روشهای پیشگیری و درمان افتادگی پوست

متأسفانه، با افزایش سن، بدن ما به طور چشمگیری کلاژن و الاستین کمتری تولید می کند. کلاژن و الاستین دو عنصر مهم مسئول سفتی و لیفت صورت هستند. . خوشبختانه، استراتژی‌های ضد پیری و افتادگی پوست همیشه در حال پیشرفت بوده است.

چرا پوست صورت افتاده و شل می شود

بصورت کلی عوامل زیادی مانند خوابیدن روی شکم ، دویدن شدید ، برخی از محصولات و رژیم های غذایی و … می توانند باعث افتادگی پوست شوند.

خدمات کلینیک ره یا: خدمات پوست با بهترین کیفیت

حقیقت این است که افتادگی پوست به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد. همه افراد حداقل مقداری از افتادگی پوست را در طول زندگی خود تجربه می کنند. عوامل اصلی ایجاد شلی پوست صورت عبارتند از:

از بین رفتن کلاژن

کلاژن یکی از رایج ترین انواع پروتئین است که در بدن ما تولید می شود. این ماده را می توان در استخوان ها ، عضلات ، تاندون ها و پوست یافت. همچنین کلاژن مسئول جایگزینی و بازیابی سلولهای مرده لایه میانی پوست یا همان درم است. با از دست دادن کلاژن ، تجدید پوست آهسته می شود و افتادگی رخ می دهد. سطح کلاژن به دلایل مختلفی کاهش می یابد از جمله:

سن: هر چه پیرتر می شویم ، بدن ما مقدار کمتری از این پروتئین حیاتی را تولید می کند. این یک روند طبیعی است. به ویژه  زنان پس از یائسگی کاهش چشمگیر کلاژن را تجربه می کنند. پس از 60 سالگی ، کاهش قابل توجهی در سطح کلاژن طبیعی رخ می دهد.

چرا پوست صورت شل و افتاده می شود

سیگار کشیدن: از نظر بالینی نشان داده شده است که سیگار کشیدن باعث کاهش قابل توجه سطح کلاژن در پوست می شود. همچنین مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو به سلول های کلاژن و الاستین آسیب می رساند که مسئول تجدید و انعطاف پذیری پوست هستند. نیکوتین رگ های خونی زیر پوست را مجبور به تنگ شدن می کند و باعث کاهش سرعت اکسیژن و مواد مغذی درم می شود.

نور خورشید: کلاژن آسیب دیده درم در مقابل نور خورشید ، باعث ایجاد چین و چروک می شود.

مصرف زیاد قند: رژیم های غذایی با قند بالا روند گلیکز شدن را تسریع می کنند ، در طی آن مولکول های خاصی به نام (AGE) تولید می شوند. خبر بد این است که AGE ها پروتئین های اطراف ، از جمله کلاژن را سرکوب می کنند و به آنها آسیب می رسانند.

ژنتیک:  متأسفانه ، میزان تولید کلاژن در بدن توسط عوامل ژنتیکی تحت تاثیر قرار می گیرد و بهتر است که از روش‌های تقویت کلاژن سازی پوست استفاده کنید.

تغییر وزن ناگهانی: هم کاهش چشمگیر وزن و هم افزایش وزن می تواند منجر به افتادگی پوست شود. دلیل اصلی این اتفاق این است که پوست کشیده می شود و با رسیدن دوباره به وزن طبیعی ، حالت شلی ایجاد می کند. با افزایش سن ، چربی صورت کاسته می شود ، که باعث افتادگی پوست می شود.

تخریب عضلات صورت: از آنجا که عضلات صورت ما با افزایش سن ضعیف و کوچک می شوند ، سطح پوست  صورت کم و  باعث افتادگی می شود.

نحوه بازیابی  الاستین پوست صورت

خوشبختانه ، روش های زیادی وجود دارد که می توانید به خود کمک کنید تا خاصیت کشسانی صورت خود را بازیابی کنید.

درمان های طبیعی ، تمرینات و رژیم های غذایی

تنظیم عادات و رژیم های غذایی می تواند یکی از سخت ترین کارها باشد. به طور کلی ، روشهای درمانی و روشهای طبیعی برای افرادی زیر مناسب است:

نسبتاً از پوست صورت فعلی خود راضی هستند و به دنبال تغییر چشمگیر نیستند

به دنبال اقدامات پیشگیرانه به جای ترمیم پوست هستند

به درمانهای مصنوعی حساسیت زیادی دارند و یا نمی توانند تحت عمل جراحی قرار گیرند

به توانایی خود در تغییر عادت و پایبندی به این تغییرات اطمینان دارند

  • درمان طبیعی آلوورا

وقتی نوبت به درمان های طبیعی و غیر تهاجمی افتادگی پوست می رسد ، گزینه های کمی می توانند با آلوئه ورا مقایسه شوند. در حقیقت ، آلوئه ورا بیش از 6000 سال است که برای اهداف دارویی استفاده می شود.

نقاشی هایی در غارهای مصر باستان پیدا شده است که برگ و خواص درمانی آلوورا را به تصویر کشیده اشت. این دارو چنان نقش مهمی داشت که عنوان آن “گیاه جاودانگی” بود و به عنوان هدیه ای برای دفن به فراعنه اهدا می شد. امروزه ، آلوورا همچنان به طور عادی و حرفه ای در بسیاری از زمینه های پزشکی استفاده می شود. به همین دلیل  اکثر درمان های مدرن سفت کننده پوست شامل آلوئه ورا است. از نظر بالینی و علمی نشان داده شده است که ژل آلوئه ورا به طور قابل توجهی چین و چروک صورت را کاهش می دهد، آلوئه ورا خاصیت ارتجاعی پوست صورت را بهبود می بخشد، کرم آلوئه ورا سطح کلاژن را در تمام گروه های سنی افزایش داده است.

آلوورا برای پیشگیری از افتادگی پوست

مطالعه دیگری در سال 1998 به این نتیجه رسیده است که سطح بالاتر کلاژن در افرادی که از آلوئه ورا به عنوان مکمل غذایی یا ژل پوستی استفاده کرده اند مشاهده شده است. بود. نحوه استفاده از آلوئه ورا بر روی صورت:

برگ آلوئه ورا را بشکنید تا ژل آن قابل استخراج باشد. مایع را به صورت و گردن خود بمالید و به مدت 15-20 دقیقه  نگه دارید و سپس با آب بشورید. این روش را چندین بار در هفته تکرار کنید.

روش دوم اینکه ژل آلوئه ورا را با سس مایونز و عسل مخلوط کنید (1 قاشق غذاخوری آلوئه ورا ، 1 قاشق غذاخوری سس مایونز ، 1 قاشق غذاخوری عسل) این مخلوط را به صورت و گردن خود بمالید و به مدت 15-20 دقیقه بر روی پوست خود نگه دارید و سپس با آب سرد بشورید. این روش را هفته ای یک بار تکرار کنید

  • لیمو

بارها و بارها ثابت شده است که ویتامین C در سالم نگه داشتن ، جوانسازی پوست و ارتجاع آن موثر است. در حقیقت ، بسیاری از مشکلات مربوط به پوست (خشکی ، شلی ، بهبودی ضعیف زخم) با کاهش سطح ویتامین C در ارتباط است.

تشخیص تأثیرات دقیق پیری طبیعی و پیری محیط (سیگار کشیدن ، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش) دشوار است ، مطالعات متعدد سطح ویتامین C را با سلامت کلی پوست و جلوگیری از برخی اثرات نامطلوب محیطی بر روی پوست مرتبط می دانند. مستقیم ترین ارتباط بین ویتامین C و سلامت پوست در مورد جلوگیری از بروز علائم اولیه اسکوربوت به عنوان مثال ، شکنندگی پوست و ترمیم ضعیف زخم ها است.

ثابت شده است که ویتامین های E و C می توانند  محافظت طبیعی پوست را در برابر اشعه ماورا بنفش و اشعه بیشتر کنند.

توانایی پوست در حفظ رطوبت با افزایش سن به تدریج کاهش می یابد ، اما خشکی پوست همچنین می تواند توسط عوامل محیطی و پزشکی مانند بیماری ها ، برخی مکمل ها و داروها ، دمای محیط ، جریان هوا و رطوبت ایجاد شود. ویتامین C در فرآیندهای خاص سلولی که در نهایت بر توانایی پوست در حفظ مایعات تأثیر می گذارد ، نقش اساسی دارد. نحوه استفاده از لیمو برای پوست:

یک برش از یک لیمو را بردارید و شروع به مالیدن آن به روی صورت و گردن خود کنید. در طی انجام آن لیمو را فشار دهید تا مطمئن شوید آب آن به اناازه کافی ب پوست می رسد، 5-10 دقیقه این کار را انجام دهید، بگذارید آب آن روی صورت شما خشک شود، این کار را 1-3 بار در روز تکرار کنید

روش دوم اینکه از آبلیمو برای پیشگیری از افتادگی پوست استفاده کنید: آب نصف یک لیمو بفشارید و آن را  در یک فنجان آب سرد بریزید، این مخلوط را به صورت خود بمالید، اجازه دهید 5-10 دقیقه خشک شود. این کار را 1-2 بار در روز تکرار کنید.

  • عادات سالم

علاوه بر استفاده از مواد طبیعی بر روی پوست صورت ، تغییرات روزمره زیادی می توانید در رژیم غذایی و عادات خود ایجاد کنید که تأثیر قابل توجهی بر کشش و سلامت پوست شما خواهد داشت. مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که رژیم خود را اصلاح کنید. غذاهایی وجود دارند که به طور خاص به بدن شما کمک می کنند تا کلاژن بیشتری تولید کند. شاید شنیده باشید که آبگوشت استخوان در کمک به بدن شما برای حفظ سطح کلاژن موثر است. گزینه های دیگری نیز وجود دارد:

کیوی سرشار از ویتامین C ، یک عنصر مهم در تولید کلاژن است.

توت سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است که به جلوگیری از تجزیه کلاژن کمک می کند.

بادام سرشار از ویتامین E ، ضروری برای خنثی سازی رادیکال های آزاد که به سلول های کلاژن آسیب می رسانند.

آووکادو دارای ویتامین E و آنتی اکسیدان است.

طالبی ، زردآلو ، انبه ، سیب زمینی شیرین  و هویج  سرشار از ویتامین A است که به بازیابی و تجدید کلاژن در پوست آسیب دیده کمک می کند.

کلم ، لوبیا سبز ، اسفناج منبع  ویتامین ، کلم بروکلی A ، C و E می باشد

سیر سرشار از گوگرد است که به جلوگیری از تجزیه سلولهای کلاژن کمک می کند.

صدف خوراکی ، غنی از روی ، یک ماده معدنی کمیاب ضروری که باعث تحریک سنتز کلاژن می شود.

گوجه فرنگی ،غنی از لیکوپن ، اسید آمینه ای که از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می کند.

علاوه بر اینکه رژیم غذایی خود را با سبزیجات ، آجیل و میوه پر می کنید ، تمرینات فیزیکی صورت نیز وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از افتادگی پوست انجام دهید.

همه ما وقت و حوصله صبر کردن برای تأثیر کرم ها و ژل ها را نداریم. در این موارد ، دو گزینه وجود دارد: روشهای جراحی و غیرجراحی افتادگی پوست. گزینه های تهاجمی معمولاً به معنای لیفت صورت کامل یا جزئی است که در طی آن بخشی از پوست صورت شما به راحتی از طریق برش های کوچک برداشته می شود و ظاهر جوانتر و محکم تری ایجاد می کند. اثرات لیفت صورت به دلیل سازگار بودن موثر است. اگر فکر می کنید به درمان های غیر جراحی نیاز دارید ، ممکن است گزینه های غیرتهاجمی مانند آر اف فرکشنال  ، سونوگرافی درمانی ، میکرونیدلینگ یا لایه برداری شیمیایی برایتان مناسب باشد. همه آنها کارایی دارند،  اما مسلم است که چندین جلسه و حداقل چند ماه طول خواهد کشید تا نتایج قابل توجهی ایجاد کنند. گزینه های غیر جراحی تا یک سال دوام می آورند ، بنابراین اشتباه است که نتایج آنها را دائمی بدانیم.

درمانهای کلینیکی غیر جراحی

بهترین درمان پیشگیری با روشهای طبیعی و عادات سالم می باشد.  با این حال ، اگر 40 ساله باشید و اولین نتایج آلودگی هوا و آسیب نور خورشید را ببینید ، چه می کنید؟ اگر برای درمان های طبیعی “خیلی دیر است” ، طیف وسیعی از درمان های کلینیکی وجود دارد که غیرتهاجمی هستند  این بدان معنی است که هیچ جای زخم و هیچ عارضه ای ندارند – با این وجود کارایی آنها بالاست البته نه به اندازه کارآیی درمان های جراحی. مزایای اصلی درمان های غیر جراحی عبارتند از:

روشهای غیر جراحی برای درمان افتادگی پوست

عدم نیاز به دوره استراحت یا دوره نقاهت کم: ممکن است درمان هایی مانند لایه برداری با لیزر و لایه برداری شیمیایی به یک یا دو هفته زمان  استراحت نیاز داشته باشد ، گزینه هایی مانند آراف فرکشنال وجود دارد که به شما این امکان را می دهد که بدون هیچ گونه آسیبی مطب  یا کلینیک زیبایی را ترک کنید و زندگی روزمره خود را ادامه دهید گویی که اتفاقی نیفتاده است.

سریع و آسان: بیشتر روشهای غیر تهاجمی سفت شدن پوست نباید بیش از یک ساعت طول بکشد. قرار نیست از داروهای بیهوشی استفاده شود ، به این معنی که شما می توانید بلافاصله به خانه برگردید.

البته  محدودیت هایی برای فناوری های غیر جراحی سفت شدن پوست وجود دارد : آنها فقط می توانند با افتادگی ملایم تا متوسط ​​مقابله کنند. به دلیل ماهیت نحوه کارکرد فناوری های غیرتهاجمی ، لیزر فرکشنال ، لایه برداری شیمیایی و فن آوری های لیزر برای رفع افتادگی زیاد کافی نیستند.

آنها برای برخی از بیماران بهتر از دیگران کار خواهند کرد. در حالی که نتایج روشهای جراحی برای همه افراد یکسان است ، فن آوریهای غیر تهاجمی بستگی زیادی به عوامل مختلفی از جمله رنگدانه سازی پوست بیمار و سلامت کلی پوست  وی دارد.

ماندگاری روشهای غیر جراحی دائمی نیست. روش های جراحی سفت شدن پوست صورت نتایج فوری به همراه خواهد داشت و بسیار بیشتر از گزینه های غیرجراحی دوام دارند. درمان های غیر جراحی به چندین جلسه درمان احتیاج دارند تا نتیجه مطلوبی بگیرند که نسبتاً موقتی است.

با این وجود ، اگر فکر می کنید سفت شدن پوست صورت  غیر جراحی بهترین انتخاب برای شماست، گزینه هایی زیر در این زمینه بسیار مفید هستند:

  • آر اف فرکشنال

دستگاه فرکانس رادیویی (RF) با استفاده از طول موج فرکانس رادیویی لایه های عمیق پوست شما را گرم می کند و تولید کلاژن را تحریک می کند.

جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال

  • میکرونیدلینگ

این فناوری با قرار دادن یک سوزن کوچک در پوست و ایجاد “آسیب” های کوچک کار می کند. این روش روند طبیعی بهبود پوست را تحریک می کند ، که در نهایت منجر به یک پوست صاف و سالم می شود.

  • مزوژل و مزوبوتاکس

مزوژل و مزوبوتاکس ترکیب روش مزوتراپی  با تزریق ژل و بوتاکس می باشند که از درمان های مفید در این زمینه می باشد.

تزریق بوتاکس  یا سم بوتولینوم دومین روش محبوب برای مقابله با افتادگی پوست است. تزریق بوتاکس معمولاً 30 دقیقه طول می کشد؛ این روش  محبوبیت زیادی در بین مردان دارد ؛  بوتاکس روش خوبی در برابر آسیب های ناشی از آفتاب نیست

روش جراحی درمان افتادگی پوست

جراحی لیفت صورت یک عمل جراحی عمده است که در طی آن بخشی از پوست صورت با جراحی برداشته می شود و ظاهر صاف تری ایجاد می کند. چند واقعیت مهم در مورد لیفت صورت وجود دارد: لیفت صورت اغلب با لیفت گردن ترکیب می شود، دامنه این روش را می توان با نیازهای فردی شما ، از مینی لیفت صورت تا لیفت صورت کامل ، مطابقت داد؛ اسکارهای لیفت صورت معمولاً در پشت گوش ها “پنهان” می شوند، از بین رفتن تورم و کبودی معمولاً حدود 2 هفته طول می کشد؛  نتایج لیفت صورت ماندگار است و حتی می توان گفت دائمی است.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *