رفع خط اخم با لیزر | هزینه و نحوه از بین بردن خط اخم با لیزر

پیدایش خطوط اخم، بسیار شایع بوده و به همان اندازه که ممکن است ناشی از اخم کردن باشند، ممکن است در اثر خندیدن و لبخند زدن نیز ایجاد شوند. مهم نیست که چگونه این خطوط ایجاد می‌شوند، به هر صورت کسی از ظاهر آن‌ها لذت نمی‌برد! لیزر درمانی یک گزینه درمانی محبوب است که برای رفع خطوط اخم و چین و چروک صورت استفاده می‌شود. لیزردرمانی، تولید کلاژن را در لایه‌های عمیق پوست تحریک کرده، چین و چروک ها را کاهش می‌دهد و باعث جوانسازی پوست شما می‌شود.

خدمات کلینیک ره یا: جوانسازی پوست با بهترین تاثیر ممکن

درمان خط اخم با لیزر


درمان خط اخم با لیزر

لیزر درمانی، برای از بین بردن خط اخم و چین و چروک‌ها، یکنواخت کردن رنگ پوست (پیگمانتاسیون)، سفت کردن پوست و حذف ضایعات خوش خیم (غیر سرطانی) و بدخیم استفاده می‌شود.در این تکنیک، پرتوهای کوتاه و متمرکز نور (لیزر) به سمت پوست هدایت می‌شوند. لیزر، پوست ( اپیدرم) را لایه به لایه از بین برده و لایه زیرین را که درم نامیده می‌شود، گرم می‌کند. به همین ترتیب، تولید کلاژن را تحریک کرده و در نتیجه پوست، صاف‌تر و محکم‌تر می‌شود. این روش محبوب با چندین نام دیگر از جمله “لاس ابریشن”، “لایه برداری لیزری” یا “تبخیر لیزری” شناخته می‌شود.

انواع لیزر مورد استفاده برای رفع خط اخم


انواع لیزر مورد استفاده برای رفع خط اخم

سه نوع لیزر درمانی برای پوست وجود دارد. اولی، اندولیفت می‌باشد. اندولیفت، بازسازی پوست را تقویت کرده و شل‌شدگی پوست صورت و گردن را کاهش می‌دهد. شکل دوم لیزر درمانی، CO2 تراپی فرکشنال است و در نهایت، آخرین شکل لیزر درمانی، لیزر CO2 و لیزر اربیوم است. این لیزرها، آسیبی یکنواخت به پوست شما در ناحیه تحت درمان ایجاد می‌کنند.

اندولیفت

درمان اندولیفت، از طریق فیبرهای میکرو نوری که به نازکی یک تار مو می‌باشند انجام می‌گیرد. این فیبرها، به راحتی به زیر پوست اطراف خطوط اخم وارد می‌شوند و سپس حرارت ناشی از لیزر، چربی پوست را ذوب کرده و به لطف فعال شدن عملکردهای متابولیکی در پوست، پوست شروع به بازسازی خود کرده و در نتیجه، خطوط اخم از بین رفته و نیز قوام پوست زیاد می‌شود. درمان با لیزر اندولیفت روشی مطمئن و موثر برای کاهش خطوط پیشانی و خط اخم است. بر اساس نتایج بیومتریک یک تحقیق که در سال 2020 انجام شد، ضخامت و خاصیت ارتجاعی پوست در پیشانی و اطراف خطوط اخم، پس از لیزر اندولیفت، به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. همچنین بر اساس ارزیابی پزشکان، 90 درصد بیماران پس از  اندولیفت، بهبود بسیار زیادی در رفع خطوط پیشانی خود نشان دادند و نیز، 91 درصد از بیماران از عملکرد این روش رضایتمند بودند. نتایج اندولیفت، هم فوری و هم بلند مدت است. مطلوب‌ترین نتایج، به طور معمول پس از 6 ماه قابل مشاهده است.

درمان با لیزر CO2

درمان با لیزر CO2

این درمان، سالهاست که برای درمان بیماری‌های مختلف پوستی خوش خیم و بدخیم استفاده می‌شود. نسل جدید لیزر CO2، لایه‌های نازک پوست را با حداقل آسیب به بافت اطراف، از بین می‌برد. از این شیوه درمانی برای از بین بردن خط اخم، رفع ترک پوستی و همچنین زوائد خوش خیم پوست مانند زگیل، خال‌های مادرزادی، رینوفیما (بزرگ شدن غدد چربی روی بینی) و سایر بیماری های پوستی استفاده می‌شود. مدت زمان بهبودی با لیزر CO2 در نهایت تا دو هفته می‌باشد.

بیشتر بخوانید: لیفت چشم بدون جراحی

درمان با لیزر اربیوم

درمان با لیزر اربیوم

این روش، برای از بین بردن خط اخم و چین و چروک‌های سطحی و به نسبت عمیق پوست صورت شما طراحی شده‌است و برای انجام آن، تنها به اعمال بی‌حسی موضعی نیاز می‌باشد. این لیزر را می‌توان روی دست، گردن یا سینه نیز استفاده کرد. یکی از مزایای لیزر اربیوم، آسیب حداقلی به بافت اطراف است. همچنین این لیزر نسبت به لیزر CO2 عوارض جانبی کمتری مانند تورم، کبودی و قرمزی ایجاد می‌کند، بنابراین مدت زمان بهبودی نیز کاهش می‌یابد. اگر رنگ پوست تیره‌تری دارید، لیزر اربیوم می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. مدت زمان نقاهت با لیزر اربیوم نیز یک هفته کامل می‌باشد.

درمان با لیزر فرکشنال CO2

درمان با لیزر فرکشنال CO2

از آنجایی که لیزر فرکشنال CO2، ستون‌های باریکی از نور لیزر را به پوست شما می‌تاباند، جاهای دیگر پوست شما آسیبی نمی‌بیند. همچنین با تحریک کلاژن سازی، قوام پوست شما افزایش یافته و در نهایت خط اخم شما نیز از بین خواهد رفت. تنها خطری که ممکن است وجود داشته باشد این است که چون نور لیزر در این روش، عمق نفوذ بیشتری نسبت به لیزرهای دیگر دارد، به طبع خطر بیشتری برای ایجاد زخم وجود دارد. زمان ریکاوری با لیزر فرکشنال یک هفته کامل می‌باشد. پزشک شما پس از ارزیابی کامل سابقه پزشکی و وضعیت جسمانی فعلی تعیین می‌کند که کدام نوع درمان لیزری برای از بین بردن خط اخم شما بهتر است.

کاندیداهای مناسب برای درمان لیزر خط اخم


هر خانم یا آقایی که از ظاهر کلی خطوط اخم خود راضی نیست، می‌تواند از لیزر درمانی استفاده کند.

اگر موارد زیر را دارید ممکن است کاندیدای مناسبی برای این درمان نباشید:

 • آکنه فعال
 • پوست بسیار تیره
 • خط اخم عمیق
 • افتادگی یا شل‌شدگی بیش از حد پوست افرادی که رنگ پوست تیره‌تر دارند.

آماده سازی برای از بین بردن خط اخم با لیزر


آماده سازی برای از بین بردن خط اخم با لیزر

 1. از برنزه شدن یا قرار گرفتن در معرض شدید آفتاب خودداری کنید و به مدت چهار هفته قبل از درمان، روزانه از کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید.
 2. از لایه برداری پوست صورت به مدت چهار هفته قبل از درمان خودداری کنید.
 3. حداقل 72 ساعت قبل از درمان از مصرف داروهایی که باعث حساسیت به نور می‌شوند (مانند داکسی سایکلین و مینوسیکلین) خودداری کنید.
 4. اگر سابقه تبخال (دهانی یا تناسلی) یا زونا در ناحیه درمان دارید، به پزشک خود اطلاع دهید و داروهای ضد ویروسی (والاسیکلوویر، آسیکلوویر) را طبق دستور شروع کنید.
 5. برای آماده سازی پوست خود برای لیزر درمانی، ممکن است از شما خواسته شود که رتینوئید موضعی را به مدت حدود چهار هفته قبل از جلسه درمانی روی پوست خود اعمال کنید.

روش از بین بردن خط اخم با لیزر


روش از بین بردن خط اخم با لیزر

به طور کلی، تمام اشکال لیزر درمانی به صورت سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی همراه با داروهای آرام بخش خوراکی یا داخل وریدی انجام می‌شود. خطوط اطراف چشم، دهان یا پیشانی را می‌توان با این روش درمان کرد.

از بین بردن خط اخم با لیزر به شرح زیر انجام می‌شود:

نواحی از صورت که باید درمان شوند با بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شوند. لیزر ناحیه دارای خط اخم، 30 تا 45 دقیقه و جوانسازی تمام پوست صورت، 90 دقیقه تا 2 ساعت طول می‌کشد.  صورت یا ناحیه‌ای که باید لیزر شود، کاملا تمیز شده و سپس بعد از انجام لیزر، یک پانسمان نچسب به مدت 24 ساعت روی محل درمان قرار داده می‌شود. بعد از درمان، نواحی تحت درمان را دو تا پنج بار در روز، با آب نمک یا محلول سرکه رقیق شده، باید تمیز کنید. برای انجام این کار، از پزشک خود راهنمایی بخواهید. سپس از پمادهایی مانند وازلین یا کرم‌های مرطوب کننده مانند “یوسرین” یا “آکوافور” استفاده کنید. هدف از استفاده از لوسیون ها یا کرم ها، جلوگیری از ایجاد دلمه روی پوستتان است. به طور کلی، بسته به عمق خط اخم و نوع لیزر مورد استفاده، ناحیه تحت درمان طی 5 تا 21 روز بهبود می‌یابد. بعد از لیزر خط اخم، اگر خواستید آرایش کنید، از مواد آرایشی فاقد چربی استفاده کنید. از طرف دیگر، قرمزی در نواحی تحت درمان با لیزر، معمولا طی دو تا سه ماه محو می‌شود، اما ممکن است از بین رفتن کامل آن، از شش ماه تا یک سال نیز طول بکشد. جالب است بدانید که، قرمزی پوست معمولا در افرادی که موهای بلوند یا قرمز دارند، مدت بیشتری باقی می‌ماند. اگر هم رنگ پوست تیره‌تری دارید، ممکن است مدت زمان بهبودی شما کمی طول بکشد که در این باب می‌توانید با پزشک خود مشورت‌های لازم را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: لیفت با نخ سیلوئت

مراقبت‌های لازم برای بعد از رفع خط اخم با لیزر


مراقبت‌های لازم برای بعد از رفع خط اخم با لیزر

بلافاصله پس از درمان، پوست شما قرمز شده و احساس التهاب و آفتاب سوختگی خواهید کرد. این قرمزی، تورم، خارش یا سوزش ممکن است چند روز طول بکشد. بسته به نوع درمان، پوست ممکن است مایع زرد رنگی ترشح کند و حتی تاول بزند. اگر پوستتان پوسته پوسته شد، آن را به هیچ عنوان نخارانید، زیرا این کار می‌تواند باعث ایجاد زخم یا عفونت شود. طبیعی است که 5 تا 7 روز پس از لیزر، پوست شما خشک و پوسته پوسته شود. همچنین پوست جدید شما در ابتدا صورتی رنگ به نظر می‌رسد ولی باید به تدریج تا 2 الی 3 ماه بعدی شروع به روشن شدن کند. ناحیه درمان را دو تا پنج بار در روز طبق دستور پزشک تمیز کنید.

 اگر اندولیفت انجام داده‌اید، نیازی به بانداژ یا پانسمان نیست. پس از انجام این درمان، قرمزی و کبودی ممکن است ظاهر شود. با این حال، معمولا در عرض 1 تا 2 هفته برطرف شده و بیشتر بیماران می‌توانند در عرض 1 تا 2 هفته به انجام فعالیت‌های اجتماعی بازگردند.

صرف نظر از روش درمانی خط اخم، برای جلوگیری از بروز هرگونه عارضه، باید این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

 1. شب ها به هنگام خواب، یک بالشت اضافی زیر سر گذاشته تا به کاهش تورم در چهار روز اول بعد از درمان کمک کند.
 2. یک کیسه یخ بسته بندی شده را دور حوله پیچیده و به مدت 15 دقیقه ،هر یک تا دو ساعت روی ناحیه درمان شده بگذارید. در صورت نیاز، در 24 تا 48 ساعت اول این کار را تکرار کنید.
 3. یک لایه نازک مرطوب‌کننده یا پماد آنتی بیوتیکی (مانند باسیتراسین) را دو بار در روز روی ناحیه مد نظر بمالید تا پوستتان سریعتر بهبود یابد.
 4. از درمان‌های تهاجمی صورت، مانند استفاده از ترتینوئین یا اسید گلیکولیک، به مدت چهار هفته و استعمال هرگونه پماد موضعی که ممکن است باعث تحریک شود تا شش هفته پس از درمان خودداری کنید.
 5. همچنین تا دو هفته پس از درمان از انجام فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث گرگرفتگی شود خودداری کنید.
 6. سیگار نکشید چراکه روند بهبودی را کند می‌کند.
 7. پس از بهبودی، روزانه ضد آفتاب با فاکتور محافظت از آفتاب (SPF) حداقل 30 استفاده کنید.
 8. نیز طبق دستور پزشک، روزانه از مرطوب کننده استفاده کنید.
 9. با اضافه کردن یک قاشق چایخوری سرکه سفید به دو فنجان آب، محلولی درست کنید. سپس گاز استریل را در این محلول خیسانده و به آرامی به نواحی تحت درمان بمالید و اجازه دهید گاز حدود 10 تا 15 دقیقه در محل باقی بماند.
 10. به خاطر داشته باشید که تا 1 روز پس از درمان، ممکن است روی سطح پوستتان، زخم‌های ریزی وجود داشته باشد؛ بنابراین از مالش شدید ناحیه تحت درمان خودداری کنید.

عوارض احتمالی انجام لیزر برای از بین بردن خط اخم


عوارض احتمالی انجام لیزر برای از بین بردن خط اخم

 1. بروز میلیا، که برجستگی‌های کوچک و سفید رنگی هستند. ممکن است در حین بهبود (تا یک ماه پس از درمان) در نواحی تحت درمان با لیزر، این میلیاها ظاهر شوند که می‌توان آن‌ها را با یک دستمال به طور ملایم پاک کرد.
 2. هایپرپیگمانتاسیون و به ندرت، هیپوپیگمانتاسیون نیز ممکن است پس از انجام لیزر ایجاد شود. به طور کلی، برای تسریع محو شدن رنگدانه‌های تشکیل شده، نواحی پرپیگمانته را می‌توان با کرم سفید کننده پوشاند. علاوه بر این، برای جلوگیری از تغییرات رنگدانه‌ای، باید هفته ها قبل و بعد از انجام لیزر، از کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کرد.
 3. ممکن است تبخال هرپس سیمپلکس فعال شود، به خصوص بعد از لیزر اطراف دهان. برای جلوگیری از این عارضه می‌توانید از پزشک خود بخواهید یک داروی ضد ویروسی را برایتان تجویز کرده و مصرف آن را قبل از لیزر درمانی شروع کرده و هفت تا 10 روز پس از لیزر نیز ادامه دهید.
 4. همچنین می‌توانید با مصرف آنتی بیوتیک قبل از جلسه درمانی، و ادامه مصرف آن به مدت هفت تا 10 روز پس از درمان، از بروز عفونت‌های باکتریایی جلوگیری کنید.
 5. باید انتظار داشته باشید که پس از انجام لیزر پوستتان ورم کند. در این حالت می‌توانید از استروئیدهای خوراکی برای کنترل تورم استفاده کنید.
 6. بروز اسکار اگرچه بسیار نادر است، ولی گاهی اوقات ممکن است در نواحی تحت درمان با لیزر رخ دهد.

ماندگاری درمان خط اخم با لیزر


بسته به نوع لیزر درمانی که انتخاب می‌کنید، ماندگاری این روش تعیین می‌شود. به طور متوسط، اکثر بیماران ماندگاری درمان خط اخم با لیزر را بین سه تا پنج سال پس از انجام لیزر درمانی گزارش می‌کنند. در مورد روش اندولیفت، یک جلسه درمانی به طور معمول برای گرفتن نتایج مطلوب کافی می‌باشد. اگر هم نتیجه‌ای که می‌خواهید را دریافت نکردید، می‌توانید جلسات بعدی درمان را در 12 ماه اول تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که این امکان وجود دارد که با مراقبت دقیق از پوست و بدن خود، نتایج درمان خط اخم با لیزر را به بیش از پنج سال افزایش دهید. مهم‌ترین قدمی که می‌توانید بعد از هر درمان بردارید، محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید است. انجام این کار می‌تواند ماندگاری درمان را تا 2 سال دیگر تضمین کند. لازم نیست به طور کلی از نور خورشید دوری کنید، اما با استفاده از ضد آفتاب با SPF بالا حتی در روزهای ابری، می‌توانید به خوبی از پوست خود محافظت کنید. اگر هم تنها برای چند ساعت در معرض نور خورشید هستید، می‌توانید برای حفظ سلامت پوست خود از کلاه یا چتر استفاده کنید. هیدراته ماندن بدن، استفاده از مرطوب کننده، لایه برداری صحیح پوست، ورزش و حفظ یک رژیم غذایی سالم، همگی می‌توانند به ماندگاری نتایج حاصل از درمان خط اخم با لیزر کمک کنند.

هزینه لیزر درمانی برای رفع خط اخم


قیمت و رفع خط اخم با لیزر به عمق خط اخم، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز، دستگاه لیزر مورد استفاده و دستمزد پزشک بستگی دارد. بیمه، انجام درمان‌های این چنینی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد زیرا جزو کارهای زیبایی محسوب می‌شود. با این حال، تنها راه اطمینان از این امر این است که با شرکت بیمه خود تماس بگیرید و در مورد طرح بیمه خود سوال کنید.

سوالات متداول


آیا لیزر، خط اخم را از بین می‌برد؟

بله. بسته به نوع لیزر مورد استفاده و میزان پاسخ بدن شما به درمان، لیزر درمانی می‌تواند ظاهر چین و چروک‌های عمیق و نیز خط اخم را بهبود دهد.

آیا از بین بردن خط اخم با لیزر دردناک است؟

خیر. زیرا قبل از انجام لیزر درمانی، روی پوست صورت شما، مقداری بی‌حس‌کننده موضعی اعمال می‌شود. اکثر بیماران فقط کمی احساس سوزن سوزن شدن یا گرما می‌کنند.

بهبودی پس از درمان خط اخم با لیزر چگونه است؟

مدت زمان بهبودی بعد از لیزر درمانی خط اخم، کوتاه می‌باشد. برای بهبودی پس از لیزر درمانی باید از مرطوب کننده، کرم ضد آفتاب استفاده کنید و تا جای ممکن از قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد یا نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.

آیا زمان مناسبی برای درمان خط اخم با لیزر وجود دارد؟

بسیاری از متخصصان، انجام این شیوه لیزر درمانی را در ماه‌های پاییز و زمستان توصیه می‌کنند، زیرا میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای بعد از درمان، محدود خواهد بود.

آیا لیزر درمانی برای همه انواع پوست‌ها، روشی بی‌خطر است؟

برخی از دستگاه‌های لیزر به دلیل خطر ایجاد هایپرپیگمانتاسیون یا لکه‌های روشن روی پوست، برای افراد دارای پوست تیره توصیه نمی‌شوند. با این حال، بسیاری از روش‌های لیزر غیرآبلیوتیو وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای پوست‌های گندمی ​​تا تیره استفاده کرد.

روش‌های جایگزین رفع خط اخم با لیزر برای افرادی که پوست تیره دارند چیست؟

بیماران با پوست قهوه‌ای تیره یا سیاه ممکن است نیاز به درمان‌های دیگر خطوط اخم داشته باشند، مانند رفع خط اخم با نخ، تزریق بوتاکس، تزریق ژل و فیلر  و یا حتی لیفت ابرو و لیفت پیشانی. بهترین راه برای اطمینان از درمان ایمن و موثر برای نوع پوست شما؟ با ارائه‌دهنده‌ای مشورت کنید که آموزش و دانش گسترده‌ای در روش‌های لیزر لایه‌برداری دارد و تجربه کار با بیماران با پوست تیره‌تر را دارد.

زمان بهبودی بعد از انجام لیزر CO2 چقدر است؟

به طور معمول حدود 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا پوست شما بهبود یابد.

آیا می‌توانم بعد از درمان خط اخم با لیزر، صورتم را بشویم؟

بله. برای شستن صورت از آب ولرم استفاده کنید. در سه روز اول، در صورت ترشح بیش از حد، صورت خود را حداقل سه بار در روز یا بیشتر بشویید. از روز چهارم، می‌توانید شستن صورت را دو بار در روز بشویید.

صورت شما پس از رفع خط اخم با لیزر چگونه به نظر خواهد رسید؟

بلافاصله پس از درمان، پوست شما قرمز شده و احساس التهاب و آفتاب سوختگی می‌کنید. قرمزی، تورم، خارش یا سوزش نیز ممکن است داشته باشید. بسته به نوع درمان، ممکن است از پوست مایع زرد رنگی ترشح شود و حتی تاول بزند.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *