بلفاروپلاستی (عمل افتادگی پلک)|فواید، عوارض و خطرات، هزینه

هرچه سن بالاتر می‌رود، پوست پلک‌ها شل‌تر و عضلات نگهدارنده‌شان ضعیف‌تر می‌شود. درنتیجه چربی و پوست اضافی بالا و پایین پلک جمع می‌شود. پیامد این تغییرات افتادگی ابرو و پلک بالا و پف کردن زیر چشم است. جراحی زیبایی پلک بالا یا پایین که به بلفاروپلاستی معروف است، نوعی جراحی زیبایی چشم یا عملکردی صورت است که به منظور برداشتن پوست، چربی و عضله اضافی انجام می‌شود تا چشم‌ها دیگر حالتی خسته نداشته باشند. جراحی بلفاروپلاستی عملی کم‌خطر است که می‌توان آن را روی پلک بالا یا پایین انجام داد. عمل بلفاروپلاستی علاوه بر این‌که چهره را شاداب و جوان‌تر میکند چشم‌ها را نیز زیباتر می‌کند، غالباً موجب بهبود میدان دید نیز می‌شود.

خدمات کلینیک ره یا: تزریق چربی همراه با تخفیف ویژه

 

بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی پلک بالا

عمل بلفاروپلاستی، جراحی کوچک کردن پلک یا جراحی زیبایی پلک با هدف زیباتر و شاداب‌تر کردن چشم‌های خسته و پیر به شکلی طبیعی انجام می‌شود. لیفت یا بالا بردن پلک عملی کاملاً فردی‌سازی‌شده است که مشکل شلی و افتادگی پوست را برطرف می‌کند، چروک‌ها را صاف می‌کند، پف زیر چشم را کمتر می‌کند، بینایی را بهبود می‌دهد و دیگر نشانه‌های پیری دور پلک بالا و پایین را اصلاح می‌کند.

بیشتر بخوانید: تزریق آنزیم برای از بین بردن ژل و تخلیه آن

بلفاروپلاستی پلک بالا

پوست شل، افتاده و چروک‌خورده پلک‌های بالا ظاهری خسته، ناهوشیار و مغموم به چهره می‌دهد. با انجام دادن جراحی پلک بالا می‌توان پوست اضافی پشت پلک را برداشت و شکل جوان و طبیعی پلک‌ها را بازیابی کرد تا چشم‌ها درشت‌تر و شاداب‌تر شوند.

دلایل انجام دادن بلفاروپلاستی پلک بالا می‌تواند کاملاً زیبایی (جهت جوان‌تر کردن چشم‌ها)، کاملاً عملکردی (کاهش انسداد دید ناشی از افتادگی پوست پلک) یا ترکیبی از هر دو باشد.

جراحی پلک بالا معمولاً از طریق ایجاد برش در چین طبیعی بالای پلک انجام می‌شود؛ جراح مقدار دقیقی از پوست و چربی اضافی را از راه این برش خارج می‌کند و یا عضله‌های اطراف را دستکاری می‌کند تا بهبود چشمگیر و مطلوب ایجاد شود.

بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین یا جراحی پف زیر چشم عملی زیبایی است که مشکل پوست شل و افتاده، چربی اضافی و چروک‌های پایین چشم را برطرف می‌کند. پف‌آلود بودن پلک پایین به مرور زمان و در پی کاهش خاصیت ارتجاعی پوست نمایان‌تر می‌شود. حتی افرادی که در دهه سوم زندگی هستند، نیز ممکن است با این مشکل روبه‌رو شوند و درنتیجه بسیار پیرتر از سنی که هستند به نظر برسند.

جراح زیبایی چربی اضافی را از طریق برش‌های ایجادشده برمی‌دارد یا تغییر موقعیت می‌دهد تا خطی طبیعی و صاف زیر پلک شکل بگیرد. جراح گاهی اوقات پوست شل و اضافی را برمی‌دارد، یا عضله‌های پلک پایین را سفت می‌کند تا طبیعی‌ترین و بهترین نتیجه‌ ممکن به دست بیاید.

مزایای جراحی پلک بالا یا پایین

جراحی پلک بالا یا پایین

جراحی پلک چهره را زیباتر و جوان‌تر می‌کند و میدان دید را بهبود می‌دهد؛ برآیند این اثرات موجب می‌شود که شادتر باشید و اعتماد به‌ نفس بیشتری پیدا کنید.

یکی از مزایای اصلی عمل بلفاروپلاستی این است که جای زخم عمل بلفاروپلاستی به سختی جلب توجه می‌کند، بخصوص وقتی جای زخم این عمل را با دیگر جراحی‌های زیبایی صورت مقایسه می‌کنیم. جای زخم هر دو جراحی زیبایی پلک بالا و پایین حداقل است، جراح برش‌ها را با دقت در چین‌های طبیعی پوست و زیر خط مژه پنهان می‌کند.

برخی افراد به دلیل افتادگی پوست پلک بالا دچار مشکلات بینایی می‌شوند، چون پوست میدان دیدشان را مسدود می‌کند و در نتیجه انجام دادن فعالیت‌های معمول روزمره برای‌شان دشوار می‌شود.

چنانچه افتادگی پلک بالا میدان دید را مختل کرده باشد، فرد غالباً مجبور می‌شود ابروهایش را برای بهتر دیدن بالا ببرد. بالا بردن مکرر عضلات پیشانی موجب ایجاد چین‌ها و خطوطی عمیق می‌شود که فرد را پیرتر از سن واقعی‌اش نشان می‌دهد.

پلک دوتایی به وضعیتی گفته می‌شود که لایه‌ای از پوست پلک طبیعی را بپوشاند. در این حالت به نظر می‌رسد که فرد دو پلک دارد یا پلکش روی هم افتاده است. جراح بخشی از پوست اضافی را برمی‌دارد. پس از جراحی مقدار بیشتری از پلک با ظاهری طبیعی‌تر دیده می‌شود.

چین‌های اضافی و افتادگی پوست زیر چشم ظاهری خسته به صورت می‌دهد. مشکل گاهی به ظریفی وجود یک خط پوست اضافی زیر پلک پایین است و گاهی حلقه‌های متعددی از پوست افتاده وجود دارد. بلفاروپلاستی پلک پایین می‌تواند این مشکل را به سادگی برطرف کند.

متقاضی ایده‌آل بلفاروپلاستیمتقاضی ایده‌آل بلفاروپلاستی

بهترین متقاضیان لیفت چشم افرادی هستند که از سلامت عمومی مناسبی برخوردارند و خواسته‌ای منطقی و تصوری واقع‌بینانه از نتیجه عمل دارند. اکثر متقاضیان جراحی بلفاروپلاستی در بازه سنی 35 سال به بالا هستند، البته اگر افتادگی یا پف پلک ارثی باشد، ممکن است فرد تصمیم بگیرد که جراحی زیبایی پلک را در سن پایین‌تر انجام بدهد.

بلفاروپلاستی برای بسیاری از بیماران فراتر از یک عمل زیبایی است. چنانچه افتادگی پوست پلک دیدتان را مختل کرده باشد، می‌توانید متقاضی عمل بلفاروپلاستی باشید. برخی بیماران وقتی به بالا نگاه می‌کنند، پوست شل و افتاده دیدشان را مسدود می‌کند.

اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، بهتر است جراحی بلفاروپلاستی را به تأخیر بیندازید.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل به باسن

آمادگی و اقدامات لازم قبل از جراحی افتادگی پلک (بلفاروپلاستی)


در جلسه مشاوره با جراح درباره دلایل انجام دادن بلفاروپلاستی و خواسته‌هایتان از عمل صحبت می‌کنید. جراح درباره بیماری‌های فعلی یا گذشته سؤالاتی می‌پرسد؛ چنانچه سابقه ابتلا به ناراحتی‌های تیروئید، فشار خون بالا، دیابت یا اختلالات چشم از قبیل آب‌سیاه یا جداشدگی یا پارگی شبکیه  را دارید، حتماً موضوع را به پزشک اطلاع دهید. همچنین جراح فهرست داروهای مصرفیتان، شامل مکمل‌های گیاهی و داروهای غیرتجویزی را بررسی می‌کند.

سپس جراح چشم‌ها، صورت و پوستتان را معاینه می‌کند و چند عکس برای ثبت در پرونده پزشکی می‌گیرد؛ البته ابتدا باید فرم رضایت‌نامه را برای گرفتن، نگهداری و استفاده از عکس‌ها امضا کنید.

جراح قد و وزنتان را اندازه می‌گیرد تا مطمئن شود که انجام دادن عمل بلفاروپلاستی خطری برایتان ندارد. اگر اضافه وزن داشته باشید یا باردار باشید، جراح توصیه می‌کند که عمل را به تأخیر بیندازید. چنانچه قرار باشد جراحی بلفاروپلاستی تحت بی‌حسی موضعی انجام شود، جراح اطمینان حاصل می‌کند که می‌توانید بدون حرکت و کاملاً صاف دراز بکشید. همچنین جراح از شما می‌خواهد که به چشم‌پزشک هم مراجعه کنید.

همچنین لازم است مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، از قبیل ایبوپروفن یا وارفارین را قطع کنید. همچنین باید سیگار کشیدن را از چند هفته قبل از جراحی زیبایی پلک ترک کنید.

بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود

جراحی پلک، بسته به پیچیدگی طرح درمان، یک ساعت و نیم تا دو ساعت طول می‌کشد.

بلفاروپلاستی عملی سرپایی است، یعنی اینکه مدت کوتاهی پس از عمل مرخص می‌شوید و به خانه برمی‌گردید. عمل افتادگی پلک را می‌توان تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی (فقط در بیمارستان) انجام داد.

یک عمل بلفاروپلاستی معمولی به این شکل انجام می‌شود که جراح برش‌هایی را در امتداد خط‌های طبیعی پلک‌ها در چین‌های پلک بالا و دقیقاً زیر مژگان پلک پایین ایجاد می‌کند. سپس جراح چربی و پوست اضافی و عضله افتاده را از راه این برش‌ها بیرون می‌کشد.

بلفاروپلاستی پلک پایین معمولاً مستلزم برداشتن چربی‌ای است که عامل ایجاد پف زیر چشم است، همچنین در این عمل گاهی مقدار کمی پوست نیز برداشته می‌شود. برش بلفاروپلاستی پلک پایین داخل پلک یا بیرون پلک، زیر مژه‌های پایین زده می‌شود. جراح پلک برخی بیماران را سفت یا روی اسکلت استخوانی محکم می‌کند.

 ترکیب جراحی پلک و لیفت ابرو

ترکیب جراحی پلک و لیفت ابرو

شاید شما هم مانند بسیاری از بیماران بخواهید مشکل پیری چند ناحیه از صورتتان را هم‌زمان برطرف کنید. اگرچه جراحی پلک به تنهایی موجب جوان‌سازی چشمگیر صورت می‌شود، بسیار متداول است که لیفت ابرو در کنار لیفت پلک برای جوان‎سازی کامل‌تر صورت انجام شود. لیفت ابرو و پیشانی مشکل افتادگی پوست و چین‌های عمیق بالای چشم‌ها را برطرف می‌کند تا بسیار جوان‌تر به نظر برسید.

ترکیب جراحی بلفاروپلاستی با کاشت ابرو

ممکن است برخی مراجعین علاقه داشته باشند تا تغییرات بیشتری را در ناحیه چشم و ابروی خود داشته باشند تا تاثیر عمل بلفاروپلاستی بهتر نشان داده شود. به این منظور برای کاشت ابرو نیز اقدام می‌نمایند. مزیت ترکیب این دو فرآیند برای مراجعین این است که با یکبار بی‌حسی موضعی می‌توانند از نکات مثبت هردو فرآیند بهره ببرند. به علاوه نیازی به تحمل دو دوره‌ی نقاهت مجزا برای هر جراحی نمی‌باشد. این جراحی ترکیبی می‌تواند از نظر هزینه هم برای مراجعان مقرون به صرفه باشد، زیرا تنها یک بار هزینه بیهوشی و لوازم مورد نیاز جراحی را پرداخت می‌کنند. کلینیک ره‌یا نیز به منظور رضایت و خشنودی مراجعین خود امکان انجام هم زمان بلفاروپلاستی و کاشت ابرو را فراهم کرده است.

نقاهت و مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی

نقاهت و مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی

پوست بلافاصله پس از عمل بیش از حد کشیده، سفت و متورم به نظر می‌رسد و مقداری کبودی نیز وجود دارد که می‌توانید آن را با لوازم آرایش و عینک تیره بپوشانید. برطرف شدن ورم چند هفته طول می‌کشد و چند ماه زمان می‌برد تا نتیجه نهایی آشکار شود.

جای زخم تا چند ماه صورتی‌رنگ خواهد بود، اما در نهایت تقریباً محو می‌شود. جای زخم پس از چند هفته سفت می‌شود، اما این عارضه نیز معمولاً ظرف چهار تا شش ماه برطرف می‌شود.

دوران نقاهت پس از بلفاروپلاستی، در مقایسه با جراحی‌های دیگر نسبتاً کوتاه است. بلافاصله پس از اتمام عمل بلفاروپلاستی  به بخش ریکاوری منتقل می‌شوید. در آن‌جا مدتی تحت نظر هستید تا اطمینان حاصل شود که دچار عوارض جانبی نمی‌شوید، اگر مشکلی نداشته باشید همان روز مرخص می‌شوید.

لازم است چند روز پس از جراحی پلک استراحت کنید. ممکن است پس از جراحی بلفاروپلاستی با کمی درد و ورم روبه‌رو شوید؛ برای رفع این علائم می‌توانید ایبوپروفن مصرف کنید. برطرف شدن کامل علائم یک تا دو هفته طول می‌کشد. همچنین ممکن است جراح توصیه کند که در چند روز اول پس از عمل از کیسه یخ استفاده کنید.

تاری دید و حساسیت به نور نیز از عوارض جانبی احتمالی و کوتاه‌مدت بلفاروپلاستی به شمار می‌آید. اگر این علائم بیشتر از یک یا دو روز استمرار داشت، با پزشک معالجتان تماس بگیرید.

تا دو هفته پس از جراحی پلک نمی‌توانید لنز در چشمانتان بگذارید. بنابراین حواستان باشد که جایگزین لنز، مثلاً عینک ساخته شده از روی نسخه، در دسترس باشد.

ضرورتی ندارد که چشمانتان در تمام مدت دوره نقاهت پانسمان داشته باشد، اما احتمالاً وقتی مرخص می‌شوید، گاز پانسمان برای محافظت از زخم روی چشمانتان گذاشته می‌شود. همچنین باید احتیاط کنید و ناحیه جراحی پلک را به آرامی بشویید و زخم را تمیز نگه دارید. پس از چند روز برای ارزیابی نتیجه، و در صورت لزوم کشیدن بخیه‌ها به جراح مراجعه می‌کنید.

به مدت یک هفته از انجام دادن فعالیت‌های بدنی سخت و سنگین، مانند شنا، دویدن، ایروبیک یا بلند کردن بارهای سنگین، خودداری کنید.

سیگار نکشید و چشمانتان را نمالید.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل لب عروسکی

ماندگاری نتایج جراحی افتادگی پلک (بلفاروپلاستی)

ماندگاری نتایج جراحی افتادگی پلک

نتایج عمل بلفاروپلاستی، برخلاف بسیاری از عمل‌های زیبایی و جوان‌سازی، ماندگار است و این عمل راه‌حلی تقریباً دائمی برای رفع خستگی چشم‌ها محسوب می‌شود. چون نتایج جراحی بلفاروپلاستی ماندگار است، اکثر بیماران ضرورتی برای تکرار عمل احساس نمی‌کنند.

البته فرایند پیری همچنان ادامه دارد و نتایج تمام بیماران یکسان نیست، درهرحال انتظار می‌رود نتایج جراحی بلفاروپلاستی موفقیت‌آمیز در اکثر بیماران 10 تا 15 سال ماندگاری داشته باشد.

عوارض و خطرات بلفاروپلاستی


در تمام عمل‌های جراحی احتمال بروز عوارض جانبی، مانند حساسیت به داروی بیهوشی و لخته شدن خون، وجود دارد. علاوه بر این موارد، خطرهای احتمالی نادر مربوط به جراحی زیبایی پلک عبارت است از:

  • عفونت و خونریزی
  • خشکی و سوزش چشم
  • به وجود آمدن مشکل در بستن چشم‌ها یا دیگر مشکلات پلک
  • جلب توجه کردن جای زخم
  • آسیب دیدن عضلات چشم
  • تاری دید موقتی یا به ندرت کاهش بینایی و نابینایی
  • تغییررنگ پوست
  • ضروری بودن انجام جراحی مجدد

حتماً در جلسه مشاوره و قبل از موافقت با عمل بلفاروپلاستی با پزشک معالجتان درباره عوارض و خطرهای احتمالی این عمل صحبت کنید. همچنین اگر در جراحی‌های قبلی دچار عوارض شده‌اید، حتماً موضوع را به جراح اطلاع بدهید.

هزینه عمل افتادگی پلک (بلفاروپلاستی)

هزینه عمل افتادگی پلک

هزینه جراحی پلک شامل حق‌الزحمه جراح براساس تجربه ایشان، نوع عمل انجام‌شده، موقعیت جغرافیایی کلینیک، انتخاب بی‌حسی یا بیهوشی، تجهیزات اتاق عمل یا دیگر هزینه‌ها مرتبط می‌شود. برای اطلاع از هزینه دقیق عمل بلفاروپلاستی بهتر است به صورت حضوری با پزشک مشاوره کنید.

بیمه‌های درمانی معمولاً هزینه عمل‌های زیبایی را نمی‌پردازند. اگر جراحی پلک را به دلایل درمانی انجام می‌دهید، مثلاً افتادگی پلک آن‌قدر شدید است که دیدتان را مختل کرده است، چنانچه تست بینایی این اختلال را تأیید کند، شرکت بیمه خسارت انجام عمل را پرداخت خواهد کرد. پیش از انجام جراحی از شرکت بیمه طرف قراردادتان سؤال کنید تا بدانید که دقیقاً چه مبلغی را باید پرداخت کنید.

پرسش‌های متداول

بهبودی پس از جراحی پلک چقدر طول می‌کشد؟

پس از جراحی پلک یا بلفاروپلاستی تقریباً باید هفت تا چهارده روز استراحت کنید. پس از دو هفته می‌توانید از شادابی و جوانی بازیافته چشم‌ها لذت ببرید.

محو شدن قرمزی مشخص و جای بخیه معمولاً حدود شش ماه طول می‌کشد، به خودتان یادآوری کنید هر روزی که از عمل بلفاروپلاستی می‌گذرد، یک روز به برخوردار شدن و لذت بردن از نتایج ماندگار و چشمگیر نزدیک‌تر می‌شوید.

 آیا عمل بلفاروپلاستی دائمی است؟

انتظار می‌رود که نتایج جراحی پلک دائمی باشد. جراح پوست و چربی اضافی را در عمل بلفاروپلاستی از ناحیه چشم برمی‌دارد تا چشم‌ها جوان‌تر شود. بااین‌حال چون فرایند پیری را نمی‌توان متوقف کرد، ممکن است چین‌های دیگری در سال‌های آینده دور چشمانتان پدیدار شود. چنانچه جراحی بلفاروپلاستی را برای رفع پف زیر چشم‌ها انجام دهید، می‌توانید از دائمی بودن نتیجه مطمئن باشید، چون چربی اضافی عامل پف چشم در این عمل برداشته می‌شود و بعید است چربی اضافی دوباره تشکیل شود.

پس از جراحی بلفاروپلاستی می‌توانم ببینم؟

دید پس از عمل بلفاروپلاستی، موقتاً به دلیل ورم جزئی قرنیه و استفاده از قطره‌های روان‌کننده اشک مصنوعی تجویزی تار می‌شود. البته دید ظرف چند روز کاملاً بازیابی می‌شود. پس از جراحی لازم نیست چشم‌بندی بزنید که کاملاً چشم را بپوشاند.

جای زخم آشکار پس از بلفاروپلاستی روی پلک‌ها باقی می‌ماند؟

مانند هر عمل جراحی دیگری انتظار می‌رود که جای زخم تاحدی باقی بماند. اما از آنجایی که بلفاروپلاستی پلک بالا از طریق برش‌های کوچک ایجاد شده در چین طبیعی پلک انجام می‌شود، جای زخم باقی‌مانده پس از بهبود به سختی جلب توجه خواهد کرد. دور زخم‌ها بلافاصله پس از جراحی تاحدی سرخ خواهد بود، اما رنگ سرخ معمولاً به سرعت ظرف چند هفته یا چند ماه پس از جراحی محو می‌شود.

جراح از کجا متوجه می‌شود که باید لیفت پلک بالا انجام بشود یا لیفت ابرو؟

اگر بیمار از ظاهر پلک بالا شکایت داشته باشد، جراح ابتدا بررسی می‌کند که آیا پوست اضافی پلک بالا دلیل مشکل است یا این‌که ابروها به مرور زمان پایین آمده است. چنانچه ابروها در موقعیت خوبی باشد، جراحی پلک بالا برای برداشتن پوست اضافی انجام می‌شود. اگر ابروها بسیار پایین باشند، پزشک پوست پیشانی را با دست تا سطح مناسب بالا می‌برد. اگر بخش اعظم پلک بالا در نتیجه این حرکت ناپدید شود، به احتمال زیاد لیفت ابرو برای بیمار بهتر خواهد بود. در برخی موارد ممکن است پزشک انجام همزمان لیفت ابرو و بلفاروپلاستی را به شما پیشنهاد کند تا به نتیجه دلخواه برسید.

اگر PRK یا لیزیک کرده باشم، می‌توانم جراحی زیبایی پلک انجام بدهم؟

برخی بیماران پس از انجام عمل اصلاح دید با لیزر (لیزیک یا PRK) متوجه می‌شوند که تاکنون عینک افتادگی پلک‌های‌شان را می‌پوشاند. چنین بیمارانی متقاضیان ایده‌آل جراحی زیبایی پلک به شمار می‌آیند.

بلفاروپلاستی هم بر روی بانوان هم بر روی آقایان انجام می‌شود؟

بله، لازم به ذکر است که تعداد قابل‌ توجهی از بانوان و آقایان در گروه‌های سنی مختلف تصمیم می‌گیرند که عمل بلفاروپلاستی را برای جوان‌تر به نظر رسیدن و بهبود موقعیت پوست پلک انجام بدهند.

برای جراحی پلک محدودیت سنی وجود دارد؟

سن مناسبی برای انجام دادن عمل بلفاروپلاستی وجود ندارد. پوست اضافی پلک‌های بالا یا چربی برجسته پلک‌های پایین عموماً نشانه پیری در نظر گرفته می‌شود. سن دقیق بروز این مشکلات به وراثت بستگی دارد. بانوانی که مرز چهل و پنجاه سالگی را پشت سر گذاشته‌اند، مسلماً بخش اعظم متقاضیان جراحی بلفاروپلاستی را تشکیل می‌دهند. اگر از وضعیت سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید و چشم‌هایتان مشکل جدی ندارد، سن به تنهایی مانعی برای انجام بلفاروپلاستی نیست.

پلک‌هایم پس از جراحی مانند هم خواهد بود؟

هدف از جراحی این است که پلک‌ها بعد از عمل دقیقاً مانند هم باشند.

می‌توان بلفاروپلاستی را فقط بر روی یک چشم انجام داد؟

گاهی اوقات اگر عمل بر روی هر دو چشم انجام شود، متقارن ساختن چشم‌ها راحت‌تر می‌شود. البته برای پاسخ دادن به این سؤال ابتدا باید جراح شما را معاینه کند.

آیا عمل بلفاروپلاستی دردناک است؟

هیچ دردی را حین جراحی بلفاروپلاستی حس نخواهید کرد. البته احساس ناراحتی پس از عمل طبیعی است. داروی مسکن برای تمام بیماران تجویز می‌شود. ناراحتی اکثر بیماران پس از جراحی پلک بسیار ناچیز است. مصرف مسکن‌های بدون‌ نسخه و گذاشتن کیسه یخ به مدت 24 ساعت بر روی چشمان معمولاً برای تسکین درد کافی است.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *