آیا کاشت مو درد دارد ؟

آیا کاشت مو درد دارد؟

آیا کاشت مو درد دارد اولین سوالی است که بسیاری بیماران از پزشک متخصص معتمد خود می‌پرسند. در پاسخ به سوال یاد شده باید گفت که این موضوع را نمی‌توان به صورت مطلق پاسخ داد. در برخی از افراد می‌توانیم ادعا کنیم که پس از کاشت مو با هیچ عارضه‌ای رو به رو نخواهند شد. یعنی اگر از آن‌ها بپرسید که آیا کاشت مو درد دارد یا نه، پاسخ خواهید شنید «به هیچ وجه»!

کلینیک ره یا: کاشت مو با تخفیف

با این وجود موضوع به این سادگی نیست. اولا آستانه‌ی درد افراد با یکدیگر و در نقاط مختلف بدن آن‌ها متفاوت است. دوما یکی از عوامل مهم در کاهش درد پس از کاشت مو، رعایت نکات مراقبت های کاشت مو قبل از پیوند مو است. همچنین این موضوع به روش کاشت مو مورد استفاده هم ارتباط دارد.

در حالی که برخی از روش‌ها تقریبا بدون عارضه محسوب می‌شوند، روش‌هایی هم هستند که در آن‌ها برای کاشت مو، باید از ناحیه‌ای به صورت نواری پوست را بریده، و سپس جای زخم را بخیه زد. همچنین، تقریبا در تمامی متدهای کاشت مو، باید در نواحی دریافت‌کننده هم برش‌های ریزی را ایجاد کرد تا بتوان فولیکول‌های مو را در آن‌جا قرارداد.

بنابراین بدیهی است که این مورد را هم در موارد مؤثر در ایجاد درد و ناراحتی موضعی پس از کاشت مو، دخیل بدانیم. در این مقاله که توسط وب سایت کلینیک زیبایی ره یا تهیه شده است، قصد داریم تا حد توان، پاسخی شایسته به سوال « آیا کاشت مو درد دارد » ارائه کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بررسی کامل عوارض مصرف دخانیات بر روی کاشت مو و ابرو

درد بعد از عمل جراحی کاشت مو


 

نکته‌ای که باید پیش از ادامه موضوع دردناکی کاشت مو به آن توجه کنیم، روشن سازی منظور سوال کننده و پاسخ دهنده سوال « آیا کاشت مو درد دارد » است. نخست، باید کمی به مفهوم درد پرداخت. همان طور که می‌دانید بسیاری از ناخوشی‌ها و آلام بشری، نه ریشه فیزیولوژیک، که که علت هیستریک دارد. یعنی ممکن است فرد به خود با تلقین، شرایط بیماری را القا کند.

درد هم از این قاعده مستثنی نیست. یعنی در صورتی که فرد انتظار داشته باشد که پس از کاشت موی طبیعی، درد زیادی را متحمل شود، احتمالا عوارض در او تشدید خواهد شد. در حالی که شاهد هستیم برخی افراد با وجود آسیب‌های فیزیکی جدی، به هیچ عنوان درد خود را بروز نمی‌دهند. این موضوع گذشته از بحث بیحسی هنگام کاشت مو است.

در واقع وقتی می‌گوییم که آیا کاشت مو درد دارد، منظورمان درد پس از کاشت و در حین آن است. زیرا در بسیاری از روش‌های کاشت جراحی و غیرجراحی، با داروهای مرغوب و زیر نظر پزشک، ناحیه بانک مو و میزبان، کاملا سِر می‌شوند. همچنین در صورت احساس درد می‌توان از مسکن‌های دارویی استفاده کرد.

دوم، باید این نکته را به خاطر داشت که عمق عملیات پروتز یا کاشت مو بسیار سطحی است و در این روش (جز در صورت عفونی شده یا دیگر عوارض کاشت مو وخیم‌تر) نباید انتظار آسیب یا صدمه جدی عمیقی را داشت. به همین دلیل می‌توان گفت که عموما کاشت مو درد دارد، اما از نظر سلامتی و پزشکی خیلی جدی نیست.

میزان درد بعد کاشت مو در هر یک از روش های کاشت مو

البته نکته‌ای در اینجا شایان ذکر است و آن، اهمیت متد کاشت مویی است که برای پیوند موی طبیعی مورد استفاده قرار می‌دهیم. اگر مقاله کاشت مو در همین وب سایت را مطالعه کرده باشید، می‌دانید که برای کاشت مو متدهای گوناگونی وجود دارد. با این حال برخی از این متدها با دیگر متدها تفاوت‌هایی داشته و برخی از دیگران تهاجمی‌تر محسوب می‌شوند. به خوصو روش موسوم به پانچ را باید تهاجمی‌ترین روش از این نظر دانست.

بیشتر بخوانید: نحوه شستشوی ابرو بعد از کاشت چگونه است؟

درد کاشت به روش FIT

روش پانچ یا پروتز مو که با عنوان FIT هم شناخته می‌شود، یکی از روش‌هایی است که بیشترین مقدار درد را در مقایسه با دیگر متدها دارد. در این روش با کمک یک دستگاه، فولیکول‌های مو از ریشه در آورده شده و برای پردازش و کاشت مجدد در اختیار اپراتور قرار می‌گیرد.

درد کاشت به روش FUT

روش FUT روشی است که در آن باید نواری شامل کل پوست به همراه فولیکول‌ها از روی سر برداشته شود. بدیهی است که چنین روشی احتمالا در مقابل بقیه روش‌ها تهاجمی‌ترین روش محسوب شده و بیشترین عوارض را دارا خواهد بود. به همین علت، باید آن را دردناک‌ترین روش کاشت مو دانست.

کنترل درد ناشی از کاشت مو

با این تفاصیل شاید به فکر افتاده باشید که اگر تا این حد کاشت مو درد دارد، چگونه می‌توان درد آن را کنترل کرد؟ باید بگوییم که بالعکس، با وجود صحت موارد بالا، بیشتر داوطلبان درد کمی را پس از کاشت مو گزارش کرده‌اند. یعنی اگر از آن‌ها بپرسید که آیا کاشت مو درد دارد پاسخ خواهند داد «نه خیلی»! دلیل این امر را باید استفاده پزشک از داروهای بیحسی دانست.

کاهش درد کاشت مو

با این حال، به خصوص در روش FUE ممکن است ناحیه بانک موی اهدا کننده کمی حساس بوده و جای زخم آن برای بیمار ایجاد ناراحتی کند. همچنین در برخی موارد ممکن است درد، نشانه عوارض جانبی دیگری باشد که برای داوطلب به وجود آمده است. به همین دلیل و برای کاهش عوارض دردناک پس از کاشت مو، رعایت این نکات ضروری است:

استفاده از داروهای تجویز شده مانند انواع مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها

استفاده از کمپرس سرد در محل‌های دردناک

عدم استفاده از دخانیات، مواد الکلی و سایر مواد رقیق کننده خون (مانند آسپرین)

تمیز نگه داشتن پوست موی سر در طول دوره نقاهت

 

دیگر عوارض کاشت مو

اگر گمان می‌کنید پاسخ ما به سوال « آیا کاشت مو درد دارد » تمام شده است، باید بگوییم که چند نکته ریز دیگر هم وجود دارد که بد نیست آن‌ها را بدانید. این نکات برخی از عوارض جانبی غیرعادی هستند که پس از پیوند مو به وجود می‌آیند.

سردرد بعد از کاشت مو

یکی از مواردی برخی موارد بالینی پس از کاشت مو آن را گزارش داده‌اند، بروز میگرن و سردرد خفیف پس از کاشت مو بوده است. باید گفت که این درد از جمله مواردی می‌باشد که ریشه هیستریک و عصبی دارد. دلیل آن هم استرسی می‌باشد که فرد در طی درسه کاشت مو متحمل شده است. برای تسکین این سردرد بهترین کار استراحت مطلق است. علاوه بر آن این راهکارها هم موفق به حساب می‌آیند.

  • مصرف آب کافی
  • قطع مصرف کافئین (موجود در چای، قهوه و نوشابه حاوی کولا)
  • تنفس منظم و عمیق
  • دراز کشیدن با زاویه سر حدود 45 درجه

درد پشت سر بعد از کاشت مو

یکی دیگر از عوارضی که در کاشت مو گزارش شده است، درد ناحیه پشت سر می‌باشد. باید گفت که این مورد بر خلاف مسأله قبلی کاملا دلیل عینی و فیزیولوژیک دارد. زیرا در بسیاری از موارد ناحیه اهدا کننده همان منطقه پشت سر است. برای کاهش درد در این ناحیه همان راه مصرف داروهای تجویزی به علاوه کمپرس سرد و گرم توصیه می‌گردد.

مدت بی حسی سر بعد از کاشت مو

یکی دیگر از عوارضی که با درد بعد از کاشت مو در ارتباط است، بی حسی پوست سر است. باید گفت که این عارضه نیز در اثر وجود داروهای بی حسی ایجاد شده و جای نگرانی ندارد. بنابراین استرس را از خود دور نموده و با خیال راحت منتظر رفع آن باشید.

بیشتر بخوانید: کاشت ابرو در زنان باردار

جمع بندی

امیدواریم در این مقاله به سوال « آیا کاشت مو درد دارد » شما به خوبی پاسخ داده باشیم. کاشت مو یکی از محبوب‌ترین درمان‌های پزشکی رایج در کشور ما است. با کاشت مو می‌توانید زیبایی خدادادی را به چهره‌ی خود هدیه دهید و در میان دوستان و آشنایانتان حتی محبوب‌تر شوید. در واقع بررسی مزیت‌های کاشت مو خود نیازمند مقاله‌ای جداگانه است.

با این حال ممکن است برخی به دلایل گوناگون از مراجعه به کلینیک کاشت مو واهمه داشته باشند. یکی از این دلایل شاید، نگرانی از درد کاشت مو باشد. امیدواریم در این مقاله به خوبی نسبت به شفاف‌سازی در این مورد اقدام کرده باشیم. سوالی دارید؟ حتما آن را در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

متخصصان کلینیک ره یا حتما به شما پاسخ خواهند داد. همچنین می‌توانید از دیگر مقالات وب سایت ما نیز استفاده کنید. کافیست تا به صفحه اصلی مراجعه و مطالب بلاگ را از آن جا پیدا کنید. کلینیک ره یا یکی از بهترین کلینیک‌های زیبایی در شمال تهران و منطقه فرشته آماده تماس‌های شما جهت هر گونه راهنمایی است.

ره یا کلینیک مرکز ارائه خدمات تخصصی از قبیل کاشت ابرو ، لیفت صورت ، کاشت ریش و سبیل ، لاغری با دستگاه کول اسکالپتینگ ، لیزر موهای زائد ، مزوتراپی مو ، قیمت کاشت مو ، جوانسازی و دیگر خدمات مرتبط با مدیریت دکتر امید رحمانی می باشد. برای دریافت ویزیت و مشاوره رایگان با شماره های 02122027245 – 02122027186 – 02172803 تماس بگیرید.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *