فیلر: قیمت، عوارض، ماندگاری و مراقبت های بعد از تزریق فیلر

از تزریق فیلر به عنوان روشی مفید برای مبارزه با پیری و چین و چروک‌های صورت یاد می‌شود. ممکن است آنها را با نام پرکننده‌های پوستی نیز بشنوید. اگر از آنها به درستی استفاده شود، می‎توانند جوانی را به شما هدیه دهند. این مواد لبهای نازک را اصلاح خواهند کرد، ابروها را لیفت کرده، استخوان‎های گونه را برجسته می‎کنند، حلقه و چین و چروک‌های اطراف چشم را برطرف می‌کنند، خطوط لبخند را صاف کرده و در نهایت سبب شادابی و جوانسازی پوست میشوند. عوارض تزریق فیلر بسیار کم و نادر است و ماندگاری آن‌ها به نوع فیلر تزریق شده بستگی دارد.

خدمات کلینیک ره یا: خدمات پوست با تخفیف ویژه

فیلر چیست؟


 

فیلر چیست؟

فیلر یا پرکننده‌های صورت موادی مصنوعی یا طبیعی هستند که به داخل خطوط، چین و چروک‌ها و بافت‌های صورت تزریق می‌شوند. اکثر این مواد پرکننده قابل جذب هستند. بنابراین، نتایجی که از آن به دست می‎آید، موقتی است و با توجه به محصول و وضعیت پوست متقاضی، ماندگاری آن می‎تواند از ماه‌ها تا چند سال به طول بیانجامد.

برای تهیه فیلر ها معمولاً مواد طبیعی انسانی و یا مصنوعی استفاده می شوند. میزان غلظت آنها سبب می‎شود تا عملکردهای متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند. در حالت کلی می‎توان گفت برای برطرف کردن خطوط عمیق چهره مانند خط اخم و یا خنده، از انواع غلیظ آن استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از تزریق ژل و فیلر

فیلر چه کاربردهایی دارد؟


کاربردهای فیلر

با بالا رفتن سن و همچنین برخی از عادات نادرست زندگی مانند سیگار کشیدن، از میزان چربی عضلات مختلف صورت به طور قابل توجهی کاسته خواهد شد. این امر سبب کاهش حجم در بسیاری از نواحی مانند پیشانی، اطراف دهان و چشم و گونه‌‌ها می‎شود. تزریق فیلر در این نواحی باعث حجم دهی آنها شده و از افتادگی پوست جلوگیری خواهد کرد. از جمله کاربردهای فیلر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از بین بردن خط اخم
 • برطرف کردن فرورفتگی در ناحیه شقیقه‌ها
 • تزریق ژل با هدف گونه‌گذاری
 • برطرف کردن گودی زیر چشم
 • زاویه دار کردن فک
 • درمان خطوط اطراف دهان
 • برطرف کردن خط خنده و خط ماریونت ( خط غم)
 • برجسته کردن لب و چانه

اگرچه برای رفع چین و چروک ها درمان های دیگری نظیر بوتاکس، مزوبوتاکس، آر اف فرکشنال و … نیز استفاده می‌شود، اما مزیت تزریق فیلر حجم دهی آنها در کنا رفع چین و چروک ها می باشد.

تزریق فیلر برای رفع گودی زیرچشم

تزریق فیلر برای رفع گودی زیرچشم

انواع فیلر


 

انواع فیلر

امروزه تعداد زیادی فیلر پوستی در بازار موجود است که  مورد تأیید FDA  می باشند. فیلر ها بر اساس ترکیباتی که دارند طبقه بندی می شوند.

1- اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک، ماده‌ایی شفاف، چسبناک و الاستیکی است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‎شود. بیشترین مقدار آن در پوست، بافت همبند و چشم وجود دارد. این ماده فضای بین فیبرهای الاستین و کلاژن را پر خواهد کرد. این جزء طبیعی بافت پیوندی پوست رایج ترین فیلر مورد استفاده برای برطرف کردن چین و چروک است. تزریق اسید هیالورونیک می تواند برای بهبود کانتور پوست و کاهش لکه‌های ناشی از زخم، جراحت و چین و چروک پوست مورد استفاده قرار گیرد.

با تزریق فیلر‌های حاوی هیالورونیک اسید می‌توانید در موارد زیر شاهد پیشرفت‌های قابل ملاحظه ای باشید:

 • رفع خطوط اخم بين ابروها
 • رفع خطوط گوشه و اطراف دهان و خط خنده
 • رفع خطوط پیشانی
 • درمان زخم‌هاى اسکار و پوستى مانند آکنه
 • رفع خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم
 • رفع گودی زیر چشم
 • برجسته کردن چانه و گونه‌ها
 • افزایش حجم لب‌ها و فرم‌دهی به آن‌ها

بیشتر بخوانید: ژل رووفیل

پرکننده‎های صورت که بر پایه اسید هیالورونیک ساخته میشوند از ایمنی مناسبی برخوردار بوده و کمترین میزان واکنش‌های آلرژیک را برای فرد در پی خواهند داشت.

این فیلرها خاصیت جذب داشته و بنابراین تأثیرات آن دائمی نخواهد بود. به طور معمول ماندگاری آن بین 8 تا 9 ماه به طول خواهد انجامید.

2- کلسیم هیدروکسید

این پرکننده صورت نیز مانند اسید هیالورونیک، به طور طبیعی در استخوان‎های بدن وجود دارد، به همین دلیل از آن به عنوان یکی از سنگین‎ترین فیلرها نام برده می‎شود. این محصول به عنوان یک ماده بیوسنتتیک شناخته شده است، یعنی محصولی حیوانی و انسانی نبوده و به همین دلیل احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک بسیار پایین است.

از این ماده پرکننده برای زاویه‌دار کردن خط فک، بازگرداندن حجم گونه‌ها و درمان چین و چروک‌های عمیق پوستی استفاده می‌شود. نتایج در صورت استفاده برای کانتورینگ حداکثر تا یک سال و برای پر کردن چین و چروک‌ها سه سال به طول می‌انجامد.

نتایج آن بسیار طبیعی بوده و ریسک جابجایی مواد بسیار کم خواهد بود.

3- اسید پلی لاکتیک

از این پرکننده صورت نیز به عنوان یک فیلر سنتتیک یاد می‎شود. استفاده از آن کلاژن‎سازی در بدن را فعال خواهد کرد. از ویژگی‌هایی بارز این ماده، تأثیر تدریجی آن است. در سایر پرکننده‌های صورت نتایج به صورت آنی و یا در کوتاه‎ترین زمان ممکن ایجاد خواهند شد.

اما این ماده به عنوان یک محرک شناخته شده است، یعنی بدن را برای کلاژن‎سازی تحریک خواهد کرد. به همین دلیل برای دیدن نتایج آن باید کمی بیشتر صبر داشته باشید. معمولاً برای رسیدن به نتیجه مطلوب، سه تزریق در ماه توصیه می‎شود. پس از گذشت 4 تا 6 هفته، آثار مثبت آن را در بدن مشاهده خواهید نمود.

بیشتر افراد می‎توانند به مدت تقریبا 5 سال، از نتایج کلاژن سازی فیلر‌های اسید پلی لاکتیک بهره ببرند.

4- فیلر چربی

در این روش از طریق لیپوساکشن، چربی از قسمت زیرین شکم یا سایر نواحی برداشته می‌شود و سپس از طریق برش‌های کوچک به گونه، شقیقه، لب‌ها یا پیشانی تزریق خواهد شد. ممکن است اثرات تزریق چربی دائمی باشد. اما دستیابی به نتایج مطلوب معمولاً به بیش از یک جلسه تزریق نیاز خواهد داشت.

5- پلی متیل متاکریلات

از پلی‌متیل متاکریلات به عنوان فیلرهای دائمی نام برده می‌شود. آنها برای برطرف کردن خطوط خنده، ماریونت (غم) و برجسته کردن گونه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

این فیلر برای برطرف کردن چین و چروک های عمیق اطراف دهان استفاده می شود. بدن نمی تواند این نوع فیلر را جذب کند. فیلر بافت نرم دائمی معمولاً به عنوان اولین درمان صورت توصیه نمی شود.

 

مزایا تزریق فیلر


 

مزایای تزریق فیلر

فیلرهای پوستی یک راه عالی برای حجیم کردن پوست و بازگرداندن طراوت جوانی هستند و مزایای بسیاری دارند. از جمله:

 • تولید کلاژن و الاستین را افزایش می دهند.
 • نتایج تقریباً فوری هستند.
 • حداقل ریسک ممکن را دارند.
 • آنها را می توان به همراه سایر درمان ها از جمله لیفت با نخ و بوتاکس مورد استفاده قرار داد.
 • نتایج ماندگاری زیادی دارند.
 • اثرات فیلرهای پوستی می تواند به مدت 6 تا 18 ماه باقی بماند.
 • یکی از بزرگترین مزایای فیلرهای پوستی این است که می توانند اسکار را بهبود بخشیده و به حداقل برسانند.
 • به ریکاوری نیاز ندارند.

بیشتر بخوانید: عفونت لب بعد از تزریق فیلر: علائم + درمان

تزریق فیلر برای چه افرادی مناسب است؟


 

تزریق فیلر برای چه افرادی مناسب است؟

فیلر به افرادی که از چین و چروک یا کم شدن حجم صورت ناراضی هستند توصیه می شود. این علائم نباید بیش از حد باشند. این فیلرها برای افرادی مناسب هستند که  نیاز به درمان در نواحی مورد نظر دارند و نه کل صورت.

در صورت داشتن یک یا چند مورد از موارد زیر شما کاندید مناسبی برای تزریق فیلر هستید و می توانید از آن استفاده نمایید.

 • خطوط دور لب یا خطوط ریز اطراف دهان.
 • چین های نازولبیال (خط خنده) یا خطوط و چین های عمیق بین دهان و بینی.
 • از دست دادن حجم در قسمت میانی صورت (ظهور گونه های فرورفته).
 • لب های ناهموار یا باریک.
 • چانه عقب رفته یا ضعیف شده.
 • افتادگی نوک بینی، برآمدگی یا سایر مشکلات بینی.

افراد بالای 18 سال اگر از علائم پیری یا کم شدن حجم صورت خود ناراضی باشند و نمی‌خواهند تحت عمل جراحی زیبایی تهاجمی قرار بگیرند، می توانند از فیلر پوستی استفاده کنند. مردان و زنان به یک اندازه کاندید مناسبی برای تزریق فیلر هستند. توصیه می شود افرادی که قصد تزریق فیلر را دارند یا سیگار نکشند یا  برای مدت زمان مشخصی قبل از درمان از مصرف سیگار  خودداری نمایند. تزریق فیلر به خانم‌های باردار و در دوران شیردهی توصیه نمی‌شود.

آمادگی‌های لازم قبل از تزریق فیلر


ممکن است بخواهید به یک متخصص پوست یا هر فردی که در مراقبت از پوست تخصص دارد، مراجعه کنید. آنها چهره شما را بررسی می‌کنند و در مورد انتظارات شما و اینکه به دنبال بهبود و اصلاح چه قسمت هایی از صورت خود هستید از شما سؤال می پرسند.

آنها ممکن است صورت شما را با یک خودکار یا نشانگر علامت گذاری کنند تا نشان دهند تزریق در کجا انجام می شود. همچنین ممکن است از صورت شما عکس بگیرند. سپس نوع خاصی از فیلر را توصیه می کنند و عوارض جانبی احتمالی و زمان بهبودی را بررسی می نمایند.

در طول این مشاوره، در مورد پرونده پزشکی و سوابق بیماری نیز  از شما سؤال خواهد شد. مهم است که مصرف هر گونه دارو را به آنها اطلاع دهید، زیرا برخی از داروها می توانند عوارض دریافت فیلر را افزایش دهند. در صورت داشتن موارد زیر آنها را با پزشک خود در میان بگذارید:

 • آلرژی
 • سابقه کبودی یا خونریزی پس از اقدامات مشابه
 • مشکلات عصبی
 • بیماری های پوستی

قبل و بعد از تزریق فیلر از مصرف مسکن‌های ضد التهاب خودداری کنید؛ زیرا می‌توانند خون را رقیق کرده و خطر قرمزی، تورم، خونریزی و کبودی را افزایش دهند.

نحوه تزریق فیلر


 

نحوه تزریق فیلر

این روش بسته به فیلری که متخصص پوست استفاده می‌کند، قسمتی از بدن که باید درمان شود و سابقه پزشکی شما متفاوت است.

 1. تزریق فیلر معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد و نیاز به یک بار مراجعه به مطب دارد.
 2. قبل از تزریق، ممکن است به یخ، یک ماده بی حس کننده روی پوست یا بلاک عصبی نیاز داشته باشید که بسته به فیلر و ناحیه ای که باید درمان شود متفاوت است. دست ها به طور کلی نیازی به بیهوشی ندارند. لب ها اغلب به بلاک عصبی نیاز دارند.
 3. متخصص پوست فیلر را به ناحیه مورد نظر تزریق می کند و اغلب برای بدست آوردن بهترین نتیجه چندین تزریق  انجام می‌دهد.
 4. ممکن است هنگام تزریق فیلر احساس سوزش داشته باشید.
 5. اگر از چربی بدن شما به عنوان فیلر استفاده شود، کل درمان می تواند در یک روز انجام شود. ابتدا روشی به نام لیپوساکشن تامسنت انجام خواهد شد که مقدار کمی چربی از ناحیه دیگری از بدن شما برداشته می‌شود سپس چربی خارج شده از بدن شما پردازش می‌شود تا بتوان آن را به ناحیه ای که نیاز به حجم بیشتری دارد تزریق کرد.

مراقبت‌های لازم بعد از تزریق فیلر


بیشتر افراد پس از ترک مطب می توانند به فعالیت های روزمره خود بازگردند. برای کاهش قرمزی و تورم ناشی از تزریق، متخصص پوست ممکن است به شما توصیه کند  قبل از ترک آنجا به مدت 15 تا 20 دقیقه از کمپرس یخ استفاده نمایید.

 1. برای انجام ورزش یا هر فعالیت سنگین دیگری حداقل یک روز صبر کنید.
 2. از نور خورشید دوری نمایید و از هرگونه ماده برنزه کننده حتی در منزل استفاده نکنید.
 3. به مدت سه روز از دست زدن به ناحیه تحت درمان خودداری کنید، مگر اینکه به توصیه پزشک دستورالعملی مبنی بر ماساژ  آن ناحیه دریافت کرده باشید.
 4. از مصرف مسکن های رقیق کننده خون خودداری نمایید، زیرا می توانند خون را رقیق کرده و قرمزی، تورم، خونریزی و کبودی را افزایش دهند.
 5. حداقل یک هفته بعد از  تزریق فیلر از انجام هر گونه ورزش سنگین خودداری کنید. این کار مانع ایجاد عفونت می شود.
 6. تا یک هفته پس از درمان از حمام آفتاب و قرار گرفتن در معرض گرمای شدید خودداری کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.

ماندگاری فیلرها


 

ماندگاری فیلرها

ماندگاری انواع تزریق فیلر، به فاکتورهایی نظیر نوع ژل، برند، میزان و نوع آسیب پوست، میزان ژل مصرفی، ناحیه درمان و سرعت جذب پرکننده‌های صورت بستگی خواهد داشت. همچنین بدن افراد مختلف، به شکل‌های گوناگون به این مواد واکنش نشان می‌دهند. براین اساس می‎توان بازه زمانی زیر را برای آنها ارائه داد:

 • پرکننده‌های صورت کوتاه مدت: دوام آنها بین 4 تا 6 ماه است. برندهایی نظیر بلترو، ژوویدرم و رستیلن در این گروه قرار می‎گیرند.
 • پرکننده‌های بلند مدت: این مواد 6 تا 12 ماه ماندگاری دارند. برندهای رستیلن سیلک و جوودرم ولبلا در این گروه قرار خواهند گرفت.
 • فیلرهای نیمه دائمی: ماندگاری آنها بین یک تا دو سال است. جوودرم ولوما، اسکالپترا و رادیسه از جمله برندهایی هستند که محصولات آنها از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است.
 • فیلرهای دائمی: این مواد به صورت دائمی در ناحیه مورد نظر باقی خواهند ماند.

عوارض تزریق فیلر


پس از تزریق فیلر، برخی افراد  ممکن است دچار عوارض جانبی جزئی و موقت در محل تزریق شوند. از جمله:

 • قرمزی
 • تورم
 • سوزش
 • کبودی (بعضی اوقات)

این عوارض جانبی حداکثر طی 7 تا 14 روز از بین می روند. اگر فردی که فیلر را تزریق می کند دانش و تجربه کافی نداشته باشد، احتمال بروز عوارض جانبی جدی بیشتر است. برای محافظت از سلامت خود، هرگز نباید تزریق فیلر را در یک محیط غیرپزشکی مانند سالن یا خانه شخصی انجام دهید.

هنگامی که فیلرها در یک محیط غیرپزشکی یا توسط افراد بی تجربه تزریق شوند، عوارض جانبی به طور چشمگیری افزایش می یابند. این عوارض جانبی عبارتند از:

 • ایجاد گره و توده
 • برآمدگی
 • حجیم شدن بیش از حد بعضی مناطق
 • واکنش آلرژیک
 • تغییر رنگ پوست
 • عفونت
 • تورم شدید

قیمت و هزینه تزریق فیلر


هزینه تزریق فیلر به عوامل مختلفی از جمله تعداد واحد فیلر تزریق شده، برند و نوع فیلر، تجربه و مهارت پزشک، تعداد نقاط تزریق و ناحیه‌ی تحت درمان بستگی دارد. سایر عوامل مؤثر بر قیمت تزریق فیلر عبارتند از:

 • داشتن تأییدیه از سوی سازمان غذا و دارو
 • داشتن اثرات مثبت
 • داشتن کمترین عوارض جانبی

به طور کلی می‌توان گفت تزریق فیلر هایی که بر پایه اسید هیالورونیک و هیدروکسید کلسیم ساخته می‌شوند، از قیمت بیشتری برخوردار هستند. علت نیز به ساختار طبیعی و در عین حال نتایج مثبت آن باز می‌گردد.

تزریق فیلر زیرچشم

سؤالات متداول


بهترین نوع فیلر کدام است؟

فیلر‌های زیادی در بازار وجود دارد. یافتن مورد مناسب برای شما به بودجه، تجربه و اولویت پزشک و تفاوت‌های ظریف در پوست بستگی دارد. به عنوان مثال می‎توان به فاکتورهایی نظیر میزان آفتاب‎سوختگی و یا شدت خاصیت الاستیکی و کشسانی پوست اشاره کرد.

کاربرد فیلر بینی چیست؟ از کدام نوع فیلر می‌توان برای اصلاح فرم بینی استفاده کرد؟

با استفاده از تزریق فیلر می‎توان برخی از مشکلات و نواقص بینی مانند قوز خفیف و یا فرورفتگی و ناهمواری‎های سطحی را برطرف کرد. برای این منظور می‌توان از انواع اسید هیالورونیک، کلسیم هیدروکسید، اسید پلی لاکتیک و فیلرهای دائمی استفاده کرد.

کدام نوع فیلر برای زیر چشم مناسب تر است؟

پرکننده‌های زیر چشم برای رفع سه مشکل اساسی تهیه شده‌اند:

 • برطرف کردن سیاهی دور چشم
 • رفع گودی زیر چشم
 • از بین بردن چین و چروک‎های اطراف چشم

از پرکننده‌های اسید هیالورونیک به عنوان بهترین فیلر زیر چشم یاد شده است. آنها به خوبی به ناحیه مورد نظر حجم داده و در عین حال در ناحیه تزریق پخش نخواهند شد.

طول عمر کدام نوع فیلر بیشتر است؟

معمولاً تزریق فیلرهایی که بر پایه کلسیم هیدروکسی آپاتیت ساخته می‎شوند، از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار هستند.

آیا فیلرهای پوستی ایمن هستند؟

در حال حاضر تزریق فیلر یکی از ایمن ترین روش های زیبایی موجود است. سال‌هاست که متخصصان پوست استفاده از فیلر‌ها را برای کاهش علائم پیری توصیه می‌کنند و از فیلرها برای سنین مختلف و همه نوع رنگ پوست استفاده می نمایند.

آیا بعد از تزریق فیلر طبیعی به نظر می‌رسم؟

متخصصان پوست توصیه می کنند در مصرف فیلر ها زیاده روی نکنید. اگر با احتیاط بیشتری اقدام کنید نتایج شما طبیعی تر به نظر می‌رسند. به عنوان مثال، افرادی که لب های بسیار نازکی دارند، نباید لب هایشان به طور چشمگیری حجیم شود. ایجاد لب های حجیم تر در این افراد می تواند بسیار غیرطبیعی و ناخوشایند باشد.

چه مدت پس از دریافت فیلر نتایج را مشاهده خواهم کرد؟

بیشتر فیلرها به پوست حجم می دهند و نتایج فوری و آنی ایجاد می کنند. فیلر همچنین می تواند بدن شما را برای تولید کلاژن تحریک کند، اما به زمان احتیاج دارد.

آیا پس از تزریق فیلر دوره نقاهت وجود دارد؟

بیشتر فیلر ها به دوره نقاهت نیاز ندارند. حتماً از متخصص پوست خود بپرسید که آیا دوره نقاهت خواهید داشت یا خیر.

آیا پس از تزریق فیلرهای پوستی به صورتم دردی احساس می کنم؟

بیشتر افراد پس از استفاده از فیلرهای پوستی هیچ دردی را تجربه نمی کنند. اما برخی ممکن است در محل تزریق کمی درد یا کبودی خفیف داشته باشند.

اگر هر گونه درد، کبودی یا تورم داشتید، می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

آیا در صورت داشتن تبخال می توان فیلر تزریق کرد؟

اگر سابقه تبخال دارید، این خطر وجود دارد که قرار گرفتن سوزن در پوست شما ویروس تبخال را فعال کند. این  مسئله ممکن است باعث ایجاد تبخال جدید یا عود تبخال قبلی شود.

کبودی و تورم بعد از تزریق فیلر بعد از چند روز برطرف می شود؟

برخی افراد پس از عمل دچار کبودی و تورم خفیف می شوند که معمولاً ظرف یک یا دو هفته برطرف می شود. پس از تزریق، ناحیه تحت درمان کمی قرمز می شود، که تنها چند ساعت طول می کشد.

بوتاکس بهتر است یا فیلر؟

به طور خلاصه، تفاوت بین بوتاکس و فیلرها عبارتند از:

بوتاکس عضلات را منجمد می کند تا از بروز چین و چروک های ناشی از حرکات صورت جلوگیری کند. معمولاً در قسمت بالایی صورت، مانند پیشانی و اطراف چشم انجام می شود.

در فیلرهای پوستی از اسید هیالورونیک و مواد مشابه برای پر کردن نواحی‌ای که حجم و صافی خود را از دست داده اند استفاده می شود. این نواحی شامل چین و چروک های اطراف دهان، لب های نازک و گونه هایی است که حجم خود را از دست داده اند. همچنین ممکن است برای چین و چروک‌های پیشانی، اسکارها و سایر نواحی که برای داشتن ظاهری صاف‌تر به حجم بیشتری نیاز دارند، استفاده شود.

نتایج بوتاکس 3 تا 4 ماه ماندگاری دارد. نتایج فیلر پوستی بسته به اینکه از کدام فیلراستفاده شود متفاوت است.

از آنجایی که بوتاکس و فیلر ها مواد مختلفی هستند که برای مصارف مختلف طراحی شده اند، گاهی اوقات می توان آنها را در یک درمان ترکیب کرد. به عنوان مثال، ممکن است فردی از بوتاکس برای اصلاح خطوط بین چشم ها و از فیلر برای اصلاح خطوط لبخند اطراف دهان استفاده کند.

آیا با تزریق فیلر می‌توان جای جوش را از بین برد؟

آکنه گاهی اوقات می تواند اسکار به جای بگذارد. خوشبختانه این اسکارها را می توان با فیلر اصلاح کرد.

فرق ژل و فیلر چیست؟

ژل ها نوعی فیلر هستند که تزریق می‌شوند.

مقاله‌ای که برای شما آماده کردیم، مربوط به بلاگ ره یا بوده و می‌توانید نکات جذاب و آموزش‌های دیگر را در صفحه مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی از خدمات کلینیک پوست و مو ره یا بهره ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *