روش های از بین بردن چین و چروک های صورت

جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک‌های صورت امروزه دغدغه‌ی خیلی از کسانی است که به زیبایی صورت خود اهمیت می‌دهند. خیلی از افراد حتی جوانان به دلایل مختلف صورتشان دچار چین خوردگی می‌شود و این یک مسئله‌ی کاملاً آزار دهنده می‌تواند باشد. شاید شما هم یکی از آنها باشید. انسان ذاتاً زیبا اندیش است و زیبایی را دوست دارد. پس اگر هر یک از افراد به دنبال رازهای زیبا ماندن پوست و جوانسازی صورت خود بودند تعجب نکنید. به وجود آمدن چین و چروک صورت دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

خدمات کلینیک ره یا: مزوژل با تخفیف ویژه

روش های درمان چین و چروک صورت

با بالا رفتن سن، صورت به مرور دچار چین و چروک و افتادگی می‌شود. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش نیز ایجاد چین و چروک را تسریع می‌کند. همچنین مصرف دخانیات و مواد مخدر در این امر تأثیرگذار است. رژیم غذایی غیر اصولی و حالت‌های مختلف صورت که به کرات تکرار می‌شوند، مانند اخم کردن و خندیدن از جمله دلایل ایجاد خطوط و چین و چروک صورت است. برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت، درمان ها و روش‌های متفاوتی وجود دارند که از جمله‌ی آن ها می‌توان به تزریق ژل و چربی، مزوبوتاکس، مزوژل و … اشاره کرد.

روشهای درمان چین و چروک صورت

اگر از پیری زودرس رنج می‌برید، اگر صورتتان باعث شده است اعتماد به نفس نداشته باشید؛ می‌توانید همراه ما باشید تا با معرفی بهترین و بروزترین روش‌های درمانی از بین بردن چین و چروک‌های صورت به شما کمک کنیم.

لیزر اندولیفت

لیزر اندولیفت

لیزر اندولیفت یک درمان زیبایی نوآورانه است که برای تمام گروه‌های سنی مناسب است و مقابله با شل شدن پوست، چین و چروک، جای جوش و حتی آفتاب‌سوختگی را ممکن می‌سازد. در درمان اندولیفت از لیزری باکیفیت استفاده می‌شود تا دیگر مجبور نباشید صورت‌تان را به دست تیغ تیز جراحی بسپارید. بنابراین چون اندولیفت درمانی غیرجراحی است، دوران نقاهت پس از آن کوتاه است یا پس از اندولیفت اصلاً نیازی به استراحت کردن ندارید. از این گذشته اندولیفت اسکار یا جای زخمی را روی پوست باقی نمی‌گذارد که بعداً بخواهید برای از بین بردنش هزینه کنید. لیزر اندولیفت موجب تقویت کلاژن سازی پوست می‌شود، ضخامت لایه درم را افزایش می‌دهد و پوست زیرین را بدون ایجاد هیچ‌گونه زخمی سفت‌تر می‌کند. به‌علاوه لیزر اندولیفت درمانی کم‌تهاجمی و بسیار اثربخش است که تأییدیه FDA را نیز دارد.

همچنین بخوانید: روشهای پیشگیری و درمان افتادگی پوست

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس ماده‌ای است برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت، علی الخصوص خطوط یا چروک دور چشم و پیشانی و خطوط اخم از آن استفاده می‌کنند. این چروک‌ها یا خطوط اگر ناشی از حرکت عضلات صورت باشند، بوتاکس باعث می‌شود که این عضلات به طور موقت فلج شوند و فرد دیگر نتواند اخم کند و یا پیشانی خود را بالا بیاندازد.

بیشتر بخوانید: رفع خط اخم با این روش ها

با تزریق ژل بوتاکس دیگر امکان ایجاد خطوط و چین و چروک وجود ندارد؛ اما اگر این خطوط به طور ثابت بر روی صورت وجود داشته باشند، در این حالت بوتاکس تاثیر ندارد و روش مناسبی برای از بین بردن چین و چروک های صورت نیست.

ممکن است در این حالت نیاز به تزریق چربی و یا لیزر و کارهای دیگری مانند لیفت با نخ و امثال آن انجام شود. مدت زمان اثر بخشی ژل بوتاکس حداکثر 4 تا 6 ماه است و بعد از این مدت زمان اثر بخشی آن از بین می‌رود و برای ماندگاری به صورت دوره‌ای، باید این کار تکرار شود. روش آن به این صورت است که در هر چهار ماه یا شش ماه این کار تکرار شود و قبل از اینکه چین و چروک به صورت کامل به حالت اولیه برگردند، ژل بوتاکس دوباره تزریق شود. دلیل تکرار آن هم عدم افزایش عمق خطوط صورت است که در صورت عدم تکرار و اتمام اثربخشی، بوتاکس تزریق شده در بدن حل می‌شود و کاملاً از بین می‌رود و عمق خطوط روی صورت بیشتر می‌شود.

مزوبوتاکس یا میکروبوتاکس

مزوبوتاکس یا میکروبوتاکس

مزوبوتاکس یا میکروبوتاکس با هدف رفع چین و چروک‌هایی انجام می‌شود که هنگام لبخند زدن یا حرکت دادن به صورت در بخش میانی صورت ایجاد می‌شوند. توزیع و دوزهای بوتاکس استاندارد درمان ایمنی برای چین و چروک‌های بخش میانی صورت نیست، چون صورت با این روش درمان هنگام لبخند زدن شبیه به حالت صورت بیماران سکته‌کرده خواهد شد. دلیل ایجاد چنین حالتی این است که عضله گونه‌ای یا زیگوماتیک که مسئول لبخند زدن است، در تلاش برای از بین بردن خطوط پنجه‌کلاغی و خط خنده پایین صورت بیش از حد تحت تأثیر بوتاکس قرار می‌گیرد. تزریق دوز استاندارد بوتاکس فقط برای رفع خطوط پنجه کلاغی نزدیک چشم ایمن است. مزوبوتاکس یا میکروبوتاکس روش نوآورانه جدیدی است که قابلیت بی‌سابقه‌ای را برای رفع این چین و چروک‌های مقاوم در اختیار می‌گذارد؛ پیش از مزوبوتاکس با هیچ روشی نمی‌شد این نوع چین و چروک‌ها را از بین برد. لیزردرمانی، لایه‌برداری، تزریق چربی و لیفت صورت هیچ کدام نتوانستند چین و چروک‌های دینامیک بخش میانی گونه‌ها را از بین ببرند. بااین‌حال مزوبوتاکس کمی بر لبخند اثر می‌گذارد و رو به بالا کشیده شدن لب‌ها هنگام لبخند زدن را سخت‌تر می‌کند. هنگام تصمیم‌گیری برای انجام مزوبوتاکس باید از این محدودیت اطلاع داشته باشید. معمولاً چند هفته طول می‌کشد تا نتایج مزوبوتاکس مشخص شود؛ البته ماندگاری نتایج مزوبوتاکس غالباً دوبرابر بوتاکس استاندارد و احتمالاً بالغ بر شش ماه است. انتظار می‌رود درمان مستمر موجب شود که پوست ترمیم کلاژن آسیب‌دیده را شروع کند، درنتیجه نیازتان به درمان مزوبوتاکس به مرور کمتر می‌شود و درمان را در فواصل طولانی‌تر تکرار می‌کنید. مزوبوتاکس یا میکروبوتاکس بافت و رنگ پوست را نیز بهبود می‌دهد و گاهی برای تعریق و گرگرفتگی صورت نیز مفید است.

در ادامه‌ی مبحث به از بین بردن چین و چروک‌های صورت با روش تزریق فیلر می‌پردازیم.

 

فیلر چیست و کاربردهای آن

تزریق-فیلر

اساساً این سوال برای مخاطب پیش می‌آید که فیلر چیست و چه کاربرد‌هایی می‌تواند برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت داشته باشد. فیلر به صورت کلی به معنای پرکننده می‌باشد و دارای انواع مختلفی است که می‌تواند به صورت چربی باشد و یا اینکه ژل باشد. ژل های تزریقی معمولاً از جنس هیالورونیک اسید هستند که به طور طبیعی در بافت همبند بدن در زیر پوست وجود دارد. این ژل که در مرطوب نگه داشتن پوست بدن و زنده نمودن بافت صورت تأثیر چشمگیری دارد، امروزه مورد توجه متخصصین بسیاری قرار گرفته است.

یکی از مهمترین تفاوت‌های بوتاکس و هیالورونیک در تولید کلاژن است که در روش دوم، تزریق هیالورونیک به تحریک بافت صورت می‌انجامد و باعث ترمیم صورت به صورت خودکار می‌شود. از جمله مزیت‌های ژل هیالورونیک اسید جوانسازی پوست و صورت، آبرسانی پوست و بافت‌های آسیب دیده صورت، بهبود بخشیدن به خطوط ایجاد شده در صورت و به واسطه ترکیبات شیمیایی موثری که دارد کمک می‌کند فرد پوست لطیف و نرمی داشته باشد.

یکی از ویژگی‌های این ژل به این صورت است که وقتی وارد بدن می‌شود، با بدن سازگار می‌شود و به صورت جادویی عمل می‌کند. البته این نوع ژل هم بسته به نوع برند و جنس آن، بعد از حدودا 9 تا 12 ماه به طور کامل از بدن دفع می‌شود. این ژل استفاده‌ی گوناگونی دارد، که از جمله می‌توان به از بین بردن چین و چروک‌های صورت مانند خطوط خنده، گودی زیر چشم، فرم دهی به لب‌ها و نیز زاویه سازی صورت و چانه اشاره کرد. همانطور که در پیش تر اشاره شد تغذیه‌ی سالم در جوان ماندن و حتی جوانسازی پوست تأثیر بسزایی دارد. پرتقال و گریپ فروت، هویج، سیب زمینی، آووکادو، آجیل، سویا سبزیجات از جمله مواد غذایی هستند که در آنها ماده هیالورونیک اسید وجود دارد.

تزریق چربی

تزریق چربی

همانطور که گفته شد برای جوان‌سازی پوست و از بین بردن چین و چروک‌های صورت روش‌های مختلفی وجود دارند که یکی از آنها تزریق چربی است. این روش معمولاً زمانی انجام می‌شود که خطوط صورت و یا چین و چروک ایجاد شده به صورت عمیق باشد. در این صورت متخصصان امر، روش تزریق چربی را کاربردی تر می‌دانند.

برای تزریق چربی معمولاً از روش بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. البته در شرایطی که توانایی بی حسی موضعی نداشته باشید از روش بیهوشی می‌توان استفاده کرد. چند هفته قبل از تزریق، فرد باید به اندازه کافی آب مصرف کند، تا آبرسانی به پوست به مرور انجام و صورت آماده‌ی جوانسازی گردد. همچنین قبل از تزریق، از مصرف هرگونه مواد دخانی خودداری نمایید. البته یک سری از داروها مانند آسپرین و یا حتی داروهای التهابی هستند که افراد باید از مصرف آنها تا قبل از تزریق خودداری نماید، چرا که به دلیل خونرسانی به بافت‌های پوستی، امکان دارد نتیجه تزریق آنطور که مورد هدف است حاصل نشود.

روش انجام کار بدین صورت است چربی که از سایر بافت‌های بدن برداشته و به محل مورد نظر با استفاده از سوزن‌های خیلی ریز تزریق می‌شود. استفاده از سوزن‌های ریز به این دلیل است که فرد درد زیادی را متوجه نشود و همچنین در آخر جای سوزن و نیز خونریزی نداشته باشد. یکی دیگر از مزایای تزریق چربی برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت این است که این کار نیازی به تکرار ندارد و حدوداً ماندگاری سه الی پنج ساله دارد. همچنین امکان ترمیم در روش تزریق چربی از سایر روش‌ها راحت تر است.

با توجه به اینکه چربی کاملاً طبیعی بوده و از بافت خود بدن فرد می‌باشد، خیلی زود جذب بدن می‌شود و بدن را به صورت دلخواه فرم می‌دهد. البته این نکته هم وجود دارد که با توجه به اینکه این نوع تزریق فقط در یک جلسه انجام می‌شود، مقرون به صرفه بوده و می‌تواند انتخاب مناسبی برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت باشد.

لیفت صورت با نخ و از بین بردن چین و چروک صورت

روش‌های از بین بردن چین و چروک‌های صورت به تناسب نیاز متنوع هستند. پزشک متخصص با توجه به نیاز صورت افراد شیوه‌ی ترمیمی را پیشنهاد و اجرایی می‌کند. چند مورد از روش‌ها در بالا مطرح شد. حال قصد داریم مزایای لیفت صورت با نخ و چگونگی آن برای شما بگوییم.

لیفت صورت با نخ

زیر تیغ جراحی رفتن برای بسیاری از افراد ناخوشایند است. اخیراً برای بالا کشیدن پوست از روش لیفت با نخ استفاده می‌کنند. در این روش از بخیه قابل جذب برای بالا بردن پوست بهره می‌گیرند که در زیر لایه پوست قرار می‌گیرد و تأثیرات فوق العاده‌ای بر صورت دارد.

یکی از این مزایای لیفت صورت با نخ، سفت شدن پوست است. در این روش با استفاده از بخیه‌های زیر پوستی لایه‌های پوستی را کشیده و سفت می‌کنند. با توجه به اینکه هیچ گونه عمل جراحی و بریدن پوست و امثال آن صورت نمی‌گیرد، جای افتادگی قابل مشاهده نیست و بدون عمل جراحی صورت شما زیبا و جوان می‌شود.

دومین مزیت لیفت با نخ برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت، تحریک کلاژن سازی است. با نظر داشت به اینکه کلاژن یکی از عوامل مهم در جوانسازی و دشمن چین و چروک به حساب می‌آید، یکی از کاربردهای مهم نخ‌های بخیه کار رفته در پوست، تحریک کلاژن سازی است؛ که به فرایند ترمیمی کمک می‌کند. البته مزیت‌های دیگری نیز از جمله ریکاوری سریع، هزینه مناسب، ایمنی بالا و نتایج طبیعی را دارد که می‌تواند مد نظر افراد باشد.

روش اول برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت با استفاده از نخ جذبی است که بعد از مدتی با توجه به مواد تشکیل دهنده آن، با پوست صورت سازگار می‌شود. روش دوم نخ غیر قابل جذب است که در بیشتر موارد برای لیفت‌های قوی مانند لیفت گردن به‌کار می‌رود. نهایتاً روش آخر، نخ ترکیبی است که قسمتی از آن زیر پوست باقی می‌ماند و قسمتی نیز جذب پوست می‌شود.

میکرونیدلینگ و رفع چین و چروک

میکرونیدلینگ

اگر به دنبال روشی برای کاهش چین و چروک‌ها و خطوط ظریف می‌گردید، به کمک میکرونیدلینگ می‌توانید به خواسته‌تان برسید. در درمان میکرونیدلینگ وسیله‌ای دارای سوزن‌های ظریفی به اندازه سوزن طب سوزنی روی سطح پوست گذاشته می‌شود تا فرایند تولید کلاژن و التیام‌بخشی طبیعی برانگیخته و تسهیل شود؛ پوست در نتیجه کلاژن‌سازی جوان‌تر و خاصیت کشسانی‌اش بهتر می‌شود.

خدمات کلینیک ره یا: میکرونیدلینگ

پزشکان عموماً کرم بی‌حسی موضعی را قبل از میکرونیدلینگ به صورت می‌زنند تا ناحیه درمان بی‌حس شود. عوارض میکرونیدلینگ به‌جز ورم و سرخی موقتی پوست پس از درمان، انگشت‌شمار است. دوران نقاهت میکرونیدلینگ معمولاً کوتاه‌تر از لیزر درمانی یا لایه‌برداری با مواد شیمیایی است که هر دو برای جوان‌سازی و بهبود سطح و بافت پوست انجام می‌شوند. اکنون زمان مناسبی برای بازیابی جوانی صورت به کمک این درمان غیرتهاجمی و مؤثر است.

میکرونیدلینگ پوست را برخلاف لیزر گرم نمی‌کند. به همین دلیل افراد مبتلا به ملاسما (لکه‌های تیره روی پوست) و هیپرپیگمانتاسیون (نقطه‌های تیره روی پوست) نیز می‌توانند میکرونیدلینگ را انجام بدهند، بدون آن که نگران شدیدتر شدن مشکلات رنگدانه‌ای باشند. پوست تیره‌تر مستعد تغییرات رنگدانه‌ای در اثر واکنش پسا التهابی است.

میکرونیدلینگ گاهی برای کمک به نفوذ درمان‌های موضعی پوست انجام می‌شود تا اثربخشی این محصولات بیشتر شود.

مزوژل

مزوژل درمانی برای بازسازی پوست است که حاوی غلظت بالایی از فرمولاسیون خاصی از هیالورونیک اسید است. ماده مزوژل با تکنیک میکرونیدلینگ به پوست رسانده می‌شود. آزادسازی آهسته هیالورونیک اسید (HA) تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کند که به نوبه خود رنگ و رطوبت پوست را بهبود می‌دهد و چین و چروک‌ها و خطوط ریز روی پوست را محو می‌کند.

مزایای مزوژل به شرح زیر است:

 • تحریک تولید کلاژن
 • بهبود کیفیت و بافت کلی پوست
 • صاف کردن چین و چروک‌ها و خطوط ریز
 • افزایش خاصیت کشسانی پوست
 • درخشان‌تر کردن پوست

لیزر جوان ساز

لیزر جوان ساز

لیزر جوان‌ساز که با اصطلاحاتی همچون لایه‌برداری با لیزر، تبخیر با لیزر و سایش با لیزر نیز شناخته می‌شود، چین و چروک‌ها، جای زخم و جوش و لکه‌های روی صورت را از بین می‌برد.

لیزر جوان‌ساز نقص‌های زیر را درمان می‌کند:

 • چین و چروک یا خطوط ریز دور یا زیر چشم، پیشانی یا دهان
 • جای جوش یا آبله مرغان
 • واکنش نشان ندادن پوست به درمان لیفت صورت
 • آسیب‌های پوستی ناشی از پیری یا تماس با نور خورشید
 • لکه‌های کبدی
 • بهبود رنگ پوست افرادی که پوست‌شان مایل به زرد یا خاکستری است
 • زگیل
 • ماه گرفتگی و نقص‌های مادرزادی مانند خال اپیدرمال خطی
 • بزرگ شدن غدد چربی روی بینی

جراح از لیزر برای ارسال پرتوهای پالسی کوتاه متمرکز نور روی نقص‌های پوست استفاده می‌کند. لیزر پوست آسیب‌دیده و زائد را لایه به لایه به روشی بسیار دقیق برمی‌دارد.

رویکرد هدفمند لیزر جوان‌ساز مشکلات مربوط به هیپوپیگمانتاسیون یا روشن شدن پوست را در عمل‌هایی مانند از بین بردن جای جوش با لیزر کاهش می‌دهد.

پرتوی لیزر مورد استفاده در لیزر جوان‌ساز فقط لایه خارجی پوست، موسوم به اپیدرم را برمی‌دارد و پوست زیرین، یعنی لایه درم را هم‌زمان گرم می‌کند. این اثر رشد فیبرهای کلاژن جدید را تحریک می‌کند. همان‌طور که موضع درمان التیام پیدا می‌کند، پوست جدیدی تشکیل می‌شود که صاف‌تر و محکم‌تر است.

بررسی بیشتر: تمام روش های تهاجمی و غیرتهاجمی برای جوانسازی 

هایفوتراپی

هایفوتراپی

اولتراسوند متمرکز با شدت بالا (هایفو) درمان نسبتاً جدیدی برای سفت و محکم کردن پوست است. هایفوتراپی روشی غیرجراحی برای لیفت صورت و جوان‌سازی پوست است. پروتئین‌های کلاژن و الاستین فیبرهایی اساسی هستند که بافت‌های پیوندی پوست را تشکیل می‌دهند و از چروک شدن پوست جلوگیری می‌کنند. بنابراین هایفوتراپی می‌تواند از چین و چروک پوست پیشگیری کند.

در هایفوتراپی از لنز آکوستیک برای متمرکز کردن چند پرتوی انرژی مافوق صوت روی ناحیه‌های هدف استفاده می‌شود. انرژی به عمق 1.5 تا 4.5 میلی‌متری زیر پوست رسانده می‌شود تا تولید الاستین و کلاژن جدید تحریک شود.

هایفوتراپی از فناوری تصویربرداری استفاده نمی‌کند. بنابراین پزشکان نمی‌توانند لایه‌های پوست تحت درمان یا اثرهای پرتوها بر پوست را ببینند؛ به همین دلیل از هایفوتراپی با اصطلاح درمان «کور» جوان‌سازی کننده پوست نیز یاد می‌شود.

آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال (RF)، دستگاهی برای جوان‌سازی پوست است که مزایای آن در از بین بردن چین و چروک‌های صورت ثابت‌شده است. در این روش گرما به صورت جزء به جزء به بدن پوست وارد می‌شود. درمان آر اف، یعنی استفاده از امواج الکترومغناطیسی رادیوفرکوئنسی، که از طریق تبدیل انرژی الکتریکی به گرمای میان‌سلولی باعث هیپرترمی (گرم شدن شدید) موضعی می‌شود؛ گرمای ایجاد شده توسط ساختارهای پوست بیمار جذب می‌شود. طول موج و دوز نور تنظیم می‌شود تا جوان‌سازی پوست در حال پیر شدن با نور ممکن شود و تغییرات رنگدانه‌ای و اریتما (سرخ شدن پوست) کمتر شود. آر اف واکنشی حرارتی را در لایه درم پوست برمی‌انگیزد و در نتیجه به بازسازی بافت پیوندی و تشکیل کلاژن جدید کمک می‌کند و به این ترتیب خاصیت کشسانی پوست بهتر می‌شود.

خدمات کلینیک ره یا: آر اف فرکشنال

آر اف، درمانی برای چین و چروک‌های متوسط تا شدید و سفت‌تر کردن پوست است. تمام گونه‌های اپلیکاتورهای آر اف تکثیر طبیعی کلاژن، سلول‌های خونی، فیبروبلاست‌ها و فاکتورهای رشد را در عمق پوست افزایش می‌دهند تا رنگ و بافت پوست یک‌دست شود.

نکته مهم در رابطه با روش‌های از بین بردن چین و چروک‌های صورت

این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که هر کدام از روش‌های از بین بردن چین و چروک‌های صورت حتماً باید توسط پزشک متخصص انجام شود. انجام درمان زیر نظر پزشک، عوارض احتمالی را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد و از ریسک کمتری برخوردار است. یکی از مسائلی که افراد از آن به عنوان نکته‌ی منفی در روش‌های غیر جراحی یاد می‌کنند، غیر دائمی بودن آن است. این امر در عین حال می‌تواند از نقاط قوت این روش‌ها باشد؛ چرا که نتایج در صورت مورد پسند نبودن قابل اصلاح هستند و از سوی دیگر بسیاری افراد به دلایل گوناگون تمایلی به دائمی بودن نتایج ندارند.

پرسش‌های پرتکرار

رتینول چین و چروک‌ها را بدتر می‌کند؟

بله، رتینول چین و چروک‌ها را، به ویژه در زمان شروع مصرف بدتر می‌کند. رتینول اثر خشک‌کنندگی دارد و ممکن است باعث چین و چروک برداشتن لایه اپیدرم در اثر جدا شدن اپیدرم از درم شود.

می‌توان شدیدتر شدن چین و چروک‌ها را متوقف کرد؟

چین و چروک و خطوط روی صورت همه پدیدار می‌شوند و به مرور زمان بیشتر جلب توجه می‌کنند. محافظت از پوست در برابر آفتاب یکی از راه‌هایی است که از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند؛ یا نشانه‌های پیری را کاهش می‌دهد. پرهیز از تماس با اشعه ماوراءبنفش نیز آسیب پوستی را کمتر می‌کند.

نوشیدن آب چین و چروک‌ها را از بین می‌برد؟

وقتی بحث بهبود ظاهر پوست مطرح می‌شود، همه به دنبال راه‌حلی سریع می‌گردند، اما نوشیدن آب بیشتر کمکی به رفع چین و چروک‌ها یا صاف شدن پوست نمی‌کند، مگر آن‌که پوست‌تان به شدت خشک و دچار کم‌آبی شدید باشید.

با محصولات مراقبت از پوست می‌توان چین و چروک‌ها را از بین برد؟

شواهدی وجود ندارد که نشان بدهند کرم‌های پوستی می‌توانند فرایند پیری پوست را معکوس کنند.

چطور می‌توانم چین و چروک‌های روی صورتم را کمتر کنم؟

هشت روش زیر به کاهش پیری زودرس کمک می‌کند:

 • محافظت روزانه از پوست در برابر نور خورشید
 • استفاده از محصولات برنزه‌کننده به‌جای برنزه کردن پوست
 • ترک سیگار
 • خودداری از دادن حالت‌های مکرر به صورت
 • تغذیه سالم و متعادل
 • کاهش مصرف مشروبات الکلی
 • بیشتر روزهای هفته ورزش کردن
 • استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم و با ملایمت تمیز کردن پوست

چه غذاهایی باعث ایجاد چین و چروک می‌شوند؟

 • دونات و شیرینی: شیرینی‌جات مملو از قند هستند و ثابت شده است که بین مصرف مواد قندی و ایجاد چین و چروک رابطه مستقیمی وجود دارد.
 • هات داگ، کالباس و پپرونی: گوشت‌های فرآوری‌شده معمولاً سرشار از چربی‌های اشباع و نیترات هستند.
 • گوشت قرمز چرب: این ماده غذایی نیز حاوی مقدار فراوانی از چربی‌های اشباع است.
 • مشروبات الکلی.

استفاده از مرطوب‌کننده کمکی به رفع چین و چروک‌ها می‌کند؟

مرطوب‌کننده به تنهایی ظاهر پوست را بهتر می‌کند، پوست را موقتاً صاف و خطوط و چین و چروک‌ها را کمتر می‌کند. مرطوب‌کننده‌ها لوسیون‌ها، کرم‌ها، ژل‌ها و سرم‌ها از آب، روغن‌ها و ترکیبات دیگری مانند پروتئین‌ها، موم‌ها، گلیسیرین، لاکتات و اوره تشکیل می‌شوند.

این مقاله در بلاگ ره یا تولید شده است و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است. انواع خدمات زیبایی را میتوانید در کلینیک پوست و مو ره یا بیابید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *