روش های تقویت کلاژن سازی پوست

زمانی که سطح کلاژن پوست بالا باشد، پوست شما نرم، جوان، شاداب، صاف و بدون چین و چروک خواهد بود. کلاژن پروتئینی است که به سلول‌های پوست کمک میکند تا بتوانند فرآیند ترمیم و بازسازی خود را انجام دهند. از اینرو، هم سطح کلاژن موجود و هم کیفیت آن تأثیر بسزایی بر روی پوست خواهد داشت. با بالا رفتن سن، بدن کلاژن کمتری تولید کرده و همچنین کیفیت کلاژن موجود در بدن نیز دچار افت میشود.

خدمات کلینیک ره یا: خدمات پوست با تخفیف ویژه

به همین دلیل، اکثریت افراد برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک پوستی و به‌منظور رفع علائم پیری پوست، به‌دنبال روش‌های تقویت و تحریک کلاژن‌سازی پوست صورت خود هستند. روش‌های متعددی برای کمک به افزایش تولید کلاژن پوستی وجود دارند. این روش‌های درمانی صرفاً باید توسط پزشک متخصص پوست و زیبایی انجام شوند تا بتوان از ایمنی انجام روش و اثربخش بودن فرآیند تولید کلاژن مطمئن بود.

روش‌های تقویت و تحریک کلاژن‌سازی پوست صورت


در ادامه مقاله، چندین روش معرفی شده‌اند که می‌توانند به شما در افزایش تولید کلاژن کمک کنند.

تولید کلاژن بوسیله لیفت با نخ

تولید کلاژن بوسیله لیفت با نخ

لیفت با نخ یکی از روش‌های درمانی کم تهاجمی است که نتایج فوری و ماندگاری ارائه میدهد. این روش درمانی شگفت انگیز، هم شل شدگی پوست را برطرف کرده و هم موجب تحریک کلاژن‌سازی میشود. لیفت با نخ برای طیف وسیعی از افراد عالی است، بويژه برای افرادی که به دنبال رفع شل شدگی و افتادگی پوست نواحی میانی صورت خود هستند، بسیار مناسب است. این روش نتایج فوری با ماندگاری بالا ارائه میدهد، چرا که روند طبیعی کلاژن‌سازی پوست بعد از انجام آن همچنان ادامه خواهد داشت.

نتایج لیفت با نخ، ۶ الی ۱۲ ماه ماندگاری خواهند داشت. نتایج لیفت با نخ آپتوس حتی میتوانند تا ۱۸ ماه ماندگاری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: از بین بردن غبغب

تولید کلاژن با میکرونیدلینگ

تولید کلاژن با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ که به عنوان درمان افزایش کلاژن‌سازی نیز شناخته می‌شود، روشی است که با استفاده از دستگاه مخصوص میکرونیدلینگ انجام می‌شود. این دستگاه دارای سوزن‌های بسیار ریز و ظریفی است که بعد از قرار گرفتن بر روی پوست، سوراخ‌های بسیار ریزی در سطح آن ایجاد می‌کنند. ایجاد این سوراخ‌های ریز، روند ترمیمی و خودبازسازی پوست را تحریک کرده و باعث افزایش تولید کلاژن جدید در پوست می‌شود. همچنین، میکرونیدلینگ به تحریک رشد فیبروبلاست‌ها نیز کمک میکند. این روش درمانی بدون درد و کم تهاجمی میتواند نتایج بسیار شگفت انگیز و ماندگاری ارائه دهد.

میتوانید انتظار داشته باشید که نتایج حاصل از میکرونیدلینگ تقریباً ۳ الی ۵ ماه ماندگاری داشته باشند.

تولید کلاژن با اندولیفت

تولید کلاژن با اندولیفت

اندولیفت یک روش جوانسازی پوست با لیزر به‌صورت سرپایی و با حداقل تهاجم است که در حد فاصل درم عمقی و بافت چربی اعمال میشود. این روش به کمک بروزترین تکنولوژی لیزری انجام میشود. اندولیفت برای اهداف متعددی از جمله، بازسازی لایه‌های عمیق و سطحی پوست، تونینگ پوست (پاکسازی و تقویت)، فرورفتگی بافت همبند، تحریک تولید کلاژن و در صورت لزوم برای کاهش چربی اضافی ناحیه انجام میشود. هدف اصلی از انجام اندولیفت، کشیده و سفت شدن پوست یا به عبارت دیگر، جمع شدن پوست و کاهش شل شدگی و افتادگی پوست به کمک فعال شدن همزمان نئوکلاژنز و عملکردهای متابولیک در ماتریکس خارج سلولی است.

نتایج حاصل از اندولیفت معمولاً ۱ الی ۲ سال ماندگاری دارند.

بیشتر بخوانید: نحوه شستشوی موی سر بعد از کاشت مو طبیعی

تولید کلاژن با ال‌ ای‌ دی تراپی (LED) یا نوردرمانی

تولید کلاژن با ال‌ ای‌ دی تراپی

نوردرمانی (LED Light Therapy) یک روش درمان پوست است که با استفاده از طول موج‌های کهربایی، قرمز، آبی و سبز با طول امواج مختلف انجام می‌شود و از اشعه UV یا نور فرابنفش در آن استفاده نمیشود. در برخی موارد، نوردرمانی همراه با استفاده از آمینولوولینیک اسید ۵ انجام میشود که دارویی حساس به نور بوده و موجب بهبود نتایج درمان میشود.

در این روش، طول موج‌های مختلف نور تا اعماق مختلف پوست نفوذ کرده و به برطرف کردن مشکلات پوستی اعم از آکنه، بهبود زخم و مشکلات پوستی مزمن مانند پسوریازیس کمک میکنند. این روش درمانی همچنین میتواند باعث افزایش تولید کلاژن شده و علائم پیری پوست را کاهش دهد.

تولید کلاژن با تزریق ژل

تولید کلاژن با تزریق ژل

ژل‌های هیالورونیک اسید با افزایش تعداد سلول‌های تولیدکننده کلاژن به نام فیبروبلاست، موجب تحریک تولید کلاژن میشوند. تزریق فیلر پوستی یا ژل نه تنها نتایج فوری ارائه میدهد بلکه با افزایش تولید کلاژن موجب تقویت و جوان‌تر شدن پوست نیز میشود.

نتایج حاصل از تزریق ژل معمولاً ۶ الی ۸ ماه پس از تزریق ماندگاری دارند.

تولید کلاژن از طریق لایه‌برداری با لیزر

تولید کلاژن بوسیله لایه‌برداری با لیزر

لایه‌‌برداری پوست به معنای فرآیند جدا کردن سلول‌های مرده از لایه بیرونی پوست است. در این روش، لایه‌برداری پوست بوسیله لیزر با طول موج کنترل شده انجام میشود. با حذف لایه‌های سطحی و آسیب دیده، لایه پوستی صاف‌تر و جوان‌تر جایگزین میشود. گرمای حاصل از لیزر و همچنین حذف لایه‌های مرده موجب رشد سلول‌های جدید و جوان‌تر پوستی میشوند. همچنین، فرآیندی با شدت پایین‌تر نیز وجود دارد که به‌جای برداشتن لایه سطحی تنها باعث گرم شدن پوست میشود. این گرما، سلول‌های پوستی را تحریک کرده و موجب کلاژن‌سازی میشود. از اینرو، لایه‌برداری با لیزر موجب بهبود خاصیت ارتجاعی پوست شده، رنگ پوست را بهبود بخشیده و موجب جوانسازی چهره میشود.

برخلاف کرم‌های لایه‌بردار، نتایج لایه‌برداری با لیزر دائمی هستند و شما بعد از انجام این روش درمانی، پوست جدیدی بدون اسکار و لکه خواهید داشت. اما باید توجه داشته باشید که این امر به این معنا نیست که پوست شما دیگر پیر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: بهترین سن کاشت مو چه زمانی است

تولید کلاژن با رادیوفرکانسی فرکشنال

تولید کلاژن با رادیوفرکانسی فرکشنال

در این روش درمانی با استفاده از دستگاه آر اف، امواج رادیویی منتشر شده توسط بافت‌های زیرین پوست جذب میشوند. این امواج موجب گرم شدن بافت و تحریک تولید کلاژن میشود، که این امر باعث لیفت و سفت شدن پوست میشود.

نتایج رادیوفرکانسی فرکشنال معمولاً کمتراز ۶ ماه ماندگاری دارند، اما با تداوم درمان، نتایج میتوانند ماندگاری بیشتری پیدا کنند.

تولید کلاژن با هایفوتراپی

تولید کلاژن با هایفوتراپی

هایفو یا سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU)، یک درمان زیبایی نسبتاً جدید برای صاف کردن پوست است که برخی از متخصصین این روش درمانی غیر تهاجمی و بدون درد را جایگزین مناسبی برای جراحی لیفت صورت میدانند. در این روش درمانی، از امواج فراصوت (اولتراسوند) برای تحریک تولید کلاژن استفاده میشود که منجر به سفت و صاف شدن پوست میشود.

ماندگاری نتایج هایفو بسته به هر فردی متفاوت است اما در کل ۱ الی ۲ سال خواهد بود.

تولید کلاژن با لایه‌برداری شیمیایی

تولید کلاژن با لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی منظم پوست یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ جوانی و شادابی پوست است. لایه‌برداری شیمیایی پوست موجب بهبود پوست صورت، شانه، سینه و گردن میشود و علائم پیری پوست را کاهش میدهد.

نتایج لایه‌برداری سطحی و سبک پوست میتواند ۱ الی ۲ ماه ماندگاری داشته باشند.

تولید کلاژن با پی آر پی-PRP

تولید کلاژن با پی آر پی

در روش پی آر پی (PRP) پلاسمای غنی از پلاکت مجدداً به پوست تزریق میشود تا روند ترمیمی و رشد سلولی را تحریک کند. افرادی که به‌دنبال جوانسازی پوست خود بوسیله پی آر پی هستند دو گزینه پی آر پی صورت (فیشیال خون آشام) و لیفت صورت به روش پی آر پی (لیفت صورت خون آشام) را پیش رو دارند.

پی آر پی صورت (فیشیال خون آشام)

پی آر پی از طریق میکرونیدلینگ روی پوست اعمال میشود. این روش برای جوانسازی پوست، بهبود جای زخم و اسکار و برای رفع خطوط سطحی پوست و لکه‌های قهوه‌ای بسیار مناسب است. این گزینه نسبت به لیفت صورت به روش پی آر پی (لیفت صورت خون آشام) سطحی‌تر است.

لیفت صورت به روش پی آر پی (لیفت صورت خون آشام)

در این روش، پلاسمای غنی از پلاکت با فیلر پوستی ترکیب شده و تزریق میشود. این روش برای افرادی که به‌دنبال بازیابی حجم از دست رفته و برجسته‌سازی گونه هستند مناسب است. تزریق فیلر باعث افزایش حجم شده و پلاسمای غنی از پلاکت نیز به حفظ کلاژن پوستی کمک میکند.

از آنجایی که بدن و پوست هر فرد با دیگری متفاوت است، ماندگاری نتایج نیز متفاوت خواهد بود، اما به‌طور کلی اکثریت بیماران تا ۲ سال از مزایای لیفت صورت به روش پی آر پی بهره‌مند خواهند بود.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن روشی غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است که با تحریک تولید کلاژن و با افزایش گردش خون به ناحیه عمل میکند. این روش جزو محبوب‌ترین روش‌های درمانی بوده و در آن از فناوری بروز و نوین برای پاکسازی، لایه‌برداری و آبرسانی پوست استفاده میشود. علاوه بر این موارد، در میکرودرم ابریژن از محلول یا سرم‌های ساخته شده با مواد مغذی با کیفیت بالا استفاده میشود که موجب روشن شدن و درخشندگی پوست میشوند.

نتایج میکرودرم ابریژن در هر بار اعمال درمان، تقریباً ۱ ماه ماندگاری خواهند داشت که در صورت مناسب بودن وضعیت پوست فرد، این ماندگاری میتواند بیشتر نیز باشد.

انواع روش‌های مراقبت از پوست که تقویت کننده کلاژن‌سازی هستند

در بین مواد موجود در محصولات مراقبتی و ضد پیری پوست، رتینول یکی از محبوب‌ترین و مؤثرترین آنهاست؛ چرا که موجب تحریک تولید سلول‌های جدید پوست، تقویت کلاژن و حجم دهی به پوست میشود. ثابت شده است که محصولات دارای رتینول موجب صاف شدن فوری خطوط و چین و چروک پوستی میشوند و به کمک هیالورونیک اسید روند بازسازی طبیعی پوست را نیز تحریک میکنند.

استفاده از محصولات مراقبتی و ضد پیری پوست روش مؤثری برای تقویت کلاژن‌سازی است، اما به اندازه روش‌هایی که متخصص پوست میتواند انجام دهد، کارآیی ندارند.

رژیم غذایی تقویت کننده کلاژن‌سازی پوست

اگر به‌دنبال مواد غذایی برای تقویت کلاژن‌سازی پوست هستید، برخی از مواد غذایی خاص میتوانند مفید باشند. برای مثال، آب مغز استخوان که منبعی سرشار از کلاژن مورد نیاز بدن است. میتوانید این غذای مفید را با جوشاندن استخوان در آب درست کنید یا اینکه آنرا به‌صورت آماده از فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کنید.

مواد غذایی دیگری که میتواند برای کلاژن‌سازی پوست مفید باشد، ماهی و بویژه ماهی‌های چرب مانند سالمون و تن هستند. ماهی منبعی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 بوده که برای سلامتی پوست ضروری هستند.

میوه و سبزیجات نیز منبع مناسبی برای تقویت کلاژن‌سازی پوست هستند، اما توجه داشته باشید که پختن این مواد غذایی موجب کم شدن کلاژن‌شان نسبت به نوع خام‌شان میشود. انواع سبزیجات برگدار اعم از اسفناج، کلم و میوه‌های خانواده مرکبات از قبیل پرتقال، گریپ فروت، لیمو و لیموترش سرشار از ویتامین های A و C هستند که برای تولید کلاژن ضروری هستند.

بنابراین برای دریافت این منابع غذایی سعی کنید که عمدتاً از میوه و سبزیجات به‌صورت خام یا با پختی بسیار کم استفاده کنید. همچنین، باید توجه داشته باشید که منابع غذایی نمیتوانند جایگزینی برای روش‎‌های درمانی انجام شده توسط پزشک متخصص پوست باشند.

ماندگاری تولید کلاژن


هریک از گزینه‌های بالا، به‌طور موقت باعث کلاژن‌سازی پوست میشوند، اما هیچکدام از آنها دائمی نیستند. میتوانید با متخصص پوست خود در مورد ماندگاری نتایج هریک از روش‌های بالا مشورت کنید. روش‌های درمانی خانگی معمولاً منجر به تغییرات جزئی و تولید کلاژن موقت میشوند. در حالی که، درمان انجام شده توسط متخصص تغییرات وسیع‌تری ایجاد کرده و ماندگاری نتایج بالایی دارد.

قیمت روش‌های تولید کلاژن


هزینه و قیمت هریک از روش‌های تقویت کننده تولید کلاژن به نوع روش درمانی بستگی دارد. روش‌های خانگی و طبیعی معمولاً ارزان‌تر اما در عین حال کم تأثیرتر خواهند بود. هزینه روش‌های درمانی که توسط متخصص پوست انجام میشوند نیز به میزان دستمزد پزشک، محل کلینیک و پیچیدگی عمل بستگی دارد.

پرسش‌های متداول


کدام یک از روش‌های کلاژن‌سازی برای من مناسب‌تر است؟

برای یافتن بهترین روش باید با متخصص پوست مشورت کنید تا مناسب‌ترین روش را به شما معرفی کند.

آیا مصرف مکمل کلاژن می‌تواند به سفتی پوست شل شده کمک کند؟

برای بهبود ظاهر پوست، مصرف مکمل کلاژن گزینه مؤثری نیست. هیچگونه شواهد علمی و تأیید شده‌ای نیز از تأثیرگذار بودن آن وجود ندارد.

تنها تحقیقات کوچکی نشان از بهبودی خفیف بافت پوستی با استفاده از مکمل کلاژن دارند. اما از سوی دیگر، صنعت مکمل‌های کلاژن به‌خوبی تحت نظارت نبوده و مصرف این موارد گاهاً میتواند موجب آسیب شود.

آیا نوشیدن کلاژن مایع تأثیری دارد؟

هیچگونه شواهد و مدارک علمی مبنی بر تأثیرگذار و مؤثر بودن نوشیدن کلاژن مایع وجود ندارد.

برای تحریک کلاژن‌سازی، چگونه باید صورتم را ماساژ دهم؟

ماساژ ملایم روزانه موجب تقویت گردش خون شده و باعث شاداب‌تر و جوان‌تر دیده شدن پوست می‌شود، اما تأثیری در روند کلاژن‌سازی نخواهد داشت.

آیا تقویت کلاژن‌سازی می‌تواند چین و چروک پوستی را برطرف کند؟

بله، تقویت کلاژن‌سازی می‌تواند چین و چروک پوستی را کاهش داده و به معکوس کردن علائم پیری پوست و همچنین حفظ رطوبت و قابلیت ارتجاعی پوست کمک کند.

چه عواملی باعث تخریب سریع کلاژن پوست می‌شوند؟

قرار گیری در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید، مصرف تنباکو، مصرف بیش از حد قند و افزایش سن، عواملی هستند که باعث تخریب سریع کلاژن پوست میشوند.

آیا مصرف کافئین موجب تخریب کلاژن پوست می‌شود؟

کافئین، کلاژن پوستی را از بین نبرده، بلکه مانع تولید آن میشود. پرهیز از مصرف قهوه و چای به‌همراه انجام روش‌‍‌های تقویت کلاژن‌سازی موجب کاهش علائم پیری و چین و چروک پوست میشود.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *