عوارض رفع و از بین بردن غبغب با عمل جراحی

عمل از بین بردن غبغب مانند هر جراحی دیگری با احتمال بروز خطرها و عوارض جانبی همراه است. عمل‌های جراحی پلاستیک ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشند که گستره‌شان از طبیعی یا جذاب نبودن نتایج نهایی تا باقی ماندن جای زخم (اسکار) یا حتی مرگ متغیر است.

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که عمل‌های زیبایی و انتخابی مانند جراحی رفع غبغب به اندازه جراحی‌های دیگر جدی نیست. اما تمام جراحی‌ها، حتی عمل‌های ساده دندانپزشکی، نیز با احتمال بروز عوارض جدی همراه است. علاوه بر خطرهای عمومی جراحی همواره احتمال بروز مشکلات ناشی از بیهوشی وجود دارد.

اگر بیمار جراحی را به خوبی تحمل نکند، جراحی زیبایی از جهاتی می‌تواند از جراحی‌های استانداردتر دشوارتر و چالش‌برانگیزتر باشد. بسیاری از عمل‌های زیبایی در مراکز جراحی یا اتاق عمل واقع در مطب پزشکان انجام می‌شود. انجام شدن جراحی در چنین مکان‌هایی برای اکثر بیماران مسئله‌ای نگران‌کننده و جدی نیست. اما برای بیمارانی که سلامتشان در طول جراحی به شدت به خطر می‌افتد، عمل شدن در مراکز مجهز به ICU و منابع ویژه مختص بیماران بسیار بدحال می‌تواند تفاوت بین مرگ و زندگی باشد.

خدمات کلینیک ره یا:‌ خدمات پوست با ارائه بهترین کیفیت

عوارض جراحی رفع غبغب


 

عوارض جراحی رفع غبغب

عوارض جانبی شایع عمل رفع غبغب شامل کبودی، ورم، درد و بی‌حسی می‌شود. جای زخم تمام بیماران یکسان نیست و به عامل‌هایی ارثی بستگی دارد که بر فرایند التیام یافتن پوست اثر می‌گذارند. بهبودی کامل پس از عمل رفع غبغب دو تا سه هفته طول می‌کشند و پس از این مدت بیماران می‌توانند کارهای سنگین را انجام بدهند.

باقی ماندن جای زخم

باقی ماندن جای زخم یکی از بزرگ‌ترین خطرهایی است که بر سر راه رسیدن به نتیجه‌ای زیبا و جذاب قرار دارد. اسکار همواره قابل پیش‌بینی نیست، اما در اکثر موارد می‌توان آن را کنترل کرد. بیماران می‌توانند خطر باقی ماندن جای زخم را از طریق ترک سیگار، تغذیه مناسب پس از جراحی و رعایت توصیه‌های جراح در دوران نقاهت بعد از عمل رفع غبغب کاهش دهند.

آسیب عصبی یا بی‌حسی

احتمال آسیب دیدن یا بریده شدن عصب‌ها در تمام عمل‌های جراحی وجود دارد. اما اگر عصب صورت آسیب ببیند، طبعاً نتیجه آسیب آشکارتر خواهد بود.

عفونت

در تمام جراحی‌ها خطر مبتلا شدن به عفونت وجود دارد. با مراقبت از زخم می‌توان خطر عفونت را به حداقل رساند یا از آن پیشگیری کرد.

رضایت‌بخش نبودن زیبایی نتیجه

بزرگ‌ترین ترس متقاضیان جراحی پلاستیک همین است: این‌که نتیجه نهایی نه تنها زیباتر نباشد، بلکه حتی از قبل از عمل هم زشت‌تر شود.

هماتوم

هماتوم به جمع شدن خون بیرون رگ گفته می‌شود. احتمال بروز هماتوم بعد از جراحی از بین بردن غبغب وجود دارد؛ ایجاد شدن هماتوم معمولاً باعث متورم و کبود شدن ناحیه می‌شود و کیسه‌ای مملو از خون نیز زیر این ناحیه متورم تشکیل می‌شود. هماتوم در بعضی موارد کوچک است، اما گاهی آن‌قدر بزرگ هست که دردناک باشد و حتی جریان خون را در ناحیه درگیر کاهش دهد. چنانچه هماتوم بزرگ باشد، جراح تصمیم می‌گیرد مقداری از خون جمع‌شده را با سرنگ یا روشی مشابه تخلیه کند.

نکروز

مرگ بافت ممکن است نتیجه جراحی یا پیامد مشکلاتی باشد که پس از عمل رفع غبغب ایجاد می‌شود. نکروز یا بافت‌مردگی در اکثر موارد جزئی است یا اصلاً وجود ندارد و فرایند التیام‌بخشی عادی زخم هر گونه بافت مرده را در ناحیه زخم دفع می‌کند و از بین می‌برد.

خونریزی

در عمل از بین بردن غبغب نیز مانند هر جراحی دیگری احتمال خونریزی وجود دارد و خونریزی واقعاً رخ می‌دهد. خونریزی در صورت شدید بودن یا ادامه داشتن پس از التیام زخم مشکل‌ساز می‌شود. خونریزی پس از جراحی رفع غبغب می‌تواند نشانه این باشد که بیمار زودتر از زمان مناسب برای ازسرگیری فعالیت‌ها، بیش از حد فعالیت کرده است.

سروما

سروما مشابه هماتوم است، اما کمتر شایع است؛ سروما به جمع شدن مایع لنفاوی دور ناحیه جراحی می‌گویند. مایع شفاف سروما در کیسه‌ای نزدیک محل جراحی تشکیل می‌شود. اگر مقدار مایع لنفاوی جمع‌شده زیاد باشد، جراح مقداری از مایع را با سرنگ تخلیه می‌کند تا پاکت سروما کوچک‌تر شود.

لخته خون

تشکیل شدن لخته خون یکی از عوارض شایع بسیاری از عمل‌هاست و مختص جراحی از بین بردن غبغب نیست. لخته خون کشنده نیست، مگر آن‌که در وریدها شروع به حرکت به سمت قلب و ریه‌ها کند. ورود لخته خون به ریه یک فوریت اورژانسی است و باید فوراً درمان شود.

روش‌های جایگزین جراحی از بین بردن غبغب


 

روش‌های جایگزین جراحی از بین بردن غبغب

عمل از بین بردن غبغب درمان گرانی است و عوارض جانبی بسیاری نیز دارد. ممکن است لازم باشد عمل رفع غبغب در چند جلسه انجام شود و هر جلسه هزینه جداگانه‌ای دارد. اما درمان‌های غیرجراحی از بین بردن غبغب راحت‌ترند و روش‌هایی مقرون‌به‌صرفه برای از بین بردن غبغب به شمار می‌آیند.

اندولیفت غبغب

اندولیفت غبغب

اندولیفت درمانی انقلابی است که پوست را فوراً و به روشی مؤثر می‌کشد و سفت می‌کند، چربی را کاهش می‌دهد و هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد. اندولیفت درمانی بدون درد است که در آن از تیغ جراحی استفاده نمی‌شود و معایب جراحی‌های قدیمی مانند دوران نقاهت طولانی، عوارض جراحی و البته هزینه بالا را ندارد.

متخصص زیبایی میکروفیبرهای نوری را زیر پوست در لایه هیپودرم سطحی قرار می‌دهد تا فرایند بازسازی و سفت شدن پوست برانگیخته شود و مشکل شل شدن پوست و انباشته شدن چربی اضافی برطرف شود.

نتایج اندولیفت بلافاصله پس از درمان آشکار می‌شود و ظرف چند ماه آتی به مرور در پی تشکیل شدن کلاژن اضافی در لایه‌های عمقی پوست بهتر می‌شود.

در بسیاری از موارد کافی است اندولیفت فقط یک بار انجام شود، البته در صورت لزوم می‌توان درمان را ظرف 12 ماه نخست برای بار دوم تکرار کرد.

لیفت با نخ

لیفت با نخ

لیفت با نخ یکی دیگر از روش‌های فوق‌العاده برای از بین بردن غبغب است. لیفت با نخ عملی با حداقل تهاجم است که موجب بهبود جزئی اما آشکار شل شدن پوست می‌شود. نتایج لیفت با نخ آنی است و فقط به استراحتی کوتاه نیاز دارد.

متخصص زیبایی از نخ‌های جراحی کاملاً قابل جذب و مورد تأیید FDA برای لیفت با نخ استفاده می‌کند. خارهای کوچکی روی نخ وجود دارد که کمک می‌کند تا نخ به بافت‌های سطحی پوست بچسبد. وقتی متخصص نخ را می‌کشد، پوست و چربی موضع درمان به سمت بالا کشیده و سفت می‌شود، در نتیجه لیفتی جزئی و با ظاهری طبیعی به دست می‌آید.

لیفت با نخ علاوه بر خلق نتایج آنی آشکار، موجب بهبود بافت پوست نیز می‌شود. ریزگردش، فیبروبلاست‌ها و کلاژن همگی حین لیفت با نخ در سطح سلولی تحریک می‌شوند، به همین دلیل بهترین نتیجه در ماه‌های چهارم تا ششم پس از درمان قابل مشاهده خواهد بود. نتایج لیفت با نخ بالغ بر 18 ماه ماندگاری دارد.

یکی از بهترین برند‌های نخ‌ لیفت مورد استفاده برای لیفت غبغب نخ‌های آپتوس است.

تزریق ماده حل‌کننده چربی

برای برطرف کردن دلیل اصلی ایجاد غبغب باید حجم چربی ناحیه چانه را کم کنیم. یکی از بهترین درمان‌هایی که برای از بین بردن غبغب وجود دارد، تزریق ماده حل‌کننده چربی، موسوم به تزریق کانتورینگ است. لازم به ذکر است که ترکیبات ماده تزریق کانتورینگ/ماده حل‌کننده چربی در تمام کلینیک‌ها یکسان نیست.

هنگام تصمیم‌گیری برای انجام دادن تزریق کانتورینگ به نکته‌های زیر توجه کنید:

  • نخستین نکته این است که آیا ماده تزریق حاوی استروئید هست یا خیر. تزریق استروئید می‌تواند بر تعادل هورمونی اثر بگذارد و به نامنظم شدن عادت ماهانه یا ترشحات خونی دامن بزند. همچنین ممکن است تزریق استروئید باعث ایجاد فرورفتگی در پوست شود، بنابراین بهترین کار این است که اصلاً استروئید تزریق نکنید.
  • دومین نکته این است که آیا تزریق سلول‌های چربی را فقط برای مدتی کوتاه کوچک می‌کند یا آنها را کاملاً از بین می‌برد و در نتیجه تعداد سلول‌های چربی کم می‌شود. اگر تزریق فقط سلول‌های چربی را کوچک‌تر ‌کند، آنها معمولاً حدود 6 ماه بعد دوباره به اندازه اصلی‌شان برخواهند گشت. از سوی دیگر اگر سلول‌های چربی از بین بروند، هرگز دوباره برنمی‌گردند و بنابراین دیگر اثر یویویی وجود ندارد که نگرانش باشید. البته واضح است که نتایج را باید از طریق رعایت تغذیه سالم و ورزش حفظ کنید یا شاهد باشید که سلول‌های چربی باقی‌مانده چگونه بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند.

از بین بردن غبغب با لیزر

اگر خاصیت ارتجاعی پوستتان کم شده باشد، می‌توانید از یکی از درمان‌های متعددی که با لیزر برای لیفت انجام می‌شود، برای جوان‌سازی و رفع غبغب کمک بگیرید. انرژی گرمایی حین لیزردرمانی به پوست رسانده می‌شود. وقتی پوست شل غبغب گرم می‌شود، کلاژن‌های ساخته‌شده پوست را سفت می‌کند و آن را بالا می‌کشد.

افزون بر این متخصص پوست می‌تواند عمق لیزر لیفت‌کننده را کنترل کند. لیزردرمانی علاوه بر افزایش خاصیت ارتجاعی پوست، حجم چربی را نیز کاهش می‌دهد. رفع غبغب با لیزر به مهارت جراح و تسلطش بر تکنیک لیزردرمانی نیاز دارد. نتایج درمان متغیر است و به عمق لیفت با لیزر بستگی دارد. اگر صفحه افتاده صورت هدف گرفته شود، متوجه اثر سفت‌کنندگی لیزر خواهید شد. اگر لایه سلولیت تحت درمان قرار بگیرد، حرارت چربی را ذوب خواهد کرد و حجم چربی کم خواهد شد.

بوتاکس (درماتوکسین)

تزریق بوتاکس معمولاً برای شل کردن عضله منقبض پلاتیسمای گردن انجام می‌شود. بوتاکس را می‌توان در نقاط مختلف صورت و بدن تزریق کرد، زمانی‌که بوتاکس در خط فک تزریق می‌شود، غبغب بالا کشیده می‌شود و خط فک مشخص‌تر می‌شود. چون عضله پلاتیسما بخش تحتانی صورت را به سمت پایین می‌کشد، شل کردن این عضله با بوتاکس باعث می‌شود غبغب به موقعیت اولیه‌اش برگردد.

اولتراپی

در درمان اولتراپی از اولتراسوند متمرکز و قدرت‌های بازسازی‌کننده برای لیفت، کشیدن و سفت کردن پوست شل و افتاده استفاده می‌شود. اولتراپی روشی غیرتهاجمی است که در آن از اولتراسوند برای تحریک تولید کلاژن و از بین بردن غبغب بهره گرفته می‌شود.

نتیجه گیری


 

نتیجه گیری عوارض جراحی از بین بردن غبغب

امروزه رفع غبغب با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از ماندگار‌ترین این روش‌ها عمل جراحی رفع غبغب است. اما جراحی به دلیل هزینه‌های بالا و عوارض زیادی که دارد توصیه نمی‌شود. به همین دلیل پزشکان برای افرادی که افتادگی غبغب کمی دارند و مقدار چربی ناحیه‌ی غبغبشان زیاد نیست، رفع غبغب با روش‌های غیر جراحی را توصیه می‌کنند.

پرسش‌های متداول


کدام بیماران در معرض خطر مواجه شدن با عوارض جراحی رفع غبغب قرار دارند؟

احتمال این‌که بیماران زیر پس از عمل‌های زیبایی با عوارض روبه‌رو شوند، بیش از بقیه است:

  • سیگاری‌ها
  • بیماران با سیستم ایمنی ضعیف
  • بیماران مبتلا به HIV
  • افرادی که سبک زندگی و تغذیه‌شان چندان سالم نیست
  • بیمارانی که گردش خونشان، به‌ویژه در ناحیه جراحی ضعیف است
  • بیماران با شاخص توده بدنی (BMI ) 30 یا بالاتر
  • بیماران مبتلا به دیابت

چطور خطر جراحی از بین بردن غبغب را کاهش دهیم؟

توصیه می‌شود جز در موارد افتادگی شدید غبغب و یا بزرگی بیش از حد آن از روش‌های کم‌تهاجمی و غیرتهاجمی رفع غبغب استفاده شود، اما بهترین راه برای آن‌که خطر مواجه شدن با نتیجه‌ای نامطلوب به حداقل برسد، این است که جراحی با بورد تخصصی را برای انجام عمل رفع غبغب انتخاب کنید که این عمل را مرتب انجام می‌دهند. تغییرات سبک زندگی، مانند ترک سیگار، نیز قبل از جراحی بسیار مهم است، چون زخم‌های غیرسیگاری‌ها سریع‌تر التیام پیدا می‌کند و جای زخم کمتری روی بدنشان باقی می‌ماند. برخی جراحان پلاستیک عمل از بین بردن غبغب را بر روی سیگاری‌ها انجام نمی‌دهند، چون ممکن است نتیجه نهایی جراحی چنین افرادی رضایت‌بخش نباشد. به‌علاوه داشتن تغذیه سالم قبل و بعد از جراحی رفع غبغب، روند التیام یافتن و بسته شدن زخم را تسریع می‌کند و در نتیجه حداقل جای زخم باقی می‌ماند.

نتایج جراحی از بین بردن غبغب دائمی است؟

نتایج عمل از بین بردن غبغب برای مدت‌های مدید ماندگاری دارد. بااین‌حال ممکن است به تدریج متوجه شل شدن پوست و افزایش وزن در ناحیه غبغب بشوید.

دوران نقاهت پس از عمل رفع غبغب چگونه است؟

پس از عمل رفع غبغب با کمی ناراحتی، ورم و کبودی مواجه خواهید شد. همچنین احساس می‌کنید پوستتان کشیده می‌شود. این عوارض به مرور زمان بهتر می‌شود و برطرف شدنشان دو هفته طول می‌کشد.

التیام یافتن کامل زخم‌ها چند ماه طول می‌کشد. اگر درن در نزدیکی زخم جای‌گذاری شده باشد، پزشک درن را چند روز پس از عمل می‌کشد.

برای لیفت غبغب بدون جراحی به چند جلسه درمانی نیاز است؟

تعداد جلسات درمانی برای هر مراجعه کننده، بسته به شرایط فرد و روش رفع غبغب متفاوت است. به طور مثال از بین بردن غبغب با اندولیفت معمولاً به یک جلسه درمانی نیاز دارد درصورتی که رفع غبغب با نخ‌های لیفت حدوداً 18 ماندگاری داشته و باید تکرار شود.

آیا روش‌های غیر جراحی از بین بردن غبغب هیچ عوارضی ندارند؟

تورم، کبودی و عفونت از عوارض شایع رفع غبغب بدون جراحی هستند، اما به دلیل کم تهاجمی بودن این روش‌ها، شدت آن نسبت به جراحی بسیار کمتر است و زودتر برطرف می‌شود.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *