عوارض تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس چیست؟

آیا می دانید عوارض بوتاکس چیست؟ چگونه از عوارض احتمالی بوتاکس جلوگیری کنیم؟ هدف از انتشار این محتوا آشنایی شما با عوارض تزریق بوتاکس است. اگر به دنبال زیبایی و جوانسازی پوست خود هستید من به شما تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی ره یا را پیشنهاد می کنم. اما امروز قصد داریم شما رو با عوارض احتمالی این عمل زیبایی آشنا کنیم و به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

عوارض تزریق بوتاکس چندان شایع نیست، اما بروز آن دور از انتظار نیز نخواهد بود. برای پیشگیری از عوارض بوتاکس لازم است به مراکزی مراجعه نمایید که در این زمینه حرفه‎ ایی و علمی فعالیت می‎کنند. در واقع باید گفت زمانی با عوارض تزریق بوتاکس مواجه می‎شوید که به سراغ مراکز غیر معتبر می‎روید. بوتاکس از جمله موادی است که با هدف جوانسازی پوست از آن استفاده می‎شود.

خدمات کلینیک ره یا:‌ جوانسازی پوست

بوتاکس چیست؟

در واقع این ماده نوعی سم به نام بوتولینوم نوع A است که منجر به فلج شدن عضله شدن خواهد شد. استفاده از آن در نواحی مختلف بدن بخصوص صورت بسیار رایج است. شاید تعجب کنید که چطور تزریق این سم به بدن، باعث بروز مشکل نمی‎شود، چرا که بوتولینوم نوع A سمی است که در مسمومیت غذایی دیده می‎شود و سلامت فرد را تهدید خواهد کرد.

باید بدانید به منظور جوانسازی پوست، دوز مشخصی از این سم به بدن تزریق خواهد شد و نتایج این تزریق به استفاده از انواع مارک های بوتاکس معتبر و کلینیک زیبایی مربوطه در ارتباط است. همچنین استفاده از بوتاکس در رشته ‎های مختلف پزشکی مورد استفاده قرار می‎گیرد، یعنی از آن به عنوان روشی برای درمان بهره می‎برند.

عوارض عمومی تزریق بوتاکس چیست؟

از بوتاکس به عنوان یکی از راه‎های کم تهاجمی برای زیبایی و جوانسازی پوست یاد می‎شود. برای این منظور ماده سمی، از طریق سرنگ تزریق خواهد شد. که خبری از برش یا جراحی نیست. در صورتیکه مواد بوتاکس از کیفیت بالایی برخوردار باشد و در عین حال تزریق به درستی انجام شود، خطری متقاضی را تهدید نخواهد کرد. در این حالت با عوارض کلی تزریق بوتاکس مواجه خواهید شد که طبیعی بوده و در کوتاه مدت با مراقبت برطرف می‎شوند.

از جمله عوارض تزریق بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. قرمزی و تورم پوست در ناحیه تزریق
  2. تهوع و سردرد
  3. درد
  4. تیره گی و کبودی

عوارض عمومی بوتاکس

قرمزی و تورم پوست در ناحیه تزریق

در واقع این امر واکنش طبیعی بدن به تزریق و وارد شدن سوزن به بدن است. شدت این عوارض از خفیف تا متوسط خواهد بود و پس از گذشت چند ساعت برطرف می‎شوند. برای این منظور شاید به شما توصیه کنند از کمپرس سرد استفاده نمایید.

البته استفاده از آن شرایط خاصی دارد که متخصص در این زمینه توصیه‎ های لازم را خواهد کرد.

برای مثال اگر به هر دلیلی تمایل داشتید از کمپرس سرد برای التیام تورم و قرمزی استفاده کنید، نباید به ناحیه تزریق فشار آورده شود.

هرگونه فشار اضافی می‎تواند باعث جابجایی مواد بوتاکس شده و در نتیجه اثر آن در عضله های مجاور دیده می‎شود نه عضله هدف.

تهوع و سردرد بعد از بوتاکس نگران کننده است؟

شدت این عوارض نیز از خفیف تا متوسط خواهد بود. اگر برای اولین بار اقدام به تزریق بوتاکس نمایید شاید بیشتر با این عارضه دست به گریبان شوید.

در هر حال جای نگرانی نیست و پس از گذشت چند ساعت عوارض از بین خواهند رفت.

ماندگاری آنها سه تا چهار روز پس از تزریق نیز طبیعی است. برای رفع آن با توجه به توصیه پزشک می‎توانید از داروهای آرامش‎بخش استفاده نمایید.

آیا درد از عوارض بوتاکس می باشد؟

درد از دیگر عوارض تزریق بوتاکس به‎ شمار می‎رود. البته این موضوع تا حدود زیادی به میزان تحمل شما بستگی خواهد داشت.

گاهی اوقات برای کاهش درد از داروهای بی‎حسی موضعی بهره گرفته می‎شود.

به طور کلی افراد قادر به تحمل درد تزریق بوتاکس هستند شاید بپرسید آیا درد پس از تزریق بوتاکس نیز ادامه خواهد داشت؟

به طور معمول ممکن است تا 30 دقیقه پس از آن همچنان درد خاصی را در ناحیه تزریق حس کنید.

در هر حال قرار نیست این درد به مدت طولانی ادامه داشته باشد. اگر احساس می‎کنید با گذشت زمان بر شدت درد افزوده می‎شود با متخصص تماس بگیرید.

علت تیرگی و کبودی بعد از بوتاکس

تیرگی و کبودی در محل تزریق به دلیل سوراخ شدن عروق خونی است. در این حالت احتمالاً محل عروق خونی در ناحیه مورد نظر به درستی تشخیص داده نشده است این امر مهارت متخصص در این زمینه را نشان می‎دهد.

تزریق بوتاکس را صرفا یک تزریق ساده برای زیبایی و جوانسازی پوست در نظر نگیرید برای اینکه از اثرات آن به درستی بهره‌مند شوید، لازم است تزریق در محل اصلی انجام شود برای این منظور متخصص باید با آناتومی صورت و گردن و وظایف عضلات در این ناحیه به درستی آشنا باشد.

بسیاری از عوارض تزریق بوتاکس به دلیل بی‎ تجربگی و نداشتن دانش کافی رخ می‎دهند به همین دلیل توصیه می‎شود برای این منظور حتماً با متخصص باتجربه و مراکز معتبر مشورت داشته باشید.

آیا عفونت از عوارض رایج و شایع بوتاکس است؟

بروز عفونت پس از بوتاکس به ندرت اتفاق می‎افتد متخصص قبل از تزریق این ماده، محل مورد نظر را به خوبی استریل خواهد کرد.

همچین مواد بوتاکس در دما و محیط مناسب نگهداری خواهد شد به این ترتیب باکتری‎ها فرصت کافی برای رشد و تکثیر نخواهند داشت.

با این حال در صورتیکه درب محلول بوتاکس باز شود و در محیط نامناسب قرار گیرد یا نکات بهداشتی هنگام تزریق رعایت نشود، احتمال بروز عفونت وجود خواهد شد.

انجام بوتاکس به افرادی که دارای عفونت فعال هستند (مانند تبخال)، پیشنهاد نمی‎شود.

پیشگیری از عوارض بوتاکس

عوارض ناشی از حساسیت به بوتاکس

اگر برای اولین بار است که می‎خواهید بوتاکس تزریق کنید، احتمالا از شما تست تزریق بوتاکس گرفته خواهد شد. برخی افراد نسبت به مواد بوتاکس حساسیت نشان می‎دهند. از جمله عوارض آن می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بثورات پوستی مانند کهیر
  • اختلالات تنفسی مانند تنگی نفس
  •  سوزش و خارش

آیا بوتاکس عوارض طولانی مدت دارد؟

برای بوتاکس عوارض طولانی مدت ذکر نشده است. همچنین باید بدانید اثرات مثبت آن نیز برای طولانی مدت باقی نخواهند ماند. با توجه به محل تزریق و عمق چین و چروک، لازم است در فواصل زمانی معین برای تکرار تزریق به مرکز مراجعه نمایید.

آثار تزریق بوتاکس پس از چند روز نمایان خواهد شد. به طور کلی دوام و ماندگاری بوتاکس بین 2 تا 6 ماه در نظر گرفته می‎شود.

عوارض بوتاکس در ناحیه پیشانی و ابرو

در همین ابتدا بدانید عوارض تزریق بوتاکس در نواحی مختلف صورت موقتی است و پس از بین رفتن خاصیت سم، عضله به حالت اصلی خود باز خواهد گشت. مهمترین مشکلی که در این مدت با آن روبرو هستید، عدم زیبایی در چهره است. برای رفع آن باید صبر کنید تا اثر بوتاکس از بین برود. عضلات پیشانی نسبت به تزریق سم بوتاکس از حساسیت بیشتری برخوردار هستند، به همین دلیل ممکن است عوارض بیشتر در این نواحی دیده شوند.

عوارض بوتاکس و افتادگی پلک

افتادگی پلک یکی از عوارضی است که با تزریق اشتباه یا کوتاهی در مراقبت‎های پس از تزریق رخ می‎دهد. از این عارضه تحت عنوان پتوز نیز یاد می‎شود. در این حالت صورت نامتقارن خواهد شد. در این شرایط ماده بوتاکس به هر دلیلی به عضله بالایی چشم (فرونتالیس) نفوذ می‎کند.

مسئولیت بالا و پایین کردن پلک بر عهده این عضله است. زمانی که سم به این عضله نفوذ می‎کند، باعث فلج شدن آن خواهد شد و در نتیجه پتوز یا افتادگی پلک رخ می‎دهد. اگر افتادگی شدید باشد احتمالا با اختلالات بینایی نیز مواجه خواهید شد.
در برخی افراد این عضله به طور ژنتیکی ضعیف است، یعنی بدون نفوذ ماده بوتاکس به عضله فرونتالیس، پلک آنها افتاده به نظر می‎رسد. در این حالت تزریق بوتاکس با ملاحظه انجام خواهد شد.

افتادگی ابرو

فلج شدن عضله فرونتالیس علاوه بر افتادگی پلک، افتادگی ابرو را به همراه خواهد داشت. در این حالت احتمالا تزریق بسیار پایین‎تر از پیشانی انجام شده است.
از دیگر عوارض تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی می‎توان به چهره بی حس اشاره کرد. در این حالت احتمالا اشتباهی در تعیین دوز دارو رخ داده است.

عوارض تزریق بوتاکس در اطراف لب، دهان و بینی

در این حالت عضلات لب فلج خواهند شد. با فلج شدن آنها فرد با حرف زدن مشکل خواهد داشت، همچنین در خوردن و بلع غذا نیز با اختلال مواجه می‎شود. در این حالت صورت عدم تقارن پیدا کرده و فرد به سختی توانایی لبخند زدن خواهد داشت.

گاهی اوقات شدت عارضه به حدی است که فرد با بیرون ریختن غیر ارادی آب دهان مواجه می‎شود. استفاد از بوتاکس بیشتر برای یک سوم بالایی صورت رایج است.
از بوتاکس برای رفع خطوط اطراف بینی نیز استفاده می‎شود. چنانچه تزریق به درستی انجام نشود، احتمال افتادگی لب و گوشه‎ های دهان وجود دارد.

عوارض بوتاکس صورت (پیشانی ، اطراف دهان و ابرو)

راه های پیشگیری از عوارض احتمالی بوتاکس

بهترین راه برای پیشگیری از عوارض تزریق بوتاکس مراجعه به افرادی است که در این زمینه تخصص دارند. آنها قبل از هر اقدامی شرایط پزشکی و سلامتی شما بررسی خواهند کرد.

برای مثال زنان باردار و افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس نخواهند بود.
در مرحله بعد استفاده از ماده بوتاکس مرغوب در کاهش عوارض بسیار دخیل است.
برای کاهش علائم رایج تزریق بوتاکس لازم است به مراقبت های پس از آن توجه نمایید.

بیشتر بخوانید: روش های پیشگیری و درمان افتادگی پوست

جمع بندی

عوارض تزریق بوتاکس زمانی رخ می‎دهند که از مواد بی ‎کیفیت استفاده کرده یا به مراکز غیر معتبر مراجعه نمایید.

تزریق بوتاکس شیوه‎ایی ایمن برای جوانسازی پوست است، اما برای موفقیت به دانش و شناخت آناتومی صورت نیاز است.

در بروز عوارض کیفیت مواد، مهارت متخصص، میزان حساسیت بدن به دارو و مراقبت‎های پس از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

برای مثال گفته می‎شود پس از تزریق بوتاکس سر را به سمت پایین نگه ندارید یا با آب گرم صورت را نشویید. این امر منجر به جابجایی مواد خواهد شد.

چنانچه شرایط تزریق بوتاکس به درستی رعایت شود، با کمترین میزان عارضه مواجه خواهید شد.

 

این مقاله در بلاگ ره یا تولید شده است و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است. انواع خدمات زیبایی را می ‌توانید در کلینیک پوست و مو ره یا بیابید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *