از بین بردن غبغب | روش های رفع غبغب بدون جراحی

غبغب همان چربی اضافی در فضای زیر چانه است. این چربی ممکن است به دلایل متعددی در زیر چانه شما انباشته شود. ممکن است جلوگیری از ایجاد غبغب دشوار باشد، اما حداقل می توان پس از به وجود آمدن، از افزایش  آن جلوگیری کرد. هزینه جراحی برای برداشتن غبغب معمولاً بالاست و همچنین عوارض و خطرات زیادی را به دنبال دارد. این جراحی ها نیازمند جلسات متعدد است و برای هر جلسه هزینه دریافت می شود. در مقابل، درمان‌های غیرجراحی برای کاهش غبغب راهی مناسب و مقرون به صرفه برای خلاص شدن از شر این عارضه است.

خدمات کلینیک ره یا: لیفت صورت با تخفیف ویژه

دلایل ایجاد غبغب


غبغب ناشی از یک لایه چربی اضافی است که در زیر چانه ایجاد می شود. چند عامل مختلف در بدن موجب ایجاد این عارضه می شود. شناخت این عوامل ممکن است برای خلاص شدن از غبغب کمک کننده باشد.

سن

پوست می تواند با بالا رفتن سن، خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، و این قضیه می تواند منجر به ظاهر شدن پوست اضافی یا افتادگی شود و ممکن است به ایجاد غبغب کمک کند که می‌توانید از روش‌های درمان افتادگی پوست استفاده کنید.

رژیم غذایی و وزن

در حالی که افزایش وزن همیشه دلیل بر ایجاد غبغب نیست، اما می تواند به ایجاد  آن کمک کند. رژیم غذایی پر کالری، غذاهای فرآوری شده و چربی های ناسالم ممکن است بر افزایش وزن  تأثیر بگذارند.

ژنتیک

ژن ها ممکن است در ایجاد غبغب برای هر فرد نقش داشته باشند. افرادی با سابقه خانوادگی پوست کم ارتجاع یا داشتن سابقه غبغب بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.

وضعیت بدن

وضعیت و سبک نامناسب  زندگی می تواند عضلات گردن و چانه را ضعیف کند. این ممکن است به مرور زمان به ایجاد غبغب کمک کند، زیرا در صورت عدم استفاده از عضلات، پوست اطراف خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

روش های ازبین بردن غبغب بدون نیاز به جراحی


بعضی اوقات، مهم نیست که چقدر سبک زندگی سالمی داشته باشید. در برخی موارد غبغب شما باقی می ماند. اینجاست که درمان‌های پوستی زیبایی به کار می‌آیند. این درمان ها چربی های سرسختی را هدف قرار می دهند که نه ورزش و نه رژیم نمی توانند آن ها را از بین ببرند.

با فناوری‌های پیشرفته امروزی، درمان‌های غیرتهاجمی یا غیرجراحی متعددی وجود دارند که می‌توان از آنها در کلینیک‌های زیبایی محلی استفاده کرد. امروزه درمان هایی مانند هایفو، اولتراپی و پرکننده ها به طور گسترده ای برای درمان غبغب استفاده می شوند. چنین درمان هایی با رساندن انرژی و یا تزریق مواد به پوست کار می کنند.

رفع غبغب با مزوتراپی

رفع غبغب با مزوتراپی

مزوتراپی یک روش کم تهاجمی است که مقادیر کمی از ترکیبات حل کننده چربی، از طریق تزریق به محل مورد نظر ارسال می شود. در سال 2015، سازمان غذا و دارو، یک داروی تزریقی را برای استفاده در مزوتراپی به نام اسید دئوکسی کولیک (Kybella)  تایید کرد. اسید دئوکسی کولیک به بدن شما در جذب چربی ها کمک می کند. برای درمان غبغب ممکن است نیاز به  تزریق اسید دئوکسی کولیک باشد و گاهی برای بهبودی کامل نیاز به تزریق بیش از بیست بار از این ماده است. شما می توانید در مجموع، شش درمان داشته باشید و باید حداقل یک ماه بین  این درمان ها فاصله بیفتد. اسید دئوکسی کولیک در صورت تزریق نادرست ممکن است که به اعصاب آسیب جدی وارد کند. فقط یک متخصص پوست یا یک پزشک با تجربه جراحی پلاستیک که در مورد دارو آگاه است باید این تزریق ها را انجام دهد.

عوارض جانبی بالقوه اسید دئوکسی کولیک و سایر داروهای تزریقی مزوتراپی عبارتند از:

  • تورم
  • کبودی
  • درد
  • بی حسی
  • سرخی

از بین بردن غبغب با اندولیفت

از بین بردن غبغب با اندولیفت

اندولیفت با استفاده از لیزر انجام شده و روشی کم تهاجمی است که افتادگی خفیف پوست و تجمع چربی در چانه و گردن را اصلاح می‌کند. علاوه بر این، بازسازی پوست را سرعت بخشیده و شلی پوست صورت و گردن را کاهش می دهد. نتایج روش اندولیفت نه تنها بلافاصله قابل مشاهده است، بلکه تا چند ماه پس از انجام این روش بهبودی کامل مشاهده می شود، این روش باعث می شود که کلاژن اضافی در لایه های عمیق پوست ساخته شود. بهترین لحظه برای بررسی نتایج به دست آمده ، شش ماه پس از انجام اندولیفت است. به طور معمول در این روش تنها یک مرحله درمانی مورد نیاز است، اما مانند همه روش‌ها، پاسخ و مدت اثر، بستگی به هر بیمار دارد و اگر پزشک لازم بداند ممکن است که نیاز به تکرار باشد.

رفع غبغب با نخ لیفت

رفع غبغب با نخ لیفت

درمان فوق العاده دیگری که می تواند به کاهش میزان غبغب کمک کند لیفت با نخ است. لیفت با نخ نیز یک روش کم تهاجمی است و بهبودی ظریف اما قابل مشاهده را در شلی پوست ارائه می دهد در این روش نتایج بسیار فوری و با زمان کوتاهی قابل مشاهده است. در این روش از نخ‌های جراحی قابل جذب و مورد تأیید FDA استفاده می شود؛ این نخ‌ها دارای برچسب‌های کوچکی هستند که به چسباندن روی بافت‌های سطحی پوست کمک می‌کنند. هنگامی که نخ به سمت بالا کشیده می شود، پوست و چربی را نیز به سمت بالا می کشد در نتیجه نواحی مورد نیاز برای درمان بلند و سفت می شود. در نهایت این روش یک لیفت ظریف و طبیعی ونتیجه ای بی نقص به ما ارائه می دهد. یکی از بهترین نخ‌های لیفت موجود در بازار نخ لیفت آپتوس می‌باشد. همراه با نتایج قابل مشاهده فوری، لیفت با نخ نیز موجب بهبود بافت در پوست می شود. میکروسیرکولاسیون، فیبروبلاست ها و کلاژن همگی در سطح سلولی و در طول عمل تحریک می شوند، به این معنی که حداکثر نتایج در حدود چهار تا شش ماه پس از عمل به اوج خود می رسند و می توانند تا هجده ماه ادامه یابند.

بیشتر بخوانید: چند بار میتوان کاشت مو انجام داد

رفع غبغب با تزریق فیلر

پرکننده پوست در گونه‌ها، خط فک و چانه می‌تواند به‌طور نامحسوس مقداری از پوست شل زیر چانه‌تان را بالا بکشد. این درمان مانند پاداشی مضاعف است، زیرا بدون نیاز به جراحی، در یک زمان سریع شصت دقیقه‌ای، خط فک بهبود یافته و ظاهر زیبایی به فک و چانه تان می بخشد.

از بین بردن غبغب با لیزر

از بین بردن غبغب با لیزر

در این روش از لیزرهای قدرتمند برای ذوب سلول های چربی در چانه شما و همچنین از بین بردن غبغب استفاده می شود. این روش نیز غیر تهاجمی است و معمولاً برای دستیابی به بهترین نتیجه، نیاز به دو جلسه درمان با فاصله زمانی چهار تا شش هفته می باشد. اسکاپشور یکی از لیزرهای غیرتهاجمی است که سلول های چربی غبغب را مورد هدف قرار می دهد.

از بین بردن و رفع غبغب با هایفوتراپی

رفع غبغب با هایفوتراپی

HIFU مخفف سونوگرافی متمرکز با شدت بالا است. اخیراً به دلیل افزایش تقاضا برای دستیابی به لیفت و سفت کردن پوست غیرتهاجمی، محبوبیت این روش افزایش یافته است. این روش همچنین به کاهش چربی های اضافی روی غبغب نیز کمک می کند. هایفو از انرژی اولتراسوند برای سفت کردن پوست و کاهش چربی های ناخواسته صورت در نواحی خاص استفاده می کند. اولتراسوند انرژی است که با تمرکز و نفوذ عمیق به لایه های پوست، باعث جمع شدن حرارت (گرما) می شود. در نتیجه، هایفوها قادرند لایه های عمقی پوست را هدف قرار دهند و باعث سفت شدن صورت و لیفت صورت بدون نیاز به سوزن یا جراحی شوند. بهترین نتیجه پس از دوازده هفته قابل مشاهده است، زیرا تولید کلاژن و سفت شدن آن زمان می برد.

رفع غبغب با آر اف

کم شدن غبغب با فرکانس رادیویی RF یکی از محبوب ترین روش های کاهش چربی غیر تهاجمی موجود است. درمان های فرکانس رادیویی سریع، بدون درد هستند و زمان بر نیستند. این روش فقط برای کاهش چربی استفاده نمی شود. فرکانس رادیویی همچنین می تواند تولید کلاژن در پوست را افزایش داده و پوست را محکم و سفت کند. این درمان می تواند برای چربی های جمع شده مانند غبغب بسیار مؤثر باشد.

از بین بردن غبغب با تزریق

از بین بردن غبغب با تزریق

لیپولیز تزریقی درمانی برای از بین بردن چربی غبغب و یا چانه است. در این روش تعداد سلول های چربی اطراف محل تزریق از نظر شیمیایی کاهش می یابند. این ماده شیمیایی به نام اسید دئوکسی کولیک منجر به از هم گسیختگی سلول های چربی و مرگ آنها می شود. در حال حاضر این روش در FDA برای درمان  چربی ناحیه زیر چانه و همچنین برای از بین بردن چیزی که به عنوان “غبغب” شناخته می شود، مورد تأیید است. یک نوع رایج لیپولیز تزریقی، بلکیرا نام دارد. اکثر بیماران حداقل به دو درمان با فاصله چهار تا شش هفته از هم نیاز دارند که این فاصله زمانی برای کاهش تورم است. بیماران می توانند تا شش بار این درمان را برای ناحیه زیر چانه انجام دهند. در طول دوره تورم، ناحیه می‌تواند پرتر از قبل درمان به نظر برسد، اما از آنجایی که سیستم سلول‌های چربی مختل می‌شوند، پس از اینکه التهاب در فاصله زمانی چهار تا شش هفته فروکش ‌کند، نتایج به وضوح مشاهده می شوند. مگر اینکه بیمار وزن اضافه کند و مشاهده نتایج دراز مدت شود.

بیشتر بخوانید: بهترین سن کاشت مو چه زمانی است

مزایای رفع غبغب بدون جراحی


  • روش راحت است،( بر خلاف سفت کردن صورت باجراحی،) و در این روش هیچ مداخله جراحی انجام نمی شود.
  • روش با فاصله زمانی کوتاه است و فقط تا شصت دقیقه طول می کشد.
  • زمان بهبودی پس از درمان کوتاه است.
  • نتیجه طولانی مدت باقی می ماند.
  • در صورت ترکیب با سایر درمان های زیبایی، نتایج عالی به دست می آید.

ماندگاری لیفت غبغب با روشهای غیر جراحی


مدت زمان ماندگاری رفع غبغب بسته به روش مورد استفاده می تواند متفاوت باشد. برای مثال از بین بردن غبغب با اندولیفت دائمی است، اما روش‌هایی مانند تزریق فیلر و رفع غبغب با نخ‌های لیفت، ماندگاری کمتری دارند. شما می‌توانید بعد از حضور در جلسه مشاوره با پزشک متخصص، درمورد روشی که برای شما مناسب است و به شما کمک می‌کند صحبت کنید و همچنین درمورد ماندگاری آن بپرسید. به این نکته توجه کنید که نمی توان جلوی روند افزایش سن و افتادگی پوست را گرفت، بلکه تنها می‌توان آن را به تعویق انداخت. به همین دلیل ماندگار‌ترین روش‌های رفع غبغب نیز ممکن است بعد از چند سال نیاز به تکرار داشته باشند.

قیمت و هزینه از بین بردن غبغب


هزینه‌های از بین بردن غبغب با روش‌های غیر جراحی و کم تهاجمی بسیار کمتر از عمل جراحی می‌باشد، اما از آنجایی که شرایط هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، نمی‌توان از یک روش برای تمام مراجعین استفاده کرد. همچنین نمی توان هزینه‌ی ثابت و مشخص برای آن اعلام کرد. مراجعین محترم می توانند برای اطلاع از روش درمانی مناسب و هزینه های آن با کلینیک مورد نظر تماس گرفته و برای مشاوره حضوری مراجعه کنند.

سؤالات متداول


1: آیا جویدن آدامس برای رفع غبغب کمک کننده است؟

جویدن آدامس ممکن است کار زیادی انجام ندهد، اما ممکن است برای افرادی که به دنبال خلاص شدن از شر غبغب با روش های مختلف هستند، مفید باشد. مطالعه ای که در مجله Appetite منتشر شد نشان داد افرادی که بعد از غذا آدامس می جوند ممکن است از چیزی که خورده اند احساس رضایت بیشتری داشته باشند همچنین این کار باعث می شود آنها کمتر به سراغ میان وعده های اضافی بروند. جویدن آدامس می تواند به افرادی که در حال کاهش وزن هستند کمک کند تا کالری رژیم غذایی خود را کاهش دهند.

2: آیا دستگاه رفع غبغب کاربردی است؟

دستگاه‌های رفع غبغب وسیله های کوچکی هستند که گذاشتن آن‌ها در دهان و گاز گرفتن آن‌ها موجب می شود که عضلات صورت و گردنتان ورزش کند. آنها ممکن است با افزایش قدرت عضلات فک، به بهبود و زیبایی خط فک کمک کنند، اما مانند هر ورزشی، اگر به طور ایمن و صحیح عضلات گردن و فک خود را تمرین ندهید، در معرض خطر آسیب قرار می گیرید. استفاده نادرست و بیش از حد از ابزارهای ورزشی فکی خطر ابتلا به اختلال مفصل گیجگاهی فکی را افزایش می دهد.

3: آیا می توانم بدون داشتن اضافه وزن غبغب داشته باشم؟

بله. اگرچه ما ایجاد غبغب را با اضافه وزن مرتبط می‌دانیم، اما برخی از افراد لاغر از نظر ژنتیکی برنامه‌ریزی شده‌اند که چربی کوچکی در زیر چانه خود داشته باشند و صرفنظر از اینکه رژیم غذایی یا عادات ورزشی آنها چقدر سالم باشد، این عارضه برایشان از بین نمی‌رود و اغلب در خانواده های این چنین دیده می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه شستشوی موی سر بعد از کاشت مو طبیعی

4: جراحی غبغب چیست؟

روش های جراحی که روی گردن متمرکز می شوند و شامل یک سری مراحل مختلف مانند لیفت گردن و لیپوساکشن گردن می باشند. مسیر دقیق عمل بستگی به نیازهای فرد دارد. در لیپوساکشن، سلول‌های چربی زیر پوست با یک کانولای کوچک شل شده و از بین می رود، در حالی که لیفت گردن عضلات را تغییر مکان می‌دهد و پوست شل را که چین و چروک ایجاد می‌کند، از بین می‌برد.

5: آیا ورزش چانه  می تواند به کاهش غبغب کمک کند؟

هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه تمرینات چانه به کاهش این وضعیت کمک می کند وجود ندارد. ورزش عضلات صورت و ماساژ ممکن است به شما در سفت کردن عضلات گردن و کاهش چربی در خط فک پایین کمک کند. برخی افراد ادعا می کنند که این به کاهش غبغب نیز کمک می کند. با این حال، اگر هیچ بهبودی مشاهده نکردید، مشورت با متخصص پوست یا جراح پلاستیک گزینه بهتری برای رهایی از این وضعیت خواهد بود.

6: بهترین درمان برای غبغب چیست؟

گزینه های درمانی متعددی در اکثر کلینیک های زیبایی وجود دارند که سفت کردن پوست و کاهش چربی برای غبغب را ارائه می دهند. بنابراین برای اطلاع از بهترین روش، بهتر است به صورت حضوری به پزشک خود مراجعه کنید.

7: آیا غبغب می تواند از بین برود؟

بله، اگر می خواهید غبغب خود را کاهش داده یا حتی از بین ببرید، چندین گزینه غیرجراحی وجود دارد.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *