جراحی زیبایی چشم (روش های اصلاح فرم چشم)

افراد بسیاری جراحی‌های زیبایی چشم را برای اصلاح مشکل یا پُف زیر چشم یا تغییر دادن شکل چشم انجام می‌دهند. جراحی زیبایی چشم پلک‌های پف‌آلود و افتاده را بسیار زیباتر می‌کند و خطوط ریز و چین و چروک‌ها را صاف می‌کند. عمل‌ها و جراحی‌های زیبایی چشم مختلفی وجود دارند که ظاهر و عملکرد پلک‌ها را بهبود می‌دهد. نتایج جراحی‌های زیبایی چشم، بسته به نوع درمان، ماه‌ها یا سال‌ها ماندگاری دارد.

خدمات کلینیک ره یا: لیفت پلک و لیفت ابرو با بهترین مواد اولیه

اصلاح فرم چشم و جراحی زیبایی چشم برای چه افرادی مناسب است؟


اگر از توده‌های چربی یا پوست شل و افتاده اضافی ناراضی هستید و یا فرم چشم‌های‌تان را دوست ندارید، می‌توانید متقاضی خوبی برای جراحی پلک باشید.

جراحی زیبایی چشم برای بیماران دچار عفونت یا خشکی چشم شدید مناسب نیست. به‌علاوه سیگاری‌ها یا افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار نیستند، متقاضی خوبی برای عمل‌های زیبایی چشم به شمار نمی‌آیند.

جراحی پلک محدودیت سنی ندارد، بااین‌حال اکثر جراحان، جراحی زیبایی چشم را بر روی بیماران کمتر از 18 سال انجام نمی‌دهند. پزشکان برای آن‌که درباره مناسب بودن شرایط بیمار برای عمل زیبایی چشم تصمیم بگیرند، به وضعیت سلامت عمومی‌اش توجه می‌کنند و توانایی‌اش را برای تحمل بیهوشی عمومی بر اساس سنش می‌سنجند.

آمادگی‌های لازم برای جراحی‌ زیبایی چشم


جراحی‌ زیبایی چشم

پس از آن‌که وقت عمل زیبایی چشم تعیین شد، جراح پلاستیک دستورات خاصی را درباره روزهای قبل از جراحی می‌دهد تا برای عمل کاملاً آماده باشید؛ رعایت دقیق این توصیه‌ها برای حفظ سلامتی‌تان و موفقیت جراحی ضروری است. در کل پیش از عمل باید آزمایش‌هایی را انجام بدهید، مصرف داروهای خاصی را قطع کنید، سیگار را ترک کنید و با یکی از نزدیکان هماهنگ کنید تا پس از عمل شما را به خانه برساند. روز جراحی نباید آرایش کنید یا لوسیون به صورتتان بزنید.

روش‌های اصلاح فرم چشم


درمان‌های جراحی و غیرجراحی مختلفی برای تغییر شکل چشم به روشی طبیعی و ایمن وجود دارد که با بهره‌گیری از تکنیک‌های با حداقل تهاجم یا کم‌تهاجمی انجام می‌شود.

جراحی‌های زیبایی چشم

جراحی‌های زیبایی چشم

جراحی پلک نوعی جراحی اکولوپلاستی است که شامل چند عمل با هدف زیباتر کردن کلی چشم می‌شود، برای مثال پف زیر چشم یا افتادگی پلک ناشیِ از بالا رفتن سن و یا وراثت در این عمل‌ها کاهش داده می‌شود.

تمام جراحی‌های پلک بر روی پلک یا بافت‌های اطرافش انجام می‌شود و خود چشم درگیر نمی‌شود.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی متداول‌ترین نوع جراحی زیبایی چشم است که می‌توان آن را روی پلک بالا، پلک پایین یا هر دو انجام داد.

بلفاروپلاستی که غالباً با اصطلاح لیفت پلک و ابرو از آن یاد می‌شود، برای درمان مشکلات زیبایی مانند توده‌های چربی که پلک‌های بالا و پایین را پف‌آلود می‌کند، پف زیر چشم، پوست اضافی و چروک‌های پلک بالا و افتادگی پلک کاربرد دارد.

افزون بر این بلفاروپلاستی می‌تواند لایه‌های چین خورده پلک بالا را اصلاح کند تا اختلالات دید برطرف شود.

جراحی پلک بالا/ پایین

جراحی پلک بالا و پایین

جراحی پلک بالا/ پایین؛ ورم (ادم) یا پف دور چشم را کاهش می‌دهد. پلک‌های بالا و پایین مستعد ورم کردن‌ هستند، چون پوست دور چشم‌ها نازک‌ترین و ظریف‌ترین پوست در بدن است.

دور چشم به‌طور طبیعی، به موازات افزایش سن ورم می‌کند، البته ورم دور چشم دلایل دیگری نیز دارد که از آن جمله می‌توان به اجزای ارثی صورت، بیماری‌هایی مانند ناراحتی‌های تیروئیدی، سینوسی و آلرژی، استرس، کم‌آبی و کم‌خوابی اشاره کرد.

تغییرات ایجادشده در لایه‌های چربی قرارگرفته در پلک‌های بالا و پایین نیز می‌تواند علت پف کردن چشم‌ها باشد. وجود این لایه‌های چربی باعث می‌شود عضله‌های دور چشم بتوانند به راحتی حرکت کنند، اما هر چه سن بالاتر می‌رود، لایه‌های چربی جلوتر می‌آیند و غشای روی چربی شل می‌شود؛ برآیند تمام این تغییرات پف کردن دور چشم‌هاست.

استفاده از قطره‌های چشمی برای درمان آلرژی، کمپرس سرد و به اندازه کافی آب نوشیدن و خوابیدن می‌تواند ورم را موقتاً اصلاح کند؛ همچنین برای اصلاح موقتی ورم حتی می‌توان کرم‌های هموروئیدی حاوی فنیل‌ افرین را مصرف کرد که رگ‌های خونی را منقبض می‌کنند و بافت را می‌کِشند و سفت می‌کنند.

جراحی با هدف برداشتن، تغییر موقعیت یا جایگزینی لایه‌های چربی در پلک بالا و یا پایین راه‌حل دائمی‌تری است.

پس از آن‌که بیمار داروی بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش خوراکی دریافت کرد، جراح برش بسیار ظریفی را در امتداد چین پلک بالا، در راستای لبه مژگان یا داخل پلک پایین ایجاد می‌کند.

سپس جراح بافت چربی و پوست اضافی را از پلک خارج می‌کند و پوست و عضله‌ها را می‌کشد تا چین و چروک‌ها و پف چشم کم شود.

جراحی افتادگی پلک (پتوز پلک)

جراحی افتادگی پلک

پتوز پلک اصطلاحی است که پزشکان برای افتادگی پلک بالا به کار می‌برند. جراح، افتادگی پلک را از طریق ارزیابی محل قرارگیری پلک نسبت به مردمک چشم تشخیص می‌دهد.

پلک، معمولاً دقیقاً بالای مردمک قرار دارد. اما پلک افراد دچار پتوز، روی مردمک می‌افتد یا حتی از مردمک پایین‌تر می‌آید. چون افتادگی پلک حالتی خواب‌آلود به فرد می‌دهد، از این بدشکلی با اصطلاح «چشم خواب‌آلود» نیز یاد می‌کنند.

افتادگی پلک عموماً پیامد پیری است، البته این مشکل در کودکان نیز مشاهده می‌شود.

افزون بر این، افتادگی پلک گاهی پس از جراحی اصلاح چشم یا آسیب‌دیدگی رخ می‌دهد. از دیگر دلایل افتادگی پلک می‌توان به تومور چشم، اختلال عصبی، بیماری سیستمی یا ضعف عضلات لواتوری اشاره کرد که پلک را بالا می‌برند.

افتادگی شدید پلک مشکلاتی را برای دید فرد ایجاد می‌کند.

بهترین روش برای درمان افتادگی پلک انجام عملی جراحی است، که در آن عضلات بالابرنده کشیده و سفت می‌شوند و دید و ظاهر بهبود می‌یابد.

جراحی پلک آسیایی (چشم بادامی)

جراحی پلک آسیایی

در بلفاروپلاستی آسیایی که به جراحی پلک دوگانه نیز معروف است، جراح شکل پوست دور چشم‌ها را تغییر می‌دهد و چینی را در پلک بدون‌ چین ایجاد می‌کند.

تقریباً نیمی از جمعیت آسیا با چشم تک‌پلکی متولد می‌شوند، در چنین پلک‌هایی چین آشکاری بالای خط مژه وجود ندارد.

اغلب آسیایی‌ها دوست دارند عملی را برای به حداقل رساندن پف ناشی از تک‌پلکی بودن انجام بدهند تا چهره‌شان دیگر همیشه خسته به نظر نرسد.

عده‌ای نیز جراحی را برای بزرگ‌تر کردن چشم انجام می‌دهند تا چهره‌شان بیشتر شبیه غربی‌ها شود، به همین دلیل مناسب بودن انجام عمل در بعضی مناطق بحث‌برانگیز شده است.

متخصص زیبایی، برشی را در جراحی پلک آسیایی در پلک بالا ایجاد می‌کند و مقدار کمی از پوست، بافت و چربی را برمی‌دارد. خط برش در چین تازه ایجاد‌شدۀ پلک پنهان است.

چشم‌ها در اثر ایجاد فضایی بزرگ‌تر بین پلک‌های بالا و پایین، درشت‌تر به نظر می‌رسد.

جراحی کانتوپلاستی (چشم گربه‌ای یا چشم روباهی)

کانتوپلاستی

جراحی کانتوپلاستی، چشم گربه‌ای یا لیفت چشم روباهی، معمولاً بر روی بانوان جوان‌تری انجام می‌شود که می‌خواهند فرم چشمان خود را اصلاح کنند یا پوست پلک‌های بالای‌شان سنگین است.

جراحی کانتوپلاستی عملی ترمیمی است که برای اصلاح افتادگی چشم انجام می‌شود. جراح عضله‌ها یا رباط‌های نگهدارنده گوشه‌های خارجی پلک را در عمل لیفت چشم گربه‌ای می‌کِشد و محکم می‌کند.

در جراحی کانتوپلاستی، در اصل، شکل چشم تغییر داده می‌شود. کانتوپکسی نوعی عمل کم‌تهاجمی است که غالباً با کانتوپلاستی اشتباه گرفته می‌شود، حال آن‌که کانتوپکسی شکل چشم را تغییر نمی‌دهد.

کانتوپلاستی روی گوشه خارجی چشم (کانتوس)، در محل تلاقی پلک‌های بالا و پایین انجام می‌شود که در اصطلاح پزشکی به آن کانتوس خارجی می‌گویند. این نقطه تلاقی در اکثر افراد دقیقاً بالای گوشه داخلی چشم، یعنی محل تلاقی پلک‌های بالا و پایین در نزدیکی بینی، قرار دارد. این وضعیت باعث مثبت شدن شیب گوشه چشم می‌شود و چشم حالت مورب رو به بالایی پیدا می‌کند و اصطلاحاً بادامی می‌شود.

جراحی کانتوپلاستی برای اصلاح شیب منفی یا خنثی گوشه چشم و رفع افتادگی پلک‌ها کاربرد دارد. افرادی که از بادامی یا گربه‌ای نبودن چشم‌های‌شان ناراحت‌اند، می‌توانند متقاضی این عمل زیبایی چشم باشند.

عمل بزرگ و درشت کردن چشم یا اپی کانتال (اپی کانتوپلاستی)

عمل درشت کردن چشم

اپی‌کانتوپلاستی یا به بیان دقیق پزشکی اپی‌کانتوپلاستی داخلی یا خارجی، نوعی جراحی زیبایی چشم است که با هدف افزایش طول بخش‌های داخلی چشم انجام می‌شود تا چشم‌ها درشت‌تر به نظر برسند. این عمل که به «برداشتن چین گوشه داخلی» یا «اصلاح چین مغولی» نیز معروف است، عملی زیبایی است که عمدتاً در کشورهای آسیایی طرفدار دارد.

بانوان و آقایانی که می‌خواهند چهره غربی‌تری پیدا کنند، خواهان انجام عمل اپی‌کانتوپلاستی هستند. همچنین این عمل بزرگ کردن چشم برای افرادی مناسب است که هم می‌خواهند چشم‌های‌شان بزرگ‌تر، شاداب‌تر و هوشیارتر «به نظر برسد» و هم می‌خواهند چشم‌های‌شان را «از نظر فیزیولوژیک نیز واقعاً بزرگ‌تر کنند».

دیگر عمل‌های رایج زیبایی چشم

انجام دادن هم‌زمان چند عمل زیبایی، جوانسازی صورت را تسریع می‌کند و دوران نقاهت کلی را کوتاه‌تر می‌کند.

لیفت ابرو

لیفت ابرو، افتادگی ابرو را که حالتی خشمگین یا خسته به چهره می‌دهد، اصلاح می‌کند. روش‌های مختلفی برای لیفت ابرو وجود دارند که از آن جمله می‌توان به لیفت ابرو با نخ، لیفت ابرو با بوتاکس، لیفت ابرو با فیلر و جراحی لیفت ابرو اشاره کرد.

لیفت گونه

لیفت بخش میانی صورت یا لیفت گونه اثرات نیروی جاذبه و پیری را به حداقل می‌رساند، این اثرات گاهی باعث می‌شوند که گونه‌ها پایین بیفتند و پلک‌ها را هم همراه با خود پایین بکشند. لیفت گونه موجب تقویت حمایت از ناحیه زیر چشم‌ها می‌شود و به جوانسازی این ناحیه کمک می‌کند. متخصص زیبایی برش‌ها را در خط خنده در گوشه پلک ایجاد می‌کند و سپس زخم‌ را به گونه‌ای بخیه می‌زند که گونه دوباره بالا برود و معلق شود.

رفع چین و چروک دور چشم (خطوط پنجه کلاغی)

رفع خطوط پنجه کلاغی و چین و چروک اطراف چشم تأثیر زیادی بر اصلاح فرم چشم‌ها دارد و باعث جوانسازی پوست اطراف چشم می‌شود.

بوتاکس

تزریق بوتاکس یا محصولات مشابه برای رفع چین و چروک‌هایی مفید است که هنگام حالت دادن به صورت، مثلاً لبخند زدن یا اخم کردن، ایجاد می‌شوند. انقباض‌های عادی عضلانی پوست را می‌کشد و چین و چروک ایجاد می‌کند، اما اگر مقدار کمی از این سم به میزان نسخه در ناحیه درگیر تزریق شود، ارتباط بین عصب‌ها و عضله‌ها موقتاً متوقف می‌شود. عضله‌ها پس از تزریق بوتاکس پیام‌های انقباض را دریافت نمی‌کنند و در نتیچه چین و چروک‌ها محوتر می‌شوند. ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس و محصولات مشابه تقریباً سه ماه است.

فیلر

تزریق ژل یا فیلر موقتاً ناحیه‌ای از صورت را پر و جوان می‌کند و چین و چروک‌های استاتیک را از بین می‌برد. چروک‌های استاتیک آنهایی هستند که حتی وقتی صورت حرکتی ندارد، وجود دارند. یکی از مزایای تزریق ژل این است که نتیجه تزریق، بسته به ناحیه تزریق، سه ماه تا یک سال ماندگاری دارد.

مراقبت‌های لازم بعد از اصلاح فرم چشم


مراقبت‌های لازم بعد از اصلاح فرم چشم

  1. عمل‌های زیبایی چشم معمولاً سرپایی است. چون خودتان بعد از عمل نمی‌توانید رانندگی کنید، با یکی از نزدیکان هماهنگ کنید تا شما را بعد از عمل به خانه برساند. در زمان برگشت به خانه حتماً برای محافظت از چشمانتان، عینک آفتابی داشته باشید.
  2. ممکن است به دلیل داروی بی‌حسی حالت تهوع داشته باشید. اگر این‌طور بود، حتماً ناراحتی‌تان را به پزشک اطلاع بدهید. همچنین پس از عمل پُرخوری نکنید و فقط کمی غذای نرم میل کنید.
  3. آماده باشید که چند روز استراحت کنید. سعی نکنید که زودتر از 24 ساعت سر کار برگردید، البته حالت ایده‌آل این است که سه تا چهار روز مرخصی بگیرید. اشیای سنگین بلند نکنید. هرچند پس از چند روز می‌توانید سر کار برگردید، فعالیت‌های بدنی سنگین حداقل به مدت دو هفته ممنوع است.
  4. دو یا سه بالش هنگام استراحت یا خواب زیر سرتان بگذارید تا سرتان بالاتر قرار بگیرد و ورم کمتر شود. اگر صبح که از خواب بیدار شدید، صورتتان کبود و متورم بود، نگران نشوید. این عوارض طبیعی است و ظرف چند روز برطرف می‌شود.
  5. پزشک دستورات لازم را درباره مراقبت‌های بعد از عمل می‌دهد و کمپرس سردی را در اختیارتان می‌گذارد که در 24 ساعت نخست پس از جراحی باید هر 10-15 دقیقه یک بار از آن استفاده کنید. همچنین ممکن است پزشک قطره چشم برای‌تان تجویز کند؛ قطره دیدتان را تار می‌کند، اما به پیشگیری از عفونت و خشکی چشم کمک می‌کند.

در هفته پس از جراحی باید چند بار برای معاینه به پزشک مراجعه کنید تا زمانی‌که پزشک اجازه نداده است:

  • به‌طور کامل استحمام نکنید: حمام رفتن معمولاً پس از 5 روز اشکالی ندارد.
  • از لنز استفاده نکنید: معمولاً پس از تقریباً دو هفته می‌توانید لنز در چشمتان بگذارید.
  • آرایش نکنید و کرم نزنید: آرایش کردن و کرم زدن معمولاً پس از دو هفته ایرادی ندارد.

عوارض جراحی‌های زیبایی چشم


در عمل‌های زیبایی چشم نیز مانند تمام جراحی‌ها احتمال بروز عوارض وجود دارد و عمل با خطرهایی احتمالی همراه است.

خطرهای مربوط به جراحی پلک شامل مشکلات بی‌حسی، عفونت، درد مداوم، ورم، کبودی و خونریزی زخم‌ می‌شود. ممکن است چشم‌ها خشک و به نور خورشید و دیگر نورهای درخشان حساس شود.

برخی بیماران تغییری موقتی یا دائمی را در دید تجربه می‌کنند و مشکل نابینایی به ندرت پیش می‌آید.

تغییر در حساسیت پوست، باقی ماندن جای زخم ناخوشایند و لزوم انجام جراحی ترمیمی ثانویه از دیگر خطرهای احتمالی جراحی پلک است.

هزینه عمل‌های زیبایی چشم


حق‌الزحمه جراح برای عمل زیبایی چشم متغیر است و به نوع عمل، تجربه جراحی و موقعیت جغرافیایی کلینیک بستگی دارد.

به عمل‌های زیبایی چشم باید به دیدِ نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه کنید، چون نتایج بدست‌آمده غالباً ده سال یا بیشتر ماندگاری دارند.

خدمات زیبایی معمولاً تحت پوشش بیمه‌های خدمات درمانی قرار ندارند. اما در بعضی موارد اگر افتادگی پلک شدید باشد و دید را مختل کرده باشد، بیمه خسارت جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا را پرداخت می‌کند.

پرسش‌های متداول


متداول‌ترین جراحی زیبایی پلک چیست؟

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی متداول‌ترین عمل زیبایی چشم است.

دوران نقاهت پس از جراحی زیبایی چشم چقدر طول می‌کشد؟

کبودی و ورم پس از جراحی پلک، معمولاً روز پس از جراحی به بیشترین حد می‌رسد. کمپرس سرد به رفع ورم و کبودی کمک می‌کند.

دوران نقاهت پس از جراحی زیبایی چشم معمولاً هفت تا ده روز طول می‌کشد و پس از این مدت می‌توانید فعالیت‌های معمول روزمره را از سر بگیرید. بخش اعظم کبودی و ورم پس از جراحی پلک باید ظرف دو هفته برطرف شود.

بلفاروپلاستی تمام چین و چروک‌های چشم را از بین می‌برد؟

خیر، بلفاروپلاستی برای رفع چروک‌های گوشه‌های خارجی چشم (خطوط پنجه کلاغی) یا اصلاح افتادگی ابرو طراحی نشده است. چروک‌های ظریف پوستی پلک‌های بالا و پایین پس از جراحی باقی می‌ماند. برای از بین بردن این چروک‌ها و زیباسازی و جوان‌سازی بیشتر باید درمان‌های دیگری مانند تزریق ژل، لیزردرمانی، لایه‌برداری با مواد شیمیایی، درمان‌های غیرتهاجمی کشیدن پوست بر پایه استفاده از رادیوفرکوئنسی یا اولتراسوند انجام شود.

ماندگاری نتایج جراحی‌های زیبایی چشم چقدر است؟

نتیجه‌ی جراحی‌های زیبایی چشم تا بیش از ده سال ماندگار است، اما روش‌های غیر جراحی عمدتاً بین 4 ماه تا 2 سال ماندگاری دارند.

پس از جراحی پلک باز هم به تزریق بوتاکس نیاز خواهم داشت؟

بله، پس از جراحی زیبایی چشم همچنان باید بوتاکس تزریق کنید. بوتاکس و جراحی چشم مشکلات متفاوتی را درمان می‌کنند. بوتاکس چروک‌های داینامیک را درمان می‌کند، به عبارت دیگر بوتاکس چروک‌هایی را از بین می‌برد که هنگام حالت دادن به صورت، لبخند زدن یا اخم کردن ایجاد می‌شوند. جراحی مشکل شل شدن و افتادگی پوست، گودی زیر چشم، پف چشم و دیگر مشکلات ساختاری را اصلاح می‌کند. ترکیب جراحی و بوتاکس نتیجه‌ای فوق‌العاده را به دست خواهد داد.

جوان‌سازی پوست با لیزر را می‌توانم هم‌زمان با جراحی بلفاروپلاستی زیبایی انجام بدهم؟

بله، جراحان زیبایی غالباً جوان‌سازی پلک یا کل صورت با لیزر CO2 را با بلفاروپلاستی زیبایی ترکیب می‌کنند. بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند که فقط یک دوران نقاهت را طی کنند؛ به‌علاوه لیزر نتیجه جراحی را بهبود می‌دهد.

افتادگی پلک یا پتوز دارم. اصلاح افتادگی پلک و بلفاروپلاستی زیبایی را می‌توانم هم‌زمان انجام بدهم؟

بله، جراحان زیبایی ترمیم افتادگی پلک را غالباً هم‌زمان با بلفاروپلاستی زیبایی انجام می‌دهند.

می‌توانم لیفت ابرو را هم‌زمان با بلفاروپلاستی زیبایی انجام بدهم؟

بله، لیفت ابرو و بلفاروپلاستی زیبایی را می‌توان هم‌زمان انجام داد. اگر ابروها سنگین و افتاده باشند، جراحی لیفت ابرو پلک بالا را نیز زیباتر می‌کند، البته غالباً باید بلفاروپلاستی پلک بالا را هم انجام داد تا چهره کاملاً جوان شود. بلفاروپلاستی پلک پایین نیز غالباً هم‌زمان انجام می‌شود.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *