3. به مدت 10 تا 15 دقیقه کمپرس سرد را روی چشمان خود قرار دهید (10 تا 15 دقیقه روی پلک، سپس 10 تا 15 دقیقه آن را بردارید). این کار را در 24 ساعت اول پس از جراحی زیبایی پلک انجام دهید. در زمانی که بیدار هستید این کار را تا جای ممکن انجام دهید. بعد از 24 ساعت، کمپرس سرد تأثیر زیادی ندارد.

بیشتر بخوانید: رفع ترک پوستی شکم،سینه،بازو و ران پا پس از لاغری و بارداری

اگر تاری دید داشتید یا اگر متخصص پماد چشمی تجویز کرد، از قطره چشمی سالین استریل استفاده کنید. قطره چشمی را هر 4 ساعت برای بخش داخلی چشم استفاده کنید. در هنگام استفاده از قطره چشمی، پلک‌های خود را نکشید.

به درستی دوش بگیرید

1 تا 2 روز پس از بلفاروپلاستی، می‌توانید از گردن به پایین دوش بگیرید. تا زمانی که جراح اجازه نداده و نگفته بی خطر است، دوش کامل نگیرید. این موضوع معمولاً 5 روز زمان می‌برد. می‌توانید به آرامی زیر چشمان خود را با دستمال مرطوب یا پارچه‌ای نرم بشویید. می‌توانید از شامپوی خشک نیز برای موهایتان استفاده کنید. زمانی که می‌توانید دوش کامل بگیرید، می‌توانید پلک‌ها را شسته و موها را با محصولات معتدل مانند شامپو بچه بشویید.

به اندازه نیاز خود بخوابید

بعد از بلفاروپلاستی به حد نیاز خود بخوابید

خوابیدن به بدن شما شانس ترمیم شدن را می‌دهد. سعی کنید هر شب خواب خوبی را داشته باشید تا روند نقاهت جراحی زیبایی پلک تسریع شود.

اگر احساس خستگی می‌کنید، چرت بزنید. خودتان را مجبور به بیدار ماندن نکنید. در عوض، آرام باشید و روی بهبودی خود تمرکز کنید.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بپرهیزید

هیچ راه میانبری وجود ندارد، باید از چشمان خود در مقابل نورخورشید و دیگر موارد مانند باد، محافظت کنید. عینک‌های آفتابی تیره که قاب آنها کناره‌ چشم‌ها را می‌پوشاند استفاده کنید. برای محفظت بیشتر، از کلاه استفاده کنید و در مورد استفاده از ضدآفتاب، دستورات پس از جراحی را انجام دهید.

از مصرف مواد آرایشی در اطراف چشم‌ها خودداری کنید

تا 2 هفته پس از بلفاروپلاستی از مصرف کرم‌ها یا مواد آرایشی (مانند سایه چشم، خط چشم یا ریمل) در نواحی جراحی شده استفاده نکنید. می‌توانید از کرم‌ها و لوازم آرایشی در دیگر قسمت‌های صورت استفاده کنید.

به چشمان خود فشار نیاورید

پس از بلفاروپلاستی به چشمان خود فشار نیاورید

ایمیل‌ها را چک نکنید، کتاب مطالعه نکنید یا یک فصل کامل از نمایش مورد علاقه خود را به مدت حداقل یک هفته پس از جراحی پلک مشاهده نکنید. این فعالیت‌ها به خاطر ایجاد خشکی چشم نامناسب هستند و اگر می‌خواهید روند دوره نقاهت شما سریعتر شود، گاهی باید از آنها دوری کنید.

بیشتر بخوانید: آیا کاشت مو در اسلام مجاز است؟

از فشار و فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید

پلک‎‌ها نسبت به تجمع مایع و گرانش زمین بسیار حساس هستند. از فعالیت‌هایی که روی آنها فشار می‌آورند تا 2 هفته پس از درمان خودداری کنید. سر خود را بالاتر قرار دهید، خم نشوید و چیزهای سنگین بلند نکنید. می‌توانید از دو بالش برای بالا آرودن سر تا حد امکان استفاده کنید. در صورت خونریزی می توانید چشم‌ها را با گاز پانسمان به دقت ببندید. پلک‌ها را نمالید، زیرا می‌تواند زخم را باز کند. در صورت خراش نیز چشم‌ها را نمالید، آهسته ضربه بزنید. ماسک کمپرس سرد ممکن است آزردگی را تسکین دهد.

استعمال دخانیات را متوقف کنید

پس از بلفاروپلاستی استعمال دخانیات را متوقف کنید

اگر سیگار می‌کشید، باید بدانید سیگار روی روند ترمیم تأثیر می‌گذارد. این کار روند ترمیم را کند می‌کند که یعنی دوره نقاهت طولانی می‌شود. سیگار کشیدن احتمال عفونت بعد از جراحی زیبایی پلک را نیز افزایش می‌دهد. اگر سیگار کشیدن را حداقل شش هفته قبل از جراحی متوقف کنید، می‌توانید از بروز این مشکلات دوری کنید.

سؤالات پرتکرار

آیا بعد از بلفاروپلاستی درد دارم؟

بلفاروپلاستی فرایندی دردناک نیست و دوره نقاهت نسبتاً آسانی دارد. هر دردی بعد از جراحی معمولاً خفیف خواهد بود و می‌تواند با مسکن‌های مناسب رفع گردد. این داروها باید بعد از جراحی در اختیار شما قرار گیرند. اکثر بیماران نیز می‌توانند در همان عصر، یا صبح بعد از جراحی به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند.

آیا اسکارهای بعد از بلفاروپلاستی دائمی هستند؟

برش‌ها همیشه مقداری اسکار به جا می‌گذارند، اما به شدت زخم‌ها و نوع جراحی بستگی دارند. خوشبختانه، پلک‌ها یکی از راحت‌ترین مکان‌ها برای ترمیم هستند و بنابراین اسکار بسیار کمی باقی می‌ماند. اسکارهای پلک پایینی معمولاً توسط مژه‌ها پوشیده شده و به ندرت دیده می‌شوند. اسکارهای پلک بالایی نیز به دقت با تاخوردگی پوست پلک بالا، مخصوصاً در هنگام باز بودن چشم‌ها پوشانده می‌شوند.

معمولاً، اسکارها کوچک هستند و فقط چند میلیمتر طول دارند. با این حال، در نواحی پنجه کلاغی می‌توانند مقداری مشهود باشند. به طور کلی، اسکارها در بلفاروپلاستی مشکلی ایجاد نمی‌کنند و یکی از طبیعی‌ترین روش‌های جراحی زیبایی صورت هستند.

آیا پس از جراحی زیبایی پلک، کبودی به وجود می‌آید؟

کبودی و ورم متوسط بسیار عادی است، اما شدت آن به طور چشمگیری برای هر فرد متفاوت می‌باشد. اگر بلفاروپلاستی پلک بالا را انجام دهید، باید در عرض 1 تا 2 هفته کاهش یابد. اما بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین 2 تا 4 هفته زمان می‌برد. بعد از این دوره، معمولاً اصلاً مشخص نیست که جراحی جدیداً انجام شده است. در تعداد کمی از بیماران، ورم و کبودی می‌تواند برای مدت بیشتری باقی بماند.

آیا بلفاروپلاستی نیاز به پانسمان دارد؟

در طی دوره نقاهت بلفاروپلاستی، بانداژ کردن معمولاً ضروری نمی‌باشد، اما بعد از جراحی، به منظور کاهش التهاب پانسمانی روی چشم‌ها قرار می‌گیرد.

آیا پس از بلفاروپلاستی نیاز به مرخصی کاری دارم؟

اگرچه این درمان بزرگ نیست، اما باز بیماران نیاز به مرخصی کاری دارند. بیمارانی که تحت جراحی پلک بالایی قرا می‌گیرند، معمولاً می‌توانند بعد از 7 تا 10 روز به سرکار خود باز گردند. دوره نقاهت جراحی پلک پایین کمی بلندتر است و نیاز به 10 تا 14 روز مرخصی کاری دارد.

درست دو روز بعد از جراحی، دورکاری مشکلی ندارد و استفاده از رایانه به چشم‌ها آسیب نمی‌زند یا روی نتیجه درمان تأثیری نمی‌گذارد.

آیا بعد از بلفاروپلاستی نیاز به کشیدن بخیه‌ها دارم؟

در طی بلفاروپلاستی دو نوع بخیه استفاده می‌شود؛ اول، بخیه جذبی که از چسبی برای بستن پوست استفاده می‌شود و بنابراین بعداً نیازی به کشیدن ندارد. نوع دیگر بخیه باید بعد از 7 تا 10 روز کشیده شود. کشیدن بخیه‌ها، اگر ناحیه تحت درمان به خوبی ترمیم نشده باشد نیز، بیشتر زمان می برد.

آیا بعد از بلفاروپلاستی می‌توانم دوش بگیرم؟

بعد از دو روز می‌توانید باز هم دوش بگیرید یا حمام کنید، اما باید مطمئن شوید چشم‌ها خشک نگه داشته می‌شوند. اگر دوش می‌گیرید، از دوش متحرک استفاده کنید و آن را از زیر سر خود بگیرید.

آیا بعد از بلفاروپلاستی می‌توانم قهوه بنوشم؟

در چند روز اول، باید کافئین و کربنات مصرفی را کاهش دهید. زیرا این مواد می‌توانند فشار خون را افزایش داده و فرایند ترمیم را متوقف کنند.

چه مدت بعد از بلفاروپلاستی تاری دید خواهم داشت؟

بعد از جراحی، گاهی دید شما ممکن است تار شود. معمولاً بعد از دو یا سه روز به حالت عادی باز می‌گردید. بهبودی کامل حدود 2 تا 4 هفته زمان می‌برد.

آیا می‌توانم بعد از بلفاروپلاستی پلک بزنم؟

از آنجایی که بعد از جراحی زیبایی پلک، چشم‌ها ورم می‌کنند، ممکن است توانایی پلک زدن شما نیز تحت تأثیر قرار بگیرد. بعد از جراحی زیبایی پلک، استفاده از قطره چشم و بستن چشم‌ها به کاهش خشکی آنها کمک می‌کند.

آیا نیاز به جراحی‌های بیشتری دارم؟

فرایند سالخوردگی چه شما بخواهید یا نه، کماکان پیش می‌رود و اگرچه نتایج بلفاروپلاستی برای سالهای زیادی ماندگار است، اما افتادگی و برجسته شدن پلک‌ها در گذر زمان باز هم روی می‌دهد. این امر به خاطر موفق نبودن جراحی نیست. همانند درمان‌های زیبایی دیگر، بیش از یک درمان ممکن است نیاز باشد تا به نتیجه دلخواه بیمار دست یابیم.

کسانی که می‌خواهند نتایج درمان اول خود را بهتر کنند، می‌توانند بلفاروپلاستی پلاس را نیز انجام دهند که روش زیبایی اضافی است که به منظور بهبود نتایج اولیه انجام می‌شود. برخی بیماران مایلند که جراحی را تکرار کنند، که به آن بلفاروپلاستی تجدید نظر می‌گویند و به منظور بهبود اسکارها یا رفع ناهنجاری‌های شدید پلک انجام می‌شود.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *