مزوتراپی مو یا پی ار پی

مزوتراپی مو بهتر است یا PRP ؟

همانطور که می دانید برخی از افراد مبتلا به طاسی علاوه بر کاشت مو، روش هایی مانند مزوتراپی مو یا پی آر پی را نیز انجام می دهند. البته هر کدام از این روش ها ایرادات و معایب خاص خود را دارند، به این معنی که هیچ کدام از آن ها یک درمان 100 درصد ایمن برای درمان ریزش مو محسوب نمی شوند و در واقع اکثر افراد همچنان از این مشکل رنج می برند. کاشت مو معمولاً با روش هایی مانند FIT و … تجویز می شود تا درمان کامل و قطعی حاصل شود.

خدمات کلینیک ره یا: مزوتراپی مو با اثرگذاری ماندگار

اما گاهی به کسانی که در جوانی موهای خود را از دست داده اند. یا به سرعت پردازش می شود. این مشکل با روش های ترمیم مو تا حد زیادی قابل درمان و رفع است. مزوتراپی و پی آر پی دو درمان رایج برای ریزش مو توسط متخصصین پوست هستند و هر دو جدید و بسیار موثر هستند. این دو روش مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است و هر دو روش در ناحیه مورد نظر که مو نازک می شود تزریق می شود. این روش ها عمدتاً برای تقویت نواحی پوست سر که تحت تاثیر ریزش مو قرار گرفته اند استفاده می شود و می تواند فولیکول های مو را تا حدودی تقویت کند.

پلاسمای حاوی پلاکت و مزوتراپی نیز برای جوانسازی پوست با افزایش تولید کلاژن و درمان بسیاری از مشکلات پوستی استفاده می شود. در ادامه این دو روش را با هم مقایسه کرده و کارایی آنها را بررسی می کنیم.

 

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی معمولاً روشی است که لایه میانی پوست را تحت تأثیر قرار می دهد و طیف وسیعی از جوانسازی پوست تا کاهش وزن موضعی و حتی متوقف کردن ریزش مو را شامل می شود. در این روش مواد لازم با کمترین مداخله و بدون جراحی یا بیهوشی با سوزن های بسیار نازک و میکرواینجکشن به پوست تزریق می شود و در کمترین زمان ممکن و با کمترین درد به نتیجه مطلوب می رسد.

بیشتر بخوانید: مدت ماندگاری کاشت مو | کاشت مو چقدر دوام دارد

تفاوت مزوتراپی و پی آر پی

سوزن های مورد استفاده در این روش بسیار کوچک هستند و تا عمق 2-4 میلی متری از طریق پوست نفوذ می کنند. شاید در ابتدا شنیده باشید که این روش به روش سوزنی و تزریقی انجام می شود. این ممکن است باعث ترس یا اضطراب شود، اما باید گفت که این روش باعث درد یا خونریزی نمی شود، سوزن ها خیلی کوچک هستند و عمق تزریق آنقدر عمیق نیست که باعث ناراحتی شود.

 

کاربردهای مزوتراپی

درمان سلولیت

از بین بردن چربی موضعی

درمان رسوب چربی و چربی روی پلک

از ریزش مو جلوگیری می کند و ریزش مو را درمان می کند

جوانسازی پوست (رفع چین و چروک، سفت و لیفت پوست)

درمان جوش

التیام زخم

مزوتراپی مو بهتر است یا پی ار پی

پی آر پی چیست؟

پی آر پی (Platelet – Rich – Plasma) یک فرآورده خونی یا پلاسمای غنی از پلاکت است که پس از جدا شدن از خون تازه و بدون لخته شدن تشکیل می شود. PRP یک روش طبیعی است که در آن از اجزای مشتق شده از خون بیمار برای تحریک و ترمیم بافت های آسیب دیده صورت، سر، گردن، سر، سینه و بازوها استفاده می شود. در ایران از روشی به نام پلاکت درمانی برای ریزش مو، بهبود رشد مو پس از کاشت مو، درمان آسیب های ورزشی و شرایط التهابی استفاده می شود. پی آر پی معمولا با تزریق انجام می شود.

 

در این روش چندین مکعب خون از بیمار گرفته می شود و با کمک کیت های مخصوص تعداد پلاکت ها 5-3 برابر مقدار اولیه افزایش می یابد. این پلاکت ها حاوی فاکتورهای رشد بافتی (عوامل رشد) هستند که می توانند عامل کلیدی در روند ترمیم و بازسازی بافت های بدن باشند. این عوامل باعث رشد، تکثیر و تمایز سلول های پوست و بافت های مختلف می شود و منجر به افزایش کلاژن، الاستین و مواد خارج سلولی و تشکیل رگ های خونی جدید می شود.

 

در نهایت سلول های بنیادی به سلول های بافت آسیب دیده تبدیل می شوند. این فرآیند توسط مواد ترشح شده توسط پلاکت ها کنترل می شود و بافت های آسیب دیده را ترمیم می کند. پلاکت ها به دلیل نازک شدن سیتوپلاسم مگاکاریوسیت ها در مغز استخوان کروی هستند. پلاکت ها از خونریزی رگ های خونی در هنگام آسیب دیدن بافت ها جلوگیری می کنند و با ترشح پلاکت ها و آزادسازی پروتئین های خاص، بافت ها را ترمیم می کنند.

بیشتر بخوانید: آیا کاشت مو در اسلام مجاز است؟

 

کاربرد های PRP

بازسازی پوست

چین و چروک ها را صاف می کند

درمان تکمیلی برای از بین بردن اسکار آکنه، سوختگی و سایر اسکارها.

اصلاح گوشه های چروکیده یا خطوط خنده

با تحریک و تقویت مو ریزش مو یا ابرو را از بین می برد

ورم و تورم دور چشم را از بین می برد

درمان تکمیلی کاشت مو

درمان دیابت، نوروپاتی و زخم های مزمن

علائم کشش و ترک های پوست را کاهش می دهد

کیفیت پوست صورت را بهبود می بخشد و طراوت آن را افزایش می دهد

مقایسه مزوتراپی و پی آر پی

هر دو روش برای افرادی که از نازک شدن مو و ریزش مو رنج می برند مناسب است اما برای افرادی که از طاسی یا ریزش موی شدید رنج می برند مناسب نیست.

در برخی موارد، می توان از این دو روش برای دستیابی به نتایج و پیشرفت های پایدار با هم استفاده کرد.

به طور کلی، این دو روش درماتیت یا ناراحتی را رد می کنند.

هر دو روش متابولیسم را افزایش می دهند

تاثیر گذاری

از نظر اثربخشی هم مزوتراپی و هم روش پی آر پی مطلوب بوده و تغییرات حاصله به زودی نمایان خواهد شد.

اما در روش پی آر پی از پلاکت نتیجه با سرعت بیشتری نمایان می شود در حالی که برای مشاهده تاثیر مزوتراپی باید برخی درمان ها انجام شود.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *