درصد موفقیت کاشت مو چقدر است؟ (عوامل موثر بر موفقیت کاشت مو)

خوشبختانه به دلیل پیشرفت های تکنولوژی جراحی کاشت مو در حال حاضر یک روش موفق و موثر است. با این حال تعریف اینکه چه چیزی باعث یک کاشت موی موفق میشود به اهداف مختلف بیمارن بستگی دارد. میزان موفقیت کاشت مو بین 90 تا 95 درصد است. یعنی موهایی که از ناحیه‌ی اهدا کننده به ناحیه ی گیرنده پیوند میشوند باید در شرایط خوبی باقی بمانند. میزان موفقیت کلی کاشت مو در سال های اخیر به طور پیوسته در حال افزایش است، اما چند عامل مهم وجود دارد که میتواند بر آن تأثیر گذار باشد. توجه به این موارد بسیار مهم است مخصوصاً چون جزئیات کاشت مو اغلب به وضعیت بیمار بستگی دارد.

کلینیک ره یا: کاشت مو با تخفیف ویژه

میزان موفقیت کاشت مو چقدر است؟


 

میزان موفقیت مسئله ای پیچیده است چون به وضعیت شخصی بیماری بستگی دارد. یک معیار بهتر و دقیق تر برای موفقیت تعداد فولیکول های پیوند شده است که باعث پیوند رشد دائمی مو میشوند.

میزان موفقیت بین روش های مختلف مانند کاشت موی FUE میکروسرجری یا میکرو FUE از 50 تا 95 درصد متفاوت است. برای رشد روش میکروسرجی یا میکرو FUE پیشرفته ترین تکنیک است و بیشتر از 95 درصد نتایج موفقیت آمیزی دارد.

میزان موفقیت کاشت مو مطابق با میزان رضایت بیمار تجزیه و تحلیل میشود. در واقع یک مطالعه در سال 2016 بیمارانی که پیوند مو را با استفاده از ترکیبی از موهای اهدایی از سر و همچنین از بدن یا ریش خود با FUE  انجام داده بودند مورد بررسی قرار داد. این مطالعه حدود سه سال پس از درمان بیماران را مورد مطالعه قرار داد و میانگین رضایت 8.3 از 10 را ثبت کرد.

هنگام بررسی میزان موفقیت کاشت مو باید به این نکته دقت کنید که رسیدن به نتایج نهایی ممکن است مدتی طول بکشد. پس از جراحی احتمالاً مرحله ای به نام مرحله ریزش را تجربه خواهید کرد فرایندی که طی آن حدود 90 درصد موهای کاشته شده میریزند. این بدان معنا نیست که درمان شما موفقیت آمیز نبوده است، بلکه این مرحله یک واکنش طبیعی و گذرا است و به مرور زمان موها شروع به رشد مجدد میکنند. معمولاً رسیدن به نتایج نهایی حدود 12 ماه طول میکشد اگرچه در برخی موارد ممکن است تا 18 ماه طول بکشد.

جدول زمانی رشد مجدد کاشت مو

عوامل موثر بر میزان موفقیت کاشت مو


موفقیت کاشت مو

کاشت مو در مقایسه با سایر روش های ترمیم مو مانند محصولات ترمیم مو بدون نسخه بسیار موفق تر است. با این حال عوامل متعددی وجود دارند که بر میزان موفقیت کاشت مو تاثیر دارند.

بیشتر بخوانید: کاشت مو با روش سلول های بنیادی

تجربه و مهارت پزشک

تجربه و مهارت پزشک

یکی از عوامل مهمی که در موفقیت آمیز بودن کاشت مو نقش دارد مراجعه به یک پزشک با تجربه و ماهر است.

انتخاب یک پزشک کم تجربه که دستمزد پایینی دارد نه تنها موفقیت کاشت مو را کاهش میدهد بلکه ممکن است به موهای موجود شما هم آسیب برساند.

روش مورد استفاده برای کاشت مو

همانطور که قبلا اشاره کردیم روش‌های مختلفی برای جراحی کاشت مو وجود دارند.

FUE به دلیل ماهیت کم تهاجمی و اینکه هیچ جای زخمی برجای نمیگذارد معمولاً به عنوان بهترین روش کاشت مو در نظر گرفته میشود. به طور کلی درصد موفقیت کاشت مو به روش FUE بسیار بالا است. موفقیت روش FUE به دلیل پیشرفت های جدید مانند استفاده از تیغه‌های یاقوت کبود و تیغه های الماس برای جراحی رو به افزایش است.

این بدان معنا نیست که روش های مانند DHI و FUT درصد موفقیت پایینی دارند. روش DHI این پتانسیل را دارد که موثرتر از FUE باشد. با توجه به اینکه در روش DHI نیازی به ایجاد شیار نیست فولیکول های مو را میتوان مستقیماً به ناحیه گیرنده پیوند زد. این ویژگی خطر گم شدن یا آسیب دیدن قبل از پیوند را کاهش میدهد.

نوع مو 

نوع، شکل و ویژگی های موهای شما هم میتواند بر میزان موفقیت کاشت مو تأثیر گذار باشد.

برای کسانی که موهای ضخیم و مجعدی دارند معمولاً میشود با پیوند تعداد کمتر مو ناحیه بیشتری را پوشش داد. این بدان معنا نیست که افرادی که موهای نازک دارند نمیتوانند پیوند موفقیت آمیزی داشته باشند. بلکه چیزی که باعث موفقیت پیوند میشود باتوجه به نوع موهای شما متفاوت است. این موضوع برای کاشت موی زنان هم صدق میکند. داشتن شرایط لازم برای زنان بسیار محدود تر از مردان است و نتایج هم میتوانند متفاوت باشند. تفاوت در نتایج  و میزان موفقیت می تواند ناشی از انواع مختلف ریزش مو در مقایسه با مردان و همچنین دلایل اولیه آن باشد. با این حال موفقیت در کاشت موی زنان هم در حال پیشرفت است.

مراقبت های پس از درمان

مراقبت های بعد کاشت مو هم در میزان موفقیت آمیز بودن نتایج تأثیر گذار است. مراقبت های بعد از جراحی به عنوان بخشی از خدمات کاشت مو همراه با مراجعات بعدی به پزشک برای رسیدن به نتایج بهتر لازم است. نحوه انجام مراقبت های پس از کاشت و همچنین شیوه زندگی بر نتایج درمان تاثیر گذارند. به عنوان مثال شما باید از سلامت خوب برخوردار باشید و انجام اقدامات بهداشتی مناسب بلافاصله بعد جراحی شانس شما را برای رسیدن به بهترین نتایج افزایش میدهند.

درمان‌های مکمل

موفقیت جراحی پیوند مو را در برخی موارد میتوان با درمان مکمل افزایش داد. یکی از محبوب ترین گزینه‌ها پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت) مو است. این روش درمانی جدید شامل گرفتن یک نمونه خون کوچک و چرخاندن آن با سرعت بسیار بالا در یک سانتریفیوژ است. پلاسمای غنی از پلاکت با سایر مواد محرک رشد مخلوط شده و به سر بیمار تزریق میشود. پی‌آرپی در کنار کاشت مو میتواند رشد و تراکم مو را افزایش دهد.

مطالعات نشان میدهد که بیمارانی که پس از کاشت مو، پی‌آرپی انجام میدهند بعد از شش ماه بیش از 75 درصد رشد مو داشته اند. همچنین مشخص شده که این بیماران نسبت به افرادی که پی آر پی انجام نداده اند، کاشت مو با تراکم بیشتر و بهبودی بهتری را تجربه کرده اند.

بیشتر بخوانید: تزریق بوتاکس به چانه

مراقبت های لازم برای افزایش درصد موفقیت کاشت مو


مراقبت های لازم کاشت مو

جراحی کاشت مو به شما این شانس را میدهد که اعتماد به نفس خود را بازیابید و یک بار دیگر از موهای سالم و طبیعی خود لذت ببرید. با این حال هنوز نکاتی وجود دارد که باید برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن نتایج کاشت مو بدانید.

پوست سر خود را نخارانید، لمس نکنید یا مالش ندهید. اگر میخواهید نتایج مؤثر و طولانی مدتی را تجربه کنید از لمس کردن یا ماساژ سر خود بپرهیزید. انجام این کار میتواند باعث جابجایی موهای کاشته شده شود و در نتیجه روند بهبودی و رسیدن به نتایج مورد نظر را متوقف کند.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و میزان مصرف نمک را به حداقل برسانید. برای اینکه روند بهبودی موفقیت آمیزی داشته باشید حتماً همه مواد مغذی ضروری، پروتئین ها و اسیدهای چرب را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

یک رژیم غذایی سالم فولیکول های شما را تغذیه کرده و به رشد موهای جدید کمک میکند. از مصرف غذاهای تند یا ناسالم خودداری کنید.

با آب داغ دوش نگیرید. نحوه شستن موها پس از کاشت میتواند بر نتیجه نهایی تاثیر گذار باشد به همین دلیل باید موهای خود را به درستی بشویید. ابتدا موهای خود را با آب گرم بشویید و از شامپو دارویی تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. پس از شستن موها به آرامی و بدون فشار آنها را با حوله خشک کنید.

ار مصرف تنباکو و سیگار خودداری کنید. اگر میخواهید روند بهبودی سریع و موفقیت آمیزی داشته باشید از مصرف الکل و تنباکو خودداری کنید. الکل باعث رقیق شدن خون میشود و توانایی حمل اکسیژن را کاهش میکند.

از پوست سر خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. پس از کاشت مو بهتر است حداقل به مدت 3 تا 4 ماه از قرار دادن پوست سر خود در معرض نور خورشید خودداری کنید چون برش های روی پوست سر به اشعه ماورابنفش خورشید حساس است و نور بیش از حد خورشید میتواند به پوست پیوند شده و بافت های عمیق تر آسیب برساند.

ورزش و فعالیت های سنگین: اکثر پزشکان توصیه میکنند تا حدود دو هفته پس از کاشت مو از ورزش و سایر فعالیت های سنگین دوری کنید. دلیل این موضوع این است که در این مدت باید از افزایش بیش از حد جریان خون در پوست سر خود جلوگیری کنید. بنابراین باید از انجام برخی فعالیت ها حتی حرکات فیزیکی خودداری کنید.

نشانه‌های کاشت مو موفق


کاشت مو موفق

مشاهده نتایج کاشت 4 تا 5 ماه طول میکشد. همانطور که روند بهبودی موهای کاشته شده شروع میشود ممکن است در ماه های اول احساس کنید که ریزش موهای شما از قبل بیشتر شده. بعد از پایان این مرحله رشد موها دوباره شروع میشود. بعد از رشد موها متوجه بافت و طول طبیعی آنها میشوید. میزان تنظیم طبیعی خط موی جلو هم میتواند نشان دهنده میزان موفقیت یا عدم موفقیت کاشت مو باشد.

نمونه کاشت موی انجام شده در کلینیک ره یا:

کاشت موی طبیعی انجام شده در کلینیک ره یا

سؤالات پرتکرار


آیا همه روش های کاشت مو موفقیت آمیزند؟

پیوند مو در هر دو روش FUE و FUT میانیگن ماندگاری بین 95 تا 98 درصد دارد. با این حال پیوند مو بدن به اندازه ای که ساختار ژنتیکی موها با پوست سر متفاوت است از میزان ماندگاری بالایی برخوردار نیست.

بیشتر بخوانید: تزریق چربی بهتر است یا تزریق بوتاکس؟

مؤثرترین روش کاشت مو کدام است؟

با وجود اینکه کاشت مو به روش FUE در دهه گذشته به طور قابل توجهی محبوبیت پیدا کرده است، اما هیچ کدام از روش های مو برتر از دیگری نیست. هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند و روش مناسب تر برای شما به ریزش موی شما بستگی دارد.

آیا ممکن است کاشت مو موفقیت آمیز نباشد؟

اگر برای کاشت مو به جراحان یا تکنسین های بی تجربه مراجعه کنید ممکن است دچار مشکلاتی از جمله خط موی غیر طبیعی، برداشت بیش از حد یا جای زخم قابل توجه شوید.

کاشت مو باید در کلینیک مناسب، توسط پزشکان ماهر و با به روزترین تجهیزات انجام شود تا این اشتباهات به حداقل رسیده و کاشت مو موفقیت آمیز باشد.

آیا کاشت مو دائمی است؟

اگر کاشت مو به درستی انجام شود دائمی خواهد بود. پیوند های گرفته شده از ناحیه اهدا کننده نسبت به هورمون DHT که مسئول ریزش مو است مقاوم هستند. این بدان معناست که موهای پیوندی هرگز نمیریزند و دائمی هستند.

هزینه کاشت موی موفق چقدر است؟

هزینه کاشت مو در یک کلینیک معمولی میتواند بسیار پایین باشد. اما در یک کلینیک مجهز و مناسب چون کاشت مو توسط پزشکان متخصص انجام میشود و موفقیت آن حتمی است، هزینه‌ها کمی بالا تر است. بنابراین برای افزایش موفقیت کاشت مو، باید به یک جراح باتجربه و کلینیک مناسب مراجعه کنید.

آیا کاشت موی ناموفق را میتوان اصلاح کرد؟

افرادی که کاشت موی ناموفقی دارند میتوانند آن را اصلاح کنند. خوشبختانه با وجود تکنولوژی‌های در حال توسعه و تجربه جراحان متخصص در کار خود میشود کاشت ناموفق را اصلاح کرد. برای اصلاح کاشت موی ناموفق باید یک سال بعد از اولین کاشت مو اقدام کنید. برای اطلاع از جزئیات و رزرو وقت مشاوره میتوانید با کلینیک تماس بگیرید.

مراحل کاشت موی موفق چقدر طول میکشد؟

کاشت مو به طور متوسط در یک روز انجام میشود و بین 4 تا 8 ساعت طول میکشد. این زمان به تکنیک و تعداد پیوندها و فولیکول های موی مورد استفاده بستگی دارد. بیمار در تمام طول جراحی  هیچ ناراحتی خاصی را احساس نمیکند.

چند وقت بعد از یک کاشت موی موفق موهای من شروع به رشد میکنند؟

نتایج کامل کاشت مو در عرض 12 ماه مشخص میشوند. شما باید در این مدت برای بررسی وضعیت خود به جراح مراجعه کنید. اکثر بیماران در عرض 4 تا 6 ماه شاهد رشد موهای خود هستند.

به طور کلی چند جلسه برای یک کاشت موی موفق لازم است؟

دسترسی به کامل ترین خدمات به نیازها و بودجه بیمار بستگی دارد. برای این موضوع باید متغیرهای زیادی را در نظر گرفت از جمله نوع مو، میزان اعتماد به نفس، انتظارات و نتایج مطلوب که به بهترین  شکل در جلسات مشاوره و با صحبت های شخصی معلوم میشود.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *