ریزش مو سکه ای (آلوپسی) و روش های درمان آن

دلایلی وجود دارد که ممکن است موی سر افراد شروع به ریزش کند. ریزش موی سر به انواع مختلفی تقسیم شده است. ریزش مو سکه ای یکی از مواردی است که به عنوان بیماری پوستی شناخته شده است. در صورتیکه که شما هم از مشکل ریزش سکه ای مو یا ریزش مو آلوپسی آندروژنیک رنج می برید خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنم. با ما همراه باشید.

کلینیک ره یا: کاشت مو با تخفیف

علت ریزش مو سکه ای

برخی افراد به دلایل مختلفی همچون بیماری‌‌ها، وراثت، تغییرات در هورمون‌های بدن و …. دچار ریزش مو می‌شوند. البته مردان بیشتر از زنان دچار این عارضه می‌گردند. گاهی شدت ریزش مو آلوپسی آندروژنیک به حدی زیاد می‌شود که منجر به طاسی سر می‌شوند. در واقع مهمترین عاملی که بیشترین نقش در طاس شدن سر دارد؛ وراثت است. در حال حاضر کاشت مو بهترین روش درمان طاسی سر محسوب می‌شود.

علت ریزش سکه ای مو

برخی افراد با مواجهه شدن و کم شدن موی خود، از لوازم جانبی همچون گریم و آرایش، کلاه، تغییر مدل مو و روسری استفاده می‌کنند. ممکن است این لوازم به طور موقت کارساز باشد. برخی افراد خیلی سریع به دنبال درمان می‌روند تا با پیشگیری به موقع از ریزش بیشتر موی خود جلوگیری کنند.

نشانه و علایم ریزش سکه‌ ای مو

ریزش مو آلوپسی آندروژنیک در مردان خیلی شایع است. به طوری‌که ممکن است در دیگر قسمت‌های بدن افراد ریزش سکه ای مو نیز دیده شود. اولین نشانه بروز این بیماری نمایان شدن قسمت‌های بیضی یا دایره‌ای شکل بر روی سر می‌باشد. اندازه شکل‌های ایجاد شده بر روی سر از یک سکه کوچک‌تر هستند. هر چند ممکن است در قسمت‌های طاس سر، تغییر شکل وجود داشته باشد که اندازه آن از سکه بزرگ‌تر باشد.

ممکن است در برخی از مردان این ریزش در ریش صورت رخ یا با کم پشتی ریش و سبیل روبه رو شوند. یک یا چند قسمت از ریش به صورت سکه ای خالی از مو می‌شوند که گاهی اندازه آن از یک سکه کوچک‌تر می‌باشد.

تغییر در شکل ناخن‌ها و ریزش مو سکه ای

افرادی که به این عارضه مبتلا می‌شوند معمولا تغییراتی همچون زبر شدن سطح ناخن، قرمز شدن ناخن، به وجود آمدن چاله‌های کوچک و …. را بر روی ناخن‌های خود مشاهده می‌کنند. در موارد کمی ناخن‌ها شکننده و بسیار سست می‌شوند. به طوری‌که ناخن به راحتی خورد و جدا می‌شود. تقریبا بین ده تا بیست درصد افراد ممکن است با تغییرات در ناخن‌های خود مواجهه ‌شوند. ممکن است یکی از علایمی که در به وجود آمدن این عارضه نقش دارد، استرس ‌باشد. هر چند نتیجه قطعی در دست بررسی است.

ریزش مو ناگهانی

تحقیقات نشان می‌دهد یک پنجم افرادی که به ریزش سکه ای مو مبتلا هستند؛ احتمال ابتلای یک نفر دیگر از اعضا خانواده آن‌ها دور از انتظار نیست. در این افراد ریزش مو به طور کاملا ناگهانی و ممکن است در طی چند روز رخ دهد. در افرادی که به صورت پراکنده در قسمت‌هایی از سر این عارضه نمایان می‌شود معمولا بدون پیشگیری و درمان تا یک سال بعد موها دوباره رشد می‌کنند. با توجه به بررسی‌های طولانی همچنان درمان کامل و قطعی برای این بیماری وجود ندارد و تنها با استفاده از دارو و یا درمان هایی می‌توان به بهبود آن کمک و از ریزش بیشتر آن جلوگیری کنید.

روش‌های درمان ریزش مو سکه ای

برخی از افرادی که دچار این عارضه می‌شوند معمولا در سال اول موهای ریخته شده آن‌ها به طور مجدد رشد می‌کنند. به همین دلیل آن‌ها به دنبال علت یا درمان ریزش مو نیستند. آن‌ها با توجه به شرایط موی خود به دنبال پنهان کردن و پوشاندن آن هستند. به طوری ‌که موهای خود را رنگ کرده یا آن‌ها را فر می‌کنند تا حجم موها بیشتر شود و فضای خالی از مو به این طریق پر شود.

روشهای درمان ریزش مو سکه ای

همین روش‌ها به مرور باعث ریخته شدن بیشتر موهای آن‌ها می‌شود. در این زمان با مراجعه به پزشک، معاینه و انجام آزمایش متوجه عارضه موهای خود می‌شوند که لازم است برای پیشگیری و درمان اقدام کنند.

معمولاً برای درمان ریزش سکه‌ای مو پزشک با توجه به سن و شرایط کچلی بیمار دارو تجویز می‌کند. این دارو می‌تواند تزریق موضعی و پماد برای رشد موها باشد. پس از استفاده از دارو رویش دوباره موها، به دو ماه یا بیشتر زمان لازم است. پماد آنترالین یکی از مواردی‌ست که برای درمان این نوع ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در برخی ممکن است مصرف این دارو باعث تحریک و به وجود آمدن لک بر روی پوست سر شود. بنابراین مصرف این دارو به تشخیص پزشک برای مدت زمان محدود و فقط در قسمت‌هایی که مو ندارد؛ می‌باشد. برخی داروها به شکل مایع یا فوم برای بیمار تجویز می‌شود.

طب سنتی و درمان آلوپسی ( ریزش مو سکه ای‌ )

طب سنتی برای درمان این عارضه از روش‌های خاص خود استفاده می‌کند. به طوری‌که از پس یافتن علت ریزش مو، برای برخی افراد داروهایی به صورت خوراکی تجویز کرده و برای برخی دیگر شستشوی سر به صورت مالشی را پیشنهاد می‌دهد. این طب استفاده از حریره سیاه با عسل و نبات را برای رفع کم شدن و ریزش سکه ای مو بسیار مؤثر می‌داند.

مصرف عرق‌هایی همچون خارشتر؛ شاتره؛ کیالک؛ کاسنی و …. همراه با تصفیه خون برای درمان این بیماری موثر است. استفاده از روغن‌های کاملا گیاهی و طبیعی مانند روغن کرچک و نارگیل می‌تواند در احیای موهای مرده مفید باشد.

دمنوش‌های مختلفی نیز در درمان این عارضه مفید هستند. استفاده از دمنوش مریم گلی به همراه عسل مورد تایید طب سنتی می‌باشد. آن‌چه سبب تحریک پوست سر و بهتر شدن جریان خون می‌شود تا مو دوباره رشد کند، ترکیبی از رزماری و اسانس گزنه و مالیدن آن‌ها بر روی قسمت‌های خالی از مو می‌باشد.

درمان های کلینیکی برای درمان ریزش مو سکه ای

مزوتراپی مو یکی از روش‌های درمانی نسبتاً جدید با پیشینه‌‌ای قدیمی است که می‌تواند بر روی ریزش مو تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد. با استفاده از مزوتراپی تراکم تارهای مو حفظ خواهد شد. در طی آن سعی می‎شود تا پروتئین، ویتامین و سایر مواد مغذی برای مو فراهم شود. این مواد از طریق سوزن به لایه مزودرم پوست تزریق می‎شود.

مزوتراپی مو

روند بهبودی این تکنیک سریعتر از سایر روشهای درمانی است . مزوتراپی با گذشت زمان به بهبود تعادل هورمونی کمک خواهد کرد. هورمون DHT را غیرفعال کرده و تارهای جدید مو به سرعت ایجاد می‌شوند.

در واقع باید گفت مزوتراپی، روشی نوین برای انتقال دارو بوده و تا حدودی نیز تهاجمی است. در این شرایط مواد تزریقی در مقیاس‎های میکروسکوپی به ناحیه مورد نظر تزریق خواهند شد. به بیان ساده به جای اینکه داروها خورده شود، تزریق خواهند شد.

مراقبت پس از درمان ریزش مو سکه ای

برخی از افراد تصور می‌کنند همین‌قدر که برای درمان خود اقدام کرده‌اند کافی‌ست و دیگر به مراقبت لازم و ضروری از موی خود نیازی ندارند. در صورتی‌که آن‌چه حائز اهمیت است درمان در کنار مراقبت بهتر نتیجه می‌دهد. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که به این عارضه مبتلا شده‌اید و دچار طاسی سر و صورت هستید، حتما هنگام خروج از خانه از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

اگر به واسطه این بیماری مژه‌ها و ابروی شما دچار ریزش شده است؛ حتما از عینک آفتابی استفاده کنید. برای این‌که در مواجه شدن با آفتاب سرتان گرم و داغ نشود؛ بهتر است از کلاه گیس یا کلاه استفاده کنید. برای درمان ریزش مو در ناحیه ابرو، می توان از روش طبیعی و دائمی کاشت ابرو بهره برد.

همچنین بخوانید: تمام روش های تقویت مو

نکاتی در مورد ریزش سکه ای مو

بررسی‌ها نشان می‌دهد این عارضه یک نوع بیماری‌ست که در سیستم ایمنی بدن سبب اختلال می‌شود. به طوری‌ که گلبول‌های سفید بدن فولیکول‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند. درمان کامل و قطعی برای ریزش سکه ای مو پیدا نشده است اما می‌توان با روش‌هایی به بهتر شدن شرایط بیمار و بهبود آن کمک کرد. هر چقدر سابقه این بیماری در خانواده‌ای وجود داشته باشد؛ احتمال اینکه دیگر افراد نیز به این عارضه مبتلا شوند بیشتر است.

ریزش مو سکه ای سبب ریزش کل موی بدن، طاسی تمام سر یا ریزش مو در قسمتهایی از سر و طاس شدن همان قسمتها شود. در برخی افراد این عارضه بر روی قسمتهایی از ریش نیز تاثیر گذار است و سبب ریزش ریش افراد به صورت سکه ای می‌شود که البته با کاشت ریش و سبیل طبیعی قابل درمان است. آغاز علایم این عارضه ممکن است از بیست تا چهل سالگی ‌باشد. کمتر از یک درصد از جمعیت کل جهان به این عارضه مبتلا هستند.

سندروم آلوپسی آره آتا چیست؟

علم پزشکی این عارضه را به نام آلوپسی آره آتا معرفی کرده است. افرادی که با این مشکل روبرو می‌شوند از لحاظ جسمی سالم هستند. به وجود آمدن این عارضه به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست.

در نظر داشته باشید این بیماری واگیر دار نیست و اگر علایمی همچون وراثت وجود نداشته باشد تنها یک فرد درگیر این عارضه می‌شود. تحقیقات بر روی افرادی که به ریزش سکه ای مو مبتلا هستند نشان می‌دهد، این افراد بیشتر از سایرین در معرض اختلالات روانی همچون اضطراب، استرس و افسردگی قرار می‌گیرند. بنابراین لازم است این افراد به سلامت روانی و روحی خود بیشتر از همیشه توجه داشته باشند.

گاهی برخی از این افراد دوست ندارند در مهمانی حضور داشته باشند و یا ترس از حضور در جمع و مکان‌های عمومی در آن‌ها شدت می‌گیرد. به طور کلی این بیماری در اعتماد به نفس فرد تاثیر مستقیمی دارد و آن را به شدت کاهش می‌دهد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که دارای بیماری‌هایی همچون بیماری تیروئید؛ آسم؛ سندرم داون؛ تب یونجه هستند احتمال این‌که به این بیماری مبتلا شوند بسیار زیاد است. احتمال این‌که برخی افرادی که به این عارضه مبتلا می‌شوند دچار کمبود ویتامین D در بدن خود هستند، در دست بررسی می‌باشد. پژوهشگران هنوز به قاطعیت این امر نرسیده‌اند. اگر پدر یا مادر یک خانواده به این بیماری مبتلا باشد، هرگز نگران این نباشید که فرزند شما نیز مبتلا می‌شود. هر چند عوامل ژنتیکی و ارثی موثر است اما صد در صد و قطعی نیست.

در صورت ابتلا به ریزش مو سکه ای چه کنیم؟

نکته‌ای که در بهبود و ترمیم افرادی که به ریزش سکه ای مو دچار هستند حائز اهمیت است، حفظ آرامش و روحیه می‌باشد. آن‌ها می‌توانند مانند مردم عادی به کارهای روزمره خود رسیدگی کنند و این را در نظر داشته باشند که از نظر جسمی مشکلی ندارند و دچار بیماری واگیردار نیستند. اگر قصد رفتن به مکان‌های شلوغ و عمومی دارند از کلاه یا کلاه گیس استفاده کنند. استفاده از کرم ضد آفتاب را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

بالا بردن اعتماد به نفس، پرهیز از حضور در آفتاب و هوای گرم، استفاده از داروهایی که پزشک تجویز کرده است همگی در پیشرفت بهبود و رشد مجدد مو در افرادی که دچار ریزش سکه ای مو شده اند ،تاثیر گذار می‌باشد. تا بهبود و رشد مجدد موها صبورانه به توصیه‌های پزشک خود عمل کنند.

با مطالعه مقاله کاشت ابرو برای بیماران آلوپسی در همین وب سایت، می‌توانید اطلاعات بیشتری را در مورد این بیماری کسب کنید.

این مقاله در بلاگ ره یا تولید شده است و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است. انواع خدمات زیبایی را میتوانید در کلینیک پوست و مو ره یا بیابید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *